p5 l CF CD Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 1 Maart 1900. No. 8133. Bullenlandsch Overzicht r. lutei Vroeg Verwelkt oprich LhS- l allen Ij een- op half A 38ste Jaargang. FEVlblETO X. z •o Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. TWH! (Wtrit wwltil.) LND. «r LOEFF. Telefoon A o. S?. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. icht. Igen. icht, Naar het Duitnoh lam- xans isten, .50. iddcl id in .Ba .90, Dè gevolgen dezer nederlaag zyn moeilyk te schatten. Waarscbynlyk zal nu het beleg van Ladysmith wel opgeheven worden en de stryd naar Transvaal worden overgebracht, Onmogelyk is het niet, dat Cronjé zich heeft opgeotterd, om de gelegenheid te geven aan de Republikeinen zich op den wegnaar de hoofdstad krachtig te versterken. Want het is niet te gelooven, dat de Boeren, die aan de Toegela en aan de Mod- derrivier zoo moedig hebben gestreden tegen groote overmacht, plotseling den moed zullen opgeven, nu zij geroepen worden hun land te verdedigen tegen de Engelschen, nu zy WIIDSIHE ÜIIBHT. 2 fless 1 2 esch. Frank buk. Het aantal gekwetsten by den brand in hef entrepdt te St.-Oaen bedraagt volgens offlcieele opgaaf 120, van wig 4 gevaarlek gewond zijn. 80 Gezinnen zyn zonder dak. In de Kamer zal de afgevaardigde Walter een crediet aanvragen tot steun van de slachtoffers. De schade bedraagt, ruw ge schat, 2 millloen francs; 40.000 hectoli ters alcohol zjjn verbrand. Het gerucht gaat, dat brandstichting de oorzaak is van de ramp. Een delegatie uit de stakende arbeiders aan de rtykstabaksfabrieken te R|jsol zal naar Partys gaan en met een algemeene staking in alle tabaksfabrieken in het land dreigen, als de eischen der stakers niet wor den ingewilligd. dat wy de toekomst in onze eigen handen hebben. In het vervolg zal evenveel afhan gen van onze politiek als van ons krijgsbe leid. Verlangt onze regeering inderdaad den oorlog te bekorten en het sluiten van den vrede te verhaasten, dan behoort zjj aan stonds de wereld te verkondigen wat zy van plan is, te doen.” De „Westminster Gazette” prijst dan het beleid van Cronjé en den moed van dezen veldoverste en van zijn Boeren. Cronjé’s overgave is, zegt zjj, voor de Boeren niet schandelyker dan voor Colley zijn nederlaag en dood op Majoeba. In den Oostenrijkse hen Rijksraad deed de voorzitter een dringend beroep op alle par tijen ob te zorgen dat betreurenswaardige tooneelen als in de vorige vergadering niet meer voorkwamen. Mochten ze zich herhalen, dan zou hy zeer bezorgd worden voor het parlementarisme in Oostenrijk. De sociaaldemocraat Zeiler stelde voor, dadeljjk aan de voorstellen aangaande de werkstaking in de mijnen te beginnen. Maar met 124 tegen 73 stemmen verwierp het Huis dat voorstel, hervatte de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de lichting en bracht de eerste lezing ten einde. De Keizer, die van plan was nog eenige dagen in Boedapest te blijven, komt nu mor gen al in Weenen terug. Uit een bezoek dat ministerpresident v. Koerber hem Zondag heeft gebracht, leidt men in Boedapest af, dat het uitzicht op een vergelijk, en zelfs op een wapenstilstand in het Oostenrjjksche parlement verkeken ia. in plaats van offensief defensief zullen moeten optreden. Tusschen Lord Roberts en Pretoria ligt nog een lange weg, en die weg is niet ge- makkelyk. En al zou Roberts er in slagen de Boeren te verdrijven, en den weg naar Pretoria in te slaandan nog is de finale overwin ning niet behaald. Door de overmacht kan Roberts er in slagen den geregelden oorlog te doen plaats maken voor de guerilla, maar dan begint het eigenlijk pas goed. Iedere terreinplooi wordt dan de schuilplaats van een boeren schutter. Door het uiteenslaan van de com mando’s wordt slechts de eene wyze van oorlogvoeren verlaten voor de andere. Toen ik in mijn geboortestedeke zat, vond ik mijn bed ook al niet op rozen gespreid. Ik was in het oog der goede lieden een gevaarlijke zon daar, die, door den duivel der wereldsche en zin nelijke begeerten verleid, het geestelijk beroep voor een liederlijk leven onder goochelaars en landloo- pers vaarwel had gezegd. Slechts één enkele vriend, die intusschen direc teur van een hoogere burgerschool was geworden, toonde mij het oude trouwe gelaat van voorheen en bood mij na mijne biecht voorloopig een bo venkamertje te zijnent tot verblijf aan. En zietnadat ik eenige maanden getoond had, niet de Don Juan te zijn waarvoor de faam mij had uitgekreten, werd ik dank zijne bemoeiingen en de vereerde nagedachtenis van mijn braven vader tot leeraar aangesteld in de geschiedenis en aardrijkskunde Langzamerhand zelfs vergaven de goede bur gers mij mijn verleden geheel en al, en voor de vrouwelijke bevolking omstraalde mij de glorie der geheimzinnigheid, welke voor het zwakkere geslacht meer aantrekkelijkheid schijnt te hebben dan zelfs het aurepol der vlekkelooze jeugd. Ja, het zou me niet vel moeite gekost hebben in den vorm van een huwelijk weldra een begeer lijke partij te doen. Mijn vriend en collega had inderdaad geen ongelijk met te zeggen dat de hemel liever voor •twee" dan voor »een* zorgde. Een nader telegram van Lord Roberts uit Paardeberg van gistermorgen elf uur meldt: Uit berichten, van den spionnendienst was het gebleken, dat Cronjé’s macht zeer ter neer geslagen was en dat de ontevredenheid der troepen en de oneenigheid der leiders snel toenamen. Deze gevoelens werden ongetwijfeld aan- gewakkerd door de teleurstellingen over de nederlaag der Boeren-versterkingen. Den 23e besloot Lord Roberts daarom des 'vyands stellingen harder te bestoken. In den nacht werd vooruit gelrongen naar des vyands lager, zoodat men geleidelijk voeling kreeg met zyne stellingen. Tegelijkertijd beschoot de artillerie van Lord Roberts deze heftig; zyn geschut word gisteren krachtig versterkt door de aankomst van de 4.6 cM. houwitsers, die uit De Aar waren ontboden. De ballon-captif was Van groot nut voor het inwinnen van inlichtingen betreffende de stellingen des vföands en zyne bewegingen. Het heldhaftig vooruitrukken van de Cana- deezen en de Eijfelschen, hedenmorgen om 3 uur, had ten gevolge, dat de Engelschen een punt bezetten, 600 yards dichter by de vijandelijke stelling en 80 yards van zyn ingravingen gelegen. Daar versterkten de Engelschen zichzy behielden hunne stellin gen tot den morgen. Dit werd bereikt met betrekkelyk geringe verliezen. By het aanbreken van den dag werd gis teren onder de witte vlag, een brief van Cronjé gebracht, waarin hy verklaarde zich onvoorwaardelyk over te geven. Lord Ro berts antwoordde, dat Cronjé verzocht werd zich aan te melden in het Engelsche kamp, en dat zyn troepenmacht uit het lager moest komen, na de wapens te hebben neergelegd. Cronjé kwam te 7 uur in den morgen in het Engelsche kamp, en vroeg een goede be handeling: tevens verzocht hy, dat zyn vrouw, zyn kleinzoon, zyn particuliere se cretaris, zyn adjudant en zyn bedienden hem zullen mogen vergezellen, waarheen hy ook moge gezonden worden. Lord Roberts stelde hem gerust en zeide, dat zyn verzoeken zouden worden toege staan. Een generaal zal met hem naar Kaapstad vertrekken, om een hoffelijke be handeling te verzekeren. Cronjé vertrok hedennamiddag naar Kaapstad. De gevangenen, ongeveer drie duizend in aantal, zullen worden ingedeeld in commando’s, onder bevel van hunne offi cieren. Zy zullen heden naar ^odderrivier worden gebracht, vanwaar zy in afdeelingen per spoor naar Kaapstad zullen worden ver voerd. Een ander telegram van Lord Roberts meldtHet aantel krijgsgevangenen bedraagt ongeveer 4000, waaronder ongeveer 1150 Vrystatersde overigen zyn Transvalere. Van de officieren zyn er 29 Transvalere en 18 Vrystaters. Het aantal kanonnen bedraagt: drie 7,5 c,M. Kruppkanonnen, negen éénpon- ders en een maxim van Transvaal, en een Kruppkanon en een maxim van den Vrijstaat. Het departement van oorlog heeft een lijst uitgegeven van gewonden by Paarde berg; hun aantal bedraagt 740. daar ik getpe. Stiftsdamegeene „adellijke" meer ben, behoef ik mij voor werken niet te schamen Gij moet trachten weer eene plaats te veroveren in de maatschappij, welke uwe vriend schap voor mij, u heeft doen verlaten. Beloof me, dat ge weer tot uwen vroegeren werkkring tuit terugkeerén, ’t zij dan als predikant, of als docent. Ik zal u niet uit het oog verliezen. Gij belooit me dat, niét waar «Mevrouw Speelberg," stamelde ik, «wilt gij mij verstooten Weet gij dan niet »Ik weet alles, mijn vriend, ge behoeft me niets te zeggen. Ook weet ik, dat ik u van harte lief heb, maar juist daarom is het beter dat we schei den. Eene onbestorven weduwe" heeft geen vrije keusdat moest ge begrepen hebben, zonder dat ik het had behoeven te zeggen. Ik wil niet, dat er een vlek zal kleven op mijnen naam. Gij zult mij blijven liefhebben, zooals ik u. En om dat verbond te bezegelen, wil ik u tot afscheid harte lijk omhelzen en u een kus geven Uw trotsche vriendenmond zal de smet van mijne lippen ne men, waarmee gisteren een ellendeling ze bezoe delde." Hierop omhelsde ze mijhare warme lippen kusten hartelijk de mijne, een kort, zalig oogenblik. Toen fluisterde zij, «vaarwel, mijn vriend,* en drong mij met zacht geweld de kamer uit. Den volgenden morgen in alle vroegte kwam de goede Kunegonde me onder tranen vertellen, dat hare mevrouw voor dag én dauw de stad in een huurrijtuig had verlaten. «Waarheen?" «Dat weet niemand; zij had alleen nog een Het telegram van Roberts dat de over gaaf van Cronjé meldt, wordt natuurlijk met gejubel begroet, vooral.door de oorlogzuch tige pers, omdat de overgaaf geschied, is op den dag van Majoeba, hetgeen de bladen niet nalaten te herinneren. Sommige jingo-bladen plaatsen Roberts’ telegram onder het opschrift „Majoeba gewroken” en soortgelijke. De „Westminster Gazette” pleit daartegen in een hoofdartikel. Zy betoogt dat bet in het toekomstig belang van Zuid-Afrika is, Majoeba evenzeer als Koedoesranddrift te vmeten, want gedachten aan een wraak neming voor Majoeba moeten een kwaad- aardfgen invloed hebben De redactio van het blad vraagt zich, mrt den militairen medewerker af, met hoeveel Boeren Cronjé zich heeft overgegeven, en of er ook geschut van de Boeren in handen van de Engelschen is gevallen. De militaire medewerker denkt dat Cronjé nauwelyks vierduizend Boeren by zich had, en hy schynt eraan te twyfelen, of de overgaaf van Cronjé merkbaren invloed zal hebben op den loop van den oorlog. De Vrjjstaters blijken zich al voor te bereiden op de ontruiming van Bloemfontein, terwijl volgens den correspondent van de Daily News vijfduizend Vrystaters uit Ladysmith zich samentrekken buiten Bloemfontein, vermoe- delyk ten noorden van de stad in den omtrek van Brandfort, waar een sterke natnurljjke stelling is, ofschoon Aasvogelkop, ten westen van Bloemfontein, een even goede stelling aanbiedt. Tegelijkertijd werd de hoofdstad van den Oranje Vrijstaat overgebracht naar Wisburg. Wij moeten in aanmerking nemen dat tegen over Cronjé’s overgave met misschien 4000 Boeren, het feit staat dat minstens 50,000 gewapende Boeren ons elders nog weerstaan. Wy gelooven nist dat de Oranje-Vrystaat afVallig zal worden, maar het is duidelijk hartelijken groet en een klein pakje voor me ach tergelaten Het was een verzegeld papier. Toen ik het opende, viel de ketting er uit, waaraan zij het medaillon met haar moeders portret placht te dragen in. I In den loop van gisteren werd hier te lande het volgende telegram ontvangen uit Londen. Officieel. Lord Roberts seint uit Paarde berg van Dinsdagmorgen 7.45: Cronjé heeft met al zyn troepen heden morgen met het aanbreken van den dag ge capituleerd en zich onvoorwaardelyk over gegeven. Cronjé is thans krijgsgevangene in mijn kamp. Het getal zijner troepén zal later worden medegedeeld. Ik hoop dat de Regeering van H. M. deze gebeurtenis als bevredigend zal beschouwen vooral nu deze plaats had, zooals men weet op den verjaardag van den slag bij Ama- jnba (27 Februari 1881). Er heerschte een uitgelaten vreugde aan het departement van oorlog, reeds voordat het bericht van Cronjé’s capitulatie officieel bekend was, doordat een der lagere ambte naren het bericht had gehoord en het mede deelde aan het publiek. Kort daarna kwam een der hoogste ambtenaren met papieren om aan te plakken, aan het departement en voor uitdeeling aan de dagbladreporters. Door het slechte weer is er weinig publiek yoor het departement. L 1 K *3 S nomen. Telefoon Ne. Sï A DVE It TENTIEN worden geplaatst van 15 regels .i 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Wat de gevoelens aangaat die mij bezielden, de gedachten, die mij bestormden op den eersten dag. nadat zij was heengegaan, ik doe er liefst het zwijgen toe. Ik moest mij met een menigte onaangename dingen bemoeienik moest de vragen en klachten en wenschen en verwijten van de overgeblevenen aanhooren en beantwoorden, de opbrengst van het concert verdeelen, het resteerend allegaartje te gelde maken, enz. enz. Toch liep ook het laatste nog redelijk wel af. Waarheen de directrice zich begeven had werd even weinig bekend als waarheen de «groote kunstenaar" de wijk had genomen Een paar dagen later, nam ik een weemoedig afscheid van mijne voor troostredenen niet on vatbare collega’s Met den ransel over den rug ging ik te voet door Pommeren en Brandenburg naar huis. Ik geloof niet, dat ik op dezen tocht één en kele verstandige gedachte heb gehadsteeds speelde mij de Orpheus-Aria door het brein »Ach, ich habe Sie verloren All mein Glück ist nun dahin I” 43) Zij dankte op lieve, bescheiden wijze, en met een droevig lachje, dat het hart der aanwezigen scheen te winnen. Toen ik haar in de kleedkamer geluk wenschte, fluisterde ze gejaagd„Stil toch, wilt gij, het offerlam een compliment maken, omdat de krans het zoo mooi staat Ik had, toen ik haar naar huis geleidde, eene flinke som in een kistje onder den arm Thuis gekomen, wilde ik haar de opbrengst ter hand snellen. «Neen, zeide zij. >Ik benoem u tot kassier nl, op deze ééne voorwaarde, dat ge u zelven niet geheel vergeet, maar nu eens gelijk met de anderen deelt. Gij hebt in dwaze edelmoedigheid aHes opgeofferd voor niets. Ach, Johann’S, wat zult gij nu beginnen „Dat zal van u afhangen, mevrouw Louise.” Zij sloeg hare oogen neder, maar zag een oogen blik daarna met een onbeschrijfelijn mnigen blik tot mij op en sprak •Neen, beste vriend, wij moeten scheiden, heden nog, nog in dit uur. Wees over mij niet bezorgd. Gij weet dat ik gezond en sterk ben, hoe zou ik anders alles hebben kunnen verdragen En CD 5 X

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1