VEE kt rcAP ndbezit” Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, «SI 4 No. 8231. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. EEEZVCHT. I Woensdag 27 Juni 1900. 39ste Jaargang. ’ge il. J. Croocke- ''ockema en van de Geselaar iontyn en Dort- Posttama en Posttama en van Froenendaal en Iroenendaa] en Fan Blydesteyn A. Witlox en r S. A. vanMin- Verspreide Berichten. aan- KMAN Zn TSCH'.P Irs. van Viera- en Feith. Laane en van P. A. Group, tunings en Ten lat de Coupons JuUlOoo, I. J. en A. E. I. F. C. Brunings 4.. van Deven- p. OUDE AMMER sche Bank. E. A. Smidt. A. Koopman. hgen-Housz en De bereden infanterie van Hutton heeft gisteren op enkele mijlen ten zuidoosten van Pretoria eene welgeslaagde schermutseling gehad met voorposten van de Boeren. der Vennoot- liandsche Bank Vreede en dq Landry. Praetorius en Gebrs. Mispel- ir. Gebrs. Mispel- jr. Gebrs. Mispel- jr. Gebrs. Mispel- er en P. Kou- ding. L. S. ie Janssens. Lezwjjn en rsbhe Crediet- c. Roelink A.Bz. jsche Effecten- tens en Co. I- en Effecten- Misschien ondervinden de Boeren reeds een klein voordeel van de crisis in China. De marine-brigade by Buller’s leger is terugge roepen en dit wordt door velen, wellicht niet ten onrechte, opgevat als een terugslag van de Chineesche onlusten. Het is mogelijk dat de brigade, nu Buller en Roberts elkaar weldra de hand zullen reiken, wel gemist kon worden, doch wanneer ze niet elders noo- dig was, had men dit zware geschut, waaraan de Engeischeh juist zoo'n behoefte hebben toch zeker in Afrika gelaten. Aan het afsnijden van de gemeenschap van den Oostelyken Vrijstaat’mot de Trans vaal schynen De Wet en zijne mannen zich niet veel te storen. Zij hebben wellicht genoeg voorraden en munitie om zelfstandig te kunnen optreden. Trouwens zou het den Engelschen toch onmogelijk zijn, een goed gesloten cordon te trekken om dat nitge- strekte gebied in bet Oosten van den Vrij staat, waar De Wet nu nog met succes opereert. De Boeren blijven daar de En- gelsche verbindingslijn bestoken, die te zwak schijnt te zijn bezet. Bij Honingspruit immers, dus weer in hetzelfde stuk spoorlijn dat pas was hersteld, zyn weer drie kleine viaducten verbrand. En van Rundle hebben wij niets meer vernomen sinds den aanval van de Boeren op de yeomanry by Hammonia. Als Rundle daar succes had, zou het al lang zijn rond- gebazuind. Frankrijk, Vrydag werd de Tentoonstellirig bezocht door 235.019, Zaterdag, by slecht weer, door 185.541 personen. Zaterdag, den verjaardag van den dood van president Carnot, heeft de president der Republiek een bezoek gebracht aan het graf van Carnot in Panthéon. De nieuwe minister van oorlog, gene raal André, heeft Zaterdag, by de onthulling van een monument te Bar-le-duc voor de u om de eerste qua* f zweeg, zij had nooit Telefoon No. S20 De Uitgave dezer Courant geschiedt page lijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOIIISCIIE HIIIIIYI. dubbelt» flesch' gte, Zaltbommel. tterdam. ge. Czn. Rotterdam bijt KRS Jz. van echtheid ia urk tteedt voor* naam der Firma ‘E De berichten aangaande Tientsin luiden voortdurend zorgwekkender. Den 21sten seinde de Engelsche schout-by-nacht uit Takoe dat hy hoopte dat Tientsin ’s avonds ontzet zou worden. Maar op dien dag werd een colonne Russen, Engelschen, Duitschers en Amerikanen tot den aftocht gedwongen. Den volgenden dag zou de poging met ver sterkingen hernieuwd worden; blijkens een telegram van den Engelschen vlootvoogd voor Takoe is echter ook deze poging mis lukt. De troepen die Donderdag en Vrijdag naar Tientsin waren opgerukt, vormden de vyfde afdeeling die in de laatste weken naar het noorden was gezonden. De eerste bestond uit de kleine afdeelingen die tot bescherming van de gezantschappen naar Peking gingen en die in Peking aankwamen toen het daar nog rustig was. Dé tweede afdeeling ter sterkte van ongeveer 2000 man en samen gesteld uit troepen van alle natiën onder be vel van den Engelschen admiraal Seymour is van Tientsin uit opgerukt en kwam, voor- zoover men met zekerheid-weet, tot Lang- fang, waar zy op verzet stuitte, zoodat een derde colonne van 1700 Russen werd afge zonden om haar te versterken en van pro viand te voorzien. Tot dusver weet men niets zekers aangaande het verblyf van deze troepen, al bestaat er gegronde hoop dat zy te Peking zyn aangekomen. Een vierde Rus sische colonne heett d'aarna Tientsin bezet, en deze is het die daar nu den aanval van de Chineesche troepen en Boksers het hoofd biedt. Tot haar ontzet opereert nu een vyfde colonne troepen van de verbonden mogend heden tegen Tientsin, tot dusver zonder succes. Dit ontzet moet spoedig komen, anders zal het te laat zyn; de vreemde nederzetting is byna geheel verwoest en de Russische troepen hadden reeds in het midden van de vorige week gebrek aan schietvoorraad. Het zou natuurlyk beter geweest zyn als de verschillende colonnes niet droppelsgewys maar als een gesloten massa waren opge rukt de omstandigheden maakten dit echter onmogelyk. De bedreiging van de gezant- schapsgebouwen en van de Europeanen te Peking eischte onverwijlde maatregelen, en daarom kon men niet wachten tot alle troe pen te Takoe waren samengetrokken. Lord Roberts seint van gisteren: Generaal ClementS heeft eene ontmoeting gehad met eene afdeeling Boeren in de buurt van Win- burg. Hy dreef hen, met verliezen, naar het noorden over de Zandrivier. In Italië is Saracco erin geslaagd een ministerie bjj elkaar te krygen. In afwijking van z|jn eerste plan, heeff hy ook enkele leden der constitutioneele oppositie daarin opgenomen. Wellicht tengevolge van den in vloed van den Kouing, is ook aan Visconti- Venosta een zetel toegewezen. In Franjcryk zal men het behoud van dezen minister van buitenlandsche zaken wel met vreugde be groeten, vooral in dit kabinet, welks pre mier in Frankrijk niet bepaald geliefd is. Saracco zelf is reeds vry oud (hy is in 1818 geboren) doch nog flink. Vroeger be hoorde hy tot de.rechterzijde, maar ging in 1861 naar links over. In de beide laatste ministeries-Crispi nam hy de portefeuille van publieke werken waar. Zanardelli en Crispi hebben zich niet tegen het ministerie ver klaard. betrekking tot Spanje zyn wy weer in de lastige periode van telegrammen van de Fransche grenshet gewone teeken dat de censuur scherp is, of dat journalisten den toestand een beetje willen kleuren. Rechtstreeks uit Madrid wordt gemeld, dat de winkelsluiting niet lang heeft geduurd, want dat de Union nacionale tegenbevel gaf. Een zevental personen, die voor de sluiting propaganda hadden gemaakt,zyn gearresteerd, rien der bladen is in beslag genomen, en de andere gaven, uit vrees voor de censuur, geen nieuws over den toestand. Via Hendaye wordt gemeld, dat de le^en der nationale vereeniging alleen in particuliere woningen kunnen bijeenkomen, en dan nog door de politie worden bewaakt. Deze laatste heeft volmacht in alle vergaderingen door te dringen en alle clubs te sluiten, waar de toestand besproken wordt. In de provincies zyn de maatregelen even streng. De regeering hoopt den toestand vóór 10 Juli meester te zyn, dat is voor het ver trek van het hof naar San Sebastien. Een 200tal te Manilla vergaderde Philip- pino’s hebben het volgende vredesprograra ontworpen lo. alg|meene amnestie; 2o. terug gaaf derinbeslag genomen goederen; 3o. over- gang der hoofdofficieren in de nieuw te vor men militie 4o. aanwending van een gedeelte van ’s lands inkomsten ten behoeve van de af te zetten lagere officieren5o. waarbor ging van de burgerrechten overeenkomstig de Amerikaansche grondwet; 6o. invoering van het burgerlijk bestuur te Manilla en in de provincies; 7o. uitzetting der geestelijke orden. Aguinaldo zou zich met die voorwaarden hebben vereenigd. Voor de Vereenigde Staten zou het een buitenkansje zyn aldus zijn troepen vry te krygen voor China.... en voor Mac Kinley zou de onderwerping der Philippynen de beste verkiezingsroclame zyn. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Rusland. Tot dusver is er in hof- en regeerings- kringen nog niets van bekend, of de czaar en de czarina zich dit jaar buitenlands zul len begevenmen meent van niet. Hij streek met de hand langs zijn knevel en zijn oogen fonkelden van kwaadheid. z/Wilt u mij misschien nog de vraag veroorlo ven, of ik deze opmerking als een vriendelijkheid kan opvatten »Zooals u verkiest!” zei Mélanie kortaf, keerde zich om en ging naast een oude dame zitten, die zij letterlijk met vriendelijkheden overlaadde. Potvin ging met langzame schreden door de kamer, hier en daar een woordje wisselend en bleef eindelijk voor een klein, donker meisje staan, dat met haar onschuldige reeënoogjes vol verwach ting tot hem opzag. Alice had het kleine tooneel gadegeslagenzij had zich Mëlanie’s gezegde herinnerd«Jammer, dat men hem niet trouwen kan,” en zij had innig medelijden gevoeld met den jongen man, die zich misschien met ijdele hoop vleide Dat moest ze ker zwaar, zeer zwaar zijn te dragen. Alice had daar in den laatsten tijd eenige ondervinding van gekregen en kon met moeite tijd en plaats in aanmerking nemend een zucht onderdrukken. Daar stond George nog altijd in dat verre hoekje, alsof er geen Alice bestond; maar nu, misschien had hij het verlangen in haar oogen gelezen, kwam hij eindelijk, eindelijk hoelang was haar de tijd gevallen op haar toe Baron Hubert beet zich op de lippen van ergernis en liet Alice en George alleen. Amuseer je je goed George vroeg het op onverschilligen toon. «Dank je, heel goed!” antwoordde Alice koel. (IFordt vervolfd.J Telefoon No. ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, -Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. »4) Alice maakte de sierlijkste buiging voor de vrouw des huizesdeze richtte een paar vriende lijke woorden tot haar en gaf haar de hand, toen werd zy aan allerlei jongere dames gepresenteerd en een aantal heeren verzochten om de eer aan haar te worden voorgesteld. Het was toch eigen lijk heel aardig en Alice gevoelde haar gewone vroohjkheid terugkeeren. Ginds stond Georgehij groette haar met de oogen. Alice had hem nog niet gezien in de uniform, die hem zeer goed stond. Zij vergeleek hem nu in gedachten met den held uit een sprookje, die de schoonste koningsdochter om den hals vliegen moet, wanneer de tooverprins de ar men nagr haar uitstrekt. Eensklaps stoorde Hubert Demerges haar in haar droomerijenWij zullen later wat dansen, gravin,” zei Hubert, nadat de eerste gewone phrases gewisseld waren. Dansen! Alice had, behalve op de dansles, nog nooit gedansthaar klein hart bonsde. Zij zou met George rondzweven, terwijl zijn arm haar steundealle anderen waren voor' haar op dit oogenblik bijzaak, slechts de noodzakelijke stof- fage om een enkel beeld. ,Ik ben zoo vrij, gravin.’ drille te verzoeken.” Alice De 1 dant van de werd i Geen tien pas van die groep stond Mélanie Desforges in een zacht, maar schijnbaar interes sant gesprek met luitenant Potvin. De jonge man had een lange, te slanke ge stalte, doordringende, donkere oogen en een scherp, bleek gezicht, welks trekken te hoekig waren om waarlyk schoon te zijn. Hij zag voortdurend in Mëlanie’s gelaat Zijn onderzoekende blik maakte haar verlegenzij bloosde, zweeg en verborg haar gezicht achter den waaier, omdat, zooals zij tot verontschuldiging mompelde, de hitte onverdragelijk was. De jonge man glimlachte een sarcastisch lachje, waar door zijn groote, witte tanden zichtbaar werden en vatte kalm don waaier, om de dame de noodige koelte toe te wuiven. „U is afschuwelijk,” zei Mélanie bijna onhoor baar, lachend. Wil u mij nu den dienst bewij zen, waarom ik u verzpcht, mijnheer Potvin »U weet, freule, dat het voor mij altijd een groot feest was, als ik u in iets van dienst kon zijn; maar in dit speciaal geval weet ik waarlijk niet, wat u bedoelt." «O, dat moest, u toch wel,” zei Mélanie en haar stem klonk nu geheel anders, bijna koel en zakelijk. »U moet in de levende beelden de rol van Mephisto op u nemen.” Potvin ignoreerde de verandering in Mëlanie’s houding tegenover hem|iij deed alsof hij schrikte Ontzettend, freule 1 Gelooft u te mogen nemen, dat ik geschikt ben voor die rol «Zeer geschikt,” zei Mélanie, zonder hem echter aan te zien. ertroften s welbekend IT-SLIXIB. i*ibri«kim«rk). radicale en van alle, zelf» kkige zenuw* ontstaan door ugdigen leeftyd zwakte, Bleeh Hoofd pjjn - Maagpijn n vermogen ma. Uit veel sympathie voor Hubert Desforges gevoeld’ irt dit oogenblik kwam hij haar onverdraaglijk voormaar wat bleef haar over Zij maakte een toestemmend gebaar. «Dank u fluisterde Hubert met een innigheid in toon en blik, die Alice deed schrikken en haar het bloed naar de wangen steeg. «Nu, die Alice de Liauran is ook cöquet 1” zei een jonge dame in Gretchencostuum met de tra- ditioneele, lichtblonde vlechten Gretchen heettq in het gewone leven Louise du Nord, en was ééne en wel de oudste van de vele dochters van een dapperen majoor, die in de naburige stad in garnizoen lag. «Tegenwoordig zijn zelfs de bakvischjes al op de mannenvangst uit,” antwoordde hare vriendin, Stephanie Castel, van Wie de ongelooflijKe sage ging, dat zij datgene, wat zij gewoon was haar hart te noemen, aan Hubert Desforges had ver loren. i Stephanie Castel was een groote brunette met een wat te frissche kleur en te losse manieren. Haar vader, eigenaar van een groote ijzermijn, ging voor zeer rijk door en had het alleen aan die omstandigheid te danken, dat hij als burger in de adellijke kringen was opgenomen. Louise’s broeder, de kleine ni-ti^e luitenant, maakte ook veel werk van Stephanie, Het zou voor de geheele familie du Nord een groot geluk zijn geweest, als het gelukte dit goudvischje te vangen. Voorloopig waren de jonge dames vrien dinnen en gewoon elkander hun gedachten mee te deelen, dat wil zeggen tot een zekere grens beiden hielden iets in reserve. in 1870 gesneuvelden van het bataljon „Les Enfants de La Meuse,” een rede ge houden, waarin hij o./a. zeide, dat de va derlandsliefde geen monopolie was van en kelen, maar van alle Franschen, die in da gen van gevaar, zich zullen scharen onder de vaandels, om het land te verdedigen. Emile Loubet, de president der Republiek, heeft Zondag in gezelschap van minister president Waldeck Rousseau den optocht bjjgewoond van een aantal schietvereenigin- gen. Greboval, de voorzitter van den Pa- ryschen gemeenteraad bevond zich met ver scheidene nationalistische gemeenteraadsleden in de tribune. Toen Loubet aankwam, ver klaarde Greboval op luiden toon, dat hy het zich tot een plicht rekende den president te begroeten, maar dat hy zich niet kon vertoonen aan de zyde van Waldeck Rous seau. Greboval ging daarop met zyn mede- nationalisten heen. Zyn houding moet ver band hond^p met de incidenten bij de werk staking te Chalons-sur-Saöne. Duitschland. keizer heeft kapitein Lans, comman- van de „Iltis”, die ernstig gewond in hot bombardement van de forten van Takoe (China) begiftigd met de orde van verdienste. Engeland. Het is gebleken, dat de khedive van Egypte aan een besmettelyke keelziekte lydt. Gevaar voor diphtheritus bestaat niet meer. Er is verbetering in zyn toestand merkbaar, doch zyn vertrek van Port Vic toria naar Londen zal eerst over eenige dagen kunnen plaats hebben. Spanje. Madrid heeft weder zyn normaal aanzien. Alle winkels zyn Zaterdag weer geopend. De stryd is dus ten gunste van de regee ring beslist. Portugal. Te Oporto is in het hospitaal een geval van pest voorgekomen. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Franz Joseph heeft Zaterdag ex- koning Milan van Servië ontvangen, die te voren een bézoek had gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1