:ma Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 3 April 1900. No. 8161. 38ste Jaargang. i jsr. 2 ■ar FElftLLE i OX. II chal HARTSTOCHT. RIVG. B^ienlandsch Overzicht Kleinhandel In sterken drank Nationale Militie. 5 Fl. 1 Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. 0 AillXi Verspreide Berichten. bestrij- etc. In DAAL 123, bet verrichten («ÜIBMIIE COURANT R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER fers der Zelf- e:me uitupat- k Naar het Fransch. ïd gera- held 3R/K-, M- en andere SEN, SLOTEN iken van BEU- ten, herstellen pen en verder t. hlraaierij. SNDAAL I 28 eb nik, ntebe- le, ook 0.60. 0.00, wakte, slechte volgen, uucht, en van meerit Aam- laxans ensten, 0.60, middel het ia end in correspondentiebureau t zeer laatsten adem uit, nadat hy eenigen tjjd buiten kennis was gebleven. De generaal overleed aan een inflammatie van de inge wanden. Donderdag zou bet overschot van den veld heer worden geplaatst in de gereformeerde kerk, waar een godsdienst-oefening zou wor den gehouden. Daarna zou het stoffelijk overschot per extra-trein worden overge bracht naar de hoeve van den overledene op Rustfontein, nabij Wakkerstroom, waar het zal worden bijgezet. Volgens den wensch van den overledene zou de plechtigheid in allen eenvoud plaats hebben en een strikt particulier karakter dragen. Er zou daarom geen militair eerbe toon bij plaats hebben. Volgens Lallan’s c 2 was de uitvaart van generaal Joubert indrukwekkend Een tienduizend menschen waren den weg naar het station geschaard. ll’s 27 afb. Prga de Tereöhrik- >ndeagd Igdt b leenng, die tend van een i bj hetVer- 7eumarkt 34, i bei bedrag, eiken boek- r 12 fless 12 12 flesch. Telefoon Ao. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Z ■o I Het Matste oorlogsbericht uit Boesmanskop via Blftmfontein luidt aldus Een Strijdmacht onder kolonel Broadwood,i omvattende cavalerie, twee batterijen artil lerie qn de bereden infanterie onder kolonel Pilcher, die te Taba ’Nchu in garnizoen wa- ren, werd Zaterdagavond genoodzaakt terug: te trekken wegens de nadering van een aan- zien)ijke Boerenmacht en marcheerde naar de waterwerken van Bloemfontein ten zui den/'van de Modderrivier, waar zij eenkampj opsloegen tegen vier uur des morgens. Bij het aanbreken van den dag werd het kamp van dichtbij met granaten beschoten. Kolonel Broadwood zond een convooi en de batterijen weg, terwijl de rest van de legermacht als achterhoede bleef. Het con vooi kwam in een diepe spruit aan, waarin de Boeren verborgen lagen. Het geheele de tachement viel in de hinderlaag en werd krijgsgevangen gemaakt met zes kanonnen. De verliezen aan menschenlevens zyn niét groot, daar de mannen in de val waren voordat een schot was gelost. genomen. J Telefoon Mo. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen.' Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. Volgens de Aurore hebber, de doorEster- hazy aan den Franschen consul-generaal te Londen gedane onthullingen niet alleen be trekking op de Dreyfuszaak, maar ook op den mislukten staatsgreep Dérouléde c. s. De generaals Boisdeffre, Gonse, Saussier, het spel doorgebracht, en Gaston keerde uitgeput huiswaarts om eerst den volgenden middag weder pp te staan en opnieuw te beginnen. Zijue slanke en bevallige gestalte was weldra min ot meer ge bogen, zijne gelaatstrekken waren hard en scherp geworden, en misten reeds den frisschen blos van jeugd en gezondheid. Men kon duidelijk zien, dat hij een tamelijk losbandig leven leidde. De invloed van mevrouw de Beaulieu's zacht aardige leiding scheen geheel hij hem verloren gegaanhij was weder de echte zoon van zijn vader, den ouden losbol de Bligny. Hij hield prachtige paarden, bewoonde kostbare apartemen- ten, en had zich omringd met al de weelde, welke hij in zijne nieuwe omgeving had opgemerkt. En kon dit doen, want hij speelde gelukkig Eindelijk keerde de kans. Hij verloor, en ver loor nogmaals, en niet alleen schatten, doch ook de sympathie der Bojaren. Speelduivel als hij was geworden, kon de nood lottige crisis niet uitblijven. Zijn chef, de Gezant, redde hem voor een tijd lang door hem te belasten met eene zending naar Parijs Gaston de Bligny kreeg een verlof van drie maanden. Van al de schatten, die hij in den aanvang met het spel gewonnen had waren hem nu nog slechts 50,000 francs overgebleven. Dit sprekende feit bracht hem tot nadenken. De herinnering aan Clara kwam weder met verdubbelde kracht bij hein op. In zijn geest zag hij haar rustig en kalm zitten in de gezellige huiskamer in het hotel Beaulieu. {Wordt vervolgd). Zes weken te voren was de hertog de Bligny uit St. Petersburg te Parijs aangekomen. Hij was nu al bijna een jaar buiten Frankrijk geweest. Hij had al dien tijd geleefd in de Rus sische groote wereld, die kunstmatige nabootsing van het leven te Parijs, welke met het wezenlijke leven der Parijsche groote wereld evenveel over eenkomst heeft als een keisteen uit den Rijn met een diamant van Wisapore. Toch had de jange Gaston de Bligny zich in die omgeving spoedig op zijn gemak gevoeld. Hij werd om zijn aangenaam uiterlijk en om zijn aris- tocratischen naam zeer gezocht door de Russische dames uit de hoogste kringen, en gevoelde zich alras zoodanig aangetrokken door tal van blonde Noorsche schoonheden, dat het beeld zijner ver loofde allengs begon te verbleeken In het eerst had hij zijn tijdelijke verwijdering van Clara willen beschouwen als een soort van ballingschap, en zich ernstig voorgenomen een zeer ingetogen leven te leiden. Doch het bleek hem alras hoe moeielijk dit is voor een jongsten attaché aan een Fransche ambassade. Zijn aanvankelijke afzondering duurde dan ook niet langer dan acht dagen. Toen moest hij bij gelegenheid van een langs oHon derden kransen van alle streken des land» waren gekomen als een stil huldeblijk. Twee groote prachtige kransen, die van president Kruger en van president Steyn, vielen het meest in het oog. De oude president hield in het gebouw van het spoorwegstation een indrukwek kende lijkrede, waarin hy ook nadruk legde op het besluit, door de burgers genomen, om te blyven strydefcc in vertrouwen op den Heer. De president zeide overtuigd te zyn, dat de burgers zouden overwinnen. De Fransche progressisten hebben voorloo- pig het plan opgegeven om een nieuwe inter pellatie in de Kamer te maken om zoo moge- lyk het Ministerie te doen vallen. Zy hadden gerekend op Ribot, maar deze beeft gezegd, dat hy dit nu moeilijk meer kan doen. Het Ministerie wordt er intusschen niet sterker op. Gisteren werd Charles Ferry met 156 stemmen UA lid van den eersten arbeidsraad verkozen tegen den ministerieelen candidaat Colliard, die 131 stemmen kreeg. Colliard is socialist en men ziet dat het aantal uitge brachte stemmen niet groot is. *4) «Dwaasheid Waarom dwaasheid Zou er dan een vrouw kunnen zijn, die niet opgetogen was wanneer zij hoorde dat gij haar lief hadt vroeg Suzanne met teedere belangstelling, doch zij veranderde eensklaps van toon en vervolgde half ernstig half schertsend «Kom, kom, haal u geen zorgen in het hoofd Laat dat gerust aan mij over. Ik zal wel naar die dame gaan en tot haar zeggen «Mejuffrouw, gij doet zeer verkeerd, wanneer gij de liefde van mijn broeder niet wilt beantwoorden, want er is geen beter man op de wereld dan hij. Ik tan u dat gerust zeggen, omdat ik hem sinds jaren door en door ken. En dan zou ik zoo welsprekend zijn, dat de bedoelde jonge dame ten slotte zelve bij u zou komen en u de hand reiken met de woordenMijnheer Derblay, gij hebt een zuster, die zoo goed voor u kan pleiten, dat ik nu heb leeren inzien wie en wat gij zijt; wilt gij mij het voorrecht schenken mijn echtgenoot te worden En dan zoudt gij weer antwoorden, met een sier lijke kniebuigingWanneer u dat gelukkig maakt, ja, MejuffrouwEn ik zou beiden van harte mijn zusterlijken zegen geven, met al de plechtigheid die daarbij behoort. Ziet ge, zoo wil ik het doen. De divisie van generaal Colville die Zater dag morgen vroeg uit Bloemfontein is ver trokken, kwam te twaalf uur aan en beschiet nu den vijand. Terwyl lord Roberts in Bloemfontein zich gereed maakt voor den veldtocht, die in den Zuidafrikaanschen winter moet plaats hebben en die daarom bijzondere voorzorgen vereischt zoowel voor de paarden als voor de troepen, hebben de Boeren zich geconcentreerd in de lyn Kroonstad-Winburg. Dank zy het flinke optreden van de Boeren-commandpnten in het noorden der Kaapkolonie, zijn de Boeren- afdeelingen die daar, na den marsch van Roberts, gevaar liepen afgesneden te worden zonder groot nadeel ten noorden van de En- gelsche stellingen aangekomen. Volgens de Times ontving veldkornet Marais een tele gram dat een commando van 6000 man was aangekomen en dat de Boerenafdeelingen in goeden toestand verkeeren. Zy waren zelfs naar het zuiden gerukt. Maarschalk Roberts, die daarvan mededee- ling had ontvangen, nam maatregelen om Bloemfontein van de noordzijde te dekken, en zond French met de cavalerie-divisie en de divisie-Tucker naar Glem, aan de Mod derrivier. Weldra bleek het, dat de Boeren stellingen hadden ingenomen by Karree, een weinig noordelijk van Glen, aan den spoorweg gelegen. French besloot de Boeren uit deze stelling te verdrijven. Hiertoe kreeg de divisie Tucker bevel de Boeren in front bezig te houden, terwyl de cavalerie de opdracht had langs beide vleugels een omtrekkende beweging te maken. De Boeren hebben drie uur lang, met een krachtig geweervuur en een Maxim-kanon, hunne positie verdedigd, en trokken toen langzaam terug op Brand- fort, hunne dooden en gewonden medenemend. Heel veel meer dan een voorpostengevecht is dit van de zyde der Boeren niet geweest. Zy hebben, van hunne gewone taktiek ge bruik makend de Engelschen gedwongen tot een gevecht, waarinongeveer tweehonderd" man van Engelsche zyde gedood of gewond werden. En toen zy genoeg hadden van een positie, die bovendien gevaar liep afgesneden te worden, trokken zij terug. Het is hier weder gebleken, dat de En gelsche cavalerie niet in staat was de Boeren te achtervolgen. Dit maakt dat het resul taat van de Engelsche overwinningen steeds zoo ontzettend gering is De Boeren verlaten een stelling, die zy onhoudbaar achten, en nemen iets verder een nieuwe positie in, waar zy opnieuw de Engelschen tot een ge vecht dwingen. Gij lacht? Juist zoo, daar wilde ik u hebben!* Zij nam haren broeder bij den arm en troonde hem mee naar buiten, terwijl zij hem toefluisterde «Laten wij nü maar eerst nog eens een wan delingetje door den tuin maken, in afwachting van uw aanstaand huwelijk IV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen wordt gevraagd om in de bij ieders melde localiteit sterken drank in het klein te mogen Aanduiding der localiteit Markt A No. 155. Kleiweg E. Nd 48. 1 2 April 1900. Burgemeester en Wethouders voorijoemd, PASPOORTEN. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda brengt ter kennis van de Miliciens der Lichting 1893, dat hunne Paspoorten zijn ontvangen en dat zij, ter bekoming daarvan, zich binnen 14 dagen ter Secretarie moeten aanmelden, tusschen des morgens 10 en des namiddags 1 ure. Gouda, den 2 April 1900. z- De Burgemeester voornbemd, R. L. MARTENS der receptién van zijn chef, den Franschen Gezant, nolens volens zijn intree doen ih de Petersburg- sehe aristocratie. Gaston de Bligny werd aanstonds met groote hartelijkheid ontvangen en zelfs aan den Czaar voorgesteld, die hem met aangename onderschei ding bejegende. Onwillekeurig kreeg de 25-jarige diplomaat daardoor zeker gewicht in de oogen zyner vrienden. Doch de jonge hertog de Bligny was, ofschoon een elegant paardrijder en een aan genaam mensch in gezelschappen, e*n zeer mid delmatig politicus. Al fladderende van bloem tot bloem, geleek hij minder op de nijvere bij, die goeden honig weet te verzamelen, dan wel op de slanke wesp, die gaarne haar schitterend uiterlijk in het zonlicht laat blinken», doch overigens tot niets nut is. Binnen den tijd van weinige weken Was hij reeds geheel en al met zijn nieuwe leefwijze ver zoend. Drinken en dobbelen behoorden tot zijne dagelijksche bezighedenvan galante avonturen hield hij zich evenmin verwijderd. Mevrouw de Beaulieu had het dus goed j. den. Gaston de Bligny was inderdaad de geweest van het winterseizoen Hij zou met het grootste gemak naar de hand hebben kunnen dingen van de rijkste onder de adellijke erfdochters te St. Petersburg Hij wees dergelijke kansen natuurlijk af, doch kon niet be letten, dat men telkens opnieuw in die richting intrigeerde. Na zes maanden in die omgeving te hebben geleefd, was Gaston de Bligny een hartstochtelijk speler geworden Gansche nachten werden met Uit de Daily News blijkt, dat lord Roberts dringend gevraagd heeft om uitzending van paarden. Hy heeft voor de cavalerie zoowel als voor artillerie een voortdurenden aan voer van paarden dringend noodig. Volgens bet Engelsche blad is het verlies van paarden dtor ziekte en door het vuren der Boeren, ontzettend groot. Toen French oprukte om Kimberley te ontzetten, had hy by zich 8000 paardentoen hy zich by Roberts vervoegde voor de vervolging van Cronjé had hij er nog. maar 5000 over. Nu waren wel niet alle 3000 paarden die hy miste, voorgoed verloren, maar het grootste deel was gecfood of niet meer in staat voor zyn taak. Dit ligt gedeeltelyk aan het kli maat, gedeeltelyk aan de vermoeienis van den zeer geforceerden marsch, en gedeeltelyk aan het gebrek aan voldoende fourrages. Gedurende de drie dagen dat de Engelschen om Croujé’s laager gelegerd waren, was er feitelyk geen voedsel voor de paarden. Door de regens kwam er wat gras, maar groen voer is een slechte voorbereiding voor hard werk. En er is heel wat gevergd van de cavalerie en de bereden artillerie, ook na de overgave van Cronjé. De typhus en de mazelen, waaraan de Boerén-gevangenen op de transportschepen in Kaapstad lijden, zyn opgedaan in de schan sen te Paardeberg. De gevangenen hebben niet geklaagd over het water of het voedsel dat zy ontvingenzij krygen hetzelfde water als voor de vloot, wordt verschaft. De admiraal en de dirigeerende officier van gezondheid hebben de transportschepen geïnspecteerd en bevolen dat alle zieken die vervoerd kunnen worden, aan land zullen worden gebracht in een afzonderlijk hospi taal. Er zyn maatregelen genomen om over- volte op de schepen te voorkomen. Het vertrek der transportschepen met ge vangenen naar 8t. Helena is uitgesteld wegens de toenemende ziekte. Zaterdag zyn drie lijders gestorven, waardoor het totaal der sterfgevallen gedurende deze week op twaalf is gebracht. Er worden nog 200 gevangenen verwacht. Volgens telegrammen, uit Pretoria ontvan gen omtrent de'laatste dagen van generaal Joubert, had deze zich Zaterdag nog vobens gewoonte naar zyn bureau begeven. Zondag morgen voelde hy zich ongesteld en Maandag leed hij den geheelen dag veel pijn. Dinsdag tegen den avond bleven de pijnen weg, maar het werd toen duidelijk, dat de generaal stervende was. Om elf uur blies hy den ingevolge art. 5 der Wet van 28 Aug. dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften 1 waarbij VERGUNNING u;: naam yer- wordt gevraagd verkoopen, als: Naam van den Verzoeker C. P. Backers, C. Boer, Gouda, den 1 k

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1