;t, I I Isch ROOD, ,e. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Maandag IS Juni 1900. No. 8323. EBVEBIJ EZHZTT CIZT. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 1MER ordam. en Koning KENNISGEVING. Algemeene Collecte met open schalen aan de huizen zal geschieden, ten behoeve van het FONDS tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. mdbezit” 39ste Jaargang. age. H. J. Croocke- Verspreide Berichten. Fockema en ran de Ggselaar dontgn en Dort- Poathuma en Poathuma en roenendaal en roenendaal en an Blgdestegn A. Witloi en 3. A. van Min- J. en A. E. F. C. Burnings >rij ■toom n van :man Zn. de Heer 4z. en verven van m, alsook alle P. A. Group, runings en Ten lira, van Viers- en Feith. Laane en van der Vennoot- jllandsche Bank Vreede en de Landry. Praetorius en sche stelsel. De commissie zal nu ook den mi nister van financiën over deze zaak hooren. rsche Bank. E. A. Smidt. A. Koopman, [ngen-Housz en dat de Coupons Juli 1900, Zij ge op een l. van Deven- 1. rsche Crediet- Roelink A.Bz. jsche Effecten- tens en Co. - en Effecten- By de Fransche Kamer is thans een ont werp in onderzoek over de ouderdoms-pen- sioenen voor werklieden. De commissie heeft daarin het kapitaalstelsel aangenomen, maar de minister-president heeft verklaard daarte gen bezwaar te hebben, omdat volgens de berekening daartoe allengs een kapitaal van 11 milliard francs zou moeten worden afge zonderd, wat hg voor de geldmarkt zeer be- denkeiyk acht, terwyl in den overgangstijd de lasten voor den Staat veel zwaarder zou den zyn dan de commissie had berekend. HÜ geeft daarom de voorkeur aan het stol sel van jaariykschen omslag, dus het Duit- De BURGEMEESTER van GOUDA doet te weten Dat bij Koninklijk besluit (Staatsblad Reglement Fabrieken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter algemeene kennis, dat op MAANDAG den i8n JUNI aanstaande, aanvan- gende dos voormiddags ten io ure, eene Namens de Commissie van bedoeld fonds bren gen zij den ingezetenen in herinnering, dat de Collecte plaats heeft, niet om datgene te doen waartoe de STAAT verplicht is, maar om BUI TENGEWONE belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen, zoowel in 1815 en 1831 als bij die in onze Oost-Indische bezit tingen, lijf en leven voor het Vaderland hebben veil gehad, waarom zij vertrouwen, dat een ieder door het schenken van «eene milde gilt” zal willen medewerken tot bevordering van het goede doel Gouda, den i4n Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. schryft. Hij zegt dat de Engelsche verlie zen nog geen honderd man bedragen, en dat de bereden troepen eergisteren de Boeren vervolgden. Generaal van Hamilton’s schou der was door een stuk van een granaat kartets getroffen, maar hij is niet buiten gevecht gesteld. Baden Powell meldde den 12en uit een kamp op 65 kilometer ten zuidwesten van Rustenburg dat hy'| over de honderd opstandelingen in hechtenis had genomen. Hy was de Zuid-Afrikaansche Re publiek binnengetrokken met achthonderd man en is nu bezig met stelselmatig de tfrde te herstellen Zeshonderd Boeren hadden zich aan hem overgegeven, en hy had twee- honderddertig gevangenen gemaakt. jrden naar d» erfd. nd of geverfd gezondheid Roberts zond gisteren een lang telegram waarin hg het gevecht van den 12en be- op verschillende punten zooveel mogelyk na deel toebrengen, verbindingen verstoren, hin derlagen leggen, konvooien oplichten, enz., met andere woorden een guerrilla voeren op de meest uitgebreide schaal, ziedaar de wijze van optreden der Boerenvoeg hier- by de vele zieken, een bekend schynsel in een leger, dat oorlog voert in een vreemd klimaat, en het is duidelijk, dat Engeland nog vele menschenlevens en nog vele milli- oenen zal moeten voegen by hdt aan dezen oorlog te danken passief. t. George schreef aan zijn moeder, die hij gewend was tot zijn vertrouwde te maken, een langen, verstandigen brief, waarin ook het volgende voor kwam «Ik moet u bekennen, lieve mama, dat ons nichtje Alice niet den ongunstigen indruk op mij gemaakt heeft, dien ik vreesde, of liever ik wil mij correct uitdrukken de ongunstige in druk, dien ik eerst ontving, verdween bij nadere kennismaking. Zij is een origineel meisje met een goeden aanleg, een jong, wild boompje, dat, wanneer het in de handen van den rechten tuin man valt, zeker edele, rijke vruchten zal dragen. Of ik de rechte tuinman ben Wij moeten leven voos de plichten, die het lot ons oplegt. 6) Beide heeren schrikten,, het was misschien de eenige trek, dien zij gemeen hadden, den afkeer van alle gedruisch wat tegen de vormen zondigde. Alice, die wel nooit zou leeren de etiquette te eerbiedigen, speelde luid lachend en pratend met den hond en kwam toen zoo vlug en nonchalant de kamer binnen als altijd. •Dag, papaWelkom, neef GeorgeI” Zij had hem dadelijk bij het binnenkomen vriendschappelijk de hand toegestoken en George kwam haar kalm tegemoet, zonder zijn tred in het minst te verhaasten, en vatte met krachtige blanke hand beleefd en koel het bruine handje van Alice. Dat was dus GeorgeAlice ontstelde een wei nig, zij sloeg blozend de oogen neer, zij trok de kleine hand, die zij eenigszins beschermend had uitgestrekt, gauw terug. In plaats van den grooten, onhandigen, leelijken jongen, dien zij zich herinnerde, vond zij een ernstigen slanken jongen man, kalm in rijn be wegingen, met een lachje op zijn knap gezicht en zij gevoelde, meer dan zij het zag een afkeurende uitdrukking in de donkeré oogen, waarmede hij haar aanzag. voelde zich onder dien blik als een dom, ondeugendheid betrapt schoolmeisje. Zij Begrijpelijk is het dat de Engelsche bla den, vooral de Jingo-bladeii zich zitten te verknypen nu Engeland in de Chineesche crisis niet de eerste viool kan spelen. De „Times” kan dat denkbeeld niet ver kroppen en roept om hulp. Meer troepen, meer troepen! Uit Hongkong, zoo beweert het blad, kunnen er best nog wat worden afgezonden. En wat daar ontbreekt moet maar worden aangevuld uit Singapore en uit Indië. Wel zeker, nog meer uit Indië! De „West minster Gazette” waarschuwt tegen zulk een drijven. Het blad neemt den toestand meer philosophise!! op^, Engeland, zegt het, had te kiezen tusschen Oost-Aziö of Zuid-Afrika. Het heeft Zuid-Afrika gekozen. Nu moet het van Oost Azië afzien. Beide tegeiyk gaat niet. Er is reeds te veel uit Indië weg gehaald en te veel ook uit het moederland. Hoe ryk en hoe machtig het land ook is, zyn rijkdom en zijn macht hebban zekere grenzen. In Zuid-Afrika moet het zün 200,000 man heen en weer bewegen. In Ashanti biykt het een belangrijk tekort aan troepen te hebben. En het kan Europa leesFrankryk toch ook niet gansch uit het oog verliezen. Er blijft Engeland nu maar één weg over, meent de „Westm. Gaz.”. Dat is: de zaken te nemen zooals ze nu eenmaal zyn, er in toe te stemmen dat Rusland de hand legt op Noord-China, maar te zorgen, in verbond mot Japan en anderen, dat de handel in die streken vry blijft. Al is die politiek, zooals het blad zegt wellicht minder indrukwekkend dan die van vlootversterking, troepenzending, „nieuwe” diplomatie on ultimatums, het is de ver standigste politiek in de gegeven omstandig heden. En een politiek die Engeland door de omstandigheden inderdaad wordt op gelegd. Gebrs. Mispel- jr. Gebrs. Mispel- jr. Gebrs. Mispel- ir. Gebrs. Mispel- er en P. Kou- ding. L. S. van ie Janssens. Lezwyn en (.(IIBSUIE UIIHAVI Duitschland. De bakkerspatroons te Berlyn hebben de verzoeningsvoorstellen van den verzoonings- raad aangenomen, waardoor een werksta king voorkomen is. Engeland. Mevrouw Gladstone is Donderdagavond te 6 uur te Londen overleden. Byna 60 jarcu is zy de trouwe levensgezellin geweest van den grooten staatsman, wien zjj 8 kinderen schonk. Mevr. Gladstone heeft een boek geschreven over opvoeding en zy is een trouwe medewerkster voor haar man ge weest, dien zy tot zelfs op vergaderingen vergezelde. Sir William Harcourt, do leider der li beralen, spreekt het bericht tegen, als zou hy voornemens zyn, wegens hoogen ouderdom en om gezondheidsredenen zich by do volgende parlementsverkiezingen niet meer verkiesbaar te stellen. U hebt het gezegd, mama, en ik kus daarvoor in gedachten uw lieve hand Ik wil Alice met toegevendheid behandelen, ik zal trachten haar lief te krijgen of het mij zal gelukken Ik gevoel mij gerust, wanneer ik bedenk, dat wij beiden nog 100 jong zijn en de beslissing nog ver in de toekomst ligt Waarmee breng je toch eigenlijk den geheelen dag door?” vroeg George aan zijn nichtje, onge veer een week later, toen hij haar, van haar hond César vergezeld, in het veld tegenkwam. Het was een bijzonder schoone herfstdag, de hemel was blauw en de lucht helder en de witte herfstdraden lagen als een dunne sluier over de velden. •Waarmee ik den geheelen dag doorbreng vroeg Alice »Nu, ik leef en heb pleizier in mijn leven, af en toe maak ik ook eens een kleine wandeling, zooals je ziet.” *lk bedoel, of je je wel eens met het een of ander werk bezig houdt.” »Ja, wat zou ik dan eigenlijk werken vroeg Allee naïef. Ik weet natuurlijk niet, waarmee voorname dames zich bezig houden, die altijd voor zich kunnen laten werken, maar ik heb mijn moeder nooit gezien zonder werk. Wat heb je toch eigen lijk op de kostschool geleerd •O, «Hes, wat men maar bedenken kanvreemde talen, aardrijkskunde, geschiedenis, letterkunde, mythologie, wiskunde, zingen, pianospelen, teeke- nen, schilderen.” {fEardt t trvolgd.J geërgerd, halt verheugdzij legde de kleine hand op zijn arm en zag toen aarzelend op naar de hooge, sierlijke gestalte. Hij was zoo groot geworden, zoo knap, zoo fier, en wat was zij daarbij vergeleken De kleine, onbeduidende, bruine Alice, die het zelfs versmaadde, zich door een net toiletje wat op te tooien. Die atschuwelijke, grijze japon. Alice begreep ih dit oogenblik zichzelf niet en besloot in het vervolg Fanny’s raad blind te volgen. Graaf de Eiauran zag met voldoening het jonge paar aankomenhet beeld der toekomst, dat hij wenschte te zien, scheen hem zoo goed als zeker. Hij glimlachte vaderlijk en de kleine predikatie, die anders zeker niet zou zijn uitgebleven, bleef zelfs achterwege. VIERDE HOOFDSTUK. 1TSCB4P Luit. Kol. de Wit schryft in de N. R. C. onderandere In Natal zyn nu de Engelschen geheel meester en uit deze kolonie zyn zy Trans vaal binnengetrokken, terwyl de Boeren zyn teruggetrokken, waarschijnlijk in westelijke richting langs den spoorweg, maar hierom trent is voorloopig niets zekers bekend. Nu de Engelschen ten koste van bloedige lessen geleerd hebben gebruik te maken van hunne overmacht om een stelling niet in het front aan te vallen maar om te trekken, moesten de Boeren wel van Langenck weg, wilden zy niet omsingeld worden, vooral omdat zij bovendien gevaar liepen in den rug te worden aangevallen door troepen uit Pretoria. Het had trouwens geen belang meer den toegang tot het eigen grondgebied by Langenek te verdedigen toen de vyand reeds over de Vaal was en de hoofdstad bezet hadhet eenige voordeel dat door het standhouden bereikt werd, was jdat de En gelschen geen gebruik konden maken van den spoorweg. Voorloopig is deze toch niet te gebruiken omdat de tunnel by Charles town vernield is, de Boeren hebben een wagen met dynamiet geladen midden in de tunnel geplaatst en toen van de beide ingangen een trein naar binnen laten stoomendoor de botsing ontplofte het dynamiet. In hoever de hierdoor veroorzaakte schade veel tyd tot herstel zal vereischen, kan nu nog niet wofdeii bepaaldde Engelsche berichten dienaangaande luiden echter nog al opti mistisch. De vroegere bezetting van Pretoria is klaarblijkelijk nog niet Van zins zich gewon nen te geven, al heeft zy de stad ontruimd. Tusschen de regels van het bericht van Roberts lezende komen wy tot het besluit, dat’«en door French, Pole-Carew en Hamil ton geleide aanval afgeslagen is en de Boeren daarna de stelling ontruimd hebben, waar schijnlijk om meer oostwaarts een andere te bezetten. Uit het bovenstaande blykt voldoende, dat de Engelsche soldaat nog voorloopig niet aan rust kan donken. In het algemeen kan men zeggen, dat er drie Boerenlegers in het veld zyn, ten oos ten van Pretoria aan den spoorweg naar Lourenqo Marquez, ton westen van Charles town aan den spoorweg naar Pretoria en om en by Bethlehem. Nergens lang standhouden, maar den vyand was boos op zich zelf, om de domme, kinderach tige verlegenheid, die haar het bloed naar de wangen (heef en de oogen deed neerslaan. Met geweld trachtte zij een gesprek te beginnen «Wij hebben elkander in lang niet gezien.” >In lang niet,” bevestigde George vriendelijk, maar met een ernst, die niet bij zijn jonge jaren paste, en Alice had zichzelf wel een klap willen geven, dat zij, die anders toch niet op haar mondje was gevallen, niets beters wist te zeggen. Wat moest George wel van haar denken. Gelukkig viel het haar nog ter rechter tijd in, dat het haar immers onverschillig was, wat George van haar dacht, wel beschouwd wilde zij eigenlijk, dat hij haar onuitstaanbaar vond. Arme, kleine Alice. En zij wierp het kopje in den nek met een eenvoudig gebaar en haar don kerblauwe oogen fonkelden hem tegen. >Je bent groot geworden en veel veranderd, neef George.’’ „Ik kan je hetzelfde compliment, verondersteld dat het er een is, helaas niet terugmaken, nichtje; ik vind nog geheel de kleine, wilde Alice terug, zooals ik mij haar van vroeger herinner „En die je natuurlijk verschrikkelijk vindt.” Alice’s oogen zagen hem strijdlustig aan. „Pardon, zoo onbeleefd zou ik zelfs in gedachte niet willen zijn,” antwoordde George vriéndelijk, terwijl hij haar den arm bood. «Je zult me ver oorloven, je aan tafel te geleiden en een beetje moeite willen doen met mij in vrede te leven, niet waar, Alice? Wees verzekerd, dat ik den besten wil heb meegebracht.” Hij was haar meester; Alice voelde het, half t van 4 Mei 1896 no. 76) is vastgesteld een Algemeen voor de Kamers van Koophandel en dat art. 6 van dat reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal moeten voldoen aan de beide volgende vereischten: A. kiezer te zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd; B. aldaar bestuurder of medebestuurder te zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden geweest te zijn, van een bedrijf van han del of nijverheid; dat ingevplge art. 30 van dal reglement vóór 15 Juli e. k., moet worden opgemaakt eene nieuwe lijst van Kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te GOUDA, waarop overeenkomstig art. 7 moeten worden gebracht de nemen van: hen die. op de nu nog van kracht zijnde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de hierboven genoemde vereischten, in art. 6 gesteld 2®. hen, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen blijken en noodigt mitsdien de belanghebbenden, dieniet op de nu nog van kracht zijnde kiezerslijst voor komen, maar als voldoende aan de hierboven onder A en B vermelde vereischten, aanspraajk kunnen maken om op de nieuwe lijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli ter Gemeente secretarie aangifte te doen, volgens 'het daarvoor vastgesteide formulier, waarvan exemplaren aldadr kosteloos verkrijgbaar zyn. Gouda, den 16 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. Frankrijk. Woensdag bedroeg het aantal bezoekers der Tentoonstelling f 189.146. Donderdag nacht is brand ontstaan in het gebouw, waarin spoorwegwaggons uit Duitschland en Oostenryk zyn geëxposeerd. Doordat de wa kers het vuur spoedig bemerkten, konden de vlammen spoedig gedoofd worden en werd alleen 4e bonten vloer beschadigd. Een met een Hebt ontbrandbare vloeistof besproeide stapel hout, die in de nabyheid gevonden is, doet vermoeden, dat de brand gesticht is. De shah van Perzië zal eerst over drie weken de Tentoonstelling bezoekenals zyn kuur te Contrexeville is afgeloopcn. Volgens de „Gaulois” luidde het oor spronkelijke verzoek om ontslag als minis ter van oorlog van generaal De Gallifet. „Daar ik de enorme adders en padden, die men mij op het oogenblik te slikken geeft, niet verduwen kan, dien ik by dezen myn ontslag in.” Alfred Dreyfus heeft te Genève in een interview verklaard, dat het oogenblik nog niet gekomen is, om op herziening van zijn proces aan te sturen. „Ik vermijd zei Dreyfus alle opschudding, omdat ik vroes, dat opnieuw van een zuivere rechts- quaestie oen politieke quaestie wordt ge maakt.” Dreyfus sprak de hoop uit, dat men de herzieningscampagne ook na de Tentoonstelling niet heropenen zal. Sedert ruim 20 dagen staken te Havre do timmerlieden en de aard werkers; zy vragen loonsverhooging. Donderdag zyn eeni ge ongeregeldheden gepleegd door stakers, die andoren wilden beletten, te worken. De politie arresteerde eenigen, die geweld pleegden. If

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1