'TO, 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8175. ouda. llultealiindsch Overzicht BINNENLAND. jiten N ZOOM EK HARTSTOCHT. Vrijdag 20 April 1900. 39ste Jaargang. FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. [1 cht. jud der reap. sldóration oe irs enz. ®nz. vrijwillig RINKMAN 4 Zn. ie fabricatie irbruiker van lldiaollie), i* van loflevjranciers les; lemie national INWERK, als larzenmaijazijii' Kleiwegsteeg. SCHOEI zoen. SMITS. den werk. Naar het Franach. 3 w Verspreide Berichten. Frankrijk. De werkstaking te Carmaux is geëin digd. Eergister hebben alle arbeiders het werk hervatgeen enkele zal worden ont slagen. De wegens gepleegde geweldda digheden veroordeelde stakers zullen gra tie krijgen van den president der Repu bliek. GÜIIISUIE COTRAW Telefoon o. De Uitgave dezer Courant geschiedt page lij kg met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. mond van den niets kwaads vermoedenden Mou- linet de verpletterende waarheid gehoord had kort daarna het salon binnentrad, had Clara reeds hare gewone kalmte herwonnen. Wat kon de markiezin anders doen dan haar dochter vurig in de armen sluiten, terwijl zij zuch tend uitriep: „O God IMijn arm kind «Gij weet reeds alles moeder I” begon Clara, terwijl de tranen haar opnieuw in de oogen sprongen. Haar vader heeft het mij verteldEn als ik dan bedenk, dat juist gij, om geene onbeleefd heid tegenover die menschen te begaan, mij nog hebt overgehaald om hen te ontvangen «Het is zoo, ik ben daarvoor zwaar genoeg gestraft, nietwaar zeide Clara met een bitteren glimlach. .Ik ben niet voorzichtig geweest. Ik had mij beter moeten wapenen tegen dat gevaar lijk personage Ik wist, dat zij mij haatte en dat zij zich vroeger altijd door mij verongelijkt waande. Zij heeft hare wraakoefening goed uitgekozen Zij heeft het geschikte oogenblik atgewacht om met éen slag hare vijandin te verpletterenMijne toekomst is door haar voor goed hopeloos ge maakt.” •Hopeloos? neen, mijn kind, dat niet, gij zijt niet de meest beklagenswaardige van u beiden maar wel de hertog de Bligny. Voor u behoeft geene vrees te bestaan gij hebt de keus uit zoo velen als gij zelve wilt. Eene jonkvrouw de Beaulieu wordt niet vergeten Hoe dikwijls heb ik niet allerlei oprecht gemeende aanzoeken van anderen voor u moeten afwijzen!” De afdeelingachef in het departement van financiën, Malechewswy, heeft in een gesprek met bankiers en directeuren van bankinstel lingen, uit naain van den minister, officieel medegedeeld, dat alle geruchten over een on gunstige wijziging van den politieken toe stand of over een voorgenomen gewichtige beslissing, onjuist zijn.” Sir Alfred Milner raadt toeristen aan niet naar Zuid-Afrika te komen, daar de tijd daarvoor minder geschikt is. De Londensche correspondent van de Petit Bleu zegt hieroverEen der wreedste ge volgen van den oorlog is de toevloed van toeristen, die, door nieuwsgierigheid gedreven, naar de Kaap komen. Ieder stoomschip van Southampton of Liverpool ontscheept te Kaapstad rijke lediggangers, die toch iets van den oorlog willen zien en men kan het aantal groote dames niet meer tellen, die onder voorwendsel, dat zy een neef van den derden graad onder de officieren van de grena diers of Coldstream Guards hebben, aankomen om van achter hunne binocles -de bloedende wonden te aanschouwen of de bedroefde gezichten van de gevangenen die hunne ge vangenschap vervloeken. Men vertrekt naar Zuid-Afrika of ’t een feest of een sportwedstrijd geldt en het is in ’t groot het schandaal, dat de vrouw van een beroemd Italiaansch staatsman verwekte, toen zjj er op stond om in de morgue met den rechter van instructie de vreeselijk verminkte lijken van den zesvou- digen moordenaar Tropmann te zien. Zooals men weet hoeft men zelfs uitstapjes georga niseerd naar de slagvelden, zoo iets van „pleiziertreinen” over een langen afstand. Vandaar de circulaire van Sir Alfred Milner, daar deze toeristen op den spoor weg de plaatsen innemen, die voor de sol daten bestemd waren on die door hun geld de levensmiddelen aanschaffen, waaraan de bewoners van Kaapstad zelf zulk een drin gende behoefte hebben. Daar ook Lord Roberts zich er tegen heeft verklaard, mag men hopen, dat aan deze wreede tochten van de «high life”, die waard zyn een plaats te krijgen in de gelederen van de „snobs” van den onster- felyken Thackeray, een einde zal worden gemaakt. Het bericht van de„Daily Mail”, vol gens hetwelk oen gevecht zou zijn geleverd by Fignig (Marokko) tusschen de Arabieren en de Fransche troepen, wordt formeel te gengesproken. Eergister is op de Tentoonstelling te Pa rijs het Siberisch^ paviljoen plechtig inge wijd door den president dor Republiek. Na mens den czaar van Rusland werd president Lonbet by die gelegenheid door prins Ouros- sof een kaart van Frankrijk ten geschenke aangeboden op een honderdmillioenste van de ware grootte on vervaardigd van zeld zame delfstoffen uit den Oeral en edelge steenten. Bn k>op water. Waddinxveei. bodegraven, kerk a d 1hel Haaatreeht 4, Schoonhoven Volgens het „Berl. Tageblatt” zou de Rus sische Czaar plannen tot interventie hebben. De Petersburgsche correspondent van dat blad seintCzaar Nicolaas is naar Moskou vertrokken en zal van daar uit, in overeen stemming van Duitschland en Frankrijk, aan Engeland een ultimatum zenden, waarin wordt gedreigd met het bezetten van Afgha nistan door 120,000 man Russische troepen, zoo Engeland niet binnen acht dagen de vij andelijkheden in Zuid-Afrika staakt, en het geschil met de Republieken onderwerpt aan een arbitrage. De correspondent voegt er by, dat de schending der neutraliteit door Portugal den Czaar in hooge mate heeft ontstemd, en dat hy zich, door dit voorval ontslagen acht van eiken plicht tegenover Engeland, om niet te intervenieeren. De correspondent weet niet in hoeverre deze berichten op waarheid gegrond zijn; hy geeft ze alleen „als bewijs van de alge- meene ontstemming die in Rusland heerscht, vooral in Regeeringskringen. Tot nog toe, deed de Czaar zijn best die ontstemming te beteugelen, maar de schandelijke wijze waar op Portugal de neutraliteit geschonden heeft, bracht hem tot andere gedachten. In mili taire kringen dringt men aan op een breuk met Engeland, zoo het de vijandelijkheden in Zuid-Afrika niet staakt.’1 De officieuse Russische Telegrafenagentur heeft daarentegen het volgende bericht ver spreid perk van 15 jaar aan de stoomvaartmaat schappijen, die het postverkeer tusschen Duitschland en Zuid-Afrika bezorgen. Engeland. Koningin Victoria heeft de uitnoodigipg, om Belfast te bezoeken, afgewezen, omdat zjj gedurende haar verblyf in Ierland iedere vermoeiende reis vermijden wil. Denemarken. De prins van Wales vertrekt hedenoch tend van Kopenhagen naar Londenzijn ge malin blyft nog eenige dagen aan het Deen- sche hof. De prins reist weder door België naar Calais, doch de trein zal in België nergens stoppen. Uit Z. Afrika komen geen berichten over den oorlog. Uit Kaapstad seint men: Transvaal heeft Portugal aangeboden, haar het bedrag te leenen van de schadeloosstel ling in zake den Delagoabaai-spoorweg. Het aanbod werd onder dankbetuiging beleefd geweigerd. De Transvaalsche regeering is voornemens te protesteeren tegen het overbrengen der krijgsgevangenen naar St. Helena. De Transvaalsche staatssecretaris heeft in een interview gezegd, dat zjjne regeering nog geen besluit had genomen omtrent het vernielen der mijnen. Uit Pretoria wordt bericht: Commandant Fronemann rapporteert dat hy 400 man Engelsche troepen over do ri vier heeft gejaagd in de richting van Aliwal Noord, verscheidenen gevangen nam en een aantal wagens en Vee buit maakte. Voorts dat de brug by Bethulië is „opgeblazen”. Geheel onverwacht kwam gisteren het be richt, dat te ’s-Gravenhage in zjjne woning in de Amaliastraat, is overleden jhr. mr W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Ka mer voor het district Deventer, dat hem in het laatst van 1898 ter vervanging van mr. A. van Delden afvaardigde. Tot 1897 had de heer De Beaufort verscheidene jaren Clara schudde ontkennend het hoofd. «Neen, moeder, nu mijn huwelijk met den her tog de Bligny onmogelijk is geworden, zal ik nooit kunnen huwen dan met een man, die vèr boven hem staat ot dien ik uit eigen beweging zou kun nen liefhebben. Gij weet zelve zeer goed, dat, na eene teleurstelling als de mijne, er geen $nder vooruitzicht kan zijn dan het klooster Kom, kom, mjjn kind,” antwoordde mevrouw de Beaulieu met zachte overreding, .gij overdrijft weer. Gij in een klooster En wilt gij ons dan alleen laten Zie, nu gij er zelve over spreekt, mag ik u wel zeggen, dat ik nog dezer dagen gesproken heb met een man, die geen grooter geluk zou kennen dan uw echtgenoot te worden, en die uwe hand eerbiedig knielend zou willen aanvaarden Clara richtte zich met fierheid op en vroeg •Mijnheer Derblay misschien •Juist, mijnheer Derblay zeide de mar kiezin Doch ik zeg dit niet om eenigen invloed uit te oefenen op uw besluit Ik wil u alleen doen gevoelen dat gij niet moogt wanhopen Maar beslis liever zelve wat gij wenscht dat wij zullen doen. Wilt gij weer naar Parijs terug, of wilt gij met de Préfonts een reisje maken naar Zwit serland Wat wilt gij het liefst «Ik weet het zelf nog niet,” antwoordde Clara lusteloos. Ik zou het liefst in eens willen ver dwijn m, zoover mogelijk van alle menschen ver wijderd. O, ik zou het liefst dood zijn 1” 38) Doch Athénais Moulinet wachtte met op hetgeen verder zou volgen. Met groote handigheid wist zij den schijn aan te nemen alsof haar heengaan vrijwillig was en zeide •Juist, ik was voornemens heen te gaan om papa weer op te zoeken op het terras bij mevrouw de markiezin.” En na een vluchtig «tot straks!” tegen Clara, stapte zij langzaam de kamer uit, met het fiere bewustzijn van een overwinnaar, die het slagveld verlaat, waar hij pas zijne lauweren heeft geoogst. VIII. tot 4 uur. 4 uur. ,Du roulenrs in de mijnen van Carmaux, overwegende dat het bewys,geleverd is, dat alle mogelyke stappen door hun kameraden beproefd zyn, ten einde hun de rechtvaar dige genoegdoening te verschaften, waarop zy recht haddenanderzijds overwegende dat de Mymnaatschappy tegenover alle po gingen tot verzoening een niet-ontvankelyk- verklaring stelt, welke aantoont, dat in de tegenwoordige kapitalistische maatschappij de arbeiders slechts op een machtige orga nisatie kunnen rekenen nemen akte van de verkregen concessies, zeggen hun kame raden dank voor de opofferingen die zij zich getroost hebben en verzoeken hen een einde te maken aan de werkstaking, waartoe zy om hunnentwil hadden besloten.” Calvignac, Roche, Hamelin, de leiders, rieden het aannemen dezer motie aan en verdedigden haar voorts in de algemeene vergadering der stakers. Dezen hebben daarna een dergelyke motie aangenomen, waarin nog eens nadruk werd gelegd op de verkregen concessies ten behoeve van machi nisten, smeerders enz., het ontslag van oude werklieden, de gratis-uitdeeling van kolen en eenige andere zaken, terwijl zy consta teerden dat de directie geen voldoening had gegeven op het punt van scheidsrechterlijke uitspraak en van de werkliedentreinen. Zij besloten Dinsdag aan het werk te gaan en de regeering te verzoeken gratie te verleenen vöof alle ter zake van deze werkstaking begane strafbare feiten, „opdat er niets zou overblyven van het conflict.” Ten slotte spoorden zy allen tot betere organisatie aan. Zoo begaven zich Dinsdag al de werk stakers in een langen stoei, de Internationale zingende, naar bet werkby elk der mijnen bleef een gedeelte achter. De markies de Solages, president der mijndirectie, deelde mede dat allen weer zouden toegelaten worden tot het werk en dat alle tuchtstraffen wer den kwijtgescholden. Op denzelfden dag verscheen het gratiebesluit van president Loubet voor alle wegens feiten, met de werkstaking te Carmaux in verband staande veroordeelden. Dditsohland. De sociaal-democratische leden van den gemeenteraad van Berlijn hebben een mo tie ingediend, strekkende tot de invoering van de geheime stemming in dat lichaam. Maandag is op de Elbe naby Hamburg een zeilboot omgeslagen, waarin drie jonge lieden uit Blankenese zaten. Alle drie ver dronken. De regeering zal in den Rijksdag een wetsontwerp indienen, strekkende tot het verleenen van een subsidie van rykswege van 1.350.000 mark voor een nieuw tyd- De werkstaking te Carmaux is eindelijk uit. De arbeiders, die de kolen in de mijnen vervoeren (de „roulenrs”), om wier wille de staking begonnen was, zyn Maandag bijeen gekomen en hebben de volgende motie aan genomen totdat ik het uit haar eigen mond moest verne men Gij leverdet mij geheel aan hare valsche wraakzucht over... O, gij zijt stellig met haar in het complot... Is er dan niemand meer onder u, die mij liefheeft En hijZijn toekomst te ver- koopen voor geld alleen O, het is afschuwelijk I •Mijn hemel, Clara, wees toch bedaard I Gij windt u te veel op, gij maakt mij waarlijk beangst Doch Clara was voor het oogenblik niet over kalmte te spreken Zij was toornig op zichzelve, over hare eigene bedaardheid gedurende het ge sprek met die verraderlijke Moulinet, en deed zichzelve bittere verwijten, dat zij Athénais onge hinderd had laten voortgaan met hare helsche marteling Zij gevoelde zich beleedigd in het dier baarste wat zij bezat, Hare vrouwelijke waardigheid, en uitte de vreeselijkste verwenschingen tegen de gelukzoekster, die haar geluk met ruwe hand en door fijngesponnen bedrog had weten te verwoesten. Langzamerhand intussénen ontspanden zich hare opgekropte zenuwen, zij barstte in tranen uit en zonk neer in de armen van Sophie, met den uitroep »O, ik ben diep ongelukkig diep, diep ongelukkig I” Mevrouw de Préfont drukte haar teeder aan haar hart en liet haar hoofd zacht tegen haren schouder leunen Clara liet aan hare tranen den vrijen loop. Dit bracht haar eenigszins tot beda ren. Zij nam zich ernstig voor, haar lot met fierheid te dragen en zich niet meer door hare zwakheid te laten verleiden tot onwaardige woor den of handelingen. Toen hare moeder die intusschen uit den Telefoon Xo. A* ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Athénais Moulinet was nauwelijks de kamer uit, oi Clara sprong op uit hare machtelooze houding, liep naar de Barones en voerde haar met fonke lende oogen tegemoet: •Gij hebt het geweten dat hij gaat trouwen Waarom hebt gij mij niets daarvan gezegd De Barones stond een oogenblik overbluft ter- wyl Clara in de hevigste opgewondenheid voort- g «Verraden I... verguisd... en dat nog wel voor haar... voor iemand als zjjEn gij hebt gewacht

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1