l EVER erki [TCAP II URE 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r I No. 8216. Zaterdag 9 Juni 1900. Juni. Buitenlandse!) Overzicht. Simon HARTSTOCHT. 39ste Jaargang. lil i I FEUILLETON. van 1. ir rekking dezer irgde Geld ver* ild, plants te Clara lag wederom in hare kamer in eene zware koorts, en evenals tijdens hare hevige ziekte in de Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. laars, 5,000 3,000 2,000 1,000 40’’ 165 00, Naar hot Fransch. E O U DB DAMMER >r het vertrou- iiouken, en daar juwi) verloting zulleo wij ook 1 zijn door een i de tevreden- begunstigers to Telefoon No. St ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. vertrofien ,rs welbekend HT-SLim. Fabrieksmerk). ie, radicale en van alle, zelfs ekkige xenuio- 1 ontstaan door jeugdigen leeftijd ie zwakte, Bleek - Hoofdpyn - Maagpijn - Onvermogen enz. Uit- I.lll INIIL Uil RfVT. Telefoon No- 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs perA’ie maanden is 1.25, Iranco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Sofa S,BO 3 1,76 (1/, -,»0 per postwissel (biellijk mot de ord, ru ieder het wapen van i Loten zelf in 3*/,, dubbele fiesch fogte, Zaltbommel. lotterdam. hage. J. Czn. Rotterdam jbaar bij t TERS Jz. ijs van echtheid is i kurk steeds voor* den naam der Firma PPE [NKMAN Zn blijven Philippe was nog geen oogenblik van Clara’s zijde geweken. Hare langdurige bezwijming boe zemde hem bezorgdheid in. Eerst toen hij den bSron de Préfont zag naderen, gevolgd door La Bréde, herinnerde hij zich, dat er nog anderen aanwezig waren. La Bréde nam het eerst het woord en zeide eenigszins gejaagd: «Mijnheer de hertog de Bligny verzoekt mij u zijn innig leedwezen te betuigen over het treurig ongeval, waarvan hij onwillekeu rig de oorzaak is geweest. Hij is zeer begaan met de verwonding van mevrouw Derblay, en is van oordeel dat nu de voortzetting van het duel onmogelijk is geworden. Natuurlijk is zijn moed niettemin boven alle bedenking verheven, evenals de uwe, mijnheer. Daar hot hier eene zaak be treft tusschea mannen van eer, kunnen wij elkan der veilig de volkomenste stilzwijgendheid omtrent het gebeurde beloven.’’ Philippe Derblay vestigde zijne blikken op de plek, waar zijne tegenpartij stond De hertog de Bligny leunde bevend tegen een hok en wischte zich de bloedvlekken van het gelaat. Hij sidderde by de gedachte, dat het slechts weinig gescheeld had of de kogel uit zijn pistool had de borst door boord van haar, die hij in zijn jongelingsjaren had liefgehad. Hij huiverde over zijn eigen misdadig gedrag on nam zich ernstig voor, zijne waanzin nige pogingen te staken en zich niet meer te plaatsen als een hinderpaal tusschen het geluk van Clara de Beaulieu en haren waardigen echtgenoot. Toen Derblay zag, dat de Bligny het terrein verlaten had, gevolgd door Moulinet, verzocht hij den dokter in het rijtuig bij Clara plaats te nemen, sprong op den bok, nam zelfs de teugels in de hand en sloeg den weg in naar het kasteel van Pont-Avesnes 4 val biedt do I die door de 9 goedgekeurd I ii hel nieuwe len loop van jr'otingon van (dragende rk romen daar- an evonlueel 1 echter ijz, a M, 20,000 ijz, a M, 10,‘H 0 ijz,aM. «non ijz. a M. ijz, a M, ijz, a M, jjz, a M, yz, a M, ijz, a M, I, 104, 100, 73, De oorlog is wel1 niet gedaan, «eggen de Engelsche bladen, maar het scheelt toch niet veel. Wy kunnen daarmee niet instem men, al is er ook iets té zeggen voor de redeneering van de „Indépendance Beige”, die het verstandiger noemt voor de Boeren zich nu maar te onderwerpendaardoor de mili taire bezetting, die natuurlijk volgen zal, zoo kort mogelijk te maken, en dan te arbeiden aan de autonomie van een vereenigd Zuid- Afrika. Die raad zal echter wel niet door velen met instemming worden begroet. Daar zijn byv. de Vrystaters die dezer dagen by Lindley, wel naar het heet in do Engelsche bladen met groote meerderheid, een bataljon lersche Yeomanry gevangennamen, en die wel door lord Methuen, volgens diens be richten, heelemaal uit elkaar geslagen wer den, maar toch kans zagen weg te komen met hun gevangenen. Daar zijn ook de op standelingen in de Kaapkolonie, die nog lang niet overwonnen zijn, anders zouden wij heden niet het bericht vinden, dat 200 man Volun teers nit Kaapstad worden gezonden naar Douglas om de strijdkrachten Van generaal Warren te versterken. En ook het Driemanschap in Amerika wil er niet aan, dat het verzet zou zijn gebroken de heer Wessels moet verklaard hebben, dat er verder wel geen yerzet zou zijn op groote schaal maar dat do Burgers nu dezelfde tac tiek zouden gaan volgen als de Filipinos een herinnering aan het naspel van den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, die den Amerikanen, dunkt ons, nu niet zoo bijzon der aangenaam kan zyn geweest. De heer Wessels moet daarbij gewezen hebben op het telegram van den Amerikaanschen ge zant in China, die seint dat de toestand daar zeer ernstig wordt; blijkbaar hoopt het Transvaalsche gezantschap dat Engeland zoo zijn aandacht zal moeten gaan geven aan China, dat de Boeren weer de overhand zullen kunnen krijgen in Zuid-Afrika. De recapitulatie van de gebeurtenissen der laatste weken is zeker voldoende om te ver klaren waarom niet aan een spoedig einde van den oorlog te gelooven igilt. Hoe onaangenaam een guerilla, die het Engelsche leger in Zuid-Afrika vastketent, zijn zal voor En- Verspreide Berichten. Frankrijk. Na den enormen toevloed van bezoekers op de beide Pinksterdagen leek de Tentoon stelling Dinsdag verlaten; toch kwamen cr dien dag nog 215.167 personen. De treinen naar Parijs ondervinden de laatste dagen aanzienlijke vertraging door den enormen stroom van reizigers. De leerlingen van de Parijsche gemeentescholen mogen onder toe zicht van hun onderwijzers gratis de Ten toonstelling bezoeken. De prins van Wales zal 26 dezer uit Londen vertrekken, om een bezoek te bren gen aan de Tentoonstelling. Men zegt, dat de prins zal worden vergezeld door een groot aantal politiebeambten in burger- kleeren en dat strenge maatregelen zijn ge nomen voor zijn veiligheid. De khedive van Egypte heeft te kennen gegeven, dat hij na zijn bezoek aan Enge land misschien de Tentoonstelling zal be zoeken. De koetsiers van de Gompagrfie generale te Parijs hebben gistermorgen het werk ge staakt; zij eischen 3| francs verlaging van daghuur voor de rijtuigen. Belgie. Abbé Daens heeft een dagblad opgericht onder den naam „De Christendemocraat.” Het is in het Vlaamsch geschreven en in hoofd zaak gericht tegen de conservatieve fractie Woeste. Engeland. Uit Sierra Leona zyn 20.000 dragers ver trokken naar Cape Coast Castle, om gebruikt te worden in de expeditie tegen de Ashantees. In haar vergadering van 17 Mei heeft de Bachelor’s Club besloten, den hertog van Orleans als lid te royeeren. De brief waarin de hertog ontslag nam als lid, kwam na dien datum, dus te laat in. Spanje. Voor de leening is voor een bedrag van 4.667.480.500 peseta’s geteekend. Êr waren 184.000.500 peseta’s gevraagd. De stakende kolenwerkers van de haven van Barcelona hebben Dinsdagavond straal eerste dagen van hun huwelijk, zat Philippe zwij gend bij het voeteneinde van haar ledikant. Reeds meer dan een-uur was voorbijgegaan, en nog was zij niet tot bewustzijn gekomen Zij be woog zich onrustig in hare kussens, doch bemerkte niets van hetgeen in hare omgeving gebeurde. Eindelijk sloeg zij de oogen op. Hare blikken schenen iemand te zoeken Philippe stond haastig op en boog zich een weinig tot haar heen. Zij glimlachte en sloeg haren arm om zijn hals, ter wijl zij hem zachtjes tot ziph trok En half wa kende, half droomende, fluisterde zij «acht: «Ik ben dood, niet waar Ik ben gestorven voor u, mijn geliefde Philippe 1 Is het niel zoo O, hoe gelukkig voel ik mijHoe «acht is toch de dood..Hoe heerlijk is de eeuwigheid De pijn aan hare wond riep haar evenwel spoe dig de volle werkelijkheid voor den geest. Zij herinnerde zich nu alles, haar wanhoop, haar doodsangst en hare zelfopoffering jNeen, ik leel nog I” riep zij uit. Zij weerde Philippe langzaam van zich af en staarde hem een korte poos ernstig in de oogen. Het was alsof zij gevoelde, dat haar geheele toe komst zou afhangen van het antwoord op de vraag, die zij met bevende lippen liet hooren: «Zeg mij éen enkel woord. Philippe Hebt gij mij lief?” En met stralende oogen gaf Derblay ten ant woord «Ja, ik heb u lief Gij zijt niet meer dezelfde die gij zoolang geweest zijtEr huis den tweo tegenstrijdige karakters in uwe ziel De trotsche Clara, die mij zoo onnoemelijk veel heeft doen lijden, bestaat niet meerZooals gij nu zyt, heb ik u altoos licf-ehad en zal nimmer op houden u lief te hebben I” Clara slaakte een luiden kreet Hare oogen vulden zich met tranen. Zij drukte Philippe met harstochtelijke teederheid aan haar hart, en in die dankbare en blijde verrukking gaven tij elkander den eersten liefdekus. het veroischto ling der pryjp>n ook de betref- is, gratis bijge- o Begunstigers ig de oflicieele eecliiedt steeds n Staat en kan naar verkiezing ontere plaatsen rorden. t geluk begun- doMijke prijzen j offic eele bc- verkregen en dd o, u, Mark 00, 40,000 enz. j op don hecht- nuiring van allo deelneming he- n gelieve der- m zijnde trek- rechtal reeks te Fulda, lichtte hare besluiten toe. Staatsse cretaris Tirpitz verklaarde zich tevreden met wat de «commissie had toegestaan, ofschoon het hem speet dat de kleine kruisers voor den dienst in vreemde wateren geweigerd werden. Artikel 1 van het wetsontwerp werd ten slotte met 153 tegen 79 stemmen aangenomen* Het Oostenryksche Parlement is na Pink- steren niet in een ernstiger stemming terug gekeerd dan waarin het was, toen het vóór de feestdagen uiteengingde obstructie is weer begonnen. Zooals men weet, gaat die sedert de intrekking der taalverordeningen uit van de Czechen. Maar de Czechen vin den steun bij de Polen en de Duitsch-cleri- calen, die wel in schyn hun politiek afkeu ren, maar zich niet flinkweg van hen af scheiden. De partyen die heeten te willen werken, zyn het in den Oostenrykschen Ryksraad veel te weinig eens om zich een drachtig te keeren tegen tegen eene die allen arbeid onmogelyk wil maken. Misschien zou in eenige lange en oproerige zittingen een voorloopige begrooting kunnen wórden be handeld en aangenomen. Dat zou iets zyn maar niet veel. Ook moeten de Czechen zooveel vaderlandsliefde bezitten dat zy be sloten hebben een paar wetsvoorstellen op arbeiderstoestanden betrekking hebbende, van hun obstructie-politiek uit te sluiten. Het ministerie Van Koerber heeft naar de Vos. Ztg. verneemt een geheim plan, wanneer het parlement niet er toe besluit te gaan werkende Voss. Ztg. meent, dat na geheime plannen van Oostenryksche regeeringen nooit iets goeds te verwachten is maar zij gelooft niet dat de minister Von Koerber in staat is zelf een plan, geheim of niet, uit te denken. Maar men kan wel zeggen, dat dit plan op niet anders kan neerkomen dan een’regeeren buiten het parlement omde verschillende nationaliteiten in Oostenrijk verschillen te zeer dan dat zij door een kamerontbinding er toe zouden kunnen worden gebracht, de afgevaardigden te kiezen, die zonder zoo genaamd nationale politiek zaken zouden behandelen. En hierin zal wel niet licht verandering komen. --- 78) Naar den 'kant van den vijver, had Suzanne gezegd Zij zag onmiddellijk voor haren geest diezelfde plaats, waar zü weinige dagen te voren zulke pijnlijke oogenblikken had doorgebracht. Hare gejaagdheid keerde opnieuw terug. Nu zij weder iets meer wist, wilde zij ook alles weten. Zij kon ónmogelijk langer blijven waar zij was. In driftige haast kleedde zij zich, want een nieuw denkbeeld was in hare ziel opgerezen. „Gij hebt een rijtoertje gemaakt?” vroeg zij aan Suzanne. „Waar hebt gij het rijtuigje gelaten «Op de plaats voor den stal,” antwoordde het meisje. „Dan laat ik weer aanspannen,” zeide Clara levendig. «Ik heb het noodig want ik heb in de buurt een boodschap te doen.” En zonder antwoord af te wachten, snelde zij naar buiten. Haastig sprong zij op den bok van het kleine rijtuig en nam zelf de teugels. Zij zette het paard aanstonds in draf en joeg het onbarmhartig voort. Weldra had zij den Chineesden koepel van Moulinet bij den vijver bereikt, waar het dqel zou plaats hebben. Vlug sprong zij uit het rijtuig en verborg zich in den koepel. De twee kampioenen hadden ondertusschen Kunne aangewezen plaatsen ingenomen. Moulinet waagde nog een poging om den twist bij te leggen en riep met smeekende stem „Mijne heeren, wat ik u bidden mag La Bréde echter drong hem met geweld op zijde. Octave de Beaulieu reikte aan Philippe zijn pistool geland in een tyd, dat het op verschillende plaatsen van den aardbodem gist en spant, ligt voor de hand. Houdt de oorlog aan en dat zal het geval zyn, als de Boeren niet verslappen, dan is het niet uitgesloten, dat Engeland genood zaakt zal zyn gunstiger vredes-voorwaarden op te stellen. Men vergete echter niét, dat by een guerilla de wil behoort, alles op het spel te zetten, leven, have en goed. Of de Boeren blyken zullen dit alles veil te hebben Besluiten zy tot den guerilla, dan kun nen zy op het noodige succes rekenen. De Enge'schep hebben slechts één generaal, die iets van dit soort oorlogvoeren afweet, en dat is Baden-Powell. Men kan hem ech ter niet de leiding van den verderen oorlog toevertrouwen, daar ook het War-Offlce aan de anciënniteit gebonden is en de ge neraals niet daér plaatsen kan, waar zy het best te/gebruiken zyn. Roberts zal zich tegen den guerilla te verdedigen hebben dit is een geluk vrfbr de Boeren. Bovenstaande meening is ook die van Dr. Leyds. Een medewerker van het „Handelsblad” had een gesprek met den gezant, die o. a. aan hot eind van het onderhoud zeide „De oorlog is niet uit". De oorlog is alleen van karakter veranderd. Om lord Roberts leger zwermen nu kleine be wegelijke Boerentroepen, die overal zyn en nergens, die plotseling verschijnen als ze meenen een voordeeltje te kunnen behalen en niet meer zyn te vinden, zoodra deBrit- sche troepen tegen hen optrekken. De gue- rilla-benden hebben hun tegenwoordigheid reeds doen gevoelen. Natuurlijk kunnen zij niet zulke groote slagen slaan, als wy in het begin van den oorlog aanschouwden, maar daarom behoeven de kansen nog niet ver loren te zyn. Slechts wanneer lord Roberts erin slaagt alle Boeren te dryven naar het district Lydenburg en daar op te sluiten, zou men gerechtigd zyn, den toestand duister in te zien, maar daarop bestaat heel weinig kans. De Duitsche Ryksdag is eergister begon nen met de tweede lezing van de vlootwet. De rapporteur van de commissie, Müller uit over en trad een paar schreden terug. La Bréde vroeg nu met vaste stem Mijne heeren, zijt gij gereed »Ja,” antwoordden Philippe en de hertog de Bligny te gelijk. Daarop telde hij langzaam «Eentwee drie vuur I” Met ontzetting zag Clara de twee pistolen ne derdalen voor het noodlottige schot Zij verloor hare bezinning, en zonder te bedenken wat zij deed, sprong zij op hetzelfde oogenblik de trappen van den koepd af en wierp zich eensklaps tus schen de beide strijdende partijen. Tegelijk hield zij hare hand voor den Joop van het pistool van de Bligny Het schot ging af. Doodsbleek stortte Clara op den grond, terwijl uit hare hand een zware bloedstroom tegen de Bligny’s gelaat spatte. Zij slaakte een diepen zucht en zakte bewusteloos ineen. Er volgde een oogenblik van onbeschrijfelijke verwarring! Gaston de Bligny was verschrikt achteruit gesprongen, toen hij dien onverwachten warmen bloedstroom op zijn gelaat voelde. Phi lippe had met een sprong zijne plaats verlaten, om Clara te ondersteunen. Hy lichtte haar op als een klein kind, en bracht haar naar zijn rijtuig, dat aan den hoek van het rond-point was blijven wachten. Clara’s oogen waren nog steeds gesloten. Phi lippe nam zorgvuldig hare zwaargekwetste hand en drukte daarop een teederen kus De dokter kwam aanstonds naderbij en onder zocht de wond. In den aanvang stond zijn gelaat ernstig, doch eindelijk zeide hij op luchtigen toon «Gelukkig is er niets gebroken. Het is beter afgeloopen dan wij hadden mogen hopen. De hand is zwaar gekneusd, maar mevrouw Derblay zal het wel te boven komen Alleen zal zij in het vervolg haar rechterhand met een handschoen moeten bedekt houden, want het litteeken zal wel

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1