niaiil. [en, «G B. No. 8149. •nsr. feuilleton. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 20 Maart 1900. DL LES Ilullenlandsch Overzicht Biiiur HARTSTOCHT. 38ste Jaargang. lig. X ■o VIOOLEN Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Chamberlain Verspreide Berichten. 12 EI. (JFordt vervolgd). D Naar het Fransoh. 45 7.75 1.— 5.— 2. — 3. — 4. — 2.— 7.50 7.— ruggenomen. g V Naar te wachten was, heeft het aange- kondigde voornemen van de Transvaalsche antoriteiten, om da mijnen aan den Rand te vernielen, heel wat ontsteltenis teweegge bracht in de kringen der kapitalisten die daar financieels .belangen” hebben. Zjj, de mannen van Engelsche herkomst onder hen in de eerste plaats, staan ver antwoordelijk' voor het ontzettende drama, Telefoon Mo. BS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. fiOWHE ömffl 4 Frankrijk. De directie van de Wereldtentoonstelling heeft bekend gemaakt, dat zy den toegangs prijs van 8 tot 10 nar voormiddags en na 6 uur ’s avonds verdubbelen zal en dat zij zich het recht voorbehoudt, de toegangsprijzen op dagen, waarop byzondero feestelijkheden een buitengewoon groot bezoek doen verwachten, zelfs te vervijfvoudigen. Voor zijn vertrek naar San Sebastian heeft Marcel Habert zijn naam gegrift op een grenspaal aan de Fransch-Belgische grens naby Erquelinnes. Het beroep van Esterhazy tegen de be slissing van den president der Republiek, waarbij hy gepensionneerd is, is Vrydag niet in den Raad van State behandeld. De ex- majoor had een uitstel van 14 dagen gevraagd, om een advocaat te vinden. De minister van oorlog, generaal de Gal- lifet, heeft den bevelhebbers der legerkorpsen een circulaire gezonden, waarin hy gelast by gelegenheid van het Paascbfeest zoo vrijgevig mogelijk te zyn met het geven van verlof aan de militairen. Professor Molengraaf, hoofd van den in lichtingendienst te Pretoria, maakt bekend, dat de verliezen der Federalen tot voor het ontzet van Kimberley en Ladysmith waren gesneuveld 677, gewond 2129, gedood door een ongeluk 24, gewond door een ongeluk 171, gestorven door een of andere ziekte 99 zieken die herstelden of nog onder behan deling zijn 1251, totaal 4351. De toestand in den Vrijstaat is thans van dien aard geworden, dat lord Roberts besloten heeft de divisie-Warren, die van Durban naar East-Londen gezonden was, weder te doen terUgkeeren naar NUal. Hy had by het geven van het bevel, om de divisie-Warren naar den Vrijstaat te zen den, niet gehoopt dat de bezetting van Bloemfontein zoo gemakkelyk zou gaan, en dat de tocht van Jacobsdal naar Bloemfon tein zoo snel de ontruiming van het noor delijk deel der Kaapkolonie door de Boerefa zou ten gevolge hebben. Wanneer de drie divisiën van lord Ro berts thans versterkt zyn door de afdeelin- gen van Gatacre, Clements en Brabant, dan acht hy zich voldoende sterk om den marsch naar het noorden te aanvaarden. De divisie-Warren keert thans naar Natal terug. Het schijnt thans in het plan van lord Roberts te liggen, sir Redvers Buller’s leger zoo sterk te maken, dat deze een twee de poging kan doen om in de Transvaal te vallen. Dit is mogelyk, meent de „Manch. Guardian,” wanneer de beide legers sterk genoeg zyn om den vyand nadeel te berok kenen. Hoe sterker het leger van Buller in Natal is, zooveel te meer Boeren moeten worden gebruikt voor het verdedigen der passen en zooveel te minder tegenstand zal Roberts ondervinden. Het hoofdleger zal altoos blijven dat van Roberts, maar met aanzienlijke afdeelingen op beide vleugels zal de generalissimus zeker zyn taak aan merkelijk verlicht zien. Die taak zal, wan neer Roberts eens in Transvaal is, toch moei lijk genoeg zyn. De laatste dagen komen allerlei berichten over de stemming der Italiaansche pers. Vrydag dat van een blad, hetwelk vroeg aan welke overwinningen Engeland toch het recht ontleende, nu reeds van de ver nietiging der republieken te spreken. De „Messagero” vreest dat de twee repu blieken, die zoo heldhaftig stryden voor hunne vryheid, weldra tot het verleden zullen be- hooren. De „Corriere della Italia” gelooft nog niet aan het einde van den oorlog en spot met de Engelsche bladen, die de Engelsche troepen reeds in Pretoria wanen. dat nu in Zuid-Afrika wordt afgespeeld. Van Johannesburg Judasburg zeggen de Boeren is al het kwaad der laatste jaren uitgegaan. Niet het Transvaalsche bewind, maar Johannesburg was, volgens de beeld spraak van Chamberlain, de stinkende wond, die de lucht van Zuid Afrika verpestte. Die wond uit te snijden, daartoe moet den Boeren wel de hand branden. En zoo ligt er niets vreemds in, dat zy nu het voornomen koesteren, om do tuighui zen der kapitalisten te vernielen, de bronnen die aan bun goudzucht voldoen, te stoppen, vooral nu er nog strategische moeten by in het spel komen. Denkelyk is het er do Transvaalsche regee- ring om to doen, Engeland en alle mogend heden, die geldelyk belang bij de goudmijnen hebben, te waarschuwen wat er op het spel staat. Een vernieling van de mijnen laat wel het goud in den bodem voor wat het is, maar de schachten, heel het onderaardsch gegra- vene, ,de gebouwen, de machinerieën, die zou den er aan gaan, en dat vertegenwoordigt, berekende Mongatu White, een waarde van minstens 150 millioen, zegge 1800 millioen gulden. Als de Transvaalsche regeering naar iets zocht om op de vreemde regeeringen in druk te maken, dan heeft zy in die bedrei ging met geldelyk verlies het beste middel gevonden. Jfisschien zelfs zou het de mogelijkheden te elfder ure nog in beweging kunnen zet-, ten en Engeland tot bedachtzaamheid stem men1 Ook dat eerste, want de kapitalen van Frankrijk, Duitschland, Rusland en Amerika zyn tot honderden millioenen by do mijnen betrokken. Man zegt zelfs, dat een derde der goudmyn-aandeelen geplaatst is in Engeland, een derde in Duitschland, België, Zwitserland enz., en een derde in Frankrijk. En op dien grond ware damde bedreiging der Transvaal sche regeering eon uitstekend middel, om Europa nog eens, voor het laatst, het belang van interventie onder het oog te brengen- Telefoon De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommcrs VIJF CENTEN. zijne gelukkigste oogenbhkken, wanneer hij een gedeelte van den avond mocht doorbrengen in den huiselijken kring zijner tante, in gezelschap van de schoone, lieve Clara, zyne toekomstige bruid. Den volgenden zomer ging de familie naar Nor- mandie, naar een landgoed, dat aan de markiezin toebehoorde In die landelijke omgeving g‘voelde Gaston en Bligny zich overgelukkig. Hij maakte groote wandelingen met Octave en Clara, terwijl de markies zich verdiepte in het Engelsche proces. Dit proces liep over een belangrijk legaat, waarop wijlen de markies de Beaulieu beweerde recht te hebben. Deze rechten werden echter door de mede-erfgenamen in Engeland niet erkend, en hadden een proces tengevolge, dat door de beiderzijdsche advocaten op breede schaal was opgezet en van zeer langen duur beloofde te zijn. De markiezin zelve was van nature afkeerig van procedeeren, doch zij zag duidelijk in dat het rechtsgeding zijn Fop moest hebben. Zij was al spoedig tot de ontdekking gekomen, dat het kapitaal van haren overleden echtgenoot door diens weelderige levenswijze geheel was weggeslonken, zoodat de betwiste erfenis eigenlijk de geheele fortuin van Octave en Clara zou moeten uitmaken. Haar eigene bezitting was op zijn hoogst vol doende om in hun onderhoud te voorzien zoolang zij alle drie te zamen bleven wonen, maar leverde niets voor de toekomst harer kinderen. Neen, ik zal nooit vergeten wat ik aan uwe ouders te danken heb Wat er ook met ons ge- beure, gij zult mij altijd aan uwe zijde vinden. O Clara, indien gij wist hoe innig ik u liefheb En door zijne tranen h?en herhaalde hij nog maals Ik heb u liet, Clara Het meisje hief zachtjes zijn hoofd een weinig opwaarts, en antwoordde blozend, terwijl zij hem met hare schoone oogen ernstig aankeek »En ik heb u ook liet, Gaston 1” Clarariep hij eensklaps uit, vol blijde ver rassing. Het jonge meisje legde hare hand op zijne lippen en drukte een teederen kus op zijn voorhoofd. Zij stonden op en gingen zwijgend verder. Geen van beiden voelde zich tot spreken in staat. Den volgenden dag aanvaardde Octave de Beau lieu zijn waardigheid als markies, en Gaston vond eene betrekking aan het Ministerie van Buiten- landsche Zaken. De jonge hertog de Bligny werd gaarne opgenomen bij dat departement en men kon gerust verzekeren, dat zijn diplomatieke car rière schitterend zou zijn. Het was natuurlijk, dat iemand als hij weldra grooten opgang moest maken in al de aanzienlijke kringen, waar hij met open armen ontvangen werd, niet alleen om zijn, adellijken titel, maar ook om zijne persoonlijke eigenschappen Ook zou het hem niet moeielijk gevallen zijn, eene bruid te vinden waar hij maar wilde; de toegang tot de hoogste kringen stond voor hem open. En echter voor niemand anders had hij eenig oog dan voor zijne beminnelijke nicht. Hat waren De „Secolo” noemt in een allerhevigst artikel lord Salisbury’s antwoord een monu ment van huichelarij en kwade trouw, do triomf van hot complot van geldavonturiers, aan wier hoofd Rhodes en Chamberlain staan. Wel merkwaardig is, dat tezelfdertijd ook de clericale pers in Italië zich nogaltyd zoo scherp tegen Engeland uit. Nu weer naar aanleiding van Victoria’s bezoek aan Ierland. De „Voce della Veriti” stelt het manifest van het lersch nationaal comité op den voor grond, waarin dit bezoek eene uittarting van het gevoel van het lersche volk genoemd wordt, en beweerd, dat H. M. alleen ont vangen zal worden door soldaten, Engelsche politie en bezoldigde ambtenaren, maar dat de lersche natie hare tegenwoordigheid zal ignoreeren. Het is treurig, zegt de „Voce”, dergelyke uitdrukkingen te hooren omtrent eene vorstin, die het kabinet der heeren Salisbury en Chamberlain alzoo prys geeft aan onaangename, zy het dan stilzwijgende demonstratiën. Trouwens, hoe grootmoedig en welwillend koningin Victoria’s gezindheid jegens Ierland zy, wat kan dit land, vraagt het blad, redelijkerwijze hopen van een door een Chamberlain bestierd ministerie De Fransche begroeting is wat de Kamer bet|$ft eindelyk met veel jmoeite klaar geko- men/'Voor wetgevende maatregelen van an deren aard schijnt echter ook dit Ministerie niet veel met deze Kamer te kunnen begin-,, nen. De meerderheid is tegen de hervorming van het middelbaar en hooger onderwijs, om^ dat zy de gelijkstelling van Ryksscholen en bijzondere of clericale inrichtingen wil hand haven Ook het voorstel der Regeering om al te brutale geestelijken voortaan met iets an ders te kunnen straffen dan de altyd lastige verbanning stuit op bezwaar. De commissie verklaarde zich met 7 tegen 4 stemmen tegen het ontwerp. A.s. Woensdag zal te Parys behandeld worden het proces door mevr. Klobb, de weduwe van den door de missie Chanoine Voulet vermoorden kolonel Klobb, begonnen tegen de Figaro. Mevr. Klobb heeft inder tijd een geldsom geweigerd, welke de Figaro by openbare inschrijving voor haar had bij eengebracht. Van het geweigerde geld nam het blad, toen 3 verzekeringspolissen ten bate van de kinderen vun den kolonel. Mevrouw Klobb eischt nu nietigverklaring der polissen. Duitschland. 1 De zadelmakers, behangers én schilders te Lübeck hebben het werk gestaaktzy eischen loonsverhooging en verkorting van den ar beidstijd. Ook de bierbrouwersgezellen hebben een toonbeweging op touw gezet. Engeland. De gemeenteraad van Cork heeft met 20 tegen 5 stemmen verworpen een voorstel, strekkende tot aanbieding van een adres van welkom aan koningin Victoria by haar bezoek aan Ierland. Vrijdagavond heeft te Dublin een openbare betooging plaats gehad, om te pro- testeeren tegen het besluit van den gemeen teraad van Dublin, om zulk een adres aan te bieden. Men vreest ongeregeldheden. Vrydag is in Schotland veel sneeuw ge vallen te Merdeen ligt zy oenigê duimen hoog en bet tram- en spoorwegverkeer on dervindt vertraging. Noorwegen. Te Sandefjard zyn Vrijdagnacht een ma chinefabriek, vijftig huizen en do kerk door brand vernield. Menschen zijn by dezen brand niet omgekomen; de schade wordt op 14 2 millioen kroonen geschat. per 12 fless 1! 5 flesch. n n 'l 3) Doch in den familiekring van de markiezin de Beaulieu deden zich betere invloeden bij hem gelden, en het ging met zijne opvoeding beter dan zijne goede tante aanVankelijk had durven hopen Toen hij negentien jaar oud was,'bezat hij reeds al de eigenschappen,, die in hem een voortreffelijke edelman en een aangenaam mensch konden voorspellen. Omstreeks dienzelfden tijd begon hij bijzonder zijne aandacht te wijden aan zijn nichtje Clara, die vier jaren jonger was dan hij Zij was inder daad een meisje van buitengewone schoonheid, met donkere oogen en blonde lokken, en de be valligheid zelve. Gaston vatte eene hevige liefde op voor zijne schoone nicht, doch hield gedurende twee jaren zyne gevoelens ris een kostbaar geheim in zijn eigen gemoed besloten Een onverwachte ramp bracht hierin verande ring en bewoog hem tot spreken De markies de Beaulieu was plotseling gestor ven. In de laatste dagen van zijn leven had hij zich nog al druk beziggehouden met het door snuffelen van allerlei papieren, die betrekking had den op een erfenis-proces, hetwelk hij in Enge land had te voeren. Zijne nablijvenden betreurden den overledene van harte. De markies de Beaulieu werd inderdaad nog steeds door de zijneri geëerd en geliefd, alsof hij een toonbeeld van een eerwaardigen echtge noot en huisvader geweest was. Dè^narkiezin zorgde dat zijne teraardebestelling op vorstelijke wijze kon plaats hebben. Octave, die van nu at den titel van markies de Beaulieu zou voeren, en de hertog de Bligny, het aangenomen kind zijns ouders, gingen vooraan bij den stoet, die de lijk baar vtigde, omringd door een aantal vertegen woordigers van den oudsten adel. Des avonds, toen zij in ernstige stemming terugkwamen, wer den zij ontvangen door de markiezin en Clara, beiden in somber rouwgewaad gekleed, die hen dankten voor de vervulling van hunne smartelijke taak. Daarna ging de markiezin met haren zoon in eene afzonderlijke kamer, om met hem over de naaste toekomst te spreken. Gaston begat zich met Clara naar den tuin. Het was een heerlijk schöone zomeravond De jongelieden gingen een tijdlang zwijgend naast elkander voort, terwijl ieder van hen zijne eigene gedachten vervolgde. Toen zij eindelijk ergens op een der steenen zitbanken, dicht bij een stroo mende fontein hadden plaats genomen, verbrak Gaston eensklaps het stilzwijgen en betuigde aan Clara zijne diepe smart over den dood van haren vader, aan wien ook hij zoo reel te danken had. Na de gedwongen kalmte van den dag was het voor hem een verlichting, eens zijn hart te kun nen uitstorten.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1