Gouda. No. 8224. BINNENLAND- h ‘II DEL. ES, die lijdende of last hebben genezen door iddel van Pro- LAAM, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, jLE. DEL. ERS, ARTS, iTEEREN Dinsdag 19 Juni 1900. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. -j mirt. X. P: 39ste Jaargang. CHT, vlier. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. (Wordt otrvoifd.) Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. lie soorten zing bï No. 2, Gouda. sluitingen. J. H., Directie- Korte Akkeren. pper J., Rotter- clritöct, Tnrf- irticulieren. EITEN. EEREN. liting. Te be- [ONDT, Lange r aansluitingen. VKMAN Zn. 60IDSCHE Illi lll\T. ODE. Engeland. 10.000 Asjanti’s en 300 andere inboorlin gen hebben zich gevoegd by de opstande lingen aan de Goudkust en sluiten Koo- massie in. De Britsche gouverneur heeft om dringende hulp verzocht. Het aantal stakende dokwerkers te Londen is gestegen tot 24.000. Zweden. Het scheidsgerecht inzake den lock-out van de arbeiders in de bouwvallen te Stock holm hooft voorgesteld, dat het werk a. s. Maandag zal worden hervat en dat het op dien dag zyn beslissing zal bekend maken. Patroons en gezellen hebben dat voorstal aangenomen. Behalve het China trekt de nig aandacht. Feitelyk zitten in het buitenland alken nog maar het Lagerhuis en de Fransche kamer. Volgens een Central-News-telegram heb ben de Boeren Donderdag, kort na den wel geslaagden overval by Rhenoster-rivier, by Zandrivier, getracht den spoorweg te vernie len. Het Railway Pioneer Regiment, dat daar aan het werk was, werd plotseling over vallen. Het telegram zegt, dat „het schynt dat de Boeren werden teruggeslagen.” Ma joor Seymour, de commandant van het regi ment sneuvelde. “ichting. O UD A. SCADE”. e des Eaux ,c. Kolensflure Belgis. De huwelijksvoltrekking van prins Albert is bepaald op 10 Juli a. s. en zal te München plaats hebben. Het socjaal-democratische Kamerlid Dem- blon heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Luik, omdat hy te kiezen had tusschen zyn Kamerlidmaatschap en deh gemeenteraad. De Londensche bladen hebben uit Shang hai zeer onrustbarende mededeelingen ont vangen omtrent de positie der gezanten te Peking. Deze berichten bevestigen ten volle wat daaromtrent reeds bekend was geworden en de bijzonderheden die ze bevatten, ver sterken nog den indruk door de telegrammen van Zaterdag opgewekt. De leden der buitenlandsche gezantschap pen zijn feitelijk gevangenen in Peking. Slechts de vrees voor de gezantschapswachten weerhouden vooralsnog de Boksers om de hotels aan te vallen. De gezanten kunnen geen berichten wis selen met de admiraals, noch met de aan voerders der ontzetcolonne. De muren der stad worden bewaakt door honderd duizend man keizerlijke troepen, de poorten zyn gesloten en worden door modern geschut verdedigd en generaal Tung heeft ingevolge een bevel van de keizerin- weduwe, verklaard dat geen vreemd soldaat meer de heilige stad zal binnenkomen. Heden zonden de gezanten aan hot Tsung- li-Yamen een ultimatum, eischende dat de poorten onmiddellijk zouden worden geopend op straffe, dat de Europeesche expeditie zich met geweld toegang zou verschaffen. Op dit ultimatum werd eenvoudig niet ge antwoord en een tweede bedreiging werd met even groote minachting behandeld. Het laatste bericht van den Britschen ge zant, sir Claude Macdonald, meldt dat de gezantschapshotels afdoend verdedigd kunnen wordentenzij de Chineezen met hun ge- heele macht aanvallen. In Engeland, waar men er slag van heeft de telegrammen op een bijzondere wijze te lezen, acht men deze mededeeling geruststelle'nd I V nieuws van Zuid-Afrika en buitenlandsche politiek wei- Duitbohland. Prof. Binding van de’ hoogeschool te Leip zig heeft een brochure geschreven over de troonopvolging in Luxemburg, voor het ge val de mannelijke linie mocht uitsterven. De schrijver oordeelt, dat het erfelijksprincipe moet wjjken voor de staatswetten in de mo derne staten, die alleen bevoegd zijn, om de troonsopvolging te regelen. De minister van eeredienst heeft gelast, dat met ingang van 1 Januari 1901 in alle openbare zieken-, krankzinnigen-, bad-inrich- tingen en hoogescholen de aanwezige Réau- mur-thermometers zullen vervangen worden door Celsius-thermometers. B. 22a. met alle mogendheden uitstekend zyn. Italië is in de laatste halve ceujv sterk vooruitge gaan, doch moet nog een langen weg afleggen om de hooge plaats te bereiken die het onder de beschaafde volkeren toekomt. Z. M. noo- digde de nieuwe Kamer uit zich vooral te wijden aan de verbetering van den toestand der arbeiders, de bescherming van de voort brengselen van landbouw en nijverheid en de vermindering van den druk der belastingen. De Kamer koos den heer Gallo tot voor zitter met 242 stemmen tegen 214 op Bian- cheri, den vroegeren voorzitter. it dit mid- nd succes inwnjviu;/ Rhwuma- dheid, pijn Irug enz I proefde I del ver- [I ook ie- Mea lotto rk„Ankeri- a 50 e. de fl. koken. Te [Jloth, Clé n Sandors. Jbttirbam. S Telefoon No. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Fbankbuk. De Tentoonstelling werd Donderdag be zocht door 231.326 personen. Een aantal min of meer excentrieke reizigers zyn nu op weg naar Parys. Nu zjjn twee jonge Oostenrykcrs weder voornemens in 50 da gen van Weenen naar Parys te loopen, waarbjj zy een groote, ledige ton van 7 hectoliter inhoud voor zich uitrollen. De afstand Weenen-Parys is ongeveer 1350 K. M., het vat, dat 3.65 per omwenteling vortlort, moet dus ongeveer 400.000 maal draaien voor het te Parys is, Het gaat om een weddenschap van 5.000 kronen. Donderdagavond is een helsche machine ontploft, die geplaatst was in een nis van een geestelijke broederschool te Chalons-sur- Saöne. Een broeder werd ernstig aan de hand gekwetst. Volgens de Ganlois handhaaft generaal De Lannes zyn ontslag als chef van den gene- ralen staf. Als zyn opvolger wordt genoemd generaal Langlois, directeur van de Hooge Krijgsschool. Donderdagmorgen zyn te Constantipe in Algerië drie hevige aardschokken waarge nomen. 7 «Halt, halt!” riep George ah verschrikt. »En heb je dat alles werkelijk geleerd „Van alles wat, maar niets grondig,” bekende Alice zonder aarzelen. „En heb je nooit verlangd je verder te bekwa men Alice schudde ontkennend het hoofd. „Heb je talenten vroeg George verder. De xes jaren, die hij meer telde, gaven hem eenig recht op zijn mentorrol. Alice dacht eens na. s f „Ik had lust melodieën te bedenken en ze voor mij zelf bij elkander te zoekendat vond ik pret tiger dan die dikke noten afspelen, die anderen voor mij opgeschreven haddendaar kon ik nooit goed bij in de maat blijven. Ik was niet onhan dig in het teekenenzijn dat talenten »Dat zou je eens moeten probeerenwil je het onder mijn leiding wagen Ik bedoel of wij sa men wat willen musiceeren, misschien ook wat teekenen. Ik weet wat van het schilderen af, wil je mijn leerling worden „O, gaarne’’ riep Alice, die nog voor weinige dagen tegen de schoolkamer had geprotesteerd er opende zich een heerlijk vooruitzicht voor haar en zij zag haar neef zoo oprecht dankbaar aan, dat deze de ontdekking deed, dat het onmogelijk moeilijk kon zijn, Alice lief te krijgen en dat zij Het eerste heet, nu de oorlog wat langer duurt, bestemd om in het najaar te worden ontbonden. En wat de laatste betreft, deze is de laatste dagen aan den wetgevenden arbeid geweest, iets waarby men gewoonlyk zoo stil is als een muis. Het zwakke punt is, gelyk wy Vrydag reeds mededeelden, de amnestie. Slaagt de oppositie er in de wet te amondeeten, dan is zeker een conflict te wachten. Krantz, de voorzitter der amnestie-com- missie uit de kamer, heeft reeds een bezoek gebracht aan Fallières, den voorzitter van den senaat. Hy betoogde zyn eerbied voor het hooge staatscollege en uitte de hoop, dat een uitbreiding der amnestie tot de door het hoog gerechtshof veroordeelden niet zou worden opgevat als een afkeuring van de veroor- deeling. Onderwyl is het kabinet Vrydag don dans ontsprongen. Er werd een interpellatie behandeld over hot oproor te Chalons, waar, gelyk men weet, schoten zyn gevallen. Zovaes stelde een enquête voor, welk voorstol, na bestrijding door Waldeck-Rousseau, werd ver worpen met een meerderheid van slechts 20 stemmen. Eon door Waldeck-Rousseau, aan vaardde motie werd ten slotte met een meer derheid van 68 stommen aangenomen. Bij de feestelyke opening van het Elbe- Trave kanaal hield de Keizer, in antwoord op de redevoering van den burgemeester, een toespraak, waarin hy zeide vast te hopen op een gelukxige ontwikkeling van Lubeck door het kanaal. Het vervult den Keizer met vreugde dat Duitschland nu)ritzicht heeft eenmaal eon Duitscho vloot te krygen. (Levendige bravo’s) Duitschland moet zyn handelsvlag tot in de verste verte der wereld kunnen beschermen door zyn* kanonnen. (Hernieuwde bravo’s). De Keizer eindigde aldus „Moge het ons vergund zyn door de uit breiding der vloot den vrede naar buiten mede te kunnen bewaren en mogen wy, door den aanleg onzer kanalen erin slagen naar binnen de vergemakkelijking van het verkeer te verkrijgen, die wy noodig hebben. De zegen op onze waterwegen zal nooit uit- blyven. (Stormachtige Hoch’s) De Keizer vertrok na afloop der plechtig heid naar Helgoland. V Omringd door de koninklijke familie opende koning Umberto de zitting van de nieuwge- kozen Italiaansche Kamer. De Koning sprak in zyn troonrede vertrouwen uit in de wijs heid en de vaderlandsliefde van bet parle ment en constateerde dat de betrekkingen de mooiste oogen had, die hij tot nu toe gezien had. Zij zaten dienzelfden middag nog samen aan de pianozij speelden (piatre-mains en Alice vond, dat het niet moeilijk was in de maat te blijven. Het kwam alleen maar op den partner aan, met George bijvoorbeeld ging het prachtig. Toen speelde Alice een van de kleine, gracieuse melodieën, die haar in de gedachte kwamen, zij wist zelf niet hoe, en George zei toen ernstig: „Je hebt bepaald talent, zou je geen lust heb ben les in de compositieleer te nemen „O George, geloof je werkelijk, dat het iets bijzonders was Alice straalde van geluk. Zij werden gestoord, er was bezoek gekomen en Alice, die anders het liefst alle dagen gasten zag, vond nu dat de menschen even goed een anderen dag hadden kunnen komen zij waren nu juist zoo prettig aan den gang. De gasten waren baron Desforges met gemalin, zoon en dochter. De eerste was een eenvoudige plompe landedelman, zijn echtgenoote in tegen stelling van hem een bleeke, etherische, al te slanke dame, die altijd zacht sprak en dan nog slechts over hoogdravende onderwegenmen ver telde dat zij gedichten maakte, yrfprv&n er zelfs enkele gedrukt waren. Baron Desforges junior was een lang, slank jonkman, die zich door niets van andere jonge mannen onderscheidde. Hij had een aangenaam, niet zeer geestig gezicht, droeg een lorgnet en een welverzorgden knevel en maakte Alice met veel vuur het hoi. GQ *■3 o •n •n M ïnz.B i— Cl Barones «Mélanie, een paar jaar ouder dan Alice en een vrij knap, hoewel nu juist geen mooi meisje, #as de welopgevoedheid zelf. Wat zij zeide en zooals zij net zeide, was voorbeeldig, haar manier van spreken en lachen onberispelijk. Zij was eenvoudig en elegant gekleed, had een net figuur, kleine witte handen met veel ringen er aan. Zij sprak nooit vrijwillig haar meening uit, maar werd er haar naar gevraagd, dan wist zij die verstandig en in welgekozen woorden uit te drukken. Alice was bij al haar levendigheid dien dag kalmer dan andershet was, alsof een onzicht bare hand haar bestuurdezij hield tegenover de openlijke hofmakerij van den jongen baron zoo allerliefst haar waardigheid op, dat George het amusante spel van die beiden vergenoegd aanzag. Alice kon een allerliefst jong meuye worden, als zij voort ging, zoo als zij in de laatste dagen was begonnen George was nog te jong om over de oorzaak van die verandering na te denken. •Weet je, Alice,” - er bestond een soort van kindervriendschap tusschen de beide jonge meis jes „dat je neef George een prachtig mooie man is?” Dit fluisterde Mélanie in een half ver borgen vensternisAlice toe. „Wat zal hij er in uniform knap uitzien I” Mélanie zag er bij die opmerking lang zoo zacht en kalm niet uit als aan tafel. Alice zag die verandering met een onaangenaam gevoel en zei ernstig Vind je?” PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. De rekening van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zuid-Holland over 1898 bedraagt in ontvangst f 1,046,480.77, in uitgaaf f 934,020.02, en sluit dus met oen voordee- lig saldo van f 112,460.75. Do bogrooting voor 1901 der kosten van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, voor zooveel hot rijksbestuur is, is geraamd op f 84,896. Voor de griffleambtenaren is daarop het zelfde bedrag uitgetrokken als voor 1900 toegestaande verhooging met 10 pet. op de Htaatsbegrooting voor 1900 toegestaan heeft nog niet plaats gehad; zy moet wach ten op herziening van het Kon. Besl. van 1875, tot vaststelling van de maxima der bezoldigingen. Wanneer daarna op dezen voet de regeling van de jaarwedden van de griffleambtenaren zal hebben plaats gehad zal, meonen Ged. Staten, eerst blaken en aangetoond kunnen worden dat inderdaad oen hooger bedrag vereiacht wordt. Op deze begrooting is een som van f 1395 uitgetrokken voor den aanleg van een huis telefoon en een eloctrische schelleninricbting Mélanie lachte zacht, maar volstrekt niet liefelijk. •Zottinnetje, vind je dat dan ook niet? Nu, nu, krijg maar niet zoo’n kleur, je hebt toch oogen in je hoofd, je bshoeft je voor nyj ook niet te houden, alsof je nergens van weet. Alle meisjes hebben het niet zoo goed als Alice de Liauran. Je bent maar een geluksvogel." Dit was voor Alice orakeltaal. Mélanie begaf zich weer in de kamer en was weldra in een zeer beleefd, maar ook zeer onbe duidend gesprek met graaf Alexandre de Liauran verdiept. „Wat geef je jé toch een vergeefsche moeite voor dat meisje I” zei Mélanie tegen haar broeder, terwijl zij naar huis reden. „Zij is voor graaf George de Liauran bestemd, dat is al lang een uitgemaakte zaak." •Nu, nichtje vroeg George aan Alice, terwijl zij met een hoogst ernstig gezicht als in gedachten verdiept stond Zij zag op met treurige oogen en er kwam een droevige trek om haar mond •Ik óen wanhopig, George, want ik sta tegen over een onmogelijkheid”. „Welke onmogelijkheid „De onmogelijkheid, ooit zoo te worden als Mélanie Desforges.” „En schijnt je dat zoo benijdenswaardig En is dat dan niet zoo O. George, zeg de waarheid, vind je Mélanie niet allerliefst.” George glimlachte onmerkbaar. Volstrekt niet."

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1