i ITO, 1W IN THEE. PAMffS GOT1. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Rijwiel Donderdag 13 September 1900. 39ste Jaargang. No. 8298. Buitenlandse!) Overzicht.' VERVERIJ FEIIIILEIOX vex Az. EIMER wj laglijders IO” AA ALS, Y ZONEN, M. Rijwielen in het Kampioen* ite prijs bij het record (157 K.M. ii MOTORCYCLES 's Bosch. jof?? L van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. |j s stelt een ichcrij Verspreide Berichten. waren Als zij mij .verlaten, IINKMAN Zn. LP ordt vervolgd.) 5 Crouda. uur. >AGS van 9 tot ndeling. nsttandapparaten rekt. i)A de Heer eu en verven va» roben, alsook alle itvoerinu van ge- bevelende AART lz. - j j ott&r<lwni den Koning o werkelflke hulp jrafeeren in de nrichlinff SINGEL, 661. het stoom n van enz. worden naar de geverfd. toomd of geverfd de gezondheid Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dage Lijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nomrners VIJF CENTEN'. To Bronswijk is een door twee dui zend belangstellenden bezochte sociaal-de- mocratische vergadering ontbonden door de politie, omdat de spreker, het Ryksdaglid Frohmo, herhaaJdeJjjk commentaar leverde op het optreden van Duitschland in China. Eergisteren heeft de prins van Wales, na een verblijf van meer dan drie weken (.0IIISII11 COBRAVI MEUK te letten VAN N worden afgele- de pakjes van viji en een Ned. ons van Nomtner en van nevenstaand le Wet gedepo- enz. Automobielen e. a DE RUITER t klassieke merk Telefoon No. 8$ A O V E n T E N TI E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groofe letters worden berekend naar plaatsruimte. gelegenheden te spreken alvorens er wijn en si garen gébracht wareh, en daarna verklaarde hij zich geheel te mijner beschikking. Jk deelde hem mijn verlangen mede. »Eon bizonder onderhoud te hebben met een mijner gevangenen Zeker, deze brief gelast mij U te gehoorzamen. Maar, welke gevangene N- Iknoemde hem den waren naam, doch hij schudde zijn hoofd. »Ik ken geen hunner bij dien naam, De meeste namen waaronder de staatkundige gevangenen bekend staan, zijn valsch Als zij mij .verlaten, worden zij nomrners j dus doet hun naam niets ter zake.” Ik vroeg of het dan Ceneri kon wezen, doch hij schudde opnieuw met het hoofd. »Ik weet zeker dat de man dien ik zoek zich onder uw geleide bevindt,” zeide ik »doch op welke wijze kan ik hem dan vitiden >Kent gij hém van aangezicht?” »Ja, zeer goed.” >Dan zou het goed zijn dat gij mij volgt en hem onder mijn ongelukkigen tracht te vinden. Stéék eerst een andere cigarette op, gij zult er behoefte aan hebben." Hij ging mij voor en kort daarop stonden wij voor een zware deur Op zyn bevel verscheen een cipier met een bos reusachtige sleutels gewa pend. De sloten werden geopend, de knarpende grendels teruggeschoven en de deur opengeworpen. T KttH en V 9). Op den Uit een telegram van Roberts van gisteren waarin bizonderheden worden gegeven over Buller’s bewegingen, blykt dat Roberts zyn hoofdkwartier van Bellast naar Pretoria beeft verplaatst. De bladen bevatten een telegram nit Pie termaritzburg, dd. 9 dezer, naar luid waar van de Boeren de spoorwegbrug ten Z. van het station Kliprivier (ten Z. van Johannes burg) vernield en daar een trein bemachtigd hebben. Generaal Baderi-Powell is benoemd tot hoofd van de Transvaalsche politie. Twee Ministers van het Engelsche Kabinet hebben Zaterdag te Londen openbare rede voeringen gehouden, waarin zy over de komende algemeene verkiezing spraken. Sir Matthew White Ridley zei, dat de algemeene verkiezing niet lang kon uitblyven, hoewel hy van het juiste tydstip niets meer wist dan zyn toehoorders. Hij wist alleen dat de verkiezing zou plaats hebben /óór de eerstkomende zitting van het Parlement. Lord Gearge Hamilton maakte de opmer king, dat in deze eeuw nog geen Parlement het langer dan zes jaar uitgehouden had en dus kon men welverwachten dat binnen een jaar een verkiezing zou plaats hebben. Wanneer kon hy echter niet zeggen. Sedert 1880, beweerde hy, was veel van den rykdom en de intelligentie van het platte land overgegaan tot de Unionisten. In den naderenden stryd moet de regeering het winnen, maar ze zal meer te doen hebben dan te winnen alleen, indien zij de ernstigste zaak van de laatste helft dezer eeuw wil oplossen den vrede in Zuid-Afrika te herstellen. Daarvoor zou het geheele volk noodzakelyk eensgezind moeten zyn. In een intervieuw heeft de Chineesche ge zant te Londen op warmen toon de ver melde beschuldigingen gelogenstraft, door den correspondent der Times te Peking uit gesproken, dat de gezant de Engelsche re geering tydens het beleg der legatiën te Peking bedotte met onechte keizerlijke edicten. De gezant hield vol, dat de aanvallers op do legatiën Boksers warenzij werden ge holpen door Chineesche soldaten, maar dezen waren zelven in opstand tegen de keizerlijke regeering. De gezanten herhaalde nadruk- kelyk dat hy steeds gestreefd heeft naar minnelijke vereffening van de internationale geschillen met China. ir briefkaart wordt toegezonden door, iltbommel. 41) Gevangenissen die er twee honderd konden be vatten, moesten meestal tot rustplaats dienen voor minstens tweemaal zooveel ongelukkigen. Men verhaalde mij, dat als het ijs uit de rivieren was, en de tocht daardoor noodzakelijk vertraagd moest worden, de tooneelen in deze gevangenissen of depóts alle beschrijving te boven gingen. Dat mannen, vrouwen en meisjes opeengepakt werden in vertrekken die met den ellendigsten stank ge vuld waren, terwijl er vergiftige dampen uit den grond opstegen. De stertte was dan ook somwij len vreeselyk. De folteringen van den marsch waren niets in vergelijking met de verschrikkingen van de zoogenaamde rust En in een dier Os- trogs zou ik Ceneri moeten vinden Wij kwamen verscheiden troepen ballingen voorbij, die hun lot tegemoet gingen. Ivan zeide mij dat de meesten geketend waren Dat zou ik niet hebben opgemerkt, daar de ijzers om de bee- nen zijn bevestigd en onder de broekspijpen ge dragen worden, Arme, rampzalige wezens, mijn hart brak terwijl ik hen aanschouwde Hoe mis dadig zij ook mochten wezen, kon ik hen toch nimmer de aalmoes weigeren waarom zij vroegen. Zoo ver ik zien kon werden zij niet wreed door de soldaten en officieren behandeld, maar wel De verkiezing voor gouverneur van den staat Maine, die weder als een voorbode voor de Noyember-verkiezingen in de V.S. wordt aangjezien, heeft opnieuw den republikeinen de overwinning bezorgd. In 1898 werden by de gouverneurs-verkie- zing*nitgebracht op den democratischen can- didaAt 29.496 stemmen en op den republi- keinèchen 54,266, zoodat de meerderheid dor republikeinsche party toen 24,769 stemmen bedroeg. By de presidentsverkiezing in 1896 bedroeg de republikeinsche meerderheid-voor Mc Kinley 45,777 stemmenby de gouver- neurs-verkiezing in 1896 was de republikein sche meerderheid 38,377 stemmen. Thans zou, naar uit New-York wordt ge meld, de Republikeinsche party een meer derheid hebben behaald van 31,000 stemmen, of ruim 6000 meer dan in 1898. President Mc. Kinley heeft officieel de candidatuur van de Republikeinsche party aanvaard, in een schryven waarin hy een breedvoerige uiteenzetting geeft van de staat kunde der Regeering. Merkwaardig zyn daarin natuurljjk voor het oogenblik de mededeeling van den President over China. De president zegt daarin, dat de Veroenigde Staten zich in China strikt zullen houden aan het opge maakte program. Amerika is dankbaar aan de soldaten, zeelieden en officieren, die met de dappere troepen van andere volkan en rassen, zich hebben vereenigd voor de heilige zending, waarvan het resultaat door de we reld met vreugde is begroet. „Dat is nu wel niet veel over deze ge wichtigste vraag van den dag, en wat de president zegt is niet heel helder ook”, zegt de „Voss. Ztg.” „Doch wanneer Amerika zich, zooals de president zegt, strikt wil hou den aan het program, dan kan het geen vrede hebben met de voorstellen tot ontrui ming van Peking, want dan kan het zyn taak in China niet als geëindigd beschouwen. De gemeenschappelijke nota van 3 Juli noemt daarbij ook het herstellen en bewaren dór orde en het instellen van een wettige Regeering. Het zou van belang geweest zyn, zoo president Mc. Kinley zich, in zyn schry ven, eens had uitgelaten over de wyze, waarop dit deel van het Amerikaansche pro gram in China ?al worden uitgevoord.” IROHOÜfUGHElO zijn na <lli>H. bl'lmlvo degniK'li ti de ooren houdt direct' ting e» mini vrij; men ile gem zon. Institute, JAG O .ILL. zocht door 600.381 personen, van wie 103.523 op de by-Tentoonstelling te Vincen- nes, terwyl er 12.673 personen kwamen des morgens vóór tien uur (twee tickets), 376.561 tusschen tien uur v.m. en zes uur n.m. en 56.684 des avonds na zes uur. Met Pinkster-Zondag zyn er 515.700 bezoekers geweest, met Pinkster-Maandag kwamen er 514.668, met Hemelvaartsdag kwamen er 458.111 en met het Venetiaansche feest (18 Augustuses LI.) 428.043. De tickets hiel den zich, ondanks den enormen, overweldi gen toevloed, op 40 centimes. Zoo is dan nu het gemiddelde bezoek per dag van 1889, reeds overtroffen met dertigduizend. En eergister was het in den vroegen voor middag op de terreinen al weer uiterst druk en levendig door de deelnemers aan de zes congressen, die tegelijkertijd (doch 1 afgescheiden gelukkighun beraadslagin gen openden. Salsou, de dader van den aanslag op den shah, is eergisteren opnieuw aan een langdurig verhoor onderworpen. Hij be vestigde zyn vroegere verklaringen en er kende met voorbedachte rade te hebben gehandeld, doch zonder eenige medeplichtige. Duitschland. Door de algemeene staking der boek binders te Leipzig, als een gevolg van het optreden der werkgevers, staan 5000 werk lieden in dat vak buiten arbeid. Tachtig procent van het geheele aantal boekbinders te Leipzig zyn door de werkgevers uitge sloten of wil men liever ontslagen, omdat zy weigerden de oude loonlast als bindend te erkennen voor do toekomst, terwijl vijf tien procent het werk vrywillig neerlegden. By het verdere verloop dezer beweging zullen do vrouwen en meisjes den doorslag geven, omdat zy hot grootste contingent leveren tot'het vak. Te Stuttgart hebben de vakgenooten be sloten gemeene zaak te maken voor zoo ver de werkgevers doel uitmaken van den' algemeonon patroonsbond, terwyl de niet- stakers vyf procent afstaan van hun loon aan hun stakende kameraden. Woe-ting-fang heeft een telegram ontvan gen van Li-hoeng-tsjang, gedateerd 27 Aug. een keizerlijk edict behelzend, waarin de Keizer hem opdraagt onmiddellijk zich naar Peking te begeven, ten einde daar met prins Tsjing samen te werken voor de vredeson derhandelingen en eene vereffening van alle oorlogs-moeilykheden. Li-hoeng-tsjang dringt naar aanleiding daarvan er op aan dat de mogendheden samenwerken om aan hem de noodige bescherming te verleeiien ter verge makkelijking van zyne reis. Li zal waar schijnlijk onverwyld Sjanghai verlaten om over zee naar Peking te gaan. Aan Sir Robert Hart is verzocht voor die reis eene stoomboot te verschaffen. Uit Tokio wordt 8 dezer aan de Times geseindJapan heeft op het voorstel om Peking te ontruimen, geantwoord, dat het geen bezwaar heeft tegen het terugroepen van zyn gezant en het nemen van andere maatregelen die door de mogendheden worden aanbevolen. En daar verder geographische ligging van Japan het in staat stelt spoedig militaire maatregelen te nemen, zal het er gaarne in toestemmen een deel zyner troepen, die overbodig worden geacht, terug te roepen. Het Chineesche hof bevindt zich niet te Si- gnan, noch te Tai-joean, noch te Jehol, maar te Hsuen-hwa, op slechts 130 KM. ten noodwesten van Peking! Ziedaar het laatste nieuws dat uit Japan komt, waar men gelegenheid heeft beter dan in Europa over de Chineesche toestanden ingelicht te zyn. Het is nu nog de vraag of de Keizer en de Regentes daar sedert hun vlucht uit Peking vertoefd hebben of pas in den laatsten tyd naar den omtrek van de hoofdstad teruggekeerd zyndo vroegere opgaven over de tydelyke residentie van het hof zullen vermoedelyk alleen ten doel gehad hebben, mogelijke vervolgers van de wijs te brengen. Voor de opvatting dat de keizerlijke familie on de onverzoenlyke party altjjd in de buurt van Peking gebleven zyn, pleit wel deze omstandigheid dat men van Hsuen-hwa, in een zeer bergachtige streek gelegen, gemakkelyk do vrywel ontoegan kelijke streek in het noordwesten bereiken kan. Generaal Janagoesji seinde den 8sten uit Peking, dat prins Tsjing den 3en te Tsjing- ho (vlak by Peking, ten N.W.) verwacht werd, van waar de Japanners hem naar Peking zouden begeleiden. De prins schijnt dus vrijwillig, althans op last van de Regentes naar Peking te gaan, en hy moet volmacht hebben als vredesonderhandelaar. Nadat ik twee dagen te Irkutsk had doorge bracht ontving ik eindelijk het welkom bericht dat kapitein varlamoff om vier uur in den na middag zijn gevangenen in de ostrog gebracht had. Ik stond van de eettafel op en begaf mij in allerijl naar dc gevangenis Een man in burger- kleeding, die verzocht om tot een Rttssischen ka pitein, die zooeven van een langen marsch was aangekomen, te worden toegelaten, scheen iets al te bespottel jks voor de schildwachten Hun ruwe gelaatstrekken zetten zich tot een spotachtigen grijnslach, toen zij Ivan vroegen of >Vadertje” plotseling gek geworden was Het kostte mij veel overredingskracht en een flink drinkgeld alvorens mij werd toegestaan het hek binnen te gaan, en ik in de tegenwoordigheid van hunnen kapitein gebracht werd. Deze was een jong krijgsman, met edel en krachtig voorkomen, die mij onaangenaam ge troffen aanstaarde, toen ik hem kwam storen want daar ik op aanraden van anderen de Russi sche kleederdracht had aangenomen, kon hij aan niets bemerken dat ik geen burger was, wien de eerste de beste soldaat mocht uitlachen. Het was aardig om te zien welke plotselinge verandering de brief van den Gouverneur van Tobolsk bij den kapitein teweegbracht. Hij stond oniniddellijk op, bood mij met de grootste hoffe lijkheid een stoel aan, en vroeg mij in het Fransch of ik die taal machtig was Ik beantwoordde deze vraag bevestigend, en daar ik zag dat ik Ivan’s diensten kon ontberen, gelastte ik hém buiten op mij te wachten Varlamoff was er niet toe to bewegen over aan- Frankrijk. De Tentoonstelling! Zondag, de negende September, houdt het recordde Tentoonstelling is op den 148en dag (57 dagen vóór de sluiting) be- vernam ik de verschrikkelijkste verhalen omtrent hun lijden onder het opzicht van onmenscheltjke opzichters en commandanten. Een dag of tien nadat ik Tobolsk had verlaten, begon ik aan elke ostrog navraag te doen of de troep van kapitein Varlamoff reeds voorbij was, ot wanneer ik kon verwachten hem in te halen. De antwoorden die ik op de laatste vraag ont ving, kwamen overeen met die van den gouver neur overal noemde men Irkutsk, of daaromtrent. Dag aah dag bevond ik dat wij snel op den troep wonnen, en toen wij ten laatste in de groote, fraaie stad Irkutsk aankwamen, berekende ik met juistheid, dat ik bijna het einde van mijn reis bereikt had. Daar vernam ik dat kapitein Varlamoff nog niet was aangekomen. Ter plaats waar ik het laatst geïnformeerd had was mij gezegd, dat hij er een dag te voren was doorgetrokken, bij ge volg was het zeker, dat wij hem niet hadden op gemerkt. Dus was het beste wat mij te doen stond, zijn aankomst te Irkutsk af te wachten. Het speet mij geenszins dat ik eenige dagen van mijne vermoeienissen zou kunnen uitrusten maar bijna elk uur zond ik iemand om te infor- meeren of de gevangenen waren aangekomen. Nog vuriger dan ik er naar verlangd had mijn einddoel te bereiken, verlangde ik nu om mij weder westwaarts te wenden en de terugreis aan te nemen. Ik had sedert ik St Petersburg verlaten had geen tijding van huis ontvangen Op mijn weg huiswaarts hoopte ik dus ergens een brief te vinden.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1