en, I II) I Ifi. No. 8207. BINNENLAND- nida. AAS, HARTSTOCHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Dinsdag 20 Mei 1000. 9 Buiteolaodscb Overzicht ij heer en. EN, i enz. stellen, i 1.40. r 30ste Jaargang. 1 FEUILLETON. 1 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. DEWEG 59. :en van alle I jE BUURT Telefoon 5 o. St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gratis. R|jks Inter- jjk. abonnemen- ferkrjjgbaar iE VISCH- Naar het Fransch. staal). <1 r bg: ÏR8 Jz. ran echtheid ia rk steeds voor- isam der Firma B r voor per- K. M. 1, tECTIE OUDB lMMER 7EH it ’CAP WERK, als ■zenmagazijn leiwegsteeg. CUUKK- sn. SMITS, n werk. Gill IM1IE WURAWr Naar Het Centrum meldt, wordt '^toe stand van het Kamerlid dr. Everts1 m de laatste dagen steeds bedenkelyker en vreest men het ergste. komst heeft gehad met zyn dochter ex-aarts- hertogin Stéphanie, en haar gemaal, graaf Lonyay, en dat een verzoening is gevolgd, hoofdzakelijk tengevolge van de bemoeiingen van den paus. De minister had dien officier ter verant woording geroepen en deze liet zich toen de woorden ontvallen„wat ik deed, was een politieke daad”. „Een politieke daad,” zoo riep de minister tot de senatoren. „Ziedaar wat een officier tegen den minister van oorlog durft zeggen!” Maar de eerste plicht van de militairen jegens het vaderland is zich ver van alle politiek te houden. Dit alles was te ernstiger, omdat aan alle officieren de wil van den minister was mede gedeeld, dat de zaak nu uit zou zijn. En daarom was bedoelde officier onmiddellijk onwagmi. Deze mededeelingen van den minister maak ten natuurljjk groote sensatieterwyl een paar incidenten ontstonden, toen de senator generaal Lambert, tot tweemaal toe uitriep dat bedoelde officier goed had gedaan en zich een waar patriot had getoond. Uit de verdere mededeelingen van De Gal- liffet bleek dat het hier gold stukken van het departement, die in vreemde handen waren geraakt en nu teruggebracht, waarna ze aan den minister van binnenlandsche zaken waren medegedeeld. Daarop erlangde deze minister het woord, om mededeelingen te doen betreffende de handelingen van den commissaris van politie Tomps. Deze heeft werkelijk in strijd met zijn, bevelen een onderzoek ingesteld naar Czernucky en daarbij relaties onderhouden met personen, wier omgang hem verboden was. Tomps was dientengevolge verplaatst. Natuurlijk eindigde het debat met de meest geruststellende verzekeringen. Engeland. De anti-Fransche betoogingen hebben zich Zaterdag op Jersey herhaald. Het gepeupel verbrijzelde de deuren en de vensters der Fransche winkels. De politie moest met ge trokken sabel charcheeren, om de menigte uiteen te jagen30 personen zijn gearresteerd. Te Oxford hebben de troebelen zich herhaald tengevolge van de arrestatie van een student. Ook hier moest de politie met geweld het janhagel verspreiden, by welke gelegenheid een agent ernstig werd gewond. In het Hogerhuis heelt lord Landsdowne, de minister van oorlog, Zaterdag medegedeeld, dat de vorming van de 12 toegestane ba- taillons infanterie goed vordert, sedert het begin van het jaar hebben zich 22.000 recruten aangomeld. Zwitserland. Op den verjaardag van koning Umberto van Italië had een Italiaansche muziekvereeniging te Bern eenige nummers gespeeld voor het gebouw der Italiaansche legatie. Italiaansche socialisten ontvingen daarop den gezant, die de muzikanten kwam bedanken, met de kre ten Weg met den KoningWeg met den gezantWeg met de moordenaars De Bonds raad heeft drie van do schreeuwers over de grenzen laten zetten Het offlcieele oorlogsbulletin uit Pretoria meldt, dat de Engelschen door de Groblers- drift by Parys de Vaal zyn overgetrokken. De federalen hebben de hooge brug te Ver- eeniging in de lucht laten vliegen. Generaal du Toit rapporteert dat de'bur gers in menigte op komen zetten en besloten zyn ten einde toe te vochten. Na Heilbron weer genomen te hebben zyn de federalen de Engelschen tot Wolvershoek gevolgd. De Groblersdrift, tusschen Parys en Riet- poort, waar de overtocht van de Vaal plaats had, ligt op 40 kilometer van de oude hoofd stad Potchefstroom, en op 95»K.M. hemels breedte van Johannesburg. Wy weten ech ter uit een telegram van Roberts dat diens voorhoede reeds by de Viljoensdrift staat, tegenover Vereeniging, slechts 50 K.M. van Johannesburgde kolenmynen by de Viljoens drift waren niet door de Boeren vernield, en er waren ook geen Boeren te zien aan de oevers van de rivier die de grens vormt tusschen de twee republieken. Gisteren waren de Kamerverkiezingen in. België, en wel met proportioneel kiesrecht, ’t Is een heele geschiedenis geweest en men brandt van verlangen naar den uitslag. De Kamer heeft 25 Nov. met 70 tegen 63 stem men en 8 onthoudingen ae proportioneele ver rekening aangenomen. Nieuw was die zaak in do Belg. Kamer echter niet. Het vorige Ministerie Van den Peereboom had ook al proportioneele verkiezingen gewild, maar al leen voor het platteland, niet voor de steden. Dit ontwerp gaf echter aanleiding tot zulke fameuse standjes, dat Van den Peereboom moest aftreden. De bedoeling der clericalen om hun meerderheid op die wyze tot een permanente te maken, lag ook zoo voor de hand, dat het verzet zich liet verklaren. De Smet de Naeyer, die een half jaar geleden het Ministerie om de kiesquaestie verlaten had, verving Van den Peereboom en heeft de nieuwe wet op zyn geweten, die een deel der rechterzijde, Me volgers van Woestewanho pend maakte. België heeft al van 1884 af het genoegen van een clericale Regeering. In 1893 werd door een kunstig uitgedacht kiesmiddel de zwarte meerderheid bevestigdhet algemeen stemrocht werd ingevoerd, zooals de mode dat wilde, maar met meerstemmige stemrecht, waardoor het algemeen stemrecht waardeloos werd. Het kieskunststuk werkte wonderen. Bestond de vorige Kamer uit 93 clericalen en Op Zaterdag 19 Mei jl. ontving de minis ter van binnenlandsche zaken in particuliere audiëntie de heeren J. Veenhoven, burgemees ter van Vlieland, G. Meyer, L J. Steendyk en C. Zeeman, als gedelegeerden der colleges van Burgemeesters en Wethouders en van de Onderwjjzersvereenigingen, die tot H. M. de Koningin adressen hebben gericht, waarin verbetering der salarissen wordt verzocht. De minister Borgesius gaf op het verzoek om spoedige voorziening te kennen dat by voornemens is, zoodra de wet op den leer plicht mocht zyn bekrachtigd, de herziening der L.-Onderwjjswet ter band te nemen. dat hij zich versproken had Te vergeefs deed hij nog een poging om zich aan een nadere verklaring te onttrekken, doch Clara's nieuwsgierigheid was nu eenmaal gaande gemaakt, en zij wilde zeker heid hebben omtrent een vermoeden, dat plotseling in hare ziel was opgekomen. Zij legde hare han den op zijne schouders en vroeg nogmaals «Wat wilt gij daarmede zeggen «Ongelukkig genoeg zijn mij een paar woorden ontvallen, die gij nooit had moeten hooren Gij hebt nooit vernomen, dat onze familie het groote Engelsche proces verloren heeft. Ik had gewenscht dat dit voor u verborgen zou gebleven zijn. En nu heb ik in mijne overijling gedachteloos ver klapt wat ik plechtig beloofd had geheim te hou denIk Doch Clara luisterde niet meer. Zij was geheel vervuld met nieuwe gedachten. Wanneer het pro ces verloren was, moest ook haar eigen fortuin verloren zijn, zoowel als dat van haren broeder. Een angstig vermoeden rees bij haar op. Met bevende lippen en wijdgeopende oogen vroeg zij' «En toen ik getrouwd Zij had de kracht niet om den zin te volein digen, doch Octave had haar reeds begrepen en antwoordde •Toen was de ramp reeds bekend.” •En mijn man, Philippe, wist hij •Hij wist alles. En het is op zijn uitdrukkelijk bevel geweest, dat niemand u ooit iets daarvan heeft mogen zeggen. Wij hebben allen in die treurige omstandigheden, zijne edelmoedigheid en zijn fijnen tact Jeeren bewonderen {Wordt vorvolgd). «9) Hij had haar met onverschilligheid en spot be jegend. Ze wist, dat zij voor hem niet meer be stond, en zij had de overtuiging dat hij zijn eens gegeven woord zou houden. Het kwam niet bij hem op haar zinneloos gedrag aan eene tijdelijke afdwaling toe te schrijve» Octave de Beaulieu, die den geheelen dag in de pijnlijkste onzekerheid verkeerde omtrent den uit slag van het gesprek zijner zuster met Derblay, liep in gedachten het breede terras op en neder. Nauwelijks zag hij haar in de verte of hij schrikte er van zooals rij met gebogen hoofd voortschreed, volstrekt niet als iemand, die een blijde tijding komt brengen. Vol angst en vrees snelde hij haar te gemoet. In een enkelen oogopslag van Clara had Octave zyn vonnis gelezen. .Mijn God, wat is er gebeurd?” vroeg Octave gejaagd, terwijl hij zijne zuster met zijn arm on dersteunde en haar naar- een der zitbanken van het terras geleidde. Clara ging zwijgend zitten; hare oogen vulden zich opnieuw met tranen, doch zij kon geen enkel woord uitbrengen. •Zeg mij dan toch wat er is!” herhaalde Octave met aandrang. »Zeg mij wat ge wilt, maar pijnig mij niet langer door uw stilzwijgen.” Clara was diepbewogen door den angst van haren broeder, wiens liefste verwachtingen zij moest teleurstellen. Met iNijkbaro inspanning antwoordde zij: •Ik moet u een treurig antwoord geven op het geen gij mij gevraagd hebt. Ik heb met Philippe gesproken, en hij heeft mij gezegd, dat een huwe lijk tusschen u en Suzanne onmogelijk is Ofschoon door Clara’s houding reeds eenigszins op dezen slag voorbereid, schrikte Octave toch hevig, toen hij haar aldus hoorde spreken. Het was voor hem, alsof zich eensklaps een afgrond voor zijne voeten opende Hij had nauwelijks de kracht om te zeggen «Ónmogelijk Waarom Clara schudde droevig het hoofd en zeide «Philippe weigert zijne toestemming te geven «En welke reden geeft hij daarvoor op vroeg Octave wederom. Het was voor Clara een vreeselijk oogenblik Wat moest zij antwoorden Kon zij eenig redelijk voorwendsel vinden om Derblay’s weigering be grijpelijk te maken Toch moest zij wel een ant woord geven, zonder den schijn aan te nemen alsot zij de waarheid wilde verbergen. Zij zag hoe Octave zijne oogen geen oogenblik van haar afgewend hield en op haar gelaat de verklaring van hare woorden lezen. «Hij heeft mij geen redenen opgegeven,” zeide Clara blozend, »hij heeft geweigerd zich nader daarover te verklaren.” «Geen redenen herhaalde Octave verbaasd. Zonder zich te willen verklaren En dat nog wel Philippe, die mij zoo hartelijk genegen is 59 liberalen, het meerstemmig stelsel gaf in 1894 104 clericalen, 33 socialisten en 15 li beralen. Laatst had de Kamer 112 clericalen, 28 socialisten, 6 liberalen en 6 radicalen. Relgiö is onder de clericalen hard voor uitgegaan. In 1876 had het 779 kloosters met 12.000 monniken en nonnenin 1890 waren er 1775 kloosters met 30.000 monniken en nonnen. Na dien tyd is dit cijfer nog aan merkelijk toegenomen. In 1846 bedroeg de waarde der kloosters aan onroerende goede ren 642 millioen fr.in 1895 niet minder dan 1657 millioen. toeneming dus met ruim 1 milliard. Het onderwys is bestendig achter uitgegaan. By de lichting van het vorige jaar bleek, dat te Brussel, de hoofdstad, 1567 miliciens lezen noch schrijven konden. Van de kinderen te Brussel van 6 tot 14 jaar, ten getale van 22.244. zyn er 3005, die niet school gaan. De bekende liberale afgevaardigde Lorand heeft uitgerekend, dat de oppositie met de proportioneele berekening zeker is van 72 zetelsterwyl het zekere cyfer der clerica len is 68. Het aantal twyfelachtige districten bedraagt 12. Wanneer de oppositie slechts 5 van deze 12 wint, heeft zy een meerderheid van 2 stemmen. Men begrypt dus hoe de krachten van alle kanten zullen worden inge spannen. De Koning heeft intusschen den Minister president De Smet de Naeyer wegens zyn ver diensten ten opzichte van het proportioneel stemrecht in den gravenstand verheven. Een heden ontvangen telegram uit Brussel meldt als eersten indruk Volgefis de berekening van den minister van binnenlandsche zaken is der Regeering voorloopig reeds een meerderheid van 10 stemmen in de Kamer verzekerd. Wy hebben gemeend wel te doen met de Dreyfus-zaak voorloopig maar te laten rusten vooral omdat het toch wel niet vóór het einde van het jaar is, dat daarin actie zou komen. Wy zwegen daarom maar over de door de Temps aangevuldo onthullingen van de Eclair, betreffende een door de veilig heidspolitie ingesteld onderzoek, dat o.a. over Czernucky liep. Maar nu heeft een vry ernstig incident plaats gehad. De Galliffet was Dinsdag in de kamer gevraagd naar de verduistering van zekere stukken. Do minister had daarop geantwoord dat deze stukkeq niet bestonden. In de senaatszitting van Vrydag heeft hy medegedeeld sedert beter te zyn ingelicht. Bedoelde stukken bestonden en waren door een officier overgeschreven en medegedeeld aan een politiek man. Telefoon No. St ADVER TE N TIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Frankrijk. In weerwil van het koude en regenachtige weder is de Tentoonstelling op Hemelvaarts dag door ruim 300,000 personen bezocht. Het bezoek van den president der Republiek aan de Nederlandscho afdeeling, dat Zaterdag zou plaats hebben, is uitgesteld tot a. s. Woensdag. De koetsiers van de Compagnie JDamille hebben het werk gestaakt. Zy eischen ver laging van de daghuur der rytuigen. Het heet dat de regeering heden een wets ontwerp zal indienen, strekkende tot ont binding van de jezuïten-vereenigingen. België. Van verschillende zyden wordt beweerd, dat koning Leopold te Versailles een samen. Weet hij dan niet hoeveel onuitsprekelijk leed hij mij daarmede aandoet?” in diepe verslagenheid bleef Octave eenige oogenblikken zijn verstand pijnigen met het zoe ken naar een gezond motief, dat Philippe niet aan zijn eigene vrouw had durven openbaren. Langen tijd zocht hy te vergeefs, totdat hij eensklaps op sprong. Er was hem een licht opgegaanHet geld Idat kon de eenige reden zijn. Hij had geen fortuin en nog geen vaste positie Dat was dus de reden, welke Derblay bewogen had om hem de hand zijner zuster te weigeren. Clara had zijne plotselinge beweging opgemerkt, en staarde hem met nieuwsgierige ongerustheid aan. Octave was zoo vervuld met zijne nieuwe ontdekking, dat hij Clara’s tegenwoordigheid ver gat en onwillekeurig uitriep .Zonder positie dat is zoo, maar ik zal mijne beste krachten inspannen om eene positie te veroveren Zonder fortuinhelaas ja I Maar hij weet immers het best, dat men zichzelven een fortuin kan scheppen! Ik zal trachten zijn voorbeeld te volgen Op eens zweeg hij stil en schrikte over zijne eigene ontboezeming. Clara was opgestaan en had zijne hand gegrepen. Van alles wat hij gezegd had was een enkel woord voldoende geweest om zijne zuster geheel in verwarring te brengen. tZonder fortuin,” had hij gezegden Clara had dat woord opgevangen. Zij vergat voor het oogen blik al het andere, en smeekte Octave haar te willen zeggen wat hij daarmede bedoelde. «Gij zonder fortuin herhaalde zij. De jonge markies de Beaulieu bemerkte te laat,

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1