1 u ^elsch BINNENLAND HABTSTOCHT. FBROOD, e K,G :gt, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 0 No. 8148. L iVERVERIJ s-srer •ND, ndon Az. IE1MER I I I elb’ ucao Schat toffers der Zell- 'ehe'me uitspat, erk tau’s IRIVG. FEUILLETON. KENNISGEULNG. Bullenlandsch Overzicht Maandag 19 Maart 1900. 38ste Jaargang. N<iiiii«kts V1.IF CEJ^TEN. de gevoelens der ischerij j Naar het Fransoh fl >2-203 GOUDA. IDSeUlPI’EN. IKELEN riZEN. I*#, straat 103. I DA de (leer nen en verven van eroben, aldook alle Rotterdam. L den Koning ij ru. d« Echte igen, teeainefl- ningen in den en naam dee I, vervaardigd het wereMbe- Gebi* Stoll- Verspreide Berichten. Erankrijk. De koetsiers te Parys zyn voornemens, voor de opening van de Tentoonstelling het werk te staken, indien eenige door hen ge stelde eischcn voor lotsverbetering niet worden ingewilligd. Te Toulon zyn eergisteren uitstekende ge slaagde proeven genomen met do onder- zeesche boot „Goubet”. Binnenkort zal onder redactie van Clé- menceau een nieuw blad verschijnen, waar van de naam ,nog niet bekend is. i, a 0.35 r voor Neder- TeleliMni h». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke A DVERTEN 15 regels 4 10 Centen, naar plaatsruimte. aaglijders een werkelyke half Op een meeting ten gunste der Boeren te New-York in Cooper’s Union gehouden, spra ken Montagu White en Wessels. De voorzitter van de vergadering voor spelde „Niet vóór de Boerep in het graf liggen of alle Engelschen op de vlucht zijn, zal de oorlog ophouden.” White herhaalde de meening die hy gisteren in de „World” heeft verkondigd. Wessels beschuldigde En geland dat het den inboorlingen geweren heeft verschaft om die tegen de Hollanders te gebruiken en bracht ook andere beschul digingen tegen de Engelschen in. White zeide later in een interview dat het in de lucht laten springen van Johan nesburg te verdedigen zou zyn en haalde het verbranden van Moskou voor strategische doeleinden aan. De Boeren hebben nooit ernstig de bedoeling gehad Bloemfontein te verdedigen, daar dit niet ligt in een positie die geschikt is voor verdediging. Italië. Koning Umberto heeft Crispi telegrafisch een spoedig herstel toegcwenscht. Er is sprake van, dat de koning een expeditie onder Nansen zal zenden, om de noordpoolexpeditie onder den hertog d^r Abruzzen, die 12 Juni 1899 vertrokken is, op te zoeken en zoo noodig hulp te verlee- nen. Hoogst verbaasd is men over de houding van het gemeentebestuur van Milaan op den verjaardag van den koning (14 Maart). Niet alleen weigerde de magistraat deel te nemen aan de feestelijkheden, maar het verbood het gewone concert op het Scalaplein. STATEN-GENERAAL. Zitting van Vrydag 16 Maart 1900. By de strafbepalingen tegen de ouders, werd tevens behandeld het voorstel van de heeren Van Kol, Schaper en Troelstra, om aan werkgevers, die een schoolplichtig kind gedurende schooltijd laten arbeiden, dezelfde straften op te loggen als aan de ouders en verzorgers en zulks wegens de strafrech terlijke leer der medeplichtigheid. Hoe onzodelyk dergelyko handeling der werkgevers achtende, meende de Minister, dat dit belang geregeld moet worden in de te herzienen Arbeidswet, doch niet in de Leer plichtwet. Bovendien zouden nu gestraft worden de werkgevers, die de kinderen in den verloftijd veldarbeid laten verrichten. et 27 afb. Prgs m de verschrik- 9 ondeugd Igdt :hte leenng, die Inizend van een gen bg hetVer- Neumarkt 34, van het bedrag, in eiken boek- Generaal Pretyman, die tot gouverneur van Bloemfontein is benoemd, heeft een procla matie uitgevaardigd waarbij alle burgers die binnen een omtrek van 10 mijlen van Bloem fontein wonen, worden opgeroepen om de wapens neer te leggen op straffe van ver. beurte hunner goederen. Er heerscht dien. fontein heeft ook geen strategische waarde. De South African News betoogt dat er twee wegen voor de republikeinen openstaan: Britsche onderdanen of uitgeroeid worden. Het blad is overtuigd dat de Boeren' door zullen vechten zoolang zy proviand en schiet- voorraad hebben. t melk gekookt drenk voor d*-1 tbeoiejolo ven bocoht*) Al* ij gonl vu r te gebruiken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente GOUDA, Gezien Art. 228 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Rijk, bij de Wet bepaald of te bepalen, op die ten laste der gemeente van toepassing zijn, en dat mitsdien alle zoodanige vorderingen over den dienst van 1889, vóór of uiterlijk op den jen Juni aanstaande behooren te worden ingediend Gouda, den 17 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER gimwn, en daarby zullen de Vrystaters de Boeren uit Transvaal wel niet alleen laten vechten. Engelse he bladen zelve vertellen, dat de „voormalige” president Steyn, by zjjn vertrek uit Bloemfontein, gevolgd werd door een leger van 12000 burgers met 18 kanon nen, dat in noordelijke richting afmarcheerde. De militaire medewerker der „Daily News” verheugt er zich over, dat generaal Joubert eert zoo aanzienlijke strijdmacht nog in het noorden van Natal gelaten heeft. Want zegt hy hoe meer Boeren daar blyven, des te minder heeft lord Roberts in den Vrij staat te bevechten, en toch moet de beslis sende slag thans in den Vrijstaat en niet io Natal worden geleverd. Evenwel, generaal Joubert kan elk oogenblik hulp n^ar den Vrijstaat zenden en, nu de toestand aldaar zoo veranderd is, zal hy zyn maatregelen wel reeds genomen hebben. Dat hy juist deze laatste dagen zich te Pretoria bevond, om met President Kruger te raadplegen, is bekend. Wellicht zyn al de Boeren uit Natal te ruggetrokken ter concentratie in het noorde lijk deel van den Vrijstaat, met uitzondering dan van de 7000 of 9000, die bij Biggers- berg in zeer sterke stellingen aan Buller den weg versperren. Vreemd, dat we van daar nog maar niets hooron’. Spyt al die „overwinningen” van Roberts heeft de „Kölnische Zeit.” volstrekt geen nongcii dunk van zyn leiding f De slagen van Osfontein (7 Maart) en Driefontein (10 Maart) hebben getoond, dat de Engelscbe krijgskunde niet is op ,4e hoogte van haar taak, en niet in staat, den Boeren ernstige nederlagen toe te brengen. Er zyn fouten in de leiding en by het in ’tvuur brengen der troepen begaan fouten, zoo groot, dat zy niet grooter kunnen zyn. Zelfs ontbrak hier de verontschuldiging der onoverkome lijke terrein-moeiiykheden, waarmede men by de Engelsche nederlagen in Natal hoofd schuddend tevreden moest zijn. De heer Derblay zou niet gaarne hooren dat iemand van zijn jachtveld kwam zonder iets te hebben geschoten. Wees daarom zoo goed dezen haas mede te nemen, dien gij onder mijn schot hebt gebracht, alsmede deze vier patrijzen „Dat kan ik natuurlijk niet aannemen,” ant woordde de markies eenigszins geraakt. „Behoud gerust uw wild, en val mij niet lastig door langer aan te houden „Toch zal ik het doen, op gevaar af van mis schien uw toorn op te wekken Ik leg het wild hier aan den rand van de greppel neder. Dan kunt gij zelf handelen naar goedvinden Ik heb de eer u te groeten, mijnheer de markies. En met een paar groote stappen was hij op -5 eens in het dichte geboomte verdwenen. „Mijnheer, mijnheer riep de markies hem nog na, doch de jager was nergens meer te zien. .Een zonderling avontuur I” zeide jonge mar kies tot zichzelven. „Wat moet ik nu doen i" Zijne besluiteloosheid week echter spoedig, toen zijn jachthond, met een der patrijzen in den bek naar zijn meester toekwam. De markies begon te lachen. „Gij schijnt mij niet platzak te willen laten Inzending van Advertentiën tot 1 uur «les niidd. jongen erfgenaam had zij vooral getracht daaraan een ernstige en krachtige richting te geven Bij de dochter werd meer gelet op het aankweeken van die zachtere eigenschappen, welke haar tot eene liefhebbende echtgenoote zouden kunnen vor men. Doch door een zonderlinge speling der na tuur waren beiden juist het tegenovergestelde van hetgeen de moeder had gewenscht De zoon was het getrouwe evenbeeld zijner moeder, even zacht- zinnig, even vriendelijk en tevreden. De dochter had het onstuimig karakter van haren vader Na tuurlijk kón beider opvoeding deze karakters wel plooien, maar niet in den grond veranderen. Toen zij grooter werden, was Octave een vriendeBjke en beleefde knaap, en Clan een eenigizins hoog hartig meisje geworden, juist zooals hun kindsheid hét voorspeld had. Het tweetal kinderen kreeg intusschen weldra een speelmakker. De hertog de Bligny was bij een wedrdfr ongelukkig om het leven gekomen, door een val van zijn paard. Zijn, eenig kind, Gaston (zijne vrouw was reeds lang overleden) werd na .de begrafenis bij zijn tante in huis gebracht, en daar in den familiekring opgenomen. Hij was iets ouder dan Octave en Clara, doch werd op dezelfde wijze opgevoed. Het was ge- lukkig voor hem, want aan zijne vorming was tot dusver slechts weinig zorg besteed door den vader. Toen de jonge knaap de Bligny bij de familie de Beaulieu in huis kwam, was hij ook tamelijk zwak van gestel, en had hij reeds allerlei wijsheid opgedaan, die voor zijne redelijke ontwikkeling alleen schadelijk kon zijn (Wordt vtrvo^d.) tengevolge veel onrust onder de Hollandsehe bevolking. De „Daily Mail” verneemt uit Pretoria van 13 dezerStaatssecretaris Reitz maakte een Verklaring openbaar, waarin hy het antwoord 'van lord Salisbury bestrijdt. Hy zegt, dat de Republiek der Britsche regeering gevraagd heelt hare troepen terug te trekken, zoo neen dan zou hunne tegenwoordigheid als een oorlogsverklaring worden beschouwd. Dat behoefde niet noodzakelijkerwijze opgevatte worden als een oorlogsverklaringzoowel de wapening van de Republiek als het ultima tum waren maatregelen van verdediging, volgende op den Jameson-raid en op de ont dekking door geheime telegrammen dat En gelsche ministers medeplichtig waren aan deze poging onf de onafhankelijkheid van de republieken weg te kapen. Nu is door lord Salisbury's telegram alle twyfel weggenomen. J)e burgers moeten nu fechten voor het "nationaal bestaan van hun staat, en er op vertrouwen dat God het recht zal verdedigen. Betreffende de vredesvoorstellen heeft de Duitsche consul te Pretoria aan de Trans- vaalsche regeering een telegram doorgezon den, verklarende dat de regeering van den Duitschen Keizer volgaarne bare medewerking verleenen zal tot vriendschappelijke bemid deling, zoodra de fundamenteele voorwaar den voor zulk een bemiddeling vervuld zullen wezen, d. w. z., zoodra het bewezen is, dat beide oorlogvoerenden die bemiddeling wen- seben. het zich eerst weinig aangetrokken, doch zoodra hij hoorde dat men op zijn grondgebied den revo-, lutionnairen vrijheidsboom had durven planten, ontstak hij in heftigen toorn, en zwoer, dat hij nooit meer den voet zou zetten op zijn landgoed Beaulieu. En hij hield woord, het kasteel bleef onbewoond. Om de volle waarheid te zeggen, dient hier nog bijgevoegd te worden, dat de markies zich bij zijn besluit ook eenigszins had laten leiden door de aantrekkelijkheid van het leven te Parijs. Nadat hij echter eenige jaren als bon vivant had voortgeleefd, begon al die drukte hem ten slotte tegen te staan en trad hij in het huwelijk. Zijne jonge vróuw, eene dochter van den her tog de Blign'y, was iemand met een teerhartig ge moed en eene gelukkige kalmte van geest Zij aanbad haren echtgenoot, en wist met zachte toe gevendheid het oog te sluiten voor zijne zwak heden De markies behoorde tot die eigenaardig zwakke karakters die alleen voor hun genoegens leven, en die toch te allen tijde bereid zouden zijn om voor hunne medemenschen door het vuur te loopen. Wanneer de markiezin hem nu en dan eens ernstig en vriendelijkl onderhield over gdjne groote «wakheden en fouten, kuste hij haar de handen, en riep, met tranen in de oogen „Gy, zijt een heilige!.Maar den volgenden dag be gon hij weer van voren of aan Drie jaren duurde hunne onderlinge goede ver standhouding Uit hun huwelijk waren twee kin deren geboren, een zoon ert een dochter, Octave en Clara, die door hunne moeder met groote zorg warden opgevoed. Bij de ontwikkeling van den Esterhazy schrijft in een brief aan een Parysch blad, dat hy voor den Franschen consul te Londen viermaal uitvoerig getui genis heeft afgelegd, terwyl hy hemcopieën van belangrijke brieven heeft ter hand ge steld. Na do opening der Tentoonstelling, 15 April, zal de president dor Republiek 16 April een groot feest geven in het Elysée. Beloie. In de kazerne te Borgerhout zyn gisteren goedgeslaagde proeven genomen met tele- grafeeren zonder draad. Denemarken. Gistermorgen is te Kopenhagen een groo te machinefabriek door brand vernield de schade wordt op 1| millioen kronen geschat. Telefoon Vo. <<4 TIEN worden geplaatst van SI) Centen; iedere regel meer Groote letters worden berekend De „Kölnische Zeitung” beschouwt in haar overzicht den toestand der Boeren als verre van wanhopig, ondanks de harde slagen, die zy o. a. den 27en en 28en Februari te ver duren hadden. Bij Veertienstroom, waar de westelijke spoorlyn over de Vaal gaat, ligt waarschijn lijk nog een sterk commando, en in Natal, door Buller geheel van vijanden „vry ver klaard”, bevinden zich in sterke stellingen, 9000 man, slechts twee dagmarschen van Ladysmith verwijderd, die alleen Buller’s divisie tegen zich hebben, daar op White’s troepen nog niet te rekenen valt. Vandaar dat Warren’s divisie, dre reeds te Durban ingescheept was om naar Oust-Londen en Kaapstad te vertrekken, in haar geheel of ten deele naar het noorden van Natal terug gaat om Buller daar te helpen. Het derde deel van den stryd kan dus be- huiswaarts keeren, nietwaar Hij stak vervolgens den haas en de patrijzen in zijn weitasch en nam den terugweg aan naar het kasteel. Het kasteel de Beaulieu was een gebouw in den stijl Louis XIII, bestaande uit één hoofdgebouw en twee zijvleugels, opgetrokken van witte steen. De daken der zijvleugels waren bezet met gebeeld- houwde schoorsteenen. Vóór het kasteel lag een terras, 500 meter lang en door eene balustrade van den weg afgesloten. Van dit hooge terras had men een verrukkelijk uitzicht. Het kasteel lag in een groot park van ruim dertig bunders, en zag uit op de wijnbergen en steengroeven van Pont-Avesnes. Hoe schoon ook, toch was het jaren achtereen j onbewoond gebleven. De vader van den tegen- woordigen markies de Beaulieu had zich omstreeks 1845 te Parijs aan een leven op zeer kostbaren voet gewend. Alleen in den jachttijd kwam hij op zijn goederen verblijfhouden, maar deed dit ook geregeld elk jaar. Het jaar 1848 kwam, en daarmede de Revolutie in Frankrijk. Ook de landlieden van Pont-Avesnes waren opgehitst door de socialistische voorspiege lingen van eenige raddraaiers Tot loon voor al de weldaden, die zij jarenlang van den markies hadden ontvangen, lieten zij zich overhalen om zijn kasteel te plunderen, waarbij de schoonste kunstwerken roekeloos werden vernield. Eerst den dag na het oproer kwamen de gen darmes uit Pont-Avesnes, wien het spoedig ge lukte de rust te herstellen. Toen de markies het gebeurde vernam, had hy GDI 1ISIIII’ COURANT. per briefkaart wordt it toegeaonden door Zaltbommel. - BRINKMAN 4 Za het stoom n van t enz. z. worden naar dv 9 geverfd. istoomd of geverfd de gezond neii V Ons Land, van Kaapstad, klaagt bitter over Cronjé’s verbanning, naar St. Helena. De Engelsche regeering, zegt zy, kon geen I beter middel vinden om Hor Hollanders te grieven. De bezetting van Bloemfontein verrast Ons Land niet, omdat zy het verwachtte. Bloem-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1