w sao tjwiel [ITO, run ijwielen het Kampioen- s prjjs by het ïcord (157 K.M. enz. ïVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 7ERVERI Zaterdag II Augustus 1900. No. 8970. 1 f Bultcnajidsch Overzicht. c Az. t, at 103. Laarzenmagazijn MOTORCYCLES ’s Bosch. 1 I LI II.I.lil O.X 3 Gouda. 39ste Jaargang. I 4 Iierij 4 Zondags) <0 (rfordt vervolgd.) INKMAN A Zn V de floor i en verveu van ben, alsook alle de Echte cesamen- jen in den naam des vervaardigd wereldbe- br* Stoll- tterdam. des Koning prafbu.je. e. 0.35 tat Meta- (ENWRRK, dan ,e BMwegsteeg. Ilende soorten RUH I. SMITS. neten werk. en f>. Op den >3) Ik zie haar eiken dag, omdat ik haar bij haar uitgaan en binnenkomen gestadig bespied, en tel kens wanneer ik haar zie, vind ik nieuw bekoor lijkheden op haar gelaat en gratie in haar voor komen. En toch had Kenyon gelijk. Hare schoonheid is van een vreemdsoortigen aard. Dat onschuldig bleek gelaat, die donkere, droomerige, afgetrokken oogen gelijken in geenerlei opzicht op die van andere vrouwen. Dit kan wel een gevolg rijn van de too verkracht, die zij op mij uitoefent. Hare houding is recht en statigzij beweegt zich altyd met denzelfden staphaar gelaat staat altoos ernstig en het schijnt mij toe dat zij zelden het woord richt tot die oude gezellin of dienstbode, die haar geen oogenblik verlaat. Ik begin haar als een raadselachtig t wezen te beschouwen, en betwijfel of ik de oplossing van dat raadselachtige wel ooit zal vinden. Ik ben eenige kleinigheden omtrent haar te weten gekomen. Haar naam is Pauline, een lieve naamPauline March. Zij is dus een Engelsche, hoewel ik haar somwijlen eenige woor den in het Italiaansch tot de oude Teresa, hare dienstbode hoor spreken. Zij schijnt geen kennis sen te hebben en zoo ver ik gewaar kan worden, weet niemand meer omtrent haar dan ik, want itomobieleu e. a MBUITM klassieke merk herhaaldelijk verzocht heöbdn, dat wy Peking onder geleide zouden verlaten. De Chinee- sohe regeering verzocht ons dat vertrek te regelen en den dag te bèpalen. Wij ant woordden het tsoong-li-jamen, dat wij onzep post niet kunnen verlaten zonder bevelen van onze regeeringen, waaraan wy ons wen den. Ik moet u mededeelen, dat wij ons slechts van Peking kunnen verwijderen, als de vreemde troepen tot hier komen. Het geleide moet sterk genoeg wezen om de vei ligheid te verzekeren van 800 vreemdelingen, 200 vrouwen en kinderen, 50 gewonden en 3000 inlandsche Christenen die wij niet aan de slachting kunnen prjjs geven. In geen geval moet een Chineesch geleide goed ge vonden worden. Het Oostenrijksche departement van buiten- landsche zaken heeft een telegram van den Oostenrijkschen gezant te Peking ontvangen dd. 4 dezer, meldende, dat de gezantschaps- gebouwen en archieven verbrand zyn, en bevestigende, dat een deel van het Fransche gezantschap vorWoost is. Een kapitein en drie matrozen zijn gedood en drie man ge wond. terugtocht der Chineenen. De Russen leden ook groote verliezen; de gezamenlijke verliezen der verbonden wor den op 750 tot 1000 man aan dooden en gewonden geschat. De geallieerden zetten de Chineezen langfi de rivier na. Doch het bleek, dat de vijand de dyken boyen Peitsang had doorgestoken, wat de moeilijkheid van den opmarsch »eer verhoogde. Tientsin wordt beschermd door 6000 man der verbonden troepen met 14 stukken ge schut. Men vreest, dat een Chineesche troe penmacht van 15000 man, met artillerie, uit het zuiden oprukt, tegen Tientsin. De stellingen der Chineezen bij Peitsang waren op wetenschappelijke wyze, naar Euro- peesche methode, aangelegd; zy strekken zich over een groojen afstand aan beide zijden van de rivier uit, zoodat Van een omtrek kende beweging geen sprake was. Langs andere Verdedigingswerken trokken de Chi neezen terug naar een nieuwe stelling die vier mijlen meer westelijk gelegen was. Volgens jongste berichten is ook deze stelling genomen, en ligt de weg naar Peking open. Graaf Waldersee, de Duitsche generaal- veldmaarschalk, i» benoemd tot opperbevel hebber van alle in China opereerende ver bonden troepen. In Duitschland is dit bericht met groote instemming ontvangen; het doet den Duit- schers goed dat na zoolang gezocht te hebben zonder tot eenstemmigheid te kunnen komen de mogendheden ten slotte een Duitsch gene raal aan het hoofd der verbonden troepen hebben geplaats. Het „Berl. Tageblatt” noemt Waldersee „de rechte map op de rechte plaats”. Dit blad wjjst er op, dat er heel wat moeilijk heden te overwinnen waren, voordat de mo gendheden tot een besluit konden komen maar de militaire chaos in China maakte het noodzakelijk dat eindelijk een afdoende maatregel werd genomen, wilde men niet dat door de oneenigheid der verbondenen de vijand de overhand behouden zou. Met trots herinnert het blad er aan, dat Duitschland herhaaldelijk zijn groote generaals aan het hoofd van vreemde troepen heeft zien strijden. Het was de Duitsche generaal Von Streuben, die het bevel voerde over de Amerikanen in den onafhankelijkheidsoorlog, majoor Von Moltke, die de Tu-iksche troepen aanvoerde in den veldtocht tegen Egypte, en thans weder zal een Duitsch generaal de verbondenen aanvoeren in den strijd tegen de Chineezen. Lord Roberts seint uit Pretoria, dd. 8 AugustusEr zijn in de districten Bethlehem en Harrismith 4140 Boeren gevangen geno men. De meesten gaan naar Ceylon. Ruim 4000 paarden en ponies zjjn buitgemaakt en groote hoeveelheden munitie vernietigd. De bezetting aan de Elandsrivier bestond uit 300 man Australiërs en Rhodesiërs. Car rington kwam te laat. Lord Methuen, die met Lord Kitchener tegen de Wet samenwerkt, heeft Dinsdag ochtend by Venterskroon een deel van de Wet’s troepen aangevallen en hen verdreven van het eene kopje naar het andere; zy verdedigden hun stellingen hardnekkig. De verliezen der Engelschen waren 7 man ge-' dood en 4 officieren gewqnd. Laffan seint uit Pretoria: Vijfhonderd Boeren met twee kanonnen zijn weer versche nen te Pyramieden, op 13 KM. ten Q, van Pretoria. De correspondenten te Amersfoort seinen bizonderheden van Buller’s aankomst met troepen van alle wapenen. De Boeren hielden hem zoo lang mogelyk tegen, tot zij eindelijk een feeks kopjes ten N. van Amersfoort ontruimden, aldoor op de Engelschen vurend. De corespondent der Standard seint, dat Buller wacht op zijn vertraagden tros al* vorens verder te rukken, en dat BOtha van plan is Buller het hoofd te bieden. Botha heeft do voornaamste burgers van Waïkerstroom, die zioh aan Lyttelton on derworpen en geweigerd hebben weder te vechten, in hechtenis genomen. Zij worden te Carolina in den tronk gezet en moeten te Ermelo terecht staan. Het voormalige Volksraadlid de Jager, publieke aanklager te Wakkerstroom is tegen vijf duizend pond borgstelling vrijgelaten. BoerenbericJiten over Lourenqo Marques melden, dat de Boeren een overwinning heb ben behaald tegen Carrington tusschen Zee- rust en Rustenburg. De Engelschen werden teruggeslagen met een verlies van 150 dooden en gewonden. De Daily Mail verneemt uit Colombo Driehonderd krijgsgevangen republikeinen zijn hier gezond en wel aangekomen en gaan heden kampwaarts. Er zijn mannen van allerlei nationaliteiten onder, maar weinig Boeren. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft het volgende telegram ontvangen Sjanghai, 9 Augustus. Het diplomaten korps heeft juist van de Chineesche regeering aanzegging gekregen, dat de mogendheden Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des inidd. elk gekookt ik voor da- eelepel» na oloto) Ale genl nn i gebruiken, ut» a 3. uitgevonden en toen ik mij verwijderde, dankte Pauline mij op kalme doch naar het mij toescheen onhartelijke wijze voor mijn hulp. Hare droome- rige, lustelooze oogen ontmoetten de myne, doch schenen het nauwelijks te weten. Ja, ik was ver plicht het te bekennenmijne godin was uiterst ongevoelig, maar dan, hare schoonheid De edele, regelmatige trekken, de kinderlijke, doch onbe rispelijk gevormde figuur, het lange bruine haar, en zelfs deze vreemde, donkere oogen. Gewis, geen vrouw ter wereld kon bij haar vergeleken worden. Bij het afscheid nemen gaf zij mij de hand; een kleine, fraai gevormde, zachte hand. Ik kon mij nauwelijks weerhouden om' er mijne lippen op te drukken; en haar te bekennen dat ik gedurende de laatste maanden aan hkar, en aan haar alleen gedacht had maar, zoude zulk een handelwijze bij een eerste ontmoeting als eene onbescheidenheid hebben kunnen worden aange merkt, zij zou dit gewis geweest zijn, nu Teresa op haar bed lag, en niettegenstaande hare pijnen, elk mijner bewegingen met arendsoogen gade sloeg; bijgevolg kon ik slechts mijn wenschuit drukken om haar ook verder van dienst te mogen zijn, en ik verwijderde mij met eene beleefde buiging. Maar het ijs was gebroken, wij hadden een handdruk gewisseld. Pauline en ik waren geen vreemdelingen jpeer voor elkander I De taak die hem wacht is zeker een hoogst moeilyke. Op een geheel vreemd terrein, onder le vensvoorwaarden en in een klimaat die hem onbekend zijn, te moeten opereeren met een bonte troepenmacht, waaraan elke sameïihang ontbreekt, en die als legercorps nog moot worden georganiseerd, is geen benjjdens- waardige taakdoch zy kan' hem licht worden gemaakt door de samenwerking en de wapenbroederschap van alle bevelhebbers. Bun volkomen toewijding, zonder ijverzucht en betweterij, moot hem steunen, opdat niet het ooflogsterrein in China een herhaling zal te zien geven van den kleinzieligen strijd tusschen do mogendheden. V Bij de begrafenis van koning Umberto was een cordon yan troepen opgesteld langs den geheelen weg dien de lijkstoet nemen moest^ De trein, die het stoffelijk overschot van den Koning uit Monza bracht, kwam te half zeven aan; de hertog van Aosta, de graaf van Turijn, prins Victor Napoleon en de hertog van Oporto vergezelden het lijk. Aan het station werd het lijk ontvangen door koning Victor Emanuel III, dpor de Italiaansche en vreemde prinsen, door de leden van bet diplomatieke korps en door de hoogwaardigheidsbekleeders van het ko ninkrijk. To 7 uur zette de stoet zich in beweging. Een escadrwn cavalerie opende den stoet, (jaaiop volgden troepen-afdeelingen en deta chementen van bijzondere korpsen. Vervol gens kwamen de ambtenaren van het civiele en militaire huis, de presidenten van den ministerraad, van den Senaat en van de Kamer enz» Koning Victor Emanuél ging achter den lijkwagen gevolgd door de prinsen van het koninklijk huis en de vreemde vorsteu daarna kwamen de bijzondere missies van verschil lende hoven. Een groote aandachtige menigte was op de been, die met eerbiedig zwijgen den stoet liet voorbijgaan. Do begrafenis, die om elf uur afgeloopen was, maakte een majestueuzen indruk. Do koningin en de prinsessen woonden de gods dienstige lijkplechtigheid by in het Panthéon. Er beerschte de meest volmaakte orde slechts op enkele plaatsen had eenig gedrang plaats, en als gevolg daarvan eenige opschud ding maar zonder beteekenis. Maar al ben ik dan ook weinig gevorderd, ik ben toch in hetzelfde huis en adem dezelfde lucht in als Pauline, ik ben een geduldig man en in staat de gelegenheid af te wachten. Ziehier op welke wijze die kwam Op zekeren avond hoorde ik een val, het gerinkel van porse lein en een angstkreet Ik snelde mijn kamer uit en vond Teresa luid schreiend op de trap liggen te midden der ruïne van het kostbaarst theeser vies der hospita. Mijn kans was daar Met de schaamtelooze huichelarij der liefde, snelde’ ik haar te hulp, en verleende haar mijne hulp alsof zij mijne moeder ware geweest. Ik trachtte haar op de zorgvuldigste wijze op te heffen; maar zij zonk weder neder, terwijl zij herhaaldelijk kermde>dat zij een harer voeten gebroken had!” Jk bemerkte terstond dat Teresa’s kracht niet iw het spreken van de Engelsche taal was gele gen dus vroeg ‘ik haar in het Italiaansch wat haar overkomen was. Toen zij haar moedertaal hoorde, verhelderde plotseling haar gelaat en ver nam ik, dat zij haar knie zoo ernstig bezeerd had, dat zij niet in staat was zich op te richten. Ik zeide dat ik haar naar hare kamer wilde brengen, en zonder haar antwoord af te wachten, beurde ik haar op en droeg haar naar boven. Pauline stond bij de trapleuning. Hare groote donkere oogen waren wijd geopend en haar gan- sche voorkomen verried de grootste ontsteltenis. Ik rustte een oogenblik, en verklaarde haar wat er gebeurd was: daarop droeg ik de vrouw naar haar eigen kamer, en legde haar op haar bed. De dienstbode van het huis werd om een geneesheer stoom u van UZ. worden naar de everfd. omd of geverfd ie gezondheid x Van het oorlogsterrein in China zyn de berichten nog Bcliaerscb. Wy weten, dat Zondag een groote slag geleverd werd by Peitsang, op den weg van Tientsin naar Peking, die eindigde met de nederlaag der Chineezen. Maar tevens weten wy dat die* overwinning den verbonden troepen groote offers heeft gekost. Het beste bericht over het gevecht vinden wij in de „Daily Express” die uit Tientsin de volgende mededeelingen ontvangt De Chineezen hadden zich, met een groote strijdmacht, aan beide oevers van dePei-ho opgesteld. 'Te drie uur of halfvier in den morgen werd het gevecht begonnen. De Engelsche, Japansche en Russische troepen rukten vooruit en openden het vuur met vier batterijen op de vjjandeljjke stelling. Ofschoon dit geschutvuur groote verliezen bij de Chineezen ten gevolge had, slaagden v de geallieerden er eerst tegen 10 uur in de Chineezen uit de eerste positie, oostelyk van de rivier te verdrijven. Nadat de strijd nog twee uur met groote hardnekkigheid was voortgezet, begonnen de Chineezen den terug tocht. In goede orde trokken zy over de brug, die de beide oevers van de Pei-ho verbond, en lieten deze daarna in de lucht springen, om de vervolging te bemoeilijken. Een gfoote afdeeling Japansche troepen waadde onder hevig vuur door den stroom, waarbij zij zeer aanzienlijke verliezen leden; maar hun koene aanval bespoedigde den ik weet ten minste dat zij van Turijn kwam, en dat wisten mijn berichtgevers zelf ook niet. Ik bewoon nog steeds mijne kamers, ten einde er mijn kans af te wachten. Het is een Tantalus- marteling om met haar die men bemint in een en hetzelfde huis te wonen en zelfs geen gelegen heid te vinden om eene kennismaking aan te knoopen. Die oude Teresa bewaakt hare meeste res gelijk een volbloed Spaansche duenna Hare donkere oogen werpen mij steeds een haastigen en achterdochtigen blik toe, wanneer ik de twee vrouwen ontmoet, en haar als een wellevend mede bewoner een «goeden morgen” of vgoeden avond” toewensch. Tot nu toe heb ik het nog niet verder dan deze koele beleefdhoids-vormen gebracht. Pauline’s oogen of voorkomen verschaffen mij niet de minste bemoediging. Zij beantwoordt mijn groet ernstig, koel en afgemeten. Het is mij thans duidelijk dat liefde ‘die op het eerste gezicht ont staat, niet noodwendig wederzijds behoeft te wezen. Ik troostte mij echter met de gedachte dat het lot nog iets voor mij bewaard moest hebben, anders zoude het Pauline en mij nimmer weder in elkanders nabijheid hebben gebracht. Dus is al wat ik doen kan, achter de dikke roode gor dijnen voor mijn venster op de loer te liggen en mijne geliefde te bespieden, als zij onder de be waking van die oude Teresa uitgaat of tehuis komt. Tegenwoordig moet ik ook dddrbij de meeste voorzorg in acht nemen, daar de duenna mij eenmaal opmerkte, en thans zie ik, telkens als zij uitgaat, haar doordringende oogen op mijn schuilplaats gericht. Waarlijk, ik begin een hekel aan Teresa te krijgen. Telefoon No. ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOTBSOIE lOIIUM. Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nomroers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1