iGlN. men. terk. No. sass. PAULINE ’8 GKIIRIML iütsoeïi. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 1 September 1900. 30ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. AttESTA. FEVILieiOX. 1 r. 1 vim Inzending- vun Advertent,iën tot 1 uur des inidd. L. Verspreide Berichten. verschillende Dit alles zag ik ik m, Vuurpijlen, ggen, enz. enz. I i Tombola. Joeleknde). en optocht Ier prijzen Bauwen». Renaud. v. Blon. I. KONINGIN Sterrenkrans, iet geheel ein- WIM8CHE COURANT ;enaud. iw. Sonsa. Commissie aan n bij den Heer Telefoon Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. op het totnogtoe door de Chineezen bezet ge houden arsenaal. Na een langdurige beschie ting liep men eindelijk storm. Toon de troe pen hot arsenaal binuendrongen was 't bijna geheel verlaten, daar het den Chineezen door eene kleine krijgslist gelukt was de aan de spits loopende Russen op te houden. Toen zij namelijk zagen dat zy het arsenaal niet lan ger konden honden, bevestigden zij aan de vensters en aan de kroonlij>t van de muur lange rijen van voetzoekers en staken die aan. De Russen hielden het geknetter voor geweer vuur en staakten den storm. Van dit oogen- blik werd door de meeste Chineezen gebruik gemaakt om te retireeron on hun kostbare levens in veiligheid te brengen. en Koster der 3») Maar, na de eerste maten hield mijne verba zing °P- Even alsof het my voorspeld was, wist ik wat er volgen zouof tenminste een gedeelte er van. Ik was er zelfs op voorbereid toen het oogenblik kwam, waarop zich de zang bij het spel moest voegen, Pauline even onberispelijk te hooren zingen als zij speelde, doch op denzelfden getem- perden toon als in dien heilloozen nacht. Ja, ik was zóó ten volle voorbereid dat ik met ingehou den adem wachtte tot het lied de noot bereikte waarop het, toen ik het voor drie jaren gehoord had, eindigde. Zóódanig voorbereid dat, op het oogenblik toen zij vol ontzetting overeind sprong en weder denzelfden kreet van afgrijzen slaakte, ik haar in mijne armen opving en haar naar den dichtbijzijnde sofa droeg. Zoo el aan haar als mij vertoonden zich weder al de gebeurtenissen van dien vreeselijken nacht Het verleden was voor Pauline teruggekeerd, - bij hetzelfde moment waarop het haar verlaten had. Ik had geen tijd om te overwegen wat deze wedergeboorte tengevolge zoude hebben of zij zegen of vloek zoude aanbrengen. Pauline ver- eischte al mijne zorg. Mijne taak was verschrik kelijk! Ik moest haar met geweld op hare plaats Epamkrijk. Do Paryscho tentoonstelling is Dinsdag bezocht door 213.808 personen. In de tweede helft der maand Augustus zjjn aan het Noordorstation te Parjjs in het geheel aangekomen 402.819 reizigers, waar van 24.948 uit Nederland, België, Duitsch- land on Rusland, welk totaal in dezelfde periode van hot vorige jaar bedroeg 301700 een vermeerdering dus nu van 33 i pCt. De hoor Millerand, minister van handel, heeft den afgevaardigde voor het Soine- departement Paschal Grousset, op diens voorstol om oen doel van de tentoonstelling in het voorjaar van 1901 te heropenen, ge antwoord, dat hy de zaak in studio heeft doen nemen. Het heet, dat do exposanten in hun meerderheid het, plan niot gunstig gezind zyn. In verband met het feit, dat eergister- morgon oen twoeduizendtal rjjtuigen van de „Compagnie Générale” weder in dienst wa ren gestold, hoeft het stakingscomité te Parys, tor vermijding van een openlijk fi asco, besloten aan de algemeene vergade ring van koetsiers voor te stellen de sta king te doen eindigen tegen Donderdag morgen. Conform aan dit voorstel is be sloten. Telefoon No. fttfe ADVERTENTIES worden geplaatst. 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wórden berekend naar plaatsruimte. Duitbohland. Door het curatorium der middelbare scho len en de schoolcommissie te Frankfort is besloten, dit jaar geen Sedanfeesten te doen plaats vinden in de scholen. De „Nordd. Allgem. Ztg.” weerlegt de geruchten, dat keizerin Frederik en de cza rina van Rusland zouden hebben medege werkt tot de benoeming van generaal-V-eld- van Eyken. lOOtS Spoel. 8- leiding. Opmerkelijk is het gebrek aan nieuws uit China en de berichten die over de verrich tingen en plannen der commandanten te Peking komen, zyn onbegrijpelijk. Het was al niet na te gaan waarom troepen uit Pe king naar het zuiden zouden trekken, maar nu wordt bovendien gemeld dat de Russen en de Japanners, of Russen en Japanners, de stad verlaten hebben in noordelijke rich ting! Wat zy daar moeten uitvoeren, is raadselachtig. Maar misschien is het bericht verkeerd overgekomener zijn blijkbaar allerlei fouten in de telegrammen uit China. Zoo is ook het vermoeden uitgesproken dat het telegram van admiraal Courrejolles, over het gevan- genhouden van Li, niets dan een oud bericht iszooveel is zeker dat men van zulk een maatregel minstens genomen zonderling, daar Li immers uit eigen beweging als vre- desonderhandelaar poseert niets meer gehoord heeft. Tusschen*.' de regels van de schaarsche berichten i^r-echter zonder veel moeite te lezen dat het er met de eendracht der mo gendheden, waardoor alléén de ongeordende toestand in China goed geredderd zou kun nen worden, treurig uitziet. Engeland en Amerika zouden Li wel als onderhandelaar willen erkennen (de sinoloog prof. Douglas zet in de „Times uiteen dat de Engelschen en Franschen zich in I860 ook wel verge noegd hebben met prins Koeng als vredes- onderhandelaar, zonde* te eischen dat de Keizer zelf het verdrag onderteekende). Maar dit middel om wellicht spoedig den boel weer op pooten te zetten, wordt verworpen door Duitschland juister gezegd door den Duit- schen keizer, die op krasse maatregelen schynt te blyven staan. Men zou verder zeggen dat niet alleen Frankrijk en Rusland één lyn trokken, maar ook Japan het heel goed met Rusland vinden kan (welk een ergernis voor de Engelschen!), en de Rus sische eb Japansche politiek hebben weinig of niets te maken met die van de andere mogendheden. De spoorweg tusschen Takoe en Peking is nu geheel hersteld. Telkens vertrekken er nog nieuwe afdeelingen troepen uit Tiënsin naar Peking. Sedert 18 dezer, drie dagen na de inne ming van Peking, zyn te Takoe de volgende troepen ontscheept: 573 officieren en 19,508 man Japansche troepen, 275 officieren en 11,320 Russen, 189 officieren en 5942 En gelschen, 155 officieren en 4470 Amerikanen 105 officieren en 2903 Franschen, 13 offi cieren en 276 Italianen te samen 1301 officieren 44,419 mangenoeg om in het onwaarschijnlijke geval dat er nog een be houden, alle denkbare middelen aan wendende om haar tot zwijgen te brengen en hare kreten te verhinderen, die zoo luid klonken dat ik vreesde dat zij de omwonende menschen zouden doen toe snellen. En middelerwijl worstelde zij met mij, spande zij hare krachten in om mij van zich af te weren en op de been te komen, zoodat ik, als kon ik hare gedachten lezen, er zeker van was, dat zij al wat hier voorheen gebeurd was, weder voor hare oogen had. Wederom werd zij door een krachtvolle mannenhand neergedrukt, waarschijnlijk op dezelfde ligplaats, en wederom werd haar verzet al zwakker en zwakker en hare kreten meer ge smoord. Thans behoefden deze nog slechts in dat onderdrukt gejammer over te gaan, om, wat haar eigen persoon betrof, de schilderij te vol tooien. Het eenig verschil was, dat de handen die thans op haar lagen, die der liefde waren. Ik verwacht, dat de lezer al wat ik tot op dit oogenblik verhaald heb en na het beëindigen van dit hoofdstuk zal verhalen, zal gelooven, Ik be weer niet, dat zulke gebeurtenissen of de samen loop van gelijksoortige omstandigheden alledaagsch zijn Indien dit hët geval ware geweest, zou ik geene aanleiding gehad hebben om dit verhaal te boek te stellen. Maar ik zeg alleen ditvan alles, behalve deze ééne zaak, zou ik in staat zijn de waarheid te bewijzenal het andere kan óf langs gewonen, óf langs wetenschappelijken weg verklaard worden, maar voor hetgeen nu volgt, kan ik slechts mijn eigen woord verpanden. Noem het hoe gij wiltdroom, hallucinatie, zinsbegoo cheling, verhitte verbeelding, noem het alles, behalve een logen, dan zal mij dit niet ver- Nieuws uit Z. Afrika is er niet, hetgeen geen slecht teeken is voor de zaak der Boeren. De vele berichten in Engelsche bla den zyn herhaling van bekende zaken. De stelling die de Boeren innemen, vol gens Charles Williams, die van de Komati- rivier tot de Krokodilrivier, over den spoor weg heen, schynt nog onaangetast.- Het is echter zeer wel mogelyk dat de Boeren ge deeltelijk naar Lydenburg, gedeeltelijk in de richting der Komatirivier of langs den spoor weg zyn teruggetrokken. De spoorweg is toch nog altfjd voor hen van groote waarde. Aan den anderen kant zouden zy, wanneer zy niet, ten minste met een deel van hun macht, naar het noorden trekken, naar den kant van Leydsdorp en Pietersburg, wel erg in een hoek worden gedrongen en dat kan Botha’s bedoeling niet zyn. Dat het trouwens in het Noorden van Transvaal niet heelemaal pluis is gelooven de Engelschen ook wel. Anders zou Lord Ro berts Paget en Baden-Powell niet terug roepen, nadat zy al Nylstroom aan denPie- tersburgspoorweg hadden bezet. Daar in het Noorden zullen ook nog wel een paar vijanden zitten. Curieus zijn de gissingen, waarin de En gelschen zich verdiepen over De Wet. Hy kan in de districten, waarin hy nu aan het werk is, by Heilbron in den Vrijstaat, niet veel meer uitvoeren, zeggen zy, want daar geven alle Boeren zich over. En zyn vroe gere volgelingen, heet het elders, verafschu wen bom, nu hij ze tweemaal bedrogen heeft, door er telkens van door te gaan met een paar honderd man en hen aan hun lot over te laten. Hy zal zich dan ook weldra moe ten overgeven en zal dit ook doen zoodra hy ziet dat de tegenstand in Transvaal niets meer geeft. Intusschen houdt hy nog altyd in den Vrijstaat heel wat Engelschen aan do praat die anders in Transvaal gebruikt konden worden! De mooiste bewering die wy nu< vinden is wel deze„De Wet is De Wet niet.” Wy weten dat de Engelschen hem al hebben versleten voor een Engelschman, die White heette dat zou zeker zyn groote krijgskun dige eigenschappen ook veel beter verklaren maar nu is hy een Duitsch oud-officier geworden Ja, het zou ook te hard zyn voor de En gelschen te moeten toegeven, dat al hun ge neraals zich maanden lang voor den gek heb ben laten houden door... een Boer langrijke samentrekking van Chineesche troe pen tegen de vreemdelingen mocht plaats hebben, die gemakkelyk het hoofd te bieden. De kabel tusschen Tsifoe en Sjanghai zal vermoedelyk den 7en September in gebruik genomen kunnen worden. De Fransche gezant te Peking, Pichon, zegt aan het slot van een pas ontvangen rapport, waarin overigens geen nieuwe bijzonderheden staan, dat de meeste wijken dor stad pnin- hoopen zyn. Het personeel van al do legaties is er, wat den gezondheidstoestand betreft, zeer slecht aan toe. *Pichon zelf, met een paar heeren van zyn gezantschap, had in do Spaan- sche legatie zyn intrek genomende ove rigen woonden in hetgeen er overbleef van het Fransche gezantschap en do omringende Chineesche huizen. Ook in een Renter-telegram van 15 Aug. wordt de toestand te Peking treurig afge schilderd. De straat der legatiën is onher kenbaar. Van de Fransche legatie, die een van de mooiste gebouwen der stad was, zyn slechts eenige muren overgebleven. De muur die deze legatie omringde, is ondormynd, en daarna heeft men hem mot dynamiet laten springen. Er zyn ook veel huizen afgebrand, de straten zyn door barricaden versperd, en alle Europecsche huizen die niet in brand gestoken werden, zyn afgebroken. De Japanneezen moeten zich in China met bijzondere snelheid en zekerheid hebben be wogen, omdat zy in i.ot bezit waren van zeer goede kaarten. Indertijd heeft namelyk, naar men wil, de Japansche regeering aan de Chineesche aangeboden voor haar topo- grapbische opnemingen te doen, hetgeen aan genomen werd. De Japansche officieren en ingenieurs brachten by die gelegenheid ook Petsjili in kaart, en daarvan hebben zij nu gebruik gemaakt. De kosten der expeditie naar China zullen tot het begin van October voor Duitschland 100 millioen mark bedragen. Het lydt natuurlijk geen twijfel of de Rijks dag zal deze uitgaven wel goedkeuren het is alleen maar de vraag, in hoeverre de be schikbare middelen ook verder tot dekking der uitgaven voldoende zulien zyn. Omtrent een Chineesche krijgslist meldt Boll Hart het volgende De wegen van den Chineeschen heide zyn wonderbaar. Hy is slim en vol listen en stre ken. Van deze slimheid der Chineezen ver haalt een Europeaan, die zich te Tientsin gedurende den stryd om deze stad bevond een vermakelyk voorbeeld. Den 27en Juni ondernam een uit Russen, Engelschen en Japanneezen bestaande afdeeling den aanval drieten Ziehier wat mij gebeurde Pauline lag ten laatste stil. Haar gekreun had opgehouden Zij scheen opnieuw alle bewustzijn verloren te hebben. Mijn eenigst idéé was 'om haar zoo spoedig mogelijk van deze noodlottige plaats te verwijderen. Allerlei vreemdsoortige ge dachten en plannen doorkruisten myn brein. Ik werd door hoop en vrees bezield. Wat zou de verklaring zijn, zoo mij die ooit mocht geworden Mijn arme lieveling lag daar stil en rustig. Ik dacht haar zoo voor eenige minuten te laten uit rusten, alvorens, ik haar naar buiten wilde dragen. Ik vreesde wat haar het ontwaken zoude brengen Daarom vatte ik haar hancj en hield die vast in de tnync. De kaars stond op den schoorsteenmantel ach ter mij. Zij wierp weinig of geen licht in de voorkamer, terwijl het scherm, dat het vertrek in tweeën verdeelde, gedeeltelijk open stond, terwijl de helft achter de soort sofa, waarop Pauline lag, er door afgesloten werd. Het was mij daardoor onmogelijk om van mijne zitplaats naast haar in het voorste gedeelte van het vertrek te zien. Wer kelijk was mijn gelaat, zooals ik thans gezeten was, daarvan afgewend Ik hield de hand mijner vrouw eenige seconden - in de mijne, toen ik door een vreemdsoortig, on beschrijfelijk gevoel overvallen werd, een soort gewaarwording als men somwijlen ondervindt in een droom, waarin twee personen verschijnen, en de droomer niet tot zekerheid kan komen met wieps gedachten en daden hij zich kan vereenzel vigen. Gedurende een wijl scheen ik een twee ledig bestaan te hebben Hoewel volkomen over- Conform aan dit voorstel is be den haard, de tafel in het midden, waarop -i-i-|,jt a|]es zag jk <(f Want om die tafel zaten vier ïlaat van tWee hun er was mij wTl De man tegenover mij, die over de tafel waarop zijne handen lagen uitgt^Jp^ trekken van onrust en verbazntó^Jk getuigden, wiens oogen op een in zijne nabijhef&t^^, zijnd voorwerp gevestigd waren, die man j Ceneri, de Italiaansche docter, Pauline’s oom I De man, die zich dicht naast Ceneri bevond, die in de houding stond van iemand die ge reed was een ander aan te vallen, wiens gelaat woede en hartstocht verried, wiens donkere oogen vlammen schoten, die man was de Engeisch- sprekende Italiaan, Macari, of. zooals hij zich thans noemde, Anthony March, Pauline’s broeder. (Juk hij staarde naar hetzelfde voorwerp als Ceneri f 11 orilt vervolgd.) tuigd, dat ik nog steeds op dezelfde plaats gezeten was en Pauline's hand in de mijne hield, zat ik tegelijkertijd aan de piano, en staarde ik, op welke wijze dan ook, door het half openstaande scherm in de voorkamer, en deze was hel ver licht Zoo schitterend verlicht dat ik met één enkelen oogopslag alles wat het vertrek bevatte, kon waar nemen. Elk meubelstuk, de schilderijen aan de wandon, aan het einde de donkere gordijnen, waarmede het venster bedekt was, de spiegel bo ven een groote lamp brandde, en nog meerl mannen, en het gel zeer goed bekend heen leurtde, n strekt, wiens trekken zijnd voorwerp gevestigd waren, die i Ceneri, de Italiaansche docter, Pauline’s

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1