Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8188. Zaterdag 5 Mei 1000. Bulleiilandseli Overzicht BLO 1 Senr., unburg. Mark HARTSTOCHT. 39ste Jaargang. lier. FEU1LLE1ON. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. ming in Verspreide Berichten. .•«sS» LOS. prijzen zijn x>r den staat igarandeerd. ruld 8.50 luid 1.75 luid. 0 00 de klassen zen worden 'splan voor- welk plan 5°) Phflij Clara’s waarborgde eker el biedende hts 118.000 JU* ■1 na broUoan. ■tbrnjw 0.35 Mr. Naar het Fransch. ptookt oor d*- Ecbte •aam en- in den im des raardigd ereldbe- jftste «n IvoorllMfsa rMhoanwtrk' Millar Ca. 4an lette (oU rfc.— Itna—, AnHw MAN 4 Zn V. S. uitgesproken, is wel kenschetsend voor de .goede verstandhouding tusschen Engeland en de Groote Republiek.” (,0 IBS(I IE COIRACT rangt onge- jehad heb- gslijst. Ling van m direkt en ie strengste tegen haar verdwijnen. Ofschoon hij anders nooit bijgeloovig was of aan voorteekenen hechtte, kon hij nu toch de overtuiging niet van zich afzetten, dat, wanneer Clara dit gevaar te boven kwam, het voor hem een teeken moest zijn dat alles goed zou eindigen en hij toch nog gelukkig zou worden Zijne liefde voor haar was niet verminderd, on danks al het grievend leed, hetwelk zij hem had berokkend ja, misschien zelfs daardoor nog aan- gewakkerd Met deze gedachten vervuld, bracht Philippe twee uren achtereen in dezelfde houding door twee uren, die zeker de pijnlijkste en ver schrikkelijkste waren, welke hij ooit had doorleefd. Gelukkig kwam de komst van mevrouw de Beaulieu en Octove hem eenige afleiding bezorgen. Hit was hem, alsof hij nu ten minste voor een ge deelte zijner verantwoordelijkheid werd ontheven De markiezin was natuurlijk diep geschokt door hetgeen zij hoorde en zag. doch zij behield voor het uiterlijk hare gewone kalmte, zoodat hare te genwoordigheid voor Derblay een ware zegen mocht heeten. Zij slaakte geene wanhoopskreten en barstte ook niet in tranen uit, gelijk zoovele andere vrouwen zouden gedaan hebben. Met kieschen tact vroeg zij haren schoonzoon eenige noodzake lijke inlichtingen en bepaalde zich voor het oogen- blik tot eenige raadgevingen van algemeenen aard, die hoofdzakelijk neerkwamen op rust en voorzichtigheid. Octave, die vol ongeduld en on gerustheid was, had aanstonds een paard laten zadelen en was den dokter in haastigen draf tege moet gereden. Tegen den middag kwam hij met den dokter terug. Deze, een bijzonder bekwaam en ervaren Telefoon A o. 8T De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iroudig per a rembours, te aanvraag do spoedig oo spoedig D00 Mark. 10,000 Mark »,00'1 Mark 3, 00 Mark 2,000 Mark 1,000 Mark 400 Mark 300 Mark 200 Mark l f- Mark 84, 104, 100 '3,45,21 M *0 prijzen Iraagt Mark 000 M in 85,000 M., tot 7 5,<’00 en met de 500.000 M officieel is Duitbchland. De Fransche regeering heeft haar gezant te Berljjn, De Noailles, opgedragen, den kei zer de gelukwenschen van president Loubet en de Republiek aan te bieden bij de meer- derjarigverklaring van den kroonprins. Te Breitenworbis zijn 10 woonhuizen en 26 andere gebouwen door brand geheel vernield6 andere met stallingen en schu ren werden ernstig beschadigd. Een groote hoeveelheid vee kwam in de vlammen om. De torpedoflottielje is eergisteren te Dus seldorf aangekomen en gisterenmorgen naar Keulen vertrokken. Engeland. Te Huil hebben 600 dokwerkers het werk gestaakt; zy eischen loonsverhooging. De Daily Express zegt te weten, dat ko ningin Victoria het volgend jaar weder 6 weken naar Ierland zal gaan. Spanje. By de 1 Mei-betoogingen hebben groote troepen stakers de trams en en een fabriek met steenen gebombar leerd. Do gendar mes joegen de betoogers met de sabel uit een en arresteerden er 6. Telefoon Mo. A DVERTENTJIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. daar van zou vernemen. Het jonge meisje was bitter teleurgesteld, nu zij weder moest vertrekken, doch schikte zich als altijd naar den wil van haren broeder. Zij ver trok naar Besan^on, begeleid door de trouwe Brigitte. Philippe had dus wederom de zorg voor de geliefde zieke voor zijn eigen verantwoording. Het Koortsachtig ijlen duurde nog altijd voort. Te vergeefs had de dokter de jonge vrouw reeds herhaalde malen bloed afgenomen. Zij bleef nog even koortsig en gejaagd. Haar gelaat was zicht baar vermagerd Het luide spreken was intus- schen langzamerhand overgegaan in bijna onhoor baar fluisteren, doch even onsamenhangend en verward. Slechts uéne gedachte, aan de werkelijkheid ontleend, maakte aanhoudend het onderworp uit van hare overigens zoo fantastische droomerijen. Zij wist dat, terwijl zij aan haar ziekbed gekluis terd lag, het huwelijk van Athénais en de Bligny zou gesloten worden En door die wonderbaarlijke helderziendheid, welke zoo vaak bij koortslijders wordt opgemerk', had zij zelfs het bewustzijn van het oogenblik, waarop Athénais Moulinet, in statige pracht en met bloemen overladen de trappen van de Made- leide als bruid betrad. Clara ontwaakte toen voor een korte poos als uit een bangen droom, en zeide zeer bedaard «Op dit oogenblik wordt hun huwelijk voltrok ken, en voor mij is het tijd om te sterven (Wordt vervolgd). dit mid- suooes wryving thauma- •id, pijn rug enz proafd^ del ver- ook te len lette ken. Te »th, dé- flaaders. ftttröatH. medicus, constateerde terstond ijlénde koorts. Hij schudde bedenkelijk het hoofd en zeide »Hevig geschoktZeer ernstig geval Haar zenuwgestel moet buitengewoon geleden hebben wij moeten onmiddellijk om ijs zen - den en om twaalf bloedzuigers Suzanne gaf een wenk aan Brigitte, die ijlings wegliep om het verlangde te halen. Met schrik aanschouwde het goede meisje Clara’s hooggekleurd gelaat en vaalbleeke lippen. Philippe, die zijn zuster niet had hooren binnenkomen, werd nu op een» hare tegenwoordigheid gewaar. Hij wendde zich tot haar met tranen in de oogen, en reikte haar dankbaar de hand. Ook hij bad in die laat ste vier-en-twintig uren te veel van zijn zenuw gestel geéischt, en het was niet te verwonderen, dat zijne aandoening hem te machtig werd. Su zanne poogde hem te troosten en zeide zacht „Gij moogt den moed niet opgevenwij zullen onze uiterste krachten inspannen om haar te red den Zoolang zij aan onze zorg is toevertrouwd, zal daaraan niets ontbreken.” Philippe echter verzocht haar, hoeveel opoffe ring het haar wellicht mocht kosten, gedurende eemgen tijd weer naar hare kostschool te willen teruggaan Hij had Clara in haar ijlen telkens den naam hooren noemen van den hertog de Bligny, dien zij dan met de bitterste verwijtingen overlaadde Ook zijn eigen naam kwam meer malen over hare lippen, doch steeds met de hef tigste betuigingen van angst en vrees Was het voor Philippe reeds verschrikkelijk dit’ alles te moeten aanhooren, het was voor hem een reden te meer om te zorgen dat Suzanne niets Het officieele oorlogsbulletin uit Pretoria gedateerd 1 Mei meldtDe federalen heb ben den 28sten April negen man en tien paarden ten oosten van Thaba’nchu gevan gen gemaakt. Den BOsten April kwam een bereden corps Engelschen in de buurt van Brandfort. De federalen vielen hen van twee kanten aan. De Engelschen trokken terug. Twee burgers zjjn licht gewond, er zyn elf gevangen ge maakt. Volgens een ander bericht, waren de Wakkerstroom- en Ermelo-commando’s dien dag by Brandfort in een schermutseling gewikkeld. Er werden elf Engelschen gevan gen genomen. De vijand liet negentien doo- den in het veld, onder wie kapitein Liddy. De federalen hadden slechts enkele gewonden. Gisterenochtend zyn de Engelschen bij Veertienstroomen weer een hevig bombar dement begonnen. 4 Lord Roberts seintGeneraal Ian Hamil ton heeft den Isten Mei een aanmerkelijk succes behaald. Hy heeft den vijand uit een sterke stelling Ce Houtnek verdreven, met betrekkeljjk klein verlies. De Boeren ver spreidden zich in oostelyke en noordelijke richting. Zes-en-twintig gevangenen vielen in handen van de Engelschen, onder wie een commandant en zestien andere gewonden. Hamilton staat nu te Jacobsrust, waar hy een dag vertoeft om zyn troepen na de zeyen- daagsche gevechten te laten uitrusten. De vyand erkent dat hy twaalf dooden en veer tig gewonden had, waarvan 21 tot het vreem denlegioen behooren. De Russische aanvoerder van hetp, legioen, Maximof, is gewond. De Duitsche luitenant Zünther is gesneuveld. Ook zyn er twee Franschen onder de dooden. De Engelsche bladen zyn zeer ingenomen met de nieuwe behandeling van de Vrjjsta- ters door den uit zyn humeur geraakten Roberts. De correspondent van de „Times” seint verrukt, dat al de paarden der Boeren in beslag genomen zijn en dat dit meer uit werkt en veel gemakkelyker is dan ontwa pening. Dat is volkomen waar, maar de vraag is welke verbittering dat wekken zal onder de Vrystaters en wat er op deze wyze terecht komt van de vroeger door de „Times” verde digde jeer, dat de Hollanders in Afrika zoo moesten behandeld worden, dat er uit de Engelschen en Hollanders éen natie groeide. De behandeling trotiwens die de Hollan- ders in de Kaapkolonie zelf van de Engelschen ondervinden is beneden alle kritiek en kan niet anders dan eiken nationale haat aan vuren. Zoo nu en dan komt er iets van aan het licht. Zoo leest men in een brief uit Ali- wal-Noord in „Ons Land”Het zou boek doelen vullen zoo ik u alles vertelde. Het laatste is dat gedurende de gepasseerde veer tien dagen (einde Maart) velen van onze voornaamste inwoners gevangen genomen en in den tronk zyn gestopt. Toen een hunner gearresteerd werd, vroeg h(j op wiens last dit gedaan werd, en de officier antwoordde „op last van majoor Crewe”. Geen beschuldiging werd gemaakt ook was er geen lastbriefmen moest maar tevreden zyn. Een hunner werd op zyn plaats om 12 uur ’s nachts gearresteerd, en moest zyn arme vrouw die aan beroerte leed, al leen laten, op een eenzame plaats, drie «en een half uur van hier, zonder eenige bescher ming. Dat is de Britsche humaniteitDeze man was de laatste drie maanden op zyn plaats gebleven, maar ging om zyn geweer op te geven, toen hij van de proclamatie hoorde. Hy werd gearresteerd en zonder voedsel voor 24 uur gehouden, omdat hij aan ee i- gen der troepers, die hem beschimpten en hem ondervroegen, had gezegd, dat by ge komen was om zyn geweer ovet/te geven en niet om de vragen van een ieder te be antwoorden. Een der officieren zeide aan hem, dat hy lust had om hem dood te schie ten, en dat hy een riem om zyn nek be hoorde te krygen, achter aan een wagen te worden vastgemaakt en aldus in Aliwal bin nengesleept moest worden. Omtrent 15 der voornaamste inwoners zyn reeds in de gevangenis, en zy weten niet op welke beschuldiging, behalve dat zy rebellen zijn. Gisteren vertelde de magistraat aan een der vrouwen, dat het misschien zes maanden zou duren vóór een voorloopig onderzoek zou worden gehouden. Dat kon toch niet het ge val zyn Het zou veel beter voor de Regeering wpzen om te trachten de vriendschap der be woners alhier te winnen, dan om hen tot vij anden te maken. Als men deze en andere verhalen van dien aard leest, dan kan men begrypen, dat de Transvalers en Vrystaters liever zich dood vechten dan weer onder de Engelschen te komen. Frankrijk. Het vierde slachtoffer van het ongeluk in de Salie des Fêtes op de tentoonstel ling is eergisteren overleden. Alle vier de schilders, die door het breken der stelling vielen, zyn dus dood. Tengevolge van de instorting van de brug over de Avenue Suffren zijn gisteren alle bruggen op het tentoonstellingsterrein geprobeerd, door die eenige uren achtereen te belasten met het dubbele van het maxi- mumgewiebt, waarop zy berekend zjjn. Alle bruggen doorstonden de proef. Eergisteren is de Tentoonstelling bezocht door 84.000 personen, het geringste aantal sedert de opening. Het paleis van Italië en het paviljoen van Denemarken zyn gis teren geopend. Men schat, dat door vreemdelingen tij dens den duur der Tentoonstelling te Parijs een bedrag van 4 milliard francs zal worden verteerd. In 1889 bedroeg die som 2.300 millioen francs. De „Gazette de Saint Pétersbourg” acht thans het oogenblik gekómen om vredeson derhandelingen aan te koopen. Het Rus sische blad, dat beschouwd wordt als vaak de meening van Russische regeeringskringen weer te geven, zegt: „Met het oog op zyn tradities en zyn po sitie als groote mogendheid, kan Engeland niet direct in onderhandeling treden met de Boeren-Republieken. En zyn eigenliefde zal het beletten de hand te reiken aan tegen standers die het niet als gelyken beschouwt. Doch juist deze overweging, zegt het Rus sische blad, moeten in Engeland den wenscb doen ontstaan den schijn te redden door te doen meenen dat het toegeeft aan een onver mijdelijke noodzakelijkheid en dat het, tegen zyn zin, gedwongen wordt om vredesonder handelingen te openen. Dit doet ons geloovon, dat Engeland thans geen aanbod tot bemiddeling zon afwijzen, als een offleieuse pressie van eenige zijde op dit oogenblik werd uitgeoefend.” Het is jammer, dat het Russische blad niet vertelt, op welke gronden het dit „geloof” baseert. Na de besliste verklaring van lord Salisbury op het aanbod van president Mc. Kinley zou men eer geneigd zyn te meenen dat Engeland nog steeds „elke poging tot interventie beschouwen zal als een onvriend schappelijke daad.” In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden is het ontwerp tot bet aanleggen van het kanaal van Nicaragua aangenomen. Tevens is daarbij bepaald, dat de Vereenigde Staten de zorg zullen hebben voor de be scherming van dat kanaal, en maatregelen zullen moeten nemen voor de verdediging. Waarin die maatregelen zullen moeten be staan is niet duidelijk, nu de bepaling, dat daarvoor fortificaties moesten worden aan gelegd, uit het ontwerp is vervallen. Merkwaardig is zeker hetgeen by de be raadslagingen over het ontwerp over de nood zakelijkheid om het kanaal te kunnen ver dedigen, werd in het midden gebracht. De afgevaardigde Shakleford, een der leden van de kanaal-commissie, zette in een redevoering uiteen, dat het aanleggen van fortificaties noodig was met het oog op Engeland. Hy zeide: „Het vertrouwen dooreenige hoeren uitgesproken, dat Engeland en de Vereenigde Staten nooit met elkaar in oorlog zullen komen, is geheel onverdiend. De belangen van Engeland en de Vereenigde Staten staan vijandig tegenover elkaar. Wy zullen ver trouwen Rusland, Duitschland en Frank rijk; maar wy zullen nooit Engeland, die oude roovernatie, kunnen vertrouwen op zee. Als wij het Kanaal niet versterken, zal Engeland wel zorgen er de controle over te krijgen, zoodra het meent, dat dit in over eenstemming is met de Engelsche belangen.” Zulk een meening, in het Parlement der ippe luisterde niet meer, maar vloog naar kamer. Clara lag op het bed uitgestrekt, met halfge opende oogen, en nog steeds tintelende van de koorts Philippe kon gerust naderbij komen, want zij was toch niet in staat zijne tegenwoordigheid op te merken. Haar mond scheen te glimlachen, doch zij was buiten bewustzijn. Hare handen gloeiden. Na de ongewone opwinding van den vorigen dag en nacht, was zij nu vervallen in eene volkomen gevoelloosheid. Philippe schreef aanstonds om den bekwaamsten geneesheer uit Besanyon, wien hij een rijtuig tegemoet zond. Tegelijkertijd zond hij een kort bericht aan me vrouw Beaulieu. Hij ging nu aan het hoofdeinde van Clara’s ledikant zitten, en verdiepte zich in angstige over peinzingen. Zou haar leven in gevaar fijn Zou zy moeten sterven, en zou daarmee alles zijn af- geloopen? Het was duidelijk te zien dat zij he vige smarten leed. Nu eens zuchtte zij klagend, en dan weder begon zij te ijlen, hetgeen allengs scheen toe te nemen. Philippe Derblay voelde bij dit hartverscheurend chouwspel al zijne gegronde redenen tot toorn

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1