isr. n Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND» Maandag 5 Maart 1900. No. 8136. 38ste Jaargang. 2 SP Bulteulandsch Overzicht FEUILLETON. Vroeg Verwelkt SUST. roedel, gesloten wagens el 287. 'i 'J. ee Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 0 Verspreide Berichten. ud der reap idóration ae en*. enz. BR>- (Wordt wvtlgd.) [NEMAN 4 Zn Ie fabricatie rbruikcr van Intusschen werd reeds dagen te voren tot het opheffen van het beleg van Ladysmith besloten. Zoodra het ontzet van Kimberley en de De er Dit No. beslaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. es; >mie national Naar het Dultsch. (iOUHSIME WANT t adres voor 4«) .Ik wordt hier als een prinses” behandeld Gij weet toeh uit de dagen van moeder Lieschen, dat- alle oude moedertjes van mij houden. Nu heb ik er niet minder dan zeven tegelijk, die allen voor mij «vliegen” en soovaak ik bel, het liefst alle zeven tegelijk zouden komen binnentrippelen. Dat ik hier met zulk een gewone ziekte aankwam, en mij op het armoedige bed zoo tevreden uitstrekte, alsof ik nooit in een kasteel had geslapen, heeft dadelijk hare harten gestolen en de koetsier had haar toch verklapt, dat hij de stiftsdame uit O. had gereden. Maar ga nu, beste Johannes, want het babbelen begint me nu zwaar te vallen en kom morgen terug. Ik hoop en verwacht dat wij elkander dikwijls zullen zien en veel door onze vriendschap zullen genieten, zoolang ik me hier ophoud. Dat was een goed en prophetisch woord Want het boste gedeelte van mijn leven valt in den tijd, dien zij onder dit armendak doorbracht. Het spreekt van zelt, dat ik haar nu eiken dag bezocht, en daar zij spoedig geheel hersteld was en de schoone lente weder haar intocht hield, bleven wij weldra niet tusschen de vier kale wan* Engrland. In de jaarvergadering van de .Midlothi an Liberal Association," die Woensdag te Edinburg gehouden is, werd medegedeeld, dat lord Roseberry bet voorzitterschap heeft nedergolegd. Het heet, dat Roseber ry zich uit het politieke leven zul terug trekken. Frankrijk. De verbetering in den gezondheidstoestand van den minister van oorlog, generaal De Galifet, duurt voort. De directeur van La Croix te Limoges, de abt Ardent, is voornemens in hooger be roep te gaan van het vonnis, waarby de rechtbank te Parysjzich onbevoegd verklaar de in zake zyn aanklacht wegens laster tegen den minister van handel Millerand. Het ministerie van oorlog laat officieus tegenspreken het gerucht, dat generaal De Gallifet de leden van den Esterhazy-krygs- raad zou hebben verzocht, bun eisch, om zich civiele party te stellen in het proces- Zola, terug te nemen. Multier, rechter van het Hof te Rjjsel, die oyder beschuldiging van valschheid in ge schriften is gearresteerd, is tegen een borg stelling van 5.000 francs voorloopig op vrye voeten gesteld. Duitschland. Generaal Stülpnagel bevelhebber van het 5de legercorps, heeft een dagorde uit gevaardigd, waarin hy den onderofficieren van het garnizoen te Posen en in de an dere Poolsche steden verbiedt, met Poolsche meisjes in het huwelijk te treden. Bovendien zal toestemming tot een huwelijk altijd wor den geweigerd, als de ouders van de bruid socialisten zijn. Ten slotte brengt de dagorder de officieren in herinnering, dat hun kinderen niet op hun plaats zijn op de boogere scho len, doch dat de lagere scholen voldoende zyn. vervolging van Cronjé door Robert’s leger macht bekend waren, begon Jonbert gelei delijk zijn zwaar belegeringsgeschut in vei ligheid te brengen en een deel van zijn strijdmacht naar den Vrijstaat en naar Trans vaal te zenden. Van 16 tot 26 Febr. wist hij Buller nog bezig te houden in het berg land benoorden de Toegela. Drie dagen lang streed Buller zonder resultaat om Groblers kloof. In den nacht van 26 op 27 Februari was hjj zelfs genoodzaakt naar den zuidelij ken oever van de Toegela terug te trekken, doch den volgenden dag stak hy die rivier vier mijlen noordoostelijk van zyn vroeger overgangspunt weer over, en drong toen over Pieters hill door tot Nelthorpe. Dat deze vijfde overtocht slaagde, was al leen het gevolg van den zwakken tegenstand, door een paar honderd Boeren geboden, die den last hadden, de Engelschen zoolang mo gelijk op te houden, ten einde den aftocht van Joubert volkomen te dekken. Toen deze kleine achterhoede in den loop van den 28en Februari eveneens terugtrok, kon lord Dundonald met twee regimenten ca valerie de stad binnenrijden. Donderdag volg de Buller, en was de ontzetting van White’s leger voltooid. Buller vond in plaats van de stad, ee»’' puinhoop, die door White met sterke schan sen is omringdmet groote hardnekkigheid en volharding heeft White zyn stellingen vier lange maanden bezet gehouden. Indien de troopen van Whito nog eenige offensieve kracht bezeten hadden, zouden zij den af tocht van Joubert naar het Drakengebergte en naar de passen in het noorden van Natal ernstig hebben kunnen belemmeren. Maar zelfs daartoe waren zy niet meer in staat. Hiermede is nu het stategische voordeel, dat de Boeren door hun snel en vastberaden optreden by het begin van den oorlog ver kregen hadden, geheel verloren gegaan. Thans moet de strijd gestreden worden in de Republieken, en overal trekken de Boeren dan ook terug, om zich met de verdediging van Bloemfontein te belasten. By gelegenheid van zyn 90en verjaardag sprak de paus, in antwoord op een geluk- wensch van kardinaal Oreglia, even over den oorlog in Zuid-Afrika. De Heilige Va der smeekte den Heer den bloedigen twee strijd in Zuid-Afrika met mededoogen te aanschouwen en te willen gedoogen dat deze strijd worde beëindigd. Z. H. vervolgde: „De strijders zyn alle onze broeders en de slacht offers zyn reeds te talryk. Moge God de Heer beide partyen met ootmoed vervullen, Telefoon \o. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dageljijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r 12 fless 12 12 fleseb. Een telegram uit het Engelsche kamp by Paardeberg bericht De Boeren houden een stelling op onge veer vier mijlen van ons front bezet. Hun rechterflank is aan de rivier aangeleund, hun linkerflank aan een hoog kopje. Hun aantal wordt op 5000 6000 geschat. De overige berichten, die van het oorlogs terren! komen zyn bijzonderheden over Cronjé’s capitulatie eu Jouberts terugtocht. Cronjé heeft inderdaad stand gehouden zoo lang hy kon. Zyn voorraad was geheel uit geput. Volgens „Centraal Nems” gaf Cronjé zich over omdat de versterkingen, die hem de zoo noodige hulp hadden ktmnen verleenen, hierin niet slaagden. Levensmiddelen waren eveneens schaarsch, het meeste was bedorven. Op den morgen van do capitulatie der Boerentroepen was generaal Roberts van plan geweest den aanval met alle kracht te be ginnen en ware de witte vlag niet geheschen, dan zouden de Boeren waarschijnlijk geheel vernietigd zyn geworden. De „Daily Telegraph”zegthet Boerenïaager bood een buitengewouen aanblik, de wagens en karren en drje kanonnen werden vernield door onze granaten. Vele gewonde Boeren, die dagen lang zonder hulp waren geweest, lagen op den oever der rivier, tusschen hon derden doode paarden in, die een stank ver spreidden, welke de atmosfeer verpestte. Reu ter seinthet kamp en de verschansingen zijn te verschrikkelijk om te beschrijven. Lord Roberts, die een bezoek bracht aan de plaats, waar zoo lang was stand gehouden, was verbaasd over de vernuftigheid en ener gie, waarmede de stelling bijna onneembaar was door een bestorming. Merkwaardige loopgraven van groote diepte waren vervaardigd en deze vörmden ware catacomben en tunnels. Een ander corres pondent zegt: de Boeren lagen in ware konijnenholen, tien dagen lang, in een om geving van *en onbeschryflyken aard, levensmiddelen waren uitgeput, maar waren voldoende geweren. den, maar maakten verrukkelijke wandelingen, eerst in den omtrek van de kerk en het armen- huis, later langs de oevers van’het meer, soms nog verderop het bosch in Wij gingen zelden stadwaarts daar Louise aan de algemeene nieuwsgierigheid geen verder voedsel wilde geven De burgemeester had het zijn plicht geacht „de barones” een visite te maken, en had getracht haar er toe over te halen eene betere woning te betrekken. Maar zij antwoordde dat men in de geheele Mark, zoo’n bekoorlijk toevluchtsoord voor oude vrouwen niet vond als dit armhuis, en zij verzocht den burgervader, er voorloopig te mogen blijven Reeds bij zijn eerste bezoek was de burgemees ter verbaasd over de verandering, die het hospitaal en zijne bewoners had ondergaan Hij wist nog niet, dat Lollige nergens eenigen tijd kon doorbrengen, zonder op alles den stempel te drukten van haar karakter. De zeven oude, vroeger slordig en vaak onheb belijke moedertjes, schenen plotseling in aardige, zindelijke, fatsoenlijke matronen veranderd. En het gebouw zelfs zag er sedert haar komst heel wat zindelijker en liever uit. Als door toover was na weinig weken de vroe gere wildernis achter het gesticht waarin netels en allerlei onkruid welig tierden in een bonten bloementuin herschapen. De bank van Louise had ik een weinig grooter gemaakt, zoodat er naast haar nog plaats was voor een. slechts weinig ruimte innemende per soon. Daar zaten wij menig uur. Dikwijls las ik “3®? 5 Fl. I t 2 - I?’ haar voor, maar ook even dikwijls onderhielden wij ons op ernstige blijmoedige wijs over God en het leven, niet zelden ook verdiepten wij ons in herinneringen Joachim betreffende, van wien de kleinste trek haar en mij onvergetelijk was gebleven. Do naam zijns vaders werd nooit tusschen ons genoemd. Ik wist alleen, dat hij ergens, in den vreemde, zyn nietswaardig bestaan voortsleepte. In dien tijd leerde ik de diepe wijsheid verstaan van het woord Zij, die God liefhebben, zullen alle dingen medewerken ten goede.” Alles toch wat deze vrouw had ondervonden, 't zij goed, 't zij kwaad, was door haar moedige en sterke ziel verwerkt, en het goede had zij behouden. En haar verbazend »goede luim’’ had zij gered uit den bangsten storm en nood heurs levens Ik geloof bijna dat dit eentonig, liefelijk idyl lisch leven, mij tot den gelukkigste aller sterve lingen zou hebben gemaakt, indien ik niet in eeuwigdurenden angst geleefd hadde, dat er spoedig een einde aan moest komen. Dagelijks bestudeerde zij alle advertenties, waarin een gouvernante of >een hulpe voor de huisvrouw werd gevraagdook had zij reeds een paar maal op zulk een aanvraag geschreven. «Wie nog werken kan, is verplicht voor zich zelven te zorgen I” had ze mij eens geantwoord, en wel op een toon, die mij verbood ooit weer te beproeven haar mijn genade op te dringen. Op de meest eenvoudige en onverwachte wijze werden mijne wenschen, om haar op kiesche wijze te kunnen helpen, tóch nog ten slotte vervuld. Op zekeren Zondag namiddag in Mei, hadden 'genomen. Telefoon Mo. SB ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels d 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters Worden berekend naar plaatsruimte. ST ATEN-Ö ENER A AX. Zitting van Vrydag 2 Maart 1900. Dg heer Harte van Tecklenbnrg eischt van den Minister het bewijs dat de invoering van leerplicht van btautsrechteUjk standpunt onafwijsbaar noodzakelijk is. Zijnerzijds acht Spr. de vervulling van den ouderlijken plicht tot verschaffing van onderwijs aan hun kin deren ten volle vereenigbaar met de vrijheid omtrent de wyze van vervulling van dien plicht en die vrijheid is onbestaanbaar met de leerplichtwet die deze vrijheid aan dui zenden ontneemt. Hy vraagt ook het bewijs dier stelling ten aanzien der kosten. De om vang van het schoolverzuim bewijst de volstrekte noodzakelijkheid niet. By gebreke 5^ van deugdelijk staatsrechtelijk bewys der onvermijdelijkheid moet de eisch tot invoe ring van leerplicht door de rechtbank van bet gezond verstand ontzegd worden. Met het oog op de financieele lasten die deze wet oplegt, is vergoeding der meerdere kos ten voor het byzonder onderwijs door den Staat plicht, anders wordt het compromis van 1889 geschonden. Dankbaar voor *s Mi nisters toezegging tot verhooging der snbsi- diön had hy liever die belofte in de wet vervuld gezien tot voorkoming van latere moeielijkheden. Meer bepaald vraagt hij, be doelt de Minister volle of gedeeltelijke ver goeding der kostenvermeerdering voor het byzonder onderwijs wij een schoone wandeling gemaakt. Toen wij terugkeerden, lag de kleine armhuiskerk, met haar dichten klimopmantel, in het volle zonlicht zoo schilderachtig voor on», dat wij er ons over ver baasden, dat nog nooit het verlangen bij ons wat opgekomen, haar van binnen te bezichtigen. Onder den indruk van het oogenblik verzocht Louise een der vrouwtjes den sleutel te halen, en eenige oogenblikken later betraden wij het verla tene godshuis Doch welk een ontgoocheling Het schelle zon licht bescheen niets dan de vier naakte wanden nergens vonden wij een spoor van eenige ar chitectonische versiering. Het kleine kerkje moest, wilde het ons toe schijnen, als lijkhuisje dienst hebben gedaan, toen het kerkhof nog in gebruik was Deze gedachte maakte het verblijf in de kille, vochtige ruimte juist niet behagelijker, en reeds stonden wij op 't punt weer naar buiten te gaan, toen mijn blik op een smalle, hooge bouten kast viel, die juist tegenover het altaar stond Wie beschrijft mijne verbazing, toen er, nadat ik het ding onderzoekend had betast, eensklaps een deksel terugsprong, en onder het omhulsel een oud harmonium te voorschijn kwam Hoe het daar was gekomen, heb ik nooit kun nen ontdekken. opdat spoedig een loyale en krachtige vriend schap worde hersteld." De Fransche afgevaardigde Lades inter pelleerde over do onwettigheden in het hoog- verraadproces voor den Senaat als hoogge rechtshof. Minister-president Waldeck-Rousseau ver dedigde de handelingen der Regeering in een zeer uitvoerige rede. Er werden drie moties voorgesteld, waar onder één door den heer Malaspina, inbou- dende dat de Kamer de verklaringen der Re geering goedkeurt. Verschillende afgevaar digden riepen om de eenvoudige orde van den dag, doch de heer Waldeck-Rousseau ver klaarde daarmede geen genoegen te kunnen nemen. Hy vereenigde zich met de motio- Malaskina, die met 287 tegen 138 stemmen werd aangenomen. De Italiaansche Kamer behandelde Woens dag de ontwerpen die reeds by Kon. besluit zyn ingevoerd. De minister-president stelde de motie van vertrouwen. De motie Fras- cara, die door de Regeering was aangeno men, werd door de Kamer goedgekeurd. Het eerste deel, waarin acte wordt genomen van de verklaringen der Regeering, werd met 222 tegen 189 stemmen aangenomenhet tweede deel, betrekking hebbende op het over^aan tot de behandeling der artikelen Verwierf eên groote meerderheid. O f* rw- Ie» ■o s: ss 7 o

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1