fflGISG WTO, I &ZN. I igelsch HARTSTOCHT* AM ,NBR00D, de EGT, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, feuilleton. No. 8191. I 'I ier Sent., r in Hamburg. 15 Mark Bullenlaadsch Overzicht. Woensdag 9 Mei 1900. 39ste Jaargang. A -ft I 1900. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Berliner ieden, c .„A L.U 10 tot 4 uur. tot 4 uur. 1 uur. 1 Mou nt! on- van 8 Jnni zal blyven, zal n r. a 1RD compleet. iRD. BRINKMAN 4Z»- L Naar hot Franach. r. a r. a 1' bi) r gewaarborgde n teker ■den. >rdeel biedende slechts 118.000 led gebouwd p.m.' f8000.-. iannen met 2 üe prijzen zijn door den staat gegarandeerd, neming in ITS Gouda. nen eenvoudig per k tegen r< mbours. met de aanvraag an voor do spoedig king zoo spoedig ot k. ft De feesten te Berlyn, by gelegenheid der meerderjarigheidsverklaring van den Duit- schen kroonprins gevierd, hebben een schit terend verloop gehad, vooral ten gevolge van de aanwezigheid van zoovele vorstelijke personen. De toespraken aan de feestmaal tijden hebben opnieuw doen zien, hoe hartelyk dé verstandhouding, en hoe innig de band is tusschen de heerschers in de drie rijken, die te zamen het Drievoudig Verbond vormen. 53) Met vaste hand hield zij de teugels van dit zesspaner bestond overigens weinig gevaar, dat zij aan een van die zes haar hart zou verliezen, omdat zij eigenlijk geen hart had, de behaagzieke coquette. De oude heer Moulinet had een parti culieren secretaris in zijn dienst genomen. Op een reusachtig schrijfbureau kon men sinds eenige maanden een boek over Staathuishoud kunde vinden liggen. Zijne dochter beweerde, dat hij eiken dag van tweern tot vijven op dat boek lag te slapen. Tc oordeelen naar hetgeen Sophie de Préfont aan Claïa schreef, was het duidelijk, dat Moulinet zich in stilte voorbereidde voor de een of andere candidatuur Hij was nu en dan gezien in gezelschap met eenige onaanzienlijke lieden, meer dan waarschijnlijk journalisten. .Ook had hij eenige tochtjes gemaakt door het depar tement der Jura. Met de linkerhand streelde hij de radicalen, en met de rechterhand vleide hij de conservatieven. Onze chocalaadfabrikant bleek geen leek in de Macchiavelïistische politiek. Moulinet was werkelijk op zyn ouden dag eer zuchtig geworden. Nu zijne dochter hertogin was geworden, meende hij, dat de tijd was gekomen dat hij ook eens voor zich zelven ging zorgen, Gill IN I IL Illi HIM. Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Noinroers VTJF CENTEN. wel niet zullen ifalaten van deze gunstige gelegenheid om offensief op te treden gebruik te maken. Men boude bovendien in het oog, dat de afstand tusschen Winburg en van Reenen’s pas, hemelsbreedte, ongeveer 250 K.M. bedraagt, zöodat de Boeren, die de passen bewaken, nog voorloopig geen vrees behoeven te koesteren om tusschen twee vuren te worden gebracht. Een latere verkenning zal de Engelschen wel inlichten omtrent de sterkte, inrichting, uitgebreidheid, enz. van de stelling by Kroon stad. Het is mogelyk, dat zy kan worden omgetrokken en de Boeren dus gedwongen kunnen worden haar te verlaten, maar de daar aanwezige macht staat tot nu toe tus schen Roberts en het grondgebied van Trans vaal, en op de een of andere wijze zal met die macht moeten worden afgerekend, voor er aan kan worden gedacht het beleg om Pretoria te slaan. In Natal bevinden zich nu nog slechts 3| divisie, waarvan wy er een, de vroegere van White, niet voor geheel vol in rekening kunnen brengen. Botha heeft dan ook gemeend de macht, die de Biggarsbergen bezet houdt, te kunnen verminderen en 2000 man naar den Vrijstaat gezonden. Is werkeljjk de bezetting van Brandfort en het doordringen tot aan de Vetrivier een eerste pas op den weg naar het noorden, dan wordt die pas te vroeg gedaan, omdat zoöals nu de vzaken staan een aanzienlijke macht n»0et<wÖrden achtergelaten om aë veiligheid van rug en rechterflank te ver zekeren. Ligt deze handelwijze niet in de bedoeling van den opperbevelhebber, dan is die bezetting een zaak van weinig betee- kenis en wordt de positie der Engelschen daardoor volstrekt niet beter. Twee divisiën en een brigade bereden infanterie zijn noodig geoordeeld om de Boe ren te dwingen het dorp te ontruimen. Zy trokken af na een artilleriegevecht waarbij 1 twee van hunne kanonnen buiten werking werden gesteld. Hoe de Engelschen dit weten wordt niet opgehelderd, de kanonnen zijn toch niet in hunne handen gevallen, anders ware dit zeer zeker wel vermeld. kiezen tusschen hun bondgenooten in den Rijksraad en hun kiezers, en hebben toen niet geaarzeld aan de laats ton-te gehoor zamen. Hoe de regeering zich zal gedragen als de Tsjechen dadelyk na de opening van den Rijksraad hun plan ten uitvoer gaan leggen, is nog onzeker. De Tsjechen schijnen te hopen dat zij aftreden zal, maar dat is voor al, nog onwaarschijnlijk. Aan de taalwetten voor Bohemen en Mo- raviö en de wet tot verdeeling voor Bohemen in drie deelen (Tsjechisch, Duitsch en ge mengd) en tien districten, is in de laatste dagen op de ministeries hard gewerkt, en ze kunnen nu heden worden ingediend. Maar of men erin slagen zal de algemeene beraad slaging te voltooien f* Het plan was dat het Ituis van Afgevaardigden deze week drie vergaderingen zou houden en dan uiteen zou gaan, totdat de zitting van de Delegation in Boedapest afgeloopen is. Roberts rukt met zijn geheele macht op. Brandfort en Winburg zijn door de Engel schen bezet; thans rukt de colonne vooruit in de richting van Senekal. De Westm. Gazette meent, dat het Roberts’ bedoeling niet is, naar Kroonstad te mar- cheeren, waar de Boeren zich krachtig hebben versterkt, maar over Senekal naar Bethlehem op te rukken. Daar is het eindpunt van de spoorweglyn, die over Harrismith naar Natal gaat door den Van Reenen’s pas. Zoo zou dus Roberts de bezetting van dien pas tusschen twee vuren kunnen nemen, en daardoor Buller de hand reiken, waardoor de verdrijving der Boeren uit het noordelijk deel van Natal mogelijk zou worden gemaakt. Tévens zou lord Roberts daardoor de zeer sterke posities der Boeren bij Kroonstad ver mijden en tusschen die plaats en het Draken gebergte een doortocht zoeken om zijn opera- tieobject, Pretoria, té beréikéh. Hierbij moet hij echter zijn verbindingslijn met de Kaapkolonie verlaten, wat zeker ook niet in zyn voordeel is. En ten slotte, verklaart de militaire mede werker van de Westm. Gazette, dat het niet aangaat telkens de stellingen der Boeren te ontwijken, zonder hun de .decisive blow” toe te brengen. „Wy kunnen niet zeggen de Boeren te dwingen tot den vrede als wy nie| hunne kanonnön hebben "gënomen, «als hum» lichamen niet verstrooid zyn in hét veld.......” klaagt de Westm. Gazette. Het blad zelf vindt, dat dit wel een beetje hard klinkt; maar oorlog, ontdaan van zyn romantische omhulsels, is feitelyk toch niets anders” zegt het blad. V De luit. kol. C. de Wit schrijft over de laatste berichten in de „N. R. Ct.” hei vol gende Dq bereden infanterie van genqraal Hamil ton staat nu aan de Vetrivier, en is het be richt waar, dat Roberts met zyne overige troepen ook derwaarts zal oprukken, dan schijnt het zijn plan te zyn om geen reke ning te houden met de veiligheid van zyn rug en flanken en krachtig noordwaarts op te rukken, zooals gezegd, naar mijne mee- ning een gevaarlijke onderneming. A.annemende, dat het hem gelukt dén over- gang over de Vetrivier te forceeren en zich in het bezit te stellen vta Smaldeel en Win burg, dan is zyn operatifliyn alweer langer geworden, en wil hy nu naar Harrismith marcheeren, dan biedt hij zyn linkerflank aan de bij Kroonstad staande Boeren, die Verspreide Berichten. Frankrijk. Zaterdag is de Tentoonstelling bezocht door 90.611 personen, Zondag naar schatting door 200.000. Maar tegen 6 uur Zondagavond verjoeg een hevige stort regen alien van het terrein. Het avond- ktefirt viel grootouders fa duigen, doordat een dor grootste machines voor de ver lichting door een kwaadwillige hand on bruikbaar was gemaakt. Nog een ongeluk je had Zondagmorgen plaatseen marme ren standbeeld, getiteld „La République”, is in het groote Paleis der Champs Ely- sées gevallen en verbrijzeld. Zaterdag zyn het Panorama de Madagascar, waarin men de overgave van Tananarive kan zien, en het Japansche paviljoen geopend. Binnen kort wordt ook de Transvaalsche afdee- ling geopend. De shah van Perziö, die tot 12 Juli in Frankrijk met zyn uit 40 personen bestaand gevolg te Contrexéville zyn intrek nemen. Zaterdag is het Ijjk van den bekwamen scheikundige Grimaux in het crematorium op het kerkhof Père-Lachaise verbrand. Onder de talryke belangstellenden bevon den zich Trarieux, Reinach, Labori, Yves Guyot, de beide Clémenceau’s, Picquartenz. In verband met den brand in de kerk van Aubervilliers is de koster dier kerk, onder verdenking den brand te hebben ge sticht, gearresteerd. lijkheid heb ik mijne vaste principes. Ik heb nu eenmaal een voorliefde voor de politiek.” Nu dan, wel bekome het u!..,. Maar nog ietswanneer gij gekozen mocht worden, dan zult gij toch niet zoo gek zijn ook redevoeringen te gaan houden •Toch wel, wanneer het onderwerpen betreft, waarbij het algeme^ir belang •Kom, kom, dat kan amusant worden I Ik be loof u, dat ik kom luisteren. Ik zal zelfs mijne vrienden inviteeren om uwe welsprekendheid te komen bewonderen Maar, wat ik u bidden mag, laat het daarbij dan ook blijven. Indien gij eens in het hoofd mocht krijgen Minister te worden, dan weet ik waarlijk niet, waar ik mij van schaamte zou moeten bergen Doch Moulinet stoorde zich weinig aan de hooghartige spotternijen van zijne eerzuchtige plan nen. In het begin der lente kwam hij op La Varenne terug om het terrein te bewerken. Op hetzelfde tijdstip was mevrouw de Beaulieu weder op haar kasteel teruggekomen en was Su zanne voor goed van de kostschool naar huis ge roepen. Deze laatste maatregel was grootendeels Clara’s werk geweest. In Suzanne’s tegenwoor digheid moest Philippe natuurlijk weer comedic spelen en aan zijne vrouw alle mogelijke attenties bewijzen. Clara moest erkennen, dat Derblay zich op voortreffelijke wijze van deze moeielijke taak wist te kwijten, zoo zelfs, dat hij bij de on schuldige Suzanne in het minst geen vermoeden opwekte dat er aan hun huiselijk geluk iets haperde. f B ordt 'vervolgd.) )0000 Mark. 10,000 Mark 6,000 Mark 3, 00 Mark 9,000 Mark 1,000 Mark 400 Mark 300 Mark i 900 Mark pr. a l Mark a 184,104,100 t. a 78, SIM 59,150 prijzen ie bedraagt Mark t 55,000 M in e tot 65,000 M., a 6e tot 75,000 Mark en met de tot 500.000 M die officieel is ilits Guld 3.50 chts Guld 175 shts Guld. 0.90 volgende klassen jr prijzen worden ekkingsplan voor- Staat, welk plan 1. irij ontvangt onge- daats gehad heb- rekkingslijst. reen ding van r mij en direkt en inder de strengste Arthur Levyssohn zegt in het „Berliner Tagéblatt"De feesten hebben, tot groote schaamte van lasteraars en leugenaars, doen zien, dat het Drievoudig Verbond nog krach tig en onwrikbaar staat. Voor enkele Rus- siche en Franscbe partygroepen was dit ver bond jaren lang een nachtmerriemen schreef aan de stichters machiavellistische bedoe lingen toe, en voornamelijk meende men, dat het verbond oorlogzuchtig wezen zou. Een twintigjarige ervaring heeft geleerd, hoe, onjuist die meeningen waren. Keizer Frans Joseph kon met recht in zyn toost spreken van het Drievoudig Verbond als van „een bolwerk des vredes.” En niemand zal die uitspraak bestrijden. •W is de groote beteekenis van dit feest te Berjyn. De Triple Alliantie, het verbond dat drie volken in staat stelde den vrede te bewwén in Europa, staat nog vast en onver- wrikbjhr. En de öVerige Staten van ons weréRdéel scharen zich om dezen sterken vred&nond, wiens invloed meer en meer ge voeld wordt.” door zich door de kiezers een mandaat te laten opdragen. Met het oog op een kamerzetel en de noodige voorzorgsmaatregelen had hij zich weder naar la Varenne begeven. Zijn arrondissement lag tusschen de districten Besdn^on en Pont-Avesnes. Hij wist, dat de heer Derblay er grooten invloed moest hebben, en besloot van dien invloed in zijn eigen voordeel partij te trekken. Hij bracht Derblay een bezoek, waarbij hij zijn uiterste best deed om niets van zijne eerzuchtige bedoelingen te laten doorschemeren. Hij zeide alleen dat hij voorne mens was eenigen tijd op La Varenne te vertoe ven. Hij slaagde er zelfs in bij Clara den indruk ingang te doen vinden, dat hij in de zaak van het huwelijk van Athénais geheel onder den invloed had gestaan van zijne dochter. In den grond der zaak was de politieke kleur zijner candidatuur den heer Moulinet tot op zekere hoogte onverschillig. Hij begreep, dat zijn wel gevulde beurs hem meer dienst zou moeten doen dan alle mogelyke politieke geloofsbelijdenissen, en van zijn standpunt had hij geen ongelijk. Intusschen was deze plannenmakerij een gewel dige streep door de rekening van den hertog de Bhgny. Hij maakte daarvan dan ook tegen*' linet volstrekt geen geheim, en betuigde hei verholen zyn misnoegen. „Wat tet wereld beweegt u toch,” vroeg hij hem, »u op uwen ouden dag in de politiek te gaan begeven Wat een onzin dat menschen, die een rustig leven konden hebben, zich uit vrijen wil in dat wespennest gaan steken I En denkt gij waarlijk, dat onze kiezers zoo dwaas zullen zijn V» de Zondag gehouden gemeenteraads verkiezingen te Parys (80 zetels) is de uit kom# van 50 bekendvoor 30 zetels moet herstemd worden. Herkozen 6 republikeinen, voor het eerst gekozen 1; herkozen 10 ra dicale» en 16 socialisten; gekozen 8nieuwe nationalisten, en 8 conservatievenheiden 1 raïfté. Te Algiers is de geheele anti-joodsche lyet gekozen. Te Mustapha eveneens. De anti semieten zyn geslagen te St. Eugène, Blidat en Böne, alwaar de republikeinsche lyst ge kozen is. Te Oran zyn al de antisemieten herkozen Het onvoorzien succes van de nationalis ten doet dezen begrypelykerwyze juichen. De triomf zoo geeft de Libre Parole met groote letters te lezen; een redacteur van haar, Galli, en een van de Intransigeant, Lepelletier, zyn in de hoofdstad gekozen. De nederlaag wordt trouwens erkend. De reactie bedreigt Parys zegt de Petite République. Wy zyn zoover schryft de Radical dat wy op de herstemmingen moeten rekenen om de meerderheid in het stadhuis te behouden. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Jong-Tsjecben in den Oostenrykschen Ryksraad hebben zich niet laten afschrikken door de afkeuring welke hun dwarsboom- plannen bij de Polen en de clericalen hebben gevonden, maar hebben Vrydag te Praag met algemeene stemmen besloten, de dwars drijverij beslist door te zetten. Zy moesten u een mandaat op te dragen i” „Wel zeker denk ik dat, waarde vriend I” „Reken er dan maar op, dat bet u vrij wat zal kosten.” „Wat hindert u dat, als ik vragen mag „Dat hindert mij zeer veel Ik heb gemeend een eenige dochter tot vrouw te krijgen, en nu gaat gij haar eene zuster geven „Een zuster „Ja een zusternamelijk de politiek En die zuster zal zonder twijfel een aantal kinde ren krijgenin de eerste plaats uwe verkie- zingsagenten, helpers, beschermers, verdedigers.... zonder zelfs no£ te denken aan uwe kiezers zel ven, die u later naar hartelust zullen villeh. De hemel mag weten waarop dat alles nog eens moet uitloopen r’ Moulinet liet zich echter door deze zwartgallige voorspiegelingen volstrekt geen vrees aanjagen. Hij klopte welbehagelijk op zijn vestzak en zeide met geruststellende majesteit „Waarde schoonzoon, mijne middelen veroorlo ven mij die kostbare invallen. Gij moogt, dunkt mij, tevreden zijn, dat ik mij niet aan andere buitensporigheden schuldig maak, ik ben immers nog niet ouder dan 6o jaren.” „In mijne oogen zou elke andere buitensporig heid beter verdedigbaar zijn dan deze. Wil ik u eens voorstellen aan de dames van het ballet Dat «ou u misschien beter bevallen. Het is wel kostbaar, maar gij hebt dan ten minste eenig ge noegen voor uw geld.” „Het spijt mij voor u,” hernam Moulinet met eenige deftigheid, >maar op het punt van zede-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1