RIJTUIGEN, ,n- ’s, 00 e- ictoria’s, 2 Vige- rsonen), 1 Omni- twaalfpersoons- jkkoetsen, 1 Kin- ntên, 6 Arre- Gereedschappen en. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 4 No. 8397. Buiienlandscli Overzicht. [VERVERIJ I C ITER C. SMITS, jemeten werk. Woensdag 12 September 1900. 1EIMER i, Az. 39ste Jaargang, Verkooping A, tember 1900, by de stallingen [eer C. J. A. de JLOM) aan den erstaan van den te Gouda, we- [erszaak, van: FEUILLETON. sijierij t voor ten. Het (Wordt vtrvolgd.) ÏOENWERK, dan mi Liiarzenmagiuijn - de Kleiwegsteeg. billende soorten KfClIIi. IRINKMAN Zn. ;enomen likwida- n alien, die iets, te vorderen heb- )EIJ voornoemd, >6r 15 September noemden Notaris, Café-Restaurant, jen- en Omnibus- i v.v. en de Stads heer de GOEIJ rdt aangehouden fiOlDSfflrCÖFR®T 'otterdam- den Koning het «toom n van enz. l. worden naar de geverfd. stooind of geverfd de gezondheid DA de Heer len en verven van iroben, alsook alle it, S'/,, dubbel, tech I. Veste, Zaltbomraol. Rotterdam, enhage. ig Oio. Rotterdam lovertroflen ibers welbekend .CBT-iUZlB. iet Fabrieksmerk), nde, radicale en ig van alle, zelfs dnekkige zenuw >ral ontstaan door Hoofdpjjn - )g - Maagpijn - Onvermogen ie enz. Uit- i, om weg ichtrust te Telefoon No. A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. daar beneden A maanden crediet tposten dadelijk de kosten. jen des daags te e verkooping. de Eigenaar en nd. Telefoon \o. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De proclamatie van lord Roberts betref fende de annexatie van de Z. A. Republiek i*êeft aanleiding tot allerlei vragen en op merkingen. Afgezien nog van bet feit, dat I PMMM’S UBKH. De „Standard” verneemt uit Rietfontein De flankbeweging van Hamilton heeft Botha en zyn tweeduizend man gedwongen met alle kanonnen terug te trekken, eerst naar den Spitskop en toen naar Pelgrimsrust. Pre sident Kruger is waarschynlyk te Nelspruit. De „Daily Mail” verneemt uit Maritzburg: Nadat de Engelschen Lydenburg hadden be zet, onderhielden de Boeren twee uur lang van de naburige hoogten in het N. 0. een beschieting op het dorp; naar het heet had den zy 12 paar kanonnen. Verder heet het, dat de Boeren beschaamd zyn over hun haastige vlucht en Botha hun lafheid ver weet. De Engelsche bewoners van Lyden- burg juichten toen de Engelsche vlag op het raadhuis geheschen werd, maar zij verklaar den, dat de Boeren hen gedurende den ge- lieelen oorlog goed bejegend hadden. De „Daily Mail” verneemt uit Ficksburg: De Engelschen hebben den 25en Augustus Bethlehem en Fouriesburg ontruimd en daar na Senekal en Ladybrand. De Boeren heb ben die vier plaatsen weer bezet. Te Ficks burg verwacht men dagelyks een Boeren- aanval. De Engelsche troepen die te Har- rismith waren, zyn de Engelschen die te Ladybrand belegerd waren, te hulp gekomen. De Boeren, die Ladybrand belegerden, had den, naar het heet, negen kanonnen en een paar maxims. De Engelschen hebben gebrek aan ruiterij. Volgens inlichtingen, te Pretoria verkre gen van verschillende zyden, vooral van Boerenkant, zyn vele burgers nog besloten een gezamenlyken trek naar het Duitsche grondgebied te ondernemen. De „Times” zegt in een artikel over de taak van de commissie, die een onderzoek moet instellen naar concessies ‘in Transvaal Ongetwyfeld kunnen een zeker aantal con cessies, schoon niet in het algemeen belang, te goeder trouw verleend zyn. Ze in te trekken zou den houders recht geven op schadevergoeding. Belanghebbenden in den vreemde behoeven geen vrees te hebben, dat zij onbehoorlijk in hun zak gestraft zullen worden, zelfs in het geval van de Neder- landsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Maat- schappy, welker beheer zoo met staatszaken vermengd is. De Engelsche regeering zal ongetwyfeld zorgen de vreemde beleggers geen onrecht te doen. voet zoude moeten afleggen, en er slechts één weg bestond, moest ik hem nood^akelijk inhalen, hoe wel hij reeds maanden geleden Tobolsk verlaten had. Het escorte dat dezen troep gevangenen begeléidde, stond onder bevel van kapitein Var- Idmoff, aan wien Zijne Excellentie eenige regels zoude schrijven, die ik mede zoude nemen, waarbij hij tevens nog een bizonder paspoort door hem zelf onderteekend, zoude voegen. »Waar denkt u dat ik den troep zal inhalen vroeg ik. »In den omtrek van Irkutsk,” meende hij. Bij Irkutsk, omstreeks twee duizend mijlen van Tobolsk Ik zei den Gouverneur vaarwel en toog verder met zulken spoed, dat zelfs de goedgeluimde Ivan begon te grommen. Hij zei dat zelfs Russen niet meer dan menscben waren en ik geen Arabische dravers kon verwachten onder de gouvernements- postpaarden, 'die de postmeesters tegen een dub beltje per paard en per mijl moesten leveren. Ik 4iet den yemschik en hem zelfs geen tijd om de een of andere verversching te gebruiken. Hun thee (en het is verbazend hoeveel thee een Rus op elk uur van den dag verzwelgen kan was nog niet genoeg afgekoeld om opgeslurpt te wor den, of ik drong er reeds weder op aan, te rijden, om niet van de noodige nat spreken. De indrukken die ik van deze lange reis be waarde, waren niet zeer belangrijk. Immers ik trok het’ land niet door om een reisbeschrijving te maken, of de gebruiken en gewoonten der be- woner^te bestudeeren. Mijn eenig doel was zoo 40) Want er zijn reeds vele dagen voorbij gegaan sedert ik St. Petersburg heb verlaten, en ik heb met den meest mogelijken spoed gereisden toch schijnt de reis nog nauwelijks begonnen. Inder daad kan ik den duur er van niet berekenen al vorens ik Tobolsk bereikt heb Een tocht van omstreeks vier honderd mijlen van Jekaterineburg tot Tiume-n, en dan nog twee honderd van daar tot Tobolsk, waar ik aan de welwillendheid van den Gouverneur-Generaal, en diens inlichtingen zal zijn overgeleverd. Wij worden met ons voertuig de breede geel achtige rivier de Irtush overgezet, aan welker oostelijken oever het eigenlijke Siberie begint Eindelijk dan te Tobolsk I Het lezen van mijne papieren doet den Gouverneur de beleefdheid zelve worden Hij noodigde mijVen eten, en onthaalde mij op waarlijk vorstelijke wijze. Zijn register stelde mij van alles in kennis wat ik omtrent Ce- neri wenschte te weten. Hij was naar de uiterste grens van de Keizer lijke domeinen gezonden geworden, daar men hem volkomen onschadelijk wilde maken. Het was echter niet bepaald waar hij zijn tocht zoude eindigen, doch dit deed voor mij weinig ter zake. Daar hij het grootste gedeelte van den weg te Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. spoedig mogelijk Ceneri in te halen, en daartoe als het ware van het eene post-station naar het andere te vliegen. Wij spoedden ons dus voort over uitgestrekte steppen, woeste moerassen, door wouden van berken, dennen, eiken en andere boomen, of werden over breede rivieren gezet. Maar wij snelden onze bestemming te gemoet zoo snel de groote weg ons zulks veroorloofde. Als ons lichaam ons noodzaakte eenige rust te nemen, moesten wij ons op de armzaligste wijze behelpen. In de meeste plaatsen kende men geen herbergen, en werd ik er ten laatste aan gewoon om zóó veel slaap te vinden in de tarantas, als ik het behoud mijner krachten noodig had. Het was een zeer eentonige reis Bij elk post huis las ik op het houten bord, dat er voor stond het aantal mijlen dat ik van St Petersburg ver wijderd was, totdat ik, toen de dagen en weken verliepen, mij begon te verontrusten wegens den afstand dien ik reeds had afgelegd en dien ik op den terugweg weder afleggen moest. Zou ik Pau line ooit wederzien Wie weet wat er gebeurd kon zijn vóór ik in Engeland terugkwam Op sommige oogen blik ken werd ik geheel moedeloos. Het best kon ik de lengte van de reis bereke nen naar de veranderingen in kleeding en tongval der landbewonersja zelfs de paarden verander den van lichaamsbouw. Het weder was warm, bijna te warm, bebouwde land dat wij doortrokken, zag er zeer vruchtbaar uit Siberie zag er over het algemeen geheel anders uit dan het meestal beschreven wordt. Het klimaat was uitstekendnimmer had ik gezondere lucht ingeademd. Op sommige dagen die proclamatie in stryd is met de beginse len van het volkenrecht, wjjl dit een annexa tie van gebied dat niet bezet is niet erkennen kan, doet zich, naar de „Westm. Gazette” doet opmerken, de vraag voor pf door deze annexatie tevens president Kruger van zyn waardigheid vervallen is, en alle bezittingen van de Republiek overgaan in Engelands bezit? Kan Engeland dit met een penne- streek bepalen, en heeft het daarvoor niet noodig de erkenning dier annexatie door de andere mogendheden? „Westm. Gazette” acht het noodig, dat de Engelsche regeering aan elke mogend heid kennis geeft van de annexatie en dat elke mogendheid daarop antwoordt door een formeele erkenning der annexatie. Zoolang dit niet geschied is, zal de Z. A. Republiek blyven bestaan, kan president Kruger niet als vervallen van zyn waardigheid worden beschouwd, is dr. Leyds de gezant dier Re publiek en kan Engeland geen aanspraak maken op de bezittingen dier Republiek, buiten het bezette gebied. Nu zal juist de erkenning der annexatie door do mogendheden tot langdurige onder- handelingen en besprekingen aanleiding moe ten geven. Want die annexatie is geen zaak tusschen Engeland en Transvaal alleen, maar gaat de meeste groote mogendheden aan. Er is veel Fransch en Duitsch kapitaal gestoken in Transvaalsche my'hen en in monopolies, die de regeering der Z. A. Republiek ver leende. Frankrijk en Duitschland zullen on getwyfeld opkomen voor de belangen, die hunne onderdanen in de Republiek hadden, en die door den overgang aan Engeland zou den kunnen worden geschaad. Zoolang de vijandelijkheden voortduren zullen de onder- handelingen over die erkenning wel niet wor den afgesloten, en zullen dus, voor geheel Eu ropa, de Zuidafrikaansche Republiek, zoowel als de Oranje-Vrijstaat bestaan blyven als onafhankelijke stat^ En vooreerst is er geen kans, dat de vijan delijkheden spoedig zullen eindigen. In En geland mag men de fictie aannemen, dat de oorlog weldf-a gedaan zal zyn, in werkelijk heid is lord Roberts er nog vw van af, de beide republieken onderworpen te hebben. Reeds elf maanden duurt de noodlottige oorlog, die aan Engeland voor een nominaal voordeel, reeds schatten gelds en tal van kostbare menschenlevens heeft gekost, en die in Zuid-Afrika rampen en onspoeden heeft gebracht en nog steeds is het volk van de beide Republieken niet onderworpen, en zyn de legers van Botha, van De Wet, van De la Rey en anderen niet vernietigd. De geheele oorlog van 1870/’71 was in ze ven maanden geëindigdde oorlog in Zuid- Afrika duurt, bijna een jaaren de Afri- kaansebe Hollanders houden nog steeds stand tegenover een tienmaal sterkere overmacht. Bloemfontein wordt bedreigd, en de spoor wegverbinding die het met Pretoria veree- nigt is geen oogenblik veilig. Om Bloemfon tein te beschermen hébben de Engelschen zelfs alle troepen, die zy in in het oostelyk deel van den Vrijstaat hadden, moeten terug roepen. En nauwelijks waren Bethlehem, Senekal, Fouriesberg en Ladybrand ontruimd, of Boerenafdeelingen namen die plaatsen weder in bezit en herstelden er de oude Boerenregeering. Johannesbu/g wordt bedreigd het geheele district tusscfien Johannesburg en Krugers- dorp wordt onveilig gemaakt door den on- vindbaren De Wet, zoodat lord Roberts er een sterke troepenmacht moet heenzenden, om het gevaar dat de goudstad bedreigd, af te wenden. Zoo zit Roberts in het geannexeerde ge bied. In het noorden Botha met de Transva lere, in het zuiden De Wet, in het westen Dë la Rey, in het oosten Fourie....... overal guerilla-benden die hem het loven bitter ma ken; en zyn rust vergallen. En aan dien toe stand kunnen zyn papieren proclamaties niet veel vérdftderen. Het gerucht gaat te Berlyn dat Engeland zich nu vereenigd heeft mot Duitschland’s opvatting om Peking eerst te ontruimen wanneer volkomen voldoening verschaft is door een Chineesche regeering, welke als duurzaam beschouwd kan worden. De „Times” neemt telegrammen uit Peking op, loopende tot 22 Augustus. De correspon dent meldt o. a., dat Sir R. Hart» bekend heeft gemaakt, dat hy zyn werk aan do douane hervat. Een proclamatie van do gezanten en legeraanvoerders verbiedt de soldaten buit te maken on roept de Chineezen op naar hun huizen terug te trekkende vreemdelingen zullen vooral hunne levens behoeften betalen. Intnsschen, zegt de cor respondent, schiet er weinig over om te rooven. Alleen reeds de buit der Japanners is meer dan twee miljoen taels in specie. Peking’lijdt enorm, mijlen huizen zyn leeg geplunderd, eerst door do Boksers, toen door de Chineesche soldaten en eindelyk door de vreemde redders, maar als nog is de ver boden stad gespaard. Daar liggen, zegt men, verscheiden millioenen ponden sterling ver borgen. De Japanners hebben zonder verzet het zomerpaleis bezet, maar het naderhand weer ontruimd voor de Russen. De Ameri kanen ontruimden voor de Franschen een kwartier van Peking zondor te weten dat het hot allerrijkste paleis van prins Li be vat, waai’in onnoemelijke schatten heeten te liggen, geschat op vele miljoenen dollars. Het keizerlijke hof heeft zich niet begeven naar Sjen-si, maar naar Jeholhet zal eerst naar Si-nganfoe trekken, wanneer het de verwoesting van het keizerlijk paleis te Pe king verneemt. Tsjoengli, militair-kom- mandant van Peking toen Ketteler ver moord werd, is gevangen genomen en wordt thans door Duitschers bewaakt. De Duitsche „Reichs Anzeiger” heeft; gelyk reeds in ’t kort bericht werd, bekend ge maakt, dat het Pruisische ministerie besloten heeft om steenkolen, voor den duur van ten minste twee jaren, wat den invoer betreft te rangschikken onder de grondstoffen voor de nijverheid. Zoo poogt de regeering dan den toevoer van steenkolen uit het buiten land te doen toenemen. Dit besluit, rechtstreeks voortgesproten uit den „steenkolennood, is door het ministerie genomen op grond van het zorgvuldigst on derzoek, niet alleen met betrekking tot de kolenproductie, maar ook tot den groothandel en den tusschenhandel in steenkolen. Van dat onderzoek kan de uitkomst in dezen zin worden samengevat, volgens een officieus blad, dat noch door de producenten, noch door den groothandel, met name ook niet door het Rynsch Westfaalsch Kolensyn dicaat, op ongeoorloofde wyze geprofiteerd is van de tegenwoordige gesteldheid der kolennrarktdat veeleer van die zjjde naar vermogen eene bovenmatige prysverhooging van de steenkolen door den tusschenhandel is tegengegaan. De bovenmatige pryzen, waaronder thans in het byzonder de kleine kolen-verbruiker lydt, zyn in de eerste plaats de schuld van den veelhoofdigen tnsschen- handel, en het zal de taak van de verbrui kers zelven zyn, door eigen hulp zooveel mogelyk dezen invloed van den tusschenhan del op de pryzen te verhinderen, en dit wel op deze wyze, dat credietwaardige coöpera tieve vereenigingen, gemeentebesturen en andere groote lichamen zich belasten met, voor hunne leden, steenkolen in te koopen in het groot en rechtstreeks van do produc- tieplaatsen (mynen), en met de verdeeling daarvan naar de behoefte van de afzonder lijke aanvragers, zoödat daardoor de tns- schenhandcl ter zijde worde gesteld en het aan dezen anders te betalen geld uitgespaard worde. scheen de koelte ons nieuw leven toe te waaien. De bewoners kwamen mij als brave, arbeidzame menschen voor, en waar ik mijne papieren ook moest vertoonen, werd ik met de meeste voorko mendheid behandeld. Hoe geheel anders zou ik wellicht zonder dien machtigen talisman bejegend zyn geworden Maar Siberie maakte in den zomer een zeer aangenamen indruk op mij. En toch wenschte ik dat het winter ware geweest Dan reist men met meer gemak Ivan verzekerde mij dat als or een goede sneeitwbaan gevormd is en de tarantas verwisseld kan worden voor een slede, de afstand dien men op een dag kan af leggen, aan het wonderbaarlijke grenst. Het is onnoodig al de steden en dorpen die wij doortrokken te vermelden, Tara, Kainsk. Ko- linvan, Tomsk, Achinsk, Krasnoyarsk, Nijnei. Udinsk, mogen voor den lezer bekende ot onbe kende namen zijn, naar gelang zijner aardrijks- kundige kennis: maar de anderen zouden, zelfs - indien ik ze zoude kunnen spellen, hem gewis onbekend zijn. In de nabijheid van elke stad of dorp stond een donker uitziend vierkant gebouw, afwijkend in omvang naar de grootte der plaats, omgeven door hoog rasterwerk waarvan de hekken gesloten, gegrendeld en door een schildwacht bewaakt wer den deze gebouwen waren de Ostrogs of ge vangenissen Daarin werden de rampzalige ballingen als zij op hunnen langen marsch halt hielden., gehuisvest. In deze plaatsen werden zij opeengepakt als sar dines in een bus.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1