ÏÏEVER t-Gouda- lespsling Rijwielen in het Kampioen- 1ste prijs by het ir record (157 K.M. nz. enz. Rijwiel /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8218. Dinsdag 12 Juni 1000. 30ste Jaargang. 4 Buitenlandse!) Overzicht. •4 EEEZTTCHT. o seep sep- toeder AAK zal rlichten oeder seep iini 1900, en MOTORCYCLES - 's Bosch. FEUILLETON. oen 40 ct. mbozen 45 isappel 45 iade HEBIEé, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i dat de EERSTE HOOFDSTUK. (Wordt vervolgd.) Telefoon A o. M9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. jer jaar voor per- van K. M. 1, •houd gratis. aan het Ejjks Inter- •4 n als gij begon- kregen abonnemen- réden verkrijgbaar PER DE VISCH- zenvan Toegang, cent verkrijgbaar van BENTUM •oliën. Een n kost 5 ct. i ootschap iEEPFABRIEKEN terdam. UB OÜDÏ [EDAMMER H»rki rïïTCAP J&nskerk i' uur, ipaanderman, rking van Mej. r Automobielen o. a. DE RVITEH iet klassieke merk uiue t, waarvan nil wil je klagen, ‘"endige aardse! Het ia zeker te verontschuldigen wanneer onder zulke omstandigheden de mogendheden gaan doen wat der Keizerin is! Ten slotte weer een nieuwe verklaring van den naam Boksers, gegeven door een zendeling die 20 jaar in China heeft gewoond; het Chineesche woord dat vuist beteekent, be- teekent ook gerechtigheid. Vandaar dat deze gymnasten in China een heel mooien naam' hebben. En zy vechten niet alleen met hun vuisten, maar ook met breede zwaarden, waar naar de Engelschen hen ook wel „Broad swords" hebben genoemd. Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Gmote letters worden berekend naar plaatsruimte. rkrijgbw bijt BETERS Jz. i bewijs van echtheid ia et en kurk ateeda voor* I van den naam der Firma 1 HOPPE I BRINKMAN Zn. lage doeleinden zich hebben laten bekeeren. Over de moorden op zendelingen en Christen- inboorlingen spreekt H. M. niet, maar zy geeft te kennen dat de vernieling van den spoorweg en van de eigendommen van zen delingen niet moeten worden toegeschreven aan de Boksers, doch aan misdadigers, die zich by de Boksers hebben aangesloten alleen om van de omstandigheden te proflteeren. Deze slechte mcnschen moeten dan ook ge straft worden. Het decreet berispt dan een aantal die hun plicht niet of maar al te goed? gedaan hebben en laakt het in de soldaten dat zy, meegedaan hebben aan rust verstoringen. Maar van deze laatste zinne tjes is niemand dupe. Intusschen moet het Tsoeng-li-Yamen heb ben verklaard dat het zal zorgen dat de spoorweg van Tientsin naar Peking vandaag weer zou kunnen loopen. En het protesteert er tegen dat de Engelschen nog meer troepen naar Peking brengen. Het plan der Engelschen zou geweest zyn den weg naar Peking te forceeren, maar door de belofte van het Tsoeng-li-Yamen, dat de spoorweg hersteld zou worden, hebben zy zich tot nog toe van dien tocht laten terughouden. Volgens berichten uit Londen hebben de Engelschen anders by elkaar al 900 man geland, een strydmacht die grooter zou zyn, dan die van alle andere mogendheden by elkaar. Is dat juist, dan zouden zeker do Engelschen geen recht hebben zich over de groote activiteit van de Rassen te beklagen. De berichten over een gevecht die wy Zaterdag hadden, doen zien dat er nu toch iets gedaan wordt door de Chineezen om den opstand te dempen. Maar merkwaardig is wat Dalziel’s uit Shanghai seint over een ander gevecht. Men weet dat in China de generaals geheel en al met het aanwerven en onder houden van hun soldaten belast zyn; de macht waarover zy bevel voeren is hun leger, eenigszins in den geest der huurtroepen uit de 17de eeuw. Welnu, het schynt dat generaal Nei-Hsi-Tsjong, die met 3000 sol daten den spoorweg by Peking had te be- x schermen, onder de Boksers een aantal sol daten van andere generaals heeft aangetrof- fenXOp die manier zullen de opstandelingen nog wel zoo gauw niet overwonnen zyn. En We Times bevat uitvoeriger het verhaal van den tocht per trein van Chineesche troepen die we# uit den trein wilde schieten op land lieden, maar niet uit de waggons wilde komen om de 'Boksers te bevechten. Deze soldaten werdeil aangevoerd door „een der beste Chi neesche. generaals", die evenwel niet minder dan zyd manschappen overtuigd was, dat het toch niéts gaf de Boksers te gaan bevechten, want déze waren onkwetsbaar! 9 T K RU en N O. Op den Een diepe zucht, een krampachtige snik, een plotseling uitstrekken van het kleine lichaam en een jong leven had opgehouden te zijn, een kinderziel ontvlood het zwakke omhulsel, dat haar slechts korten tijd hield gevangen en nu onbe weeglijk en verstijfd in het bedje achterbleef. «Het is voorbijreide een vrouwestem van uit den hoek van het halfdonkere vertrek het was een harde, gevoellooze stem en een jonge vrouw richtte zich langzaam op en trad naar het sterfbed, om het doode kind haar eenige de oogen toe te drukken. «Het is voorbijherhaalde een mannesten), die van aandoening trilde, en een schoone, jonge man kwam dichter bij het licht van de lamp en strekte beide handen naar zijn vrouw uit: «Ele anor Zij schrikte op, maar wendde het hoofd niet at. Zij veegde met vaste hand het doodzweet van het bleeke voorhoofdje, drukte de gebroken oogen toe en vouwde de handen van het kleine lijk over de borst. Toen keerde zij het schoone, als versteende ge laat tot haar man«Geen scène, Reginald, bid ik je. Mijn zenuwen konden eindelijk eens niet geheele rijkdom, dien je mij hebt voorge spiegeld, maar een armzalige dri|Mzend pond geweest is, die, in de twee jaren vaiHQps huwelijk, natuurli k aan hun eind zijn gekomen, dat je al schulden op schulden gemaakt hadt en niet meer wist, waarvan wij de volgende weken zouden leven. En nj! wil je klagen, dat het kleine schepsel aan het ellendige aardsche leven is ontrukt, dat het niet, zooals haar moeder, het slachtoffer kan wor den van een gewetenloozen schurk, die onder valsche gelofte haar leven aan het zijne ketende en haar toekomst vernietigde.” De man balde de vuisten in machtelooze woede. Vrouw, maak mij niet razendsiste hij tus- schen de opeengeklemde tanden. Eleanor’s groote oogen, waaruit blauwachtig groene vlammetjes schenen te flikkeren, vestigden zich op hem en onder dien blik wankelde hij en hield krampach tig de tafel vam. «Denk je, dat ik bang voor je ben vroeg Eleanor, terwijl zij de armen over de borst kruiste. >Om bang te zijn, moet de mensch iets hebben dat hij vreest te verliezennu, en ik zie je, dat is jou werk, ik heb niets meer te verlie zen, je hebt mij zoo arm gemaakt, dat ik voor niets meer vrees. Of geloof je misschien, dat mijn leven, het leven in armoede en vernedering, dat voor mij ligt, waarde heeft voor mij De man antwoordde niet. Eleanor ging voort «Je zoudt mij kunnen tegenwerpen, dat mijn leven niet anders geweest is, voordat ik je kende. Maar toen had ik een toekomst, een toekomst, die je mij hebt ontstolen. Nog eens, geloof je, dat twee jaar in rijkdom en weelde doorgebracht, mij meer fiOÜDSCHE COIRANT De militaire md^ewerker der „Neue freie Presse" meent dat het plan der Boeren om nit Lydenburg den oorlog voort te zetten, niet veel kans tot slagen heeft. Na de stel ling beschreven te hebben, die door de Boeren van Langsneck in Natal over Harrismith, Bethlehem, Ficksburg, Heidelberg, Middel burg en Lydenburg bezet is, zegt bovenge noemde medewerker dat het terrein tusschen Middelburg en Lydenburg ter verdediging zeer geschikt is tegenover een vyand, die uit het Oosten, dus nit Lourenqo-Marquei komt. Maar even over de grens is de hoog vlakte bereikt, en het veld ryst dan nog maar zwak in de richting van Pretoria. Een Engelsch leger dat dus van Pretoria naar Middelburg-Lydenburg marcheert, moet zachtkens dalen en heeft dus het voordeel der hoogere positie. Daarentegen hebben de Boeren het voordeel dat zy wegens de nabijheid van de Portugeesche grens niet omsingeld kunnen worden. De taktiek van de Engelschen na de in neming van Pretoria is heel eenvoudig. In het bezit zynde van Bloemfontein en Pretoria kan Lord Roberts de toekomst kalm af wachten en zich bepalen de Boeren in hunne schuilhoeken in het oog te houden. In dien tusschentyd zullen de generaals Methuen en Hunter uit hot Westen, Plumer en Carrington uit het Noorden de Transvaalsche districten bezetten en de bevolking tot onderwerping dwingen, terwijl de generaals Rundle, Cle ments en Brabant hetzelfde zullen doen in de N. O. deelen van den Oranje-Vrystaat. Ten slotte zal Buller die aan het hoofd van drie legerafdeelingen in Natal staat, eindelijk wel het Z. O. van Transvaal binnenrukken. In dien tusschentyd zullen de omstandig heden er toe bijdragen om de strydmacht der Boeren te verbrokkelen. Het verlies van Pretoria als middelpunt der nationale verdediging, zal op de Boeren een heel an deren indruk maken dan de bezetting van Bloemfontein. Want met die stad is het bolwerk der republikeinen gevallen. Levens middelen en ammunitie zullen op den duur in het leger der Boeren gaan ontbreken en de strijders tot de overgave dwingen. Onder die omstandigheden kan de terug tocht naar Lydenburg geen ander doel heb ben dan om tyd te winden met de vage hoop op het een of andere gelukkige toeval bijv, op een vreemde interventie. Misschien ook wil men door de bezetting van dit grens district de beide presidenten en de hoofden van het nationale verzet die zich niet aan Engeland willen onderwerpen, in de gele- Verspreide Berichten. Frankrijk. 204,568 Personen bezochten Donderdag de Tentoonstelling. Koiing Oskar van Zweden heeft een officieel bezoek gebracht aan pre sident Loubet op het Elysée. Loubet be antwoordde onmiddellyk het bezoek des konings. Men beweert, dat de prins en de prinses van Wales reeds te Parys zyn aan gekomen en de wedrennen te Longchamps om den Grand Prix bywonen zullen, evenals koning Oskar. De prins van Wales zou een week te Parys blijven. De vereenigde Noordzee- en Middellnnd- schezee-eskaders zullen 14 Juli a.s. gelyktjj- dig dns met de groote legerrevue, een revue houden, waarschijnlijk op de reede van Brest. De czaar van Rusland zal naar het heet dezen vlootschouw bywonen. De parti socialists heeft besloten als pro test tegen de ontvangst van kolonel Mar chand in het Hotel de Ville door den ge meenteraad van Parys den avond van de ontvangst een antimilitairistische betooging uit te lokken. Op voorstel van den socialist Landrin is door den Paryschen gemeenteraad een motie van afkeuring aangenomen tegen den prefect van politie Lépine in verband met de mis handeling van socialisten door politieagenten by de betooging ter herdenking van de „Bloedige week" op het kerkhof Perè-Lachaise 7 Mei j.l. In de motie wordt bovendien een gerechtelyke vervolging van de schuldige ageïiten geëischt. Engeland. De hertog van Wellington, een kleinzoon van den beroemden „ijveren hertog”, is te Strathfieldsaye overleden. Oostenrijk-Hongarije. In de fabrieken van Ganz te Budapest staken thans 3.500 arbeiders en nog 5.000 dreigen met staking. geschikt hebben gemaakt, om de ellende het hootd te bieden Je hebt de muziekjuffrouw, de dochter van de arme predikantsweduwe, voor den schijn tot een rijke vrouw gemaaktje liet mij met al mijn gewoonten breken, beloofdet mij gouden ber gen, een leven in overvloed. Ik vraag je nuhoe heb je die belofte gehouden De stem der vrouw was luider en scherper ge worden en de man liet zijn hoofd met de schoone zachte trekken en het glanzende bruine krulhaar diep op de borst zinken «Heb je al eens nagedacht wat er van ons wor den moet Weer was het Eleanpr die begon, en nu naderde zij ook langzaam haar echtgenoot. Hij schrikte, richtte de groote blauwe oogen «oogen van een kind,” dacht Eleanor zelfs in dit oogenblik met minachting met een smeekende uitdrukking op haar. «Ik zal een betrekking zoeken, ik kan werken.” «Werken jij Eleanor maakte een afwerend gebaar Het is mogelijk, dat je het mettertijd leert, de honger moet een goede leermeester zijn en ik wensch je veel geluk op je weg. Maar je zult het zeker begrijpelijk vinden, dat ik liever een anderen inslaonze wegen scheiden zich van nu af voor eens en altijd.” «Je wilt mij verlaten klonk het bitter uit Reginalds mondhij viel voor haar op de knieën en vatte haar hand. Eleanor, ga niet van m j I Wat ik eens deed, je weet het, het was uit liefde voor u en de liefde verzoent alles. genheid stellen om over Portugeesch grond gebied naar Europa of Amerika uit te wjjken. De Minister-president Körber heeft de zit ting van het Oostenryksche Huis van Afge vaardigden gesloten verklaard. Hoe dat zoo kwam Weer een vreemde parlementaire ge schiedenis. Op de vergadering der fractie- mannen, waarvan wy Vrydag gewaagden, werd besloten om de obstructie der Czechen te overwinnen door dag en nacht zitting te honden en aldus hen af te matten. Goed be sloten en goed georganiseerder werden zelfs bedden in de zaal gebracht om de strijders, die in groepen zouden optreden, op beurten te laten rusten. Den geheelen dag duurde Vry dag de obstructie met het lezen van inge komen stukken en hoofdelyke stemmingen. Om 6 uur stelde Zallinger voor over te gaan tot de behandeling van de mynwet. Het scheen, dat de Czechen uitgeput waren met hun voorstellen, maar nu ging er een oorver- doovend leven op met fluitjes, blikken, lesse naars, nu en dan afgewisseld met gezang. De Czechen hadden zich nu ook in groepen ver deeld om elkander rust te geven en de parle mentaire muziek te kunnen volbouden. Het eene uur voor, het andere na ging voorby, het concert bleef. De Ministerraad was intus schen in den laten avond vergaderd. De pre- sident-Minister ging den Keizer spreken en om half éen kwam Görber in de zaal om het besluit tot sluiting der zitting mee te deelen. De Czechen gaven nog even een laatste salyo. Nu wordt er met art. 14 geregeerd, waarschyn lyk ook do Rijksdag ontbonden. Een nota van Havas meldt dat de minis ter van bnitenlandsche zaken verschillende telegrammen ontving van den Franschen ge zant in China, gedagteekend van den 9en en meldende dat de toestand om Peking en Tientsin nog altyd even ernstig is, dat de Chineesche Regeering blyft volharden in het niet optreden tegen de rebellen. De véYte- genwoordigers der mogendheden blijven ge- zamenlyk handelen. Als alles waar is wat de Pekingsche cor respondent van de Times seint over het nieuwe decreet dat de Keizerin van China heeft uit gevaardigd om den Boksers-opstand te be dwingen, dan heeft H. M. ditmaal haar rol slecht gespeeld. Neen, dat is al te door zichtig. De heele Bokser-beweging wordt er feitelyk in verontschuldigd. De Boksers toch worden in dit mooie decreet niet rebellen genoemd maar een broederschap. Daarentegen is de Keizerin heel boos op de Christen geworden Chineezen, die alleen om meer bestand zijn tegen alle wederwaardigheden van den laatsten tijd Zij ging naar het venster, schoof het gordijn weg en van de straat - een der schoonste in het West-einde der stad Londen stroomde een lichtstraal in de kamer. Het licht viel op de prachtige vrouwengestalte met de slangachtige be* wegingen, de koninklijke houding' en het goud- roode haar en de jonge man staarde als verblind naar de demonisch schoone verschijning en sloeg toen beide handen voor het gezicht. «Koud, koud, als ijs nu en altijd en toch weet zij, dat zij mij met die aangenomen gevoel loosheid tot vertwijfeling brengtEleanor, gevoel je niets, volstrekt niets, zelfs hier niet aan het sterfbed van je van ons eenig kind Hij trad nader, maar bleef als vastgenageld staan, toen zij de kleine marmerwitte hand afwerend uitstrekte. Eleanor vatte met de andere hand het zware gordijnhet was, alsof ze een steun zocht voor het oogenblik dat komen zou, en zeide op harden toon: «Het is voor Ellen een geluk, dat zij stierf; wat zou zij doen in een wereld, die haar niets, hoor je niets heeft te geven Of had je je lieveling misschien graag in een vondelingshuts gezien De man kromp ineen als onder een wreeden zweepslag, en stamelde: «En was ik er dan niet wy, de ouders meen ik Hij zweeg, want Eleanor lachtehet was een korte, scherpe lach, die hem door de ziel sneed. «Vergeef mij, Reginald, maar het was waarlijk comisch, nadat je me gisteren eerst bekend hebt, 1

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1