II I 1 '1 Hik r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» I 1 No. 8315. Vrijdag 8 Juni 1900. 4 Juni. Buitenlandse!) Overzicht dl L 'I vex HARTSTOCHT. j». 'i dl laglijders 39ste Jaargang. tH 11 Simon 'ouderbilnm Woad*r»lf KENNISGEVING. FEUILLETON. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. 2 ■MBaau met BINKMAN Zn. Telefoon So. M2 "De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. jstnikking deter rborgdo Geldver- paald, plaats te 5,000 3,000 2,000 1,000 400 155 Naar het Fransch i ier briefkaart wordt toegezonden door SaltbommeL en werkelyke hulp fiOllDSCHE COIIRAVL it geval biedt de die dour de irg goedgekeurd er post f 1.60. Nederland Kokin 8 Amsterdam undie Schutxenapotheke Rohitsch, Oesterreich. st Centrsal-Depót Sanders Hi I sseiaars, roor het vurtron- sohonken, en daar uieuwu verloting j ud, zulle» wij ook W zijn door een in/ de levredo»- b Begunstigers to wereld bekend en rtroffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna en met goed gevolg Prijs per flacon it f 115. geneeskracht meestal elke pijnlijke I overbodig. Met 1 voor ongeneeslijk inlangs een bijna 22 Brengt genezing en len, ontstekingen enz. De BURGEMEESTER/van, GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den sen Juni 1900 exe cutoir is verklaard Het Suppletoir Kohier No. 5 van de belasting op bedryts- en andere inkomsten over het belas tingjaar 899/1900. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den jen Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, P. db RAADT, L. B. It het vereisclite fueling der pryzen als ook de betref- 11 is, gratis bijge- mze Begunstigers kiug do ofticieele geschiedt steeds deu Staat en kan k naar verkiezing grootere plaatsen worden. liet geluk begun- mzienlijke prijzen jns offic eelu be ril verkregen en taald o, a, Mark ,O00, 40,000 enz. aze op den hecht- or neming van allo e deelneming be nen gelieve der- ideu zyude trek- te rechtstreeks te Engelsche leger goed te pas komen. En bovendien zouden de republikeinen een goed wapen uit de hand geven om de Engelschen tot wat schappelyker behandeling te dwin gen. In elk geval hebben do Boeren by Lindley nu weer wat paarden en geweren en munitie buitgemaakt, misschien ook ka nonnen, en de nieuwe overwinning zal hun weer staal in het bloed geven. Grappig, dat Lord Methuen, na „een pracjk- tigon marsch” van 70 K.M. in 24 uur, dog net bytyds kwam om de Boeren „in volsla gen verwarring” op de vlucht te jagen, in hun verwarring blijkbaar de yeomen mee voerende. Grappig ook, dat nu juist ook bericht komt, dat generaal Brabant de Boeren in de buurt bevolen heeft zich binnen twee etmalen over te geven. Alleen de bedreiging die aan dat bevel gepaard ging, is minder vermakelijk: doen zy het niet, dan zal al hun levende have in beslag worden genomen. Dat zijn de Engélsche manieren: den vijand trachten te onderwerpen door een aanslag op zyn bezit. Lord Roberts seint uit Pretoria: De bezetting is zeer naar genoegen afge- loopen. De Engelsche vlag staat nu op de regeeringsgebouwen geheschen. De troepen hebben een veel geestdriftiger ontvangst ge vonden dan ik verwacht had. De correspondent van de Times te Johan nesburg seint bizonderheden over den intocht van de Engelschen daar. Hy zegt dat de voorsteden zoogoed als geheel verlaten waren; alleen het marktplein was welgevuld, toen Roberts daar aankwam en de Engelsche vlag liet hyphen in pltats van de republikeinsche die er ’s middags om twee uur nog wapperde. Dames wierpen van balkons de garde die onder het spelen van het Engelsche volkslied door de stafmuziek voorbijtrok, chocolade en tabak toe. k.v bevel is vermoedelyk een gevolg van den aanval van de Chineezen op Russische troepen. Volgens een bericht &au de Daily Mail uit Sjanghai staat te Tientsin de handel stil. De staat van beleg is er afgekondigd. Ma joor Higgs voert bevel over vrijwilligers en mariniers. De kooplieden te Sjanghai be stellen alle zendingen van goederen naar het noorden af. Naar de Daily Mail uit Tientsin verneemt rukken de opstandelingen van alle kanten op de stad aan. De uitwerking van het vlootvertoon van de Europeesche mogend heden is geda.au. De uitgerukte kozakken melden dat de opstandelingen koelbloedig en met den moed van de dweepzucht vochten. Japan, zoo verneemt de Morning Leader uit Tientsin, blyft weigeren met de mogend heden mee te werken. De correspondent van' Dalziel seint uit Sjanghai dat, naar het heet de Chineesche troepen bevel hebben de landing van nog meer Europeesche troepen desnoods gewa penderhand te verhinderen. Naar de correspondent van de Times uit Peking seint, blykt het feit dat de Chineesche regeering heult met de Boksers, onder ande ren uit een geheim besluit van de regeering waarby aan de keizerlijke troepen gelast wordt niet te vuren op de opstandelingen, die beschermd worden door den vader en den voogd van den Keizer en door den aan voerder van de Kansoesoldaten. De correspondenten van de Engelsche bladen dringen eenstemmig aan op het zen- deh van Engelsche mariniers, om de lyn naar Peking te bewaken. De laatste telegrammen uit Tientsin mel den dat daar Fransche, Russische, Japansche en Amerikaansche mariniers aan land zyn gezet, maar geen Engelsche, hetgeen de ge ruchten dat er tnsschen de mogendheden tweedracht heerscht, schijnt te bevestigen. De correspondent van de Times te New York verzekert ook dat Amerika niet ge neigd is met de andere mogendheden mede te werken aan de verbrokkeling van China. Andere telegrammen uit Sjanghai melden dat Robinson’s lijk gruwelijk verminkt is, en ook dat de opstandelingen Peking en Lang- fong omsingelen. De Chineesche machinisten weigeren zonder geleide de locomotieven te bedienen. De Boeren in het Noordoosten van den Vrijstaat doen nog maar alsof hun land geen Oranjerivier-Kolonie heet en hebben by Lind ley een bataljon yeomaury gevangen gemaakt. Een bataljon is nominaal duizend man sterk, maar door ziekte en anderszins vooral bij de vrijwilligers die de yeomen zyn, een groote factor zal het getal wel aanmer kelijk minder zyn; zeg vyf- of zeshonderd. Een mooi getal, maar wat doen de Boeren er nu mee? Vroeg» zonden zij de gevangen Engelschen naar Waterval by Pretoria. Dat gaat nu niet meer. Misschien wordt er in het Lijdenburgsche een nieuw gevangenkamp gevestigd, want ’t zou ons toch onverant woordelijk lyken, de vyf duizend krijgsge vangenen of hoeveel zyn ’t er? vry te laten. Dat zouden dan nieuwe vijanden zyn, en vooral de officieren zouden in het dagen een totaal maakt van 1.080.368 per sonen. De tentoonstelling van 1889 werd tydens de Pinksterdagen bezocht door 647.371 personen. Tot dusver zyn 8 millioen tickets voor de Tentoonstelling verkocht. Men schat het aantal bezoekers dit jaar op ongeveer 50 millioen. By de troebelen tydens de werkstaking te Chalous-sur-Saöne zyn in het geheel 3 werklieden aan de gevolgen hunner wonden, opgedaan in botsingen met de gendarmes, van hul nieuwe den loop van vurlotingen vau bodragende ark 1 komen daar van eventueel »eid echter prijz, ij. M, 0,000 prijz, a M, 10,(M 0 prijz, a M. nnA prijz. a M. prjji, M, prijz, a M, prijz, a M, prijz, a M, prijz, a M, -‘00, 13 4, 104, 100, 73, 77) Eindelijk zeide hij met gedempte stem«Clara, wat ik u bidden mag, laat mij kalm blijven. Ik heb mijne bedaardheid straks wel noodig. Tracht sterk te zijn en uwe smart te bedwingen, indien gij waarlijk prijs stelt op mijtt leven.” Dat laatste woord deed Clara plotseling op schrikken. Haar gelaat veranderde. Zij scheen eensklaps een besluit te hebben genomen. «Uw leven I” riep zij uit. >0, kon ik maar het müae geven om het uwe te reddenRampzalige die ik ben. Mijne overijling is het die u thans in gevaar brengt. Ik draag de schuld van alles. In mijn trotschen toorn heb ik aan u niet ge dacht. Doch dat onzinnige duel mag geen voort gang hebben. Gij moogt uw leven niet roekeloos op het spel zetten. Ik zal het beletten «Hoe zoudt gij dat kunnen vroeg Philippe op ernstigere toon «Door openlijk mijn trots te buigen voor uw behoud,” antwoordde Clara. >0, niets zal mij te veel zijn, indien ik daarmede uw leven kan red den. Ik zal mij vernederen voor Athénais, indien dit noodig is. Ik wil zelfs de Bligny om vergif fenis smeeken >Dat moogt ge niet, en dat zult ge niet I” her- Verspreide Berichten. Frankrijk. Tweeden Pinksterdag bedroog het aantal bezoekers der Tentoonstelling 514,668, wat met den vorigen dag voor de beide feest- verwoeden haat Wij zullen hen vergeten in de zaligheid onzer liefde.” Maar op hetzelfde oogenblik werd de deur ge opend, en Octave verscheen op den drempel. Hij gaf Derblay een teeken en verwijderde zich weder. Clara begreep dat het beslissende oogenblik was gekomen Zij drukte Derblay hartstochtelijk aan haar hart en verborg snikkend het hoofd aan zijn borst I «Vaarwelfluisterde Philippe. «O, laat dat niet uw laatste woord zijn Zeg mij, dat gij mij liefhebt. Ik laat u zonder dat niet heengaan!” Philippe Derblay moest zich met bijna boven- menschelijke kracht tot zelfbeheersching dwingen. Hij weerde haar met zochten dwang van zich af, en eerst toen hij tot aan de deur genaderd was, zeide hij plechtig «Bid God, dat gij mij levend moogt terugzien Dat was zijn laatste woord. Clara uitte een hartverscheurenden kreet De barones kwam ijlings weder binnen en ondersteunde haar, terwijl men het rijtuig hoorde wegrijden, waarmede Philippe zich naar de afgesproken plaats zou begeven. In beklagenswaardige stemming bleef zij eenige minuten zwijgend voor zich uit staren. Eensklaps sprong zij op, toen aan hare kamerdeur zeer be scheiden getikt werd, en de zachte stem van Su zanne op bedeesden toon vroeg of zij mocht bin nenkomen. Clara en de barones zagen elkander aan. Su zanne wist nog niets van hetgeen er gaande was, en de beide vrouwen durfden haar niet de vree- selijke waarheid openbaren. Zij moesten haar irk óoffl 3,50 3 1,75 U/s -,»0 ig per postwissel middellijk met de ivöord, en ieder set liet wapen vnn ele Loten zelf in overleden. Tydens een hevig onWeder is eergister- nacht een gedeelte van Toulon door een grooten zwerm kikvorschen overstroomd. De kaden waren geheel met de kwakende beestjes bedekt. Duitbchland. Door vonken uit een locomotief is tus- seben Thorn en Ottlotschin een hevige boschbrand ontstaan, die 800 morgen bosch heeft vernield. De schade beloopt ruim 100.000 mark. Te Staffelbach naby Bamberg zyn eergis- ternamiddag een sneltrein en een goederen trein tegen elkaar gereden. Vier personen werden zwaar, 10 licht gewond. Do vaart van de torpedobooten op den Ryn is voor eenige eigenaars van schepen een schadepostje geweest. De deining, die de torpedoflottielje veroorzaakte, was zoo geweldig, dat eenige geladen schepen van 40 meter lengte zyn gezonken. Boven Hamburg en omstreken hebben eergisternacht hevige onweders gewoed. Het officieren-casino te Wandsbeck werd door den bliksem getroffen en brandde geheel af, waardoor een aantal schilderijen (Jlan waarde werden vernield. EngeAand. De hertog van Orleans doet pogingen, om zyn bezittingen in Engeland te ver- koopen, omdat hy na de jongste gebeurte nissen niet meer naar Groot-Brittannië denkt terug te koeren. Belgis. Eergistermiddag is het tot een botsing ge komen tuöschen socialistische en liberale dokwerkers te Gent. De eersten, die staak ten, wilden de laatsten verhinderen, door te werken. De politie, die tusschenbeiden kwam, werd met steenworpen ontvangen en loste daarop revolverschoten. Een arbei der werd gedood; verscheidene werden ge wond en een aantal gearresteerd. »i 111 ihimumi voorloopig nog in gelukkige onwetendheid laten, om haar niet voor den tijd te verontrusten «Kom gerust binnen,” zeide Clara, terwijl zij aan hare stem de grootst mogelijke kalmte trachtte te geven. Het jonge meisje liet zich dit geen tweemaal zeggen en begon met te vragen hoe hare zuster had gerust, na het feest van den vorigen dag. Wat zie ik, zijt gij nog niet gekleed riep zij verwonderd «En ik heb reeds een rijtoertje door het geheele park gemaakt Ik ben Philippe ook al tegengekomen, die uitreed met den baron en mijnheer OctaveZij keken buitengewoon ernstig. Waar zouden zij met hun drieën toch zijn heengegaan Clara was beurtelings rood en bleek geworden Het angstzweet parelde haar op het voorhoofd Elk woord van Suzanne was voor haar een scherpe dolksteek, De barones de Préfont kwam haar te hulp. »O, indien myn man er bij is,” zeide zij, „dan zijn zij waarschijnlijk op een wetenschappelijke excur sie uit Welken kant reden zij op vroeg Clara bevende stem »Naar den kant van den vijver,” antwoordde Suzanne. «Zouden zij misschien naar La Va ren ne gaan »O, neen, zeker niet,” zeide de barones, de hertog de Bligny is stellig nooit voor tien uur bij de hand.” Clara hoorde niets meer. Slechts éene gedachte vervulde haar [Slot volgt) Uit nadere berichten blykt, dat in Italië de verkiezingen van verleden Zondag voor de regeering een meerderheid hebben opge leverd van 17 stemmen. Het officieele resul taat is: gekozen 271 ministerieelen, 89 leden der constitutioneele oppositie (Rudini, Gio- litti, Zanardelli), 68 van de uiterste linker zijde, >8 onafhankelyken, 33 uitkomsten nog onzeker, 39 herstemmingen. De regeering rekent erop, dat do herstemmingen die zul len doen aanzwellen tot het groote getal „regeeringsgezinden”, waarop ieder Itali- aansch kabinet gewoonlyk kan rekenen totdat het omvergeworpen wordt. De Popolo rekent op 300 ministerieelen en 175 oppo- sitie-leden, waarvan 85 behoorende tot do uiterste linkerzijde. Maar het blad zelf er kent, dat ook in dat geval de winst van 15 20 zetels van de uiterste linkerzijde voor de regeering een bedenkelyk iets blyft. Als die party haar dwarsdrijverij wil volhouden, zal zy daartoe over meer krachten beschik ken dan voor de ontbinding, welke juist van die dwarsdrijverij het gevolg geweest is. De berichten uit China luiden steeds ern stiger. De tijding dat de Engelsche zende lingen Robinson en Norman in de buurt van Peking vermoord zyn, wordt ten,volle be vestigd. De ernst van den toestand, zegt de correspondent van de Daily Express te Sjanghai, blykt hieruit dat tweeduizend Rus- siche soldaten te Port Arthur bevel hebben gekregen naar Peking op te rukken. Het vatte Derblay met vaste stem. >Gij draagt mijn naam, en uwe vernedering zou ook de mijne zijn. Begrijpt gij dan niet, dat ik den man haat, die de oorzaak is van myn ongeluk? Reeds bijna een jaar heb ik gewenscht mijn wrok aan hem te koelen. O, geloot mij, dit duel is mij van harte welkom het is onvermijdelijk Clara boog moedeloos het hoofd, en Philippe ging nu op kalmer toon voort: Ik waardeer volkomen uwe edele bedoelingen, en ik ben u daarvoor van harte dankbaar. Van het oogenblik af, dat wij elkander leerden kennen, heeft tusschen ons een droevig misverstand bestaan, dat aan ons beiden onnoemelijk veel leed heeft veroorzaakt Ik mag niet aan u alleen daarvan de schuld ge ven. De fout lag ook gedeeltelijk aan mijn kant, omdat ik u niet heb begrepen. Ik heb niet de kracht kunnen vindep om mij zelven op te offe ren, omdatik u te innig lief hadDoch nu ik van u afscheid neem, wil ik niet heengaan zonder u te hebben gezegd, dat ik, ondanks al het leed wat gij mij hebt aangedaan, u toch steeds heb liefgehad Wees daaromtrent gerust, Clara. En nu zeg mij vaarwelmisschien voor het laatst Clara’s gelaat werd verhelderd door een glans van blijde verrukking. Zij strekte de armen uit, en terwijl zij Philippe vol teederheid omklemd hield riep zij uit: fcO neen, gij moogt niet van mij heengaan, wij mogen nu met meer van elkaar gescheiden worden. Indien gij wist hoe ik u lief hebBlijf bij mijWij zijn nog zoo jong en wij kunnen nog zoo gelukkig worden. Wat hinderen ons die man en die vrouw met hun Telefoon No. Mfe ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1