:je IVEB 100D ietiw! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8165. ÏBVERIJ Bullenlandsrh Overzicht er FEUILLETON. 1 EGT. HARTSTOCHT. ‘lijders ER TOAP Zaterdag 7 April I960. 39ste Jaargang. Lil EK rdam. m Koning Iz. tiler, t dit mid- id succes mwrjjving 1 AN ZOON en rij Verspreide Berichten. stoom n van I {Wordt vervolgd). NEMAN A Zn. igen 3 arden naar de erfd. nd of geverfd gezondheid Naar hot Fransch. iefkaart wordt 'ezonden door jommol. SBUliGH, briek, Telefoon \o. 69 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VT.JF CENTEN. erkelyke hulp 1NWEBK, als larzenmaipzijn Kleiwegsteeg. WHOE1 wen. SMITS. sten werk. IQ deze dat hjj S OCDÏ AMMEH rki rtche Hi*t- 601IBSCHE Uil li IVL aar by "ERS Jz. s van echtheid ia kurk ateeda voor in naam der Firma PE de Heer en verven van m, alsook alle Bheuma- Iheid, pijn Inig anz I proefde Idel ver- I ook ie- Man lette k „Anker*.1 150 c. de fl. leken. Te Both, Gé- a Sanders yrtitrtam. eens denken aan het gekakel van een papegaai, dan weder aan een levende kaleidoscoop, die bij de minste beweging een gansch verscheiden ge zicht geeft te aanschouwen. De markiezin en Clara hoorden haar met geduld aan. De barones wachtte ook volstrekt geen ant woord af en trippelde aanstonds weder door het salon, tot aan een der vensters, die het uitzicht gaven op het liefelijke dal met zijn donkeren achtergrond, waar men in de duisternis van den avond duidelijk den vuurgloed uit de hoogovens van Pont-Avesnes zag opstijgen. ,0. wat is dat prachtig I Net een decoratie uit de opéra I Er gaat toch niets boven de natuur en het buitenleven1 Och, dat mijn man en ik het anders konden aanleggen, en ’s zomers een paar maanden op onze goederen in Bourgogne konden doorbrengen I Och ja, dat zou heerlijk zijn I Maar ik heb allerlei bezigheden en ver plichtingen, die mij aan Parijs binden, een aantal liefdadige instellingen, waar men mij niet kan mis sen, en dan ja, ik kan toch ook mijn doch tertje niet gehe 1 overlaten aah de zorgen harer gouvernante, niet waar O, maar nu moet ik even wat uitrusten I” En zonder eenige plichtplegingen te maken, liet zij zich neervallen in den gcmakkelijken leuning stoel der markiezin. >Maar nu zijn wij eigenlijk nog alleen over mijzelve aan het praten geweest I” riep de barones op eens >Kom, vertel mij ook eens hoe het u hier gaat, wat gij hier al zoo doet. En hoe gaat het met Octave En met uwen buurman, dien rofsmid, of wat is hij eigenlijk?” Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Uit Brandfort (Vrijstaat) bericht men van 2 April Generaal de Wet heeft de kanonnen en de gevangenen, aan de Kroonsprnit vermeesterd, naar Winburg gezonden. De burgers, wie het aan leeftocht begon te ontbreken, hebben nu overvloedig te eten uit het buitgemaakte konvooi. De Boeren verloren drie dooden en tien gewonden, onder wie een hunner dapperste veldkornetten. De attaché Nix kreeg een kogel in de borst. De krijgsge vangenen tellen 389 man. Wat nog belang- rjjker is dan de overwinning is het buitma ken van alle Engelsclie geheime stukken, w. o. zorgvuldig geteekende kaarten en ta bellen uit de jaren 1897, 1898 en 1899, met uitgewerkte plannen voor een inval in de republieken o. a. een plan om van Mafeking uit naar Johannesburg te trekken langs den weg dien Jameson genomen heeft, maar met wij zigingen om zijn fouten te vermijden. Op het slagveld werd ook een brievendoos ge vonden met stukken, geteekend door Vrjj- staatsche burgers, die den eed afgelegd en zich onderworpen hebben. De onderteeke- naars zijn ontboden, opdat de generaal hun kan aanzeggen, dat'deze eed, onder dwang afgenomen, van nul en generwaarde is. By de opening van den Vrjjstaatschen Volksraad te Kroonstad zeide president Steyn Wij hebben de hoop op de overwinning van onze zaak niet verloren. Na hulde gebracht te hebben aan de nagedachtenis van generaal Joubert, deelde de president mede, dat hij de onzijdige mogendheden in kennis had ge steld van het schenden van de witte vlag en de Roede-Kruisvlag door de Engelschen De poging om door Roberts’ proclamatie tweedracht onder het volk te zaaien was mislukt. De president, gewagend van de correspondentie met Lord Salisbury, zeide dat niet alleen die poging gedaan was, maar de republieken hadden ook een deputatie naar Europa en Amerika gezonden om invloed uit te oefenen op de onzijdige mogendheden, en het staken van het bloedstorten te be werken. De president hoopte krachtig, dat die pogingen met goeden uitslag bekroond zouden worden. Do regeering heeft een tij delijke leening in Transvaal gesloten. Nu de Engelsche bladen over Je eerste ontsteltenis over Broadwoods's éclfcc heen zjjn, worden de Engelsche officieren duchtig i faire genomen over hun onvoorzichtigheid De uiterste linkerzijde der Italiaanscbo Kamer, die Dinsdag bij wijze van protest de zitting verliet, heeft eergisteren eert vergade ring gehouden om een manifest op te stellen voor het land. De heeren Zanardelii en Gio- litti zetten daarbij uiteen, dat zy er hunne vrienden, door hun besluit om de zitting te verlaten, schandalen hebben vermeden. Niet zonder groote moeite zyn zij er in geslaagd de socialisten over te halen om af te zien van hun voornemen de zitting ónmogelijk te maken, en met hen, bjj wijze van protest, de vergadering te verlaten. Slechts enkele oogenblikken vóór het openen der zitting is de overeenstemming verkregen, en kon een krachtige en waardige betooging wor den georganiseerd. Vervolgens werd aan drie leden der linker zijde omgedragen een protest te redigeeren aan de kiezers, dat door het geheele land zal worden verspreid. De Temps” keurt de houding van het kabinet-Pelloux in scherpe bewoordingen af. De gecombineerde manoeuvres om de ob structie te vernietigen, zegt het blad, heb ben er toe geleid dat mannen als Zanardelii en Giolitti, van wie men verwachten kan, dat zy nog eens weder aan de ministersta- fel zullen plaats nemen, ee Kamer verlieten, by wijze van protest tegen het presidium van Colombo, en tegen ne maatregelen, die de meerderheid nemen wil om de minder heid den'mond te snoeren. Daardoor heeft men de obstructie niet bestreden, maar haar integendeel algemeen gemaakt, en er alle groepen der linkerzijde in betrokken. De aanwezigheid van slechts een deel der rechterzijde by de aanneming der guillotine- maatregelen acht het blad ook niet geschikt om het gezag te vestigen van den president, die dit onrechtmatige reglement moet toe passen. En zoo heeft dan de meerderheid der Italiaaesche Kamer, en het kabinet- jpelloux een overwinning behaald, die ten slotte zal blyken een Pyrrhus-overwinning te zijn. Préfont, die haar tante de markiezin in de armtyi vloog en haar omhelsde met den uitroep: „O, tante, lieve tante, wat vind ik het heerlijk, dat ik u weer eens zieO; wat is dat nu weer een tijd geleden. En gij ook, beste vriendin.” En terwijl zij hare tante weder losliet en hare nicht met dezelfde uitbundige hartelijkheid om helsde, riep zij O Clara, mijn liefste beste Clara I Het is, geloof ik, al een eeuw geleden, niet waar Vervolgens wipte zij naar Octave en liet zich door hem op beide wangen kussen. Eensklaps keerde het jonge vrouwtje zich haastig om en riep uit •Goede Hemel, waar is mijn man gebleven Zou ik hem verloren hebben Waar is hij „Maak u niet ongerust, liefste, hier ben ik al,” antwoordde een zachte stem op kalmen toon En tegelijk trad een welgekleed man van ongeveer dertig jaren naar voren en groette rustig en be leefd de markiezin de Beaulieu en hare dochter. „UitmuntendGroet ze dan nu riep zijne bewegelijke echtgenoote. „Goed zoo, en wees nu zoo vriendelijk even het oog te houden op het uitpakken van onze koffers” De dames waren intusschen in het salon ge gaan. De barones naderde de markiezin en fluis terde haar toe, met een blik omhoog: >0, beste tante, wat zullen wij veel met elkan der te bespreken hebben Toen wendde zij zich weder tot Clara, en over viel hare nicht met een nieuwen stortvloed van woorden. Haar gerammel en geheele persoon deed nu doch iu het overige der stad was het stil en waaide geen enkele vlag. Over de komst seint de correspondent, dat van de 60 gemeenteraadsleden slechts 26 de Koningin ontvingen. In haar antwoord op het adres van welkom, bracht de Koningin hulde aan de gesneuvelde levens in Transvaal. Gedurende den gebeelen intocht bleef bet publiek volkomen onverschillig. Voor het gebouw der protestantsche universiteit begon nen de unionistische studenten het „God save the Queen” te zingen, doch het publiek over stemde ze met een geweldig -God save Ierland”. Frankrijk. Gisteren is te Parijs in behandeling ge komen het proces, door zeven slagers be gonnen tegen minister president Waldeck Rousseau, den prefect van politie Lêpine en den commissaris van politie Boutelier. De slagers beklagen zich, willekeurig ge arresteerd te zy’n in verband met de inci denten van het fort Chabrol. Het openbaar ministerie pleitte niet-ontvankelyk-verklaring. Een oud-gemeenteraadslid van Parijs, de gewezen advocaat van het Hof van Appèl Davrillé des Essards is gearresteerd onder beschuldiging van 1.800.000 francs te hebben verduisterd ten nadeele van een minderjarige, over wien by voogd was. Engbland. Bjj haar aankomst te Kingstown gister morgen word koningin Victoria begroet met het gejuich van een groote menigte. De gemeenteraad bood haar een adres van welkom aan. Daarna reed H. M. naar Du blin, waar zy door den burgemeester, de gemeenteraad, den burgemeester van Bel fast en zyn ambtenooten uit de provincie met groote plechtigheid werd ontvangen. De eerste overhandigde haar de sleutels der stad en sprak een begroetingsrede uit, waarop de koningin antwoordde, dat het haar een groote vreugde was, het vader land van zooveel wakkere mannen te be zoeken, die in de verdediging van haar r(jk en haar kroon van zoo groote dap perheid hebben blykgegeven. Óp den rit naar het paleis van den vice-koning reed de(phiingin door een enorme menigte, die haar geestdriftig toejuichte. Toch schynt de politie niet gerustzy heeft gistermorgen biljetten moeten afscheu- ren, waarop de nationalisten tot manifesta- tiön aansporen. De maatregelen van veilig heid zyn zoo streng, dat Dublin feitelyk in staat van beleg verkeert. Een bataillon van de lersche Munster Fuseliers is gisteren te Londen aan het muiten geslagen, omdat ztf de kazerne te ongeriefelyk erf te slecht geventileerd ach ten. Zij verbrijzelden eenige honderden ruiten. Men vreest, dat de muiterij zich aan andere lersche bataillons zal mede- deelen. 18) Haar zoon Octave trad onverwacht de kamer binnen. De goede vrouw zag, hem met eenige ongerustheid aan, als vreesde zij, dat hij ander maal eene treurmare kwam brengen Doch zoo- dra zij zag, dat hij haar glimlachend aankeek, vroeg zij met een lichten zucht: Wat is er, Octave •Onze neef en nicht De Préfont zijn in aantocht moeder. Het rijtuig gaat daar juist door het hek en zy zijn dus in de groote laan.” Het duurde maar weinige seconden of men hoorde inderdaad het geraas der wielen over het grind. Mevrouw de Beaulieu ging door de vesti bule naar de voordeur om hare gasten welkom to heeten. Juist op ditzelfde oogenblik hield het rij tuig voor de deur stil. Een vroolijk lachend ge laat werd achter het portier zichtbaar, een ge schoeide hand wuifde een vriendelijken groet, en •en heldere en frissche stem riep juichend: Bon jour, bonjour I” De jonge markies had aanstonds het portier geopend. Een jonge vrouw, in kostbare zijde gekleed, wipte vlug uit het rijtuig, en gaf een njngevormd voetje te zien, in lichtgrijze kousen en goudleeren laarsjes. Het was de barones de en onbekwaamheid. Had men voor Methuen na Magersfontein, voor Buller na zyn voort durend falen by de Tugela geen woord van afkeuring, thans zyn er geen bijvoeglijke naamwoorden genoeg in de rijke Engelsche taal om den schuldigen officieren van het betreurenswaardige incident by Tbaba-Nchu naar het hoofd te slingeren. Merkwaardig is deze uitbarsting van woede na de bewonderenswaardige kalmte en waar dige houding van de Engelschen in den tyd, dat het leger van de eene nederlaag mar cheerde in de andere. Het vooruitzicht, dat Lord Roberts opnieuw beginnen moet, den Vrijstaat ten onder te brengen en de resultaten van den schitte renden marsch van Jacobsdal naar Bloem fontein langzaam maar zeker verloren gaan, ontstemt de Engelschen uitermate. Men had te Londen zoo gehoopt op een spoedig einde van den oorlog. De vorige week nog, was men er van overtuigd, dat de Transvaalsche regeering, ondanks de krachtige verklaringen van Kruger, het hoofd in den schoot van Roberts en Milner zou leggen. Het voortzetten van den oorlog eischt nieuwe financiëele offers, brengt binnen- landsche verwikkelingen met zich, die men had kunnen vermijden door een ont-« binding van het Parlement, door nieuwe verkiezingen, die hadden moeten uitvallen ten gunste van het ministerie dat tegen dien tyd gehoopt had Transvaal te kunnen leg gen aan de voeten van „Her most Gracieus Queen”. Het „betreurenswaardige incident” by Miel- liespruit blijkt dus wel zeer betreurenswaar- dig voor de Jingo’s. In de „Indep. Beige” vinden wy van den correspondent van dat blad beschrijvingen van de ontvangst der Engelsche Koningin te Dublin, die hier een ander licht op wer pen dan op de officieels „hartelyke ontvangst”, waarover Reuter seint. Woensdagochtend heeft de politie door de stad de aanplakbiljetten afgescheurd, die daar door de nationalisten waren neergeplakt en waarmee een groote fakkeloptocht voor Woensdagavond werd aangekondigd. De politie deelde den samenstellers van den op tocht mede, dat zy gearresteerd zouden worden, wanneer zy hun plan volvoerden. De nationalistische afgevaardigden hadden besloten, bij wyze van protest tegen het poli tieke karakter, dat het bezoek droeg, aan geen enkele officieele receptie deel te ne men. In de hooïdstraten was het zeer druk, Telefoon No. 69 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Duitschland. De socialistische rijksdagafgevaardigde Oertel, die aan vervolgingswaanzin leed, is gisteren overleden. Er volgde een oogenblik van stilte, en met dezelfde snelheid waarmede een zangvogeltje na zijn laatsten triller onmiddellijk op den rand van zijn nestje gaat zitten slapen, zoo ondervond ook het opgewonden zenuwachtige vrouwtje op eens den invloed van de vermoeienis, tenminste opeens bewees hare zachte ademhaling dat zij rustig sliep. De markiezin en hare dochter keken elkander glimlachend aan. Zij wachtten in stilte het.oogen- blik at, waarop het lieve oppervlakkige, kinder achtige baronesje wéér zou wakker worden. De barones De Préfont was de eenige dochter van eene zuster van den markies de Beaulieu Haar eigen naam was Sophie d'Hennecourt, zij was van denzelfden leeftijd als haar nichtje Clara, en met deze te samen opgevoed in dezelfde kloos terschool. Ook zij had daar de dochter van Mou- linet gekend. Mede was zij de aanléiding geweest tot den vinnigen haat, die Athénaïs tegen de jonkvrouw de Beaulieu had opgevat, Sophie had aan het meisje Moulinet aanstonds den bijnaam gegeven van >kleine Cacao.” Voor kinderen van 13 jaren was dit een felle beleediging, en er zou een hevige strijd zijn losgebarsten, indien niet Clara de Beaulieu door haar persoonlijk overwicht verkregen had, dat de strijdende partijen genood zaakt waren alle vijandelijkheden te staken. Deze beschermende ttisschenkomst was voor Athénaïs nog hatelijker dan de openlijke Aanval harer vyandin.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1