1’1 iten Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 8179. 25 April 1900. 39ste Jaargang. 8 T. Bullenlandsch Overzicht ZOOX FEUILLETON. en” rinkman az«. I HARTSTOCHT. Meliaalhe), i' van loflevjranciers Fl. I g 2 Woensdag J 19 I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. afgebroken, om zich do mogelijkheid voor chi. 43) IX. nden kr&ch te behouden een inval in het Portugeesche grondgebied te doen. Naar het Pranach. 12 fleas 2 3 i9 lesch. De toebereidselen voor Clara’s huwelijk werden met verwonderlijken spoed in gereedheid gebracht. Derblay vertrok aanstonds naar Berry om zijne familie-paren in orde te laten brengen. Post en telegraaf werden te baat genomen om alle leveranciers, tot den alleruitersten spoed aan te sporen. De markiezin,, die een jaar lang in volkomen kalmte had doorgebracht, zag zich nu eensklaps omringd door allerlei drukte, waaraan zij nagenoeg geheel ontwend was. Mevrouw Beau lieu betreurde het dat Clara niet liever eenigen tijd had willen wachten alvorens hare keus te be palen. Doch aan den anderen kant moest zij er kennen, dat het niet waarschijnlijk was. dat jon gelieden van rang en van fortuin, in onze mate- rieele eeuw, er toe zouden besluiten een meisje zonder geld te vragen. Zij geloofde zelts, dat het een zeldzaam geluk was in dit critieke oogenblik aanstonds een echtgenoot voor Clara te hebben mogen vinden, van wien men zooveel goeds had gehoord en gezien. De jonkvrouw de Beaulieu deed al wat in haar vermogen was om hare moeder in deze niets ’-*0 S Do vriendschap van den vorst weegt meer dan de vijandschap van gansch een volk. Zoo schijnt de Engelsche pers te oordeelen in haar beschouwingen over de samenkomst te Altona. Voor heft Duitsche volk is het natuurlijk niet aangenaam op deze wijze als onmondig te wordeu Beschouwd. Maar in het wezen der zaak heeft de Engelsche pers gelijk. De stem van het geheele Duitsche volk weegt het minst. En waarom zon men dan aan de over zijde va» de Noordzee zyn vreugde over de opvallende daad des keizers niet luide uiten? Dat de Duitschers over het gebeurde niet gesticht zyn, 8preekt|wel van zelf, ook al blykt bjj de tekende ontrQheld der pers, He ont stemming van het volk niet zoo duidelijk als elders wel het geval zou zyn geweest. Men moet een beetje tusschen de regels doorlezen of de stemming uit andere uitingen afleiden. Dat een comité te Leipzig Max Maller, we gens zijn verdediging van Engeland’s politiek, op plechtige wijze den naam van Dnitscber onwaardig verklaart, is zeker niet onaardig. Maar of zoo iets den keizer treffen zal Om getroffen te zijn, zou hij zich Duitscher moe ten gevoelen, en dat doet deze vorst van een zoo sterk sprekende Engelsche afkomst niet. De ontmoeting tusschen oom en neef, welke dus zeer de aandacht blijft trekken, heeft on derwijl tweeërlei gevolg. In de eerste plaats dat de hertog van York de volgende week naar Berlijn gaat, om bet Engelsche hof by het feest van den kroonprins te vertegenwoor digen. Als nu bevestigd wordt dat een prins van Savoye daar ook komt, zal het dus een beele vorstelijke samenkomst zyn. In de tweede plaats acht de Times het oogen blik geschikt om keizer Wilhelm als Duitschland beschouwende te vragen .Waarom zouden de twee volkeren geen vrienden zyn P Het is zeker dat Engeland en Duitschland Boskoop- ewatrr. Waddin xveei.. hdegraven. -kerk a d TJcel Haattrechi N, Schoonhoven Wat er terecht moet komen van de zending der jBoeren-deputatie, die op dit oogenblik de Europeesche vorsten tot interventie wil' opwekken, is duidelijk, zegt het Berl. Tage- blatt. De samenwerking van den Russiscben Czaar, den Duitschen Keizer en hoofd der Oostenrykscb-Hongaarscho monarchie, die thans weder gebleken is, kan voor baar ar beid als geen goed voorteeken beschouwd worden. Het is echter te hopen, zegt Arthur Levys- aohn in zyn weekoverzicht, dat de deputatie, zoo zy in Europa schipbreuk lydt, in de Ver- eenigde Staten meer succes hebben zal. Pre sident Mc. Kinley heeft, zooals te begrypen is, persoonlijk weinig lust, na de eerste wei gering van Lord Salisbury op zfjn aanbod tot interventie, zich nogmaals aan zulk een afwijzend antwoord bloot te stellen. Maar in de Vereenigde Staten neemt de openbare meening een steeds krachtiger hou ding aan ten gunste van de Boeren. Het on vermoeide en geestdriftige optreden van Webster Davis is daaraan niet vreemd. En Mc. Kinley moet rekening houden met de kansen van een verkiezing. Ziet hy in, dat ïu noodzaken, ioe te geven aan de steeds ster ker wordende pro-Boer-neigingên in het land, dan zal hij zeker trachten aan de wenschen der deputatie te gemoet te komen. Aan ideale beweegredenen moet men dat echter niet toeschryven, vooral niet by Amerikaansche politici. Het is geheel een quaestie van recht- streeksch belang. Dit is treurig maar het schynt onvermijdelijk. De kritiek van Roberts wordt in de En gelsche bladen nog altyd gekritiseerd. Men vraagt waarom juist de Spionkop-geschiede- nis wordt gepubliceerd en er niets wordt go- zegd van de voor het minst zonderlinge gedra gingen van Methuen by Spytfontein. De re den zou daarin gelegen zyn, dat Muthnen, be halve dat hy lord is, ook bijzondere vrienden heeft aan het Departement van Oorlog. Ook wordt gevraagd, waar de kritiek blyft op den Hertog Van Teek, die meer dan een fla ter beging, maar buiten schot wordt gelaten, ja, omdat by de Hertog van Teek is. De zonderlinge houding van het Departe ment van Oorlog wordt verdedigd met de zonderlinge bewering, dat de terugroeping van Natalscbe generaals volstrekt niet door de kritiek wordt geöisclit, want... men zou anders eiken generaal maar naar huis kunnen zonden, die een flater maakt. De militaire medewerker van de „Wostm. Gaz.” vindt deze bewering eenvoudig belachelijk. Waar toe kon,het dienen, vraagt hy, het prestige van Buller en Warren te verzwakken Niets pleit mepr voor de vaderlandsliefde van die generaals, dat zy feit, dat zy onder zulk een Regeerinsg blijven dienende openbaarma king moest dienen om de kritiek af te wenden van het legerbestuur zelf. Half ironisch spreekt de „Westm. Gaz.” ook het gerucht tegen, dat de Hertog van Teek het bevel voerde over het konvooi, dat by Mieliosspruit door de Boeren verrast werd. Verspreide Berichten. Frankrijk. Zaterdag is de tentoonstelling bezocht door 150,104 personen en oergister was het bezoek, door het prachtige zomerweer, nog voel groo- ter. Voor het eerst was de tentoonstelling eergisteravond geopend voor het publiek, om de gas- en de olectrische verlichting te be proeven. De reeks groote feerten, die door den ge meenteraad van Parjjs tijdens de Tentoon stelling zullen worden gegeven, is Zaterdag avond geopend met een diner van 430 cou verts in het Hötel do Ville. De president der Republiek en ztfno echtgenoot®, de mi nisters, de gezanten, de commissarissen-ge- neraal en de gedelegeerden der verschillende landen op de Tentoonstelling namen er aan deel. Geen enkele redevoering werd gehou den. Het algemeeno comité der Frausche so cialisten heeft voorgesteld aan de Socialisti sche partyen in de verschillende landen op de agenda van het internationaal socialis tisch congres, dat dezen zomer te Parijs gehouden zal worden, de volgende vraag te plaatsen ter behandeling: „Maken do aangroeiendo beweging van de opeenhooping der kapitalen, de door politieke middelen niet te koeren economische wan orde, welke uit hun concurrentie voortvloeit, en de voortdurende verslimmering van don toestand der arbeiders niet een onmiddellyk conflict tusschen arbeid en kapitaal onver mijdelijk, welk conflict den vorm zal aanno men van een algemeene werkstaking?” Als dit voorstel op do agenda geplaatst wordt en het wordt aangenomen, dan acht men hot proclameeren van een onmetelyko internationale werkstaking niet onmogelyk. De socialist Girardin is te Boissy gekozen tot kamerafgevaardigdo. fiOllDMHE COURANT Telelwi SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, h-anco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dankbaar voor zijne blinde toewijding. Daar zij niet» wist van zijne edelmoedige plannen, be schouwde zij zijne handelwijze als voortkomende uit eerzucht om een aristocratisch huwelijk te sluiten en in eene rijke adellijke familie te worden opgenomen. Zij had zelfs een stelligen weerzin tegen hem opgevat, omdat hij zich zoó gemakke lijk had geleend tot de cömedie, welke zij tegen over de Bligny genoodzaakt was të spelen Alleen wist ze, dat zij in hem een volgzaam en inschikkelijk echtgenoot zou vinden, dien zij zonder veel moeite zou kunnen leiden en dat was wat zij verlangde. Wat hij aan geboorte miste, zou hem aan uiterlijken invloed worden vergoed. Wij leefden nu toch enmaal in de gouden eetiw der parvenus, meende zij In het eerst deed Clara nog pogingen om zich onverschillig te toonen, doch het was haar onmo gelijk op den duur al de bitterheden terug te houden, die haar op de lippen zweefden Het was voor haar een ware verlichting, dat zij hare vriendin Sophie tot deelgenoot kon maken van de vlijmende smart, die haar de ziel verscheurde. De Barones bewonderde Clara’s moed en voort varendheid, en begon tegelijkertijd iets van hare plannen voor de toekomst te vermoeden. Zijzelve, die reeds drie jaren gehuwd was, begreep in welk een moeielijke verhouding Clara langs dezen weg noodzakelijk moest komeb, en zij beproefde haar van gedachten te doen veranderen. Doch hoe zij ook sprak, niets mocht baten. De Jonkvrouw de Beaulieu geloofde niet meer aan recht of rechtvaardigheid, en was bereid om iedereen, die haar in den weg trad, aan hare lui- enomen. g kwaads vermoedende stemming te houden Zij trachtte voortdurend een vroolijk gelaat te toonen, en aan iedereen den indruk te gaven, dat zij zich volkomen gelukkig gevoelde. Alleen de barones Sophie was eenigszins op de hoogte van haren werkelijken zielstoestand. Zij ondervond hoe Clara, wanneer zij zich met haar alleen bevond, ter prooi was aan de hevigste onrust en aan uitbarstingen van opbruisenden toorn. Zij begon zich te beschouwen als een slachtoffer van den onverzoenlijken haat harer vijandin, als een martelares van het noodlot, en deze overtui ging deed bij haar de verschrikkelijkste plannen der wraak ontstaan. Alles wat haar vroeger tot lijdelijk dulden had kunnen aansporen, werd door dergelijke overwegingen in hare ziel allengs tot zwijgen gebracht. Haar hart gevoelde niets an ders meer dan bitterheid, wrok en ontembare wraakzucht Zelfs hare uiterlijke schoonheid on dervond den invloed dezer gemoedsverandering. Hare vroeger zoo sprekende en levendige gelaats trekken deden nu aan de klassieke, doch onbe wegelijke lijnen van een marmeren standbeeld denken. Indrukwekkend schoon, maar zonder warmte of leven. Al was hare plotselinge toenadering tot Philippe Derblay aanvankelijk het resultaat geweest van zenuwachtige overijling, die nu eenmaal was ge pleegd, besloot zij hare toekomstige plannen daar mede in verband te brengen en zichzelve een gedragslijn voor te schrijven, waarvan zij zich voor niet» ter wereld zou laten afbrengen. Zij gevoelde zeer goed, dat Derblay haar volkomen onverschil lig was, en zij was hem ook in het minst niet o De groote opmarsch van Lord Roberts naar het noorden, om te pogen den Vrijstaat te zui veren en Pretoria te bezetten kan nog steeds niet worden ondernomen. Meer dan een maand is de opperbevelhebber te Bloemfontein en aan voortrukken schynt hy nog niet te denken. Hy wil eerst zyn rug en zyn flanken van vyanden gezuiverd hebben. Maar heel ge- makkelyk en heel vlug gaat dat niet. Als klissen hangen de kleine, snel bewegende, vlugge commando’s aan zyn zyden en beletten hem zyn plannen uit te voeren. Op korten afstand van de plaats, waar hy met 50.000 man zich bevindt, wordt een Engelsche afdee- ling door de Boeren omsingeld en afgesneden en alle pogingen om haar te ontzetten moch ten nog steeds niet baten. Reeds nu gevoelt lord Roberts wat de gue rilla zeggen wil, in Afrika, onder moeilijke omstandigheden, met een groot en log leger, dat ophoudelyk moet worden voorzien van alles wat voor voeding verpleging en verzorging noodig is. en dat dan nog geen stap doen kan, zonder lastig gevallen, gekweld of bemoeilijkt te worden. Het militaire genie van Napoleon I was niet bestand tegen zulk een guerilla in Spanje; de Franschen, die in geheel Europa overwonnen moesten het af- - leggen in Spanje. Zal BoberU fortuinlijke! de eischen der verkiezingscampagne hem zijn dan Napoleon, en zullen de Engelschen volbrengen wat anderen steeds mislukt is? Wy hopen het niet, en wij verwachten het ook niet, indien de Boeren eensgezind zyn en elkander blijven steunen. Doch dan moeten zij nooit vergeten, wat zy geschreven hebben in het wapen van de Z.-A. Republiek Eea- dragt maakt magt”. Ten gevolge van het doorlaten van de troe pen van generaal Carington over Portugeesch grondgebied te Beira heeft de Transvaalsche regeering den consul-generaal van Portugal te Pretoria doen weten, dat zy voortaan Por tugal beschouwde als den bondgenoot van Engeland. Het gerucht loopt dat de consul, de heer Demetrio Cinnatti, alhoewel zeer gezien te Pretoria, over de grenzen gezet zal worden om aan te toonen, dat de relaties tusschen Transvaal en Portugal zyn afgebroken. President Kruger is niet al te zeer verrast over de houding van Portugal dat reeds meermalen om Engeland te behagen wapenen en ammunitie sedert het begin van den oorlog liet aanhouden. Maar hy wilde zoowel de voordeeleh als de nadeelen van den toestand en heeft alleen daarom de betrekkingen de twee beschavende machten der toekomst zyn. Er is voor Engelschen en Duitschers genoeg plaats in de wereld. By vriendschap hebben de twee volkeren meer te winnen, dan bij vijandschap.” Volkomen waar. Er is in de wereld plaats voor Engelschen en voor Duitschers. Maar Zuid-Afrika is ook ruim genoeg voor Hollan ders en voor Engelschen, terwyl Engeland toch geen Hollandschen stam naast zich duldt. En dat zou het Duitsche ras ook ondervinden tenminste daar waar hot niet sterker is dan het Engelsche. Telefeaa No. fi» AD VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. men op te offeren Haar eenig doel was De Bligny te vernederen en zich op Athénaïs te wre ken. Hot eerste slachtoffer, dat zij daartoe noo dig had, zou niemand anders zijn dan de edel aardige en grootmoedige Philippe Derblay, die op ditzelfde oogenblik over niets anders droomde en dacht, dan over het geluk, dat hij aan de zwaarbeproefde Clara zou schenken. Deze hardvochtige plannen konden natuurlijk bij iemand ais Sophie de Préfont geene instem ming vinden. Zij meende niet geheel te mogen zwijgen over de bedenkelijke gevolgen, welke een dergelijke handelwijze voor Clara zou kunnen hebben Zeker, die Mijnheer Derblay was natuurlijk zeer vereerd met zijn onverwacht geluk dat was te begrijpen Doch zou hij tevreden zijn met de enkele eer van de echtgenoot van Clara de Beaulieu te mogen heeten Was het dan ónmogelijk, dat hij haar werkelijk liefhad, en dat niet slechts eerzucht zijne daden bestuurde En zou hij dan kunnun dul den. dat de vrouw, wie hij met liefde en teeder- heid tegemoet kwam, hem met koude gevoelloos heid terngstiet? De barones trachtte Clara aan het verstand te brengen, dat in het huwelijk de vrouw niet meer de volkomen meesteres is over haar doen en laten. De man heeft dan ook een woordje mee te spre ken En het was immers reeds gebleken, dat mijnheer Derblay iemand was, met wien niet te spotten viel, en die zeer goed wist wat hij wilde i Clara moest dus voorzichtig zijn. (JFordt vervolgd). S J-tOO ■Met, BMM c: •et»

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1