ff® jLE. ÏT, elsch DEL. rtioulleren. 2ITEN. DEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BROOD, No. 8234. Zaterdag 30 Juni 1000. Bultenlandsch Overzicht. 4 EBVEBIJ EERZTTCHT. I <z. CRT, ODE. TER UIER erdam. en Koning 30ste Jaargang. ndtrbaliaa hndanalf ;aals, FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. s stelt een irij iMAN A Zn. J Telefoon A o. 02. De Uitgave dezer Courant geschiedt page lijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. als zal de Heer en verven ran m, alsook alle ENWEKK, als uaarzenmagiizijii s Kleiwegsteeg. i SCHOEN izoen. SMITS. ieten werk. lOhUAftn O U D A. SCADE”. s des Eaux c. Kolens&ure GOIBNCIIE (OIR INT K.GL Telefoon Ito. S» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. post 11.00. erland akin 8 Amsterdam die Schutaeimpotheka itach, Oenterroich. entraal-Depót Sanden rereld bekend en >ffen middel tegen out-, Lever* 1, ^nz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Pry» per flacon t 1 15. eneeskracht •stal elke pijnlijke iverbodig. Met >or ongeneeslijk ngs een bijna 22 rengt genezing en ontstekingen enz. ifoercn in de SGEL, 661. atoom n van i.' orden naar da erfd. nd of geverfd gezondheid die nog voor weinige weken van het hoogste gewicht schenen. En waar nog de diploma tieke actie wordt voortgezet, daar valt dit niet in het oog. Zoo bjjv. to Konstantinopel waar Rusland ijverig bezig schijnt zich nieu wen invloed te verwerven, zoowel door het patriarchaat als met betrekking tot Armenië. Er zyn de laatste weken weer heel wat nota’s gewisseldden Sultan worden de duim schroeven aangezet, maar Z. M. begrijpt zeer goed, dat hij op dit oogonblik by geen der mogendheden steun zal vinden. Het einde van dit alles zal wel zyn, dat, de crisis in het Verre Oosten voorbij is, blijken, dat Rusland in het Oosten weer veel heeft gewennen. Ook van Marokko hoort men de laatste dagen zoo goed als niets. Frankrijk gaat in die streken kalm zijn gang, net als Rusland. Figure interpelleerde in de Fransche Kamer over het ontslag van den chef van den ge- neralen staf. De minister van oorlog ant woordt in hoofdzaak, dat de militaire func- tiën niet ter beschikking zyn van hen die ze bezitten, maar dat deze ter beschikking zyn Van den minister. Een motie van goed keuring, door Waldeck-Rousseau aanvaard, wordt met 220 tegen 206 stemmen aange nomen. Wij hebben reeds iets meegedeeld over den toestand in Spanje. Het optreden van de kooplieden, die op audiëntie by de Ko ningin waren, heeft ernstige, gevolgen gehad, n.l. de schorsing van de grondwetteljjke waarborgen te Madrid en in de geheele provincie. In de motieven, die dit besluit vergezel len, wordt gezegd, dat de ministerraad ge meend heeft tot dezen buitengewonen maat regel te moeten overgaan, om een einde te maken aan de indiscipline. Men heeft de handelsvereeniging” gesloten, dat is de club, waar men het verzet tegen de belastingen aankweekte. Ten slotte zyn de drie afge vaardigden, die by de Koningin geweest zyn en die aan den rechter van instructie ver klaarden, dat men hunne woorden verdraaid had en dat zij eerbiedig gebleven zijn in de opmerkingen, die zy gedaan hadden, gevan gen genomen. Dat alles wijst er op, dat de toestand ernstiger is dan de bladen schrijven, die trouwens onder strenge censuur staan. De schorsing van de constitutioneele rech ten zal een gevaarlijke opwinding onder de bevolking doen ontstaan, zooals trouwens telkens geschied is, wanneer men tot der- haar keel was als dichtgesnoerdde lach bestierf op haar lippen, zij boog het hoofd en in gedachte zag zij zich als de jonge, overgelukkige gade van George. Wat was rijkdom nu nog voor haar Konden uiterlijke omstandigheden nog waarde voor haar hebben, nu er sprake was van het ge luk van haar jong hart Het was of de hemel op haar was nedergedaald. Zij had kunnen juichen en dan weer op de knieën zinken en in gebed haar handen vouwen, want waarom, o, waarom had George haar dat alles gevraagd, als niet zij kon er zich niet verder in verdiepen. Zij ging met haastige schreden naar het venster, als om door het gezicht van het stille winterlandschap rust voor haar kloppend hart te vinden en zij streek in het voorbijgaan met een onvoorzichtige beweging langs George’s portefeuille, zoodat die op den grond viel en de losse bladen zich verspreidden. Het was eene onwillekeurige, onbewuste bewe ging, want zij was haar wensch, om den inhoud van de portefeuille te zien, vergeten. Zij stamelde eene verontschuldiging en bukte zich snel om de bladen bijeen te zoeken Daar maar neen, zij schreeuwde het niet uit, Alice behoorde tot die naturen, die zonder klacht den gang met het kruis maken daar was het, het schoone be koorlijke gelaat, het lachte haar tegen, half spot tend, half uitdagend, met die raadselachtige uit drukking in de koele, vreemde oogen, en daar was het weer en al weer. Hier eenigszins op zij gezien, daar geheel en profiel, waarbij de edele lijnen scherp tegen het papier afstaken. Wat Alice half onbewust gevreesd had, was In het Hoogerhuis heeft Lord Salisbury gisteren verklaardZoover wy weten, is Seymour ontzet ön in veiligheid. Wy weten niets van Mac Donald of van de andere le gaties, maar er is grond om te hopen, dat hun nog geen geweld is aangedaan. In het Lagerhuis heeft Brodrick verklaard Het ontvangen bpricht laat geen twyfel, of Seymour’s troepenmacht is bevryd en te Tientsin teruggekeerd. Hy had een klein tuighuis genomen ten noorden van Tientsin en had hulp dringend noodig, na 40 man door sneuvelen te hebben verloren en 70 gekwetsten. De nederzettingen der vreemdelingen te Tientsin zyn van 18 tot 23 Juni beschoten. De aangerichte schade is .betrekkelyk licht, behalve in de Fransche concessie die ernstig leed en in het Engelsche consulaat dat aan zienlijke schade kreeg. De Engelsche verlie zen hebben bedragen4 dooden en 50 ge kwetsten. De verbonden troepen van Takoe en Tientsin zyn aanzienlijk versterkt, maar ik weet niet welke maatregelen de bevel hebbers denken te nemen. Admiraal Seymour is in den nacht van den 25sten op den 26sten Juni door de colonne uit Tientsin ontzet. 'Het kleine hoopje van admiraal Seymour moet een bangen tyd achter den rug gehad hebben. Het was in den ochtend van den lOden Juni uit Tientsin vertrokken en bestond uit 2043 man; onder dezen waren 915 Engelschen, 350 Duitschers, 300 Russen, 158 Franschen, 104 Amerikanen^ 51 Japan ners, 40 Italianen en 25 Oostenrykers. Het had slechts voor een week mondkost by zich. In de dorpen in de vlakte van de Pei-ho was weinig te halen om dien mondvoorraad aan te vullen, en de verbinding met de operatie-basis werd spoedig na Seymour’s vertrek afgesneden. Op de moeilijkheden van het terrein tusschen Tientsin en Peking hebben wy reeds vroeger de aandacht ge vestigd. In die streek wordt meest maïs verbouwd die op het oogenblik manshoog staat en het overzicht over het gevechts terrein en de bewegingen van de troepen zeer bemoeilijkt. Ofschoon het land vlak is, stroomen er hier en daar beken en stroompjes door, die den opmarsch van een leger be lemmeren, en de wegen zyn afschuwelyk. Ook vallen er in die streek tegen het einde van Juni gewoonlyk hevige slagregens ten gevolge waarvan de Pei-ho buiten bate oevers treedt en het omliggende land over stroomt. Daarbij komt dat men op het gelyke maatregelen zyn toevlucht nam, om de orde te herstellen. In ieder geval is het de laatste troef, die de heer Silvela uitspeelt in zyn strijd tegen de kooplieden en de industriëelen, die weigeren belasting te betalen. Wanneer dezen by hun houding blijven, wanneer de maatregelen hen hoe langer hoe meer verbitteren, staat men voor de kans, geen revolutie, maar oen algemeen oproer te krygen. De Regentes, die niet hqeft wil len luisteren naar don wijzen raad van hare liberale vrienden, zal verplicht zyn, door de omstandigheden gedwongen, don heer Sil vela en zyn vrienden los te laten en den heer Sagasta te verzoeken, de Ibiding der zakeu opzich te nemen, die sodert don oorlog door de conservatieven in dé war gestuurd en in discrediet gebracht zijn. Frankrijk. Het aantal personen, dat Dinsdag do Ten toonstelling bezocht, bedroeg f 216.508. Het heet nu, dat koning |Leopold van Bel gië eerst in het laatst van Juli een offi cieel bezoek zal brengen aan de Tentoon stelling. Volgens de „Intransigeant” heeft de chef van den generalen staf der marine, admi raal Bionaimé zyn ontslag ingediend, ten gevolge van een geschil met den minister van marine. De oorzaak van dezen twist zou zyn, dat een kamerafgovaardigdo be langrijke stukken zyn ter hand gesteld, nog voor de marine-staf er kennis van droeg. Volgens „Gaulois” en „Aurora” is de chef van den «generalen staf, generaal De Lannes, in openlyk verzot gekomen tegen den minister van oorlog. De generaal zou in zyn bureaux eigeuduukelyke voorschrif ten hebben uitgevaardigd met volkomen ne gatie van de bevelen des ministers. De rechtbank te Parys heeft eergisteren uitspraak gedaan in de aanklacht wegens laster, door Joseph Reinach ingediend te gen de „Echo de Paris”. Het nationalis tisch orgaan is veroordeeld tot 2000 francs boete en het betalen van 1 fr. schadeloos stelling, conform den eisch van Reinach. Na afloop der zitting word het rytuig van Reinach door een bende nationalisten met vuil geworpen. De stakende grondwerkers te Havre blyven voortgaan met het mishandelen van hun kameraden, die aan het werk zyn ge- werkelijkheid geworden, wreede, zekere werkelijk heid. Zij voelde een «martelijken steek in haar hart en zij legde de bladen in de portefeuille en stond zeer langzaam weer op. George had het kleine voorval niet bemerkt, Alice nam iets op, dat zij op den grond had geworpen en hij was te ver van haar af geweest, om haar de behulp zame hand te bieden Hij zag nauwelijks met een vluchtigen blik, dat het zijn portefeuille ge weest was en hij zei eenigszins ongeduldig „Nu Alice, ik wacht op je antwoord I” Een antwoordZij streek met de hand over het brandende voorhoofd Zij had een blik ge slagen in het tooverland, dat zijn schatten voor haar ten toon spreiddenu stond zij doöir een wreeden slag van het noodlot buiten de «sloten poort en zij was armer dan voorheen. fNu. Alice,” zei George weer, «bedenk je eens, zou het je zeer zwaar vallen, je te moeten be krimpen Alice werd doodsbleek; zij perste een oogen blik de lippen vast op elkander en haar oogen staarden ernstig voor zich uit. •Ja, George, ik geloof, dat ik het onverdrage lijk zou vinden, ik denk, dat ik alleen in een leven van rijkdom en weelde gelukkig zou zijn.” Zij had met harde, duidelijke stem zeer luid gesproken, alsof zij het zichzelf onmogelijk wilde maken, haar gezegde te herroepen. George fronste het voorhoofd. Dat zou ik niet van je gedacht hebben,” zei hij kortweg. (Hordt vtrvolgd.) n) Zij, de gemalin van zijn oom I Klonk niet zijn woeste wanhopige lach door de kamer Alice’s stiefmoederArme, kleine Alice, wat zal er van u worden? Hij gevoelde diep medelijden met het jonge wezen, dat daar zoo onbewust van het naderend leed met neergeslagen oogen voor hem zat en met een enkelen slag alles verloor. Alice’s lot was misschien toch nog zwaarder dan het zijne en zij was maar een meisje I Hij moest leeren vergeten en hij zou ’t, want hij had een vasten wit Maar een nieuwe gedachte kwam bij hem op. Gesteld het geval dat graat de Liauran hertrouwde, dan Waren zijn, George’s uitzichten op de erfenis vervlogen. Voor hem zelf was dat geen bezwaar, maar zou Alice er waarde aan hechten Hij be sloot het eens te onderzoeken en daar hij niet voor diplomaat in de wieg gelegd was, ging hij direct op het doel at. Hij legde het potlood neer en zag met zijn donkere oogen Alice ernstig aan. „Ik wilde je een vraag doen, Alice en van het antwoord hangt voor mij zeer veel af. Vind je het erg prettig, rijk te zijn?” Misschien had Alice een andere vraag verwacht; zij werd plotseling zeer bleek. „Ik weet waarlijk niet o ik meen oogenblik dat Seymour met de vreemde troepen van Tientsin vertrok, nog geen ver moeden had dat de beweging tegen de vreemdelingen zich-zoo snel zou uitbreiden. De troepen hoopten, voor een deel met behulp van den spoorweg, Peking spoedig te kunnen bereiken en waren daarom vermoedelyk noch van een tros noch van verdere uitrusting voor een eenigszins langdurige expeditie voorzien. Had Seymour, in plaats van den spoorweg die in noordwestelyke richtipg van de Pei-ho afbuigt, den ouden weg langs de rivier over Toeng-tsjou gekozen dien de ver bonden Fransche en Engelsche troepen in 1860 namen, dan was het wellicht mogelijk geweest hem langs de rivier proviand en schietvoorraad toe te zenden, want by eenigzins gunstigen waterstand varen kleine regeeringsstoombooteu tot Toeng-tsjou, de rivierhaven van Peking, de Pei-ho op. V Tegenover de dreigende Chineesche quaestie treedt op het oogenblik alle andere nieuws op den achtergrondzelfs de oorlog in Zuid- Afrika lydt er onder. Toch is het einde van den stryd nog^lang niet te voorzien, ook al begint men in, Engeland te praten over vermindering van het leger in Afrika. Lord Roberts zit, aan handen en voeten ge bonden, te Pretoria. Rondom zyn legerafdee- lingen zwermen de Boeren, in kleine, bewe gelijke troepjes, handig en snel den Engelschen afbreuk doende. Volgens een bericht uit Mase- roe zyn zy er in geslaagd door de Engelsche linies te breken, en in zuidelijke richting te trekken. Generaal Botha handhaaft zich in zyn stellingen aan de Pienaarsrivier, van waar hij de jangelsche troepen bestookt. Hy schijnt voornemens te zyn zich bij de Eerste Fabrie ken krachtig te verdedigen. Vooral Olivier en de alomtegenwoordige De Wet maken het den Engelschen lastig in den rug. Men schrijft, in een correspondentie uit Londen, aan Lord Roberts het voornemen toe, met alle beschikbare troepen, ongeveer 50,000 man, een klopjacht te organiseeren tegen De Wet, voordat de aanval op de stellingen van Botha wordt ondernomen. Uit dit alles blykt, dat, zelfs wanneer de mi litaire attachés Pretoria verlaten, omdat zy den oorlog als geëindigd beschouwen, de guerilla nog niet bedwongen en de kracht der Boeren nog niet gebroken is. Voor het overige is het stil in de politieke wereld, en geen wonder. De algemoene toe stand is zoo onzeker, dat zelfs de regeerin- gen geen aandacht hebben voor de zaken, daar heb ik nog nooit over nagedacht.” •Omdat je zoo aan overvloedigen rijkdom ge wend bent, dat de gedachte, dat het ooit anders kon worden, nooit bij je kon opkomen Tracht je eens vertrouwd te maken met de gedachte, hoe het zou zijn, als je eensklaps niet zoo rijk waart.” „Als ik arm werd?” vroeg Alice aarzelend. George glimlachte. „Ik spreek juist niet van armoede; er is nog zulk een groote afstand tus schen rijk en arm. Kijk me eens aan, ik ben niet rijk, houd je me daarom dadelijk voor arm Alice knikte ontkennend. „Nu ja, zie je, ik bedoelde ongeveer zulke financieele omstandigheden als de mijne, toen ik je die vraag, deed. Ik zal je het trachten duide lijk te maken. Neem eens aan, dat je getrouwd waart.” Alice sprong op en kreeg een kleur. „Maar George!” Hij liet 4ich niet van zijn stuk brengen maar ging rustig voortje waart getrouwd en je man was lang, lang niet zoo rijk, als je het tot nu toe gewend waart, je woonde in plaats van in een groot kasteel in een eenvoudig, aardig huis, had hoogstens het vierde gedeelte van de bedienden en moest je veel ontzeggen. Je zoudt bijvoorbeeld ’s winters gaarne in Parijs wonen en je man zou daarop zeggen„Mijn lieve kind, dat gaat niet, dat permitteeren onze omstandigheden niet.” Ge loof je, dat het je dan zwaar zou vallen, van je wensch af te zien „Ik geloof, dat ik dien dwazen wensch nooit zou koesteren I" wilde Alice lachend roepen, maar

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1