;r TO, I ©■g* afeeron in de richting :o” k^AALS, ENGEL, 661. d F NSMA, UDA. 'akhuis rfaingel. ^Isch BROOD, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Vrgdag 7 September 1900. No. 8293. Buitenlandse!) Overzicht. l I rEBVEHIJ w s Gouda. Az. ER co ra ties, quetlfo, om. □LANSEN. an Tuinen. Ï1MEII FEVILLElOb. 39ste Jaargang. van 1. Inzending vim Advcrtentiën tot 1 uur <les uijdd. klaarde, geen onkel besluit genomen of be- 'EN togen 1 i' lierlj I NEMAN Zn l ït atoom n vod dz. worden naar da everfd. >omd of geverfd de getonde eid 1 de Heer 1 en verven van •ben, alsook alle SNWERK, dan aarzenmagazijn Kleiwegoteeg. jnde .soorten :ak. SMITS. aten werk. weg D 29. ’LANTER. en Omstreken r. 3 ten. lien water ver- doodend vocht. bloemen en I, L. i 0.80; ur. G8 van tot eling. bandapparaten ct. Verdam. den Koning Ï.G. 36) ia’ ook 8 Het Russische voorstel, om thans Peking te ontruimen en terug te trekken naar Tien tsin, heeft aanvankelijk verbazing teweeg gebracht, een verbazing, die langzamerhand begint te prikkelen tot verzet. Het is thans duidelyk, dat nog geen en kele mogendheid een beslist antwoord heeft gezonden. Zelfs de Vereenigdt Staten heb ben, naar de minister van oorlog Root ver- aangewezen te zyn om Li-hoong-tsjang by te staan. Het blykt nu dat sedert Juni 60 zende lingen in de provinciën van China vermoord zjjn, terwijl or 87 vermist worden, van wie er velen zeker ook gedood zijn. De .Times” verneemt uit Sjanghai450 Duitscho mariniers zullen weldra landen. De „Times” verneemt uit HongkongBe richten dat de bondgenooten een nederlaag hebben geleden, veroorzaken een snelle om wenteling in de openbare moening te Kan ton. De stemming voor de Boksers en te gen de vreemdelingen noemt in de provincie Kanton toe. Er vallen vele vergrijpen voor. De handel te Kanton, Amoi en Sjantoei. staat stil. Er komen nkassa’s vluchtelin- Tektoon \’o «7 A I) V E T E N T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Grooie letters worden berekend naar plaatsruimte? 60WHE COURANT Telefoon \w. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN’. vel gegeven om uit Peking terug te trekken. En in alle Europeesche landen begint men in te zien, dat voor het gemeenschappelijk belang der mogendheden de Russische voor stellen zoo nadeelig mogelijk zijn. De ont ruiming van Peking zou den toestand van China zeer veel verbeteren, en de verbonden legers in een nadeelige positie brengen. Dat Rusland Peking wil ontruimen kan alleen daardoor verklaard worden, zegt de *Voss. Ztg.”, dat het belangen heeft die het natoer aan het hart liggen dan de gemeenschappe lijke belangen der verbondenen. Doch geen der andere mogendheden beeft belangen, die met de Russische samengaan. Dat het desondanks toch het voorstel deed om terug te trekken, toont, dat het op bij stand rekende. Het was zeker van do hulp van de Vereenigde Staten, die de Chineesche quaestie zeer onaangenaam vindenhet meende zeker te zjjn van Engeland, dat in Zuid-Afrika met gebonden handen zit. Het rekende verder op Frankryk’a wenscli om den bondgenoot van dienst te zjjhhet ro kende wellicht ook op Japan. Kortom, Rus land meende, dat het voor zyn plan mede werking zou vinden, en dat do mogendheden het algemeen belang zouden opgeven, voor hunne kleine eigen belangen. Daarin schijnt het zich echter vergist te hebben. Het belang dat alle mogendheden hebben by het scheppen van oen geordonden toestand in China, by het verzekeren van rust en veiligheid, by het instellen van een krachtige regeering, is grooter dan Rusland meende. X De «Daily Mail” verneemt uit Lourentjo Marques President Kruger heeft te Nelspruit een proclamatie uitgevaardigd waarin by Roberts’ proclamatie van nul en geener waarde ver klaart. De bezetting van Ladybrand telt 150 man; zy bezit geen zwaar geschut, en hoeft zich op de berghellingen verschanst. De Boeren zyn twee of drieduizend man sterk, zy heb ben 10 kanonnen. Het garnizoen heeft twee aanvallen afgeslagen. Het ontzettingsleger wordt verwacht. Een later telegram bericht, dat de plaats is ontzet. Te Bloemfontein heerschte Zondag groote opgewondenheid wegens het bericht dat een Boerenmaeht zich vertoond had te Thaba ’Nchu. Generaal Bruce Hamilton rukte Za terdag naar Thaba’Nchu opook is een vlie gend vendel Zondag uit Bloemfontein ver trokken er is gevochten by de water werken. Reuter’s correspondent te Pretoria seint over de jongste aanvallen op de spoorwegen. Hy deelt mede dat Boeren die, naar men denkt, door de Wet aangevoerd worden, de lyn in- den Vrystaat op twee plaatsen hebben opgebrokenten noorden en ten zuiden van Kroonstad. Ook hielden de Boeren een trein aan, en beschadigden den spoorweg by Stan- derton. De schade is al hersteld. Dd En- gelschen hebben, alles bijeengenomen, 19 wagons met voorraad en 25 met artillerio- materiaal, maar geen met ammunitie, ver loren. De la Rey is, naar men zegt, overleden aan wonden, te Elandsrivier bekomen. Dat bericht heeft te'Pretoria diepen in druk gemaakt. Hy was een dapper krijgs overste, die altijd op de meest beschaafde wyze oorlogvoerde. Een aantal Boeren trekken, volgens ge rucht, uit Lydenburg Swaziland binnen, maar een sterk commando moet zich te Oosthoek by Darkeston bevinden, onder commissaris Krogh. De Swazies rooven vee van de Boeren. staat stil, gen aan. Blijkens oen regeeringstelogram uit Peking, van 29 Augustus," waren de vreemde troepen den vorigen dag door de Verboden Stad ge marcheerd. Ieder léger was vertegenwoor digd door een afdeeling die in verhouding stond tot zijn sterkte. Do Engelschen kw'amen in derde plaats, daar do Russen on Japanners een veel grooter troepenmacht in Peking hebben. De Engolschen waren in ’t geheel vertegenwoordigd door 400 man van alle wapenen. Do Engelsche artillerie deed de saluutschoten. s stelt een dat zou ik dqen! Hoe onzinnig het plan scheen ik zou naar liberie gaan, en, indien geld, volharding, gunst of kracht mij van aangezicht tot aangezicht met Ceneri'kon brengen, dan zou ik de waarheid, de volle waarheid van zijne lippen vernemen HOOFDSTUK X. Op verkenning naar de »Waarheid”. ’1 Dwars door Europa en Azië heen,'' 0114 een onderhoud v£p één uur met een Russisch staat kundig gevangene! Het was een onzinnig plan, en tóch was ik vast besloten het ten uitvoer te brengen Mocht het al krankzinnig wezen, dan zoude het ten minste het zekerste zijn om mij voor te licpten bij de maatregelen, die ik gedwongen zoude wor den te nemen Ik' wilde met in woeste vaart op mijn doel toesnellen, en mijn poging vruchteloos zien maken door een of ander ondergeschikt per soon of belang. Neenik moest mij op weg be geven'met hulpmiddelen wier overwegende kracht niemand zou durven betwisten. Geld, een der belangrijkste hef boomen, bezat ik in overvloed en was ik bereid in ruime mate te besteden, maar er De «Daily Mail” verneemt uit Jokohama dat de Japansche pers eenstemmig'Rusland’s plan om Peking te ontruimen afkeurt, zy beschouwt dat plan als een list van Rus land om de Engelschen en Japanners daar kwyt te raken. De Japansche bladen ge- looven aan een geheim verbond- tusschen Rusland en Duitschland, maar zy hopen dat Japan die kuiperyen zal beletten. De «Times” verneemt uit Sjanghai dat de Keizer den 19en Augustus een edict gezon den heeft aan Li-hoeng-tsjang, waarin by zegt dat hy het, wegens de gevaren te Peking, verkieselijk achtte den wensch van de Kei zerin in te willigen en met haar mede te gaan naar het westen. Te Peking waren Joeng-loe, Hoe-toeng en Hoeng-tsji achterge laten als regentschap. De Keizer gelastte Li, dadelyk vredesonderhandelingen te ope nen en daartoe onverwijld naar Tientsin te vertrekken. Li wordt geprezen om de dien sten die hy bewezen heeft. Joeng-loe Weet bestonden nog anderen, die even onmisbaar waren, en dué moest ik mij beijveren ook die machtig te worden. Ik wilde rustig en stelselmatig te werk gaan, want er zouden nog verscheiden dagen ver- loopen eer ik het mocht wagen Pauline te verlaten Alleen wanneer alle denkbare gevaar1*'geweken was, kon ik mijn reis aanvaarden. Gedurende de dagen dat het arme meisje lang zamerhand, doch zeer, zeer langzaam hare krach ten herwon, raadpleegde ik mijn verleden, en welke vrienden ik ooit onder de aanzienlijken des lands bezeten had, tot ik er één herdacht wiens betrekking van dien aard was, dat het hem /mo gelijk w£&, van een veel hooger geplaatst man dan hij zelve was een gunst te verzoeken en bo vendien mocht verwachten, dat deze hem onver wijld zoude worden toegestaarf. En hij deed dit jen mijnen behoeve met zulken aandrang dat ik een introductie ontving voor den Engelschen ge zant te St. Petersburg, benevens het afschrift van een brief, die mij vooruit gezonden was en in structies ten mijnen behoeve bevatte. Elk dezer brieven droeg een handteekening die mij gewis elke denkbare hulp zou verschaften. In het bezit daarvan en een credietbrief voor een zeer aan zienlijk bedrag op de Bank van St. Petersburg, was ik toegerust voor mijn reis. Maar vóór mijn vertrek moest ik maatregelen nemén dat Pauline’s veiligheid en verpleging niets te werischen zouden overlaten. De bezwaren, die dit opleverde deden mij bijna vim de uitvoering van mijn plan afzien. En toch wist ik,' dat ik er gevolg aan moest ge ven. want indien ik dit niet deed, dan, zou Ma- cari s logen zich voor eeuwig tusschen mij en Hoe meer de dag der presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten nadert, hoe opge wondener de beide partyen worden, die elkaar de zege zullen betwisten. Phantastische weddingschappen worden aangegaan, zoowel op Mc Kinley als op Bryan. Crooke, de bekende boss van Tam- many-haU, schynt zoo zeker te zyn van de overwinning van den democratipchen candi- daat, dat hy 100,000 francs tegen 250,000 francs op diens verkiezing heeft gezet, zoo- dat hy Bryan dus 2| kans geeft tegen 1 aan Mc. Kinley. Alleen voor den staat New- York voorspelt Crooker aan Bryan oen meer derheid van 80,000 stemmen. De uitslag der gehouden verkiezing in den staat Vermont, die als een soort prognostic werd aangozion, is anders weinig bemoedi gend voor do democraten. In Vermont hebben de Republikeinen steeds een groote meer derheid weten te behouden. Het af- of toe nemen van die meerderheid zou ditmaal weder als voortecken kunnen gelden voor den uitslag der algemeeno verkiezing. Blykens berichten uit Vermont heeft ook ditmaal de Republikeinsche party, dus die van Mc Kinley, niet alleen haar meerderheid weten te handhaven, maar die zelfs zien toenemen. mijne vrouw plaatsen. Het was beter, dat ik ou- middellijk heen ging, terwijl wij vreemdelingen voor elkander warenbeter dat wij, indien Ceneri door woord of teeken de schandelijke me- dedeeling lievestigde, elkander nimmer zouden weerzien Pauline zou in goede handen achterblijven Priscilla zou trouw en gewillig aan mijn verzoek voldoen. Ook. zij wist dat haar pleegkind haar herinneringsvermogen herkregen had, doch niets wijt van hetgeen met haar van het ©ogenblik dat zij Htt verloren had, gebeurd was Zij kende de reden waarom ik sedert verscheidene dagen niet in de ziekenkamer was geweest. Zij wist dat ik Pauline, in haren tegenwoordigen toestand^ in geenerjei opzicht meer als mijne vrouw beschouwde, als toen ik haar voor de eerste maal te'Turijn gezien had. Zij wist dat er een geheim in onze wederzijdsche betrekkingen bestond en dgpik ver plicht was een lange reis te ondernemen om dit op te lossen. Mijne instructies waren de volgendeZoodra Pauline’s toestand dit zoude veroorloven, moest zij naar een zeeplaats yervoerd worden Degroot ste zorg moest gedragen worden -dat het haar aan njets zoude ontbreken. Indien zij verlangde te weten hoe zij daar gekomen was, moest haar ge zegd worden dat een harer betrekkingen, die thans een buitenland sche reis maakte, haar tot zijne terugkomst onder Priscilla’s opzicht geplaatst had. Maar zoolang de herinnering aan de laa^stverloo- pen maanden niet bij, haar tenigkeerde, mocht haar geen woord omtrent hare ware betrekking tot mij worden gesproken. Want ik betwyïelde In 1892 hadden do Rcpublilwinen oen meerderheid van 29,000 stemmen boven do democraten, in 1896 een meerderheid van 39,000 stemmen, on thans moet hun meer derheid nog zyn toegenomen, on ongeveer 56,000 stemmen bedragen hebben. Voor de democraten is, mot het oog op de groote verkiezing op 6 November, deze uitslag niet zeer bemoedigend. Verspreide Berichten. Frankrijk. Do Tentoonstelling is Maandag bezocht door 285.756 personen. De lord-majoor van Londen heeft de tot hem gerichte uitnoodiging van den president van den Paryschcn.gemeentoraud, tot bijwo ning van Ie feestelijkheden op 22 on 23 dezer, aangenomen, terwyl, behalve de burgemeester van Lyon, nu ook die van Tonlouse de uit noodiging tot het banket van de hand heeft gewezen, omdat «do republikeinen niet kon den afdwalen in het gezelschap van de reac tionairen der hoofdstad". In verband met don zelfmoord van oen fourier van hot tweede marine-regiment, heeft kolonel ('lamorgan bij dagorder verklaard, dat de zelfmoord van een soldaat gelijkstaat mot desertie, omdat hot de vlucht is naar een land, vanwaar mon inimmor woerkoert hot staat gelijk mot het verlaten van een post, mot de vlucht voor don vyand, reden, waarom by dé teraardebestelling van den zelfmoordenaar geen militaire eer wordt be wezen. Langzaam maar zeker verbetert do staat van zaken te HAvre en to Marseille, doch te RouaaiT houden de stakers voet bjj sink. Voor de laatste maal zal Salsou, de pleger van den moordaanslag op den shah, heden een langdurig verhoor ondergaan. Duitschland^ Er is alvVeer sprake van do afzemling van een nieuw expeditiecorps naar China, samengesteld, evenals het nu onderweg zijn de, nft manschappen der reserve. In elk ge- val gaan de districtscommandanten voort met do aanneming van inschrijvingen, zoodat er zonder oenige inspanning nog wel een tien A vijftien duizend man uitgezonden zonden kunnen worden, voorzien van al het noodige. Italië. Het heet, dat tegen de anarchisten Cian- cabilla en Malatesta wettelyk zal worden opgetredon by' afwezigheid der beide gp- het inderdaad of mijn huwelijk wel wettig w;w, en of zij het irulien zij. zulk» wentchte, niet kon laten ontbinden omdat zij kon beweren, dat het buiten hare voorkennis gesloten was. Ah ik van mijn reis tcrugkeerde/ en zij zoonls ik mij vast overtuigd hield, mijner waardig zoude zijn, zou alles weder opnieuw moeten lieginnen Ik pad opgemerkt dat Pauline, nadat de koorts haar verlaten had, geen woord gerept had omtrent de verschrikkelijke daad waarvan zij voor drie jaren geleden getuige was geweest. Ik vreesde dat zij wanneer zij volkomen hersteld zoude zijn, de een of andere poging tot onthulling er van zou wenschcn te doen. Het was niet te voorzien waartoe zij in dat geval zoude overgann. Ik ver nam dat Macari den dag na dat ik hem van ile misdaad beschuldigde' Engeland verlaten had, en Ceneri was buiten haar bereik Ik hoopte dat Pauline tot mijn terugkomst rustig zou worden gehoudenen ik gelastte Priscilla, haar, indien zij over een misdaad mocht beginnen te sprekem mede te deelen dat alles werd aangewend om 41e schuldigen aan het gerecht over te leveren. Priscilla moest mij sdhrijven naar St Peters burg, Moskou en andere plaatsen, die ik op mijn heen- en terugreis moest aandoen. En hiermerle had ik al wat ik beden ten kon, geregeld. Alles, behalve één ding Morgenochtend moet ik vertrekkfenmijn reis-pos Is ceteekcnd. mijn bagage staat gepakt, alles is gérecl Nog één enkele maal rfloet ik haar zien, eer ik mij ter ruste begee#; wellicht voor den laatsteh keer (fPortit vtrvol&i.)

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1