I UAL, Nieuws- &n Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. che ns Donderdag 10 Mei 1900. No. 8192. a 'EBVEHIJ Bullenlandsch Overzicht pot 1ECHT. II HARTSTOCHT. :iueb Az. 39ste Jaargang. d»rbal»Mn 'oaduudf FEU1LLE1ON. Mien iarzei>, >aars I i tot de meest EKKERS. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lerij rat moe- »le de Cognac Verspreide Berichten. 1 JiKMAN A Zn. ndt men zoo’n zulke concur- genoemde Ma ren Donderdag Markt bij het Schoonhovis, t atoom n van iz. r orden naar de\ ■verfd. >md of geverfd Ie gezondheid post I1.60. irland kin 8 Amsterdam dieSchutaenipotiek» toch, Owterreieh. itml-üepót Sanden Naar het Fransoh. ter dam. ilen Koning de Heer en verven van >en, alsook alle GO lIDSCH1 101 lil\T. J. 85, de fijne merk Flesch, per n5L.il 7.40 Ie verpakking. van den u. Hofrad 'ben i i hoesten, ademings- bewezen. m warme nbe velens ten. 25 cent sein gegeven heeft tot den opstand tegen de Engelsche overheersching - heeft de depu tatie uitgenoodigd tot een bezoek en er by gezegd, dat men hoopte, dat er zegen zon rusten op hun komst. De democratische conventies van Michigan, New-Hampshire, Virginia en de populistische van Illinois hebben Bryan tot candidaat gekozen. De conventie van New-Hampshiro verwierp bovendien het verbond met Groot-Brittannië en veroordeelde een Staatsbestuur, dat belet, dat de Regee- ring de tolk van het volk der Vereenigde Staten wordt en zyn innig meegevoel met de Zuid-Afrikaansche Republieken betuigt. Er is dus nog hoop maar men hoede zich aan den anderen kant voor overdreven ver wachtingen, want zooals wy meermalen op merkten, de Boerenzaak is in Amerika een politieke zaak geworden en dat spelt niet veel goeds. Naast de republikeinsche, democratische ei9 populistische party is een nieuwe party ontstaan, welke zich de Vereenigde Christelijke party noemt. Zy heeft reeds baar nationale conventie gehouden, bygewoond door 200 af gevaardigden, die den predikant Silas Swal low van Harrisburg in Pennsylvaniö voor het Presidentschap en den heer John Wooly van Chicago voor het vice-Presidentschap candi daat hebben gesteld. Deze party oordeelt dat natie en Regeering zich uitsluitend door Gods in den Bybel geopenbaarden wil moe ten laten leiden, keurt den oorlog af, beveelt scheidsrechterlijke regeling van geschillen aan, verklaart zich voor Zondagsrust, tegen echtscheiding en voor volstrekt verbod van alle bedwelmende dranken en van tabak aan kinderen. De candidatunr van admiraal Dewey is voorgoed in het water gevallen. Zyn schoon broeder Maclean, een van de invloedrykste leden der democratische party is tot de aan hangers van Bryan overgeloopen. De voorzit ter van het centraal democratische comité zeide, dat hiermee de geheele candidatunr van don admiraal van de baan is, tenzy hy wellicht met die voor het vice-Presidcnt- schap genoegen mocht willen nemen. De Engelsch gezinde uitingen van Dowey op zyn reizen in het westen schynen hem geen goed gedaan te hebben. De raad der schepenen in New-York heeft besloten dat een commissie bestaande uit 15 schepenen en 15 gemeenteraadsleden de Boeren-deputatie welkom zal heeten. Er werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de gemeenteraad de gezan ten welkom heet en hun de verzekering geeft van de levehdige sympathie der Newyorksche bevolking in den edelen stryd dien de repu blieken hebben te voeren tegen het machtige areld bekend en fen middel tegen ng-, Lever- enz. Inwendig twendig in bijna met goed gevolg Prfjs per flacon lift. neeskraeht ital elke pijnlijke 'erbodig. Met or ongeneeslijk igs een bijna 22 engt genezing' en ontstekingen enz. Laffan’s correspondent te Pretoria seint iets over een gesprek, dat hy of een ander met generaal Lucas Meyer heeft gehad. De generaal noemde den oorlog een ramp voor heel Zuid-Afrika en de oorlog zou ook een ramp blyken te wezen voor Engeland. Was koningin Victoria in Zuid-Afrika door on partijdige, onbevooroordeelde mannen ver tegenwoordigd geweest, dan was men vóór September 11. herhaaldelyk tot een schikking kunnen komen. De oorzaak van den oorlog was stellig niet het kiesrecht, maar Enge- lands aanspraak op suzereiniteit en begeerte om de onafhankelijkheid der republieken te vernietigen. Geen blijvende vrede zou er nu komen, voor de Boeren als volk uitge roeid waren of de onafhankelijkheid der re publieken erkend en gewaarborgd was. De tijdingen uit Amerika worden met veel belangstelling tegemoet gezien, want vooraf is moeilijk de vraag te berekenen of de komst van het Republikeinsche driemanschap zoo veel geestdrift zou verwekken, dat het volk er door wordt meegesleept. De gemeenteraad van Boston, de stad, die indertijd het Engeland. De motie werd aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van één lid dat zich er heftig tegen verzette. Telefoon 'o De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. ontwerpen duidelijker worden omschreven. Do „Neue Freie Presse” verwacht dat de Rijksraad, na de eerste lezing der ontwerpen deze naar een commissie zal verwijzen, en daarna de quoten-deputatie weder zal be noemen, indien tenminste de Czechen hier tegen geen obstructie voeren. In Juni ko men de delegaties te Budapest bijeenals zij tenminste thans gekozen worden. De zitting van de Kamer word geopend met overvolïe tribunes. De minister-president dr. Körber diende de voorstellen in betref fende de talenregeling voor Boheme en Mo- ravië, benevens de voorstellen betreffende de verdeeling van Boheme in districten. Dr. Körber sprak daarbij e«n lange redevoering uit. Hy wees op het groote belang dezer ont werpen en den ernstigen aard van den toe stand wegens de ingrijpende wijziging in de geschiedenis des rjjks, vooitvloeiende uit de ontwerpen die ingediend zyn om te trachten den vrede in het land te herstellen. De flnancieele toestand, zeide hy, was niet gunstig. Spr. schoof de verantwoordelijkheid van zich af als de Kamer de noodige hulp middelen niet toestond. Pacak kondigde namens de Czechen aan, dat zy voornemens zyn obstructie te voeren. De obstructionistische voorstellen der Czechen verwekten heftige tooneelen met de Dnit- schers. i Sorteering van PTEBDAM, rzenmagazynen RS, Goudsche Gisteren kwam de Oostenryksche Rijksraad bijeen, ter behandeling van de taalwet, die door den minister-president Von Koerber is voorgesteld. Het ontwerp bestaat uit drie deelenhet is geen poging om de geheele taalquaestie door wettelyke bepalingen te regelen, doch bevat slechts een taalwet voor Boheme, een voor Moravië en een ontwerp voor de politieke indeeling van Boheme. De taalwetten bepalen dat in de Duitsche dis tricten van Boheme de Duitsche taal de offi- cieele zyn zal en in de Czechische districten de Czechische taal. Hiermede houdt het ont werp op de indeeling van Boheme verband. De Regeering heeft gepoogd een wetsont werp saam te stellen, zegt de „Nene Freie Presse”, dat beide partyen voldoet. De in deeling van Boheme is geheel in overeen stemming met de wénschen der Duitschers geregeldde taalwet bevat bepalingen, die overeenstemmen met de Czechische eischen. De groote moeilijkheid echter, de regeling van de heerschendo taal in de gemengde districten, is zoo vaag mogelykzoo men moeilijkheden in de practyk wil vermijden, moet deze regeling by de behandeling der gedacht dan aan heerschen, ondervond nu dat zij inderdaad geheel door hem werd beheerscht. En dat gevoel, wel verre van haren trots te krenken, had voor haar iets onbeschrijfelijk verheffends, want de man, die haren trots had weten te bui gen, was nu degeen geworden, dien haar hart lief had. Zij had hem tot haren slaaf willen maken, en in plaats daarvan was hij haar meester ge worden. Zij deed zichzelve bittere verwijten, dat zij in de opgewonden dagen vóór haar huwelijk zoo volslagen blind had kunnen zijn voor de edele hoedanigheden van zulk een man Had zij vroe ger altijd in de meening verkeerd, dat hij naar hare hand had gedongen om daardoor zichzelven eene schitterende positie te verschaffen, thans was zij te weten gekomen, dat daarvan geen sprake kon zijn, aangezien Philippe Derblay van huis uit over een aanzienlijk fortuin beschikte. Dat hij de hoogovens van Pont-Avesnes in eigendom bezat, wist zijnu vernam zij toevallig uit den mond van Suzanne, dat Derblay ook nog aanzienlijke bergwerken in Nivernais bezat. Uit alles bleek dat Philippe Derblay na niet al te lang tijdsver loop een der koningen van de industrie zou zijn, die groote macht in de eeuw waarin wij leven En dezen man had zij kunnen verdenken van laaghartige berekeningen Aaa hem had zij haar eigen fortuin willen aanbieden, als schadeloosstel ling voor het leed dat zij hem opzettelijk had aangedaan Zij begon zich diep te schamen over haar eigen onwaardig gedrag Zij geloofde, dat Philippe haar in het diepst zijner ziel verachtte, al nam hij ook den schijn aan van dit te willen De zitting der Belgische Kamers is geslo ten. Gisteren heeft do Senaat nog even in de gauwigheid het wetsontwerp op de werklie- denpensioenen met 64 stemmen tegen 5 onthoudingen en het buitengewone bud get van 134 millioen fr. aangenomen.Daarin is ook begrepen de bouw van een Centraal station te Brussel. De quaestie van den elec- trischen spoorweg Brussel—Antwerpen is nu definitief uitgesteld tot een volgende zitting. Dat de Regeering de concessie daarvan wil geven aan een particuliere maatschappij wordt heden in beginsel verdedigd door de „Indé- pendance”, omdat het geraden is het risico van deze nieuwe zaak niet op den Staat te Jaden, omdat het buitengewone budget toch al zeer bezwaard is en omdat in elk geval voordeelige naastingsbepalingen in het ca hier des charges waren opgenomen. De fout is geweest, naar ook het „Handelsblad van Antwerpen” opmerkt, dat de Regeering een zoo belangryko zaak zoo laat aanhangig heeft gemaakt en haar aan de buitengewone begrooting verbonden heeft, waarmee ze eigenlijk niets te maken heeft. En thans denkt alles aan den verkiezings- strtJdr dat Philippe haar geregeld bleef uitkeeren, omdat zij dit voor de behoeftigen kon besteden. Van die vrijheid maakte zij een ruim gebruik, zoodat hare komst allerwege als die van een weldoende fee werd begroet. Na verloop van een paar maanden was Clara de afgod van de arbeidersbevolking van Pont- Avesnes geworden. Oud en jong wist eerlang, dat deze schoone, fiere dame, deze Koningin eene goede Koningin was, en men had haar hef, men aanbad §n vergoodde haar. In het begin van Juli kwam Octave ook eeni- gen tijd op Beaulieu logeeren. Zijne komst was het sein voor een reeks van gezellige en prettige tochtjes Dat waren gelukkige dagen. Clara kon dan zelfs voor een korte poos haar treurigheid verge ten. Doch des avonds, wanneer zij weder in hare groote kamer geheel alleen wa«, had zij vaak een zwaren inwendigen strijd te strijden. Het bewust zijn, dat zqzelve haar echtelijk geluk voor altijd had vernietigd, drong zich dan mot verdubbelde kracht aan haar op Zij kende haren echtgenoot reeds genoeg, om overtuigd te wezen dat hij niet de eerste zou zijn om ooit weer van eenige ver trouwelijke toenadering te spreken. Hij was ge trouw gebleven aan de overeenkomst, welke zy hem had voorgeschreven. Zij had hare vrijheid gewenscht, en hij had haar die gegeven. En toch, nu zij eenmaal zijn karakter had leuren kennen en zijne zedelijke meerderheid had leeren gevoelen, drukte haar die vrijheid als een onduldbare last, en zou zij die volgaarne aan hem hebben opge offerd. Zij, die vroeger aan niets hoogers had verbergen. Die gedachte maakte haar somwijlen wanhopig, doch ook zij volgde het voorbeeld van haren man, en liet door woord noch teeken iets blijken van hetgeen haren geest bij voortduring bezighield. Toch moest hare veranderde gemoedsstemming onwillekeurig eenigen invloed hebben op hare houding tegenover hem Telkens wanneer hij kwam, werd haar gelaat door een vroegeAnooit gekend gevoel van vreugde verhelderd Zij had voor niemand oogen dan voor hem, en putte zich uit in het bedenken- van allerlei dingen, diehem aan genaam konden zijn Het spreekt van zelf, dat zij daarbij onwillekeurig een trouwe bondgenoote had in hare schoonzuster Suzanne. Eens op een morgen zaten Clara en Suzanne, na het ontbijt, te tarnen op het terras. Clara had haren arm vertrouwelijk om het jonge meisje heen- J geslagen. Hiilippe dronk nog een kop thee, en keek met onverschilligen blik naar eenige gier zwaluwen, die hoog in de blauwe lucht hun scherp gekras lieten hooren. Clara keek hare schoonzuster •dr teeder in de oogen, drukte haar zachtjes een kus op het voorhoofd en zeide fluisterend «Wat lijkt gij toch sprekend op uwen broeder, lief kind I” Philippe had alles gezien en gehoord. Het was de eerste maal dat hij uit Clara's mond een der gelijke uiting mocht vernemen Hij was diep getroffen en bleef een oogenblik bewegingloos staan. Toen wendde hij zich af en ging eensklaps heen. Clara wischte een traan af, die in hare oogen op welde. (JTorrf/ vervolgd). Frankrijk. Zondag is de tentoonstelling bezocht door 203.254 personen. Eergisteren was het be zoek veel geringer, eensdeels door het slechte weer, anderdeels doordat de wegen op het terrein door de hevige regens van Zondag herschapen waren in een modderpoel. Tegen den middag werd overal zand gestrooid, doch om halfeen brak een hevig onweder los, vergezeld van overvloedigen regen, zoodat de bezoekers weder de vlucht moesten nemen. Eergistermiddag is het Zweedsche pavil joen geopend, 12 dezer wordt het Belgische paleis ingewyd. Minister Millerand heeft bepaald, dat na 12 Mei a.s. geen werk meer mag worden verricht; alle stellingen enz. moeten vóór a.s. Zondag weg zijn on eventueele onvol tooide werken zullen worden weggeruimd. Tusschen Sèvres en Chaville is Zondag avond door verkeerden wisselstand een snel trein in volle vaart gereden op een trein, die er voor reed. Er werden 2 personen gedood en 12 gewond. 54) Het eenvoudige meisje kon niet anders denken of Philippe was inderdaad zoo gelukkig als hij ooit had kunnen hopen, en hare teedere gehecht heid voor Clara moest hierdoor aanmerkelijk toe nemen Zij kon zich niet genoeg verbazen over het feit, dat de vroeger zoo trotsche jonkvrouw de Beaulieu bij nadere kennismaking zulk eene lieve en hartelijke schoonzuster bleek te zijn. De hartelijkheid, welke zij van Clara ondervond, ge leek zelfs bijna op die eener zorgvuldige moeder of oudere vriendin. Clara en Suzanne waren dan ook weldra onaf scheidelijk aan elkander gehecht. Het bleek dat Clara, nu zij eenmaal de eerste periode van haar moeielijken strijd had doorgeworsteld, nog vol in nerlijke kracht en levenslust was om ook voor anderen nuttig te kunnen zijn. Suzanne had, spoedig na hare terugkomst, hare geregelde bezoe ken in de woningen der werklieden van Pont- Avesnes hervat, en bij deze tochten werd zij nu steeds vergezeld door hare schoonzuster Clara. Voor deze was het eene uitkomst, dat zij een ar beidsveld had gevonden, waar zij met goed gevolg ten bate van anderen werkzaam kon zijn. Zij durfde nu zonder schroom het geld aannemen, Telefoon No. A DVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kapitein Allum, de Noorsche militaire attaché bij de Boereu-etrjjdmacht, publiceert in bet blad „Politiken" een gesprek, dat hjj met President Kruger te Pretoria voorde. Toen hij door den heer Reitz aan den President voorgesteld was, merkte hij op, dat hij er zeer oud uitzeg. Ook constateerde hjj dadeljjk een ontsteking aan de oogen, die den President zooveel last veroorzaakt, dat hjj, niettegenstaando zijn donkeren bril, zjjn oogen gedurende het geheele gesprek gesloten moest honden. Daarenboven was hjj zeer terneergesla gen en stil. „Toen de heer Reit»," zoo ver telt de kapitein, „hem vertelde wat zjjn zen ding was, riep hjj plotseling uit„Wat moe ten wjj, arme Boeren, doen 1 De Kngelschen hebben hier 100.000 man, daar 40.000, op een andere plaats nog 30.000, en nu staren ze nog 30.000 Kaffers op ons af.” President Kruger zinspeelde op een juist ontvangen bericht omtrent dan inval van Kaffers bj Derdepoort. „Ik kreeg den iudriik”, vervolgt do schrij ver, „dat niet aileeu President Kroger, maar ook alle andere regoerings-ambtenaren de zaak als verloren beschouwden, maar des niettegenstaande nog niet dachten aan toe geven."

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1