m. ips [JE en: fes Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 6 April 1900. No. 8164. 39sie Jaargang. 1 t f lEUILLElüX. S’ ao HARTSTOCHT. van een st Maga- ming aan ia. Buitenlandse!) Overzicht I i 103. ir IAN ZOON en de groete UJ» t I DV i V. zal onderge- ieve Brood- ereeniglng iet Koffiehuis ivonds 8 uur ORSr Jr., ihitect. lig-en rs lie ons gelllus st Zomerwei- hebben, dit te VSBURGH, abriek, T& Cle Paris and gratis en .Echte teaamen- m den itam des rvaardigd wereldbe- f®; StOll- Naar het Fransch. rroefbusjes A 0.35 ir Neder- ielykvte en del voor Meerei derechoenwerk M Müller A Ce. -Men lette goed merk.— tewerk, elewUrlee, Barkemawe, Arekew [NKMAN En. i af 2 APRIL lergeteekende s nadere in- fiOUWHE (III KIM Inrichtingen welke gbvaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. Bruijstens en zijne rechtverkrijgenden, tot het uit- breiden zijner bleekerij door bijplaatsing van een stoomketel in het perceel aan de Karnemelksloot wijk R No. 374, kadastraal bekend sectie A No 1441. Gouda, den 4 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. thans hoogst zelden laten verleiden tot een beslissend gevecht, maar zy zullen voortdu rend op de flanken en jyi den rug der En- gelsche kolonne zitten en den opmarsch be moeilijken. En bij die vechtwijze zullen zij steeds grooter kans van slagen hebben, hoe verder de Engelsche troepen zich zullen moeten verwijderen van hun basis. Bovendien zal de opmarsch moeten ge schieden met zooveel omzichtigheid, dat van een snelle beëindiging van den oorlog thans minder sprake zijn kan dan ooit. En hoe langer de strijd duurt, hoe moei- lyker het worden zal‘voor Engeland om de noodige paarden en ezels te vinden, die on ophoudelijk noodig zullen zijn voor de remonte. De „Times” ontving 2 April uit Bloem fontein de mededeelingDe bewegingen van de Bo^n toonen hun ondernemingsgeesten doen zien, dat de samenhang in het noordelijk deel van den Vrijstaat grooter is dan ver wacht werd. Het optreden van Olivier, die plotseling in het oostelijk deel van den Vrij staat terugkeerde, daar bezit nam van La- dybrand en, na versterking te hebben ge vraagd, Taba Nchu hernam, was een schit terend staaltje van strategie, waarbij voor deel werd getrokken van het eenige kwets bare deel van Roberts’ positie. Het gebeurde is voornamelijk te betreuren omdat de Engelschen daardoor niet in staat zyn afdoende bescherpnng te verleenen aan de farmers in het oosten en zuidoosten van den Vrijstaat, die hunne geweren inleverden. In de Portugeesche Kamer deelde de mi nister van bnitenlandsche zaken mede dat Engeland verlof had gevraagd om militaire transporten te vervoeren over den Beira- Uratali-spoorweg over Portugeesch gebied en Portugal dit verzoek had toegestaan, omdat Engeland daarmede gebruik maakte van een recht dat erkend is by de verdragen. De tegenwoordige oorlogstoestand heft deze ver dragen die vóór den oorlog zyn gesloten niet op. Uit een gevoel van loyauteit heeft de Portugeesche regeering haar besluit aan de Transvaalsche regeering bekend gemaakt. Portugal heeft den plicht van onzijdigheid waardig vervuld en allen die noodig hebben zulks te weten zijn van de zaak in kennis gesteld. De minister voegde erbij dat hij niet wil gaan zitten zonder te verklaren op de meest plechtige wjjze dat het Britsche kabinet met Portugal niet te overtreffen hartelijke en loyale betrekkingen onderhoudt. Het is ge lukkig dat dit zoo is. Geve de Hemel dat Telefoon \o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De mededeeling van de „Daily Chronicle,” dat generaal Colville er in geslaagd zou zyn de veroverde kanonnen weer aan de Boeren te ontnemen, is door het ministerie van oorlog niet bevestigd. En het is ook niet waar schijnlijk dat dit zal gebeuren. Het is geheel in strijd met de uitnemende tactiek der Boe ren, om stil te blijven afwachten op de plaats waar zij den vijand een slag toebrachten, totdat hij komt om dien slag te herstellen. Integendeel; zy zullen een deel van hun troep achterlaten, om den vijand zoolang op te houden, totdat de buitgemaakte wagens en kanonnen in veiligheid zyn gebracht. Dat deden zy ook thansColville’s 19e brigade vond de Boeren verscholen by Mealiespruit en opende het gevechtmaar toen de kanon- nade een poos geduurd had, zag bij de Boe ren terugtrekken, heel in de verte, aan den voet der heuvels tusschen de Modderrivier en Taba Nchu. En men kon duidelijk zien dat zy in hun achterhoede de wagens ge plaatst hadden, die zy naar hun kamp in veiligheid brachten. Dit staaltje van oorlogvoeren is het begin van de guerilla, zegt de militaire medewerker van de „Westm. Gazette;” zy zullen zich brug op een boot gaan en de Seine afvaren langs de „Rue des Nations”, afstappen by de nieuwe brug Alexandra III en deze en de twee nieuwe paleizen, waartusschen door men naar de Champs-Élysées komt, openen. Eindelijk heeft de regeering en de meer derheid der Italiaansche Kamer het dan toch teginover het obstructionisme zoover weten te brengen, dat Montecitorio tot 15 Mei gesloten is, nadat de president en het bureau herkozen en de voorstellen Cambray- Digny, waarbij den president buitengewone macht tegenover de leden wordt verleend, goedgekeurd zyn. Wat de uiterste linkerzijde heeft bewogen haar oppositie door lawaai en geweld te sta ken, is niet duidelyk. Maar.zy is, op aan drang misschien van Zanardelli en zyn groep, die nu met haar één lyn getrokken hebben, de zaal uitgegaan, voordat de reglements wijziging zonder discussie of hoofdelyke stemming door de meerderheid gewillig werd goedgekeurd. Haar plannen tot grondwets herziening heeft zy echter niet opgegeven by het verlaten der zaal riepen haar leden eenstemmig Leve de Constituante De prins van Wales kwam gisteren om 5 uur 35 uit Ostende aan de Garde du Nord te Brussel aan. Op het oogenblik dat de trein het station weer verliet, klom iemand op de treêplank en loste een schot uit een zakrevolver in de coupé, waarin de prins zich bevond, doch zonder iemand te raken. De dader is gearresteerd. De dader van den aanslag heet Sipido en is blikslager, wonende te St. Gilles by Brus sel. Toon de trein naar Keulen vertrok, sprong 'hy op de treeplank en loste revolver schoten door het portier zonder iemand te raken. De prinses van Wales vergezelde den prins. Na de arrestatie ondervroeg een in specteur den dader, die verklaarde, dat hy den prins had willen dooden, geen berouw van zyn daad had en bereid was om opnieuw te beginnen, als hij kon. Hy is in het po- litie-bureau van het Noorderstation opgeslo ten, waarheen het parket zich thans begeven heeft. Dadelijk na ontvangst van het bericht van den aanslag op den prins van Wales, heeft Lord Salisbury hem telegrafisch gelukge- wenscht. nes vry van alle rhooging. send tal N. li lt gekookt voor da- ieseb van ate) Ah eval van jebruiken. ito H. 71. Op den avond van den dag, toen Bachelin op het kasteel Beaulieu onaangename tijdingen had gebracht, zat de markiezin wederojp in haren grooten leuningstoel, in de fraaie huiskamer met het uitzicht op het terras Zij was nog geheel onder den indruk van hetgeen zij eerst kortelings had moeten vernemen, en zat in ernstig gepeins verzonken, (Wordt vervolgd.) deze betrekkingen steeds zoo zullen blijven Deze vergunning, door Portugal verleend, om Engelsche troepen over Beira door Por tugeesch gebied te voeren, wordt door ver scheidene Berlynsche bladen eenvoudig als een schtgding der neutraliteit ten nadeele van de Boeren beschouwd, ondanks Portugal’s beroep op het reeds voor den oorlog geslo ten verdrag met Engeland. Het Berliner Tageblatt schrijft spottendOf de neutrali teit gesebondép wordt, hangt daarvan af, of de door Beira trekkende Engelsche troe pen tegen Transvaal gebrjykt worden. Slechts als er uit Rhodesië geen geweerko gels over de Transvaalsche grens vliegen, is schending der neutraliteit uitgesloten. De Lokalanzeiger schryft verontwaardigd Het overbodig pathos van den Portugee- schen minister betreffende de vriendschap pelijke gezindheid jegens Engeland moet den hevigsten weerzin, wekken. De conser vatieve Reichsbote zegt grimmigWat de zoogenaamde Portugeesche loyauteit betee- kent, is uit de behandeling, den Portugee- schen staats-schuldeischers wedervaren, be kend. Thans stelt zy Engeland in staat de Boeren in de rug te vallen, onder de bewering daar mede volkomen correct de neutraliteitsplich- ten in acht te nemen. Maar een beroep op God moest Portugal daarby liever nalaten. De toepassing van zulke schaamtelooze mid delen ontbrak nog maar om Engeland by alle beschaafde volken van hot laatste restje sympathie te berooven. Zyn laatste vriend is nu het bankroete Portugal. De National Zeitung meent, dat die verdragen met Por tugal, waarvan de Engelschen thans zulk ee-i voordeelig gebruik maken, waarschynlyk tot geheel andere schadelooze doeleinden ge sloten zyn. De Vossische Zeitung zegt Op een vertoog van de Europeesche mogend heden tegen deze Engelsch-Portugeesche handelwyze mogen de Boeren thans, tien dagen voor de opening der Parysche wereld tentoonstelling, nog minder rekenen dan ooit te voren. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. Een bekendmaking van de regeering te Pretoria Maandag afgekondigd, beveelt alle Britsche onderdanen, zich bevindende te Johannesburg, Boksburg, en Krugersdorp, het land binnen 48 uren te verlaten. Alle anderen met gezinnen moeten voor Donderdag ver trekken. Dit bevel is niet van toepassing op Britsche onderdanen, werkzaam in de staatsmijnen. j Verspreide Berichten. Fkakksuk. De commissie uit de Kamer heeft een Telefoon To. Mie ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels tl 5Ó Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdag 14 April zal de president der Fransche Republiek zich naar de groote feestzaal op het Champ de Mars begeven om de wereldtentoonstelling van 1900 te De minister van koophandel zal ven Zij zelve was nu immers een der rijkste erfdochters in gansch Parijs, terwijl de trotsche Clara de Beaulieu zoo goed als arm was, De dochter van den kruidenier” kon zich de kost baarste* kleedingstukken laten maken bij Worth zij was omringd door de uitgezochtste weelde, en zij was zelfs, sinds hare schooljaren, zoodanig ver anderd en ontwikkeld, dat zij, vooral door hen die door den glani'fearer millioenen verblind wa ren, vaak een der schoonste meisjes van Parijs werd genoemd. Daarentegen zou de dochter der markiezin de Beaulieu voortaan, in bekrompen omstandigheden, ergens in een achterhoek moeten leven, door allen vergeten, om misschien wie kon het zeggen het huwelijk te zien afsprin- gen, dat met zooveel moeite en zorg was voor bereid - En die hertog de Bligny, welk een schoon jonk man was hij toch I Zul* een ware en echte edel man Athénais had hem vroeger dikwijls gezien, wanneer hij met zijne tante de school kwam be zoeken om zijne nicht Clara te zien en te spreken Bij deze herinneringen kon Moulinet onmogelijk een hoogmoedigen glimlach bedwingen. Hij leunde achterover in zijn faqteuil en mompelde»Dat is anders geworden, zou ik meenen I Mijne mid delen veroorloven mij immers voor mijne dochter een echtgenoot te vinden zooals zij begeert Hij had immers millioenen genoeg, niets scheen hem onbereikbaar. Wie zou de onbeschaamdheid heb ben de hand zijner dochter Athénais te weigeren, wanneer hem die werd aangeboden, tegelijk met een onmetelijken bruidschat? Zou het een graaf zijn of een markies Hij had het toch maar voor openen. De minister van koophandel zal een redevoering houden, waarna president Loubet, insgelyks met een rede, de tentoon stelling geopend zal verklaren. Vervolgens zal Waldeck-Rousseau het woord voeren, waarna een koor zal zingen. De president zal dan de gebouwen van bet Champs de Mars bezoeken, bij de Jena- het zeggen. Of het een millioen of tien millioen zou wezen, dat was hem om het even. Komaan, wie zou hij zijn, de gelukkige echtgenoot Al ware het een prins, papa had ook daarvoor geld genoeg Zijne blikken wrden strakker, om niet te zeg gen dreigend Toevallig kreeg hij den hertog de Bligny in het oog. Gaston zat peinzend voor zich uit te staren. Voor Moulinet was dit een bewijs, dat hij zat te denken over zijne nicht de Beaulieu. De millionnair voelde zich bij die ontdekking onaangenaam gestemd. De hertog de Bligny was na afloop van het eerste bedrijf der operette in gedachten verdiept, de speelzaal binnengegaan. De croupier had juist gezegd: „Faites vos jeux, Messieurs!” en werk tuigelijk haalde Gaston een biljet van duizend francs uit zijn zak, en liet dat op de tafel vallen. Hij won. De speelduivel in hem ontwaakte. Een oogenblik daarna trad Moulinet binnen. Als bij instinkt ging hij naar de tafel en zag dat Gaston zijn too louis d’or liet staan. Met een ernstig gezicht schoof hij tien francs naast het stapeltje goud ,van den hertog de Bligny. Op deze wijze kon hij Gastons gangen het best volgen, zonder den schijn van bemoeizucht op zich te laden. Het spel werd voortgezet, doch de fortuin was gekeerd liet scheen wel alsof de tien francs van den eerzamen fabrikant een kwaden invloed had den gehad. De Bligny was doodsbleek geworden en waagde achtereenvolgens al de bankbiljetten, die hij bij zich had, Moulinet blééf kalm, en zette telkens niet meer dan io francs tegelyk op. Toen den volgenden morgen het «pel geëindigd «7) Moulinet had destijds nog niet zijn groote cho colade-fabriek van Viflepinte die, met behulp van blufferige prospectussen hem weldra tot meer dan millionnair zou maken en zijn naam tot in den kleinsten uithoek van Frankrijk doen bekend worden. Hij was toen nog slechts grossier in koloniale waren. De adellijke mama’s van Athénais school makkertjes betuigden meer dan eens hare veront waardiging, dat de dochter van den «kruidenier, was toegelaten op het aristocratisch instituut, alsof zij de gelijke zou kunnen zijn van dochters uit de edelste geslachten van Frankrijk. Moulinet wist dit alles en herinnerde zich zeer goed, dat de leidster van die adellijke meisjes-coterie niemand anders was geweest dan de tegenwoordige jonk vrouw de Beaulieu. Hoe dikwijls had hij niet de uitbarstingen van toorn bijgewoond, wanneer zijne dochter Athénais zich heftig beklaagde over de beleedigingen, welke zij van nare vijandin had moeten ondervinden, en met een duren eed zwoer zich vroeg of laat te zullen wreken Was nu niet die vergelding reeds van zelve gekomen, zélfs zonder dat Athénais zich daarvoor eenige moeite had behoeven te ge werd, had Gaston de Bligny ruim 40,000 francs verloren Moulinet was natuurlijk niet zoo lang gebleven Hij wist nu hoe de zaken stonden, en was rustig in zijn eigen hotel op den boulevard Malesherbes zijn nachtrust gaan genieten. Met wankelende schreden en brandend voor hoofd bereikte Gaston zyn kamer, juist op het uur dat hij met den ochtendtrein naar Beaulieu had willen vertrekken De frissche ochtendkoelte bracht hem tot bezinning. «Ik heb van nacht weer een onvergefelijke dwaasheid begaan,” zeide hij tot zichzelven, «maat het zal de laatste maal geweest zijn. Van avond trek ik naar Beaulieu. Nooit van mijn leven waag ik mij weer aafe'Mïit .a\ baccarat I" JgSgiöSA. Hij kleedde zich aan, nam een rytuigl{t^Oto\"#M\ zich .brengen naar het Bois-de-Boulogne Dienzelfden avond vertrok hij, niet, en weer aan de speeltafel te vinden. Ondertusschen zat Clara de Beaulieu nog altijd, met ongeschokt vertrouwen de terugkomst van haren verloofde af te wachten.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1