r :ao J BINNENLAND- en !\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, JHIE. Zaterdag 3 Maart 1900. No. 8135. bkt Schumann. Bulienlandscli Overzicht FEUILLETON. Jenö Hubay. 'Vroeg Verwelkt. ;hat art 1900, ÈïöEBT. Heer RING. 38s(e Jaargang. Touw* ir Btfcr- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. waar De kregen. 103. NKMAN A Zn (Wordt vervolgd) ebracbt fan Beethoven. agio. c. Thema iannes Brahms. energico) uit »ol. Max Bruch. .no. F. W. Rust, ja). c. Moderato te). Verbrugohe. et cello bege- Cesar Franck. RI V1EUXTEMP8. Ie la zal de sjah of drie dagen oloncel Clavier. kening f 1,— Hoogere Bur- Spoel” f 0.50 STAT EN-G ENE RA AL. IHEEHE H I flElt Zitting van Donderdag 1 Maart 1900. De heer van Gilse betoogt de dringende noodzakelijkheid van leerplicht tot beteugeling van het groote kwaad van het school verzuim en met een beroep vooral op den onderwysin- specteur Fabius, die uit ervaring meent dat Naar het Duitsch. SMITS, ïten werk. ers der Zelf- rme nitspat- i. Echte twunen- en ia den num dee vnardigd wereldb»- r* Btoll- loir Ie Leipzig) rking van T(Altzangeres) slagen aan poging zoo maakt. SNWKRK, dan aarzemnagazijn Kleiwegsteeg. Ie voorradig ijlende andere gedood, twee ernstig en een licht gewond. Prins Heinrich verlof van 6 maanden uit den Belgie. Op zijn reis door Europa van Perzië in Juni a. s. twee te Antwerpen vertoeven. van Pruisen heeft een zeedienst ge l’s 17 afb. Prjjg le verschrik- ideugd lydt leering, die snd van een bp hetVer- euinarkt 34, het bedrag, Alken bnek- Verspreide Berichten. 45) En daar is het woord aan mij bewaarheid: „bij zieken ben ik gezond, bij armen rijk gewor den, bij ftervenden heb ik geleerd te leven." Intusschen was oom Joachim ziek geworden men schreef nu van het kasteel, dat hij zoo naar mij verlangde en ik ging. De paar weken, die ik op het landgoed doorbracht, behooren hoe vreemd het klinke tot de beste mijns levens. Ik zag niet een van de gezichten, die ik bijna niet xou hebben kunnen uitstaan. Maarook van hen, die ik nog gaarne eens had ontmoet, waren er velen heengegaan. Tante Elisabeth slaapt se dert lang in den grafkelder der familie. Haar „ontroostbare echtgenoot”, oom Achatz, is daarop naar Frankrijk vertrokken, vergezeld van de Ed- gelsche jonge dame, die hem na het vertrek van Mademoiselle Suzon, als voorkzeres onontbeerlijk was geworden En in Parijs heeft hij zich om zijnen financieelen toestand te verbeteren, in speel huizen gewaagd, en is hij in een duel door een verdacht sujet, neergeschoten. Mijn jonge neef Achatz heeft zich onmiddellijk na den dood van zijnen vader aangegrepen, om onder leiding van oom Joachim de verwaarloosde financiën in orde te brengen, en den naam der fiOÜDSCHE WilUVL Telefoon Vo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In Antwoord op een vraag betreffende het zenden van meer vrijwilligers naar Zaid- Afrika, verklaarde lord Lansdowne, de mi nister van oorlog, heden in het Hoogerhnis „DM vrees voor een boven ons hoofd han gende ramp is eindelijk weggenomen. W(j hebben het ontzet van Ladysmith vernomen met een gevoel van voldoening over het ont komen aan een ramp en van bewondering voor de mannen, die dit voor ons tot stand hebben gebracht. (Toejuichingen.) De 'jong ste successen zullen niet tot een voor wendsel worden gemaakt om te verslappen in ijver; onze krachtsinspanning zal niet worden verminderd. Tusschen 4 Maart en 1 April zullen meer dan 38,000 man naar Zuid- Afrika worden gezonden en daarna zullen 17.000 man gereed worden gehouden, voor wie nog geen transportschepen zyn gehuurd. De stroom der versterkingen zal niet ophou- Na de overwinning van lord Roberts in den Vrijstaat, is thans de zegepraal van Bul ler in Natal gevolgd. Generaal Dundonald, de commandant der cavalerie-brigade bij ^Buller’s leger is het eerst met twee regimenten Ladysmith bin nen getrokken. Een telegram van Buller meldt, dat hy te Ladysmith is geweest en dat het land ten zuiden van de stad door de Boeren is verlaten. Het schijnt hieruit, dat Joubert den tegen stand, dien hy tot nog toe zoo krachtig aan Baller’s voortrukken geboden heeft, opgaf. Dit is na de capitulatie van Cronjé een gebiedende noodzakelijkheid evenals het terug trekken van de Boerenstrijdmacht uit de Kaapkolonie naar den Vrijstaat, waardoor Rensburg en Colesberg door de troepen van generaal Clements bezet zyn. Thans moeten de verbonden Republikeinen zich met alle macht verzetten tegen het op rukken van generaal Roberts in den Vrij staat. Daarheen begeven zich de troepen uit Natal, die Joubert niet noodig beeft voor het bezetten van de pgesen in het Drakenge bergte en voor het afsluiten van de toegangen tot de Zuid-Afrikaansche Republiek. Lord Kitchener heeft zich begeven naar de Kaapkolonie en leidt daar den opmarsch van de Engelschen naar de grenzen van den Vrijstaat. Dit is het eerste gevolg van de ontzetting van Kimberley en de capitulatie van Cronjé, dat de strijd zal moeten worden overgebracht van het Engelsche gebied in Zuid-Afrika naar het gebied der beide Republieken. By het uitbreken van den oorlog was dat de eerste zorg van de verbonden legers, de Engelschen te gaan aanvallen in hun eigen terrein, en daardoor het grondgebied van de Republieken zoolang mogelyk te verschoonen van de gruwelen van den strijd. Meer dan vier maanden is die taktiek met groot suc ces volgehouden. Dodr het telkens versnip peren van de Engelschen strijdmacht, door het verlaten van de oorspronkelijke veldtochts- plannen van generaal Buller, door het zen den van Methuen om Kimberley te ontzetten en van Warren om Ladysmith te verlossen, hebben de Boeren hun taktiek kunnen vol houden tot nu toe. Lord Roberts heeft in gezien, dat er voor Engeland van geen over winning sprake kan zyn, zoolang de strijd buiten de Republieken gehouden werd. Door zyn inval in den Vrijstaat heeft hy niet alleen het verzuim van den vroegeren opperbevel hebber hersteld, en den strijd overgebracht vele kostbare en niet of moeilyk te vervan gen levens behoeven te betreuren. k gekookt r voor da- ihMki van late) •val van MbroÜMi. familie in eere te herstellen. Hem den goeden Achatz had ik gaarne terug gezien. Hij was echter juist op zijn huwelijksreis naar Italië, en ook nicht Leopoldine heb ik niet ontmoet, thans de echtgenoote van „neef Canknir” Mijne beste vriendin, moeder Lieschen, wa^ reeds lang ter ruste gegaan. Ik vond van de bedienden uit vroe geren tijd nog alleen den tuinman Liborius. Och, hoe schrikte ik, mijn beste, toen ik dien goeden Joachim weer zag. Hij zat, ineengekrompen van „de jicht onze familiekwaal, - op een zeer ongemakkelijken stoel bij het vuur, met zijn jacht hond naast zich en had zelfs niemand meer om hem rijn brüle-gueule aan te steken. Maar zijn geest was even helder als eertijds, en het oude hart sloeg hem nog warm in de borst. Ik kan u niet zeggen, beste Johannes, welk een vreugde mijn deel is geweest, in de dagen, die ik bij den stervende doorbracht. O, zeker, smar telijke gevoelens bleven mij niet gespaard, maar toch. Aan zijn sterfbed is de laatste ijzeren band, dien het harde noodlot om mijn hart had ge smeed, gesprongennaast dien kalmen, opgewek- ten lijder, wien nooit een klacht ontglipte, heb ik mjj geschaamd over mijne kleinmoedigheid, over mijne weemoedige stemming Als een dappere stierf hij, met een schertsend woord op de lippen. Toen hij dood was, zag ik eerst recht, hoe edel en schoon zijn gelaat was Uren lang zat ik'naast zijn kist, en toen legde ik bij me zelven de ge lofte af, mijn volgende levensdagen, nuttig te besteden, en den last des levens blijmoedig te» dragen. naar het gebied van den vyand, maar heeft hy de Boeren tevens genoodzaakt zich van alle bezette punten in de Kolonie en in Natal terug te trekken naar den Vrystaat, om hun eigen land te verdedigen tegen den indringer. Op den weg van Paardeberg naar Bloem fontein zal lord Roberts de mannen ontmoeten die Öuller tot driemaal toe hebben terugge- - - - - de Toegela, en die hem zyn vierde ontzettend moeilyk hebben ge in de eerste dagen na zijnen dood, viel mij dat moeielijk genoeg. Ik kon niet tot me zelven ko men. Gelukkig brak er in het dorp een mazelen epidemie uit, en had de dokter van 's morgens tot ’s avonds mijne hulp noodig, voor’t verzorgen der rieken. Inmiddels waren mijne spaarpenningen door de begrafenis van oom loachim en den nood jn het dorp weldra opgeteera. Toen ik zelf werd aangetast, had ik nog juist zooveel geld, om een rijtuig te huren, dat mij naar hier, tot u kon brengen Nu hoop ik maar, goede Johannes, dat wij hier samen nog een paar senoone lentes zullen beleven Zij reikte mij opnieuw hare hand, waarop ik een hartelijken kus drukte. fMevrauw Louise," zeide ik, gij hebt mij de grootste vreugde en eer bereid, die ooit mijn deel is geworden. Zij bloosde een weinig, wat haar gelaat als ver jongde, en antwoordde: Overschat mij niet, Johan nes Ik had voor myn komen hier, twee redenen, waarvan slechts eene belangeloos was Ik heb u opgezocht, om mij door u uit den nood te laten helpen, en tevens voor uwe toekomst te zorgen." „Wat meent ge daarmee vroeg ik verbaasd »Wat kan ik nog voor toekomst hebben Ze schudde ernstig het hoofd. „Van mij is wat dat betreft geen sprake," zeide zij, „en als wij goede vrienden zullen blijven, moogt gij niet meer zoo schromelijk overdrijven. Gij zijt geen dweepend jongeling meer, maar toch nog jong genoeg om een flinken beslissenden stap, in ’t leven te doen eene lieve vrouw en kinderen te bezitten, zonder daarom uwe oude Frankrijk. In den gezondheidstoestand van den ini- misters van oorlog, generaal De Galifet, is eenige verbetering gekomen. Volstrekte rust is hem echter, gedurende verscheidene dagen nog, voorgeschreven. In verband met de vernietiging van prijs werk in het hospitaal Beaujou te Parys had dr. Ladelouze in oen geneeskundig blad een artikel geschreven, waarin hy de wandaad toeschreef aan concurrenten, zoons van sena toren en afgevaardigden. Een dezer heeft tengevolge daarvan tegen Ladelouze een aanklacht wegens laster ingediend en de dokter is gisteren veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en het betalen van een scha deloosstelling van 5.000 francs. In de zaak abbé Ardent, directeur van La Croix te Limoges, tegen minister Mille- rand heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard op grond van de omstandigheid, dat een minister alleen voor het Parlement verantwoordelijk is voor de daden, welke hy in zyn ambt bedryft. Duitschland. 19 Beambten by de Saksische spoorwe gen zyn ontslagen, omdat zy een socialis tische vergadering hebben b^gewoond. Om dezelfde reden werden eenige dagen gele den 16 beambten ontslagen. In een brouwerij te Barmen zyn door het springen van een groot vat twee personen Opmerkelijk is do schorpe toon, welke in de Russische bladen gevonden wordt. Het is de moeite waard hot telegram uit Peters burg nog eens te lezen„Het bericht van Gr°njé> capitulatie werd door alle klassen der ‘fiwolking met diep leedwezen ontvangen. Zoover de uitingen der bladen bekend zyn, kiezen alle hartstochtelyk tegen Engeland party, met name de leidende bladen, die als hun meening uitspreken, dat Europa een verdere verdrukking niet langer mag aanzien, en het oogenblik voor interventie gekomen is. Het Ryk, dat het initiatief neemt zou zich met onvergangelyken roem dekken. Eenstemmig wordt de onvergelykelyke hel denmoed der Boeren met opgewonden, onom wonden waardeering geroemd, terwyl by de overwinning aan het einde de overmacht geen heldenfeit wacht. Een blad meent, dat aan de Boeren de onschatbare verdienste toekomt, de hersenschim van de onoverwin nelijkheid der Engelschen te hebben verstoord. Overigens wordt de meening uitgesproken, dat de capitulatie niet beslissend is voor den oorlog.” Men moet hierbij in aanmerking nemen, -• dat zulke telegrammen door het Russische telegraaf bureel niet verzonden worden zon der toestemming der Regeering, die steeds een strenge censuur volgt by zulke berich ten. vriendin geheel te vergeten Gij moest u schamen* u zelven zoo te verkleinen en de aan u toever- trouwde talenten te begraven, 't Is zonde en schande, dat gij hier in zoo’n nest uw leven ver droomt en vertreurt, in plaats van een werkkring te zoeken uwer waardig Begin met u te vestigen en eerst in uw eigen huis licht en warmte te verspreiden: Zeg. dat kunt ge toch •Neen, want ik ben niet vrij Sinds jaar en dig ben ik in ketenen geklonken.* En hier haalde ik den gouden ketting voor den dag, dien ze mij bij het afscheid had gegev -n en dien ik steeds bij mij droeg. Andermaal bloosde zijzij bedwong zich echter en zeide „Gij zijt onverbeterlijk, maar ik geef den moed nog niet verloren. Ik weet dat gij alles wilt doen om mij te believen Welnu, ik zou zoo gaarne van hier uit naar eene andere betrekking omzien, waar in ik mij nuttig kan maken, en daartoe moet gij mij in staat stellen, door mij eene geringe som te leenen, want ik ben zonder een cent. Veel heb ik niet noodig, maar ik heb hier nog geen penning betaald, en ik wil niet gaarne op gemeentekosten verpleegd worden, te meer ik niet uil deze stad ben en er dus geen aanspraak op heb Ik ben echter niet te trotsch om bij u te bedelen •Gij had me geen grooter grooter geluk kunnen bereiden,* riep ik uit. »En nu geen woord meer over zoo’n bagatel. Vertel mij nu eens of gij hier goed verpleegd wordt, en of ik ook iets voor uw kan doen.* Zij lachte weder. Luit. Kol. C. de Wit schrijft in de „N. R. Ct.” o. a. Let volgende De zaak staat voor de Boeren volstrekt niet hopeloos, als zy vereenigd bljjvon. De oorlog heeft ongeveer 4maand geduurd, en voor het eerst hebben de Engelschen, anders dan als krijgsgevangenen, het grondgebied der fiere republieken betreden. Het punt, zij nu den inval hebben gedaan, was maanden geleden met den vinger aan te wyzen, en de handelwijze van Roberts ver raadt niets geen bijzonder strategisch of tac tisch talent, die van Methuen wel een totaal gemis hiervan. Afgaande op de kaart, zal de oorlog nu gevoerd worden in het noordelijk gedeelte van den Vrgstaat, en mochten de Engelschen ook daar zegevieren, dan in Transvaal. Laten wjj hopen dat het particularisme nu den kop niet zal opsteken, en dat de Boeren der beide republieken zullen strijden onver schillig of het ten noorden of ten zuiden van de Vaal is. Laten zy vaststaan in het denkbeeld, dat van het sluiten van een af zonderlijken vrede geen sprake kan en mag zyn, en in het voor de verdediging gunstige terrein zullen de Engelschen ontzag voor de Mausers behouden. De oorlog is feitelyk eerst begonnen, nederlaag van Cronjé is te wijten aan een verkeerde handelwijze, en dat 4000 Boeren door ongeveer 20,000 Engelschen, voorzien van een zeer overmatige artillerie, gevangen zyn gemaakt, is geen bewys van moreele of physische superioriteit. Als krijgsman is de Boer onder alle op zichten de meerdere van den Engelschman; maar de laatste beschikt over een talrjjke artillerie, al zyn de vuurmonden der Boeren van niet minder uitwerking, en over een goed aangevoerde cavalerie. De Boeren zyn het krachtigst in de verdediging, maar hun offen sief vermogen het geweer zonder bajonet duidt het aan is gering. De bij Dundee en Ladysmith gevolgde tactiek is voor hen de eenige juiste, de eenige mogelyke, omdat daardoor den vyand zware verliezen kunnen worden toegebracht, zonder dat zy zelven Telefoaa Na. £9 A DVE11 TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1