T, ao BINNENLAND- S(‘ll No. 8206. Buitenlandsch Overzicht. CAP !- Maandag 28 Mei 1900. IIABTSTOCHT. Echte eumen-' in den am des nardigd 'ereidbe- u Btoll- MMEH ER 3MIT8. m werk. FEUILLETON at ING. 100D, j. k aas o dan de conservatieven. Terwgl de 103. KMAN k Zn. I I A 39ste Jaargang. NaAr hot Fransch De sirdar van Egypte wordt heden te Portsmouth verwacht. De oorzaak van deze reis is onbekend. O U D Js IWERK, als magazijn ileiwegsteeg. CHOKX en. Generaal French bevond zich eergisteren te Prospect, omstreöks 8 kilometer ten noor den, van de Rhenoster, aan den spoorweg gelegen, en generaal Hamilton rukt ook verder .noordwaarts op, naar het heet. Uit do En- der Zelf- e uitspat- MCSdUMHi iiëfl lit mid- E succes oryving heuma- nd, pyn ug enz proefde MM» .el ver- ook ie- en lette .Ankert' Oc.defl ten. Te R .th, Cle- g Sanders. 7 afb. Prps verschrik- >ugd lijdt enng, die 1 van een g hetVer- Aarkt 34, at bedrag, :en boek- Hete- In de oorlogsbulletins te Pretoria is be kend gemaakt dat de Boeren Heilbron heb-, ben moeten ontruimen voor de overmacht der Engelschen. In het gevecht werden echter 60 Engelschen gewond en 20 gevangen genomen, waaronder 3 officieren Een afdeeling van 3000 man met 10 ka nonnen rukt op in de richting van Vrede- fort, noordwestelijk van Heilbron, aan de andere zijde van den spoorweg. De Boeren verloren een gesneuvelde en zeven gekwetsten. daar in het centrum nog beweerd, dat men eigenlijk toch gewonnen had, maar dit was zoo niethet was inderdaad een capitulatie waarbij men den vijand had toegestaan een oud stuk geschut mee te nemen, dat vooraf vernageld was. Vele sprekers drongen er op aan om gewapend te blijven tegen de reactie. bjj: ;rs Jzf an echtheid is rk steeds voor- aam der Firma E De Vereeniging tot opr chting en exploi tatie van Volkssanatoria voor borstaders in Nederland hield eergisteren te Utrecht eene algemeene vergadering. Door den secretaris werd verslag uitge bracht over het afgeloopen boekjaar. In dit verslag wordt melding gemaakt van de plan nen tot oprichting van een sanatorium te Hellendoorn, waarvan aanvankelijk de kos ten waren begroot op f 235,000, doch de beschikbare middelen f 180,000, noodzaak ten tot wijziging van die plannen op een meer bescheiden voet. Voor het toestaan van wan deling in zijn bosschen te Hellendoorn werd hulde gebracht aan mr. Vening Meinesz te Amsterdam. In 1899 werden tot eere’eden benoemd mevr. Fransen v. d. Putte, geb. v. Tets en Deuairiere Lampsius v. d. Velden geb. v. d. Bosch, voor hare vele belangrijke diensten de Vereeniging bewezen door het regelen van de te Utrecht gehouden fancy-fair, welke een bate heeft gegeven van f 42,000. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het batig saldo 1 Januaria jl. f 180,000 was. Tet leden van hot hoofdbestuur, in de plaats van de heeren jhr. E. A. O. de Casem- broot en dr. J. Strybos die bedankt hobben, werden benoemd de heeren jhr. Schorer te Middelburg en dr. v. d. Heide te Tilburg. Een nieuw huishoudelijk reglement werd behandeld en goedgekeurd. Ten slotte werd door den voorzitter ter kennis van de vergadering gebracht dat de architect der vereeniging een nieuw plan voor het Sanatorium heeft ontworpen dat f 20,000 besparing zou geven, maar daar zulks ton koste van hygiënsche eischen zou geschieden werd dit niet aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal weder te Utrecht worden gehouden. 68) Philippe viel haar in de rede met een bitteren lach, en zeide «Gij erkent dus zelve, dat gij u veel te verwij ten hebt? Het is wel vriendelijk van u dit eens uit te sprekenMij dunkt, wanneer dat het eenige is wat ge mij te zeggen hebt Clara was gevoelig getroffen door Derblay’s scherpen spot. Doch zij wilde tot eiken prijsbaar kalmte bewaren en vervolgde: «Wat 'ik u gezegd heb, meen ik ten vollemaar erken gij dan ook, dat gij mij voor mijnongelijk zwaar doet boeten.” «Ik riep Philippe. «Mag ik weten waarmede Heb ik u ooit eenig verwijt gedaan Heb ik u ooit een kwetsend woord gezegd •Neen. Maar toch zou ik oneindig liever uwen toorn hebben verdragen dan die doodende onver schilligheid, waarmede gij mij behandelt. Iedereen van onze kennissen gelooft, dat ik de gelukkigste vrouw ben, die men zich kan voorstellen. Overal waar ik kom, word ik gevleid en benijd. Doch tehuis zoek ik mijn geluk tevergeefs.” Philippe Derblay keek haar scherp in de oogen en zeide «Uwe schildering is treffend juist, maar dat is gekookt voor da- ■el* van Ah rsi van ibraQcen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De Tentoonstelling werd Woensdag door 141.092 personen bezocht. De president der Republiek bracht gisteren een bezoek aan de afdeeling voor Fransche nijverheid. Biri- nenkortjjwordt vorst Ferdinand van Bulga rije te Parijs verwacht, om een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling. Het be zoek van negus Menelik van Abessinië is afgedrongen wegens het uitbreken van troe belen in zijn rijk. De zaak Picquart-Reinach-Lepelletier, die eergisteren voor de rechtbank behandeld zou worden, is weder 4 ‘weken uitge* steld. 4 ik herinner u nogmaals, dat dit alles alleen uw eigen werk is.” Clara keek hem ernstig aan Zij zag duidelijk, hoe hij gebukt ging onder den last van zijn ziele- leed. Zijn gelaat was doodsbleek, maar zijne stem verried geenerlei aandoening. Een oogen blik ge voelde zij behoefte zich aan zijne voeten neder te werpen en hem alles te zeggen wat haar hart haar ingaf. Zij wilde hem hare liefde belijden en stond reeds op het punt om zijne hand te grijpen, doch Wederom werd zij weerhoudèn door datzelfde ge voel van trots, waaraan zij helaas reeds te veel tot haar eigen ongeluk had toegegeven Geen froord kwam over hare lippen. „Ik moot noodzakelijk naar de fabriek,” zeide Philippe op den kalmsten toon van de wereld, en alsof er niets was voorgevallen. »Gij zult mij dus niet kwalijk nemen wanneer ik u alleen laat.” Welk antwoord moet ik aan mijn broeder over brengen waagde Clara nog te vragen. 1 »Zeg hem, dat ik te veel vertrouwen stel in zijne loyauteit, om te vreezen dat hij mijne wei gering aan Suzanne zou mededeelen Ik zal trach ten eene geschikte aanleiding te vinden om haar •‘oor eenigen tijd van hier te verwijderen.” Met een afgemeten balging ging hij de framer uit en liet Clara alleen Zoodra hij vertrokken was, gevoelde de arme vrouw op eens al de zwaarte van haar verschrik kelifken toestand en thans met de zekerheid dat aan herstel niet meer te denken viel. Te vergeefs had zij met Philippe gesproken over de smart, die haar gemoed verteerde. (Wordt vervolgd,) niet mijne schuld. Gijzelve hebt over uw en mijn leven beschut. Het is volkomen zooals gij het hebt gewenscht.” «Helaas ja,” zuchtte Clara. «En toch had ik nog het recht gehad te hopen dat ik ten minste rust zou vinden, maar neen, de atschuwelijke vrouw, die mijn ongeluk wil, komt mij hier ook vervolgen en gij laat dit toe, gij maakt u zelfs tot medeplichtige van hare listen en lagen I Zij wil zich van u meester maken en uwen goeden naam in opspraak brengen. En gij hebt zelfs niet zoo veel medelijden met mij, dat gij mij althans die vernedering bespaart O, maar dat zal niet langer zoo duren, ik duld het niet, ik wil het niet «Gij wilt het niet?” herhaalde Philippe. «Neen, ik wil het niet!” «Gij vergeet,” hernam Philippe gestreng, >dat ik in dezen de eenige ben, die het recht heb te zeggen ik wil 1” Clara’s trotsche aard kwam weder boven, In hare verblinding door toorn en jaloezie, riep zij uit «Wees voorzichtig Maak mij niet wanhopig Uwe onverschilligheid zal ik wellicht nog kunnen dragen, maar zulk eene beleedigende geringschat ting, zulk een publiek schandaal, dat nooit Derblay ging haar eenige schreden tegemoet en zeide met spottenden ernst «Nu herken ik u weder. Gij zijt dus nog altijd dezelfde gebleven. O ja, wat de anL_ zullen denken, dat is het, waarover gij u het meest bekommert. Alleen ter wille van i de wereld, waarin gij verkeert, hebt in het dolzinnige avontuur, dat Duitbchland. Te Berlijn is een algemeene bakkers werkstaking aanstaande. De gezellen eischen loonsverhooging en hebben den patroons tot 12 Juni tijd gegeven voor antwoord. Engeland. De 81ste verjaardag van koningin Victo ria is Woensdag gevierd, een dag te vroeg dus. Londen was bevlagd, ’s avonds gëilln; mineerd en de gewone parade werd gehou den, die gëinspecteerd werd door den prins van Wales. Het Lagerhuis heeft in -tweede lezing met 248 stemmen tegen 129 aangenomen de wet, waarbij bepaald wordt, dat vrou wen verkiesbaar zyn in de nieuwe gemeen teraden voor de verschillende wijken van Londen. Het bestuur van de Bachelor’s Club blijft er op aandringen, dat de hertog van Or leans zyn ontslag zal nemen als lid van die club, in verband met zjjn brief aan den Pd^yschen caricatuur-teekonaar Wil lette. Als de hertog zjjn ontslag niet neemt zal hij worden geroyeerd. Men zegt, dat verscheidene groote Fransche clubs, als: de Jockey Club, de Mirlitons enz., weer wraak zullen nemen door Engelsche aris tocraten als lid te royeeren. Het blijkt, dat by de anti-Fransche be- toogingen by de viering van het ontzet van Mafeking te St. Hélier (Jersey), alle door Franschen bewoonde huizen zyn ver nield en geplunderd. De Fransche consul heeft zyn beklag gedaan by den procurour- generaal der koningin en deze magistraats persoon heeft geantwoord, dat een onder zoek is geopend en maatregelen zyn geno men, om herhaling der onlusten te voorkomen. De khedive van Egypte verlaat 2 Juni Alexandrië en reist via Triest naar Enge- langd, waar hij 21 Juni verwacht wordt. huwelijk En zelfs nu nog zijt gij zoo beangst oor hetgeen de buitenwereld zal zeggen en dat men u wellicht zal uitlachen, dat gij het waagt mij te dreigen.” •O neen, ik dreig niet,” riep Clara uit, terwijl zij in tranen uitbarstte, «maar ik smeek u, heb medelijden, Philippe. Wees edelmoedig, en maak mij bet leven niet voor altijd ondragelijk door uwe onverzoenlijke hardheid. Zijt gij niet reeds genoeg gewroken O, zelfs indien gij van geene toena dering wilt weten, dan toch smeek ik u, bevrijd mij van de kwellende nabijheid van Athénais, en verwijder ook den hertog de Bl\gny.” Zij had bij het uitspreken van deze laatste woor den de oogen van Philippe afgewend, als schaamde zij zich die bekentenis af te leggen. Derblay vatte dit echter anders op en antwoordde «Waarover beklaagt gij u toch Denkt gij dan, dat het voor mij aangenaam is die twee te ont vangen. En toch doe ik het, alleen, om uwentwil, omdat zij uwe bloedverwanten zijn.* Wat zou de wereld, aan wier beoordeeling gij zooveel waarde hecht, wel zeggen, wanneer wij zonder geldige reden ons huis voor hen sloten. Wij moeten ge duldig de onaangename gevolgen van onze ver houding leeren dragen. Het leven is niet zoo gemakkelijk als gij misschien wel eens hebt ge dacht, en het laat zich niet zoo eenvoudig schik ken naar de grillen van een bedorven kind. Wij mogen ons ongeluk niet nog grooter maken dan het reeds is «Ik heb dus niets meer van u te wachten, niets meer te hopen vroeg Clara. •Neen, niets,” antwoordde Philippe koel. ,.En De Duitsche Rijksdag zal van 30 Mei tot 6 Juni vacantie nemen en dan terstond de vlootwet nemen. De Ultramontanen zyn veel verstandiger dan de conservatieven. Terwijl de „Ger mania” zwygt over de nederlaag by de Lex Heinze, zegt de „Kreuzzeitung” dat de Lex Heinze het volgend jaar weer op het tapyt moet komen. De vergadering van den Göthebond te Ber lijn ging ook na de beslissing door en werd een overwinningsfeest, waar veel geestdrift heerschte. Men berekent, dat ongeveer 6000 personen de vergadering bywoonden. Suder mann presideerde en er werd menig hartig woord gezegd. De Rijksdagafgevaardigde Heine, socialist, zeide, dat er in de party veel stryd geweest was over de obstructie, die uit den aard der zaak het parlementa risme doodelyk wondde. Wel werd hier en GUIINIIE Kil HAM yVi’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Gemengde Berichten. Op 23 April jl. werd door een Frausch sprekend persoon, zich noemende Henri Wal lach, ongeveer 35 jaar, by een der bankiers kantoren te ’s Gravenhago in betaling aan geboden een wissel, groot 500 francs, ge trokken door het Comptoir Industrieel et Commercial, Societé Anonyme, agentschap te Roubaix, op de banque de Bruxelles te Brussel aan de order van Alfred Duterme Cie. en door laatstgenoemde firma 19 April jl. geëndosseerd aan H. Wallach. Later, doordien de wissel in verschillende handen was overgegaan, bleek dat de wissel valsch was, daar de Societé Anonyme niet bestaat. In verband met het feit dat den 13en Mei 18Ö9 ook te gemelder plaatse door een Franschman zich noemende Goorge Simon, correspondent du journal „Le Courier des Sports”, wonende te Lille, een valsche wissel getrokken door Comptoir Industrieel et Com- De Daily Mail meldt dat haar correspon dent de zekerheid ontving, dat Pretoria niet zal worden verdedigd, doch dat Johannesburg geheel zal worden ondermynd. De Regeering is voornemens daarna terug te trekken naair het district Lydenburg, waarheen het staats archief en al de waarden der Regeering reeds zyn overgebracht. Het voornemen bestaat om Johannesburg „gereed te maken voor de ont vangst der Engelschen”, en daarna door ach- terhoeden-gevechten den terugtocht naar Lydenburg mogelyk te maken. De Westm. Gazette zou het in het belang van de Engelsche troepen achten dat hiertegen iets werd gedaan. Het blad zou het uit een militair oogpunt beter vinden, voor Lorc| Roberts altyd, dat de Boeren wél poogden Johannesburg en Pretoria' te verdedigen. De tegenstand zou beter kunnen worden gebro ken, als de Boerenmacht zich er toe leende de steden te verdedigen, dan wanneer zy terugtrok in de onbegaanbare bergen. „Ver dediging van Johannesburg of Pretoria tot het uiterste”, zpu, naar het Engelsche blad meent, niet veel anders beteekenen dan het blootstellen van een groot deel der Boeren macht aan overgave en gevangenneming. Doch trekt de Boerenmacht terug naar Lydenburg, dan begint de afmattende *en vermoeiende guerilla-oorlog, zoolang de Boeren nog am munitie en levensmiddelen hebben. De poging om dit te beletten mag dan niet worden on derschat en de tocht naar Transvaal mag dan niet worden aangezien als een militaire wan deling, want juist onder deze omstandigheden moet die tocht plaats hebben met een snel heid die desnoods geen opofferingen ontziet om het doel te bereiken. Waar de Westm. Gazette zoo juist inziet, dat de Boerentaktiek medebrengt dat Johan nesburg en Pretoria niet tot h«t uiterste wor den verdedigd, en dat de guerrilla wordt voort gezet in het onbegaanbare en woeste gebied benoorden de hoofdstad, daar zullen de Boe ren, ook zonder dien raad, wel weten op welke wyze zy hun land het beste zullen beveiligen. Én het bericht van de Daily Mail doet zien, dat lord Roberts nu niet de ge- makkelykste oplossing vinden zal, wanneer hij de Vaal is overgetrokken. gelsche berichten is echter nog niet met zekerheid op te maken of de Boeren al dan niet stand zullen hoqdön op den Krommen Elleboog, ten oosten van Reitzdorp, de laatste reeks kopjes ten zuiden van de Vaalde oorlogs-correspondenten ^tellen dat als zeer onwaarschijnlijk voor, en verzekeren dat Lord Roberts nu zoo snel als hy kan naar Pre toria, althans naar Johannesburg zal oprukken. Sommigen verwachten zyn triomfantelyken intocht binnen Pretoria nog voor het einde van deze maand. Zoo denkt de militaire medewerker van de Westminster Gazette er niet over. Reeds de vernieling van de spoorwegbrug by Ver eeniging zou het oprukken van Robert’s hoofdmacht zeker een week tegenhouden. Het is overigens de vraag, zegt deze deskun dige, of Roberts de tactiek die hy tot dusver in den Vrijstaat heeft gevolgd, kan volhouden. De opperbevelhebber heqft er blijkbaar tot nu toe altyd voor gezorgd, een aanzienlijke bereden strijdmacht op elk van zyn flanken te onderhouden, hy laaf dan zyn troepen op rukken in den vorm vCn een maansikkel, zoodat het gros met de infanterie altyd eenigs- zins achterblijft met de cavalerie, die de hoorns vormt yan de sikkel. Ook in de laat ste dagen is French links van de hoofdmacht, Ian Hamilton op den rechtervleugel vooruit gerukt, beider troepenmacht bestaat uitslui tend uit cavalerie en bereden infanterie, met uitzondering van Smith-Dorrien’s brigade, die Ian Hamilton (tydeljjk,. evenals Pole- Carew, tot den rang van Iqiténant-generaal bevorderd) ondersteunt. De snelle beweging van deze vleugels, en de groote overmacht die de Engelschen daarby tegenover de Boeren kuynen stellen, hebben deze laatsten nog al tyd belet om de stellingen die zy ingenomen hadden, te verdedigen. Maar, zegt de medewerker van de West minster Gazette, het is een verstandige me thode om niet altyd dezelfde taktiek te blyven volgen, want gewoonlyk vindt de vyand anders een middel om die te keeren. Wij moeten er aan denken dat als wy voort gaan, al hun stellingen op dezelfde wyze te naderen, wy de Boeren een kans geven om hun voordeel te doen met die kennis van onze methode. andere Renschen uwe positie in t gij u gestort it uitliep op ons

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1