;veb 'ht rcAP ips No. 8187. Buitenlandse!) Overzicht- f Cle Paris ,nd gratis en HAHTSTOCHT. Mark ^Vrijdag 4 Mei 1000. ;s FEUILLETON iming in Verspreide Berichten. Hamburg LIJS aan- NKMAN A Zn (Wordt vervolgd.) •e prijzen zijn ioor den staat gegarandeerd. Guld. 8.50 Gold 1 75 Guld. 0.90 ande klassen rijzen worden ngsplan voor at, welk plan Naar het Fransch [ewaarborgde zeker »n. eel biedende ichts 118.000 OU DB AMMEB Do berichten van de dagbladcorresponden ten binnen Mafeking loopen tot 19 April. Zy melden de ontvangst van de dépêche van Roberts, de belegerden verzoekende het tot den 18den Mei uit te houden. Het idee schijnt te wezen dat Plumer, wiens poging mislukt is om Mafeking door middel van veeroovende Kaffers van levensmiddelen te voorzien, er voor dien tijd in zal slagen Mafeking te ontzetten, waartoe hij weer uit Gaberones is opgerukt. Intussehen melden de corres pondenten dat 4e Boeren het dorp nauwer en talryker insluiten. Zij hebben do spoor naar het Zuiden opgebroken, terwijl de voed- selnood in Mafeking voortdurend nijpender wordt. ntvangt onge- s gehad heb- ingalijst. iding van en direkt en de strengste jenvoudig per (en nmbours. de aai ior de si alliare leden voelde'zij een onverklaarbare loom heid en matheid. i Het was duidelijk, dat zij de koorts had. Toch had zij nog zelfbeheersching genoeg om geen oogenblik te willen toegeven aan de zeer natuur lijke neiging om de deur te openen en om hulp te ro pen Toen de eerste stralen van het morgenlicht haar venster binnendrongen, was zij nog altijd in de zelfde gejaagde en onnatuurlijk opgewonden stem ming. De koorts had haar nog niet verlaten, haar gelaat was vaalbleek, hare oogen stonden dof en zielloos, N(et een wanhopigen blik staarde zij naar het dagende zonnelicht. Zij sleepte zich voort tot bij het venster en wilde dat openen, doch was te zwak om de kruk van het raam te voorbaat, dat dit onmogelijk zal zijn. Gij behoeft het niet eens te beproeven, al ware het smeekend op uwe knieën. Nu ik uw koud en zelfzuchtig hart heb leeren kennen, zou ik zelfs geen mede lijden voor u kunnen gevoelen. Zulk eene ont dekking vergeet men nooit. 0» nu, vaarwel. Hier is uwe kamer; ginds is de myne. Voortaan bestaat gij niet meer voor mij.” Met langzame schreden verliet Philippe nu de kamer en sloot de deur achter zich. Hij bleef nog eenige minuten staan, als wilde hy wachten op een enkelen kreet of eenig ander lev ensteeken, waardoor hij reden zou kuftnen vinden om terug te keeren en haar nogmaals vergiffenis aan te bieden, eer het voor goed te laat zou zijn. Hij hoorde niets; alles bleet doodstil. 49) ‘Mijnheer 1” riep zij met vlammende oogen uit, doch kon verder geen woord uitbrengen. «Nu, waarom zwijgt gij op eens ging Derblay voort. (Verdedig hem maar gerust. Het is wel het minste wat gij voor hem doen kunt. Uw eigen gedrag gelijk De „Morning Post” geeft een scherpe critiek over den toestand van het Engelsche leger, dat, door gebrek aan verschillende behoeften, niet in staat was den marsch van Bloemfontein naar Pretoria te ondernemen en dat zelfs thans nog niet eens alles hee.t wat noodig geacht wordt voor den opmarsch. Wie is daarvoor verantwoordelijk vraagt het blad. Dit is ernstiger dan het wel schjjnt; want de Boeren worden er door bemoedigd en naar buiten maakt het den indruk, dat de oorlog tot in het oneindige zal worden verlengd. Bovendien blijft de gelegenheid open voor alle mogendheden om Engeland onaan genaamheden te berokkenen. En de gevolgen van dit alles zyn niet te voorzien. Het blad meent niet, dat lord Roberts hier voor de verantwoordelyke persoon is. Maar het blad vergeet, dat in 1879 de zegetocht van lord Roberts in Afghanistan moest wor den afgebroken, door gebrek aan behoorlijke aanvullingen, en toen eindigde met een moei lijken terugtocht naar Indie. Doch lord Ro berts schijnt de ervaringen, toen opgedaan, al evenmin in practyk te brengen als de andere generaals. Lord Kitchener, de man van het commis sariaat, die wonderen verrichten zou heeft hij ook aan dit alles niet gedacht Het blijkt meer en meer dat de tocht van Lord Roberts al even onbedacht, en zonder rekening te houden met de gevolgen, onder nomen is als de andere maatregelen der En- gelsctrtf generaals. En tevens hoe groot het genie van Moltke was, die niets ondernam zonder het vooraf berekend en den uitslag fiOtINIILTÖIIH\T Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Telefoon 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. j gel naar het Noorden wil oprukken, en die hem tevens toelaat te opereeren in de flank van een colonne die naar Ladybrand wil gaan. Dat is juist wat men verwachten kon van een Êekwaam generaal, die met een zwakkere troepenmacht opereert tegen een sterkeren vijand en tevens, door droeve erva ring, genoodzaakt is uiterst voorzichtig te z|jn in zijn bewegingen. De terreinsgesteld- heid leent zi.di uitstekend voor eene stelling als die van Botha; de wegen liggen vrij hoog en loopen naar zijn stelling steil op. Er zyn goede laterale gemeenschapswegen en aftochtswegen voor het geval de positie mocht hebben uitgediend. „Ook hier bevinden de Boeren zich op historisch terrein. De heuvelrug ten Noorden van Taba’nchu is de plek, vanwaar de groote trek, twee derden van een eeuw geleden naar een onbekend land vertrok. De positie is dus geheiligde grond, doch zal daarom niet langer worden behouden dan noodig is voor dat doel.” in de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Engeland en Amerika misplaatst was, want het belang van Engeland was onver- eenigbaar met dat van de Unie. Wij zullen vertrouwen op Rusland, Dnitschland en Fran krijk, riep Scbackleford uit, maar niet op een natie van aloude 'bandieten als Enge land. Als Noord-Amerika het kanaal onver dedigd laat, zal Engeland het vermeesteren, zoodra zijn belang dit medebrengt. Frankrijk. De president der Republiek heeft 500 francs geschonken voor de behoeftige ge zinnen, die betrokken zyn bij de ramp van de Avenue Suffren. De directie van de Globe céleste zal de ingestorte brug weder doen opbouwen, nu echter van hout en niet van cement. In het rapport van den prefect der Seine over de ramp wordt verklaard, dat het on begrijpelijk is, dat de concessionaris van de Globe céleste de stutten van de brug Zondag liet weghalen, donder dat hij daartoe vooraf verlof gevraagd en vergunning verkregen had. Maandag werd de Tentoonstelling door 96.901 personen bezocht. President Loubet heeft gisteren het nieuwe Paleis des Champs- Élysées ingewijd, waartoe ook de afdeeling voor schoone kunsten behoort. Uit Londen wordt bericht, dat de prins van Wales zyn vaste voornemen heeft uit gesproken, om de Tentoonstelling te bezoeken en dat hij verscheidene weken te Parjjs zal blyven. Waarschijnlijk zal zijn gemalin hem vergezellen. Generaal De Gallifet, de minister van oorlog heeft gisteren, voor het eerst na zyn ziekte, een kleine wandeling gemaakt. De viering van den 1-Mei-dag heeft een kalm verloop gehad. Te Rysel trokken, 2 a 3.000 wevers de stad in optocht door, tö Monceau-les-Mines werd een optocht gehou den door 4.000 mijnwerkers, doch te Parys is, behalve eenige vergaderingen, niets bij zonders gebeurd. In den tunnel tusschen Cassis en Aubagne, naby Marseille, is gisternacht een reiziger vermoord en beroofd. De dader is onbekend. Duitschland. Het Duitsche torpedoflottielje, die Dinsdag morgen van Rotterdam Vertrok, om een tocht te maken over den Ryn is des avonds te 7 uur behouden te Emmerich aangekomen.' cs vry van alle hooging. eudial N* B. i i» telykate «n C* iel voor Heerea ierechoenwwk. M MHIUr ft. Ce. -Man lette goed nerk.— lartaatMiArakMi 1.000 Mark. 10,000 Mark 5,000 Mark 8/00 Mark 2,000 Mark 1,000 Mark 400 Mark 300 Mark 200 Mark a 15 5 Mark 184,104,100 73, 45,21 M ,180 prijzen, edraagt Mark 5,000 M in >t 65,000 M., o tot 75,000 k en met de t 500.000 M ie officieel ia ie ons geïllus t Zotnersei- iebben, dit te aar bij: ’ERS Jz. i van echtheid ia kurk ateeda voor* n naam der Firma WS (Mij dunkt, 'mijnheer, dat gij mij dergelijke on edele spotternijen moest besparen.” Philippe Derblay antwoordde, en tranen vloeiden over zijne wangen „Ik spot niet, maar ik beween mijn verloren geluk, mijn vernietigde illusiën. Doch die zwak heid is nu voorbij. Gij hebt straks uwe vrijheid van mij willen koopen Ik wil u die voor niets geven Tusschen ons zijn alle banden voor goed verbroken- Het kan uwe bedoeling niet zijn, een publiek schandaal te maken, en de buitenwereld behoeft ook niets daarvan te weten. Doch gij en ik zullen voortaan ons leven vervolgen, naast el kander en zonder elkander. Ik wil dat gij mij Telefoon No. 8t A D VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. ''Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd/K voorzien te hebben. Dat genie hoeft'noch Lord Roberts, noch Lord Kitchenerhet oponthoud te Bloemfontein, veroorzaakt door gebrek aan alles wat de troepen noodig heb ben, is daarvoor het beste bewys. i Dinsdag was in de Belgische Kamer aan de orde een motie van Lorand en den Katho liek Colfs, strekkende tot verlaging van den diensttyd by de militie. Beide leden hadden vroeger voorstellen ingediend, die in een bijzondere commissie waren behandeld. Dat van Colfs stelde voor vijftien maanden voor de infanterie en den tros, 24 maanden en 30 maanden voor de overige wapensdat van Lorandeen jaar voor de miliciens die na zes maanden dienst met goeden uitslag een mi litair examen doen. Het eene werd aangeno men met 4 tegen 2 blanco’s, het andere met 2 stemmen tegen 4 blanco’s. De regeering wilde er niet aan en besloot de Kabinets- quaestié te stellen onder voorwendsel, dat de Kamer haar opvolgster op zulk een gewichtig punt niet mocht binden. Op die manier bleef de rechterzijde byeen, die anders naar aan leiding van deze quaestie zeer verdoold is, vooral omdat verkorting van den diensttijd naar de bedoeling der voorstellers zou moeten leiden tot verhooging van het contingent en den persoonlijken dienstplicht. In het debat gisteren, regende het over en weer insinua ties. Vooral de Antwerpsche afgevaardigden die steeds voorstanders- waren van verlaging van militaire lasten hadden het kwaad te verantwoorden, omdat zy nu met de Regee ring medegingen met het vooruitzicht op nieuwe credieten voor handelsinrichtingen en havenwerken. Het eind was, dat van de rechterzijde met Colfs alleen de Antwerpe naar Coremans de motie steunde. Zy werd verworpen met 77 tegen 43 stemmen. i Voor het uiteengaan zal men nog, behalve de buitengewone begrootftk het wetsontwerp op de werkliedenpensioenen behandelen. Wat het buitengewone budget betreft, wordt nog een groote stryd verwacht over den aanleg van de elqctHsche spoorlijn BrusselAnt werpen, die de linkerzijde niet aan het par ticulier kapitaal wil gunnen. Het Ministerie zal hierop niet de Kabinetsquaestie stellen. In het Amerikaansclie Huis van Afge vaardigden zyn de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende Het Nicaragua-ka- naal begonnen. Schackleford, lid van de com- comissie voor het kanaalontwerp, hield een lange redevoering, waarin hy de noodzake lijkheid bepleitte om krachtige forten te bouwen ten behoeve van de verdediging van het kanaal. Hy betoogde dat het vertrouwen Toen wierp hij nog een laatsten blik op de ge sloten deur en zuchtte «Hooghartig schepsel, gij hebt niet willen bui gen, doch ik zal uwen trots breken En hij ging langzaam terug naar zijne eigene kamer, die hij een uur te voren met zooveel blijde hoop in het hart had verlaten. XII. De correspondent van Central News seinde Maandag uit Thaba’nchu dat er niet veel verandering in den toestand was gekomen. Generaal Rundle lag met de 17de brigade tegenover de stellingen van de Boeren ten. Oosten van het dorp. Zy hielden daar een langen heuvelrug bezet, hadden eenige ka nonnen by zich en waren sterk verschanst. De generaals Ian Hamilton en Smith-Dor- rien hadden sterke stellingen ingenomen op den weg naar het Noorden. De colonne van generaal Brabant wordt binnenkort ook te Thaba’nchu verwacht. In de „Morning Leader” maakt de heer Charles Williams zyn lezers den toestand goed duidelyk in de volgende redeneering. De Boeren houden klaarblijkelijk de Leeuw1- rivierlinie nog bezet, hoewel zy dicht by Taba’nchu niet meer zoo sterk zyn. Maar het bljjkt, dat zy terugtrekken waarheen en wanneer zy willen en juist zoo snel als zij verkiezen zonder een kanon, een wagen of zelfs maar een stuk vee te verliezen. Het heeft hun nu behaagd een deel van do bereden infanterie en een brigade van de zevende divisie noordwaarts van Taba’nchu te lokken. Generaal Ian Hamilton kwam daar (bij Hout- nek, 15 mijlen noordelijk van het plaatsje) tegenover generaal Botha te staan, die voor nemens schijnt de positie zoolang te behou den totdat het hem goeddunkt haar op te geven. Zoodra hij bemerkte dat hy een bri gade en een vry sterke afdeeling bereden infanterie tot zich trok, liet hy versterkingen komen, waarop lord Roberts aan generaal French bevel gaf Hamilton te ondersteunen. Botha heeft dus een stelling ingenomen die hem in staat stelt weerstand te bieden aan een colonne die op Roberts’ rechtervleu- kunnen omdraaienhare krachten begaven haar op eens, en met een zwakken gil viel zij neder op den grond Tegen negen uren in den morgen kwam de trouwe Brigitte voorzichtig door de gang loopen, en trad, verschrikt door een zacht gesteun, de kamer harer nieuwe meesteres binnen. Clara lag nog op den grond, op dezelfde plek waar zij was neergezegen. Zij bewoog zich nietzij ijldo. Haar hoofd was gloeiend, de voeten waren ijs koud Brigitte lichtte de lijderes handig op en hielp haar zich ontkleeden Clara bood geen weerstand, doch sprak evenmin een enkel woord. Toen Brigitte haar als een klein kind in het bed gebracht, en zieh overtuigd had dat zij rustig sliep, ging de trouwe dienstmaagd naar de kamer van Philippe om hem te vertellen wat zij gezien had. Hij was juist bezig zich te kleeden. Toen Bri gitte de kamer binnenkwam, zag zij aanstonds aan alles wat haar omringde, dat haar meester in een treurige gemoedsstemming verkeerde. Zij raapte een zakdoek op, die vochtig was van zijne tranen, schudde bedpnkelijk het hoofd en zeide (O, mijnheer Philippewie had dat kunnen denkenGij hebt hier zitten schreien, en zij Derblay werd doodsbleek *Groote God!” riep hij in vreeselijken ziels angst uit Brigitte raadde zijne gedachten en zeide stonds >Zij is zeer ziek I" In Clara’s kamer was het duister geworden het »uur was langzaam uitgegaan. Zij zelve was nog ‘niet van hare plaats bij den schoorsteen ge- i vvui Hem «vu.. w ...w weken en trachtte tevergeefs in hare verwarde eigen gedrag gelfjkt volkomen op het zijne. duidelijk zult begrijpen. Eens zal er een tijd komen indrukken en gevoelens eenige orde te brengen. Dubbelhartigheid en koele berekeningis het piet waarin gij bitter berouw zult hebben over hetgeen Haar hoofd duizelde, en zij moest het met de zoo? O, ik begrijp nu alles Gij hebt een echt- gij thans hebt gedaan, Misschien zult gij dan hand ondersteunen. Hare ooren suisden Het genoot willen nemen die ^eer vereerd zou zijn met uw onrecht willen herstellen Maar ik zeg u bij angstzweet parelde haar op het gelaat, en door «ulk een aanrienliik huwelijk en wien irii met geld voorbaat, dat dit onmogelijk zal zijn. Gij behoeft al hare leden voelde'zij een onverklaarbare loom- zulk een aanzienlijk huwelijk, en wien gij met geld steeds naar uwe hand zoudt kunnen zetten Wel ben ik blind geweest, dat ik niets van dat alles heb doorzien en begrepen. O, hoe zult gij mij staks in stilte hebben uitgelachen, toen ik tot u hwam met een hart vol liefde en vertrouwen Nietwaar? Ik had immers uw fortuin, uw geld, ik was betaald, wat kon ik nog meer verlangen Met een gedwongen schaterlach liet zij zich op de canapé neder vallen. Clara had hem ongestoord laten uitspreken. Zij gevoelde de scherpte van zijn spot, doch wilde het rechtmatige van zijne verontwaardiging niet erkennen. Zonder eenig jnedehjden voor zijne diepe smart, meende zy inderdaad nog, dat zij de beleedigde was, en zeide op hooghartigen toon s DU

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1