□JG AH THEE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 8319. Bultenlaodsch Overzicht. EEHZVCHT. seep ep- oeder UK zal 'lichten- jeniging oei." ieder seep IUM IMO ÏEPFABK1EKEH srdam. FEUILLETON. Woensdag 13 Juni 1900. 39ste Jaargang. -“."al I ZONEN, SM. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. LEHMAN. l” der Sociëteit HAGEN den op i van de firma t> de I RINKMAN Zn Leden worden i gereserveerde Dame. hgen der Sted. geïntroduceerd ida, Bas. unsterd., Viool. IMP. oegang met 2 voor zeer uitvoering van ge - inbevelende BAART LZ als gij begon- often. Een kost 5 ct. Uitvoering als ,1. Lid (f 2 50) ten zich daartoe otschap a Zaal verkryg- De vorige olficieele telegrammen uit Kaap stad en Bloemfontein, meldende dat de Vry- staters den Vaalspoorweg benoorden Kroon stad over een aanzienlijken afstand hebben vernield, bevestigen eenvoudig het Donder dag overgeseinde telegram van Laffan, dat ook meldde dat Steyn met een groote macht Boeren oprukt tegen Wïnburg. De militaire GO IBMIIE COURANT. n Genoodigden medewerkers van de meeste bladen zijn van oordeel dat de Engelschen spoedig de schade aan den spoorweg zullen herstellen. Die van de Times hoopt dat de toegesnelde Engplscho troepen ook in staat zullen zijn de pas her stelde brug over de Rhenosterspruit te be veiligen. Die van de Morning Post ziet de zaken ernstiger in. Roberts kan, bijaldien het herstel van den spoorweg lang uitblijft, gedwongen zijn weer naar het zuiden te trekken, garnizoenen achterlatende in Preto ria en Johannesburg, ten einde het zuiden van de Zuid-Afrikaansche Republiek af te stroopen, om levensmiddelen te krijgen, en het laatste verzet van de Vrystaters te ver pletteren. Telefoon fco. SI, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. enkele dagen voorspellen, dat men haar weinig beschadigd zou vinden. Hoq onaangenaam voor Lord Roberts deze verbreking van zijn verbindingslijn moet wezen, overschatten moet men dit nadeel, dat de Boeren hem hebben toegebracht, niet. De Engelschen hebben bewezen, beschadigde spoorwegen en vernielde bruggen verwon derlijk vlug te kunnen herstellen. En dan is er nog iets. Het ziet er werkelijk naar uit, dat de Boeren het op den Langenek niet lang meer tegen Buller zullen uithouden. Deze heeft zelfs in dat bergachtig land met zijn verpletterende overmacht kans gezien om de Boeren om te trekken, en dan was terugtrekken voor deze de boodschap. Van de overgave op genade en ongenade, waarop Buller scheen gerekend te hebben, is echter niets gekomen. Den 6en Juni verstreek de wapenstilstand en dien dag moest Buller het vechten weer opvatten. Voorloopig is hij voorspoedig geweest, al kan men wel aan nemen, dat hg de sterkte van de stellingen der Boeren gedurig vergroot om zijn eigen operatiën te schooner voor te ‘stellen. Mis schien is ’t nog slechts een achterhoede van Boeren die hij tegenover zich heeft. Laten deze nu tenslotte ook den Langenek los, hetzij omdat zij te weinig in getal zijn om hem tegen de groote overmacht der Engel schen te verdedigen, hetzij omdat zij, met Lord Roberts in den rug, het veiliger achten tydig naar Ermelo af te trekken, dan is de spoorweg Durban Pretoria vrij en Lord Roberts heeft een nieuwe verbindingslijn ge kregen. Ofschoon Kaapstad wel zijn voor naamste basis blijft, zal er echter ook wel op de kans gerekend zijn om hem van Dur ban uit van het noodige te voorzien. Het zou alleen nog kunnen, dat de tunnel van den spoorweg bij den Langenek vernield was. Maar een tunnel voor langen tyd on bruikbaar te maken, lijkt zeer moeilijk te gaan. De militaire medewerker van de Westminster Gazette durfde dan ook reeds zind. Vooral de Vereenigde Staten moeten een zeer gereserveerde houding hebben aan genomen. Aan den gezant Conger zou zijn geseind dat hy geheel mag doen wat hy goed vindt tot beveiliging van de Amerikaansche onderdanen mits hij zich niet inlaat met overeenkomsten met andere mogendheden. Dit telegram zou door minister Hay in den Amerikaanschen Ministerraad zyn voorge lezen. De beteekenis van deze terughoudendheid van Amerika is nog niet te overzien. Zy kan echter zeer groot zyn. Er moet een bepaalde reden zyn waarom de expansie-politiek van Mc Kinley hier plotseling halt tioudt. Wil Amerika voor het eene of andere doel de handen vrijhouden? schat ail's j MERK te letten N VAK ÈN worden afgele ide pakjes van vijl If én een Ned. on» g van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo- In zending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. Officieel wordt bericht By het gevecht dat den 7en dezer gele-, verd werd by Roodewal zyn 17 soldaten van het 4e bataljon van het Derbyshire-regiment, onder wie 2 officieren, gesneuveld, en 67, onder wie 5 officieren, gekwetst. De ove rigen werden gevangen genomnn. »Je bent mijn vrouw voor God en de wereld ik heb je, ik houd je en laat je nooit van mij gaan. Zie, ik bezweer je bij onze liefde, want je hebt mij ook lief, zeg dat je mij ook liefhebt, dat je mij alleen op de próef wilt stéllen Zij schudde zacht het hoofdeen minachtende lach speelde om haar lippen, en met gedempt?, maar toch goed verstaanbare stem, gaf zij ten antwoord op zijn hartstochtelijke uiting: >Ik heb je nooit lief gehad.” Hij sprong op, stond tegenover haar en zag met opengesperde oogen in haar gelaat. «Je hebt mij niet bemind, Eleanor, ondanks alle eeden en alle betuigingen?” vroeg hij zeer langzaam, alsof hij elk woord overwoog. »Nooit!” antwoordde zij kort, en onbevreesd zagen de groenachtig glanzende oogen hem aan. Zij sprak de waarheidhij las het op de $amen- geperste, roode lippen, het stond op het vastbe raden, blanke voorhoofd geschreven en hij kreunde van smart. Dat was de zwaarste slag, die hem kon treffen nu had ook hij niets meer te verliezen. Hij wendde zich van haar af hij had haar niets meer te zeggen; hij kon dat schoone, wreed glim lachende gelaat, dat eens zijn hemel was geweest, niet langer zien hij trad aan het doodsbed van In de Fransche Kamer antwoordend op eene interpellatie over de gebeurtenissen in China, heeft Delcassé verklaard dat er ge vaar bestaat voor alle vreemdelingen. Dat gevaar is tevens de zekerste waarborg voor samenwerking van de mogendheden. Onze gezant, vervolgde Delcassé, heeft in opdracht met zyne collega’s eenzelfden weg in te slaan. Als- China zelf de orde niet herstelt, zullen de inogendheden raad schaffen. De beweging aai# de Joennan bedreigt de veiligheid van de jTranschen, en ik zal e?n< troepenmacht zenden om den consul te steunen, doch al leen 'zoo dit noodig wordt, want wy koes teren volstrekt geen veroveringsdenkbeelden en bnze hoogste belangen verbieden het ver strooien van onze krachten. Te Peking heerscht volkomen overeenstemming tusschen de jeden van het corps diplomatique. Onze troepen, verklaarde Delassé ten slotte, zyn'bereid om op den eersten .oproep van onz^n gezant uit te rukken. De toestand in China maakt een gewapend en gezamenlijk optreden van de mogendhe den boe langer hoe meer noodzakelyk. Nu de Keizerin zich openlijk aan de zyde van de Boksers schaart, is van haar niets meer te verwachten. Uitbreiding van de beweging tegen de vreemden is nu op handen overal waar Chineezen wonen. De Fransche gezant heeft dan ook reeds een telegram gekregen volgens hetwelk de Fransche consuls in Mong-Tse en Yunnanfoe zich hadden terug te trekken, daar de onderkoning niet meer voor hun veiligheid kan instaan. Dé beide consuls zyn daarop naar Tonkin vertrokken. Hoe de verhouding tusschen de Mogend heden is. ten opzichte van China, blykt niet duidelijk. De „Vossische Zeitung” verneemt uit Londen dat de Mogendheden in volko men overeenstemming handelen en aan de admiraals gelijkluidende instructies sturen. Laatstbedoelde autoriteiten zouden reeds een conferentie hebben gehouden om te beraad slagen over het meest wenschelykeeen blok kade van Takoe of het bezetten van een strook gronds waarop de vreemdelingen een schuilplaats kunnen vinden. Want van de conferenties zyn wy echter sinds den opstand op Kreta niet veel moois gewoon. Terwijl de admiraals confereeren worden de Christe nen vermoord, zal men wellicht ook hier weer kunnen zeggen, met' een variant op een bekende uiting. En volgens het „Berliner Tageblatt” zyn de Mogendheden volstrekt niet zoo eensge- Verspreide Berichten. Frankrijk. Vrydag is de Tentoonstelling bezocht door 192.087, Zaterdag door 177.172 perso nen. Het Transvaalpaviljoen is Zaterdag geopend. Er werd geen openingsrede ge houden. Aan den ingang was een album neergelegd, waarin de bezoekers hun naam schreven. Koning Oscar van Zweden en president Loubet hebben Zondag de wedrennen om den Grand Prix te Longchamps bijgewoond. Een enorme menigte juichte hen geestdriftig toe. De prefectuur van politie heeft een bui tengewonen dienst ingericht voor het ver blijf van den prins van Walen te Parijs, doch de prins heeft doen weten, dat hy niet wenscht, dat men speciale voorzorgs maatregelen neemt, omdat hy niets vreest in een stad, waar hy zoo bekend is. De rechtbank te Ch&lons-snr-Saone heeft de betoogers, die gearresteerd zyn by de ongeregeldheden van 2 Juni j.l. veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerend van 10 dagen tot 6 maanden, wegens mishandeling en bedreiging van gendarmes. De Gaulois deelt mede, dat de dochter van generaal De Villebois-Mareuil aan kolo nel M&rchand bij wijze van souvenir het kruis van het Legioen van Eer van haar vader heelt geschonken. Generaal Delanne, chef van den generalen staf, heeft ontheffing van zyn functies ver zocht, omdat togen zyn wil in den staf eenige benoemingen en verplaatsingen hebben plaats gehad, wat hy een politieke daad en niet in het belang van den dienst acht. hakken stonden nog voor het bed van een jeug dige slaapster Het bruine krulhaar hing in het nog van slaap gloeiend gezichtje, en Fanny, het nette meisje, dat van speelmakkertje tot de ge wichtige rol van kamenier was opgeklommen, stak al voor de derde maal het blonde hoofd door de zware plooien van de portièr^.- «Gravin, het is tijd om op te staan.” «Is het al laat, Fanny Heeft papa al naar mij gevraagd?” rNog niet,” haastte Fanny zich te antwoorden en Alice de Liauran zat recht overeind in het bed, wreef zich den slaap uit de oogen en lachte vroolijkw0, dan gauw, als je blieft Fanny, ik zou het zoo grappig vinden, als ik eerdé/in de ontbijtkamer was dan papa.” Z' Geen kwartier la-ter klapperden de roóde hakjes al over de breede corridors en ■sleepte de roode ochtendjapon over de trappen. Alice hield niet van slepen «die lange, lastige dingen,” die haar altijd hinderden, maar de jppon was kant en klaar uit Parijs gekomen Fanny was in verrukking geweest over het prachtige kleedingstuk en had zich met hand en tand verzet, toen Alice er van sprak «dien leelijken, rooden staart” af te snijden en Alice, die niemand gaarne verdriet deed, schikte zich naar haar. Graaf Alexandre de Liauran was een statig edelman, die zijn vyftig jaren met eere droeg. Hij was, zooals hij daar in een gemakkelijke hou ding aan de ontbijttafel zat, met de goedverzorgde hand in de kranten bladerend, nog alijd een schoon man (Wordt vervolgd.) De Novemberwind gierde om de muren van het prachtige slot, schudde de klimopranken die den dikken ronden toren zoo vast omklemden, dat het scheen, alsof hij zich tegen het gure win terweer in een Warmen groenen mantel had ge huld. De wind teisterde de kruinen der groote boomen en vooral de linden, die hier en daar een schaduw wierpen op de nu ledige bloemper ken en blies in het regelmatige gezicht van een steenen Flora, die jaar in jaar uit in dezelfde onverstoorbare sierlijke houding haar recht neusje in een steenen rozenbouquet stak Voor de bewoners van het Chateau de la Croix was het een zeer eenzame tijd. De kleine pantoffeltjes met de spitse ronde zijn kind. Het kleine schepseltje lag daar in vreedzame sluimering, de handen als tot een gebed gevou wen, met gesloten oogen, de blonde krulletjes op het voorhoofd Lang zag hy er op neer en zijn trekken werden kalmerde hartstochtelijke smart, de woeste opgewondenheid veranderden in wan hopige berustinghij legde zacht de hand op het hoofd van het lijkje, alsof hij met die aanraking afscheid wilde nemen van zijn gestorven kind, een afscheid voor korten, zeer korten tijd. Hij zag vluchtig de kamer rond en zijn blik rustte slechts een oogenblik op de onbeweeglijke vrou wengestalte. Reginald Waddington verliet het vertrek met de kalmte van een man, die een vast besluit gèhomen h’eft. De energie, die hij tot nu toe had gemist, scheen eensklaps bij hem ont waakt. <Waar ga je heen Eleanor-1 zei het zeer zacht, werktuigelijk, als sprak zij zonder er bij te denken. Reginald aar zelde op den drempel. «Ergens heen, in den eeuwigen nacht, in de vergetelheid, het niets. Een stil plaatsje, een barmhartige golf zal er nog wel te vinden zijn. Wees niet bezorgd, je weg is vrij, ik zal hem niet weer kruisenmijn schaduw zal er niet weer op vallennu heb je weer een toekomst. Begin nu de jacht op het geluk opnieuw, schoone Diana!” Reginald lachte scherp en hoonend; Eleanor rilde; het was alsof er een woord op haar lippen zweefde. Maar geen geluid liet zich hooren, de lippen trilden slechts en de kleine, witte tanden Telefoon No. Mtr ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Methuen had den 8en dezer in den vroe gen ochtend met het gros zyner divisie een gevecht op 10 mylen ten zuiden van Heilbron. Ofschoon het desbetreffende officieele tele gram alles behalve duidelyk is, twyfelen toch de avondbladen er geenszins aan, dat de Vrystaters by Roodewal wederom een geheel bataljon gevangen hebben genomen, vermoedelyk ten getale van 700 A 800 man van het Derbyshire militie-regiment, nadat luitenant-kolonel Bair Douglas, luitenant Horley en 15 manschappen gesneuveld, en ettelijke officieren, met 59 manschappen, ge- wond waren. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien Art. 10 der Wet van n April 1827 (Staatsblad No. 17) brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Loting voor de Schutterij zal plaats hebben in het Raadhuis dezer Gemeente op Maandag den 250 Juni aanstaande, des voor- middags ten 10 ure; wordende zij in hun belang aangemaand, om op de hierboven gemelde plaats en op den bepaalden tijd* in persoon tegenwoor dig te zijn, of ingeval zij door ziekte of eenig ander wettig beletsel hierin verhinderd worden, een ander, met hunne belangen of omstandighe den bekend, in hunne plaats te doen verschijnen Voorts worden de ingeschrevenen verwittigd, dat d« Alphabetische Naamlijst voor hen ter in zage ligt op de plaatselijke Secretarie, van Woens dag den 2on tot en met Zaterdag den 230 Juni 1900, des voormiddags van tien tot een ure. Gouda, den izn Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. werden vast op elkander geklemd. Hy wierp de deur haastig achter zich in het slot, alsof hij niet snel genoeg een scheidsmuur kon brengen tus schen zichzelf en haar, die hem in koelèn bloede en glimlachend in den dood zag gaan en het ver smaadde, hem tot afscheid een blik van deelne ming te schenken Een uur later sloten zich de gele, trage golven der Theems over een donkere gedaante, die met haastigen sprong van een der achttien bruggen vergetelheid zocht in haar schoot. Wie vroeg er in de reuzenstad naar, of er een menschenleven meer ging verloren? De menschen snellen voorbij en de golven stroomen voort, kalm, gelijkmatig, on gestoord. Wat was Reginald Waddington in het groote heelal TWEEDE HOOFDSTUK.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1