Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, lij wiel lij wielen in het Kampioen- ite prys by het record (157 K.M. [VERVERIJ Maandag 27 Augustus 1900. No. 8283. 39ste Jaarpan<f. SP tiullenlaadsch Overzicht. Az. ElMElt otterdam. den Koning o&d«rbtJira Wondwidf OOf?? FEUILLETON. schat m MOTORCYCLES - 's Bosch. icherlj van Inzending- van Advertentiën tof. 1 uur des midd. ^^5.1 en. RINKMAN 4 Zn DA de Heer ten en verven van roben, alsook alle GOl INIIE UH HIM Telefoon Xo. A D V E UTE JJT IEN worden geplaatst 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wereld bekend en troffen middel tegen Long-, Lever en, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prijs per flacon t f 115. geneeskracht leestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeueeslijk ilangs een bijna 22 Brengt genezing en in, ontstekingen enz. a6) Ik betwijfel echter oi wij die wel ooit zullen gewaar worden. Want Ceneri heeft taal noch teeken gegeven, en evenmin heeft Macari zijn beloofde inlichting gezonden. Deze laatste vrees ik, na zijne laatste woorden meer dan mij lief is Teresa die mis schien eenig licht over de zaak had kunnen ver spreiden, is verdwenen. Ik beschuldigde mij van nalatigheid, dat ik den doctor niet gevraagd had, waar ik haar zou kunnen vindenmaar ongetwij feld zou hij geweigerd hebben het mij te zeggen. Zoo gaan de dagen voorbij. Al wat ik doen kan, is met behulp van Priscilla te zorgen, dat mijn arm meisje zoo gelukkig mogelijk is, en te hopen dat tijd en liefderijke verpleging haar eenmaal genezing zal brengen. Zoo gaan in onze stille vreedzame huishouding de dagen en maanden voorbij, tot de winter over is, en de geraniums en lelies in de kleine perken voor de huizen der voorstad in bloei staan. Het is gelukkig dat ik een groot minnaar van boeken ben. Zonder die zou het leven inderdaad zeer kleurloos voor mij zijn. Ik heb den moed niet om Pauline alleen te laten, en mij het ge noegen van gezelschap te gunnen. Ik breng*een groot gedeelte van den dag met lezen en studee- r post f 1.60. ederland Rokin 8 Amsterdam in s dioSchutzonapothcke ohitach, Oeaterreich. Centraal-Depöt Sanden Telefoon A o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ARDHOOnIGHElO zijn nu tiding. behalve degenen In de oarln houdt direct king en raad vrij; muu uis guunieik. ,4 I Institute, CAM) JLL TEttU en Op den het «toom n van enz. worden naar da geverfd. itoomd of geverfd de gezondheid Verspreide Berichten. Fhankbuk. Het aantal bezoekers der Parysche Ten toonstelling bedroeg Woensdag 218.099. Er is sprake van do sluiting van do ten-’ toonstelling, welke aanvankelijk op 5 Novem ber bepaald was, te verdagen tot het einde van die maand. De commissaris-generaal heeft echter laten mededeolen, dat van een definitieve beslissing in deze voorals nog geen sprake is, en dat een verlenging van den duur der expositie in de eerste plaats zal afhangen van de nuaestie, of het najaar regenachtig zal zyn on de koude van den winter spoedig zal intreden, in welk geval een langere openstelling zonder eenig finan cieel voordeel voor de exposanten zon zjjn. Vóór de sluiting zullen een aantal feesten plaats hebben zoo op 7 September een bloe- menfeest en op 15 September een feest van den wijnoogst. Op den 22 Sehtember heeft het banket plaats, dat de regiering den bur gemeesters van Frankrijk heeft aangeboden. Niet minder dan 15.000 hoofden van ge meenten zullen tegenwoordig zijn in den tuin van de militaire school, waar het ban ket wordt aangericht. Na afloop is er feest in de groote tentoonstellingszaal. De heer Gaillard, directeur van de Opera, is met de samenstelling van het artistieke program ma belast. De politieprefect van Parijs is van mooning, dat het ongeluk op de tentoonstelling moet geweten worden aan het afsteken van vuur werk op het terrein, oen vermakelijkheid, waartegen hij in den vervolge zal protes- teeren. De toegang tot de passerelle was verboden, maar zoodra de eerste vuurpijl de lucht invloog, stroomde de menigte van alle zijden naar boven, wat ten gevolge had, dat de leuning bezweek. 1, S1/,, dubbele floscb Vegte, Zaltbomrael. Rotterdam. mhage. g JCzn. Rotterdam De Standard verneemt uit Pretoria Twintigduizend Boeren staan te velde tus- schen Belfast en de Krokodilrivier, vijfduizend tusschen Belfast en Machadodorp, waarvan tweeduizend bewesten Dalmanutha, hetwelk Botha bezig is te verschansen. President Kruger is te Drinkwatbr, ten Z. van Roos- Senekal. Vijfhonderd Heidelbergers staan nabij Nooitgedacbt, vanwaar de Britsche ge vangenen gezonden worden naar Komatipoort waarschijnlijk om later over de grens gezet te worden. De Boeren bereiden een verderen terugtocht langs den spoorweg voor. Achttien kanonnen zijn Nooitgedacht oostwaarts ge passeerd. Het vorenstaande behoeft niet per se te beteekenen dat de Boeren naar Enden burg terugtrekken. Hun doel schijnt voor eerst te wezen den Spitskop, ten Z. van de Zandrivier, te bezetten. De plannen van de Wet zijn onzeker. De Wet viel Transvaal binnen met acht kanon nen en 2000 man. Sommigen onderstellen dat hij zou trachten zich met Botha te ver- eenigen. Maar dat zou strijden met zijn ge wone taktiek. Waarschijnlijker is het dat de Wet naar den Vrijstaat terugkeert, tenzij hij beter vindt de guerrilla te voeren langs de Ijjn Pretoria—Standerton of tusschen Preto ria en Vereeniging. In elk geval blijkt de Wet een uitmuntenden inlichtingendienst te hebben. Zijn hoofdverkenner is een Schot, die de Engelsche kampen in khaki binnen treedt en daar bekend staat als Jack. Alle verspieders van de Wet hebben Engelsche passen. President Steyn en Theron verge zellen op het oogenblik de Wet, wiens paar den er prachtig uitzien. Sommige zouden afgekeurde Engelsche paarden zyn. Een Boerenbestuur is weder in dienst te Zeernst, Klerksdorp, Rustenburg en Lichten burg, hetwelk een nieuw militair centrum der Boeren vormt, vanwaar zy Mafeking, den spoorweg en Vrijburg bedreigen. De Boeren staan op 29 KM. ten N. van Mafe king. Visser heeft een korps van duizend man te Koenana, du Toit een sterke Boeren macht te Wolmaransstad. Dit belangrijke telegram, dat de corres pondent der Standard te Pretoria denzelfden 11. Woensdag verzond als Roberts zijn laatste telegram,, neutraliseert het laatstgenoemde voor een goed deel, vooral Roberts’ mede- deeling dat de Wet nog maar driehonderd volgelingen zou hebben. Sommige militaire medewerkers van de bladen zijn van oordeel dat de Wet zelf dergelijke praatjes rond strooit om de Engelschen en anderen te misleiden. Zy vragen sarcastisch: Waar zijn den Sedandag in ’t vervolg op te geven. Do commandant nu van de militaire afdeeling Hamburg, overste Bömack, heeft aan de offi cieren van zyn ressort hot volgende ge schreven „Ik breng hiermede te uwer kennis, dat ik niet voornemens ben, dit jaar opnieuw het offleierskorps tot viering van den Sedandag aan een feestmaal to vereenigen. Zulks schijnt mij niet ge past op een tjjdstip, waarop Duitsche on Fransche troepen schouder aan schou der als wapenbroeders strijden.” Htt „Berliner Tageblatt” doelt voorts mede dat het tal van brieven van instemming heeft ontvangen. i - de overige mannen van de Wet gebleven? Hebben zij soms elkaar weer rendez-vous gegeven ten Z. van de Vaal De Daily Express verneemt uit Louren^o MarquesVolgens Boeren-berichten, hebben de Boeren Newcastle bezet. Buller zon Caro lina ontruimd hebben en op Ermelo terug zyn getrokken. De Standard verneemt uit Durban, dat president Kruger een proclamatie heeft uit gevaardigd, verklarend dat Roberts’ laatste proclamatie de Boeren allesbehalve zou nopen de wapenen neer te leggen. Labouchere’s brief aan Chamberlain en de gewraakte stukken worden natuurlijk ta melijk druk besproken in de Engesche pers. De „Times” zwijgt nog vrv wel. In een artikel over de „Treason Bill” in de Kaap kolonie zegt het blad aan het slot, dat het de beoordeeling van deze correspondentie met vertrouwen overlaat aan zyn landgenoo- ten. Dat Labouchere Chamberlain vóór is geweest, kunnen de Jingoes niet verkroppen. Sommigen onder hen, met name de „St. James’s Gazette”, schelden kolommen lang. Dit blad is blijkbaar teleurgesteld, dat La bouchere er zoo goed afkomt. Het geeft toe dat er in deze onthullingen niet veel be langrijks is, maar toch zegt het even te voren, dat bewezen is, dat er „een lid van het Parlement .is geweest, dat den vertegen woordiger van een andere regeering inlichtte hoe hy Engeland schaak kon zetten, omdat hij hoopte, dat daardoor een politiek tegen stander belachelijk zou worden”’ Dat Labou chere er dol veel pleizier in zou hebben ge had, wanneer Joe een poets ware gebakken en nog meer als de andere ministers hem hadden laten schieten, zooals hij het noemde, dat is duidelijk, maar daarom heeft hy nog niet getracht zijn land te schaden, maar wel dien politieken tegenstander. En dat is ge lukkig nog niet hetzeifde. Over het algemeen maakt het den indruk alsof Chamberlain nog niet het verkiezings- wapen gevonden heeft, dat hij zocht. Zooals de in een der brieven genoemde toenmalige redacteur van den „Chronicle”, Spencer, die ook Montagu White ried de door Chamber- lain gevraagde gezamenlijke commissie door president Kruger te doen aannemen, in de „Times” opmerkt: „Is het verraad, wanneer iemand als zyn meening gevraagd wordt door den vertegenwoordiger van een buiten- landsche regeering, dezen aanspoort onvoor- waardelyk de voorstellen aan te nemen, die de eigen regeering heeft gedaan?” En dat is toch het eenige dat men dezen journalist en ook Labouchere kan verwijten, ren door, terwijl mijn vrouw zwijgend in dezelfde kamer zit, zoo lang ik niet het woord tot haar richt. Het is een groote ontbering voor mij, dat ik bijna geheel van muziek of zang verstoken ben. Ik kwam al zeer spoedig tot de ontdekking, dat de uitwerking daarvan op Pauline van zeer na- deeligen invloed was De tonen die mijn gemoed tot rust brachten, schenen haar pijnlijk te treffen en te verontrusten Daarom wordt de piano alleen geopend, als zij met Priscilla uit is j de muziek boeken liggen ongebruikt Alleen zij die muziek liefhebbers zijn als ik, kunnen begrijpen hoe groot deze ontbering voor mij is. Op zekeren morgen toen ik alleen in mijn stu deervertrek zat, werd mij gezevd, dat een heer mij wenschte te spreken. Hij had zijn naam niet genoemd, doch aan de dienstbode gelast te zeg gen, dat hij uit Genève kwam. Macari trad de kamer binnen en groette mij met gehuichelde vriendschap. Ik gevoelde als bij ingeving, dat hij, niettegenstaande zijn hartelijken handdruk, niet veel goeds met zyn bezoek op het oog had. Doch, wat stoorde ik mij daaraan I Ik had hem voor mijn doeleinden noodig. Ik beantwoordde zijn groet dus bijna met de zelfde hartelijkheid, verzocht hem plaat» te nemen, en scheld» om wijn en sigaren. >Gy ziet dat ik mijne belofte gehouden heb, Mr Vaughan,” zeide hij glimlachend. >Ja. Ik verwachtte niets anders Zijt gij reeds lang in Engeland «Slechts een paar dagen.” »Hoe lang blijft gij hier?” 5. enz. Automobielen e. a DE RU IT BR t’klassieke merk overtroffen bers welbekend CBT-ILIX3S, iet Fabriekmerk). ade, radicale en ig van alle, zelfs Inekkige zenuw ral ontstaan door jeugdigen leeftyd ilke zwakte, Bleek Hoofdpyn g Maagpijn Onvermogen a enz. Üit- is tegengegaan, tenden wijn drinken De onverschillige wijze waarop hij over het rampzalige lot van zijn vriend sprak, walgde mij. Indien mij het afgrijselijk scheen te moeten denken dat de man slaven-arbeid verrichtte in de mijnen van Siberiè, wat moest het dan niet zijn voor zijn mede-samenzweerder «En nu, Mr Vaughan,” zeide hij, »zal ik met uw verlof tot onze aangelegenheden overgaan. Ik vrees dat ik u verbazen zal,” «Laat mij hooren wat gij te zeggen hebt.” «Vóór alles moet ik u vragen w.t Ceneri u omtrent mij heeft medegedeeld f” «Niets dan uw naam Niets omtrent mijne familie Deelde hij u evenmin mijn waren naam mede als den zijne Zeide hij u niet dat die March is en dat Pauline en ik broeder en zuster zijn Ik was verbaasd over deze bewering. In ver band met de verklaring van den doctor, dat deze man Pauline beminde, gelooide ik hem geen oogenblik, maar, omdat ik het beter achtte hem geheel te laten uitspreken, antwoordde ik een voudig „Neen, dat deed hij niet.” „Zeer goedwelnu, dan zal ik u mijné ge schiedenis zoo kort mogelijk verhalen Ik ben in het buitenland onder verscheiden namen bekend, maar mijn ware naam is Anthony March. Mijn en Pauline’s vader was mei Ceneri's zuster ge huwd Hij' stierf op jeugdigen leeftijden vermaakte zijn gansche vermogen aan zijne vrouw. (ff 'ordt vervolgd.) «Tot ik weder teruggeroepen word. Het is ons daar ginds zeer slecht gegaan. Ik moet wachten tot de atmosfeer daar wat rustiger is.” Ik wierp een vragenden blik op hem «Ik dacht dat u mijn werkkring bekend was,” .zeide hij. >Ik veronderstel dat gij samenzweerder zijt; ik bedoel het woord niet in beleedigenden zin, maar het is het eenige dat ik er voor kan vinden,” «Juist. Samenzweerder, hervormer apostel der vrijheid, hoe gij het noemen wilt.” «Maar, uw vaderland is immers reeds voor eenige jaren vrij verklaard.” «Maar andere landen zijn niet vrij. Daar werk ik thans voor. Onze arme vriend Ceneri deed hetzelfde, maar hij heeft zijn laatste dagwerk ver richt.” «Is hij dood vroeg ik verschrikt. «Dood voor ons allen. Ik kan tt geen nadere bizonderheden geven, maar eenige weken nadat gij Genève verliet, werd hij te St. Petersburg gevan gen genomen. Hij wachtte gedurende vele maanden op zijn vonnis. Naar ik verneem i> het thans uitgesproken.” «Welnu, wat is er met hem gebeurd «Wat altijd gebeurt, onze arme vriend bevindt zich op dit oogenblik op weg naar Siberië, ver oordeeld tot twintig jaar dwangarbeid in de mij nen.” Hoewel ik Ceneri geenszins genegen was, hui verde ik toen ik z,n lot vernam «En gij ontkwaamt?” vroeg ik. «Natuurlijk; anders zou ik hier niet ?ijn en uw zeer goeden sigaar rooken en uwen uitmun- Het is vreemd dat het zoo lang duurt voordat er uitvoeriger berichten .van de ge redde vreemdelingen komen, wier bloedver wanten en vrienden in Europa en Amerika toch verlangend moeten uitzien naar eenig teeken van de reeds dood gewaauden. Ook in de buitenlandsche bladen wordt daarover geklaagd. Men neemt aan dat de gemeen schap tusschen Peking en de kust veel te wenschen overlaat, hoewel uit een telegram van MacDonald, niet in cijferschrift, opge maakt wordt dat de telegraaf ten minste voor eenigen tyd hersteld is geweest. Tot heden, anderhalve week na het ontzet der legaties} weet men nog niet eens waar de geredden zich bevinden. Vermoedelyk in een der paleizen die de heilige stad vormen, maar dan moeten er onder die vreemdelin gen toch verscheiden zyn die liefst zoo spoe dig mogelyk uit Peking zouden vertrekken. Te Petersburg moet een telegram ontvan gen zyn het bericht komt echter niet uit de beste bron meldende dat <te gezanten Peking niet zullen verlaten voordat onder- handenngen geopend zyn over de oorlogs schatting, ten aanzien waarvan China een zeer bepaalde belofte zou moeten afleggen. Op straat wordt nu niet meer gevochten maar op verschillende punten van de stad is brand uitgebroken. De verbonden troepen zoe ken, nu naar prins Toean. Het heet dat de Regentes zich in den omtrek van Peking op houdt, maar dr.t afdeelingen vreemde troe pen haar ingesloten houden. De spoorweg tusschen Peking Tientsin was den 19en over een afstand van 60 KM hersteld. Nu ook Japan een oorlogsschip met lan dingstroepen naar Shanghai heeft gezonden, zullen alle verbondenen aan de monding van de Yangtse-rivier militair vertegenwoordigd zyn. Frankryk en Engeland hebben gelijk tijdig tor bescherming van hun onderdanen aldaar troepen aan land gezet. Duitschland, dat in Shanghai geen concessies bezit, ziet daarvan voorloopig af. De Fransche bladen uiten er hun blijd schap over, dat in deze belangrijke ver- dragshaven thans ook Fransche soldaten zyn ontscheept, zoodat het, beginsel van ge- lijk recht der mogendheden aldaar is ge handhaafd en de door Engeland gewenschte vorming eener „legende” is tegengegaan, volgens yelke Brittanje daar uitsluitend rechten zou kunnen doen gelden. Het „Berliner Tageblatt” heeft onlangs het denkbeeld aan de hand gedaan om de voor Franschen zoo stuitende viering van

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1