am ITO, s louda. ÏVER ZN. /Wet/ws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8189. Maandag 7 Mei 1900. 39ste Jaargang. 'EBVEHIJ lerlj Bulleulandsch Overzicht. BINNENLAND- RIJB tot 4 uur. ,\z. lI.VIER ter dam. KI 1900. XT HARTSTOCHT. TC AP 'ÉS )AM k. FERS Jz. FEUÏLLEION. Verspreide Berichten. QT& Cie Paris aand gratis en ozendaal N. B» kennisgeving. ra du RINKMAN&Zn Wordt vervolg^.) t 4 uur. L de Heer i en verven van ben, alsook alje lied gebouwd p.m.' f 8000.—. pannen met 2 den Koning ARD compleet. 1RD. Naar het Fransch. E ODDJt JAMMES r/c: ups die ons geïllus iet Zomertel- hebben, dit te it atoom n van at. worden naar de everfd. omd of geverfd de gezond teid ITT bij oaar bij js van echtheid ia kurk steeds voer en n**m der Firma ’PB de overschrijding van de begrooting welke ontstaan is door de reis van keizer Wilhelm naar het Oosten, goedgekeurd. De sociaal-democraten stemden tegen. Voor het adelborst-examen hebben zich voor 20 plaatsen 88 candidaten aangemeld en voor het examen voor leerling-machinist bjj de Koninklijke Nederlandsche marine hebben zich voor 24 plaatsen 77 candidaten laangemeld. Een telegram van Lord Roberts van 8 dezer meldt dat de bezetting van Brandfort door de Engelschen zonder veel tegenstand en, naar bjj hoopt, zonder vele verliezen, plaats had. Het Boerenleger onder generaal De la Rey trok terug in noordoostelijke richting. Eindelyk is Lord Roberts er dus in ge slaagd om een eindje noordwaarts op te ruk ken en de Boeren uit Brandfort te verdrijven. Den 13en Maart werd Bloemfontein door de Engelschen bezet en tot 3 Mei, nagenoeg zeven weken lang, heeft Roberts niets kunnen doen dan aan alle zijden van zich afbijten, ten einde de hem omzwervende aanvallers zich van ’t lyi te honden. Op zijn linker flank is Methuen er in geslaagd, door de mindere actie van den vijand, voor voldoende beveiliging te zorgen. Doch de rechterflank waar de catastrophe van Koornspruit plaats vond, werd ernstig bedreigd. Zelfs scheen een oogenblik, bij het Reddersburg-geval de verbinding in den rug bedreigd. Een op- marsah was dus onmogeljjk vóórdat de vijand op de rechterflank en in den rug krachtig teruggedrongen um in toom gehouden was. Met inspanning van alle krachten zelfs met behulp nog van troelen uit Natal, is Roberts ten slotte in die poging geslaagd. Wepener werd ontzet, de Boeren werden uit Dewets- dorp ep Thaba ’Nchu verdreven en, naar het schijnt, hebben ze ten slotte ook den Hout- nek moeten opgeven. Eergisteren nog werd aan de „Times” gemeld dat de opmarsch Frankrijk. Het heet nu, dat de Tentoonstelling 15 Wij zullen nu andersom moeten te werk gaan,” verklaarde de dokter op kalmen toon. »Tot dus ver heb ik alles gedaan om mevrouw Derblaytot rust te brengen, doch van nu af zal ik mijn best doen om haar langzamerhand uifrqiie verdooving te doen ontwaken Uit de wijze, waarop de dokt r zich over dan toestand uitliet, kon Philippe Derblay voldoende begrijpen, dat zijne vrouw, indien er geen nieuwe verschijnselen tusschenbeide kwamen, als gered mocht beschouwd worden. Zoolang Clara nog in gevaar verkeerde, had hij alleen geveinsd op mid delen om haar te betwisten aan den dood. Van nu af zou hij haar moeten betwisten aan het leven Hij begreep volkomen wel, dat Clara’s tegenzin tegen hem ook wanneer zij herstelde, volstrekt niet geweken zou zijn. Wel had zij in hare ziekte één oogenblik berouw getoond en om vergiffenis gevraagd, maar wie waarborgde hem, dat zij dit niet reeds had vergeten Zou zij even liefdevol en onderworpen wezen, wanneer zij weder in het bezit van haar denkvermogen zou teruggekeerd zijn Er bestond voor Philippe Derblay aanleiding genoeg om deze vraag te stellen Hij had nu het karakter zijner vrouw in alle bijzonderheden leeren kennen. Er was volstrekt geen zekerheid dat haar trots voor goed zou gebroken zijn Om die reden wilde hij nu allen schijn vermijden, alsof hij van hare tijdelijke zwakheid en weekhartigheid had willen misbruik maken om eenige toenadering te bewerken tusschen haar en hem. Hij moest den weg blijven volgen, dien zij hem in dien vreesel ijken nacht na de huwelijksvoltrekking had ancs vry van alle erhooging. so Hare moeder trachtte te vergeefs hare gedachten at te leiden. Het ijlen was weer begonnen. De koorts verhief zich met verdubbelde kracht. Toen de dokter verscheen, moest hij verklaren, dat de toestand hoogst ge a ar lijk was. Er zou slechts een kleine verheffing van temperatuur noodig zijn om aan haar lijden voor goed een einde te maken. Het was de crisis. Philippe Derblay begreep, dat binnen weinige uren alles beslist zou zijn. In de vreeselijkste overspanning doorleefde hij dien middag, waaraan voor hem geen eind scheen te komen. Doch te midden van zijn wanhoop, drong toch telkens deze gedachte door Indien zij be houden blijft, dan zal ons geluk vroeg of laat moeten terugkeeren Het Wera avond. De ongelukkige lijderes lag met saamgetrokken wenkbrauwen en vertrokken gelaatstrekken in hare kussens, en riep bij herha ling om Gaston de Bligny, Philippe had zich over haar heen gebogen, In de meening dat zij hem toch niet zou opmerken Een enkel oogen blik echter scheen zij hem eensklaps te herkennen. Hare oogen stonden wijd open, zij hief de armen op en zei met holle stem wIk weet het, gij hebt hem vermoord. Waarom naar het noorden niet zou beginnen vóór de rechterflank geheel veilig was, hetgeen ook wel niet anders kon. Uit het feit, dat die opmarsch nn is geschied, moet dus worden worden opgemaakt, dat de gewenschte veilig heid bereikt is en dat de Houtnek dus wer kelijk is genomen. Vermoedeljjk zyn daartoe dus twee pogingen noodig geweest, waarvan de eene, op 30 April, mislukt is, de tweede op 1 Mei, geslaagd. Brandfort heeft nooit de beteekenis gehad van een hoofdstelling der Boeren en da be zetting van deze plaats zal dan ook strate gisch niet veel te beduiden hebben. Het is echter tactisch zoowel als moreel wel een klein succes voor Roberts. Wellicht wacht den Engelschen nu een zware strijd om het behoud van Brandfort, daar vlak achter deze plaats een hooge plateaurand ligt, waarop de Boeren vermoedelyk wel stelling hebben genomen. Slagen de Engelschen er in, de Boeren ook uit deze stelling te verdrijven, dan vinden zij hem weder terug achter de Vetrivier, die ook voor de Boeren op Roberts’ rechterflank een natuurlijke verdedigingslijn vormt. Zoo zullen, in het stap voor stap voort rukken, langzaam, met eindelooze gevechten menschen en paarden uitgeput raken. j Keizer Frans Jozef kwam gisterochtend om tipn uur te Berlyn aan en werd door keizer Wilhelm, de prinsen, staatssecretaris yon Biilow, het personeel van de Oosjenrjjksch- Hongaarsche ambassade en den generalen staf ontvangen. De keizers begroetten elkaar hartelijk met een handdruk en een omhelzing en reden door do prachtig versierde Bran- donburgsche poort naar het koninklijk paleis. Keizer Frans Jozef heeft den Duitschen Keizer benoemd tot generaal-veldmaarschalk van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger. By het diner bracht de Keizer een toost uit. Hy bedankte keizer Frans Jozef, dat hy gekomen was om aan het vierde geslacht zyn liefde en vriendschap te bewijzen, het heerlykstc kleinood onder alle geschenken aan den zoon van den Keizer. Door zyn bezoek had Frans Jozef de wereld geopen baard hoe hecht en zeker het verbond bestaat dat hy eens met den grootvader van den Keizer en den Koning van Italië had gesloten. Dit verbond was diep doordrongen in de overtuiging van de volkeren. Het bestond sedert twintig jaar, en hoewel het vaak verkeerd was beoordeeld, met spot en aan merkingen overstelpt, was het aan de drie volkeren gelukt, tot dusver den vrede te bewaren en beschouwd te worden als palla dium van den vrede. De Keizer besloot met een hoera voor Frans Jozef. Deze bedankte in zyn antwoord voor de ontvangst en zeide daarop dat de onver breekbare vriendschap die de beide Keizers verbond, een kostbaar goed was voor hun ryken en volkeren. Verruimd door de trouwe hulp van hun geachten vriend en bondge noot den Koning van Italië was zy voor Europa een bolwerk van den vrede. Voor de zorg voor dit zegenryk werk had keizer Wilhelm onvergankelijke verdiensten. Frans Jozef dronk ten slotte op den Keizer, de Keizerin en het koninklijk huis. wilt gij mij ook niet dooden Dit is te veel voor den armen Philippe. Hij barstte in tranen uit en liet zich tegen den rand van het bed vallen. Zijne heete tranen druppelden neder op Clara’s voorhoofd Het scheen alsof deze tranen op de zieke een merkwaardig verzachten den invloed uitoefenden, als een weldoende dauw op het dorre land. Hare sadmgetrokken gelaats trekken schenen zich te ontspannen. Derblay, die nog steeds in dezelfde houding voorover lag, voelde op eens eene bevende hand op de zijne, en tegelijk hoorde hij de zieke nauwelijks hoor baar vragen «Wie is het toch, die daar bij mij licht te schreien Zijt gij het, moeder Hij zag op. Clara’s oogen staarden hem vra gend aan. Een oogenblik later scheen zij hem nogmaals te herkennen. Een heldere traan glins terde in hare wijdgeopende oogen Zij strekte de hand uit naar den man, dien zij om harentwil zoo had doen lijden, en zeide: «Zijt gij het dan toch iAltyd dezelfde even trouw en onwankelbaarO, Philippe, vergeef mij Derblay zonk voor haar neder op de knieën en drukte een hartstochtelijk teederen kus op de oogen, die hem voor het eerst zonder toorn had den aangestaard Een droevige glimlach kwam over Clara’s lippeneen oogenblik later was het ijlen andermaal begonnen. Drie weken lang had zij tusschen leven en dood gezweefd. Doch deze crisis zou de laatste zijn Op de koortsachtige opwinding volgde een lang durige afmatting en verdooving. 1.01 IMIli: Uil lil\T Naar men verneemt is dezer dagen te rs-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van de ambtenaren by het binnenlandse!! bestuur in Nederl.-Indië met verlof, waarin besloten ifc een adres te richten tot den minister van koloniën, strekkende tot verhooging van de voorgeschreven. Zijn eed wilde hij gestand doen. Het was Januari geworden. De winter was /innig koud geweest Clara was langzaam her stellende. Met welgevallen sloeg zij het oog weder /op alles wat haar omringde. Gedurende het grootste gedeelte van den dag bleef hare moeder haar gezelschap houden. Haar echtgenoot kwam haar slechts tweemaal per dag een bezoek brengen, des middags en des avonds. Nadat hij ongeveer vijf minuten aan het voeten einde van haar bed was blijven zitten, ging hij bedaard en rustig weder de kamer uit Zij vond dat hij zijne bezoeken veel te kort maakte, en was daarom inwendig ietwat verstoord op hem. Zij begon over zichzelve na te denken Nu hare krachten terugkeerden, kwam ook de herin nering aan het verleden weder met le>eudiger kleuren voor haren geest, en zij voelde de kracht om een onderzoek in te stellen naar den waren toestand van haar hart Tot hare eigene verwon dering kwam zij tot de ontdekking, dat de liefde voor Gaston de Bligny geheel bij haar was uit gewischt. Zij had die afgeschud als een onrijpe vrucht. Ook tegenover Athénais voelde zij geen haat of jaloezie meer Zij beklaagde haar nu, daar zij voorzag hoe deze vrouw een leven van voort- durenden strijd en ijverzucht tegemoet ging Ongeveer vijf maanden na den dag van haar huwelijk, op een schoonen lentedag in April, mocht zij voor het eerst eens in den tuin gaan wandelen, ondersteund door hare moeder en de trouwe Brigitte Mei gereed zal zyn. Totaal zyn ongeveer 50.000 ton waren op het terrein gebracht, in 1889 bedroeg die hoeveelheid 22.000 ton. De minister van handel, Millerand heeft de concessie aan de maatschappij, die de Fransch-Indische afdeeling exploiteerde, in getrokken, in verband met de gebleken knoeierijen, waarvan wy eergister melding maakten en waarby twee kamerleden en een redacteur van een groot ochtendblad betrokken heeten te zjjn. Een der kamer leden, de architect Stanislas Ferrand, ijlie zitting heeft voor Parjjs, heeft erkend 20.000 francs van de maatschappij te heb ben ontvangen, doch voor geleverde plan nen en ontwerpen, naar hy zegt. Het „Wiener Absndblatt” kondigt het be zoek van den czaar van Rusland aan de Tentoonstelling aan tegen half Juli. De vakvereeniging van winkelbedienden te Parys heeft besloten den patroons te verzoeken den werkdag tot 10 uur te ver korten en een rustdag liefst den Zondag, per week toe te staan. Edouard Grimaux, de beroemde scheikun dige, wiens edele houding in de Dreyfus- zaak indertijd bewonderd werd, is op 65- jarigen leeftijd overleden. Het vonnis in het laster proces, doorPic- quart tegen „de Jour” gevoerd, is eindelyk in hooger instantie bevestigd, nadat de zaak telkens en telkens opnieuw was uitgesteld. Duitschland. De aankomst van keizer Franz Joseph van Oostenrijk (die eergisteravond van Wee nen vertrokken in gezelschap van zyn mi» nister van bnitenlandsche zaken Goluchowski) wordt te Berlyn met ongeduld verwacht. Langs den weg, dien de keizer nemen zal, zyn eerepoorten opgericht en versieringen aangebracht. De torpedoflottielje is eergistermiddag te Keulen aangekomen. Wegens mishandeling van gewone solda ten is te Würzburg een luitenant dor infan terie veroordeeld tot 21/, maand vesting- De Sun te New-York deelt mee, dat de Amerikaansche Regeering sterk zal protes- teeren tegen het,besluit van de Transvaal- sche Regeering om de Amerikanen in Trans vaal geen kans te laten dan uitgezet te wor den of de wapenen op te vatten voor de Boeren. In den Amerikaanschen senaat werd eer gisteren een nieuwe Boeren-motie ingediend, en wel door Teller. De inhoud luidde, dat het Amerikaansche volk onzydig zal blijven, rntar zyn sympathie met de Boeren uitspreekt en hoopt dat het aan de tusschenkomst der Vereenigde Staten gelukken zal, een voor beide partyen eervollen vrede tot stand te brengen. Het ongelukkige Portorico heeft nu een gouverneur gekregen van de Vereenigde Staten. Of het eiland nu minder verarmen zal, is een andere vraag. De benoemde is de vice-Minister van Marine Charles Allen. Zyn bevoegdheid is dezelfde als die van de gouverneurs van territoren in Noord- Amerika zelf, schoon het eiland by de wet verklaard is evenmin zoodanig territoor als een Staat te zyn. De bewoners zyn geen Amerikaansche burgers, zy staan slechts on der bescherming der Vereenigde Staten. De gouverneur wordt benoemd door den Presi dent, behoudens bekrachtiging van den Se naat. De Wetgevende Macht bestaat uit een Raad van elf leden, meerendeels op de zelfde wyze benoemd als de gouverneur, en een Kamer van Afgevaardigden uit de be volking van 35 leden. Alle besluiten dezer Wetgevende Macht kunnen door het Ame- rikaansch Congres worden te niet gedaan. Waar blyft de vryheid en onafhankelijkheid ‘van het veroverde eiland? f Ernstig is de stryd, welke in Spanje blyft woeden, tengevolge van het slechte finan- cieele Jjeheer en de opdryving der uitgaven voor .ieproductieve doeleinden. Een correspondent van de Fr. Z. deelt dien aangaande verrassende bijzonderheden mede en wel dat de uitgaven voor openbare schuld, pensioenen, leger, vloot, kerk en kroon 731 miljoen bedragen. En daarnaast land en waterwegen 20 miljoen en openbaar onderwijs l3/< miljoen pesetas, dat is ongeveer f 850.000 belangrijk minder dus dan bv. de gemeente Amsterdam voor dat doel uitgeeft. De flnantiön des lands zyn sedert onheuge lijke tyden op oen verkeerden voet bestuurd, iets dat voor een groot deel te wijten was aan het feit, dat de Staat de kosten van de kerk betaalde. En daarby kwam .eerst de opstand in de beide groote kolonies, en daarop de oorlog met Amerika, welke aan de flila^tiën een nog grooter slag toebracht. In zulk een toestand eene verandering te brengen, is natuurlijk ondoenlyk. Er moet gebroken worden met toestanden, die met het volksleven zyn ingeworteld en met veel meer. Anders dan langzaam zal dus ook hier geen blijvende hervorming kunnen tot stand komen. straf. De rekeningscommissie uit den Rijksdag heeft -v“” voor buitenlandsche zaken met 40.Ó0Ó mark’, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Brengen ter algemeene kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 20 April 1900, is genomen het volgende besluit: »De Raad der gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders d.d. 6 Maart 1900, No. 31; Overwegende, dat de gebouwen in de VVilhel- ininastraat gemerkt wijk M No 46 en 47, ka dastraal bekend gemeente Gouda in Sectie C No. 2410 en 2407, door de lage ligging van den benedenvloer, de geringe hoogte der verdieping gelijkgronds, de groote vochtigheid der gedeeltelijk verteerde en vergane muren en het ontbreken van gelegenheid tot luchtverversching, schadelijk voor de openbare gezondheid en ongeschikt voor be woning zijn te achten Overwegende dat de aangeduide gebreken niet voor verbetering vatbaar zijn Gelet op Art 71 dei Verordening regelende de bouwpolitie in de gemeente Gouda (Gemeenteblad 1899, No. 98). HEEFT BESLOTEN: Te verklaren dat de bovenbedoelde twee ge bouwen in de Wilhelminastraat, als schadelijk voor de openbare gezondheid voor het bewonen ongeschikt zijn en te bepalen dat zij door de bewoners binnen dertig dagen zullen moeten ont ruimd zijn.” Geschiedende deze kennisgeving ter voldoening aan Artikel 74 der Verordening regelende de bouwpolitie in de gemeente Gouda. Gouda, den 3 Mei 1900, burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1