m. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 15 Juni 1900. No. 8331. 39ste Jaargang, Bulienlandsch Overzicht. ONEN, EEEZVCHT. :r Her. JiE.NNilSGEVING. feuilleton. Hand. Griffitr. DER.DE hoofdstuk 4 (Wordt vervolgd,) MAN Zn en bij enkele t47 der Alge- ld door den el en Njjver- Telefoou Ni». M3, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van af 14 t Provinciaal Gravenhage, tydstip op der kosten, irs-firma Ge- 5a, te ’s-Gra- komst in de 18. mt de kosten men bjj den ialen Water en Vegt, te om aanwij den Hoofd- uda, op don i 9-10 4 ure. ier Provincie SVERK, al» zenmagazijn leiwegsteeg. CIIOKIi o. MITS. 1 werk. K te letten )rden afgele- ikjes van vij/ tied. on, Nonimer en nevenstaand Vet gedepo- JUNI 1900, n, zal, onder Voorzitter, of ;e van Gede- Zuid-Holland, ngénienr van Ïaid-Holland, daal Bestuur esteed van Be rn Steen- den Turf- en langs r de Ge- ingsveen. «koop en liet jaag- op. dit mid- Bucces wrijving heamft- »id, piju ug »ni proefde lel ver- ook ie- en lette Anker!1 Oc. defl. ren. To th, dé- Sanders. ittrrbam.' ÜOIBSI HE COURANT Telefoon No. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ring tan ge lende RT LZ. der Keizerin, doet de uitwerking zien welke de houding der regeering reeds op de troepen heeft. Ook schijnt wel een troep Boksers bjj Lang-Fang, op 40 mijlen van Peking, te zjjn uiteengedreven door de expeditie der mogendheden, doch dat de expeditie te Pe king is aangekomen hebben wij nog niet gehoord. Er heet nu een overeenkomst te zijn ge sloten tusschen de mogendheden, om uitslui tend gezamenlijk te handelen on ook alleen onder do vereenigde vlaggen op te trekken. Het bijeentrekken van Russische troepen in Port Arthur zou dan ook slechts geschieden omdat Rusland nu eenmaal het gemakkelijkst en het vlugst oen groot aantal troepen by de hand kan krygen (on Japan dan?) en die troepen zouden daar worden gebonden „ter beschikking van de mogendheden.” Voorts zyn de mogendheden overeengekomen om de Chineosche dynastie en de Chineesche regeering onaangetast te laten. Met die verzekering stelt zich de „West minster Gazette” gerust. Toch niet zóó gerust of zy voorziet de mogelijkheid dat Rusland, gebruikmakend van Engelands moeilijkheden in Zuid-Afrika en Asjanti, zyn slag zou slaan. Maar de Chineezen russifi- ceeren, dat gaat toch niet, meent het En gelsche blad terecht. Alsof Rusland daaraan zon denken! En anderzijds paait het blad zich met de gedachte, dat de druk, welken Engeland ter zee kan uitoefenen, toch altijd zou op wegen tegen den Russischon druk te land. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan M. 'Peeters en zijne rechtverkrijgenden, tot het op richten eener Kuiperij in het achtergedeelte van het perceel aan de Nieuwe Haven, wijk N No. 102, kadastraal bekend sectie B No. 1618 Gouda, den 13 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. troepen last gegeven op den veroverden grond te bivakkeeren. Pole-Carew’s divisie, die het centrum vormde, rukte op om Ha milton te steunen. Lord Roberts voegt erby: Hr. Ms. regee ring behoeft zich niet bezorgd te maken over de veiligheid van het leger in Zuid-Afrika. De vyand behaalde een klein voordeel, het geen jammer is, maar het zal spoedig her steld zyn. Het zal niet lang duren om de schade aan den spoorweg te herstellen. Ik ben nu in staat om de lyn van Pretoria naar de Rhenosterrivier krachtig te beschermen. Methuen zal de lyn bewaken als hy oprukt. Ik ben met Buller in verbinding geweest. Ongetwyfeld zal hy spoedig de tegenwoor digheid van zyn leger te velde laten gelden. De verliezen van den Hen zyn, naar ik hoop niet ernstig. Onder de gesneuvelden is de graaf van Airlie. Kroonstad is volkomen veilig. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den nen Juni 1900 exe cutoir zijn verklaard Het Primitief Kohier No. 5 der Personeele Be lasting, dienst 1900, voor de wijken A tot en met T; en Het Suppletoir Kohier No, 6 der Personeele Belasting, dienst 1900. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, deft rjen Juni 1900, De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Een telegram van Lord Roberts uit Pre toria, dd. 12 Juni, meldt het volgende: Pretoria en Johannesburg zyn volmaakt rustig. Na de overgave van Pretoria trok Botha terug op een stelling, 25 K.M. van daar op den weg naar Middelburg. Lord Roberts gaf zyn troepen last, Botha den llen aan te vallen. Aangezien echter do stelling van voren feitelyk onaantastbaar was, trok de divisie van French links van deEngelschen om en Hamilton rechts. Beiden vonden krachtigen tegenstand. Twee van Hamil ton’s infanteriebataljons namen voor donker byna den sleutel van de stelling der Boeren op hun linkervleugel. Daarop werd aan de George de Liauran, de eenige zoon van graaf Alexandre’s overleden jongeren broeder, had de militaire loopbaan gekozen wat bleef den jon geren zonen uit oude families en hun nakomelin gen anders over George, die van zijn moeder, een lieve, deftige vnjtw, die zeer schoon moest geweest zijn, een onafhankelijk, klein vermogen te wachten had, was nooit op de gedachte gekomen, dat hij ge roepen zou kunnen worden om misschien eens erfgenaam van groote bezittingen te worden Een brief van »ijn oom, waarin deze vrij duidelijke toespelingen maakte, bracht hem op de hoogte van den toestand en deed hem volstrekt niet aan genaam aan Dinsdag heeft de Duitsche Ryksdag zyn laatste vergadering van deze zitting ge houden. Nadat de wetsontwerpen op de zegelbelasting en do invoerrechten waren aangenomen, werd de derde lezing van de vlootwet aan de orde gesteld. Aan de eindstemming ging nog eenig de bat vooraf. Baron von Stamm kwam op tegen do be weringen van Bebel dat zyn ijzersmelterij en de fabriek van Krupp samen 130 millioen mark zouden verdienen aan de pantserplaten voor de nieuwe oorlogsschepen. Hy toonde aan dat die platen tezamen maar 113 mil lioen zouden kosten, en dat de fabrieken dus, zelfs als men met Bebel aannam dat zy 50 percent verdienden, te zamen maar öö1/» millioen of elk 28*/4 millioen mark zouden verdienen. „Gy moogt rekenen, zoo- als gy wilt, besloot baron von Stumm, maar gy kunt het feit niet wegredeneeren dat geen marine ter wereld hare pantserplaten goedkoopcr krijgt dan de Duitsche, en dat het heel wat moeite gekost heeft, om de het voorhoofd tegen het venster en zag naar buiten. Juist op het goede oogenblik viel het haar in, dat papa gewenscht had, dat zij haar best zou doen, op neef George een goeden indruk te ma ken. Alice was juist niet in de stemming, aan papa’s wenschen te voldoen en wat kon het haar ook schelen, of die vervelende George haar gunstig of ongunstig beoordeeldeZij besloot, zich ook tegenover George op haar onaangenaamst voor te doen. Dit voornemen deed den storm in haar binnenste bedaren Het is moeilijk uit de oorlogsberichten zich een duidelijk beeld te maken van den toe stand. Wel bly’kt dat de Engelschen overal door boerencommando’s Worden bestookt. Alles saamgenomen, kan gezegd worden, dat het er voor de Boeren in Transvaal on Vrijstaat weer tamelijk gunstig bystaat. Of nu echter Bullers opmarcheeren in den gunstiger toestand weer een ongunstige ken tering kan brengen, dienen we af te wachten. Dat Langsnek ontruimd zou worden was te voorzien. Misschien zou het den Engelschen nog niet zoo spoedig gelukt zyn, als de Boeren niet op den terugtocht bedacht wezen moesten nu de spoor in hun rug in handen des vyands is. Het is nu maar te hopen, dat de tunnel, waardoor de spoorweg van Durban gaat, vlak voor de Transvaalsche grens ter dege beschadigd is, en zooveel mogeljjk ook de ]yn in Transvaal. Anders zou Roberts spoe dig uit Natal de oorlogsbenoodigdheden kry gen, die hem voorloopig niet meer uit den Vrystaat aangevoerd kunnen worden. Ook de positie der Vrystaters in het Noord Oosten van hun land wordt natuurlijk heel watge- vaarlyker, nu Buller de handen vry heeft en hun een eventueelen terugtocht naar Trans vaal zou kunnen afsnijden. Uit het bericht van de ramp, overkomen aan het bataillon Derbyshire’s, komen de meeste Engelsche overzicht-schryvers tot de conclusie, dat in den Vrystaat, waarvan het „Vry” onlangs door Lord Roberts geschrapt werd, nog wat al te veel vrijheid heorscht, die, wordt zy niet spoedig beteugeld, wel eens noodlottig kon blyken voor de Engelsche troepen benoorden de Vaal. De „Standard” is ontstemd en acht het zult zeker uw maatregelen nemen.” Alice frommelde haar zakdoek in elkander. >Zoo’n stijve, vervelende Engelsche, zoo wat als onze miss op kostschool, met gladgestreken haar en lange dunne krullen achter de ooren, neerge slagen oogen en haar eeuwig onuitstaanbare >shocking” op de lippen.” a Alice,” zei graaf Liauran streng, en Alice schrikte en zweeg, maar twee roode vlekken brandden op haar wangen. „Je toont nu duide lijk en de haast waarmee hij de kranten bij elkander legde, bewees, dat hij ook zijne gewone bedaardheid verloor dat je opvoeding meer verwaarloosd is, dan ik meendemevrouw De- sarbres heeft in hare overgroote liefde en toege vendheid voor je, helaas verzuimd, je die slechte gewoonten af te leeren. Dat is geen verwijt, want ik moet mijzelf allereerst beschuldigen. In elk geval moet dit in het vervolg anders worden, wanneer miss Forest aan de verwachting beant woordt.” Graaf de Liauran stond op met het duidelijke plan, zijn dochter aan haar eigen na denken over te laten. >Nog eenmaal: mijn neef George is voornemens mij spoedig een bezoek te brengen en ik zou gaarne zien, dat je bij hem je gewone wildheid wat in toom tracht te hou den, met andere woorden: ik wensch, dat George een goeden indruk van je krijgtzorg dus daar voor.” Graaf de Liauran verliet de kamer met opge heven hoofd en statige houding, zooals dat zijn gewoonte was, in het voorbijgaan een tevreden blik in den grooten spiegel werpend en Alice zonk in haar stoel en begon hartstochtelijk te schreien. Tante, lieve tante, ik ben zoo ongelukkig I Papa was boos op mij, en ik heb toch niets, niets gedaan; ik wil ni’ts weten van die vreemde miss, ik haat haar!” En Alice snikte hartroerend. Mevrouw Desarbres verschikte iets aan haar morgenmutsjezij wist, dat bij dergelijke uit barstingen van droefheid, die bij Alice even talrijk waren als regenbuien in April, geen troost baatte Alice moest maar uitschreien, de zo» zou van zelf weder te voorschijn komen, en zij verzonk in gepeins over graaf de Liauran’s orakelspreuken. De bedoeling was niet moeielijk te begrijpen en zij knikte, als tevreden over ha&r scherpzinnig heid zacht met het hoofd. «Vind je neef George aardig, Alice De aangesprokene hiel het van het schreien verhitte gezichtje op en streek de verwarde haren weg- Wat vraagt u dat vreemd, tante I Ik heb George sedert vijf jaren niet gezien. Nu, en toen toen was George een groote opgeschoten jon gen, die bij alle gelegenheden liet merken, dat hij een paar jaar ouder was Jan ik Hij verkocht voortdurend wijsheid tegen me ep dat liet ik me natuurlijk niet welgevallen Wij kibbelden dus heel veel, maar dat was eigenlijk wel grappig. Maar u kent George immers zelf?” «Zeker, zeker,” zei mevrouw Desarbres, ..ik vroeg het maar eens zoo; je behoeft er niets achter te zoeken". Mevrouw Desarbres stond op en belde den knecht; Alice, die haar beschreid gezicht niet wilde laten zien, ging naar het venster, drukte 4) >Neen, zoo erg is het niet, maak je niet on- noodig angstig, kind, maar ik zal je een jonge dame tot gezelschap geven, een paar jaar ouder dan jezelf bent, van wie je spelend alles leeren kunt wat je* nog ontbreekt.” «Dus een gouvernante O, papa, ik bid, ik bezweer u, dat niet. Ik zal zacht en meegaand zijn als een lam, altijd naar tante’s vermaningen hooren, u zult waarlijk geen reden tot klagen hebben. U zegt het zelf: ik ben geen kind meer en pas niet meer in de schoolkamer.” >Van de schoolkamer is nu volstrekt geen sprake, petitelaat mij eerst uitspreken. Ik ben van plan en graaf de Liauran stak met be studeerde nonchalance een cigarette aan dus, ik ben voornemens je een gezelschapsjuffrouw te geven, een jonge dame, die met je zal praten en je zal bezighouden en je den langen, eenzamen winter, dien ik gedeeltelijk te Parijs denk door te brengen, aangenamer zal maken en ik ge loof, dat je alle reden hebt mij voor mijne vrien delijke zorgen dankbaar te zijn. Ik heb al een keuze gedaanhet is mijn gewoonte nooit over dingen te praten, voordat zij voor mij tot een ait accompli zijn geworden. Eleanor Forest komt ferstdaags.” Graaf dé Liauran wendde zich met en beleefde buiging tot mevrouw Desarbres. >U een vervelend ding, dat, terwyl Lord Ro berts te Pretoria de Britsche soldaten be vrijdt, zyn luitenants den Boeren de gele genheid geven nieuwe voorraden van gevan genen in het Zuiden op te doen. In de laat ste veertien dagen verloren de Engelschen ongeveer een 1000 man, en dit feit geeft het blad de verzuchting in de pen, dat hot zeor ontmoedigend is in den nu reeds, zoo ver gevorderden veldtocht, met al de lessen der duur gekochte ervaring, officieren te heb ben, die niet 'in staat schynen te zijn om te beletten, dat afzonderlijke detachementen omsingeld en verslagen- worden, en dat door een vijand, wiens troepen niet te vergelij ken zyn met „de troepen, door ons in hot veld gebracht, en .van wien sinds weken verteld wordt, dat hij gezonken is in de diepste wanhoop.” Het blad is verder zoo allerchristelykst, het te betreuren, dat de Boeren niet eenvoudig als bandieten be handeld kunnen worden. Doch die tyd zal komen, roept het uit. De groote comman do’s, die nu nog vechten als oorlogvoerende party, zullen zich in kleine benden oplossen en dan geen genade De „Morning Post” strooit ook asch over zyn hoofd en acht het niet onwaarschijnlijk, dat Lord Roberts, na in Pretoria en Johan nesburg sterke garnizoenen te hebben ach tergelaten, op zyn schreden terugkeert, om de Boeren in den Vrijstaat te verpletteren. Dew Bchryver is het niet duidelijk, hoe de orde ten Zuiden der Vaal hersteld moet worden. Slechts een algeheele militaire ver nietiging der Boeren-commando’s kan suc ces hebben, tenzij de Burgers voor goed de wapenen neerleggen, waarop volgens den schrijver, weinig kans is. De Fransche Kamer heeft een commissie voor het door den Senaat goedgekeurde amnostie-ontwerp benoemd. In die commissie zyn zes leden voor volledige amnestie, ook ten behoeve van Déroulède c. s. maar niet voor preyfus; vier voor het regeerings- voorstèleen voor uitbreiding van de am nestie tot werkstakings-delicten. Bovendien is van socialistische zyde een amendement voorgesteld om de amnestie uit te breiden tot alle jacht-, visschery-, bosch-, belasting-, weg- en politie-delicten en van Firmin Faure en Drumont om haar uit te breiden tot de in Algerië begane strafbare feiten bij de antisemietischo onlusten. Het ernstige bericht, dat de kanselier van de Japansche legatie te Peking’ is vermoord en nog wel door soldaten van do lijfwacht

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1