;t ïlsch Mewws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 3R00D, r.G. ^wielen i hét Kampioen- 3 pfys by het ecord (157 K.M. enz. No. 8286. 39ste Jaargang. Buitenlaadsch Overzicht. FEUILLETON. rei liS’ C3LO Donderdag 30 Augustus 1900. aglijders MOTORCYCLES 's Bosch. rmnn en f tl. Op den idirbilim Fonduulf o Verspreide Berichten. Nu ik gen H ordt vervolgd.) I i werkelyke hnlp aat 103. Idll INIIE COURANT Frankrijk. Do Tentoonstelling is Zondag bezocht door 428.G22 personen. Door hot krachtig optreden der werk stakers te Marseille tor onderdrukking van allen arbeid, hebben een groot aantal in- yatbusp» 0.85 roor Kedor- ifeeren in de rfcMtal :o” 'AALS, NGEL, 661. ie Echte o, lesmnen- igeu in den nnam des vervaardigd t wereldbe- )br»; Stoll- spoor Men kon aan alles be- De ver- post f 1.60. Ierland □kin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke itaeh, Oeeterreich. entraal-Uepdt Sanders utomoblelen e. a fEIiUITBK klassieke merk Tëlefoon aa. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r briefkMrt wordt toegezonden door ■Itbommel. ipKMAn A Zn luik gekookt mk voor da- icolcpeli van cclate) Ah geval vau b gebruiken, .mate EL 71. s stelt een Dit was een gewóón Londensch huis met drie verdiepingen. Een huis dat zeer weinig verschilde van dat waarin ik woonde en duizenden anderen, behalve dat ik bij het licht eener straat-lantaarn kon waarnemen, dat het er zeer verwaarloosd uit zag. De vensterluiken waren vol stof en op een daarvan was een papier geplakt, dat deze woning te huur was. Ik was ondanks mij zelf zeer benieuwd te weten welke verstandsverbijstering Pauline naar dit on aanzienlijk huis gedreven kon hebben. Zou hier de een of ander, dien zij voorheen gekend had, gewoond hebben Indien dit het geval was, mis schien was het dan een hoopwekkend teeken, dat de een of andere ontwaakte herinnering haar ge noodzaakt had, hare onbewuste schreden te richten naar een plaats, die in verband stond met haar verleden Angstig en opgewonden wachtte ik, om te zien welke richting zij nu zoude nemen Zij begaf zich regelrecht naar de deur, en legde haar hand er togen, als verwachtte zij-.dat die bij hare aanraking zoude wijken. Toen scheen zij voor de eerste maal te aarzelen en onrustig te worden. «Pauline, mijn liefste,” zeide ik>laat ons nu weder naar huis gaan Het is donker en te laat om van avond nog hier binnen te gaan Als gij het wilt, zullen wij morgen hier terugkomen Zij gaf geen antwoord Zij bleet voor de deur staan en drukte voortdurend met hare hand er tegen. Nu nam ik haar bij den arm en trachtte haar zacht weg te voeren. Zij verzette zich echter met een kracht, die ik haar nimmer zoude hebben toegeschreven. Wat ook het aantrekkingsmiddel oor het brein van mijn arme vrouw mocht we- buis is voor wat er aan het Hof in Berlijn alzoo verteld wordt, vermoedt weer dat de Czaar misschien uitgekozen is voor de rol van middelaar tusschen de Boeren en Enge land, omdat aan den eenen kant de oorlog de Engelschen heel erg drukt en aan den anderen kant de boeren hun eigen laatste lot ten slotte zullen willen verzachten. De Europeanen te Peking schijnen het niet noodig te achten, zich naar de kust te begeven. Wij lezen tenminste slechts van plannen om vrouwen, kinderen en gewonden onder escorte naar Takoe te zenden. Dat wijst op de overtuiging dat men thans te Peking betrekkelijk veilig is. De comman danten der vreemde troepen hebben niette min nog allerlei vraagstukken op te lossen. De rust te Peking is hersteld, maar zy moet ook bewaard worden. Volgens de laatste berichten zyn de Chinoezen ook niet voor nemens, de vreemdelingen in het ongestoor de bezit van do veroverde hoofdstad te laten. De gemeenschap met Tiöntsin en Takoe schynt zeer onzeker te zyn, en groote troe pen Boksers, versterkt, naar men zegt, door troepen van Joean-Asji-kai, rukken tegen Peking op. Zy verzamelen zich by Nam- jen, het groote keizerlijke park ten zuiden van Peking, en volgens sommigen tollen de keurtroepen uit Sjantoeng, die zich met 15 kanonnen bij de Boksers govoegd hebben, 9000 mande Japanners en Russen zouden hen, naar verwacht werd, don 25en aan vallen. Aangozien er voortdurend versterkingen te Takoe aankomen, behoeft men waarschijn lijk niet bang te zyn voor hetgeen de Chi- neezen nog tegen de vreemdelingen te Pe king zullen ondernemen aangenomen dat deze berichten niet zeer overdreven zyn. Maar de commandanten moeten ook zorgen voor betere proviandeering, want zoowel te Tiöntsin als te Peking dreigt gebrek aan voedsel te ontstaan, en do schaarschte van levensmiddelen wordt verergerd door de vele vluchtelingen die, nu het platteland overal in den omtrek in rep en roer is, naar do hoofdstad stroojnen. 29) K Al mijn hoop, dat met het eindigen harer be zwijming hare rede zou terugkeeren, was vervlo gen Het was duidelijk te zien, dat zij in een veel beklagenswaardiger toestand dan de vorige was overgegaan. Ik sprak haar toeriep haar bij haar naam maar zij merkte het niet. Zij scheen zelfs mijne tegenwoordigheid niet op te merken. Zij staarde voortdurend met starre blikken in één richting. Plotseling rees zij overeind, en eer ik haar kon voorkomen, verliet zij haar kamer. Ik volgde haar Zij steeg snel de trappen af en ik zag, dat zij zich naar de straatdeur begaf. Zij had de hand reeds aan de klink, toen ik haar bereikte en haar weder bij haar naam riep, haar verzoekende, ja zelfs ten laatste bevelende terug te keeren. Maar de klank mijner stem scheen niet tot haar oor door te dringen. In haar gevaarlijken' toestand, want ik begreep dat zij daarin verkeerde, deinsde ik er voor terug om haar met geweld tegen te houden, denkende dat het beter zoude zijn haar te laten gaan waarheen zij wildeterwijl ik haar (dat spreekt van zelf) zou vergezellen om haar tegen ongelukken te beschermen. Ik greep mijn hoed en een langen mantel, die in de gang hingen; den laatste sloeg ik om haar Charles Williams maakt in de „Morning Leader” een paar opmerkingen, die wel de moeite waard zyn om gelezen te worden. Hy schrijft omtrent het terrein der huidige operaties „Het land maakt den indruk alsof byna elke strook wordt beheerscht door een vol gende en klaarblijkelijk hebben de Boeren van dit voordeel gebruik gemaakt, daar wy (schrijver bedoelt Buller’s driedaagsch ge vecht) geen indruk op hun stelling hebben gemaakt. Dan houden we het voor zeker dat de Boeren naar het Oosten en Noord oosten een andere stelling hebben, waarvan het centrum vermoedelyk Snyman is. De vyand moet wel meer mannen hebben dan in den laatsten tyd werd gemeld, als hy een front van bijna 30 mylen krachtig kan be zetten. Wy twijfelen er niet aan of er zal een weg worden gevonden door of om de Boerenstelling, maar we staan hier blijkbaar voor een even machtig probleem als aan de Toegela-linie. „De veldmaarschalk spreekt van een land dat voor cavalerie bijzonder moeiljjk is. Maar dat is geen nieuwe ontdökking; het blijkt duidelijk uit de kaart. Bovendien hebben we reeds twee maanden lang geweten dat de Boeren bezig waren met verdedigings werken tusschen Snyman en Waterval-onder terwyl de tyd die hun is gegeven, hun de gelegenheid heeft geopend om een geduchte reeks versterkingen aan te leggen op aan zienlijken afstand over de linie, waar zy twee maanden geleden voornemens waren stand te houden, de linie van de Steenkampsbergen door Snyman naar ongeveer acht mylen ten zuiden van den spoorweg by Waterval-Onder. Het is echte linie door de’ koenere profiel by Belfast, maar wy voor )e beschouwen als een vooruitgeschoven werk van de westelijke stelling, welker flanken door de natuur beter beschermd zyn.” Dr. Leyds en de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans, die uit Petersburg een pro test gezonden hebben aan lord Salisbury tegen de proclamatiën van lord Roberts, waarin zy betoogen, dat die proclamatiën in strijd zyn met het volkenrecht, zijn alweer uit de Russische hoofdstad vertrokken. Of liever de deputatie is gisteren op reis gegaan naar Nederland, maar Dr. Leyds zou nog een paar dagen blyven. De Keizer van Rusland heeft de deputatie niet kunnen ontvangen, wegens zyne reeds vroeger vastgestelde reisplannen, maar Zater dag toch aan den gezant der Zuid-Afrikaan- sche Republiek een langdurig gehoor toege staan. Wat daar verhandeld is, wordt niet gemeld, maar men acht dit na de Haagsche Vredes-conferentie gemakkelyk te gissen. En geland, dat de besluiten der conferentie me de onderteekend heeft, toont voor de besluiten zoo weinig eerbied, waar het alle regelen van het volkenrecht op de brutaalste wyze schendt en met alle beginselen van oorlogs recht en humaniteit spot, dat het onderhoud moeilyk over iets anders heeft kunnen loopen. Het schynt dan ook, dat de deputatie niet teleurgesteld is over hare vergeefsche reis. Ziehier hoe enkele Duitsche bladen oor- deelen De National Zeitung. sprekend over de audiëntie, meent dat het bericht daarvan reeds voor het uiterlyk' alleen, veel van zyne beteekenis verliest door de omstandigheid, dat het tegelyk openbaar is gemaakt met dat van eene uit politiek oogpunt zoo weinig be- teekenende gebeurtenis als de ontvangst van de speciale Servische gezanten Misjkewits en Kristitsj. Men kan, zegt het blad, moeiljjk meer vermoeden dan dat de audiëntie van Dr. Leyds misschien in verband staat met eene meer of minder platonische ondersteu ning van de Transvaalsche regeering by de definitieve vredesonderhandelingen. Ook de Vossische Zeitung trekt sterk in twyfel dat, by het karakter van den Czaar en de richting van de Russische politiek, aan de audiëntie van Dr. Leyds eenigerlei onvrien delijkheid tegen Engeland verbonden zou zyn. Misschien heeft de Keizer, als degeen van wien het plan voor de vredesconferentie te ‘sGravenhage is uitgegaan, zich verplicht ge voeld de om hulp aandringende boeren vrién delijker te bejegenen dan de overige souve- reinen vereenigbaar achten met de eischen hunner neutraliteit. Het Kleines Journal dat dikwijls de praat Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de verliezen bij de bezetting van Belfast. Lord Roberts stelde ze op 10 officieren en 13 man gewonddaarentegen seint de cor respondent van de „Daily News”: „Generaal Pple-Carew heeft Donderdag deze plaats bezet. Hy ontmoette slechts lich ten tegenstand van een heuvelrug ten zuiden van waar de Boeren uit kanonnen en gewe ren vuurden. Onze artillerie verdreef den vyand spoedig uit deze positie met een ver lies aan onzen kant van tachtig gekwetsten.” Wie van beiden moet men nu gelooven, lord Roberts of den correspondent. Eerst genoemde heeft in het verheimelijken van verliezen zyn sporen alreeds verdiend en de correspondenten der Engelsche bladen zyn ook niet byster betrouwbaar, maar zy ver draaien de waarheid gewoonlyk niet in En geland’» nadeel. ereld bekend en iffen middel tegen Ong-, Leter- I, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg l’rMs per flacon f 115. eneeskrach t stal elke pijnlijke verbödig. Met ior ongeneeslijk ngs een bijna 22 rengt genezing en ontstekingen enz. zen, begreep ik, dat het alleen bereikt kon worden door deze deur binnen te gaan. Ik besloot dus haar'ter wille te zijn, ïgaan was, vreesde ik terug te treden. dat het noodlottig voor haar kon we- haar in haren tegenwoordigen toestand tegen te werken. Maar, hoe zouden wij toegang verkrijgen Er was noch boven noch beneden een van licht te ontdekken. merken dat het geheel onbewoond was. huurder, wiens naam op' het biljet stond, woonde een mijl verder, en zelfs wanneer ik het gewaagd zoude hebben om Pauline alleen te laten en hem te gaan zoeken, zou deze tocht op dit late uhr toch vruchteloos zijn geweest Terwijl ik om mij heen staarde, niet wetende wat mij het beste te doen stond een huurrij tuig te halen en mijn arm meisje er in te plaat sen óf haar hier te laten wachten tot zij bewust werd van de onmogelijkheid om in het huis te komen, en ten laatste moede wordende, uit eigen beweging wenschende naar huis terug te keerep, kwam er een plotselinge gedachte bij mij op. Immers vroeger had mijn huissleutel eens een vreemde deur geopend, dus was de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij dit ook thans zoude doen. Ik wist, dat onbewoonde huizen, door zorgeloos heid of uit gemakzucht van binnen ongegrendeld bleven. Lord Roberts meldt, dat de verliezen van Zondag zyn5 gesneuveld en 58 gewond. Buller’s troepen bivakeerden met de sche mering op de plaats waar zy waren. Roberts seinde Maandagavond uit Belfast: „Onze bewegingen zyn uiteraard langzaam, wegens de groote uitgestrektheid en de moei lijkheid van het terrein waar wy vechten. Maar vandaag kwamen wy een bevredigend eind vooruit en behaalden een beslist voor deel. Buller’s troepen bezetten Bergendal, een zeer sterke stelling omstreeks 3 kilo meter ten noordwesten van Dalmadutha. Ik liet Buller te Bergendal. Ik hoop dat onze verliezen niet boven de vyftig of zestig zyn, het verlies is geringer dan ik vreesde, daar de toegang tot de stelling over een open glooiing van 2 of 3 kilometer liep en de vyand hardnekkig stand hield. Een groot aantal Boeren sneuvelden, eenige op een rotspunt door lyddietbommen. Een machine- kanon werd genomen. Het was een mooie operatie. Buller leidde de troepen zeer be kwaam, en de samenwerking van het ar tillerie- en infanterievuur had groote uit werking. Links van onze stelling rukte French vooruit naar Zwartkopjes, op den weg naar Lydenburg en bereidde aldus den weg voor de beweging van Pole Carew’s divisie morgen. Rundle meldt dat op een verkenning te Brandwater gisteren één officier sneuvelde en één gewond werdéén Boer sneuvelde en zeventien werden gevangen genomen. -Baden Powell meldt dat hy voort is ge rukt ten noorden van Warmbad en zonder stryd Nylstroom heeft bezet. De landstreek waar hy en Paget opereeren, is een dicht boschveld, en daar het op ’t oogenblik niet wenschelyk is noordelyker te trekken, kee ren de troepen naar Pretoria terug. Dit zyn de eerste telegrammen over het gevecht tegen generaal Botha. Een opmerking met betrekking tot de ver liezen. Zondagavond seinde lord Roberts‘dat Buller hoopte dat by zyn troepen deze niet meer dan 40 zouden bedragen. Maandag gaf de opperbevelhebber een lyst van de verlie zen, waarvan men de totalen onder de tele grammen heeft gevonden. Deze waren ech ter alleen van de korpsen die ten Noorden van Belfast hadden geopereerd. Van Buller was bericht ontvangen, dat hy zyn verliezen „schatte” op twee gesneuvelden en 24 ge wonden, nogal een malle uitdrukking in ver band met de daaropvolgende gedetailleerde opgave. Dan moeten we nog iets zeggen omtrent Telefoon Xo, AD.V ER TENTIEN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte. zoo ver ge< Ik gevoelde zen om tw zeer wel mogelyk dat deze e woeren is opgegeven voor het iflel ons zyn nog altyd geneigd om deze stelling heen terwijl zij voortliep en het gelukte mij de kap over haar hoofd te werpen Zij verzette zich niet daartegen, doch evenmin scheen zij het op te merken Daarop begon zij, terwijl ik naast haar ging, in een bepaalde richting voort te loopen. Zij liep met een snellen, doch regelmatigen tred, als iemand die een bepaald doel voor zich heeft. Zij wendde hare oogen noch ter rechter, noch ter linker zijde, evenmin als op- of nederwaarts. Niet één enkele maal zag ik ze gedurende deze wan deling bewegen, geen enkelen keer zag ik een ooglid beven. Hoewel mijn mouw de hare aan raakte, ben ik er zeker van, dat zij mijne tegen woordigheid niet opmerkte Ik wendde geen verdere poging aan om haren voortgang te stuiten. Zij zwierf geenszins doel loos rond. Een zeker iets, ik wist niet wat, leidde en dwong hare schreden naar een zeker doel. Een zeker iets in hare verwarde hersenen spoorde haar aan om zoo spoedig mogelijk een zekere plek te bereiken. Ik deinsde terug voor de gevolgen, die het zoude kunnen hebben, wan neer ik haar dit beletten ging. Zelfs indien het slechts een buitengewoon ernstig geval van slaap wandelen was, zoude het onverstandig zijn haar te wekken. Oneindig beter achtte ik het haar te volgen tot de aanval geëindigd zoude zijn. Zij liep Walpole street uit, sloeg, zonder een oogenblik te aarzelen verscheiden keeren rechts af, tot zij den straatweg bereikte. Dezen vervolgde zij meer dan een halve mijl, waarop zij weder een straat ter rechter zijde insloeg, en eindelijk voor een der huizen bleef stilstaan.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1