moso mm. mooD, :gt, cao i;etech% Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 6 September 1900. No. H292. 39ste Jaargang. Zerkooping Bultenlandscb Overzicht. VEBVERU E1ME11 Ai. HtiE U1LLE1 O N. v Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midil. Verspreide Berichten. cherij (Wordt vervolgd) •R1NKMAN Zn Telefoon Mn. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. den Koning raat 103. a» Echte en, ceeiunen- logen in deu k num des vemardigd ut wereldbe- ebr* SColl- )A de Heer en en renen van ■oben, alsook alle En wjj moeten vooral niet uit *t oog ver liezen, dat ’t thans juist van de activiteit der Vrystaters zal afhangen of Lord Roberts en generaal Buller ongestoord en met vol doende levensmiddelen tegen generaal Botha kunnen opereeren. momen likwida- allen, die iets, te vorderen héb- EIJ voornoemd, ir 15 September oemden Notaris, Dafé-Restaurant, en- enOmnibus- v.v. en de Stads teer de GOEIJ dt aangehouden Het „Berl. Tageblatt” noemt het verzoek van koning Carol van Roemenië aan keizer Franz Joseph juist thans van groot politiek gewicht. Want dat bezoek toont -opnieuw hoe 'eng de band is, die Roemenië verbindt aan het Drievoudig verbond, en hoe geen enkele kabinetswijziging in Boecharest iets verandert in 's konings buitenlandsche staat kunde. De aanwezigheid van graaf Goluchowski te Ischl was tevens een bewijs, dat bij het bezoek des konings ook staatkundige onder werpen verhandeld zijn. Het conflict tusschen Roemenië en Boel- garije heeft wellicht te Ischl een punt van iet itoom n van enz. worden naar de geverfd. toomd of geverfd de gezondheid Telefoon Mf. W ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. mber 1900, j de stallingen er C. J. A. dj >OM) aan den "staan van den te Gonda, we- nzaak, van: WTION, o itoria’s, 2 Vige- lonen), 1 Omni- twaaUpersoons- ikoetsen, 1 Klu ten, O Jrre- Bereedachappen n. laar beneden 4 laanden crediet posten dadelijk le kosten. m des daags te verkooping. de Eigenaar en d. melk gekoukt mk voor da. theelepels van tnolato) Als geval van t» gebruiken, ante a.T. profbueje. o 035 TOOT Meder- tijd de herinnering aan het verleden verliest, en dan het einde van den draad waar deze afbrak weder opvat, stait niet alleen. Ik zat uwe vrouw komen zienmaar zooals de zaak thans staat, komt het mij meer als een hersen-koorts voor, waarvoor geen specialiteit vereischt wordt. Ik zou u willen verzoeken mij te verwittigen als deze koorts haar verlaten heeft, dan zal ik komen. Naar ik- veronderstel zal haar gebrek dan geweken zijn, doch dan zal zij het leven weder aanvangen bij het oogenblik waarop haar geest voor het eerst omfloerst werd. Dan zult zelfs gij, haar echtgenoot, een vreemdeling voor haar zijn Haar geval, ik herhaal dit, is meermalen voorgekomen, doch naar ik denk, nimmer onder zulke zeldzame omstan digheden.” Ik verliet den geneesbter en begat mij,, naar den verhuurder van het huis in Horace Street. Ik ontving de sleutels en deed ter loops eenige vragen. Zoo vernam ik dat het huis op het tijdstip van den moord voor eenige weken gemeubeld verhuurd was geweest aan een Italiaansch heer, wiens naam men echter vergeten had. Hij had de huur vooruit betaald, bijgevolg had men het onnoodjg geacht mlar hem te informee- ren. Het huis was na dien tijd onverhuurd ge bleven, om de eenvoudige reden, dat de huurprijs voor vele lieden te hoog was Ik gaf mijn naam en woonplaats op en nam de sleutels in ontvangst, en bracht het overige van den namiddag door met het huis van de vliering tot den kelder te doorzoeken, doch mijn moeite bleef onbeloond. Er was, naar ik geloofde, K.G. bespreking uitgemaakt. Do Roomeenscho Ro- geering heeft een omvangrijke nota, met allerlei bijlagen toegolicht, aan de drie mid- den-Europeeschc mogendheden gezonden. Doch naar uit Weenen gemold wordt hebben de leden van het Drievoudig Verbond beslo ten zich niet over do bijzonderheden van do zaak ujt te laten. Met het oog op do overeen komst tusschen Rusland en Oostenrijk be treffende de Balkanstaten, willen Duitsch- Jand en Italië de regeling van onderlinge geschillen tusschen die Staten geheel overla ten aan Oostenrijk on Rusland. Het „Berl. Tageblatt” verneeujt, dat door beido Regee- ringen ernstige protesten gericht zyn tegen Boelgarye, en dat aan de Regeering te Sofia is to kennen gegeven, dat noch Rusland, noch Oostenrijk eenige verstoring van den vrode of eenige oorlogszuchtige agitatie zullen dul den. Dit wordt in Weenen reeds voor vol doende geacht, om aan do woelingen der Ma cedonische comités een einde te maken, of ten minste aan die woelingen den steun der Bulgaarscho regeering te ontnemen. 35) Het eerste was, dat ik mij tot de grootst be kende autoriteit op het gebied van hersensziekten zoude begeven, teneinde hem omtrent de moge lijkheid van Pauline’s herstel te raadplegen het ander was, naar Horace Street te gaan, en het bewuste huis van boven tot onder bij dag te onderzoeken. Het eerst ging ik naar den ge neesheer. Hem deelde ik alles mede, behalve natuurlijk Macari’s helsche logen. Ik zag geen anderen uit weg, dan hem alles, zonder de minste achterhou dendheid te openbaren. Het gelukte mij blijkbaar zijne belangstelling gaande te maken. Hij had Pauline reeds eenmaal gezien, en was ten volle bekend met den toestand waarin zij verkeerd had. Ik denk dat hij, even als zoo vele anderen zullen doen, alles geloofde wat ik hem ver haalde, behalve dat eene onverklaarbare voorval Doch ook dit verwierp hij niet geheel, gewoon als hij was aan zeldzame inbeeldingen en grillen van het voorstellingsvermogen. Aan beide schreef hij de oorzaak van het geval toe iets dat ik zeer natuurlijk vond. Maar, welke bemoediging of hoop kon hij mij geven •Zooals ik u reeds vroeger zeide, Mr. Vaughan,” sprak hij, >het geval, dal een mensch voor langen |4 (iOlMIE UH HIM Boller is Zondag met de Boeren slaags geweest in de bergen ten zuiden van Ljjden- burg. Botha was met 2000 man by de Boeren die den geheelen dag een pas bezet hielden. Bij de nadering van de Engelsche ruiterij openden de Boeren het vuur met drie long- toms en een verdragend stuk geschut. De Engelschen bezetten met een batterij rijdende artillerie een stelling op den rechtervleugel, van waar zy eerst by het vallen van den avond konden terugtrekken. Het geschut der Boeren vuurde den geheelen dag. In aanmerking genomen dat zy in een kuil lagen leden de Engelschen bijzonder geringe ver liezen. Ook op den linkervleugel raakte de Engelsche infanterie slaags met de Boeren die zich in kreken verscholen hadden. Lord Roberts seint 'uit Belfast, dd. 3 dezer Daar Buller by zyn oprukken naar Ly- denburg den vijand vlak voor zich aantrof in een sterke stelling, die hy niet omtrek ken kon, heb ik hem heden een colonne langs den weg van Belfast naar Dullstroom te hulp gezonden. Do Boeren hebben den 2en op den Pieters- burgspoorweg een trein, die troepen ver voerde, laten ontsporen. Uit Kaapstad wordt bericht f De vijandelijkheden in het N. en W. van Transvaal zyn druk aan den gang. Kolonel Plumer heeft bjj Rooikop een tweede gevecht mot de Boeren gehad en honderd geweren, 40,000 patronen en een hoeveelheid proviand buit gemaakt. Den 31en hebben do Boeren vergeefs ge tracht de waterwerken van Johannesburg te vernielen. Generaal Hart verraste hen en joeg hen op de vlucht. Een afdeeling van de Wet’s troepen is in diezelfde buurt met groote verliezen ver slagen. Het oprukken van de koloniale divisie van Zeerust naar Krugersdorp vond hard- nekkigen tegenstand. De Boeren leden echter groote verliezen. ’t Belangrijkste nieuws is wel het telegram over de insluiting van Lady brand. Hieruit blijkt, dat de Vrystaters den moed nog steeds inhouden. Daar er gesproken wordt van de commando’s van Fourie, Grobbelaar, Lemmer en Hasebroek, schijnt ’t, dat ze nog in groot aantal aanwezig zyn. Het is te hopen, dat generaal Hunter, van wien niet wordt geseind, waar deze zich bevond toen hy de jobstijding kreeg, ditmaal eens te laat komt. De Boeren mogen wel eens een voordeeltje hebben, dat houdt er den moed in. Geljjk te verwachten was, juicht de En gelsche ministerieele pers over de inlijving der Zuid-Afrikaansche republiek. De Times betoogt in een hoofdartikel dat hot tot an nexatie moest komenhet was alleen nog de vraag of de inlijving het gevolg zou zyn van Britsche overwinningen, dan wel vair Transvaal’s eigen handeling, toen het de con venties ophief door de oorlogsverklaring van 1899, door de invallen in do Kaapkolonie en Natal, tengevolge waarvan de toestand weer intrad die tusschen 1877 en 1881 had be staan. Maar deze laatste opvatting zou vermoedelyk geleid hebben tot allerlei nete lige en kostbare rechtskwesties daarom moest Transvaal liever eenvoudig als win gewest ingeljjfd worden, gelyk metdonOranje- Vrijstaat geschied is, en gelijk Hannover in 1866 Pruisch werd. Dat is de beste op lossing. De namen Oranje-Vrystaat en Zuid-Afri kaansche Republiek moeten voortaan ver dwijnen men kent nog slechts Oranjerivier en Transvaal, Britsche koloniën welker burgers Victoria's onderdanen wordoii. De Times voegt er by dat Engeland elk georganiseerd en nog te velde staand Boeren corps als belligerenten zal behandelen, of schoon de beschaafde oorlogsgebruiken her- haaldelük door de Boeren geschonden zyn. Zooveel goedertierenheid zal de krijgsver richtingen nog moeilyker maken. Maar de niet-strydende Boerenbevolking moet thans leeren dat alle verraderlijke handelingen harerzijds op de strengste ■- wyze gestraft zullen worden. geen enkele plaats waar het 1 ijk van een slacht offer zou hebben kunnen verborgen worden, en evenmin een tuin om het te begraven Ik bracht de sleutels terug en zei dat het huis niet geschikt voor mij was. Daarop keerde ik naar huis terug, en sloot mij op met mijn ver driet, terwijl Macari’s logen mij het hart verteerde. En dag aan dag ging zij voort met knagen en ondermijnen, tot mij eindelijk bericht werd dat de crisis voorbij was dat Pauline buiten gevaar, en weder zichzelve was. Hoe dezelfde Dezelfde die ik slechts gekend had, óf dezelfde vóór dien heilloozen nacht Met kloppend hart snelde ik tot haar. Zwak, uitgeput, zonder de kracht om zich te bewegen of te spre ken, opende zij hare oogen en keek mij aan. Het was een blik vol bevreemdingwaar niet de minste herkenning uit sprak, maar het was de blik van teruggekeerde .rede. Zij kende mij niet. Het was zooals deufrfétsheer voorspeld had. Ik had evengoed een’ vreemdeling kunnen zijp voor deze schoone opgp toen zij zich openden, mij aafistaarden, en ztih toen weder afgemat sloten. Ik snelde de kamer uit, terwijl de tranen langs mijne wangen rolden, en mijn hart vervuld was met een gemengd gevoel van vreugde en verdriet, hoop en vrees, dat niet met woorden kan worden geschetst. En toen sloop Macari’s logen uit hare schuil plaats en greep mij als het ware bij de keel klampte zich aan mij vast, worstelde met mij, on riep; »Het is waar! Stoot mij van u al, maar toch is het waar! Wel waren het de lippen van een. ellendeling die tot mij spraken, maar dezen De onderhandelingon van von Koerbor, den Oostenrykschen ministerpresident, met de Tsjechen z|n mislukt. Zy stelden voor waarden die hjj niet kon inwilligen. Daar door kon hy Zondag don Keizer, die joint uit Isphl naar Wennen was teruggekeerd, gotó hoop geven op hernieuwde werkzaam- heHF van het parlement. Immers de Tsjechen hadden gezegd hun dwarsdryvery opnieuw te zullen beginnen als von Koerber niet toe gaf. De minister bleef een uur by den Keizer en men zegt dat hy dezen stolde voor do kousverlies van zyn ministers of ontbin ding van den Ryksraad. Na Koeber ont ving do Keizer vier andere ministers, Rezek (Tsjech), Pientak (Pool), Call en Giovanelli, die naar het heet togen de ontbinding zyn. Hot besluit van den Keizer is nog niet genomen, maar men denkt wel dat hy zich voor ontbinding van hot Huis van Afgevaar digden zal verklaren. De Tsjechische bladen houden stellig vol Jat er oen ministcrcrisis is, ofschoon het Fremdenblatt en do Neno Freie Presse hot betwisten. In parlemen taire kringen wordt hot nog niet zoo ónmo gelijk geacht dat de positie van Koerber wankelbaar is. De Hongaarsche ministerpresident, Kolo- raan Szell, is intusschen ook in Weenen aan gekomen en heeft een onderhoud gehad met Goluchowski, Koober en Kallay. Frankrijk. De Tentoonstelling werd Zondag bezocht door 461.980 personen. Uit een overzicht, aangaande do aan de verschillende tor wereldtentoonstelling ver tegenwoordigde landen verleende onder scheidingen blykt, dat naar Nederland zyn gegaan 29 grands prix, 91 gouden me dailles, 76 zilveren medailles, 46 bronzen "’“'’lilies en 43 eervolle vermeldingen prachtige en eervolle verhouding zoo men ziet, tusschen de groote onder scheidingen (grands prix en gouden me dailles) en die van bescheidener aard Gisteren is te Parys het internationaal congres voor geschiedenis en godsdienst geopend. Tot voorzitter word gekozen de leeruur aan het „Collége de France” Re villo en tot vice-presidenten Max Muller en Thiele (Holland). Te Duinkerken hebben do havenwerkers den arbeid in allo kalmte horvat; to Mar seille is hot tusschen do stakende on niet- stakende voorleden weder herhaaldelyk tot moeilijkheden gekomen, ondanks bot krachtig optreden dor militaire macht on telkens weer zyn intimidatiën geconstateerd, terwijl het nu ook te Rouaan aan ’t spoken is, in die mate, dat een zestigtal gendarmes gistermor gen do politie z(jn moeten kbmen versterken, ten einde eigendom on veiligheid te waar borgen van arbeidlustigen cn werkgevers. Hot bezoek van den czaar aan Parijs en do Tentoonstelling wordt nu verzekerd ge oordeeld door de aanwezigheid van onkel» grootvorsten aan do Seine on tevens van den hofmaarschalk des czaren prins Olgoiski, mot don secretaris van hot keizerlijk huis, baron Fredoriks. - Duirscin.AND. Aan do plannen tot oen nieuw bezoek van don keizer aan de rijkstanden wordt geen gevolg gegeven: do keizer heeft bet te druk mot andere dingen en de onthulling van monumenten ter herinnering aan den oorlog van 1870/1871, op het slagveld by Aman- weiler, zal dus moeten plaats vinden aan het einde dezer maand zonder den keizer. Oostenrjjk-Honoarijk. Zondag is te Graz do partydag van de Oostenrijksch-Hongaarschesociaal-domocratic geopend, waarbij Duitschland vertegenwoor digd is door Von Voïlmar en Socratisch Oostenrijk met het algemeen stemrecht, het parool der sociaal-democratie moest zyn, by éénen keer spraken zij de waarheid Indien dit niet zoo ware, waartoe diende dan die misdaad Men begaat zoo Hcht geen moord I" Zelfs nu, terwijl het oogenblik waarom ik zoo vurig gesmeekt en zoo innig naar verlangd had, was aangebroken, nu rede en begrip aan mijn arme lieveling waren weergeschonken, werd ik overvallen, overwonnen en ten bodem geslagen door die yalsche logen die ook waarheid kon be vitten. Wij zijn vreemdelingen voor elkander, zij kent mij niet,” riep ik, »laat mij bewijzen dat deze logen een logen is, of ladt ons voor eeuwig vreemdelingen blijven Maar, hoe het te bewijzen Hoe kon ik Pauline er naar vragen Of, indien ik het waagde dit te Z doen, hoe kon ik op een antwoord hopen En zelfs’ wanneer zij m j zoude antwoorden, zouden hare woorden mij voldoening schenken O, dat ik Ceneri kon spreken Hoe laaghartig hij ook mocht wezen, gevoelde ik toch, dat hij in geen geval zulk een karakterloos booswicht was als Macari Door zoodanige overdenkingen gedreven, vormde ik een wanhopig plan. De mensch wordt som wijlen aangespoord om vreemdsoortige en wanho pige dingen te doen als zijn leven op het spel staatvoor mij gold het meer dan het leven Het was de eer, hét geluk, alles voor twee menschen I” gegaan medailles een als

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1