os, iter” gü1 eeren in de ichting D” 1ALS, GEL, 661. FIOM Il’S GIMM. ouia- ampen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 8296. Dinsdag .11 September 1900. 39ste Jaargang. Buitenlandse!] Overzicht. I FE VILLE1 O Hl. 9. rU antaams. ÏSMA, DA. oraties. JANSEN. i) Tuinen. N LOON. lier. Magazijn T Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. 1 stelt een t KMAN Zn iwe modellen lieuwste 'RN, l gratis. et Bjjks Inter- relehion 'o MS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (vernikkeld L met NIC- JKKEN, etc. i abonnemen- verkrjjgbaar DE VISCH- ONS en ver- Gasgloeilicht netten, enz. .ANTEN. in Omstreken en. m water ver- jodend vocht. bloemen en L. i 0.80 Gasfitter. ar voor per- K. M. 1, dit mid- 1 euüce» iwrjjviug tttieumR- leid, pyu rug «uz proefde del ver- ook ie- ien lette „Aai.r!' 50 c. defl. ken. Te oth, (3é- Benders Wttröam. 1.01 INI! E cowtm 20, 15 cants. 10, 8 Jen elkander volkomen gelukkig Den volgenden dag ving ik Siberië aan. dan de Boeren, bij wie het opbreken veel heeft van marqneereniets dat by manoeu vres misschien heel aardig kon zijn, maar in den werkelyken oorlog nu juist niet de kans op overwinning vergroot. Verder is het rollend materieel vernield, terwyl de waterstand op de Pei-Ho zóo laag is, dat de scheepvaart gestremd is. Rusland zit dus te Peking en zal er voor eerst wel moeten blyven, iets dat wellicht de regeering te Petersburg niet eens onaange naam zal wezen. telefoon No. fc- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. tuigen dat thans een andere oplossing moet worden gezocht dan een nieuwe kabinets wijziging. En zoo is dan de Kamerontbinding afgekondigd. Dat deze ontbinding aan de crisis in Oosten- ryk een einde zal maken, is echter nog lang niet zeker. Beide groote groepen, de Czechen en de Duitschers, hebben alle kans in onge veer dezelfde stemmenverhouding terug te keeren in het Parlement. Maar dit beroep op het volk was noodig geworden, door den on- houdbaren toestand. Sedert Badeni’s aftreden zyn vyf kabinetten door de crisis vernietigd geworden geen dier kabinetten heeft langer dan een half jaar kunnen regeeren, en dan nog alleen, als het de Kamer naar huis had gezonden. Is het wonder dat het zesde er toe besluit om eindelijk den Moloch aan te tasten, en het kabinetten-verslindendc parle ment te doen zien, dat parlementen even broos wezen kunnen als ministeries Minister Von Koerber heeft den eenig mogelyken weg ingeslagen, t Het resultaat van zijn handeling wordt niet alleen door de monarchie, maar door ge heel Europa met belangstelling afgewacht. Frankrijk. De Tentoonstelling is eergisteren, Don derdag ter gelegenheid van het bloemenfeest des namiddags en het avondfeest, bezocht door 322.218 personen, terwyl de prys der toe gangsbewijzen varieerde tusschen 35 on 40 centimes. De Oostenrjjksche regeering heett dan ein delijk besloten, te beproeven een einde aan de crisis te maken door de ontbinding van het Parlement en door het doen van een be roep op de kiezers. Het heeft lang geduurd voordat deze stap door de Regeering werd gedaan. Sedert Badeni, door zyn ongrondwettige afkondiging van de taalverordeningen bij algemeenen maatregel van bestuur, die crisis heeft in het leven geroepen, die nu al drie jaren lang den geheeien wetgevenden arbeid in de Monar chie onmogeljjk maakte, heeft de Keizer, op voorstel der Ministers, steeds gepoogd door walgingen in het Kabinet den toestand te regelen. Maar steeds zonder baat. De geesten, die Badeni ontketend had, raakte de monarchie niet weder kwyt. Bleef de taalverordening gehandhaafd, dan waren het de Duitsche groepen die eiken arbeid onmogelyk maaktenwerden zy ingetrokken dan Waren de Czechen furieus en zochten kracht in obstructie. Welke minister ook aan het hoofd der zaken werd geroepen, aan dezen toestand kon nu eenmaal niets veranderd worden. Minister Von Koerber zag dit zeer te recht in, en drong reeds sedert geruimen tyd aan op ontbinding van het parlement, dat altoos tot werkloosheid genoodzaakt werd. Maar er waren invloedrijke personen die poogden den keizer af te houden van een be slissing in dien geest. Wanneer men nagaat dat de Polenclub alles te vreezen en niets te hopen heeft van de verkiezingen na de ontbinding, en dat de minister van buiten- landsche zaken en vertrouwde raadgever des keizers, graaf Goluchowski, een Pool is, dan zal men iets van die invloeden begrijpen. Langen tijd heeft minister Von Koerber tegen deze invloeden moeten strijden, maar eindelijk hee t hy den keizer kunnen over wederzien mijn reis naar HOOFDSTUK XI. Een hel op aarde. liet was in het midden van den zomer toen ik St. Petersburg verliet. De hitte was drukkend, en gaf mij een nooit gedacht idéé van het Rus sisch klimaat. Ik begaf mij per spoor naar Mos kou, waar ik eenige dagen vertoefde, omdat ik besloten had daar een gids en tolk aan te nemen. Doordien ik behalve mijn eigen nog eenige andere talen sprak, was ik in staat zelve mijn keuze te doen, en engageerde ik ten slotte een opgeruimd, en verstandig-uitzienden kerel, die beweerde dat hij elk’n duim gronds van den grooten postweg naar het Oosten kende Daarop nam ik afscheid van het machtige Kremlin met zijn Kerken en klokke-torens en vertrok met mijn nieuwen met gezel naar Nishni Novgorod, waar wij den spoor weg moesten vaarwel zeggen. Wij trokken door de oude schilderachtige stad Vladimir en na even hare Kathedraal met vijf domtorens te hebben bewonderd, vond ik niets meer mijner aandacht waardig tot wij Nishni be reikt hadden Mijn metgezel was zeer verlangend om hier eenige dagen te blijven. Het was er jaarmarkt, en zooals hij mij verzekerde was er zeer veel zeldzaams te zien. Maar ik was niet naar Rusland gekomen om jaarmarkten of zeld zaamheden te bezichtigen en gelastte hem dus om onmiddellijk aanstalten te maken om onze reis Een telegram van Roberts meldt, dat de generaals Dundonald ert Brocklehurst Ly- denburg hebben bezet/ Donderdag zijn de boeren naar het Noorden en het Oosten ge trokken. Hnnne kanonnen en voorraden zyn naar Krugerspost gezonden. Generaal Buller trok gisteren den Mauchs- berg over, die ongeveer 16 K. M. ten oosten van Lydenburg ligt. Hy was weer slaags met den vyand, zyn geschutvuur werd te Lydenburg gehoord. Lord Methuen trekt van Mafeking naar Lichtenburg en ontmoet slechts weinig te genstand. Een telegram van Roberts d.d. 6 Septem ber uit Belfast meldt De vyand houdt aan met zyne pogingen, treinen te doen ontsporen en spoorwegen te vernielen, maar telkens zyn die door een behoorlijke bestraffing gevolgd. Hildyard heeft Wakkerstroom bezet. Generaal Hart bericht, dat na een gevecht by Krugersdorp vier doode Boeren werden achtergelaten, van welke een, naar de stuk ken welke op hem zyn gevonden, vermoe delijk Theron is. Uit Kaapstad wordt geseind Een buitengewoon nummer van het offi- cieele dagblad maakt bekend, dat de impe riale regeering de concessies, welke door de voormalige Transvaalsche regeering zyn verleend naar recht zal beoordeelen, terwyl zy zich echter het recht voorbehoudt som mige concessies in te trekken of te wijzigen, indifen zy onwettig of piet in overeenstem ming met de convention werden verleend, of indien daarvan de voorwaarden, hetzy met het publiek belang niet schijnen overeen te brengen te zyn, hetzij niet werden vervuld. Hoe minder er in China op militair terrein voorvalt, hoe meer er gepraat wordt ovet de politieke verhoudingen. Dat bleek wel het duidelijkst uit de berichten in ons vorig nommer over het antwoord van Duitschland op Ruslands voorstel. Stellig nieuws blijft dienaangaande ontbre ken. Maar het wordt meer en meer waar schijnlijk geacht, dat Duitschland zich er tegen zal verklaren, zoodat het plan mislukt. Welke houding Rusland dan moet aanne men, zal eerst later blijken. Voor het oogen- blik beletten materieele redenen uit Peking terug te gaan. De gemeenschap met de kust is verbroken, ten minste die per spoor. De weg is over een grooten afstand opgebroken een kunst die de Chineezen beter verstaan 39) Nadat hij verscheiden maanden in de vesting van St. Peter en Paul had doorgebracht, werd hij tot iwintigjarigen dwangarbeid in Siberie veroor deeld. Voor eenige maanden geleden was hij naar de plaats zijner bestemming overgebracht. Waar was hij nu Dat kon men mij niet met zekerheid zeggen Hij kon in de goud-wassche- rijen van Kara, bij de zoutwerken van Irtkutsk, te Troitsk, te Nertschinsk zijn. Alle ballingen werden eerst naar Tobolsk gezonden, dat een soort algemeen punt van samenkomst wasvan daar werden zy, naar het goedvinden van den gouver- neur-generaal, naar de verschillende plaatsen ver voerd en hunne werkzaamheden bepaald. Nadat ik alle mogelijke inlichtingen verkregen had voltooide ik de toebereidselen voor mijn reis, die ik op den volgenden dag bepaaldeeene reis die eenige duizenden mijlen korter oi langer zou kunnen zijn, naar gelang van de streek waarheen men den ellendigen Ceneri gebannen had. Vóór- mijn vertrek ontving ik een bnet van i— Priscilla. Daaruit vernam ik dat Pauline zich wel L bevond, dat zij er in toestemde om met Priscilla te blijven samenwonen tot dat haar onbekende nabestaande of vriend zou terugkeeren >Maar Mister Gilbert,” zoo luidde de brief verder, >het Het heet, dat namens de Russische regee ring door het Russische gezantschap gepro testeerd is by het gouvernement, tegen de openbaarmaking van het rapport van kapitein De Marolle, aangaande den toestand in-China, hoewel de kapitein in dit documentje hou ding van den Russischen generaal en de Russische soldaten jin het veld, gispt. ’t Ts beslist of daaromtrentde Tentoon stelling zal officieel en definitief gesloten worden op den lang vooraf daartoe vastge- stelden datum 5 November; Alleen zullen enkele uitzonderingen worden gemaakt voor restaurants en theaters ty’dens de afbrekings- periode, waarmee ongeveer 6 A 8 maanden zullen gemoeid zyn. Op de Tentoonstelling hoeft het Leger des Heils voor zyn inzendingen, betrekking hebbende op de wyze van werken in Amerika tot redding van gevallenen en moreel ver ongelukten, een gouden medaille gekregen, voort te zetten Wij kozen thans een ander ver voermiddel. Daar het zimer was, waren de rivie ren open. Wij voeren dus per stoomboot de Wolga af, tot wij Kasan passeerden en de rivier Karna bereikten. Dezen woeligen stroom voeren wij op, tot wij bij de groote, aanzienlijke stad Perm voet aan wal zetten. Wij bevonden ons thans bijna aan liet einde van Europa. Nog honderd mijlen verder, en wij zullen het Ural-gebergte overtrekken en in Azia tisch Rusland zijn. Te Perm maakten wij onze laatste toebereidse len, want van daar uit moesten wij met postpaar den reizen Mijn gids Ivan kocht voor een zeer overdreven prijs een tarantaseen soort phae ton De bagage werd er bovenop geladen, wij namen onze plaatsen, onze eerste span paarden, drie in getal werd er voorgespannen en op Rus sische wijze opgetuigd, de yemschik sloeg er lustig op los on wij vingen onzen langdurigen rit aan. Wij trokken het Uralgebergte over, dat evenwel niet zeer hoog is, en passeerden den steenen obe lisk die, zooals Ivan mij mededeelde, was opge richt ter eere van een Kozakken-aanvoerder, met name Yermak Wij lazen aan de zijde die wij het eerst zagen het woord»Europa”, en toen wij ons omkeerden aan de andere»Azië”. Mijn eersten nacht in Azië bracht ik tejekate- rineburg door, en lag het grootst gedeelte er van wakker, te berekenen hoeveel mijlen mij nu van Pauline scheidden fll ordt vervolgd.) Over den toestand te Peking loopen de berichten thans tot 31 Aug., afkomstig o. a. van de.i Duitschen kapitein ter zee Pohl. Deze meldt, dat de verbonden troepen den 28n de verboden stad en de Keizerlijke paleizen zyn doorgetrokken van Zuid naar Noord. Ze maakten een verwaarloosden vuilen indruk en kostbaarheden werden niet gevonden. Het geheel beantwoordde volstrekt niet aan de fabelachtige Chineesche verhalen over de verdere pracht, maar natuurlijk zullen de gebouwen wel onttakeld zyn en de kostbaar heden medegenomen. Men zegt dat bet paleis den lön ontruimd is. Generaal Chaffee seint over den plechtigen intocht der verbonden troepen in het Keizer lijk paleisAlle troepen namen aan den in tocht deel. Een saluut van 21 schoten werd aan de Noordelijke en de Zuidelijke poort afgevuurd. Het paleis was verlaten, behalve door een 300-tal bedienden. Dit een telegram van generaal Gaselee blijkt, dat het de Britsche artillerie was, die de saluutschoten deed. Elke Mogendheid was vertegenwoordigd naar verhouding van de sterkte der troepenmacht, waarmede zy tot ontzet der legaties had bijgedragen, bij gevolg kwam Engeland pas in de derde plaats, daar de Japansche en Russische con tingenten veel sterker waren. Generaal Frey meldde reeds 24 Aug. dat de bewoners van Peking naar de stad terug keerden en hun dagelyksche bezigheden her vatten. De gezondheidstoestand was goed nu de buitengewone warmte verminderd was. Pohl meldt nog dat door hem voor een verbinding met de kust wordt gezorgd door bezetting der etappestations en bescherming van den waterweg door zeesoldaten. Ook in den omtrek der hoofdstad wordt het rus tiger en de landbouwers keerden naar hun akkers terug. Dat klinkt beter dan de alar- meerende Engelsche telegrammen uit het Zuiden. Inmiddels ziet men merkwaardiger wijze ook geen nadere bijzonderheden van ’t fameuse gevecht, dat tusschen Duitschers en Boksers dezer dagen moet hebben plaats spijt mij te moeten zeggen dat ik geloof dat zij van tijd tot tijd niet wel bij het hoofd is De arme lady spreekt gestadig over een verschrikke lijke misdaadmaar zij zegt dat zij wil wachten om er het gerecht van in kennis te stellen, omdat iemand, dien zij gedurende hare ziekte in hare droomen heett gezien, voor haar werkzaam is. Zij weet wel niet wie dat is, maar het is een persoon die de geheele geschiedenis kent. Deze mededeeling bemoedigde mij ten zeerste, omdat ik er uit begreep, dat het verleden voor haren geest begon op te doemen Het slot van Priscilla’s schrijven vervulde mijn hart met blijde hoop. Heden namiddag, Mister Gilbert, scheen zij voor de eerste maal tot de ontdekking te komen, dat zij een trouwring aan haren vinger had Zij vroeg mij hoe die daar kwam. Ik antwoordde dat ik dat nittt zeggen kon Daarop zat zij uren achtereen in gedachten verdiept, terwijl zij den ring onophoudelijk om haren vinger draaide Ik vroeg haar ten laatste waarover zij dacht. »Ik tracht mijn droomen te herinneren,” antwoordde zij met den u wel bekende lieven, kalmen glim lach. Ik kon mij bijna niet w;eerhouden om de dierbare jonge lady te zeggen dat zy de wettige vrouw van mijn meester is. Ik vreesde, dat zij den ring zou verwijderen, maar God dank, dat deed zij niet Ja, zeker, God dankToen ik Priscilla’s briet gelezen had, stond ik op het punt zoo spoedig mogclijk naar huis tot mijn beminde vrouw terug te keeren. Ik overwon echter mijn verlangen. »Pauline I” riep ik >mijn dierbare vrouw, wij zul- gehad en waarby de Duitschers gelukkig geen enkel verlies hebben geleden. Volgens Japansche berichten heeft de Chi neesche Keizer 20 Aug. nog een edict uitge vaardigd, waarin hy zyn leedwezen uitdrukt over de rampen, die het volk treffen, zich zelf de schuld daarvan toeschryft en een beroep doet op de loyauteit van alle hooge ambtenaren en hen gelast aan zyn hof te verschijnen. Hy draagt daarin verder Li- hung-Cbang en Tsjang-tsji-ting op den handel en ’de vreemdelingen te beschermen. Ten slotte spreekt hij de hoop uit, dat het volk zich met hem verblijden zal, dat de Keizerin sedert zy Peking verliet zich in goeden wel stand bevindt.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1