;ns MM bode Aïeuw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 0 r Maandag 21 Mei 1000. 39ste Jaargang. No. 8201. Buitenlandscb Overzicht. 0 1 Senr-, ID. raagd ER i Mark KEXXISGEVIXG. NATIONALE MILITIE. fsuHleion. H AHTS i OCH T. LJRZ, TKIttllU Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1 H aming in Verspreide Berichten. a Ijï en (Wordt vtrvolfd.) IKMAN&Zn. KattensingeJ, Hamburg. zijn te ver- Commissie. ssie, EUMINGEN, etaris. 3n CEMENT, DR00G- MACHINEN- fpecialiteit in Dit No. bestaat uit Twee Bladen, EERSTE BLAD. NWERK, al» menmagizijn Kleiwegsteeg. iCUOEl- sen. SMITS. ;en werk. A. '«waarborgde zeker m. eel biedende ichts 118.000 Guld. 3.50 Guld l 76 Guld. 0 VO inde klassen rijzen worden ngsplan voor at, welk plan ntvangt onge- 3 gehad heb- ingslyst. iding van en direkt en de strengste .000 Mark. 10,000 Mark 6,001 Mark 8, 00 Mark 2,000 Mark 1,000 Mark 400 Mark 300 Mark 20 i Mark 1 5 Mark 184, 104, 100 73, 4 2l M ,lhÓ prijzen, j «draagt Mark >,000 M in )t 65,000 M., e tot 75/00 k en met de 6 500.000 M ie officieel is fiOlDSCHE CfllRANT eenvoudig per ten r.mbours. de aanvraag ■or de spoedig zoo spoedig Telefoon «o. St AD VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen Dat het Primitief KOHIER der plaatselijke directe belasting op de Inkomsten in deze Ge meente, voor het dienstjaar 1900 door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende Vijf Maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op4 de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invorde ring is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger Gouda, 19 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. Onderzoek van de Verlofgangers der MILITIE te Land. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter algemeene kennis, det inge volge art. 138 der Wet op de Nationale Militie, van den igden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) de Inspectie der Verlofgangers voor de Gemeente Gouda is bepaald op Dinsdag den 260 Juni X90Q, des morgens ten 9V4 ure, voor de lichtin gen x8(j4 en vroegere, 1895 en 1896 en des mor gens ten io*/4 ure voor de lichtingen 1897, 1898 en 1899 op de Stads Timmerwerf aan de Turf markt alhier. Daaraan behooren deel te nemen al de Verlof gangers der Militie te Land, die voor den in April 11 in hef genot gesteld zijn van onbepaald verlof, ongeacht de lichting of de Gemeente waartoe zij behoorenalleen zijn hiervan uitgezonderd de verlofgangers die in de maand Juni e.k. in wer- kelijken dienst moeten komen. Voorts Worden de Verlofganger! opmerkzaam gemaakt a. dat zij volgens aft. 140 der genoemde Wet, ter Inspectie behooren te verschijnen in Uniform gekleed en voorzien van de Kleeding- en Uitrus tingstukken, hun bij het vertrek met verlof mede gegeven en van hunne Zakboekjes met Verlof passen b. dat zij volgens art. 130 der Wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, niet alleen ge durende den tijd, dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zy in Uni form zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar dé plaats voor het onderzoek be stemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis1 keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het Krijgsvolk te Lande, bij genoetyd art. 13 toepasselijk verklaard. Naar het BTaneeh. Duitschlandi >e prijzen zijn 1 Loot den staa gegarandeerd aan de Vaal Volgens de „Standard” heeft een krijgsge vangen officier van de Transvaalsche artil lerie verklaard, dat aan déze zijde van Pre toria geen ernstige tegenstand zou worden geboden, daar Vereeniging aan de Vaalrivier onverdedigbaar is. „Central News” is het daar echter niet mee eens; maar meldt, dat de vaste stelling, waar de Boeren stand zullen houden, Klip- riviersberg is, een zeer sterke reeks kopjes ten noorden van de Vaal. Op tien mijl zui delijk van Johannesburg zouden de Boeren eveneens bezig zijn sterke stellingen in te richtenmet name Elandsfontein-Junction wordt met jjzerdraadversperringen krachtig versterkt. Telefoon O». De Citgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 3) Zonder de oogen voor haar neer te slaan, ver volgde hij: •Het treft toevallig, dat ik juist nog in tijd? hier- ben om uwe vraag te kunnen beantwoorden. Gij dacht immers aan mij Clara keek hem verontwaardigd aan en ant woordde kortaf: «Aan u? Neen, in het allerminst niet?” >Dat’ ii jammer 1” «En wat koxnt gij hier zoeken?” vroeg Clara op denzelfden toon De hertog de Bligny kwam een paar schreden naderbij en antwoordde: Natuurlijk niemand anders dan u.” «Met welk doel?” «Met het doel eens openhartig met u te kunnen spreken. Gij hebt mij straks piet vriendelijk ont vangen, toen ik u mijn gezelschap aanbood. Ik heb hoqp, dat gij op-dit oagentjlik beter gestemd zult zijn. Heb ik mij daarin vergist «Mij dunkt, waarde hertog, dat wij elkander weinig bijzonders kunnen te zeggen hebben.” «Meent gij dat waarlijk Want zie, ik heb tot mijn leedwezen opgemerkt, dat gij niet alles zegt wat u op het hart ligt. Gij hebt verdriet, al doet »En waar blijft nu uwe gevolgtrekking vroeg Clara met onverstoorbare koelheid. «Die gevolgtrekking ligt vpor de hand. Uwe gelukkige verstandhouding met uwen echtgenoot, waarvan gij zoo hoog opgeeft, schijnt mij toe in werkelijkheid niet te bestaan. Hij waardeert blijk baar niet den schat, dien het toe val, of liever myn noodlot, in zijne handen heeft gespeeld Ik her inner mij opnieuw uwe zonderlinge houding op den avond van uw huwelijk. Ik heb gelet op uwe beurtelingsche uitingen van toorn en droefheid Dit alles te zamen genomen, ben ik tot de over tuiging gekomen, dat gij geenszins zoo gelukkig zijt als gij verdient te worden.” Gaston de Bligny had den vinger op de wond gelegd, zonder zich te bekommeren om al de ver weermiddelen, waarmee Clara zich zorgvuldig had omringd. Zij wilde zich echter tot het uiterste blijven verdedigen en in geen geval hare zwak heid erkennen. Al haren moed verzamelende, her vatte zij op bitteren toon: «En in die veronderstelling hebt gij wellicht gemeend, dat nu het gëschikte oogenblik gekomen is om mij met uwe vriendschapsbetuigingen te vertroosten De Bligny vond het gevaarlijk nu reeds het terrein ite betreden, waartoe Clara’s fiere uitdaging hem min of meer in de noodzakelijkheid bracht. Hij zou zijne zaak benadeelde, door al te spoedig met d? waarheid voor den dag te komen. Hij veranderde daarom eensklaps van toon, en na zijn luchtige scherts van zooeven, legde hij nu een uitdrukking van diepe meewarigheid in zijne stem, toen hij antwoordde opvatten dan als een vijandige daad Wan neer het „Times”-bericht juist is, lijkt ons de toestand in het verre Oosten in allen geval gespannen. Japan kan thans nog iets uitrichten tegen Rusland. In een be- langwekkenden brief nit Yokohama aan „De Locomotief” werd onlangs uiteengezet, dat de Japansche marine thans nog verreweg de meerdere is van de Russische in de Oost- Aziatische wateren. Over eenigo jaren, als de Russische marine zal zijn versterkt, zal zulks niet meer het geval zijn. Er is dus wel iets voor te zeggen dat Japan, nu het nog eenige kans heeft zijn positie tegen over Rusland tracht te behouden. Maar zal het tegenover de ontzaglijke troepen massa’s van Rusland iets kunnen doen, terwijl Engeland thans buiten staat is het te helpen? Want de Russische kolos kan alleen te land worden aangetast I Officiéél wordt uit Pretoria bekendgemaakt dat de gefedereerden, nadat hun lagers en versterkingen rondom Mafeking hevig waren beschoten, het beleg ophieven. De Engelsche legermacht uit het zuiden nam daarop de plaats in bezit. Het telegram van Reuter dat het ontzet van Mafeking méldde, werd aan Mansion House aangeplakt en meegedeeld aan de mi nisters, het Lagerhuis, de Koningin en den prins van Wales. Enkele minuten na de aan plakking aan Mansion House vulde de me nigte alle straten, zingende, met vlaggen zwaaiende en dolle hoera’s uitstootende. De algemeene vreugde die door het bericht werd veroorzaakt, is niet te beschrijven. Roberts seint uit Kroonstad Methuen is gisteren Hoopstad binnengetrokken. De gene raals Dupreez en Daniels met veertig mau gaven zich over. „Cavalerie onder bevel van Broadwood bezette gisteren Lindley na gering verzet. Steyn was er niet. Zijn ambtenaren hadden Lindley Zondag verlaten. „Hutton’s bereden infanterie overrompelde gisteren 50 kilometer ten noordwesten van Kroonstad commandant Botha met veldkor- net Gassen, vijf man van de Johannesburg- sche politie en zeventien Boeren en nam ze gevangen. Wij leden daarbij geen verliezen. „Buller meldt dat verscheiden boeren in Natal hun wapenen ingeleverd hebben.” Naar officieel gemeld wordt, zegt Buller in zijn bericht omtrent de bezetting van Newcastle, dat van de 7000 Boeren die voor de Engelschen uit vluchten, omstreeks dui zend, naar het schijnt, naar Wakkerstroom zjjn gegaan, andere afdeelingen naar den Oranje Vrijstaat, en de overigen, die Buller •een bandeloozen troep noemt, naar Lange- snek, waar zij voornemens zjjn, de Engel schen tegenstand te bieden. Roberts ligt nog stil in Kroonstad; maar niet lang zal, zoo zegt men, de rust meer duren. Zullen de Boeren hem opwachten gij ook alle moeite om dit te verbergen.” Clara haalde minachtend de schouders op zeidq «Ik kan niet vinden dat gij in scherpzinnigheid zijt vooruitgegaan, daar gij onophoudelijk op het zelfde denkbeeld terugkomt, met een vasthoudend heid waarmede men waarlijk medelijden zou krij gen. Stel u toch eindelijk voor goed gerust. Ik heb geen verdriet, en gij kunt toch niet van mij verlangen dat ik het zal krijgen, alleen om u ge noegen te doen.’’ «Gelukkig!” antwoordde Gaston met een zucht, alsof deze verzekering hem een pak van het hart nam. „Niets kin mij aangenamer zijn dan de zekerheid dat ik mij vergiste. Ik had anders, op grond van hetgeen ik zag, geheel andere gevolg trekkingen gemaakt j maar het zal wel zijn zooals gij zegt, dat ik mijne vroegere scherpzinnigheid heb ’verloren. Heden morgen, nog meende ik op te merken, dat gij buitengewoon gejaagd en on rustig waart Gij hadt geen lust om deel te nemen aan de jachtpartij, die toch voor dames zoo aan genaam is. Gij hebt uwen echtgenoot nauwlettend in het oog gehouden «Welnuvroeg Clara, toen de Bligny even ophield. „Wat zal ik u zeggen,” vervolgde deze. «Mijn heer Derblay scheen zich, tot mijne groote ver bazing, niet veel aan u te laten gelegen liggen Hij had al zijne aandacht gewijd aan jle hertogin. Én gij hadt volstrekt niet het uiterlijk van met zijn galanterie ingenomen te zijpIntegendeel, ik zag uwe oogen fonkelen van toorn, en misnoe gen... Frankrijk. Het weder is de Tentoonstelling teParjjs in zooverre gunstig, dat het droog en helder is, maar het is er met den noordenwind zeer koud. Het aantal bezoekers bljjft con stant, zoodat er alle reden tot tevredenheid is omtrent het succes. De prijs van de toe- gangsbiljetten is echter dalendmen kan die op de boulevards koopen voor 55 centimes. De politie is ijverig in touw om een in dividu op te sporen, dat gewerkt heeft na bij de plek, waar de brand in het water- paleis ontstond en sedert is verdwenen. Het is iemand, die bekend stond als anarchist. De afdeeling voor vuurwerken is gisteren geopender zjjn historische stukken van groote waarde onder de inzendingen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft zjjn bezoek aangekondi^ en hjj wordt in het begin van Juni verwacht; omtrent den juisten datum kon men aan de ambas sade nog geen inlichtingen geven. Weder doet het gerucht de ronde, dat de Duitsche keizer of anders prins Heinrich met een eskader HAvro zal aandoen; maar aan de ministeriën verklaart men, dat de Fransche regeering nog niet gepolst is, of een dergeljjk bezoek aangenaam zou zjjn. Engeland. Eindeljjk heeft men eene ontzettingsmacht naar Coemassie afgezonden en wel 350 man, zoodpt weldra een bloedig gevecht te ver wachten is; vijftig man heeft men van de voorbanden macht afgezonderd ter bewaking te Prachi van de goudmijnen. „Gij beoordeelt mij verkeerd, Clara. Geloof toch, dat ik mijn uiterste best heb gedaan ou> elke gedachte aan u uit myn hoofd te zetten, nadat ik door mijne lichtzinnigheids uwe liefde onwaardig was geworden. Toen ik op La Varenne terug kwam, had ik myzelven reeds diets gemaakt, dat ik u volkomen had vergeten. Men had mij ge zegd, dat gy gelukkig waart, en ik verheugde mij in die gedachte. O, dwaas die ik was I Na zoo veel tegenspoed en teleurstéllinigen geloofde ik, dat mijn hart niet meer in staat zou zijn iets van ware liefde te gevoelen Doch weldra heb ik moe ten ondervinden, hoe zeer ik mij had vergist. Toen ik u terugzag, kwamen al de oude herinne ringen weer boven. Met diepe smart aanschouwde ik uwe hopelooze pogingen om een geluk voor te wenden, dat fti werkelijkheid uw deel niet was. Want daaromtrent hebt gij misschièn anderen kun nen misleiden, doch mij niet. Ik heb veel te duidelijk op uw gelaat gelezen wat er iri uwe ziel omgaat. Een onweerstaanbare macht trekt mij tot u. en ik geloof vaster dah ooit, dat gij de eenige vrouw zijt. die bestemd waart om eenmaal de mijne te wordenI” Clara had met sprakelooze verbazing deze harts- tochtelijke woorden aangehoord. Doch haar hart was geheel onbewogen gebleven. Zij had zelfs moeite zich voor te stellen, dat deze zelfde man, die zulke teederq taal deed hooren, eenmaal door haar bemind wa$ geworden met een voorbeelde - loozen hartstocht. De „Times” verneemt uit Peking, dat ten gevolge van twee overeenkomsten, die met de regeering van Korea gesloten zjjn op den 30en Maart, Rusland het uitsluitend recht verkregen heeft zich in de haven van Aba- sumpho te vestigen on dat Japan wordt uit gesloten dergelyke voordeelen aldaar te verkrijgen en op alle aangrenzende punten, welke van strategisch belang zjjn. Dit bericht is allerbelangrijkst. De haven van Masampho ligt op de Zuidoostkust van Korea, recht tegenover de Noordwestkust van Japan en zoo dicht mogeljjk daarbjj. Het punt is in- de eerste plaats van groot ge wicht voor Rusland als station op den scheep vaartweg tusschen Wladiwostock en Port Arthur, maar bovendien is het voof Japan wat Antwerpen in den tjjd van Napoleon voor Engeland werd genoemd: een pistool op de borst. Het ligt op ongeveer 200 K.M. varens van Simonoseki, een afstand zooals b.v. van Harwich naar Rotterdam, en op wat meer dan 250 K.M. van Nagasaki. Men kan gerust zeggen, dat dit de belangrijkste overwinning is, welke de onvergelykeljjk handige Russische diplomatie in de laatste jaren heeft behaald. Korea was na den Chineesch-Japanschen oorlog de twistappel tusschen Rusland en Japanbeiden wed ijverden daar om de hegemonie. Het was een wipnu eens was Rusland, dan weer Japan boven. Dat Rusland nu deze be slissende overwinning heeft behaald, Ijjkt er op te duiden, dat Japan’s invloed voor goed is vernietigd. Immers, de bijkomende bepaling dat Japan uitgesloten zal zjjn van het verkrijgen van dergelyke rechten op eenig punt van strategische waarde in den omtrek, maakt de nederlaag voor Japan juist zoo smadeljjk. Zóó zelfs, dat men zich gaat afvragen: Kan Japan zulk een overeenkomst anders c. dat hij die door ziekte niet kan verschynen, een attest van een geneesheer of Heelmeester door den Burgemeester geviseerd, moet overleg gen, en d. dat degeije welke zonder vergunning absent is, volgens de Wet met arrest zal worden gestraft. Goud', den i9n Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voorncemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1