;t VEB •kt rcA? ÏNS No. 8203. ïlsch HABTSTOCHT. JROOD, r.G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 39ste Jaargang. Bulleiilandsch Overzicht. IK zal chten. »d ALTO uier jiil ïep URZ, iep P- ed< Woensdag 23 Mei 1900. mbaum oadeaalf FEUILLETON. I Lord Roberts voorgesteld de krijgsgevangenen NEMAN 4 Zn. Naar het Fransch !<jn Telefoon t De (Jitg-ave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, francó per post f 1.70. I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN; en CEMENT, DR00G- MACHINEN- specialiteit in Sen stukje 25 Gr. r, Duitscldand ODE AMMER post f 1.60. rland dn 8 Amsterdam lie Schutxenapotheke sch, Oesterreich. itraal-Depót Sanden H Mei chap EABHIlKlS am. ERS Jz. i van echtheid ia turk steeds voor- q naam der Firma PE 1.01 DXCIIi:CÖIRANT Telefoon No. Sfe ADVE II TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. reld bekend en ‘en middel tegen iig-, Lever- enz. Inwendig wendig in bijna net goed gevolg *rijs per flacon 1.15. neeskracht tal elke pijnlijke erbodig. Met >r ongeueeslijk gs sen bijna 22 mgt genezing en ontstekingen enz. Dit alles zal echter weinig baten de ver kiezingen zijn uitgeschreven, en een Italiaansch minister, van de kracht van generaal Pelloux, zal wel middelen weten te vinden om don uitslag zoo niet geheel, dan toch giootendeels naar zyn zin te doen uitvallen. Inzending1 van Ad verten tiën tot 1 uur des inidd. Roberts seint, dat Mahon bericht heeft, den 15en van deze maand zich te hebben vereenigd met Plumer te Jammasibi. Den 13en hadden de Boeren, hem, Mahon, aan gevallen. Hij had toen vijf dooden en vier entwintig gekwetsten. De Boepenverliezen waren erger. Baden-Powell bericht van den 13en: Een macht van 250 Boeren onder Eloff viel Ma- feking aan, kwam in het kamp, doch werd verdeeld en ten deele omsingeld of trok zich buiten het gevecht terug, dat den ge- heelen dag voortduurde. Bü het Vallen van den nacht gaf een gedeelte der Boeren zich over. Zij die staande gebleven ^varen, wer den door het hevige vuur teruggedreven. De Boeren lieten tien dooden, negehtien ge kwetsten cn honderdacht gevangenen achter, onder wie Eloff en negen officieren. Er waren verder zeventien Franschen en vele Duitschers bij de gevangenen. De Engel- schen hadden zes dooden en elf gekwetsten. Minister Hay heeft aan de gedelegeerden der Boeren medegedeeld, dat Mac Kinley in de tegenwoordige omstandigheden zich genoodzaakt ziet, in de politiek van onpar tijdige onzijdigheid tusschen Engeland en de Republieken te volharden. Sedert eenige dagen komen, in verband hiermede, vredesgeruchten uit de Z. A. Repu bliek. Volgons de Engelsche bladen zou tydens de jongste zitting van den Volksraad gebleken zijn, dat zich onder de leidende personen in den Raad een sterke vredespartij bevindt, die krachtig ky den President aan drong op het openen van vredesonderhande lingen. Thans meldt de «Daily Express” dafr op nieuw door president Kruger langs tele- graphischen weg vredesvoorstellen aan Lord Salisbury zyn gedaan. Dit laatste bericht komt overeen met de mededeeling in de ,New-York Herald” dat door de Trans- vaalsche regeering aan Lord Roberts staking der vijandelijkheden is gevraagd, onder voorwaarde dat de levens en eigendommen der kolonisten die met de Boeren gestreden hebben, zullen gespaard blijven. Of dit de eenige voorwaarde is, blijkt uit het bericht niet duidelijk wel, dat zoo deze voorwaarde niet wordt ingewilligd, de strijd zal worden voortgezet met de vernieling der mijnen en de verwoesting van Johannesburg. Bovendien heeft president Kruger aan colonne van Maf eking, nu zij hare taak heeft volbracht over Lichtenburg en Ventersdorp zich te Potchefstroom bij Hunton en Methuen zoude kunnen voegen. De kaart raadplegende, acht ik het waar schijnlijk, dat by Pretoria de eerste ernstige tegenstand zal worden geboden en niet aan de Vaal. De talrijke doorwaadbare plaat sen (driften), die de kaart aangeeft, wetti gen het vermoeden, dat aan deze rivier als terreinhindernis geen hooge waarde kan worden toegekend. Zjjn onze inlichtingen juist, dan moet Pre toria beschouwd worden als een, volgens de eischen des tyds ingericht geretrancheerd kamp en de Engelschen rekenen dan ook op een geregeld beleg. Van hoe onschatbare waarde het zoude zyn, als gedurende dit beleg, talrjjke kleine commando’s ten Zuiden van de Vaal het veld zouden kunnen houden om den toevoer van levensmiddelen en mu nitie uit het Zuiden zooveel mogelyk te verhinderen, behoeft wel geen betoog. Dat de regeering naar Lijdenburg is ver plaatst acht ik een zeer verstandigen maat regel, want wordt de zetel van het bestuur ingesloten, dan blijft de president van den staat vrij in zyne bewegingen en kan hy op de troepenbewegingen buiten de veste een machtigen invloed oefenen. Al het bovenstaande in de hoop dat de Boeren vast besloten zijn den strijd tegen den erfvijand tot het uiterste toe vol te houden. uit te wisselen. Welk onthaal dit voorstel vond wordt'eveneens niet gemeld. k In stryd met de berichten over vredes- denkbeelden bij president Kruger en bij de Transvaalscne leiders, is echter het bericht uit Pretoria, Vlykens hetwelk de President aan de buiteülandsche consuls zou hebben medegedeeld, dat Johannesburg zal worden verdedigd, én dat de regeering zich niet verantwoordelijk acht voor letsel aan per sonen of schade aan eigendommen, die daarbij zou kunnen optstaan. Of zou dit een poging zyn, om de regeeringen van Europa op te wekken alspo^ stappen te doen, om den zegevierende!! marsch van lord Roberts te doen ophouden I Kuit.-kol. de Wit schryft in de ,N. R. Ct.” o. a. het volkende Op zoo verren afstand van het oorlogs- tooneel, en alleen beschikkende over be richten, die de Engelschen wol gelieven openbaar te maken, is het niet wel mogelijk een verklaring te geven van de zoo eensklaps opgestoken indedeloosheid onder de Boeren en wy laten de hoop nog niet varen, dat het hun voorgangers op politiek en militair gebied zal gelukken hen met nieuwen moed te bezielen en hen er op te wijzen, dat de moeilijkheden, waarmede de Engelschen te worstelen hebben, met den dag toenemen. In de „N. R. Ot.” van 19 dezer wordt helder uiteengezet hoe het invallend leger der Engelschen versmelt en hoe betrekkelijk weinig geweren de Vaal zullen kunnen over trekken. Wij zien dan ook, dat Roberts, nu hy Kroonstad bezet heeft, zich niet haast om verder nbofdwaarts op te rukken, maar eerst de noodige levensmiddelen en munitie wil verzamelen om hiertoe in staat te zyn. Deze handeling zal ieder moeten billijken, maar er zijn ook twee nadeelen aan ver bonden. De Boeren hebben nu ook gelegen heid om van den schrik te bekomen, die hun zonder geldige redenen om het hart schijnt geslagen en dp winter nadert met rassche schreden, een gedachte vjjand vooral voor de uit Indië en Australië afkomstige troepen. Pretoria schijnt nu de bestemming der verschillende Engelsche troepenafdeelingen te zyn. De höofdmacbt onder Roberts zal den spoorweg volger, en bij Viljoensdrift over de Vaal trekken; Methuen, die ten zuiden vap die rivier marcheert, zal zieh misschien by Kroonstad bij hem voegen, misschien ook vroeger de Vial oversteken bijv, by Pretorius- drift en dan naar Potchefstroom marcheeren, zich daar vereenigingen met Hunter, die den noordelijken oever volgt, terwijl de onzettings- In Italië heeft de regeering, om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken, het middel der ontbinding reeds toegepast. De Kamer is ontbonden verklaardde nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven op 3 Juni, de herstemming op 10 Juni, en op 16 Juni zal de nieuwe Kamer bijeenkomen. Zooalsblykt laat generaal Pelloux er geen gras over groeien hij zet uiteen, dat deze groote haast noodig is omdat de zaken van staat thans geen uitstel meer kunnen lyden, want de be groeting is in behandeling, en dient te worden afgemaakt, voordat de gunstige tyd voórby is. De oppositie ziet echter in die haast geen noodzakelijkheid, maar een soort streek, om ta beletten, dat de oppositie-candidaten hun standpunt behoorlijk uiteenzetten voor het volk, enzich de stemmen ervan weten te verzekeren. De linkerzijde verwijt generaal Pelioux dat hy, na de rechten der minder heden te Montecitorio te hebben geschonden, bezig is in het land nog erger conflicten te doen ontstaan, door het kiezercorps te be letten zich vóór de verkiezingen van de toe standen op de hoogte te stellen. draf kwam aanrennen, verhinderde de markiezin de Beaulieu over dit onderwerp verder uit te weiden, en bespaarde aan Clara de moeite van een antwoord te bedenken, dat voor haar in de hoogste mate pijnlijk moest zijn Pontac had wederom zijn jachthoorn aan den mond gezet en blies met oorverdoovend geschetter. Clara keek met bijzondere aandacht uit, of zij Philippe ook zag aankomen. Gelukkig was hij een van de eersten, in gezelschap van zyne zuster en van Sophie de Préfont. Sophie vloog eensklaps vooruit en fluisterde hare vriendin iets in het oor, wat een blos van tevredenheid op Clara’s bleeke wangen deed verschijnen, «Toen wij hem ontmoetten," zeide zij zacht, «was Aiij reeds lang niet meer bij Athénais. Hij had paar zonder veel complimenten in den steek gelaten, zoodat tij geen ander geleide had dan van dienL dwazen Pontac, die niets anders kan dan trompetteren. Een mooie kunst, en zoo aange- naany in gezelschap.” Sophie lachte vroolijk en keek spottend naar Athénais, die juist op dit oogenblik verscheen, half doof van Pontac’s kopermuziek. Zoodra zij Clara zag, zette Athénais haar paard in galop, en sloeg een spottenden blik op baren gemaal, .die op eenigen afstand onrerschillig om zich heen stond te kijken. «Wel zoo, waarde hertog, vind ik u eindelijk terug?" zeide zij «En tegelyk met mevrouw DerblayIk vind het zeer vriendelijk van u, dat gij uwe nicht in hare eenzaamheid hdbt wil len gezelschap houden?" Bij deze woorden keek zij Philippe scherp in 4 Verspreide Berichten. Frankrijk. De tentoonstelling is Zaterdag door 126.257 personen bezocht. President Loubet bracht dien dag een bezoek aan de honden tentoonstelling in den tuin der Tuilerieën. Officieel is nu eindelyk bericht ontvangen, dat de czaar naar Parijs zal komende da tum is echter nog niet vastgesteld. Alleen weet men, dat de czarina haar gemaal niet zal vergezellen. Eergisteren hebben alle gemeenteraden in Frankrijk hun maires of adjuncten geko zen. Slechts luttele nationalisten zyn daar toe gekozen. Te Algiers is de beruchte antisemiet Max Régis met algemeene stem men tot maire gekozen. Uit vrees voor een werkstaking onder de koetsiers, hebben de meeste rytuigmaat- schappjjen, te Parijs hun personeel eenige consessiën gedaan. Toch meende men, dat een algemeene staking niet zal uitblyven. De minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, is door den keizer van Japan be giftigd met het grootkruis van de orde van de zon. Het heet, dat aan kolonel Marchand het bevel over een nieuwe expeditie in centraal Afrika zal worden toevertrouwd, om de’ overblyvenden van de missies Behagle en Bretonnet te hulp te komen. Duitsohland. Slechts weinige koetsiers en conducteurs van de trams te Berlyn gingen Zaterdag aan het werk, het aantal stakers beliep ongeveer 5.000. Hier en daar ontstonden opstootjes, als de stakers een tram be merkten, die door zoogenaamde onderkrui pers gereden werd. Eenige wagens werden ernstig beschadigd, nadat men ze had laten derailleeren. Het publiek was op de hand der stakers. Eergistermorgen is de dienst op zeven van de voornaamste lynen hervat. Dö stakers eischten een loon van 90 tot 130 mark, een arbeidsdag van 10 uur en verlaging van het boetentarief. In het westen van de provincie Handover de oogen, als wilde zij een uiterste poging wagen om zijne jaloezie te ontvlammen. Derblay begreep aanstonds wat de hertogin bedoelde en deed een paar schreden voorwaarts met onheilspellenden oogopslag Clara werd doodsbleek. Zou Athénais er in slagen deze twee mannen tegen elkaar in het harnas te jagen Een oogenblik scheen het zoo, doch de Bligny had zijne gewone kalme hou ding niet vaarwel gezegd en zeide, met een be leefde buiging voor Clara Derblay >Het spijt mij waarlijk, dat ik daartoe niet in de gelegenheid ben geweest. Juist op het oogen blik, toen ik mij naar mijne nicht wilde begeven, was mijne tante mij reeds voor geweest.” Verstoord gaf Athénais haar ros een vinnigen slag met de karwats. De hertog de Bligny kwam zeer bedaard na derbij, hield het paard bij den toom tegen en hielp haar afstijgen. Tegelijk fluisterde hij haar toe Het is zeer smakeloos en onhandig een paard zonder reden zulk een verraderlijken slag te geven. Gij zit niet vast in den zadel, en loopt altijd ge vaar op den grond te tuimelenwat zeker een jammerlijk effect zou makenGeloof mjj, zulke onhandigheden moet gij afleeren, het staat al te burgerlijk Hij liet haar verder aan haar lot over, zich in stilte verheugende over hare machtelooze woede, en begaf zich nu naar zijne vriendin, in wier tegenwoordigheid hij eenige welsprekende toosten uitbracht op de welgeslaagde jachtpartij. (JFon/t wrvolg-dj. 65) Zij keerde zich óm en begaf zich naar het rond point waar de bedienden van Moulinet bezig wa ren een feestmaal voor de gasten aan te richten. Het was in zekeren zin voor haar een daad van voorzichtigheid, want de wijze, waarop de Bligny zich de laatste oogenblikken tegenover haar had gedragen begon haar inderdaad eenige Vrees in te boezemen. Zij had voor goed alle vertrouwen in zijn loyauteit verloren, en wist voor het oogenblik geen beter middel dan zich stilzwijgend te laten beschermen door de tegenwoordigheid van den talrijken bediendenstoet. Juist op het oogenblik toen zij naderbij kwam, hoorde zij den maitre-d’hotel tot de anderen zeggen »Het wordt tijd, wij moeten ons haasten, want ik hoor het gezelschap reeds aankomen.’* Van alle kanten kwamen nu de rijtuigen aan rollen. De ruiters en de amazonen volgden aan weerszijden. Het jachtgezelschap was blykbaar in eene opgewekte stemming. De jongelieden hadden volop genoten van den heerlijken zomerdag inde vrije natuur; niemand dacht aan leed of zorgen Voor Clara’s gevoel was het een pijnlijk contrast Helaas I zij bedacht niet, dat niemand dan zijzelve de oorzaak was van al haar leed. Een rijtuig, dat het éerste van alle stil hield, bracht plotseling hare gedachten in eene andere en betere richting. Hare moeder, de markiezin de Beaulieu, zat in een gemakkelijke open calèche. Clara ging haar aanstonds tegemoet en gevoelde zich op eens gerustgesteld door de komst dezer edelaardige vrouw, in wier tegenwoordigheid zij haar zielsangst opééns voelde verdwijnen. Mevrouw de Beaulieu had volstrekt geen haast gemaakt, en hare aankomst uitgesteld tot tegen den tijd, waarop het gezelschap vah de jacht zou terugkeeren. Zij was zeer verwonderd, toen Clara haar geheel alleen te gemoet trad, en vroeg »Gij alleen hier, mijn kind I Hoe komt dat Waar is uw man En waar is Sophie Sophie heeft mij juist een oogenblik geleden verlaten," antwoordde Clara zeer kalm, «en Phi lippe is op mijn eigen verzoek met het jachtge zelschap in het; bosch meegegaan. Het is nooit goed, wanneer jonggetrouwde menschon in tegen woordigheid vafl anderen te veel elkanders gezel schap zoekende anderen vinden daarin allicht stof tot allerlei aardigheden en plagerijen, niet waar Zij had weder al hare kalmte teruggekregen, en praatte zoo natuurlijk en ongedwongen vroolijk, dat hare moeder haar met welgevallen aanzag en in het minst geen kwaad vermoedde «Gij zijt wel gelukkig, dat gij uw eigen geluk voor al die anderen verborgen kunt houden,” zeide de markiezin. O, Philippe is waarlijk een model van een schoonzoon De komst van den jachtstoet, 'die nu in vollen I

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1