VER kt rcAP lAliliJ No. 8204. Donderdag 24 Juni. en Pa 3 ERVERIJ FEU1LLE1O\ HARTSTOCHT. Az. IMER erdam. en Koning rk Bultenlandscb Overzicht. Vrijdag 25 Mei 1900. 39ste Jaargang. t Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. srij stoom u van XVI. (W»rdt vervolgd.) KMAN Zn. Naar het Fransch rekking dezer irgde Geldver- ild, plaats te het vortrou- >nken, on daar iwe verloting zullen wij ook zijn door een de tevredon- igunstigcra to orden naar de rerfd. md of geverfd j gezondheid de Heer en verven vod in, alsook alle De moeilijke toestand waarin zich de ■iilIlOll iars, OUDE IMMER »r by: ERS Jz. van echtheid ia urk steeds voor naam der Firma >E »n hol nieuwe i den loop van er otingen vau ad ragende tomen daar- an eventueel d echter ijz, a M, i0,000 :iv a Ar in nt\ »m’. 5'000 8,000 f,000 1,000 40 155 00, I, 104, 109, 73, Bcbiedt steeds Staat en kan iaat verkiezing iotere plaatsen irden. geluk begun- enhjke prijzen uffic eele be- verkr.-geu on d o, a, Mark 0, 40,000 enz. op den heoht- Dtuing van alle selueming be- golieve dor- 1 zijnde trek- echtstreeks te het vereisehte ing der prijzen ook de betref- s, gratis bijge- Begunsiigers g do officieele Generaal Buller seint uit Newcastle, dat hy bericht ontving van kolonel Bethune, dat aan een eskadron van zyn bereden infanterie, dat zich gisteren op marsch van Newcastle bevond, op zes mijlen ongeveer ten Zuid westen van Vryheid een hinderlaag werd gelegd door de Boeren. Slechts zeer weinige manschappen ontkwamen. Het geheele ver lies bedraagt ongeveer 66 -man. Kolonel Bethune keerde terug om voorraden te halen en marcheert heden naar Newcastle. Generaal Buller had kolonel Bethune met 500 man afgezonden om naar Nqutu op te rukken, dat volgens de geruchten door den vijand ontruimd was. V Nadat de Boeren-gezanten het departement van buitenlandsche zaken te Washington hadden verlaten, ging Hay naar het Witte Huis, en na met Mc Kinley geraadpleegd te hebben, vaardigde hij een lange verklaring uit, waarin het onderhoud wordt beschreven en de houding van Mc Kinley ten opzichte van de oorlogvoerende partijen in Znid- Afrika wordt toegelicht. Hay deelde aan de gedelegeerden mede, dat de artikelen III en V van deHaagsche Conventie eenige verdere actie door de Ver. Staten onder de bestaande omstandig heden onraadzaam schijnen te maken. De verklaring besluit als volgt: De stappen door den president gedaan in zpn ernstigen wensch om den oorlog te zien eindigen, mogen reeds gezegd worden te gaan tot de uiterste grens die hem veroorloofd is. Zijn vollen plicht gedaan hebbende om zijn neutrale positie strikt in acht te nemen, en de eerste gelegenheid die zich voordeed aangegrepen hebbende voor het aanbieden zijner goede diensten in het belang van den vrede, beseft Mc Kinley, dat hem in de te genwoordige omstandigheden geen andere weg openstaat dan te volharden in zyn poli tiek van onpartijdige neutraliteit. Daarvan af te wijken, zou in strijd zijn met al onze tradition en nationale belangen, en zou leiden tot gevolgen., welke noch de presi dent, noch het volk der Ver. Staten gaarne zou zien. GOlJDSf HE umtivr. f\ieiiirs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon A O. 82.. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Philippe Derblay zat te werken in zijn groote studeerkamer. Zijn schrijfbureau was beladen met een aantal papieren, welke hij met onafgebroken aandacht doorlas, om er daarna zijne handteeke- ning onder te plaatsen De zon scheen recht op den voorgevel van het kasteel. Een der zonne stralen kwam hem voor de oogen schitteren, zoo- dat hij genoodzaakt was even op te staan en naar het venster te gaan, om de zonneblinden neer te laten. Hij keek naar buiten. Aan den rand van den vijver zag hij Suzanne zitten, die zich bezighield met visschen. Haar vischlijn lag in het water, en de dobber, in beweging gebracht door een aanbijtend vischje, huppelde over de oppervlakte Uithoofde van den Hemelvaarts dag verschijnt de «Goudsche Cou rant* morgen niet. meer heeft gerept van de voorwaarde dat men uit de vakvereeniging moest treden. Voor burgemeester Kirschner is deze uit slag een groot persoonlijk succes. Overigens zal de directie wol wat tammer geworden zyn na de houding der voorsteden. Daar bestaat nl. de bepaling dat de concessie vervallen kan worden verklaard zoodra het tramverkeer 48 uur stilstaat, en de gemeentebesturen van zeven voorsteden hadden zich reeds vereenigd om stelling te nemen tegen de martschappij. De strijd is dus kort maar hevig geweest en de resultaten zijn, vooral wat het beheer der pensioenkas en de instelling dor stations- comitè’s betreft, uit een sociaal oogpunt zeer belangrijk. Wat de hevigheid betreft, die was Zondagmiddag op het hoogst by de Rosenthaler Poort. Daar werd gevochten tusschen eon leger van eenige honderden politie-agenten en vele duizenden rumoer- makers (geen stakers) die steenen gooiden (zelfs van de daken der huizen) en schoten losten. De politie moest er met de blanke sabel op in en het was toen dat er zooveei gewonden vielen, waarvan er zelfs twee stierven. üit een mèdedeeling van de Regeering in het Pruisische Huis van Afgevaarden er is een interpellatie gehouden over de opstootjes is voorts nog gebleken dat Zondagavond de troepen zyn geconsigneerd. Dat het tramverkeer na don middag op last van de politie werd gestaakt is óók aan do regeeriug te wyten geweest daar deze de opgewondenheid wilde verminderen en vooral de politie wat rust wilde gunnen. Overigens had de regeering zich niet in den stryd gemengd. Haar houding vond nergens afkeu ring, wèl goedkeuring van verschillende zjjden yz, a M, 10,,100 ijz.aM. Enn" yz. a M. iMM, I «offl 3,50 3 1,ÏS t>/, -,»0 per postwissel idol lijk met de jrd, pu ieder hel wapen van Loten ze’f in tic, waarop het eerste deel werd aangeno men met 439 tegen 56 stemmen en het tweede deel, de goedkeuring van de ver klaringen der Regeering, met 271 tegen 226 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat hij nog een aanvulling van deze motie had ont vangen, waarby de regeering wordt uitge- noodigd te zorgen dat de zaak-Dreyfus met opnieuw op het tapijt wordt gebracht. De additioneele motie werd met 457 tegen 78 stemmen aangenomen, en de daarmee aangevulde motie van Gouzy aangenomen met 286 tegen 237 stemmen. g inl bie.lt de 4 die door do A goedgekeurd y Spaansche regeering bevindt door de onlus ten in verschillende plaatsen en de maatre gelen die ter onderdrukking daarvan moe ten worden genomen, worden nog vérzwaard door den financieelen nood. De hooge uit gaven als gevolg van den oorlog met de Vereenigde Staten, en de nieuwe eischen der ministers van oorlog en marine, om het leger en de vloot weder op eenigszins georga niseerde wyze in te richten, hebben zware offers gevraagd van het Spaansche volken om de financiën nu eenigszins te regelen heeft de Spaansche regeering besloten een consolidatieloening aan te gaan. Het daarop betrekking hebbend besluit is in de Staats courant gepubliceerd. De leening bedraagt 1200 millioen pese tas, aflosbaar in 50 jaren, met driemaande- lyksche aflossingen, tegen een rente van 5 pCt. mot een belasting van 20 pCt. De aandeelen zyn van 500 tot 500.000 pesetas nominaalzij worden uitgegeven tegen een emissiekoers van 83 pCt. De inschrijving zal plaats hebben bij de Spaansche Bank, die volgens het besluit belast zal worden met de uitbetaling der coupons en de amortisa tie der 5 pCt. schuldbrieven. De sommen voor dezen dienst bestemd zullen door de Regee ring aan de Spaansche Bank worden uitge keerd, naar mate van de ontvangst uit het tabaks-monopolie. Bovendien wordt do schuld op verschillende wijzen gewaarborgd door den Staat, en worden verschillende an dere Spaansche schuldbrieven tegen de no minale waarde by de inschrijving in betaling genomen. Door deze leening hoopt de Spaansche re geering haar financieelen toestand weder voldoende te verbeteren. In de Fransche Kamer interpelleerde de afgevaardigde Gouzy over de algemeene staatkunde. Hy wees er op dat de verkiezin gen buiten Parijs een overwinning waren voor de republikeinsche staatkunde en vroeg der regeering maatregelen te nemen voor de verdediging der Republiek. De minister-president vroeg de medewer king van alle republikeinsche partijenals hy zich vergist, zal de Kamer het hem zeggen. De eenvoudige orde van den dag die werd gevraagd, werd door de regeering afgewezen. Zy vereenigde zich met de motie-Gouzy, die verklaart dat de Kamer besloten is met kracht de staatkunde van hervormingen, van verdediging dor republiek en der gewetens vrijheid voort te zetten, dat zy de verkla ringen der Regeering goedkeurt enz. De af gevaardigde Krautz vroeg splitsing dermo- 66) Clara had met moeite hare kalmte bewaard bij het aanschouwen van dit pijnlijk tooneel, en ver zocht hare moeder thans haar met de calèche naar Pont-Avesnes te willen terugbrengen Een lood zware last drukte haar op het hart. Het antwoord, dat Gaston aan Athénais gegeven had, en waar door eene gewelddadige oplossing tegenover Phi lippe voor het oogenblik was vermeden, had haar eenigszins tot medeplichtige van de leugen ge maakt. Liever dan voor zichzelve dezen blaam te dragen, wilde zij aan haren echtgenoot de volle waarheid biechten, zelfs op gevaar af van daar door zijn toorn op te wekken. Toch had zij nog niet den moed om hem daarover reeds nu te spreken. Van tijd tot tijd wierp zij een angstigen blik naar Philippe, die met Bachelin te paard reed, vlak naast het rijtuig zijner schoonmoeder. Zij kon niets bijzonders aan zyn uiterlijk bespeuren. Hij was in gesprek met den notaris, en zijne stem ■Jclonk even kalm en helder als altijd. Doch zij kende het karakter van Philippe genoeg, om te weten dat hij de macht bezat zijne innigste aan doeningen te verbergen onder een onbezorgd uiterlijk. In stilte hoopte zij, dat Philippe jaloersch ge worden mocht zijn. Zelfs al moest het haar leven kosten, dan nog zou zij op dit oogenblik niets liever wenschen dan hem in toorn te zien los barsten. Dan had zij ten minste eenige zekerheid, terwijl zij nu aanhoudend door allerlei twijfelingen werd heen en weder geslingerd. Zij was stellig besloten den volgenden morgen met hem te spre ken over haren broeder, en dan tevens de gele genheid te baat te nemen om door te dringen in de geheimen van zijn hart. Onder het voortrijden hoorde zij van tijd tot tijd nog het luidruchtig gesnap der feestvierende jongelieden, en daartusschen door het hoornge schal van den Burggraaf de Pontac en Bistocq, den pikeur. Verspreide Berichten. Frankrijk. De Tentoonstelling is Zondag bezocht door 366,994 personen. Het avondfeest slaagdi uitstekend. Maandagmiddag te 3 uur beeft de plechtige opening plaats gehad van de Nederlandsch-Indische afdeeling. De minister van oorlog, generaal De Gal- lifet, laat formeel tegenspreken, dat er sprake van is, dat hy benoemd zou worden tot groot kanselier van het Legioen van Eer. De nationalistische Eclair rakelt de Dreyfus- zaak weder op. Het blad beweert, dat de Algemeene Veiligheidsdienst eenige personen die in de Dreyfus-zaak gemengd waren, heeft doen bewaken, ten einde bewijsmateriaal te kunnen verkrijgen, dat de generale staf by het proces te Rennes individuën als de mys- Met een stillen zucht liet hij het zonnescherm neder en sloot toen het raam weder dicht. Hij ging weer voor zijn schrijftafel zitten en wilde juist met den arbeid voortgaan, toen hij door een bescheiden tikje aan de kamerdeur gestoord werd. «Binnen I” riep hij. De deur ging open, en Clara stond ®p den drempel. Zij scheen eenigszins aangedaan, en hare wangen waren hooger gekleurd dan gewoonlijk, doch hare stem beefde niet, toen zij zeide: «Ik stoor u toch niet in uw werk Philippe, eenigszins verrast door dit ongewone bezoek, wees haar met beleefde buiging een stoel en antwoordde eenvoudig «Gij stoort mij volstrekt niet.” Hij ging voor den schoorsteen staan, en wachtte nu af wat zijne vrouw hem zou te zeggen hebben. Clara keek eerst met eenige verwondering om zich heen. Het was voor het eerst in haar leven dat zij deze kamer betrad, welke uitsluitend voor Philippe’s eigen gebruik was ingericht Üe ge heele toon der meubelen enz was in volkomen overeenstemming met het ernstig en degelijk ka- takter van Derblay. l’hilippe verdiepte zich in allerlei gissingen over de vermoedelijke aanleiding tot hare komst Toen Clara nog bleef zwijgen, was hij de eerste, die daaraan een einde maakte door te zeggen «Hadt gij iets te vragen?” De werkstaking van het personeel der „Groote Berlynsche” is geëindigd, veel spoe diger dan men, by de halsstarrigheid der directie, had verwacht. De onderhandelingen, gevoerd onder leiding van burgemeester Kirschner hebben geleid tot vaststelling van de volgende punten lo. De inrichting en het bestuur der pen- sioenskas zal, overeenkomstig den wensch der stedelyke raadcommissie voor het ver keer in overeenkomstig den wensch van het personeelgemeenschappelijk worden onder nomen door do directie en het personeel. (Dit beteekent dat de vaststelling en toeken ning van pensioenen niet meer uitsluitend door de directie geschied. 2o. Het loon van conducteurs en bestuur ders bedraagtBy aanstelling 85 mark per maand, na een proeftyd van zes maanden 90 mark, na drie jaar 95 mark, na tien jaar 100 mark, na vyftien jaar 115 mark, na twintig jaar 120 mark (de eisch wasby aan stelling 100 mark en na vyf jaar 150 mark) 3o. Er worden vier vrye dagen per maand gewaarborgd (eischéén vrye dag in de week welke om de vier weken een Zondag moet zynvoorts tien dagen verlof per jaar benevens verlof by ernstige familieomstandig heid) 4o. Een diensttyd van negen uren voor koetsiers en bestuurders, en van elf uren voor conducteurs, met inbegrip van gereedmaken én afbetalen (eisch algemeene diensttijd van negen uren met twee rustpoozen, resp. van i en uur); 5o. Overwerk 50 pfenning per uur (eisch 60 pf.) 6o. Geen bestraffing der stakers; 7o. Voor elk eindstation eene commissie te kiezen die periodiek met de directie over leg zal plegen. Zooals men ziet hebben de werklieden den ongerijmden eisch laten vallen dat nieuw per soneel alleen uit de vakvereeniging mocht worden gekozen, terwyl de directie ook niet en vormde daar allerlei kringen. Het jonge meisje scheef» echter zoo zeer in gedachten verzonken, dat zij niets daarvan opmerkte. Aan de uitdruk king van haar .gelaat kon men zien, dat hare droomerijen niet anders dan van blijden en geluk kigen aard konden zijn. Philippe glimlachte even, opende toen zachtjes het venster en riep «Suzanne, ziet ge niet dat gij beet hebt 1” Het meisje schrikte onwillekeurig en keek om. Toen zij haren broeder aan het raam zag staan, riep zij vroolijk: «O, Philippe, gij zoudt mij waarlijk doen schrikken I” «Er hangt al tien minuten lang een baars aan uw hengel te spartelen,” zeide Philippe. «Waarom haalt gij hem niet op Dan behoeft dat onge lukkige beest niet zoolang gemarteld te worden Aanstonds wipte Suzanne den hengel in de hoogte. Inderdaad kwam er een vischje te voor schijn. Zij nam hem van den haak en liet hem in het korfje vallen, dat naast haar stond «Ik heb er al twaalf,” riep zij met gerechtvaar - digden trots, terwijl zij haren broeder het gevulde korfje liet zien «Dat zal een heerlijke tractatie worden,” ant woordde haar broeder. «Ga maar genist zoo voort I” Hij bleef nog een oogenblik staan kijken, terwijl zij opnieuw een rooden worm aan den haak hechtte. Met innig welgevallen beschouwde hij haar in hare jeugdige frischheid en onschuld, en in zyn hart uitte hij de bede, dat voor dit goede kind toch een gelukkige toekomst mocht weggelegd zijn. Telefoon No. 82 A DVER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a. 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1