..«J 1. r I St j "sH 1 sen, terg. Mettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ST >r. ilia’s, EN. DEN. ±osr. Tl t adres voor oedel, paloten wageps t) ?el 287. ITER - No. 8173. IEN iRel" HGER. Bulteiilaiidscb Overzicht T. 3 FEUILLETON. i HABTSTOCHT. ikelen MT, Woensdag 18 April 1900. 39ste Jaargang X Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. escorte H a Verspreide Berichten. J U f*I ■S Telefoon Ai>. B? De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. inding Hen, lage Naar het Fraosch. G0111SCIIL (0(111 \T n 12 fless .2 -2 leech. j. ■e S0 S 8 De wereldtentoonstelling te Parijs is geopend met een lange redevoering van den President der Republiek, die daarin zeidedoor de regieringen en de volken tot ons te noodigen om met ons de synthese te maken van den menscheljjken arbeid, heeft Frankrijk vooral een schitterende bijdrage willen leveren, voor de totstandkoming van de eendracht tusschen de volken. De openingsplechtigheid was koud maar indrukwekkend door de duizenden die onder den reusachtigen en toch bijzonder harmo- nischen koepel vereenigd waren. Bij de uit voering van de muzieknummers kwamen de zangkoren maar weinig uit. Millerand was te volgen aan de zijde, waarheen hij zich, sprekende tot den pre sident, wendde. Hij noemde de conferentie te ’s-Gravenhage om het edel initiatief te huldigen, dat daar den grondslag gelegd heeft voor een nieuwe aera, die zich reeds laat onderscheiden. Loubet, die toen hy opstond een hartelyke ovatie kreeg, was nog moeilyker te ver staan De twintigste eeuw, zei hij, zou, daarvan was hij overtuigd, meer broeder schap zien lichten over minder ellende van allerlei aard. In een dichten stoet, waarin de meest verschillende uniformen kleurden, ging de president de eerettap op, en na een korte complimenteering boven in het met rose zydo en gobelins voorloopig, maar zeer smaakvol versierde salon werd de wandeling voort gezet langs den door troepen afgezetten weg. De Nederlandsche commissaris baron van Verduynen was in zyn rok van Kamer lid. Door een afdeeling van Hongarije en de Vereenigde Staten kwam de stoet onder een vroolyk zonnetje buiten, links van hfet elec- triciteitspaleis. Hier begeleidden de comman- deerende generaal met zyn adjudant, beiden te paard, den president met den dichten drom van genoodigden, onder den Eiffeltoren door, naar een versierd bootje met de driekleur en de letters E. L. op den achtersteven van het bootje. Een muziekcorps ging voorop. Op het Champ de Mars zag men allerwegen op de steigers en achter de karkassen der gevels werklieden en een haag soldaten, om zoomd door een paar rijen publiek, dat overal verspreid was en .Leve Loubet!”, „Leve de Republiek!” riep. By het heen- Papa, zoudt gij niet aan mevrouw de mar kiezin verzoeken u eens het schoone terras van dit kasteel te laten zien Ik heb gehoord, dat men daar zulk een prachtig uitzicht moet hebben. En om aan alle verdere ontboezemingen van haren onhandigen vader een einde te maken, deed zij ongevraagd eenige schreden naar het raam, dat toegang gaf tot de stoep van het terras. De Markiezin was opgestaan om Moulinet voor te gaan en werd door de overigen gevolgd Clara kwam achteraan. Op het oogenblik toen ook zij den voet wilde zetten op de bovenste trede van de stoep, zag zij zich eensklaps geplaatst tegenover Athénais, die behendig de overigen had laten voorbijgaan en scheen te willen terugkeeren. Clara deed onwille keurig een paar stappen achteruit Beiden zagen elkander aanClara verwonderd vragend en Athé - nais verontrustend ernstig. Willen wij een oogenblik hier blijven, zoo gij dat goedvindt vroeg mejuffrouw Moulinet. Met genoegen, antwoordde Clara. Hadt gij mij iets te zeggen Clara de Beaulieu gevoelde als bij instinkt, dat zij zich zou moeten verdedi gen Jagen den een of anderen aanval harer on verzoenlijke vijandin. Zij richtte zich fier op en wachtte zwijgend af wat Athénais Moulinet haar te zeggen had. Gij kunt u nauwelijks voorstellen, begon Athénais, hoe aangenaam het mij is, weer eens recht vertrouwelijk met u te kunnen spreken. In de twee jaren, die verloopen zijn sinds het uur van ons laatste afscheid, heb ik veel gezien en veel nagedacht. Gij zult zeker ook nog wel weten, dat wij vroeger niet al te beste vrienden waren. De vonnissen waren vooraf door Roberts bekrachtigd. De beschuldigden waren geen belhamels, maar hadden zich eenvoudig by republikeinsche commando’s aangesloten. Men verwacht daarom dat deze vonnissen een afschrikwekkend voorbeeld zullen stellen. O, wat dat betreftviel Clara haar in de rede met een afwerend gebaardoch Athénais ging voort Neen, zeg dat nietIk weet hot maar al te goed! Gij hieldt niet van mij, en ik niet van u. Ik was jaloersch op u, dat ben ik gaarne bereid te erkennen. Ik heb nu loeren inzien, dat de wa^e oorzaak van mijne jaloezie geen andere was dan dat ik u in stilte bewonderde, en dat ik geen hooger ideaal kende dan eenmaal aan u gelijk te worden Aan mij gelijk te wordenzeide Clara met een bitteren glimlach Dunkt u dat zoo begeerlijk Gij hebt immers alles wat gij wenschen kunt en veel meer dan ik in schoonheid, rijkdom, weelde alles Juist, alles zeide Athénais somber, be halve een naam waarop ik trotsch kan zyn I Is dat het eenige wat u ontbreekt vroeg Clara met een zweem van verwondering. Maar tegenwoordig is zulk een naam immers evengoed te krijgen voor geld als alle mogelijke andere din gen. Indien gij zoo zeer op een adellijken titel gesteld zijt, is er niets wat u belet er een te koopen Athénais gevoelde zeer duidelijk de koude min achting, welke Clara aldus deed spreken. Gij hebt gelijk. Een adellijke titel is wel te krijgen. Ik wilde u juist spreken over een huwe- lijksvoorstel, dat mij dezir dagen door een edelman van hoogen rang is gedaan. Wel, dat is gelukkig voor u! Mag ik be ginnen met u geluk te wenschen Ik hoop nog iets anders van u te ontvangen dan een gelukwensch, zeide Athénais. 36) Zij was inderdaad in de twee laatste jaren aan merkelijk vooruitgegaan in ontwikkeling. Al was hare gestalte verre van bevallig en zelfs ietwat plomp, toch moesten Hare gitzwarte haren en don kerblauwe oogen ieders aandacht trekken. Niet licht zou men haar bij eene oppervlakkige ken nismaking onaardig vinden. Moulinet begreep ten laatste, dat het tijd was om ook iets te zeggen en wendde zich dus tot de Markiezin met de woorden: Mejuffrouw de Beaulieu en mevrouw de Prétont hebben tegelijk met mijne dochter hare opleiding ontvangen op het Instituut van het Hei lige Hart te Parijs. De jonge meisjes uit onzen stand, weet u, ontvangen daar een voortreffelijke opvoeding, en hebben tevens de gelegenheid om in kennis te komen met meisjes uit respectable families, hetgeen voor later van groot nut kan zijn Ja, dat begrijp ik, antwoordde de markiezin, terwijl zij een blik wierp op Moulinet, die vol strekt niet begreep, dat hij eigenlijk een groote domheid had gezegd. Athénais kookte van mach- telooze woede. Zij viel hem haastig in de rede en zeide to beweren dat het verbond met Duitschland aan Italië slechts last, moeite en nadeel, en geen enkel voordeel heeft bezorgd. „De Triple Alliantie is een politiek, geen economisch verbonden de Alliantie heeft Italië in staat gesteld in de Middellandsche zee een positie als groote mogendheid in te nemen, die het aan de zyde van Frankrijk nooit zon hebben kunnen beklemden. De Triple Alliantie heeft Italië bovendien in staat gesteld moeilijke binnen- en buiten- landsche crises over te komen, zonder dat een buitenlandsche mogendheid in staat was, uit de verlegenheid van Italië voordeel te behalen. Dat alles schijnt men echter in Italië te vergeten, nu Frankrijk zijn nagels heeft ingetrokken maar de toestand van gisteren kan telkens weder ontstaan, en dan zal Italië, zonder den steun van het verbond, de wrange vruchten van die houding plukken. Groote begrootingen van Eeredienst schij nen niet gunstig te werken. Dat ziet men aan Spanje. Die begrooting bedraagt daar 41 millioen pesetas. Negen tieti millioen sou er gekort kunnen worden, als de Curie wilde meewerken. Spanje geeft voor zyn eeredienst tweemaal zooveel uit als voor zyn marine en driemaal zooveel als voor het openbaar onderwijs. Van de 41 millioen zyn 31 millioen panoneele uitgaven. De 50 aarts bisschoppen en bisschoppen krijgen te Zamen 1.7 millioen; de hoogere geestelijkheid met 1228 personen komt op 5 millioen. Behalve de tractementen wordt er aan do hoogere geestelijkheid nog 13.75 millioen betaald voor reis- en administratiekosten. De lagere geestelijkheid is er het slechtst aan toede jaarwedden bedragen hier van 800 tot 1800 pesetas. In de geestelijke wereld zyn dus de stoffelijke goederen ook al heel ongelyk verdeeld. Van het oorlogstooneel is het nieuws bij zonder schaarsch. De berichten omtrent de gevechten by Wepener zyn even verward gebleven. Wat er gebeurd is er niet uit op te maken. Het malle quasi-officieele bericht van den uitval van liet garnizoen van Wepener, het sneuve len of vermoorden van vier commandanten, het onklaar schieten van evenveel Boeren kanonnen en het nemen van een vijfde ka non, blykt uit Maseru te zyn gekomen van den vermaarden Renter-correspondent daar ter plaatse. Van 15 dezer wordt uit Bloemfontein aan de „Times” geseind Men bericht dat een Boerenstrijdmacht met zestig wagens de belegeraars van Wepener gaat versterken. De strijdmacht is thans by Dewetsdorp en deze omstandigheid moet een actie verhaasten. B Cronjé met zyn vrouw en drie leden van zyn staf zyn Zaterdagmorgen onder geleide van een kolonel aan land gestapt en door den gouverneur en diens echtgenoote op höt kasteel ontvangen, waar zy een uur toefden. Vervolgens begaven zy zich naar „Kent Cot tage”. Er had geen enkele betooging plaats. Cronjé zag er gezond en opgewekt uit. De overige gevangenen gingen gisteren aan land. De kruiser „Niobe” houdt scherp wacht bij hun schip. Het Hollandsche fregat „Koningin Emma der Nederlanden” is te Roadstead aange komen. De vreemdelingen die bij Boshof krijgsge vangen zyn gemaakt, zyrt aan boord gebracht van het transportschip „Lake Erie” te Kaap stad en te zamen met meer dan 5Q0 Boeren naar St. Helena vertrokken. De Temps” verneemt uit LondenUit Kaapstad wordt aan de „Manchester Guar dian” geseind dat er binnenkort aan de Kaap een bijeenkomst zal worden gehouden om aan het publiek in Engeland te herin neren dat de vergaderingen, waarin men in de Kaapkolonie de inlijving van de twee re publieken verlangde, slechts een minderheid vertegenwoordigden die by de laatste ver kiezingen geslagen is. De bijeenkomst zal het verlangen van de meerderheid van de Kaapsche kiezers, die tegen inlijving zyn, te kennen gegeven. De krijgsraad te Naauwpoort heeft Zater dag vonnis gewezen in de zaak van twee opstandelingen uit de Kolonie en hen tot vyf en tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Fl. g ft 7 j ET genomes, g gaan van den stoet nit de feestzaal schreeuw de een stentorstem boven het plafond „Leve de sociali!” Anders waren er geen inciden ten. De (tocht eindigde met «en wandeling, waarbij 4e stoet de gebeeie breedte van de nieuwe a,enue vulde, tot de Champs Elysées. Van hier brachten vier paarden en een voorrijder den president nog voor hall vjjf naar het .paleis terug. Daarna reden ook de presidenten van Senaat en Kamer met hun escorte weg. Nog steeds komen in de Italiaansche pers allerlei artikelen voor, waarin op grond van de weinige economische voordeelen die Italië van het Drievoudig Verbond genoten heeft, dat Verbond wordt aangevallen. Wjj hebben reeds vóór eenige dagen melding gemaakt Van een artikel in dien zin van de Corriere della Seradit artikel vindt veel instemming, bjj de Tribuna bijvoorbeeld, die een breedvoerig opstel wjjdt aan de quaestio en daarin zegt „Wij prptesteeren krachtig tegen het beroep op politiekè diensten, die niet werden verleend, en tegen het ontbreken van economische voor deelen, die wjj bjj de vernieuwing van het han- delstractaei met Duitschland en Oostenrijk, in naam der geljjkheid en der vriendschap zullen verlangen, en die wjj het recht hebben te eischen. Dat is bjj de vernieuwing dezer traslaten «en levensqnaestie. Indien de tendenzen, die in Berlijn en Weenenden boventoon voeren, worden gehandhaafd, dan is Italië economisch geruïneerd. En het doel om zjjn bondgonooten te ruïneeren, door hun strikken te spannen, en hen de mogelijkheid te ontnemen nuttig te zjjn, is al zeer zon derling. „Indien de stroomingen in Duitschland en Oostenrijk, die voor Italië de eigen markten zonden willen sluiten, de overhand behouden, dan ziet ieder de moeilijkheden, de cata strophe die volgen moet. En reeds nu wordt de verzuchting gehoordGod beware Italië voor zjjn vrienden, die zjjn leven be dreigen en het economische en daardoor tevens politiek tot onmacht willen doemen." In denzelfden geest spreekt ook de Popolo Romano. Het is duidelijk, dat al deze uitvallen zich richten tegen de pogingen der Agrariërs om in Duitschland, door de invoering van bescher mende rechten, den pry's van hunne producten op te drjjven. Het Berl. Tageblatt, dat de gevaren erkent, die dit streven der Agrariërs hebben zal voor de goede verstandhouding met de tot nog toe vriendschappelijk gezinde mogendheden, acht het toch onjuist van de Italiaansche bladen, Telefoon No. M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels it 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. huis bezorgd. Frankrijk. Gistermiddag hebben de commissarissen van de vreemde afdeelingen der Tentoon stelling een wandeling gemaakt over het terrein. De Tentoonstelling is nog by lan ge na niet gereed en overal wordt nog ge werkt. Heden beeft de officieele opening plaats. Louis Dansset, leeraar aan het collége Stanislas te Parijs, die algemeen secretaris van de „Ligue de la Patrie francaise” is, is door den minister van onderwijs naar een provinciepost verplaatst in verband met de Wat kan dat zijn? vroeg Clara de Iteaulieu, verwonderd opziende Uw goeden raad Mijn raad En waarover dan Over de vraag of ik- het voorstel zal nemen of niet. Gij bewijst mij inderdaad voel eer Zoudt gij het niet zonder mijn raad kunnen doen Neen, dat is onmogelijk, antwoordde Athénais ernstig. Ik begrijp u niet, zeide Clara, die door de geheimzinnige inleidingen van Athénais niet recht wist wat zij moest denken of zeggen. Luister dan naar hetgeen ik u ga zeggen, vervolgde de dochter van Moulinet. Het huwelijk, waarop ik doelde, is een huwelijk in de allerhoogste kringen, ver verheven boven mijn tegenwoordigen rang en stand, en oneindig ver boven mijne hoogste en stoutste illusién. Er is voor mij op dit oogen blik sprake van een kroon Een Koningskroon misschien vroeg Clara spottend Neen, maar wel een hertogskroon, antwoordde Athénais. Ik kan hertogin worden wanneer ik dit wil. Bij het hooren van die woorden werd Clara eens klaps doodelijk bleek en begon van het hoofd tot de voeten te beven. Zij raadde nu op eens wat hare bloedver wanten met zooveel zorg getracht hadden voor haar te verbergen. Er was geen twijfel aan dat er van iemand anders sprace was dan van Gaston de Bligny. (JFordt vtrvolgd). ’■.41

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1