No. 8322. DDE, widen Nieuws- eiv Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, [ij wiel Bultenlandscb Overzicht. i MOTORCYCLES 's Bosch. FEUILLETON. rscH.p idbezit” 39ste Jaargang. nKN vraagt ige. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. H. J. Croocke- Verspreide Berichten. Pockema en van de Gyselaar ilontjjn en Dort- Poathuma en Poathuma en en ^roenendaal en Iroenendaal en Jan Blydestejjn C. A. Witlox en S. A. van Min- :rs A. d. L. in [NEMAN Zn. der Vennoot- llandsche Bank Vreede en de Landry. Praetorius en Bche Bank. E. A. Smidt. A. Koopman. ngen-Housz en drs. van Viers- en Feith. Laane en van A. van Deven- »on. at de Coupons JuliÊbOO, srsche Crediet- ig- k. Roelink A.Bz., gsche Effecten- rtena en Co. 1- en Effeeten- G. J. en A. E. Id. F. C. Burnings ar. Gebra. ar. n het Kampioen- e prys by het ■ecord (157 K.M. enz. utoinoblelen e. a. iERVITEB. klassieke merk P. A. Group, ironings en Ten uddylute Ml need toot Hnna aod.rKbo.nw.rk, C.H «HlUr AC*. M.nl«H.«orf «nwrfc.— bMmrk.rlMtariM, H.SartwaiiB, Ar«fc»» GOIIDSM COURANT Telefoon No. AS- A DVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. v Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De dreigende crisis in de Kaapkolonie is nu dan toch losgekomen. Het ganache Afrikaan- der ministerie is heengegaan en de vorming van een nieuw ministerie is opgedragen aan Sir Gordon Sprigg, den voorganger van Schreiner, het hoofd van de Engelsche oppo sitie in de Wetgevende Vergadering, Do afgetreden regeering had een meerderheid van slechts vyf stemmen (op de 95 leden) zoodat Sir Gordon althans in de brandende quaestie van de behandeling der opstande lingen, waarover alle Afrikaanders het niet eens zyn, wel een meerderheid zal kunnen vinden. Als maar 3 leden van do Afrikaan- derparty het met Schreiner eens zyn (en de Engelsche bladen beweren dat er 15 zyn) dan heeft Sprigg reeds de meerderheid tegen de opstandelingen. Althans als hy niet verder wil gaan dan Schreiner. Maar met dit aftreden van Schreiner en het optreden van de Engelsche party is nu juist gebeurd, wat de Boerenvrienden hoopten en de Jingoes vreesden. De kans op een verscherping van de houding der Afrikaanders is nu veel grooter geworden. Zij hebben nu een vyandig ministerie tegenover zich. En dat ministerie zal, al wilde het, ook niet bijster gematigd kunnen optreden. Het is geboren uit en blyft afhan kelijk van den wil der Engelsche party. Deze nu heeft het er op toegelegd om do opstan delingen juist in hun politieke rechten te straffen. Door ontneming van het kiesrecht aan ‘een groot aantal opstandelingen die dan verder ongemoeid mogen rondloopen hoopt de Engelsche party den Afrikaander- bond er onder te krijgen. Vandaar juist het felle verzet van de Afrikaanders tegen het ontnemen van hot kiesrecht aan de opstan delingen. Wat den af getreden minister Schreiner betreft, hy trachtte inderdaad te schipperen, hy toonde zich half dit, half dat. Maar kon hij wel anders? Toen de oorlog uitbrak had Schreiner de keus om af te treden of aan te blyven, in het laatste geval echter als uitvoerder van de maatregelen der Engelsche regeering. Hy heeft het laatste gekozen, vermoedelijk om te trach ten, die maatregelen npg zooveel mogelyk te verzachten. Of hy niet beter had gedaan met het veld te ruimen' voor een Engelsch minis terie dat door scherpe maatregelen een scher pen tegenstand zou hebben nitgelokt, is een andere quaestie. Hij meende zyn volk het best te doen door aan te blijven en den smaad en de verdachtmakingen van beide zijden te verduren. Doch toen kon hij toch ook niet over ’t hoofd Duitsoiiland. In antwoord op een telegram van de Hamburg-Amerikalyn, waarin keizer Wil helm gelukgewenscht werd met de aanne ming der vlootwet door den Ryksdag, sein de de keizer o. a.„Ik roken er op, dat onze vloot weldra op do zeeën zal kunnen verschijnen mot oen voorkomen, dat eer bied zal inboezemen, en dat de uitbreiding der vloot in myn handen zal bydragen tot het waarborgen van den vrodo”. De trambeambten te Berlijn hebben in oen door ongeveer 4000 personen be zochte vergadering besloten, nog eenmaal aan de directie den oisch te stellen, de in verband met de jongste staking ontsla genen weder in dienst te nomen en het vai het antwoord der directie afhankelijk te stellen, of het werk weder zal worden gestaakt. 2000 Bakkersgezellen te Berljjn hebben besloten de bemiddelingsvoorstellen van zien, hij, als man van de wet, dat de opstande lingen de wet hadden gebroken. En daarom kan niemand hem kwalijk nemen dat hy, als Minister, voorgesteld heeft om de opstandelingen te straffen. In de Fransche Kamer is eergisteren een doof meer dan 200 leden onderteekênd voor stel ingekomen, bepalende dat het geven van onderwijs wordt verboden aan de leden van niet erkende geestelijke genootschappen, een herhaling van het bekende art. 7 der school wet, dat indertyd door de Kamer was aan genomen maar door den Senaat verworpen. Nadat de regeering verklaard had zich met het voorstel te vereenigen dat een aanhang sel vormt aan haar wetsvoorstel omtrent het recht van vereeniging, werd het voorstel met 322 tegen 133 stemmen urgent ver klaard en naar de commissie van rapporteurs over genoemd ontwerp verwezen. Een dor clericale leden stelde daarop voor hetzelfde verbod uit te vaardigen wat betreft de leden der vrijmetselarij, die ook een niet erkende vereeniging vormen, maar hy trok dit voor stel in, zich voorbehoudende de vrijheid van onderwijs voor allen by de behandeling van het ontwerp te verdedigen. Met overgroote meerderheid werd ten slotte een derde voor stel, strekkende tot intrekking van het arti kel 291 van de Code Pénal dat piet erkende vereenigingon van meer dan 20 personen strafbaar stelt naar de commissie verwezen. Eerstdaags komt dit ontwerf op het recht van vereeniging in openbare beraadslaging. Over de voornemens van de Oostenryksche regeering verspreiden eenig licht de woorden van een van de ministers (waarschijnlijk dien van financiën) tot een dagbladschrijver. Een besluit, zeide hy, hebben wy nog genomen. De hoogst noodige beschikkingen zullen ge nomen worden krachtens artikel 14. Hoe lang het bewind van dat artikel zal duren, is nog onbekend. Het kan echter niet ge bruikt worden tot vervaardiging van een zelfstandig tarief van invoerrechten en voor de beslissing over de Quoten en het Verge lijk. De inwendige gezondheid van Oosten rijk kan alleen worden hersteld, als de kiezers er hun best voor doen. Er moet zich, dacht de minister, eindelijk een meerderheid vor men, die de oeconomische zaken op den voorgrond stelt, en inziet dat men lich niet aldoor met het taalvraagstuk kan bezig houden. stand zonder iets van do groote drukte welke voor een paar maanden over deze zaak werd gemaakt, want de aanneming ging zoo kalm alsof het een eenvoudig wetteke ware. De staats-secretaris van marine, de vice-admiraal Tripitz, heeft dan zeker wel de keizerlijke onderscheiding verdiend, wolko hem word verleend in den vorm eener verheffing in den erfelyken adelstand. Een andere uitkomst dan de aanneming met groote meerderheid, was natuurlijk niet te wachten, ook al zal menigeen wel gemees muild hebben over het indertijd aangevoerde argument dat het zoo jammer was dat Duitsch-. land geen vloot had, wyl het nu niet kon tusschenbeide komen in den Amerikaanschen en in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Dit laatste is er do laatste maanden wijselijk maar afgelaten. Do minister wees alleen op Spanje, dat zyn koloniën verloor, omdat het geen vloot had, terwyl op het laatste oogen- blik door do pers nog een uitlating des kei zers bekend werd, dat het gebrek aan een vloot zoo jammer was, omdat men anders een groot stuk van do Chineesche taart had kunnen nemen Of anderen dat nu wel zullen doen, weet men niet. Veel nieuws hoort men overigens niet, ver- moodelyk doordien de tolegraphische gemeen schap is verbroken, en Peking geheel geïso leerd. Het eenige wat bekend werd is, dat op verschillende plaatsen nieuwe brandstich tingen plaats hadden en dat do 34 vreemde oorlogschepen al maar voortgaan troepen aan wal te zetten. Naar een spotvogel beweert, spant Enge land zich zoo in, om Rusland te overtroeven, dat aan boord van de schepen alleen nog maarde koks zyn achtergebleven. Maar Rusland doet wat Engeland niet kan on zendt geregelde troepen. Tc Port Arthur zijn 2000 man ingescheept, 5000 anderen staan, naar het heet, klaar, en er worden er nog meer gereed gemaakt. Een geruststellend bericht is dat de kei zerin althans beloofd heeft geen tegenstand te bieden aan de bezetting van Peking door de vreemde troepen. Golyk wy dezer dagen mededeelden was de Chineesche generaal Nich de eenige be velhebber, die kloek-tegen de boxers optrad. De generaal is nu naar Peking ontboden, om mot do regeering verder overleg te ple gen. Zoo althans heet het officieel. Maar de kwade wereld zegt, dat bedoeld is dien ge neraal te beletten, nogmaals tegen de op roermakers op te rukken. >Neen, gravin, die leelijke japon staat u vol strekt niet goed, die laat ik u niet aantrekken I" 5) «De heele zaak is zoo pijnlijk voor mij; oom is nog een jonge man, hij kan weer trouwen, maar hij spreekt er over alsof dat een onmoge lijkheid was. En dan hij heeft een dochter, mijn nichtde kleine wilde Alice. Zij was geen bijzonder lief kindik heb geen gezellige herin nering van haar en toch laat oom zeer duidelijk zijn wenschen radenhij spreekt ze niet uit, maar ik lees tusschen de regels door, dat hij gaarne een verbintenis tusschen Alice en my zou zien.” «Alice’s toekomst zal, als ze niet een zooge naamde goede partij doet, niet zeer schitterend zijn,” zei gravin de Liauran nadenkend. «Dat is het juist, mamaik voel mij fiiet vrij, ik ben gebondenik kan ooms aanbiedingen niet aannemen, zonder mij zelf hebzuchtig te vinden.” Hij brak met een zucht af. >Ik wilde, mama, dat die brief nooit geschreven was, dat oom Alexandre, eigen zonen had en nooit om mij dacht” «Wij kunnen niet altijd leven voor ons genoe gen. Wij moeten de verplichtingen nakomen, die het lot ons oplegt,” zei gravin de Liauran ernstig, terwijl haar blik met moederlijk welge vallen op haar zoon' rustte. Aan dat gezegde dacht George, toen hijweinige dagen later door het eenzame bosch reed, dat de TERk en Vb. Op den Gebrs. Mispel- Mispel^ Gebra. Miapel- 3t. Gebrs. Mispel ler en P. Kou- iding. r L. 8. van he Janssens. Lezwyn De kleine Fanny met de ontelbare zomersproeten op het aardige wipneusje geraakte in vuur «Die eenvoudige, grijze japon juist van daag »En waarom moet ik van daag juist deze japon niet aantfckken?” »MaafJr is toch bezoek «Dat kan mij niet schelen," zei Alice, «George is een neef van mijhij wordt niet als gast be schouwd; bovendien blijft hij zeker verscheidene wekenhij zal tijd genoeg hebben om aan mijn uiterlijk te wennen.” Fanny’s tegenspartelen hielp nietsAlice die een bedenkelijke neiging tot eigenzinnigheid had, trok de grijze japon aan, die haar bij haar donker teint zoo slecht mogelijk stond, en was door niets te bewegen, ten minste een bloem in het haar te steken, die-Fanny vlug uit de serre wilde Balen. «Nu, dan ten minste een gekleurd lint I” merkte de kamenier op, die verdrietig werd, toen zij haar jonge meesteres zoo eenvoudig ge kleed zag Alice schudde het hoofd; zij verliet de kamer, van top tot teen in het grijs gehuld als een non en toen ging het in stormpas de trappen af, altijd twee treden te gelijk. Daar vertexmde zich de dikke grijze kop van een hond in de vestibule en Alice floot op twee vingers zoo luid en gillend, dat het tot in de eet zaal klonk, waar graat de Liauran schijnbaar toe vallig met zijn beeld in den spiegel coquetteerde en George nadenkend met de hand op den stoel geleund het rijk versierde plafond bestudeerde. (Wordt vervolgd.) Frankrijk. Dinsdag is de Tentoonstelling door 174.917 personen bezocht. Woensdag heb ben hevige regenbuien het terrein doen verkeeren in een moeras, dat liyna onbe gaanbaar was. De vcegmachincs, die in werking werden gestold, maakten den boel nog smeriger. Woensdagavond is te Parys nit Woenen aangekomen een werkman uit laatstgenoem de stad. Do man had den geheelen weg te voet afgelegd achter een wagentje,, waar in zyn vrouw en zyn vierjarig'kind zaten. Minister Millerand heeft gelast,’ dat bad kuipen zullen worden gezet in de tolefoon- bureaux ten gebruiko van de telefoonjuf frouwen. Ieder bad kost 15 centimes. Al dus hoopt men de zAïuwen der jonge da mes wat te kalmeeren. Als zy nu maar niet in het bad springen op het oogenblik, dat de een of andere ongelukkige abonné aansluiting vraagt! De shah van Perziö, die de reisroute van zyn land uit geheim heeft gehouden en telkens wijzigingen heeft gebracht in zyn te volgen weg, uit vrees voor aanslagen op zyn doorluchtigen persoon, is eergisteren van Karlsruhe naar Contrexéville vertrok ken, waar hy tegen 10 uur ’s avonds ver wacht werd. De shah wilde niet, dat de speciale trein sneller reed dan een boemel- trein. De Duitsche vlootwet is erzy kwam tot grootste rijkdom van het Chateau de la Croix uitmaakte. De paarden schudden snuivend de kleine kop 7 pen, dat de kinkettingen rinkelden en George schrikte op uit zijn droomerijen en zag naar bui ten. Het bosch werd langzamerhand minder dicht het licht viel door de alleenstaande stammen, nog weinige, minuten en het Chateau de la Croix lag voor hem op een kleine hoogte. s «Wees welkom, neef Georgezei graaf de Liauran, die zijn neef tot aan de trap van het terras tegemoet was gegaan. «Waar is Alice vroeg graaf de Liauran een half uur later, toen hij de eetkamer binnentrad, waar het déjeuner zou worden gebruikt «Waar is Alice herhaalde de-e mevrouw Desar bres gaf zeer woord, dat Alice men haar zoeken de verplichting, waarvan zijn inpeder gesproken had. onzichtbaar, maar daarom niet minder drukkend. Het gesprek was niet zeer levendig, graaf de Liauran was altijd eenigszins terughouden^, en George had steeds eenige aanmoediging noodig. Hij gevoelde zich ook nog niet op zijn gemak. Intusschen zat Alice, trotsch als een koningin, op een vergeten dakkamertje, dat zij op een van haar herhaalde onderzoekingstochten had ontdekt. Het was een klein vertrekje, waar alles opgebor gen was, wat elders in den weg stond; dichte spinnewebben hingentrn.deRoeken en een dikke stoflaag bedekte deC^lfe'^v^tschc stoelen met de gedraaide pooten, (jétya&fo.«iraafolbladen, waarop Alice met spitse vi^ftpi^éi^cttjers A. d. L. in het stof had geschrey^^/^-^ Zij toonde door haapS^gï^Vén duidelijk, dat zij niet van plan was zich'zoo gemakkelijk bang te laten maken als papa meende, en George kon, zonder zoo geheel slim te zijn, licht merken, dat zij niet veel haast had om de kennismaking te hernieuwen. Zij, Alice de Liauran, zou haar best doen om ten pleiziere van iemand, zich^anders voor te doen, dan zij in werkelijkheid’was, en dat nog wel tegenover dien George, die met ziin schoolwijsheid zoo vervelend was, die nooit wist waar hij met zijn lange armen en beenen moest blijven en dien zij zoo, dikwijls had uitgelachen graaf luider en verlegen ten ant- nergens te vinden was »Laat beval de graaf en twee be dienden snelden onmiddellijk -heen, om het gebod op te volgen. Alice’s plaats bleef echter leeg, de boden kwa men spoedig onverrichter zake terug. Graaf de Liauran’s stemming werd, hoewel hij het weinig liet merken, er niet beter op, en George gevoelde zieh eenigszins verlichthij zag op tegen de eerste ontmoeting met Alice, die misschien onbewust zijn vrijheid bedreigde. «Nogmaals welkom I”. zei graat de Liauran en stiet met zijn glas aan dat van George. «Dat mijn wenschen ook de uwe worden George nam zijn glas op, om zijn oom be scheid te doen, maar hij stortte een gedeelte van den rooden, vurigen wijn hij gevoelde reeds

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1