Jl ITO, 1 nr cao 1 n I No. 8173. BINNENLAND. HARTSTOCHT. EVER I ’11 I- 1 II 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I 1 7ERVERIJ I FEUILLETON. rs Kleinhandel In sterken drank. ZOT 4 C'« Paris igaand gratia en EIAIEII Az. i lrijts -1 Bullenlamlscli Overzicht Maandag 16 en Inzending van Advertentiën tot 1 uur des nïidd. luit. [NB DU JRINKMAN» Zn. 0 tot 4 uur. ;ot 4 uur. int. francs vi verhooging. Ilozendul N. U. o u da. net 108. Naar het Fransch. ups TÉS sb die ons geïllus het U iu hebben, dit te LB OU IC DAMMER terk: ITO A F d. Echte in, leoemen- ogen in den naai* dda vervaardigd rt wereldbo- ebr* Stoll- jreftinjn e. ass voor Heter- I U ons gtjiuu» Zomernei- Het Boeren-driemanschap is te Milaan aan gekomen en had een langdurig onderhoud met dr. Leyds en den consul in Nederland (bedoeld is waarschijnlijk dr. H. P. N. Mul ler, consul van Oranje-Vrystaat). De Duitsche consul wilde een bezoek brengen aan het driemanschap, de confe rentie was echter nog niet afgeloopen, zoo- dat de consul nog niet ontvangen kon wor den. Een lid van het driemanschap heeft aan een interviewer verteld, dat noch het pro gram der zending, noch het reisplan waren vastgesteld. Aan het departement van koloniën te ’s-Gravenhage is het volgende telegram ont vangen, gedagteekend uit Bloemfontein van den 12den April Departement van koloniën, Den Haag, Nederland. „Het spyt m|j, u te moeten bevestigen dat luitenant Nix, militair attaché by het leger Te ’sGravenhage is overleden, 65 jaar oud, de heer F. H. Thorbecke, gep. Ryks- ontvanger. 35) •Minder aingeüaam ontvangen?” riep Moulinet verontwaardigd uit* terwijl hij zich in het volle besef zijner waardigheid oprichtte en de handen in de zakken stak, «ik minder aangenaam ontvan gen ’worden Hoe komt gij daaraan Iemand in myne positie, een oud lid van de rechtbank van kpophandel, wordt overal goed ontvangen! Min der aangenaam ontvangen!.... Toch niet door menschen. die misschien nauwelijks 60,000 francs jaarlijks inkomen hebben Ik zal terstond laten inspannen.” Een kwartier later zaten Athénais en haar vader in het rijtuig, en naderden in snellen draf Pojit- Avesnes. Intusschen was Philippe Derblay, ondanks zijn moedeloosheid van den vorigen dag, toch weer op het kasteel Beaulieu gekomen. Hij had het ook moeielijk kunnen nalaten, want, de baron de Préfont maakte het hem onmogelijk in zijne een zame teruggetrokkenheid te blijven volharden. Mevrouw de Beaulieu behoorde tot die gelukkige karakters, welke door de natuur met een opmer kelijke gelijkheid van humeur zijn begaafd. Zooals men haar vandaag vond, kon men zeker zijn, haar morgen ook te vinden. Bij de eerste ontmoeting Uithoofde van het Paaschfeest verschijnt de Goudsche Courant Maandagavond Niet. ■'JL*'1!!! j? Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Engeland. •Volgens geruchten, die echter niet beves tigd zyn, is sir Frederick Hodgson, de gou verneur van Aschanti, in handen der inboor lingen. Een Europeesche zendeling schryft uit het binnenland, dat vyf Engelsche offi cieren en veertig Hausa’s gedood zyn. De correspondent der .Times” te Simla verneemt, dat de Russen, Koesch, ten noor den van Herat, slechts metfSOOO man en een bergbatterjj bezet hebben. De hertog van Connaught wordt genoemd als opvolger van Lockhart, als opperbevel hebber in Britsch-Indië. De Indische regee- ring onderhandelt over de vervanging van een paar Indische regimenten op Mauritius, door nieuw aan te werven troepen, die En geland dan zou moeten betalen. Amerika. De Amerikaansche regeering heeft beslo ten, de uitspraak van het scheidsgerecht te Bern, nopens den Delagoabaai-spoorweg, te aanvaarden, omdat een afwijzing het volken- rechtelyk arbitrage-beginsel zou ondermynen. Duitschland. Wanneer de nieuwe kanaal-ontwerpen in den Duitschen Rijksdag zullen worden inge diend, is nog niet te zeggen. De pogingen, om alle voorwaarden voor de aanneming zoo goed mogeiyk te maken, zyn nog niet afgeloopen. Het geldt vooral de tevreden- stelling van de streken, die zich door het Rjjn-Elbe-kanaal benadeeld achten. van de Boeren, hier in den afgeloopen nacht in het hospitaal is overleden. Hy werd den 31sten Maart by Sanna’s Post ernstig ge wond. Hy zal vanmiddag met militaire eer bewijzen begraven worden. Lord Roberts.” De minister van koloniën heeft gisteren teruggeseind om Lord Roberts te bedanken voor de vriendelyke behandeling van den gewonden officier, zijn spoedig berichtende laatste eer aan den overledene bewezen. De oerste-lnitenant M. J. Nix was een van de twee officieren van het Nederlandsch- Indische leger, die met twee officieren van het Nederlandsche leger, door onze regee ring by de krijgsmacht van de Boeren waren gedetacheerd. Hy werd in 1874 geboren en den 24sten Juli 1893 aangesteld als tweede- luitenanf. Voor zyn vertrek naar Zuid- Afrika was hy met zyn collega, luit. C. J. Asselbergs, gedetacheerd geweest by de Hoogere Krijgsschool in Nederland. Met dezen was hy getuige van de overwinning van de Boeren by de Kroonspruit. Hier kreeg hy een bomwond in de maagstreek. Luit. Asselbergs bleef by hem en beiden werden door de Engelschen medegenomen naar Bloemfontein. Het bericht van zyn overlijden komt eenigszins onverwacht, want eenige dagen geleden had luit. Asselbergs aan zyn familie gemeld dat de wond van Nix niet gevaarlek was. Er schjjnt echter een operatie noödig geweest te zyn en onder die operatie is hy bezweken. Verspreide Berichten. Belgis. Dif socialisten te Antwerpen hebben be sloten, het bondgenootschap met de liberalen op te zeggen. adt gekookt ink voor te- hrelamla van colata) Ah geval vu gebruiken. den ipoorweg naar Kaapstad en van het eindpunt van den Pretoriaspoorweg, Pieters berg minstens 100 mijlen. Als een Engelse!) korps dus dien weg heeft afgelegd, zal de werald er wel heel anders nitzien. jgbaar bij: STERK Jz. wijs van ecbthoid'i* 3n kurk «leeds roor- i den naam der Firma IPPE maar waarschijnlijk over een groote uitge strektheid verdeeld. Volgens verkenningen van Engelsche zyde tenminste, werd de lig ging van vyf kampen vastgesteld, tusschen Bethanië en Kafferrivier, die een tiental mylen ten noorden van Bethanië stroomt en waaraan vlak noordelijk van Bethanië Karreelaagte,een spoorwegstation, is gelegen. Het zal nu te bezien staan, indien dit bericht, dat uit Kaapstad afkomstig is, juist is, of een botsing tusschen deze troepen zal komen of niet. Telefoon No. St ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 rebels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. rones een weinig opgewonden, »dat gij geene toe schietelijkheid zult aan den dag leggen tegenover menschen als die MoulinetsAthénais vader is een man, die onmogelijk met ons kan conversee- ren. En zijne dochter ken ik als de gevaarlijkste intrigante, die gij u kunt voorstellen. Laat u toch niet overhalen, tante, en wees niet zoo goedhartig om deze lieden hier te ontvangen De markiezin was in hevigen tweestrijd. *Clara,” zeide zij, «wat zoudt gij mij raden te doen „Mij dunkt, moeder,” antwoordde Clara zeer bedaard, »dat het moeielijk zal gaan aan den heer Moulinet en zijne dochter den toegang te weigeren. Wij zouden immers geen behoorlijk voorwendsel daartoe hebben Zeker neen, wij kunnen de be zoekers niet terugwijzen en zullen deze visite moe ten afwachten. Natuurlijk behoeven wij die later .niet te beantwoorden, en het kan dus daarbij blijven.” «Goedgesproken, mijn kind, gij hebt volkomen gelijk. Octave, zeg aan den knecht, dat wij ge iteed zijn den Heer Moulinet te ontvangen." Een oogenblik later traden de vreemde bezoe kers het salon binnen. Men heeft wel eens beweerd, dat alle vrouwen van nature comédiennes zijn Zoo ook Athénais niettegenstaande zij wel degelijk met angst tegen dit bezoek had opgezien, liep zij met een glimlach op de lippen en met stralende oogen onmiddeiiijk op de Jonkvrouw de Beaulieu toe en viel haar om den hals alsof zij twee intieme vriendinnen waren, met den uitroep«O, lieve Clara, Wat vind ik het heerlijk, dat ik u weer eens mag terugzien I* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art 5 der Wet van 28 Aug. 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van de navolgende persoon waarbij VERDUNNING wordt gevraagd om in de bij zijn 'naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Aanduiding der Verzoekerlocaliteit Willem Gerardus Derde Kade Verlaan. R No. 384. Gouda, den ia April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER ■rjj van alle •herij den honing 'A de Hoer su en verven van obon, alsook «He iet* stoom n van ent. worden nalor de geverfd. oomd of Kovertd de gezondheid I 1 f j In deze stille dagen is er weinig nieuws. Het Engelsche ministerie van oorlog ver klaart dat het bericht van een nieuwe ramp die de Engelschen overkomen zou zyn te Meerkatsfontein, een zuiver verzinsel is. De correspondent van de Parysche „He rald” te Pretoria seint, dat het bericht van een (derde) Boerenoverwinning by Meer- katsfontein eene vergissing is geweest. Twee Boeren-generaals hebben hetzelfde gevecht onder verschillende namen vermeld, zoodat de correspondent daarvan twee gevechten had gemaakt. Het Engelsche Departement van Oorlog heeft weder een staat van verliezen bekend gemaakt, die de totale verliezen opvoert tot 17.702 man, aldus verdeeldofficieren ge sneuveld 211, gewond 675, vermist 175, ge storven aan ziekte 47, door ongelukken 3 manschappen gesneuveld 1960, gewond 9348, vermist 3764, gestorven aan ziekte 1485 en door ongelukken 34. Het aantal zieken, dat op het oogenblik minstens 25.000 man zal bedragen, wordt niet opgegeven. De Republieken hebben aan Portngal ken nis gegeven, dat zy het toestaan aan Enge land van het verzenden van troepen over Beira beschouwen als een vijandige daad. Portugal zal zich in zyn antwoord beroepen op het verdrag met Engeland, dat volgens staatsrechtsleeraars in dit geval niet van toepassing is. Men zal zich te Pretoria over die Beira-zending vooreerst wel niet onge rust maken. Vooreerst zyn de Engelsche troepen nog niet' te Beira en als er zyn, zyn zy nu nog niet te Umtali. Eenige weken geleden toch werd in een te Lorenzo Marquez verschijnend Engelsch blad gemeld, dat de lyn Beira— Umtali en van daar naar Salis bury op verschillende punten onbruikbaar was ten gevolge van overstroomingen en over eenige mylen rails en dwarsliggers vernield. Buitendien het eindpunt der lyn, Salisbury, ligt volgens den Duitschen Airikareiziger dr. Hans Wagner hemelsbreed 50 mylen van had zij eene gunstige meening van Philippe Der blay opgevat, en zij ontving hem dus met de in nige kalme vriendelijkheid van daags te voren die f hem geheel op zijn gemak bracht. De barones vond er nu blijkbaar behagen in, met den heer Derblay over allerlei onderwerpen te praten en te schertsen. De jonge markies vond bijzonder veel behagen in den omgang met Suzanna. Juist was hij in een levendig apartje met haar gewikkeld, toen een der dienstboden aan de markiezin een visite kaartje overhandigde. Mevrouw de Beaulieu be keek hét met groote aandacht en zeide hoogst verwonderd «Mijnheer en mejuffrouw Moulinet Doodsche stilte Het was alsof iedereen bij ingeving gevoelde dat er een gebeurtenis van groot belang op til moest zijn. De barones was de eerste die sprak. Zij sloeg de handen ineen en riep »Maar dat is toch al te sterk »Wat zouden die menschen bedoelen?” vroeg de markiezin bedaard. Daar niemand antwoordde, nam Bachelin het woord en zeide «Ik vermoed mevrouw de markiezin, dat de heer Moulinet en zijne dochter, die hier onlangs in deze streek zijn komen wonen, zich hebben ver plicht geacht eenige bezoeken in den omtrek af te leggen. Het is zeer natuurlijk, dat zij beginnen met het kasteel Beaulieu. En bovendien heeft de heer Moulinet niet gezegd dat zijne dochter zeer góed bekend is met de jonkvrouw »Ik wil toch hopen, beste tante* riep de ba- De minister van binnenlandsche zaken heeft een schryven gezonden aan de commissarissen der Koningin, inhoudende, dat by hem is ontvangen een aan den minister vanbuiten- landsche zaken gericht schrijven van den Nederlandschen consul te Ruhrort, waaruit blykt, dat nog steeds zeer vele Nederland sche arbeiders in Duitschland werk gaan zoeken, zonder van een nationaliteitsbewijs te z|jn voorzien. Hun pogingen om werk te vinden, mislukken dientengevolge veelal, zoodat zy spoedig armlastig worden. Onjuiste inlichtingen, door burgemeesters of secreta rissen verstrekt, zouden dikwijls de oorzaak zyn van het gemis van bedoeld bewys. Eerstgenoemde verzoekt daarom den com missarissen de burgemeesters uit te noodigen arbeiders, die naar Duitschland wenschen te gaan, er op te wyzen of te laten wyzen, dat zy niet zonder nationaliteitsbewys naar Duitschland behooren te vertrekken, vermits De schoone Clara was door deze onverwachte begroeting zoozeer verwonderd, dat zij, ondanks hare gewone tegenwoordigheid van geest, toch in het eerste oogenblik. geen geschikt antwoord wist te geven. Athénais maakte daarvan behendig ge bruik door zich aanstonds te wenden tot de mar kiezin, die zij op vriendelijk bescheiden toon com plimenteerde Zoodra Athénais de barones de Préfont gewaar werd, scheen hare vreugde geen grenzen meer te kennen Alleen wachtte zij zich wel, zich Aan een tweede omhelzing te wagen. Het was voor haar een dubbele eer, nietwaar, ook die lieve Sophie d’Hennecourt hier te zien I Met opzet gebruikte zij Sophie’s eigen familie naam, omdat zij niet bij de viering van het hu welijk was uitgenoodigd, en zich dus wilde houden alsof zij daarvan niets afwist De barones de Préfont was daarom wel verplicht haren echtge noot aan Athénais voor te stellen, waaruit deze wederom aanleiding nam om den baron geluk te wenschen met eene keuze, die zijn goeden smaak zooveel eer aandeed I Terwijl zy op deze wyzc van alle omstandig heden handig gebruik wist te maken, en over alle bezwaren heengleed als een ervaren diplomaat, moesten allen, die haar niet kenden, wel een gun- stigen indrtik krijgen van haar helder verstand en oordeel. Moulinet was verrukt over de tegenwoor digheid van geest, welke Athénais ten toon spreidde, en Clara en Sophie, hoe ook verbitterd, moesten stilzwijgend erkennen, dat deze vijandin meer te be reekenen had dan zij aanvankelijk hadden geloofd. (Wordt wrvolgd.) Het schynt, dat Lord Roberts voorbereid selen maakt om de verschillende Boeren machten, die zich in het Zuiden van den Qranje-Vrijstaat hebben saamgetrokken, en later, indien hy succes mocht hebben, de andere, in het Oosten en Noorden, aan te vallen. Veel anders blyft den opperbevel hebber trouwens niet over. De derde divisie is van Reddersburg te Bethanië aangekomen, zonder tegenstand, hetgeen nog al duidelijk is, daar de Boeren een aaneengesloten massa niet zullen aan vallen, indien zy niet van te voren zeker zyn, dat er voordeel bij te behalen is. Er moeten anders een 12’000 Boeren, over vyf kampen verdeeld, iu die buurt liggen, W111 NI IE 11 IHl M Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ai I

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1