ranooD, e K.G. IGT, i.t™l gazyn A 70. pelsen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 6 Maart 1000. No. 8137. Buitenlandse!) Overzicht SGEK. Iiiur MDEN Vropg Verwelkt E±T. loedel, 38ste Jaargang. BINNENLAND* FEUILLETON. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rordt steeds 3 Verspreide Berichten. Her dl vtrvel{d.) IRINKMAN 4 Zn. J-9Q0 «eiet, nuuae py»M Jonen Borst, Naar het Duitsch. *11 lessen” den, ook voor rachtig voedsel st adres voor gesloten wagens rel 287. )EN, ergoederen, NZ, GOWHE MIIRIXT. Telefoon No. Mt, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Italik. De Engelsche kruiser Empress of In dia” is op de reede van San Rem o aange komen ter begroeting van koningin Victo ria. De Leeuw. Ct. is „door een van de meest gezaghebbende juristen van ons land” op de waarschijnlijkheid gewezen van een groote zwendelarjj, gepleegd door personen die z(j nog niet noemen kan, en wel doortespecu- leeren op ons medeleven en -lijden met du Zuid-Afrikaansche Repdblieken. Het blad spoort nu tot voorzichtigheid aan. Men zende niet te gauw zyn gave aan den eersten den besten vrager, maar liever aan personen on vereenigingen die het volle ver trouwen verdienen. Het blad denkt spoedig meer aangaande den bedoelden zwendel te kunnen mede- deelen. hy leer dringend waarschuwde tpgen een mogdyke afscheiding van een groejL nit de liberale party. Wat hy toen bedoelde, is thans gebleken. De groot-Engelschen, de Imperia listen, do aanhangers ven Rosebery, treden uit het partijverband, de liberale party van sir William Harcourt wordt opnieuw ver kleind. En het zal weldra blijken, of de oude herinneringen aan de glansrijke dagen van “het liberalisme onder Gladstone geheel tot de geschiedenis zullen behooren, en nooit weder in Engeland een weerklank zullen vinden. In de Fransche Kamer had Vrydag de in terpellatie van Lasies plaats over de onregel matigheden by het Senaats-Hooggerechtsbof- proces begaan. Die interpellatie was indertijd een maand uitgesteld en Lasies was er op gesteld, dat er nu gevolg gegeven werd aan het besluit der Kamer. De begrooting moest dus weer wachten Het werk van Lasies bleek echter ydelde Kamer nam met 287 tegen 138 stemmen de motie aan, waarmee de Regeering zich had vereonigd. Van meer belang is het groote amnestie- voors|el, dat thans is ingediend. Alle Drey- fus-processen begonnen of nog te beginnen, worden daarmee in den doofpot gedaan. De civiele'processen kunnen alleen voor den ei-v vielen rechter komen, ook wanneer zy by den crimineelen rechter zyn aangevangen. Vtrfgwis dat voorstel kan dus het proces Henry-Reinach wegens schadevergoeding en dat van den Esterhazy-krygsraad tegen Zola nog voortgang hebben, maar het is de vraag, of dit geschieden zal. De Minister van Landbouw heeft een wets ontwerp ingediend tot oprichting van Ka mérs van Landbouw, welker leden door de belanghebbenden zullen worden gekozen. Uit die Kamers wordt een Algemeene Raad van LaiMbouw gekozen, ter vervanging van den bestaande. den premier Waldeck Rousseau, in het con flict met haar arbeiders zal erkennen. De regeering heeft by den Senaat eenige wijzigingen op hét amnestie-ontwerp inge diend volgens deze zou de amnestie worden uitgebreid tot alle processen, die samenhan gen met de Dreyfuszaak, of zy al begonnen zyn of niet. Het pfoces Zola, dat op 8 Maart bepaald is, zal waarschijnlijk weder worden uitgesteld. Ex-keizerin Eugénie, die geheel van de influenza is hersteld, vertrekt dezer dagen naar Kaap Martin. Duitschland. Een dokter te Thorn, die eenige maan den geleden ambtelyk had verklaard, dat een schoolmeisje door een onderwijzer zoodanig was geslagen, dat de wonden ernstig waren, wat later onwaar bleek, is wegens het met voorbedachten rade afgeven van een .verkeerd attest tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. In verband met de staking onder de meu belmakers te Berljjn hebben alle patroons in de houtindustrie besloten, heden een algemeenen lock out te proclameeren, die c.a. 50.000 arbeiders zal omvatten. Engeland. Als opvolger van lord Roseberry is sir Henry Campbell-Bannerman gekozen tot president van de „Scottish Liberal Associ ation”. plaats zal moeten verhaald op bezittingen van Engelsche onderdanen, want de Boeren hebben uit den aard der zaak geen bronnen waaruit zy de schade kunnen vergoeden. Zoodoende komen alle geldelyke opofferingen ten laste van Engeland, behalve voor zoover zy te verhalen zyn op bezitters van andere nationa liteit. Het kapitaal heeft er dus zeker belang by dat de oorlog zoo kort inogelyk duurt. Frankrijk. Uit Genua wordt gemeld, dat aldaar voor rekening der Fransche regeering 4 pantser- schepen tot een gezamenlijke waarde van 100 millioon francs worden aangebouwd. De toestand van den minister van oorlog generaal De Gallifet, blyft onveranderd, doch baart geen verontrusting meer. De mynmaatschappy te Carmaux heeft ver klaard, dat zy geen scheidsrechter, zelfs niet meester en zijne beide dochters, die juist van eene wandeling terugkeerden, hadden vol bewondering de heerlijke krachtige tonen uit het kerkje hoo- ren ruischen, en den adem ingebonden om van dit onverwacht concert geen toon te verliezen. De burgemeester zelf een groot liefhebber van muziek scheen door de ontdekking, dat er in het armhuis zulk eene degelijke kunstenares woonde zoo getroffen, dat hij geen woorden vond om haar zijnen dank en zijne bewondering te kennen te geven. Hij liet ons, terwijl hij zeer eerbiedig groette, voorbijgaan. Alras verstrooide zich nu het publiek. Toch kon ik, toen ik ’s avonds naar huis ging, uit en kele klanken, die ik opving uit den mond van de lieden, die op de stoepen den heerlijken avond genoten, merken, dat onze kerkmuziek verre van vergeten was De Stiftsdame in ’t armhuis was ook vóór dien tijd dikwijls het onderwerp der gesprekken ge weest en zeker staken in het stadje de leden van een koffiekransje geen tien minuten lang de hoof den bijeen, zonder de nieuwe inwoonster op de een of andere wijze te gedenken. Toen ik den volgenden middag bij haar kwam, ontving ze mij lachende met de vraag .Raad eens, Johannes, welk een voornaam be zoek ik daareven heb gehad Tjl vertelde me. dat niemand minder dan ZEd Acntb. haar bezocht had, en onder veel compli mentjes over haren zang, gevraagd had,< of zij ge nepen zou zijn, zijne dochters les te geven. De beide meisjes waren een oogenblik later blozend binnen gekomen. De slotsom was dat Louise er Men bericht, dat de Boeren in den Vrij staat op slechts vier mjjl afstand van de Engelsche voorposten bjj Ostfontein zijn ge zien, naar de Britsche eclaireurs gissen, ten getale van 5 tot 6000. Het Engelsche kamp aan de Modderrivier is na Cronjé’s overgave zes mijl oostelijk verlegd en bevindt zich thans nn bjj genoemde plaats. Ostfontein ligt acht mjjl noordoostelijk van Paardeberg Drift. De positie bestaat nit een reeks kop jes, waarvan een zich dadelijk aan den Mod- derrivieroever verheft. Iets verder, ook aan do‘rivier, bevindt zieh de nieuwe Boeren stelling, bjj Makauws Drift, en het is dus hier dat het eerstvolgend treffen te ver wachten is. Dé Boerenstelling bevindt zich dus niet op den weg naar Bloemfontein. Onder wiens bevelen de Boeren staan, is uit de tegenstrijdige geruchten niet op te maken. Onder de tot waanzinnigheid zich opwin dende menigte, die Donderdag de straten van Londen vulde, waren er zeker maar weinigen, die dachten aan de keerzijde der medaille, welke op hetzelfde oogenblik in een ander deel der reuzenstad werd vertoond. In de vergaderzaal van het Lagerhuis stond de minister van oorlog gereed zyn begrooting aan te bieden, waarbij hij moest mededeelen, dat de kosten van dén oorlog door hem werden geraamd op f 730.000.000 Zevenhonderd dertig miljoen gulden. Maar daaraan werd te midden van het gejubel niet gedachteerst den volgenden dag zouden de ernstige lieden kennisnemen van de rekening, die zou worden ingediend voor de glazen, gebroken in misdadig over leg of in brooddronkenheid. Bjjna 61 mil joen pd. sterling En dat alles nog maar voor de kosten tot September, want er is niets geraamd voor wat na 31 Augustus zal moeten worden uit gegeven, - terwijl toch ieder weet dat, zelfs als Pretoria dan gevallen is, een reus achtig leger op de been zal moeten worden gehouden. Natuurljjk dat bier alleen de feiteljjke oor logskosten bedoeld zjjn. Niet medegerekend is nl. de schade, toegebracht aan openbare en bijzondere eigendommen in de Kaapkolonie, Natal enz., gelijk bv. door vernieling van spoorwegen, bruggen, beschieting van steden enz., die althans voor een niet onbelangrijk deel door bet Bjjk zal moeten worden vergoed. De Westminster Gazette vestigt er daarom de aandacht op, dat deze schade in de eerste Het achryven van lord Rosebery aan de „Midlothian Liberal Association”, waarin hy zegt, het voorzitterschap dier vereeniging ne der te leggen, en het gerucht, dat lord Rose bery ook zyn betrekkingen met andere libe rale vereenigingen in Schotland wil afbreken, worden breedvoerig besproken. Vele Engel sche bladen meenen daarin een bewys te zien, dat lord Rosebery zich uit het actieve staatkundige leven zal terugtrekken. Ande ren gelooven, dat de leider der liberale party in het Hoogerhuis, die zich in de laatste maanden als een vurig imperialist heeft doen kennen, zyn liberaal voorzitterschap neerlegt, om zich aan te sluiten by de Re- geeringsparty, die hy reeds herhaaldelyk heety verdedigd, en voor welke hy groote sympathie heeft getoond, zoo zelfs dat hy genoemd werd als een der mannen, dje by een reconstructie in het kabinet Salisbury zouden worden ojgenomen. 4 Door Rosebery’s besluit is de crisis in de liberale party, die reeds verleden jaar ge bleken is te bestaan, weder acuut geworden. Uit de briefwisseling, verleden jaar gevoerd tusschen Sir William Harcourt en John Mor ley, over het neerleggen van het leiderschap door Sir William bleek reeds, dat de imperia listische neigingen van Lord Rosebery door den ouden verdediger der liberale begin selen in het Lagerhuis werden afgekeurd. De crisis gaf toen geen aanleiding tot een scheuring, zooals verwacht werdde scheur werd dichtgesmeerd. Sir Campbell-Banner man, een oud-liberaal met imperialistische neigingen, werd met de leiding in het Lager huis belast, en Lord Kimberley trad als aan voerder der kleine liberale schare in het Hoogerhuis op. Na het uitbreken van den oorlog bleek het, dat de scheur nog steeds bestond. Tel kens verlieten liberale leden, de roepstem van sir William Harcourt en zyn vrienden in den wind slaande, de oude beginselen om zich aan te sluiten by de Imperialistende lyfgarde van Chamberlain nam steeds toe in grootte. En verleden week hield de liberale oud- minister Asquith een redevoering, waarin Hoe heerlijk klonk nu de schoone altstem my- ner vriendin, door de hooge, ledige kerk. De zeven oude vrouwtjes die ons vergezelden, zaten doodstil op het altaar Men hoorde geen getik van breinaalden meer nu en dan drong van buiten het zachte gesjilp van vogels tot ons door. Lang, lang musiceerden we zoo tot onze stichting. De Orpheus-aria werd door vele andere gevolgd, en alles wat we ooit voor den kleinen Joachim hadden gexongen, kwam onwille keurig bij Louise op Eindelijk werd zij door ontroering overmand, haar stem haperde, ik eindigde mijn spel, en reikte haar de hand, die zij hartehjk drukte Wij wisten, wat tusschen ons niet werd uit gesproken »Dit zal naar ik hoop, niet de laatste maal zyn geweest, dat we hier zoo gelukkig waren,” zeide ik>Iater, in 't midden van den zomer, moet het koele kerkje een welkom toevluchtsoord zijnnu is de graflucht er wel een weinig hinderlyk. Het verwondert mij, mevrouw Louise, dat gij uwe stem nog zoo goed in uwe macht hebt.” Zij antwoordde niet. Wij verlieten het kerkje. Hoe groot was echter onze verbazing, toen wij buiten op bet kerkhof voor de kerkdeur, eene massa menschen verza meld vonden, die eerbiedig uiteenweken, en als 't ware eene eerewacht vormden voor de zangeres en haar gevolg. Het waren niet alleen de geringe lieden nit de naaste omgeving, die door de muziek gelokt, hier heen waren gekomen Neen ook velen uit den zoogenaamd èdeftigen stand, onder wie de burge- Telefoen Mo. A DVEHTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. in toegestemd had de meisjes twee uren in de week les te geven, en reeds morgen haar taak als on derwijzeres aanvaarden. Maar nu moest een piano gezocht worden, daar het harmonium tot accom pagnement van zangoefeningen veel te forsch was. Ik had groote moeite, bij het hooren van dese tijding, aan mijne blijdschap niet op overdreven wijze lucht te geven Nu behoort ze ons I” ju belde het in mij »Nu blijft zij Ik zeide zoo kalm als me dit mogelijk was: .dat is niet moe ie - lijk, ik bezit zelt een piano, morgen vroeg zal ik het instrument laten brengen. Hier zijn genoeg leegstaande vertrekken die men u gaarne voor uwe zanglessen zal willen afstaan.” En zoo geschiedde het Geen vier weken daarna, was de gehé le vrou- welijkc jeugd van vijftien tot vijf en twintig jiar, bij het zingende vrijcorps mijner vriendin ingelijfd, en het behoorde in het stadje nu evenzeer tot den wgoeden toon", de dochter des huizes naar de .Stiftsdame” te zenden, als in een groote stad, een meisje het conservatoire te laten afloopen. Zij had een zeer matigen prijs voor de les” bedortgen Toch verdiende ze, daar ze ook on derwijs gaf in koorgezang, zooveel geld dat ik vaak schertsend de opmerking maakte, dat zjj zich binnen eenige jaren een riddergoed zou kunnen koopen. Zij haalde lachend de schouders op, en ik wist zeer goed, hoe ik dat moest uitleggen. 47) Deze instrumenten zijn zelfs tegenwoordig in onze provincie zeer zeldzaam, en ’t was niet aan te nemen, dat er voor jaren in de stad, een rijke, vrome begunstiger van het armhuis had gewoond, die de godsdienstoefeningen in het arme kerkje, door zulk een geschenk grootere aantrekkelijkheid kon hebben willen verleenen. Wij beschouwden onze vondst gedurende eenige oogenblikken zeer verwonderd. Toen ik een paar akkoorden aansloeg, liet zich een doffe maar niet erg ontstemde toon hooren, een toon, die ons in de ooren klonk als dé bedeesde dankzegging eener bevrijde ziel, na een jarenlange, wreede gevangen schap. Fluks werd de kast, die het speeltuig omhulde, tot stoel gepromoveerd en nam ik voor het in strument plaats Louise stond met schitterende oogen naast mij Nu begon ik langzaam. «Een vaste burgt is onze God,” te spelen en oogenblikkelyk viel zij zingend in, eerst wel wat beklemd, maar spoedig als van ouds met haar zielvol geluid, waarby mij het hart van weelde trilde. En toen wij dat lied hidden geëindigd, ging ik over tot onze geliefde Orpheus-aria.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1