s, UIS oping PADUM’S SKHSM. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Vrijdag 34 Augustus 1900. No. 8381. 39ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. JLXS, IS, FEUILLETON. EEVER, lamen stand Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. g der Koop- i perceel ge- ver- I KHAN. Zn Telefoon Ao. M. De (J itgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en. Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Noromers VIJF CENTEN. Kamers en famets, Bad en Dienst- (Kook- en Électrische le gemakken de betaling 11 October moeteh door i voor de som i den Langen Uo. 77. Ver- ERF achter rater van de rhnnrd voor 1 te betalen. 8, te aamen ien na alzon- IS, ERF en en te Gouda, 5 aanvaarden 3 werkdagen lot 3 uren te Nos. 6 en 7 srB belet vra- j van 9 tot ms elkander n deHeeren- 9,510 en 511. k voor f 1.60. ANTOOR en Gouda, wijk iren. Te aan voornoemde LEEVER te achter de I. No. 131. .10. and gelegen, H. No. 13, r H. No. 12, ferhuurd tot jaar. leuken, Kel- trs en het is van vele ge- 60IIDSCHE101 lil\T straat (Tnrf- 11, groot 2 tot 1 Mei jt Hui» bevat en velerlei rden d§ per il. n enendaal te i TUIN aan Gouda, wjjk root 4 Aren R 1900, des t Koffiehuis ‘U overstaan land de eindregeling aldus zal inrichten lo. de buitenlandsche betrekkingen der Republieken worden volkomen in beheer ge nomen. 2o. in beide staten wordt het kiesrecht toe gekend na vijf jaren vestiging en deNeder- landsche en Engelsche taal worden op ge lijken voet behandeld; 3o. zware kanonnen moeten weggeruimd en de forten moeten ontmanteld worden. Maar aan geweren rake men niet en er moet genoeg geschut van bepaalden omvang en aantal toegelaten worden om de inlanders in bedwang te houden. De „American Association of China” seint uit Sjanghai. „De toestand in het dal van de Yangste wordt hoe langer hoe kritieker. De militairen ramen dat 15000 man noodig zullen zijn om Sjanghai afdoende te beschermen. Dring er bij de regeering op aan dat zij onmiddellijk troepen zendt.” Het telegram is aan het departement van buitenlandsche zaken meegedeeld. De president Mc. Kinley, minister Root en de onderstaatssecretaris Adee hadden een langdurige conferentie over een telegram van generaal Chaffee, waarvan de tekst niet ge publiceerd is. Men verneemt echter, dat Chaf fee heeft gemeldt dat waarschijnlijk nog heel wat zal gevochten worden rondom Peking en tusschen Peking en de kust, en dat het daarom onmogelijk is, ook maar bij benade ring den datum te bepalen waarop deAme- rikaansche troepen uit China kunnen terug getrokken worden. De telegrafische gemeenschap van Tiëntsin met Peking is nog niet hersteld, zoodat er geen nader nieuws is over dfen toestand in de hoofdstad. Er schijnen weer veel gewapende Chinee- zen tusschen Tiëntsin en Peking te staan, en in eerstgenoemde stad liep reeds eenige dagen geleden het gerucht dat 5000 soldaten uit Soeng-lioe-tsjing op Pei-tjsang aanrukten terwijl nog 5000, allen uit de provincie Ho nan, Toeng-tsjou bedreigden. Al kunnen de Engelschen niet num mer één zijn bij de gebeurtenissen in China, toch pogen zij dat te wezen op het gebied der reclame. Niet minder dan 12 telegram men werden eergisteren door groote uitge vers te Londen naar Peking gezonden aan de leden der legatie aldaar, met verzoek om opgave van den prijs, waarvoor zij hun aan- teekeningen tijdens het beleg voor openbaar making willen afstaan. De slimme Amerikanen trachten hun echter die vlieg nog af te vangen. Drie impressa- rio’s te Newyork hebben den gezant der Vereenigde Staten te Peking, den heer Conger reeds per telegraaf gevraagd, hoeveel bij moet hebben voor deze rondreis van drie maanden door de Vereen. Staten tot het houden van voordrachten! Het antwoord zal nog wel eenigen tijd uitblijven, want het verkeer tusschen Peking en Tientsin moet geheel gestremd zijn, naar het heet tengevolge van overstroomin- gen. Ongewettigd is het vermoeden niet, dat de Chineezen de verbindingslijn der verbon denen bedreigen, want Japansche convooien Verspreide Berichten. Frankrijk. De tentoonstelling te Parijs werd Maandag bezocht door 199.516 personen. Het gerucht loopt te Parijs, dat den 5 November een aanvang zon worden gemaakt met het afbreken der tentoonstellingsgebou wen. Alleen eenige paleizen voorFransche kunst zullen blijven bestaan. Weder is een der gekwetsten van het on geluk, dat Zaterdagavond op de tentoonstel ling plaats had, overleden, waardoor het aantal dooden geklommen is tot 4. Het aantal stakende koetsiers te Parrs neemt geregeld af, doordat velen weer in dfensl gaan ondernemers, die hun eischen hebben ingewilligd, en vele koet siers, die alleen gedurende het zomerseizoen naar Parys komen, naar hun dorpen terug- keeren. De werkstaking der'stokers en matrozen te Marseille is met hun overwinning geëin digd. By contract hebben de reeders zich tot de nieuwe conditiën verbonden, zoodat heden het werk zal worden hervat. Het aantal stakende havenwerkers te Duinkerken bedraagt 3000. De roeiers, zeilmakers en kolenwerkers aldaar hebben eveneens het werk neergelegd. President Loubet is eergistermiddag trokken naar Rambouillet. werden op weg naar Peking aangevallen, en er is een dringend verzoek om versterking te Takoe ontvangen. Berichten uit Jhpan- sche bron schilderen den toestand der ver bondenen allesbehalve rooskleurig, al zijn zij zoogenaamd meester van de stad. De Amerikaansche gezant Conger heeft het een en ander verteld over het beleg. In de dagen vóór het ontzet was nog een laatste poging gedaan om den tegenstand der Euro peanen te brekenen waren de verbondenen een dag later gekomen, dan zouden zy mis schien de gezanten niet meer gevonden heb ben. In elf dagen tyds werden op de lega ties 2000 bommen afgeschoten. De Chineesche troepen stonden onder bevel van rfden ver trouwden raadsman der keizerin.” Prins Tsjing had zyn officieren op straffe des doods verboden op de gezantschappen te doen schieten, maar de andere troepen ver dubbelden dientengevolge in ijver. Naar het oordeel van den heer Conger is de geheele beweging niet anders dan een regeeringsomwenteling. De Boksers dienen slechts als voorwendsel. Er zyn zoo goed als geen berichten van het oorlogsterrein in de Engelsche ochtend bladen. Wat er eigenlijk gebeurt in Trans vaal blijft duister. Zijn de Engelschen met lamheid geslagen door de stoutmoedigheid van De Wet, die vlak langs Pretoria is getrokken, om lord Roberts te laten zien, dat hy nog vry in zyn bewegingen is P Is de rust in het Westen van Transvaal, waar het de vorige week zoo roerig was op slag terug gekeerd, na de „groote overwinningen” die Carrington beweert te hebben behaald Rust Buller te Twijfelaar uit van de ver moeienissen van een dag marcheerens*zon der vechten P Wacht French met zyn aan val op Botha’s troepen, totdat De Wet zich gereed heeft gemaakt om hem de een of an dere poets te spelen, waarvan men nog niet kan vermoeden wat het zyn zal Doet lord Roberts ook nog wat anders dan de troepen van Baden-Powell te Waterval inspecteeren, voor zich laten paradeeren en hun pryzen om hun kranig uiterlyk, terwijl ze toch waren uitgegaan om De Wet te vangen P Dit zyn altegaar vragen, waarop we nog geen antwoord vinden. Misschien zullen de volgende dagen van deze week nog iets bren gen, waaruit ten minste wat valt op te ma- 'ken. Maar voorloopig weten we niets. Professor Lombroso heeft in de „North American Review” een belangwekkend opstel «Gij wenschtet dus feitelijk van haar verlost te zijn »Dat was niet alles. Er zijn omstandigheden, ik kan ze u niet verklaren die het mij tot een vreugde maakten haar aan een welgesteld En- gelschman t? kunnen uithuwelijken.” «Zonder te bedenken, hoe die man zich zoude gevoelen bij zijn bevinding, dat de vrouw die hij beminde, weinig meer is dan een kind Ik was verontwaardigd en liet hem dit duidelijk blijken. Ceneri nam daar echter weinig notitie van. Hij bleef volkomen kalm. >Er is een geheel ander punt om te worden overwogen. Pauline’s toestand is volgens mijne meening, verre van hopeloos. Inderdaad heb ik een huwelijk altijd als een groot middel voor haar herstel beschouwd Indien haar geest zich op een of ander uiterste bepaalt, dan geloof ik dat zij langzamerhand zal herstellen. Of welhare geest vermogens zullen even plotseling terugkeerqn als zij haar verlieten.” Mijn hart sprong óp van blijdschap bij deze woorden van hoop. Hoe wreed ik mij ook misleid gevoelde, en hoe ik ook als werktuig was gebruikt voor de zelfzuchtige doel einden van dezen man, was ik toch gaarne bereid om in dien toestand te berusten, zoo ik nog eenige hoop mocht koesteren. Wilt ge mij al de bizonderheden van den toe stand mijner arme vrouw mededeelen Ik veron derstel dat zij’niet altijd zoo geweest ts.” «Zeker niet. Haar geval is zeer buitengewoon. Eenige jaren geleden onderging zy een groote n schok en leed zij een plotseling verlies. De uit werking daarvan was het voldagen verlies van dat hij slechts haar herstel afwachtte, om zijn eigen geluk bij haar te beproeven.” „Waarom zou hij uw doel niet evengoed heb ben kunnen dienen, als ik dit schijn gedaan te hebben Ceneri keek mij scherp aan. „Hebt gij berouw, Mr. Vaughan „Neen; niet indien er nog hoop, zelfs de geringste hoop, bestaat. Maar, dat zeg ik u, Pr. Ceneri, gij hebt mij op schandelijke wijze misleid.” Met deze woorden stond ik op om te vertrek ken. Toen nam Ceneri met meer gevoel dan hij tot nu toe getoond had, het woordMr. Vaughan, beoordeel mij niet te streng; ik beken, dat ik u slecht behandeld heb. Er zijn echter zaken waar van gij niets weet. Ik moet u meer mededeelen dan ik voornemens was te doen. De verleiding om Pauline in een rijke en genoeglijke positie te plaatsen was onwederstaanbaar. Ik hen haar schul denaar voor een zeer groot bedrag. Op zekeren tijd bedroeg haar vermogen omstreeks vijftig-dui- zend pond sterling. Dit alles heb ik verbruikt.” „En durft gij u daarop beroemenviel ik hem verontwaardigd in de rede. Hij verzocht mij met waardigheid te zwijgen. ,Ja; ik durf er van te spreken. Ik besteedde het geheel voor vrijheid, voor Italië Ik had er, als voogd de beschikking over. Ik, die mijn eigen vader, mijn eigen zoon berooid zoude hebben, zoude ik aarzelen om haar geld voor zulk doel einde aan te wenden Elk muntstuk werd voor de groote zaak gebezigd, en droeg goede vruchten.» (Wordt vorvolgd.} Engeland. Met bestemming naar Engeland is van Amerika vertrokken een Amerikaanse!) schip, geladen met steenkolen, een gebeur tenis, die h,aar precedent tot heden toe ge mist heeft. Er blykt nainelyk uit, dat in Europa de pryzen dezer brandstof zóó hoog zyn opgevoerd, dat het vervoer van kolen van Amerika nog winstgevend zyn kan. geschreven over „De eindelyke zegepraal der Boeren”. De inneming der Transvaalsche hoofdstad brengt geenerlei verandering in zyn overtuiging, dat de toekomst aan de Hol- landsQhe Afrikaners behoort. Van een historisch standpunt, ziet prof. Lombroso in de opkomst van het militair imperialisme het voorspel van Engeland’s ondergang. In Dnitschland en Frankryk vindt de ver overingszucht een zwaar tegenwicht in de socialistische partyen. Maar tegen de impe rialistische woede der Engelschen, kan geen volksparty iets uitrichten. Het imperialisme zal misschien Engeland een groote denk beeldige kracht geven, maar in waarheid zal het de Engelsche beginselen omstooten. Engeland is niet langer de voorvechter der vryheid onder de volken. Wat nu de Boeren aangaat Lombroso geeft toe, dat voor ’t oogenblik (het artikel werd in Juli geschreven) de krijgskans hun zeer ongunstig is. Maar zelfs zoo Engeland na nog een paar jaren den oorlog te hebben volgéhouden, wint, geeft Lombroso zyne over tuiging niet prys, dat de nederige Boeren de grootste helden der eeuw en de grootste martelaars der vrijheid zyn geworden. Tot dusver zyn de eenige kunsten waarin zy geoefend worden, oorlogvoeren en staats bestuur. Daarin hebben zij, zegt Lombroso, waarlijk verbazingwekkende bewijzen van be- kwaamheil gegeveu. Wat Engeland betreft, niet het beminde en heilige Engeland van Glad stone en Spencer, maar het bedorven Enge land van Chamberlain en Rhodes, voor En geland zal deze onderneming in Afrika, zelfs indien zij slaagt, noodlottig worden, omdat zy het gezag en aanzien sterkt van de im perialisten, die de meest reactionnaire par ty zyn. De heer Conwright Schreiner steunt in hetzelfde tijdschrift conclusiën van professor Lombroso. Hy kent den toestand in Zuid- Afrika en weet dat de Hollanders er de En- gplschen met 170,000 zielen overtreffen. Ja, eigenlijk zyn zy er nog talrijker, want er zyn vele huwelijken gesloten tusschen het Holland- sche on het Britsche element, en byna zon der uitzondering is iemand, die Hollandsch bloed in de aderen heeft, op de hand der Boeren. Voegt men hierby de Engelschen, die, zooals de heer Conwright instemmen met de Boeren, dan blykt dat de kansen zeer gering zyn dat er ooit in Zuid Afrika een zuiver Engelsch sprekende meerderheid zal bestaan. „Indien wy de Republieken inlyven, zullen wy Zuid-Afrika verliezen”. Dat is het laatste woord van den hoer Cornwright. De schrijver acht het gewenscht, dat Enge- haar geheugen. Na een ziekte van eenige weken herstelde zij, doch het verleden bestond niet meer voor haar. Plaatsen kende zij niet meer, vrien den waren vreemdelingen voor haar geworden. Haar geest stond, zooals gij zegt, gelijk aan dien van een kind. Maar de geestvermogens van een kind nemen toe, en, indien zij in deze rich ting behandeld wordt, zal dit bij haar evenzeer het geval zijn.” «Wat was de oorzaak harer ziektewaarin bestond die schok „Dat is een der vragen die ik u niet kan be antwoorden.” „Maar ik heb het recht om het te weten.” „Gij hebt het recht om te vragen, ik om te zwijgen.” „Noem mij hare familie, hare betrekkingen.” „Naar ik geloof, heeft zij geen andere dan mij.” Ik deed nog andere vragen, maar kon geen af- I doende antwoorden meer verkrijgen, Ik zou dus niet veel wijzer dan ik hierheen gekomen was, naar Engeland terugkeeren. Er was echter één vraag op welker afdoend en duidelijk antwoord ik ten zeerste aandrong. „Wat heeft die vriend van u, die Engelsch sprekende Italiaan, met Pauline uitstaandi Ceneri trok glimlachend zijne schouders op „Macari? Het verheugt mij u op één vraag ten minste volledig te kunnen antwoorden, Mr. Vaughan „Een jaar of twee vóór de ziekte van Pauline, verbeeldde Macari zich dat zij hem beminde. Thans is hij woedend op mij, omdat ik haar heb toegestaan met een ander te huwen. Hij verklaart Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hij stond op, en na mij de hand geschud te hebben, verzocht hij mij plaats te nemen. «Naar ik vernomen heb, zijt gij naar Genève gekomen om mij te spreken, Mr. Vaughan «Jaik wenschte u eenige vragen te doen aan gaande mijne vrrouw.” «Ik wil u al wat ik kan, beantwoorden maar er zijn er een menigte, waarop ik u onge twijfeld het antwoord zal weigeren. Gij fterinnert u gewis mijne voorwaarden «Ja; maar waarom steldet ge mij niet in ken nis met den bizonderen geestes-toestand mijner vrouw «Gij hadt haar zelve meermalen gezien. Haar toestand was dezelfde als toen gij de eerste ge negenheid voor haar had opgevat. Het zou mij leed doen als gij u als misleid zoudt beschouwen.” «Waarom mij niet alles gezegd Dan had ik niemand iets kunnen verwijten.” «Daar had ik zeer vele redenen voor, Mn Vaug han. Pauline was een groote verantwoordelijkheid voor mij, en een geldelijke last die mij ten zeerste bezwaarde, want ik ben arm En, alles wel be schouwd, is de zaak dan zoo verschrikkelijk Zij is schoon, goed en beminnelijk. Zij zal u een liefhebbende vrouw zijn.”

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1