:je ips Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. KEWISGEVIXG Hullenlandscli Overzicht FEL1LLETOX. if cao t, nt IOS. I C,e Paris md gratia en les vrjj van alls ■hooging. end lalN. JI. HARTSTOCHT. Maandag 2 April 1000. 38ste Jaargang. BINNENLAND» AN ZOON <r LUS van Mr K«ta- dubbele flescli IBINKMAN AZn igen s SBVROH, abriek, Dit No. beslaat uitTwee Bladen. EERSTE BLAD. Vegte, Zaltbommal. Rotterdam. ullage. Naar het Fransob. ÏS lie ons gelllus t Zomersei- lebben, dit te Telefoon No. ADVERTENTIEN worden g-feplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het is niet goed om de uitspraak nu ach tera! aan te vallen. By een vonnis van een rechtbank waaraan men zich by voorbaat heeft onderworpen, behoort men zich zonder mokken neer te leggen. De ministerieele bladen in Portugal wen- schen het land geluk meldden uitslag van het Berner scheidsgerecht. De minister van buitenlandsche zaken las het telegram uit Bern, waarin de uitspraak wordt medegedeeld, in de Kamer van Afge vaardigden voor en verklaarde dat de Re- geering binnenkort de toegekende schade vergoeding zal betalen zonder haar toevlucht te nemen tot een binnen- of buitenlandsche leening. r J. Czn. Rotterdam m. vertroöen ers welbekend IHT-1LIX31. t Fabrieksmerk). de, radicale e van alle, zelfs aekkige xenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftyd ke zwakte, Bleek Hoofdpijn - I - Maagpijn Onvermogen -- enz. Uit- Italiê. Bij de voortzetting van de enquête, betref fende den moord op Noterbartolo is het par ket gebleken, dat de moordenaar voortdurend beschermd is geworden door een zeer hoog- geplaatsten overheidspersoon Wil men een schandaal vermeden, dan zal de geheele zaak in den doofpot moeten worden gedaan. De obstructionnistische campagne, welke de uiterste linkerzyde in de Kamer blyft voeren vindt weerklank in het geheele land. In ver scheidene steden hebben de socialisten en de studenten) heftige betoogingen gehouden doch de orde is nergens ernstig verstoqrd. Oostenrijk-Hongarije. Het hoofd der politie te Sambor (Gallicië) Rambiej is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwyl zes politieagenten gerin gere straffen kregen, omdat zy gewoon waren hun arrestanten met duimschroeven en andere foltermiddelen te pynigen ten einde hen tot bekentenis te dwingen. GUI IN IIE COURANT. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Het Zwitsersche scheidsgerecht heeft dan eindelijk uitspraak gedaan en Portugal ver oordeeld tot betaling van 15,814,000 francs schadevergoeding aan de belanghebbenden. Deze uitslag is een harde teleurstelling voor de Engelschen, die gehoopt ja er op gerekend hadden, dat Portugal een zoo enorme som te betalen zou hebben en zy zou het, volgens de overeenkomst, binnen het half jaar na de uitspraak moeten doen dat het verplicht zou zijn een deel van zyn ko loniaal bezit te verkoopen. En dat zou dan de Delegoabaai wezen, en Engeland, hebbende het recht van voorkoop, zou dus Transvaal voor goed van de zee afsluiten. Dat valt nu tegen. Portugal kan de vijftien millioen en zooveel franken nog wel leenen. Niet dat deszelfs krediet zoo goed is, maar om En geland te dupeeren zyn er geldschieters ge noeg, die aan die som helpen willen. De heer van Sielen te New York c. s. wil Por tugal het geld met genoegen voorschieten. En zoo zyn er meer. De Boeren zullen hun eenigen niet-Engel- schen uitweg naar zee nu wel behouden. Vandaar de woede van de Engelsche bladen waarover Reuter iets seint. Zy noemen het een slag, toegebracht aan het beginsel van arbitrage. Verspreide Berichten. Frankrijk. In de laatste dagen ïs te St.-Etienne en in de omstreken veel snepuw gevallen. Het is zeer koud. De Tentoonstelling zal een oppervlakte van ongeveer 1.080.000 vlerk, meter beslaan, waarvan 460.000 vietk. meter bebouwd is. De' oppervlakten der vroegere wereldtentoonstel lingen te Parys bedroegenin 1855 168.000 vierk. m.in 1867 687.000, in 1878 750.000 en in 1889 960.000 vierk. m. De Liberté beweert uit goede bron te weten, dat het amnestie-ontwerp niet tot wet verheven zal worden. De meerderheid van de amnestie-commissie uit den Senaat is met de regeering van meening, dat het doel van het ontwerp reeds bereikt is, omdat de processen, die het land in beroering hadden kunnen brengen, verdaagd zyn tot na de sluiting der Tentoonstelling. Engeland. Het heet, dat koningin Victoria tydens haar verblyf in Ierland geen offlcieele receptie zal houden in het slot te Dublin. Zy beschouwt haar bezoek als van zuiver particulier ka rakter en met de politiek niets te maken hebbend. m «a üddel voor Hwr«a Undvrrchoonwrtfc, c.ü mn< k— Man lette goed icameric.— elk gokookt ik voor da- cilyii w» olate) Ala Mval van De juiste aard der ziekte, waaraan ge neraal Joubert is gestorven, is nog niet be kend. Volgens de correspondent van de „Daily Mail” te Pretoria is Joubert over leden aan buikvliesontsteking. Anderen spre ken van een nieraandoening. Dezelfde correspondent meldt, dat de re geering der Zuid Afrikaansche Republiek aan de weduwe van den generaal verzocht heeft, het stoffelijk overschot tydelyk te doen byze.tten te Pretoria, opdat later een plech tige begrafenis op staatskosten zou kunnen plaats hebben op de hoeve van den over ledene, wiens wensch het was geweest dft&r in een mausoleum te rusten. Reuter seint echter uit Londen, dat het lyk van Joubert op zyn landgoed in Wakkerstroom, in het familiegraf zou bijgezet worden. Oom Piet was al lang lydende en reed altyd in rijtuig de stellingen af in Noord- Natal, maar toch moet hy Zondag nog in de kerk zyn geweest. Zyn ziekte had dus wel een snel verloop. We weten zelfs dat de dood „plotseling” volgde. De Engelsche hoofdorganen schryven in sympathieke bewoordingen over den gestor- Vyene, aan wiens groote militaire gaven zy lulde brengen. De meesten laten voorts goed uitkomen, dat Joubert vroeger anders dacht over de Engelsche „beschaving” dan Kruger, en betuigen er spyt over, dat de generaal er 'vroeger niet in geslaagd is Oom Paul van den presidentszetel te verdringen. Zy beweren, dat in dat geval de .zaken niet zoo droeven keer zouden hebben genomen. Alsof Cham berlain gerust had vóór Transvaal zich voor Engeland op de knieën had geworpenEn te onderstellen, dat Oom Piet tot iets dergelyks de hand zou hebben geleend, ware de grootste smaad aan zyn nagedachtenis, aan zyn 63- jarigen strijd voor de vryheid gepleegd. Lord Roberts seint uit Bloemfontein van de Echte teeemen- jen in den ntam des rervaardigd wereldbe- bi*StoH- yM No 73, >0, des vrije keus over hare toekomst kan beschikken.” „Ho, ho, wat zijt gij aan het doordraven I” viel Bachelin hem in de rede. Wat zijn die jongelui toch opgewonden en hartstochtelijkMaar vooral wees ernstig en bedaard. Bedenk, dat alles daar van afhangt. Vergeet ook niet bij uw bezoek uwe zuster mede te nemen. Men zal zich waarschijn- tijk meer met haar bezighouden dan met u, en dat kan u in de eerste oogenblikken eenige rust geven.” „En wanneer meent gij dan, dat ik naar Beau lieu zou kunnen gaan vroeg Philippe. „Ik hoop toch niet, dat gij nu reeds tegen dat bezoek opziet?” zeideBachelinschertsend. «Kom aan, ga morgen. Dan kunt gij van nacht nog eens rustig slapen, en zult ge u morgen flink -en ver standig weten te gedragen.” De notaris stond op, nam zijne portefeuille on der den arm en wilde vertrekken. Midden in de kamer bleef hij echter nog even staan en vroeg ietwat spottend„Zijt gij nu nog boos, dat ik zonder uwe voorkennis met mevrouw de Beaulieu heb gesproken Het is waar, in uwe opgewon denheid hebt gij mij niet eens gevraagd wat zij heeft geantwoord „Gij hebt waarlijk gelijkI” riep Derblay. „Welnu, wat heeft zij dan gezegd „Niet veel meer dan zij kon en mocht zeggen Te wetendat het niet aan haar stond te beslis sen, en dat zij geenerlei dwang verkoos uit te oefenen op de keuze harer dochter. Maar geloof mij, niet van den kant der moeder zult gij den grootsten tegenstand ontmoetenwel misschien bij de dochter zelve. Houd echter maar goeden moed. STATEN-GENEKAAL. ntftrji. Zitting van Vrijdag 30 Maart. Do Leerplichtwet is aangenomen met 50 Derblay* stond plotseling op, greep zijn zuster bij de hand en riep „Suzanne I” Doch de schalksche blik van het meisje bracht hem zoodanig van de wijs, dat hij geen kans zag den aangevangen volzin te vervolgen. Gij zijt er toch niet boos om, nu ik u dat vraag?” zeide Suzanne belangstellend. »Of meen- det gij, dat gij uw geheim voor mij had weten verborgen te houden Reeds meer dan een maand zijt g*j geheel anders geworden dan vroeger, en ik had niet veel scherpzinnigheid noodig om te begrijpen, dat uw hart niet langer aan mij alleen toebehoorde. O, wees volstrekt niet bang dat ik daarom jaloersch ben. Volstrekt nietdaarvoor houd ik te veel van u. Soms heb ik een gevoel alsof ik niet Alleen uwe zuster, maar tegelijk uw kind ben, w/araan gij al uwe zorgen hebt toege wijd. En daarom zal ik nooit iets anders wen- schen dan ki volkomen gelukkig te zien. Indien er een meisje is, dat gij lief hebt, dan hoop ik hartelijk haafr met u vereenigd te zien Geloof mij, Philippe, ik zou mij innig daarover ver heugen.” Derblay was diep getroffen door de eenvoudige en hartelijke woonden zijner zuster. Twee groote tranen blonken in zijn oogen en vloeiden over zijn wangen. „Hoe nu, gij weent begon Suzanne weder. Maar is de liefde dan zoo iets droevigs, dat men daarover moet schreien •Laten wij niet meer over mijne dwaasheid spreken zeide Philippe, en wilde zich afwenden. B ordt vervolgd.) Inrichtingen welke gevaar, schadè of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDERWET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Se cretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van T. Zaal om vergunning tot uitbreiding zijner bestaande Koek- en Banketbakkerij in het perceel gelegen aan de Turfmarkt Wijlui fT- Kadastraal bekend Sectie B No. 134c/ Dat op Vrijdag den 13a April iopo, des na middags ten 2 ure, op het Raadhuis! gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde 1 vergunning ih te brengen en dat gedurende „ikie dagen* vóór dien dag op de Secretarie deri Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan wor den kennis genomen. I Gouda, den 30 Maart 1900 Burgemeester en Wethouders vdornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. gisteren Wegens de bedrijvigheid van den vyand aan myn front en zyn vijandige houding tegenover de burgers, die zich hebben over gegeven, heb ik het noodig geoordeeld hem van de kopjes te verdry ven, die by by Karec- Siding-station, drie mylen ten zuiden van Brandfort, bezet had. De operatie is met succes uitgevoerd door de zevende divisie infanterie en twee brigades cavalerie. De vyand trok op Brandfort terug. Myn troepen houden thans de kopjes bezet'. De Britsche verliezen zyn: 1 kapitein ge dood, vyf kapiteins en twee luitenants ge wond, 100 man gesneuveld of gewond. Uit Brussel komt bericht, dat dr. Leyds een zeer belangrijke diplomatieken stap deed, die wellicht groote gevolgen kan 'hebben. Vóór eenige weken heeft een der Ieren aan de Engelsche regeering de bekentenis ontlokt, dat geschut van het Egyptische leger naar Zuid-Afrika was gezonden. Dr. Leyds zou daarop zoowel by den Khedive als by den Sultan een formeel protest tegen deze schending der neutraliteit hebboft inge diend. Wat wy hiervan moeten denken? Staat dr. Leyds alleen, dan begrijpen wy dit optreden niet precies. Immers een protest als dit kan gedane zaken natuurlek niet verande ren;,^- en zulk een poging om de Egyptische kwestie aan de orde te stellen, zou in Europa wel eens hoog kunnen worden opgenomen, als men daar niet verlangend is die kwestie aan de orde te zien. Dan zou het wel iets van stoken hebben, vooral omdat nog altyd niets is gehoord van protesten tegen het gemeene geknoei in Oos tenrijk. Maar geheel anders wordt de zaak als dr. Leyds niet in het wilde weg is gaan protes- teeren, maar handelde in overleg met de beide belanghebbende mogendheden, Frankrijk en Rusland. Hebben deze de houding van dr. Leyds goedgekeurd, misschien wel uitgelokt, met het doel de Egyptische kwestie aan de orde te zien komen, dan kunnen wy ons van deze actie veel voorstellen, te meer omdat het dr. Leyds zeker wel is toevertrouwd, om zoo moeilijk spel te spelen, zonder kans te loopen de kastanjes voor anderen uit het vuur te halen. Of het Brussische bericht waar is, weten wy natuurlijk niet. Juist om de aanwezig heid van ar. Leyds te Brussel, komen van daar dikwijls onware verhalen, met het doel de verantwoordelijkheid aan dr. Leyds toe te schryven. Telefoon 5 o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. En nu ga ik naar huis om te eten.” Zoodra de notaris was heengegaan, verzonk Philippe in diep en ernstig gepeins Hij ging in zijne gedachten nog eens alles na, wat Bachelin hem gezegd had, en hij moest erkennen, dat zijne kamen nog zoo slecht niet stonden. Clara do Beaulieu was immers door haren verloofde op schandelijke wijze in den steek gelaten, en zou zich wel gedurende eenige maanden op het land goed Beaulieu blijven ophouden In al dien tijd zou zij dus in zijne nabijheid zijn. Hij zou haar nader leeren kennen, haar allerlei oplettendheden kunnen bewijzen en er wellicht in slagen eerst hare achting, vervolgens hare liefde te winnen. Suzanne’s hulp zou hem daarbij van groot nut kunnen zijn. Zij zou allicht eene vertrouwde vriendin van Clara kunnen worden, die stellig wel oog en hart zou hebbe» voor Suzanne’s beminnelijke eigen schappen. Zijne gedachten verwijlden met welgevallen bij deze naaste toekomst In zijn verbeelding zag hij de twee jonge meisjes vertrouwelijk samen wan delen in de bosschen van Pont-Avesnes. Onwil lekeurig strekte hij de hand uit naar dit visioen, toen hij plotseling^ uit zijn droomerijen gewekt werd door een kits op zijn voorhoofd. Tegelijk hoorde hij SuzanWe’S vriendelijke stem, die Vroeg „Aan wien denkt gij, Philippe Hij zweeg. Wilt gij het mij niet zeggen?” ging zijn zuster voort Moet ik het misschien raden? Goed. Ik wed, dat gij op dit oogenblik denkt aan een mooi jong meisje met blonde lokken 23) „Geruïneerd en trouweloos verlaten riep Phi lippe, dat aanbiddelijke meisje, die voortreffelijke vrouw 1 Heeft die ander haar dan alleen om haar geld liefgehad Haar, die zelve de grootste schat is, welke een man zou kunnen begeeren „Zeer juist aangemerkt; en in dien geest héb ik ook tot mevrouw de markiezin over u ge sproken.” „O, doe het nogmaals, ik smeek er u om,” riep Philippe in geestvervoering, „zeg het aan hare moeder, zeg het aan haar zelve.” Doch eensklaps zweeg hij stil, en na een wijl vervolgde hij •Neenj toch niet, zeg haar niets. Zij is fier en hooghartig van aard. De gedachte alleen, dat zij eenige verplichting had aan den .man die hare liefde vroeg, zóu haar juist van mij verwijderen. Met hare moeder kunt gij gerust spreken, gij kunt haar zeggen waarom ik tegenover hare dochter stilzwijgendheid heb verzocht, en er bij voegen dat ik mij aan mijn woord gebonden acht. Mijn hoogste geluk zal ’t zijn, wanneer de jonkvrouw de Beaulieu mij hare hand wil schenken. Maar ik wil? dat zij dit alleen zal doen in de meening dat zij zelve nog rijk is, zoodat zij geheel naar en

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1