wymum. IE® 'rafeeren in de nricMing I©” VAALS, SINGEL, 661. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■speller, x wordt dit mid- rraaaeod bumm rads tewrijrwi tegen Rheamn- '•rioudhoid, M" No. 8274. Bulteolaudsch Overzicht. Donderdag 16 Augustus 1900. 39ste Jaargang. arinc.l onderhalst» Wondifidf loof?? FEUILLETON. KOEPOKINENTING- s stelt een Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ten. BRINKMAN Zn Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. uur, o] aanmel fl, 81/,, dubbele flost h 1. Vegte, Zaltbommel. Rotterdam. enhage. ig J. Czn. Rotterdam 60HBSCHE MANT. ’tan's i Telefoon No. M» ADVEKTE'NTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lover- e 11, enz. Inwendig uitwendig in bijna m met goed gevolg Prijs per tlacoo t t 115. geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk nlangs een bijna 22 Brengt genezing en en, ontstekingen enz. Volgens overeenstemmende telegrammen hebben de Boeren onder de la Rey niet al leen het garnizoen aan de Elandsrivier ge vangengenomen, maar ook een groot konvooi dat op weg was daarheen, vermoedeltyk onder kolonel Mahon, buitgemaakt. Volgens een bericht uit Kaapstad aan de Daily Mail voert de Wet nu het bevel over een legermacht van 3500 Boeren, met tien kanonnen, die bovendien steeds aangroeit doordat de Boeren, die zich onderworpen hadden, de wapenen weer opvatten. Naar de „Standard” uit Durban verneemt melden van de Boeren afkomstige berichten uit Delagoabaai dat de Boeren Klerksdorp en Heilbron hebben bezet. Uit Kaapstad wordt aan de Daily Telegraph gemeld dat in den loop van deze week vijf tienhonderd gevangen Boeren naar Kaapstad gaan. De Cape Times betoogt dat voortaan alle gevangen Boeren maar naar de kust moeten worden gevoerd, daar dat het eenige middel is om spoedig een eind te maken aan den oorlog. Roberts’ genadigde handelwijze heeft niets uitgewerkt, zegt het orgaan. De Times verneemt uit Kaapstad dat de toestand van de gevluchte uitlanders wan hopiger en hun stemming verbitterder is dan ooit, want zjj lijden honger, terwijl menschen die vreemdelingen zijn op den Rand, daar betrekkingen krijgen. en zal doen wat ik iovertreften ibors welbekend lCBT-ILIXIB. iet Fabriekmerk). nde, .radicale en ig van alle, zelfs dnekkige zenuw- >ral ontstaan door p jeugdigen leeftjjd slke zwakte, Bleek Hoofd pjjn ig Maagpyn Onvermogen e enz. Uit- »r post f i.eo. Jederland Rok in 8 Amsterdam iandie Schutxeuapotheke llohitich, Oeaterreieh. it Ceutraal-Uepót Sanden f HARDHOORIGHEIO z(Jn vinding, behalve dege in da oaren handt direct oekigg on raad vrij; men huis genuien. -al Institute, ICAUO JLL. iksmark 75a. on eaMthekan. Te tóTütoth, Oé- ujU en flaaders. De „Kölnische Zeitung” is vol lof voor de Wet en schrijft„Het uitbreken van de Wet is, al kan het ton slotte nog mislukken, in fyziek en strategisch opzicht een kunststuk. In fyziek opzicht, daar hij een weg, die hemelsbreed van Bethlehem tot Welverdiend reeds 230 KM. lang is en door een terrein voert vol hoogten en stroompjes, onder groote ontberingen (want het uitgehongerde land zal nauwelijks iets hebben kunnen opleveren voor de verpleging en alleen door het buit maken van transporten zal hij den mondkost dien elke man by zich had, hebben kunnen aanvullen) en onder voortdurende gevechten met zijn vervolgers heeft moeten afleggen. Een schitterende strategische marsch is bij echter omdat hy dwars door een gebied ging, dat wemelt van vyandelyke bezettingen en de grootste voorzichtigheid en waakzaam heid noodig was, daar dit hoopje van 1500 man in het geheel twee cavalerie-brigades, een divisie infanterie en ten slotte nog een brigade infanterie (Smith-Dorrien) tot zich trok en bezighield, en omdat het troepje ontkwam aan deze overmacht, niettegen staande een van de meest geroemde Engel- sche generaals aan de vervolging deelnam. Dat is inderdaad een prestatie die zelfs ztyn tegenstander zal moeten waardeeren en die de Wet voor alle ttyden onder de uitne mende legeraanvoerders zal plaatsen”. V De politieke toestand in Kaapkolonie laat nog veel te wenschen over. De verwerping der Treasonbill wordt waarschtynlyk geacht, ondanks het streven van den ex-premier Schreiner om de wet te doen aannemen. Bij verwerping wordt het Parlement onmiddellyk ontbonden, en er beötaat kans dat de grond wet dan ook geschorst zal worden. Charles Williams heeft in de Morning Leader een krachtig protst geuit tegen een bloed- en wraakbeleid te Pretoria, evenals hij protesteert tegen het verwoesten van alle Boerenerven binnen een strook van 16 K.M. aan weerszijden der spoorweglyn van Preto ria naar Middelburg gelegen, enkel omdat eenige Boeren op een trein schoten (wat zy volkomen gerechtigd waren te doen) en daar- by twee passagiers gewond hadden. Williams hoopt, dat het bericht, afkomstig Van den correspondent der Standard te Pre toria, onwaar moge blijken. Is het inderdaad juist, dan herinnert hy zich geen soortgelijke wraakzucht uit den Fransch-Duitschen oorlog. Schuldigen en onschuldigen worden hier ge lijkelijk getuchtigd. „Wij verwoesten eenge- heele landstreek, en dat noemen wty vrede maken I Zou het wonderbaarlijk wezen, in dien een dergelyke bejegening de Boeren tot het smeden van complotten, tot wraak- planden, dramatische wraakplannen dreef? Zelfs de aardworm, zegt het spreekwoord, keert zich eindelijk tegen zyn vervolgers. De lersche Bond in Amerika heeft aan president Mac Kinley een schrijven gericht, waarin zijn aandacht wordt gevestigd op de ernstige schending der internationale wetten Verspreide Berichten. Frankrijk. Hot ongeluk, dat de torpedovernieler „Framée” overkomen is, moet het gevolg zijn van een verkeerde manoeuvre. De -Framée” voer ter hoogte van Kaap St. vincent evenwijdig aan het pautserschip „Brennus”. Doordat de man aan het roer op de „Framée” in plaats van naar rechts, naar links en nog wel met groote snelheid keerde, stootte zy tegen den boeg van het pautserschip, sloeg lek en zonk onmiddel lyk. Volgens een andere lezing was de verkeerde manoeuvre een gevolg van een defect aan de machine. De „Frbmée”, die 1.664.575 francs heeft gekost, bezat een snelheid van 26 knoopen. Slechts 14 maïs van de equipage zijn gered, de overigen, 47 in getal, onder wie 3 officieren, kwamen in de golven om. De gezant van Engeland en die van Duitschland te Parijs hebben de regoering hun deelneming betuigd over het ongeluk met de „Framée”. Behalve te Marseille hebben nu ook te Rouen en te Dieppe de stokers der zee schepen het werk gestaakt. Men maakt zich in handelskringen zeer ongerust over deze stakingen in de handelsstyden. Duitschland. De begrafenis van Liebknecht werd bij gewoond door alle sociaal-democratische rijksdagafgevaardigden. Aan de groeve spra ken Singer namens de Duitsche, Lafargne en Gérault-Richard namens de Fransche, Van der Velde namens de Belgische en Mans namens de Zwitsersche soc.-dem. Maandag is door tusschenkomst van den Cbineescben gezant te Berltyn een nader cijfertelegram van den heer Knobel ontvan gen, gedagteekend 4 Augustus en afgezonden te Tsi (of Tchi) Nan. (prov. Chan Tang), waaruit o. a. blykt dat alle Hollanders te Peking behouden zyn. «temmen stamelde ik. (Pauline is gehoorzaam, verlang.” „Maar kan men wel in zóó korten tijd een wet tig huwelijk gesloten krijgen >Ik geloof dat men in bizondere omstandighe den toodanig recht kan koopen. Mijn voorstel zal u gewis bevreemden. Ik ben verplicht zoo spoedig mogelijk naar Italië terug te keeren Nu laat ik het aan uw oordeel over kan ik onder de gegeven omstandigheden Pauline hier onder toezicht van één enkele dienstbode achterlaten Neen, Mr. Vaughan, hoe vreemd het ook moge schijnen, ik moet haar vóór mijn vertrek mrt u gehuwd zien, of ik zal genoodzaakt zijn haar met mij mede te nemen. Het laatste moge onaange naam zijn voor u, maar hier kan ik slechts met mij zelf te rade gaan, terwijl het ginds noodig zou kunnen zijn, anderen te raadplegen, en mocht ik wellicht van inzicht veranderen.” >Laat ons dan naar Pauline gaan, en haar oor deel vernemen,” zeide ik vol ongeduld opstaande Zeker,” zei Ceneri ernstig(Wij zullen onjnid- dellijk tot haar gaan” Tot nu toe had ik met mijn rug naar het venster gekeerd gezeten Toen ik mij in het licht plaatste, bemerkte ik dat de Italiaan mij door dringend aankeek. (Uw gelaat komt mij zeer bekend voor, Mr Vaughan, hoewel is mij niet kan herinneren waar ik u meer gezien heb Ik zeide hem, dat hij mij voor de San Giovanni gezien moest hebben, torwül hij met Teresa in gesprek was Hij herinnerde zich deze omstan- tochtelijk ik haar ook beminde, desniettemin aar zelde «Ik wil er dit nog bijvoegen,” vervolgde Ceneri »zij is rein en goed, hare geboorte staat gelijk met de uwe. Zy is een wees en ik ben haar eenige nabestaande.” (Ik ben tevreden,” riep ik, hem de hand toe stekende, om de overeenkomst te bezegelengeef mij Pauline, meer vraag ik niet.” Waarom zoude ik niet tevreden zijn Welke behoefte bestond er voor mij om hare familie of hare geschiedenis te kennen? (En nu, Mr. Vaughan,” zei de Italiaan zijn hand uit de mijne nemende: zal mijn volgende vraag u verbazen. Gij bemint Pauline en ik ge loof ook, dat zij omtrent u niet onverschillig is.” Hij zweeg een oogenblik en mijn hart sprong op van vreugde. (Zullen uwe omstandigheden u ver oorloven zeer spoedig in den echt te treden, ja zelfs onmiddellyk Kan ik haar, wanneer ik bin nen eenige dagen naar het Vasteland terugkeer, voor de toekomst geheel aan u overgeven (Indien dit mogelijk ware, zou ik haar zelfs nog heden willen huwen,” riep ik. »Zoo overijld behoeven wij wel niet te wezen, maar, zoudt gij het op laat ons zeggenover morgen kunnen stellen Ik staarde hem als verbijsterd aan. Ik kon nauwelijks gelooven, dat ik goed gehoord had. Binnen eenige uren met Pauline gehuwd te zijn, dat geluk leek mij onbestaanbaar I Ceneri moest krankzinnig zijn! Maar, hoe kon ik zelfs aan een krankzinnige mijn geluk weigeren (Maar ik weet niet of zij mij bemintzou zij wel toe- De gewezen minister van marine van Frankrijk, Lockroy, is te Dantzig aangeko men, waar hy tegenwoordig zal zyn by het van stapel loopen van den nieuwen Rnssi- schen kruiser „Nowik”. Generaal-veldmaarschalk Von Waldersee, de opperbevelhebber der geallieerde troepen in China, heeft voor zyn verbltyf in het He- melsche Ryk van keizer Wilhelm verlof ge kregen, eenzelfde uniform te laten maken, als die, welke de keizer heeft gedragen tty- dens ztyn reis in het Oosten. Voorts neemt de generaal een electrische leeslamp mede. Ztyn echtgenooto zal hem vergezellen naar het oorlogsterrein. jBty het afscheid van Von Waldersee zal te Berlyn een kerkeltyke plechtigheid plaats hebben, waarbty de keizer tegenwoordig zal ztyn. digheid en scheen voldaan Daarop liet ik een rijtuig voorkomen en reden wij naar Pauline’s nieuwe woning. Het was met zeer ver. Het verwonderde mij, dat ik op mijne onderzoekingstochten noch On line, noch Teresa ontmoet had. Wellicht waren zij beiden thuis gebleven, teneinde eene ontmoe ting te vermijden. (Zoudt gij eenige oogenblikken in de voorzaal willen wachten vroeg Ceneri, toen wij het huis binnen traden, dan zal ik Pauline op uwe komst gaan voorbereiden.” Ik zou voor de belooning die mij wachtte, vol gaarne een maand in een onderaardsch gewelf gewacht hebbenik zette mij dus op een stoel en vroeg mij af, of ik wel bij mijne zinnen was. Onmiddellijk kwam de oude Teresa bij mij. Zij zag er eenigszins vriendelnker uit dan vroeger. »Heb ik goed gedaan?” fluisterde zij in het Italiaansch. •Gij hebt zeer wel gedaanik zal dit niet ver geten (Gij zult mij betalen en mij van niets beschul digen. Doch luisterik zeg u nogmaals de Signorina is niet geschikt voor liefde of hu welijk” Bijgeloovige oude zottin I Moesten Pauline’s bekoorlijkheden dan onder een sluier verborgen worden Er werd gescheld cn Teresa verliet mij. Na verloop van eenige minuten keerde zij terug en geleidde mij de trap op naAr een kamer, waar ik mijn beeldschoone Pauline en haren oom aan trof. (Wfirdt vervelgd.) *7). (Het heeft mij aan de gelegenheid daartoe ont broken. Ik zou dit ongetwijfeld wel gedaan heb ben, doch zoodra onze kennismaking begon, werd zij weggevoerd.” „Ja, mijne instructies aan Teresa waren stipt Het was alleen op voorwaarde, dat zy haar zoude gehoorzamen, dat ik Pauline toestond om in En geland te wonen Hoewel deze man sprak, alsof hij het grootst gezag over zijne nicht uitoefende, had hij nog geen enkel woord gesproken, dat van eenige genegen heid voor haar getuigde. In dit opzicht had zij evengoed eene vreemdelinge voor hem hebben kunnen zyn.” „Maar nu, veronderstel ik toch,” vroeg ik, »dat het mij zal worden toegestaan haar te zien (Ja, op zekere voorwaarden. De man, die Pau line March huwt, moet er in toestemmen en te weden zijn, haar te nemen zooals zij is. Hij moet geen wagen opperen, niets trachten te weten te komen omtrent hare geboórte en familie, kortom niets omtrent haar vroeger leven. Hij moet tevreden zijn met de wetenschap dat zij een dame is, dat zy zeer schoon is. en dat hij haar bemint. Zal dit u voldoende zijn?” Deze vraag klonk zóó vreemd dat ik, hoe harte- De BURGEMEESTER van Gouda, Brengt ter algemeene kennis, dat aanstaanden Zondag den 19 Augustus 1900, des middags te 12 >p het Raadhuis voor ieder die zich daartoe :ldt, gelegenheid zal bestaan om zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kalf te doen inen ten of her inenten, terwijl zij die verhinderd zijn of bezwaar hebben van die gelegenheid gebruik te maken de kunstbewerking kunnen ondergaan op het Gasthuis Maandag 20 Augustus d. a v. des voormiddags te 9 uur. Gouda, den 14 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. door de Engelsche regeering, die krtygsgevan- Ceylon laat brengen. De Bond verzoekt de regeering der Ver. Staten, de onmiddellyke invrijheidstelling dezer gevangenen te eiachen, alsmede schadeloosstelling voor do beleedi- gingen, waaraan zy hebben blootgestaan. Tot de benoeming van Waldersee hebben alle Mogendheden thans officieel haar toe stemming gegeven, de Fransche Reg. bet laatst, om het te doen voorkomen, alsof zy ten slotte niet anders kon. Intusschen is be kend, dat zty onder de band reeds lang haar toestemming gegeven had. Voor de nationa listen is 'tweer een niet te versmaden wa pen in den binnenlandschen politieken strtyd. De „Liberté” zelfs, een blad, dat, meen den wty, anders nogal verstandig was, discht het volgende bakerpraatje op. Rusland zou ter wille van Frankrtyk ernstig bezwaar tegen de Duitsche benoeming hebben gemaakt, maar hoorde tot ztyn verwondering, dat Frankrtyk een der allereersten was geweest om de benoeming toe te juichen. Zelfs zon Frankrtyk haar hebben nitgelokt, daar de Keizer eerst had aangeboden een Fransch generaal te benoemen. Dat wilden Waldqck- Rousseau en Millerand de „bêtes noires” der nationalisten volstrekt niet, omdat eeq Fransch generaal die jnej. lauweren be laden terugkwam, hun wel eens gevaarlijk zou kunnen ztyn. Toen nu Rusland zag, dat Frankrtyk zoo onverschillig was, nam het zyn bezwaren terug. De politieke bedoeling van dit verhaal komt wat al te plomp om den hoek ktyken. Den meesten tegenstand ondervindt de benoeming van Waldersee eigenlijk in Duitschland. Vryzinnige bladen vreezen, dat het op den voorgrond dringen van het Duit sche Ryk ten gevolge zal hebben, dat Duitsch land veel verder in de avontuurlijke politiek in China wordt meegesleept dan gowenscht is. De persoonlijke politiek des Keizers heeft, zegt men, het van Billow’s bedachtzamer po litiek gewonnen. De „Frankf. Ztg.” begrtypt niet, dat niet van alle zyden op btyeenroeping van ’t Parlement wordt aangodrongen, opdat men althans wete, wat de Rtyks-regeering wil. Mal oak te- Mon lotto

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1