EDING. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND» No. 8220. Bultenlaodscb Overzicht. EEEZVCHT. 4 ;dj fondirbaliini Woodantlf FEUILLETON. Donderdag 14 Juni 1000. 30ste Jaargang. KENNISGEVING. Holland. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. IRINKMAN 4 Z* isr post 11.60. Nederland I, Rokin 8 Amsterdam undieSehntientpottek» Rohitsch, Oeaterreick et Centraal-OepAt Sandm sten JUNI 1900, uren, zal, onder len Voorzitter, of ollege van Gede- icie Zuid-Holland, ifd-Ingenieur van t in Zuid-Holland, jvinciaal Bestuur aanbesteed n van Be- i van Steen es den Turf- uda en langs ader de Ge- addingsveen. Boskoop en 7 in liet jaag- skoop. ►.•oo.— fl, 8*/> dubbele flgwh l. Vegte, Zaltbommei. Rotterdam. enhage. ig JCzn. Rotterdam iten. i wereld bekend en irtroffen middel tegen Long-, Lever- t <3II, enz. Inwendig uitwendig in bijna len met goed gevolg Prüs per flacon st f 115. B geneeekracb t meestal elke pijnlijke >1 overbodig. Met ii voor ongeneoslifi mlange een bijna Brengt genezing en den, ontstekingen era. chieden by enkele g 447 der Alge- gesteld door den landel en Nyver- x jzing van af 14 in het Provinciaal te ’s-Gravenhage, oemd tydstip op aling der kosten, idelaars-flrma Ge- No. 28a, te ’s-Gra- schenkoinst in de s Rijks. omtrent de kosten bekomen by den ovincialen W^ter- an de» Vegt, te i zich om aanwij- i tot den Hoofd te Gouda, op den js van 9-101 ure. taten der Provincie illand. orzitter. AAT, Griffier^ no vert rotten ebers welbekend LC8T-BLIHS. net Fabriekimwk). inde, radicale en ng van alle, zelfs dnekkige tenuw- >ral ontstaan door >p jeugdigen leeftyd elke zwakte, Bleek Hoofdpyn ig - Maagpjjn Onvermogen ie enz. Uit- Een telegram van generaal Kelly-Kenny uit Bloemfontein van 11 Juni meldt Sedert 7 Juni is van lord Methuen geen bericht ontvangen. De generaal streed den 6en ten noorden van Vechthof. President Steyn is in de nabyheid van deze plaats, de heer Reitz bevindt zich ten Oosten van Lindley. De Engelsche gevangenen dienaar Vrede zyn gezonden, worden goed behandeld. Van gisteren seinde generaal Kelly-Kenny het volgende: De Britsche troepen die van het Noorden zyn gekomen, zyn te Honingspruit aange komen, waar zy de Boeren hebben verslagen. Morgenochtend zullen zy by de halte Ame rika zyn. Generaal Knox vertrekt uit Kroon stad om de Boeren den weg af te snyden. Buller telegrapheert van Jouberts hoeve: Ik ben op vier mylen van Volksrust ge kampeerd. De Boeren ontruimden gisteravond Lange’s Nek en Amajuba. De divisie-Clery, welke van Inge komt, trekt thans den Lange's Nek door. Ik was verplicht hier te kam- peeren wegens gebrek aan water. Minister-president Schreiner in Kaapland houdt zich onledig met de hervorming van het ministerie wegens het aftreden van de ministers Sauer, Te Water en Merriman. De Afrikaanderbond, die onder leiding staat van de heeren Hofmeyr en Te Waten, ver langde een algemeene amnestie voor de rebellen. Minister-president Schreiner beval Prins Victor Bonaparte wordt de politieke surveillance, waaraan by te Brussel is on derworpen, in zyn rustig en gamakkelylr leventje te lastig. Men dicht hem het voor nemen toe, zyn aanspraken op den Franschen troon binnenkort te zullen atstaan aan zjjn ondernemenden jongeren brqeder Louis Na poleon, die zooals men weet generaal is in Russischen dienst. Dvitschlakd. De werkstaking der trambeambten heelt to Hannover aanleiding gegeven tot ernsti ge gebeurtenissen. Toen het publiek voor de stakers party trok, kwam de politie met ongehoorde brutaliteit tussehenbeidan. Met de sabels werden byna 200 personen ge wond, van wie 30 ernstig. Zelfs officieren in uniform werden mishandeld door de agen ten. De opgewondenheid is zeer groot. De eerste burgemeester van Berlyn, Kirsch ner, is door de trambeambten aangezocht, in den opnieuw ontbranden strijd tnsschen de directie en hot personeel, weder als be middelaar op te treden. Euostkun. De opmarsch van een deel der colonne, die Coomassie moet ontzetten, ondervindt heiligen tegenstand. By Dampnssi werd een sterke stelling der Asbantees bestormd en genomen, doch de verliezen aan Engelsche zyde waren zoo groot, dat aan voortrokken geen denken ia. Zeven Europeesche officieren werden gewond. De opstand breidt zich uit. Een sergeant van de reserve hoeft eergis- termorgon te Londen in een vlaag van krankzinnigheid met een geweer 4 schoten gelost op een officier, die den post passeor- seerde, waarover de sergeant het bevel voer de. Niemand werd gewond. De sergeant is gearresteerd. De toestand van mevrouw Gladstone is plotseling verergerd. Sedert eergistermorgen ligt zy buiten kennis en men vreest, dat zy zal sterven. Do Duitsche Ryksdag heeft by hoofdelyke stemming over het geheele ontwerp de vloot wet aangenomen met 201 tegen 103 stemmen. De herstemmingen in Italië op verleden Zondag zyn voor de rogeering niet ongun stig geweest; in 21 van de 39 districten heeft de ministerieels candidaat gezegevierd. Negen zetels zyn door de constitutioneels oppositie bezet en evenveel door de uiterste linkerzijde, die nu 95 leden in de Kamer telt, veel meer dan voor de ontbinding. Te Florence en te Pescarola heelt de regeerings- candidaat het slechts met een tiental stem men van den socialist gewonnen. Ook elders is de stryd heftig geweest, zoo te Napels, waar veel troepen noodig waren om de orde te bewaren en waar de over winning van den socialist Ciccotti tot een uitbarsting van geestdrift aanleiding heeft gegeven. Te Turijn heeft de regeeringscan- didaat het met zes stemmen van den socialist gewonnen en hebben de voorzitters der stem bureau’s de hevigste ruzie gehad over het opmaken van den uitslag, daar er tien bil jetten te veel in de bus waren gevonden. Protesten en tegen-protesten in de bladen en een vernietiging van deze verkiezing in het vooruitzicht. j) Zij, die nader met den graaf bekend waren, wilden beweren dat gravin Fran«oise, zijn gemalin, een schoone, overmoedige vrouw was geweest, die hem zijne aristocratische atdwalingen van het smalle pad der kleinburgerlijke moraal op haar wijze had weten betaald te zetten. Graaf Alexan dre de Liauran had indertijd bij de keuze van een vrouw bovenal op stand gezien en barones Franyoise de Clermont had hem om dezelfde re den haar schoone hand gereikt, door zoovelen reeds begeerdvan hartstochtelijke liefde was van beide zijden geen sprake geweest. Zij hadden naast elkander geleefd, weinig gevend, maar ook wei nig eischend en de eenige groote teleurstelling in hun huwelijk was, dat Alice hun eenig kind bleef en hun vurig verlangen naar een zoon en erfge naam niet bevredigd werd. Ook dat was men te boven gekomen, maar men werd nog koeler en onverschilliger tegen elkander. Toen gravin Francoise na een huwelijk van twaall jaar, stierf, tengevolge van te plotselinge afkoeling na het dansen, liet haar dood geen groote leegte na. Graal de Liauran droeg een voorgeschreven rouw, schreef zijn brieven op papier met buiten gewoon breeden rouwrand en ging een jaar lang niet uit. Hiermede had hij aan zijn verplichtingen het plan aan, dat door do Britsche Regee- ring in overweging was gegeven inhondende de benoeming van een byzondere rechtbank waarvoor de rebellen zouden terechtstaan. De leiders zouden worden veroordeeld tot gevangenisstraf en voor hun leven uit het kiesrecht worden ontzet, terwijl aan de vol gers voor een onbepaalden tyd het kiesrecht zou worden ontnomen. kracht om het volk dnidelyk te maken, voor welk gevaar do Keizerin, door het ver dringen van haar zoon, het land heeft be hoed. En nn moeten de gehate vreemde lingen er meteen maar geheel uit. In Peking zelf wemelt het al van Boksers, even buiten de stad is een zomerverblijf van de Inter nationale Club in brand gestoken, reeds is de secretaris der Belgische legatie volgens de .Vbssische Zeitung” op straat in Peking aangevallen en mishandelddoor Chineesche soldatenMen kan binnenkort in de hoofdstad een uitbarsting tegen de vreemdelingen verwachten. De mogendheden schijnen er op voorbereid te zjjn; volgons de tot dusver goed inge lichte .Daily Express” heeft een groote inter nationale strijdmacht zich meester gemaakt van den spoorweg tnsschen Tientsin en Pe king en is bezig, deze, onder dekking van kanonnen op pantsertreinen, te herstellen. Zoodra de spoorweg hersteld is, zullen 10,000 man naar Peking wordan gestuurd. Dat het daarbij reeds tot botsingen is ge komen, is natuurlijkeen afdeeling Kozak ken is in de buurt van Tientsin door dui zenden gewapenden aangegrapen en heeft een hevig gevecht geleverd. Bij ai deze berichten klinkt het haast komiek, dat het Tsoeng-li-Yamen geprotes teerd-heeft .tegen het zenden van zoo groote troopenmassa’s naar de hoofdstad ran een onathankelijken Staat.” 601DSCHE 101 Telefoon .\o. 8t. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nymmers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien art. 17, 18 en 19 der Wet van den i4n September 1866 (Staatsblad no. 138), betrek kelijk de inkwartiering en het onderhoud van het Krijgsvolk, enz. Brengen ter algemeene kennis: dat de lijst bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en on derhoud in aanmerking komen, is herzien en aan geplakt aan den ingang van den Korten Groenen- daal, en bovendien, gedurende veertien dagen, van des morgens 10 tot des namiddags 1 ure, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen dat bezwaren tegen de in die lijst gebrachte veranderingen gedurende dien tijd schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders behooren te worden ingediend. Gouda, den 13 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. kind.’’- Alice stiet van schrik een kopje omver en mevrouw Desarbres stond dadelijk bp. «Neen, blijf, als *t u belieft, u is zulk een trouwe vrien din van mijn familieik heb geen geheimen voor u. Je bent zestien jaar, mijn kind •Het volgend jaar Paschen word ik zeventien?” zei Alice zacht, terwijl zij met het hoofd knikte. »Nu ja, je bent dus eigenlyk al lang geen kind meer en ik moet ernstig aan je toekomst denken Al weer die toekomst I Wat papa toch eigenlijk altijd met die toekomst wilde r Maar Alice zweeg wijselijk en wachtte het verdere af. Ik moet je zeggen, dat ik daarover eigenlijk al beslist heb.” Alice sperde de groote blauwe oogen open. «Over mij beslist papa? Dat is zeker maar een grap ot wilt u mij misschien verkoopen Papa, ik vrees dat u geen kooper voor mij vindt.” Dat vrees ik zelf ook," zei de graaf ernstig, »en daarover wilde ik juist met je spreken. Je opvoeding is nog* volstrekt niet voltooid die vier jaar hebben je nog niet veel goed gedaan.” Och ja, zij konden maar niete met my wor. denf” zuchtte Alice berouwvol, maar de schalksch- heid straalde haar daarbij uit de oogen. •De getuigenis die je van je zelf aflegt, is niet zeer vleiend, maar je schijnt er anders over te denken Hij vestigde zijn scherpen blik op het blozende gezicht. »Nu, het moet in elk geval anders worden. Je hebt dringend leiding noodig Alice zag er zoo oprecht ontsteld uit, dat de graaf een lachje niet kon onderdrukken. B- ordt ver vo fat) STATEN-GENERAAL. T r D C B A M B Zitting van Dinsdag 12 Jnni. Ingekomen is het bericht van het over leden van het lid der Kamer, den heer Everts, dat met een rouwbrief zal worden beant woord. De Chineesche regeering geeft zich hoe langer hoe minder moeite om nogdenschyn aan te nemen alsof zy de Boksersbeweging tracht te stuiten. Na het goedkeurende be sluit van de Keizerin-Wedawe komt nu de verandering in de samenstelling van het Tsoeng-li-Yamen. De party van bescher ming der Boksers, de party van vreemde lingenhaters heeft nu ook in het hoogste regeeringslichaam het spel gewonnen. Te vergeefs zal het zyn dat de zwakke Keizer by monde van zyn vroegeren voogd en door middel van de in hooge kringen begunstigde .Daily Express” een protecto raat van de mogendheden over China in roept. Het is te laat. Zulk een wanhopige hulpkreet zal de Boksers en de Keizerin- Weduwe slechts sterken; het geeft hun voldaan en begon weder zijn oude leven, waaraan hij gewend was. Hij was een zeer galant maner waren weinig jonge dames, mooie, welopgevoede, voorname meisjes, die niet gravin de Liauran op Chateau de la Croix zouden zijn geworden, zelfs het stief dochtertje, de kleine wilde Alice, wie de kleeren altijd slordig zaten en de haren altijd over de oogen hingen, zouden zij met genoegen op den koop toe genomen hebben. Het was vreemd, maar graaf de Liauran scheen waarlijk niet aan hertrouwen te denken. Het eene jaar na het andere ging voorbij Alice waz al lang op een der voornaamste aristocratische kost scholen en de kamerdienaar besteedde voortdu rend meer tijd aan het toilet van den graaf. Het zou nu waarlijk hoog tijd zijn geworden om aan een huwelijk te denken, graaf de Liauran stelde echter alle verwachtingen van met dochters geze gende moeders te leur en toonde buitengewoon veel belangstelling voor zijn neef, op wien, als de graaf zelf geen zoon had, diens goederen zouden overgaan. Voor Alice zou er in vergelijking van het kolossale grondbezit, weinig kapitaal overblij ven haar moeder was geen rijke erfdochter ge weest en graaf de Liauran nooit een goed finan cier. Hoeveel zijn bezittingen hem ook hadden opgebracht, de sommen waren hem altijd door de vingers gegleden en hij had zoo goed als niets overgespaard. Graaf de Liauran hield veel van zijn dochter, maar hij was geen bijzonder teer vader, hij was even gereserveerd en afgemeten in zijn liefdesbe tuigingen als in al zijn handelingen en Alice Verspreide Berichten. Frankrijk. Zondag is de Tentoonstelling bezocht door 360.711 personen. Het heet, dat een Duitsch eskader zal deelnemen aan de groote vlootrevue te Brest, misschien met keizer Wilhelm aan boord. Het gerucht, dat de, opperbevelhebber van het leger, generaal De Jamont, ontslag genomen zon hebben, wordt officieel tegen gesproken. In verband met het niet aange nomen ontslag van generaal De Lannes, den chef van den generalen staf, heeft de regee ring verklaard, dat de generaals het recht niet hebben, den post te verlaten, waarmede zy belast zyn. Zy moeten dienen, maar niet bevelen. Generaal De Lannes zal waarschijn lijk binnenkort worden vervangen. De gouverneur van het Fransche Congo- gebied seint aan het departement van kolo niën, dat de- expedities, die in het gebied van het Tschad-meer opereeren, ook de missie Foureau-Lamy, die zoo dikwyls bedreigd heet te» zich in goeden welstand hebben vereenigd kwetste ziin gevoel dikwijls door haar luidruchtige vroolijkheid. Zij merkte dat nauwelijks op en kwam ook dien morgen weer als een wervelwind in de kamer, waar graaf de Liauran in behagelijke kalmte aan de nette ontbijttafekzat. Mevrouw Desarbres een verre nicht der fa milie, de deftige oude dame, die de ondankbare rol van gravin Alice’s moederlijke beschermster speelde zag met verschrikte oogen naar den graaf, die eenigszins geërgerd zijn kopje op zij schoof en een barsche beweging tegen Alice maakte. Alice zag niet, dat haar vader boos keekzij vloog op hem at en sloeg beide armen om zijn hals. •Ondeugende, lieve papa I moet u het mij dan alle dagen afwinnen En ik had er mij ai zoo op verheugd, vandaag eindelijk eens de eerste te zijn." ,Dan had je in elk geval vroeger moeten op- staan," antwoordde graaf de Liauran, terwijl hij Alice’s liefkoozingen tamelijk koel beantwoordde «Zoo, mijn kind, je weet, dat ik niet houd van die demonstratieve uitingen van liefde; vergeet niet, mevrouw Desarbres goeden morgen te zeg gen." «O, tante Adèle neemt me dat niet kwalijk; zij weet, hoe goed ik het meen I" Alice ging niettemin dadelijk'op de oude dame toe, gaf haar de hand en liet zich do r haar op het voorhoofd kussen. Graat de Liauran gaf den lakei een wenk de kamer te verlaten. ,Ik heb iets ernstigs met je te bespreken, mijn Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1