Hl as I Nieuws- en Advertentieblad 'voor Gouda en Omstreken. 39ste Jaargang. Vrijdag 14 September 1900. No. 8899. Buitenlandse!) Overzicht. MM ■41 I 'ERVERIJ ikhuïs fsingel. Az. ilMEH I», EN- iff iatbalsim an.derza.lf fj FEUILLETON. I I Verspreide Berichten. erij iKMAN Zn W JN tegen 1 Telefoon .\o. MS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. diepste verplicht verleend heeft.” .Gisteren trok den Manchberg. tegenstand, maar ’ll reg D 29. de Heer en verven van >en, alsook alle \erdam. len Komng i stoom n van iz. vortlen naar de iverfd. itnd of geverfd Ie gezondheid 3 GOUDA. HIPPEN. .EN’. oost f 1.60. rland dn 8 Amsterdam lie Schutzenapotheke !ch,| Oeaterreich itraal-Oepöt Sanders i hoesten, ademings- bewezen. m warme nbovelens- en. 25 cent reld bekend en 'en middel tegen ng-, Le Vor ens. Inwendig ivendig in bijna net goed gevolg ’rijs per flacon 1.15. noeskrnch t ail elke pijnlijke erbodig. Mot >r ongenceslijk «s §en bijna 22 mat genezing en ontstekingen enz. De termjjn van het „beleefd verzoek om gunstig antwoord” van de uitnoodiging der Fransche Regeering voor het groote feest der burgemeesters is ten einde en men kan rekenen op 19,644 gasten, hetgeen meer is dan de helft der uitgenoodigden. Dit resul taat overtreft alle verwachtingen. De ge meenteraad van Parjjs, die terzelfder tijd als gastheer optreedt, heeft de invitaties op be scheidener schaal rondgezonden en behoefde niet op duizendtallen gasten te rekenen. Het cijfer van 400, die do uitnoodiging van den Paryschen gemeenteraad aannamen, valt ech ter zeer tegen, en de „Temps” trekt uit een en ander het gevolg, dat de regeering een over winning heeft behaald over het nationalisme. r troffen welbekend T-2LIX1P.. nbrielumftrk). radicale en van alle, zelfs ikige zenuw ontstaan door igdigen leeftijd zwakte, Blee1, Hoofd pijn - - Maagpijn i vermogen -- nz. Uit- President Kruger en verscheiden Trans- vaalsche ambtenaren bevinden zich te Lou- renQo Marques ten huize van consul Pott. Men zegt dat zy den 24en met de Herzog naar Europa zullen vertrekken. Waarschijnlijk gaat de oude man zelf naar Europa om de mogendheden tot interventie te bewegen. HOOFDSTUK XII. De naarn van den Man. Hij beschouwde mij met een uitdrukking in zijn oogen, die plotseling van wanhoop in verba zing verkeerde. Hij scheen niet zeker te zyn of hij een geest ot een mensch voor zich had. Hij rees als verbijsterd overeind en plaatste zich vlak voor mij, terwijl zijn ellendige medegevangenen zich nieuwsgierig om ons heen verdrongen. «Mr. Vaughan! Hier! In„ Siberië I” riep hij als iemand die zijn eigen oogen niet gelooft. «Ik ben van Engeland gekomen om u te zien. Dit is de gevangene dien ik zoek,” zeide ik, mij tot den officier wendende, die uit alle macht naast mij stond te dampen. >Het verheugt mij dat gij hem gevqnden hebt,” sprak hij beleefd«hoe eerder wij nu hieruit gaan hoe beter, want de lucht is hoogst gevaar lijk.” Ik keek met verbazing naar den vloeiend Fransch sprekenden kapitein, tot welke gemoedstemming iemand in staat moest zijn om daar te staan te midden zy'ner natuurgenooten en onbewogen dus* Inzending van ^<1 verten tien tot 1 uur des mid/1. Het Journal des Dèbats brengt een onver wachte tyding. Het ministerie zou zyn ont slag nemen, vóórdat de kamers weder bijeen komen en hen tot heengaan dwingen. Ver schillende ministers moeten met dit plan erg op hebben. Deze regeering, zoo rede- beschimpten en bespotten. Ik bevond mij in een hel, een hel door menschen voor hun medemen- schen geschapen. De eenige zaak waaraan ik denken kon was: Waarom snellen deze wezens niet naar buiten, overmeesteren de bewakers en ontvluchten uit dezen poel van moorddadige ellende Ik richtte werkelijk deze vraag tot Varlamonk^ »Zoolang zij op marsch zijn, trachtèïb zij nim mer te ontsnappen,” zeide hij, »dat is een plint van eer onder hen. Indien er een ontvlucht, worden de overigen met meer gestrengheid be handeld.” »Loopen er nooit eenigen weg?” «Jawelvelen ondernemen dit als zij naar de mijnen gebracht worden. Maar het doet hun geen goed. Zij zijn genoodzaakt op hunnen tocht de steden aan te doen, anders zouden zij verhonge ren. Zoodoende worden zij altijd gevat en weder teruggezonden.” Ik wierp een onderzoekenden blik op alle ge zichten in het rond, om den eenen dien ik zocht, uit te vinden. Er werden op fluisterenden toon allerlei op- en aanmerkingen gemaakt, doch de tegenwoordigheid van Varlamoff beschutte mij tegen beleedigingen. Nadat ik verscheiden groepen zonder het gewenschte gevolg onderzocht had, waagde ik het een rondte door de gevangenis te maken. Langs den met allerlei onbeschrijfelijk vuil be dekten muur liep een soort verhevenheid, waarop mannen in allerlei houdingen lagen uitgestrekt. Daar dit nog de gemakkelijkste zitplaats was, zaten er overal ineengedoken gestalten op elkander dubhelo flesch :te, Zaltbommul. ter dam. ?e. Czu. Rotterdam danige ellende te aanschouwen, en zelfs daarbij kon denken dat hij zijn plicht vervulde Misschien deed hij dit. Het kon mogelijk zijn dat de mis daden der gevangenen geen medelijden verdien den Maar, o! daar zoo kalm te staan te midden dezer tot dieren verlaagde schepsels! Het moge slecht lijken, maar mij dunkt, dat de bewaarder een nog meer versteend hart moet hebben dan zijne gevangenen! «Mag ik alleen met hem spreken vroeg ik. «Zekerdaartoe zijt gij gèvolmachtigd. Ik ben soldaatmaar in deze aangelegenheid sta ik onder uwe bevelen.” «Mag ik hem met mij naar de herberg nemen «Dat geloot ik niet. Ik zal hier wel een kamer voor u vinden Volg mij, als ’t u blieft. Brrr dat frischt op.” Wij stonden nu buiten de deur der gevangenis en ademden weder frissche lucht in. De kapitein jjeleidde mij naar een soort kantoor; wel onzin delijk en schaarsch gemeubeld, maar een Paradijs in vergelijking bij het tooneel dat wij zooeven verlaten hadden. «Wacht hier; ik zal den gevangene tot u zen- Toen hij op het punt stond mij te verlaten dacht ik aan het ellendig uiterlijk van Ceneri Al ware hij ook de grootste boosdoener ter wereld, kon ik toch den wensch niet onderdrukken om iets, hoe weinig dan ook, ten zijnen gunste te doen «Mag ik hem eenig voedsel en drinken geven?” vroeg ik (Wordt vtrvolfd.J Buller verder en bezette De vyand bood sterken werd verdreven door het Ie" Kings Royal Rifle Corps, gesteund door geschutvuur. Hy zegt dat de weg onbe schrijflijk slecht was. Geen verliezen worden vermeld. Toen Buller seinde trok hy naar Spitskop op. „In Henry’s actie van gisteren (ten Z. van Waterval-Onder) werden er geen verliezen onder de manschappen geleden; alleen een paar paarden werden gedood. De Boeren leden zware verliezen. Onze troepen be groeven twintig van hun doodeneen ervan was O’Hara, een van de lersche brigade.” „Een colonne onder kolonel Brandley die het district in was gegaan om bestraffing op te leggen voor de vernieling van de brug bij het station Kliprivier, heeft eenige ge vangenen, 26 paarden, 465 runderen en 1550 schapen medegebracht. van den ii. Hofrad ben i Frankrijk. Het blyft met het bezoek aan de Ten toonstelling een mooi gangetje gaaneer gisteren, Maandag, kwamen er weer 319.228 gtdrongen In den hoek zag ik oen man achter overgeleund zitten, die geheel uitgoput scheen te zijn Zijn hoofd was op de borst gezonken en zijne oogen waren gesloten. Er was iets in zijn Voorkomen dat mij op bizondere wijze trof. Ik naderde hem en waagde het mijn hand op zijn Behouder te leggen. Hij opende zijne vermoeide 'oogen en hief zijn droevig gelaat omhoog Het was Manuel Ceneri. menschen en gisteren is het alweer heel le vendig en druk geweest. In een der Parysche bladen vinden we een van de gebouwen der Wereldtentoon stelling reeds te koop aangeboden leve rantie na sluiting natuurlijk als speel bank, casino of kerk! Tot dusver hebben niet minder dan 19.644 burgemeesters hun deelneming toe gezegd aan het banket van de regeering 22 dezer en uit twee departementen en de ko loniën verwacht men de opgaven nog, zoo- dat veilig gerekend kan worden op twintig duizend deelnemers, in verband met welk overweldigend aantal, minister Leygues den heer Bouvard heeft verzocht zyne be schikkingen te nemen tot enorme uitbrei ding van de feestzaal in de Tuilerieën. Te Marseille hebben 1200 bakkersgezellen den arbeid neergelegd, terwijl ze onverwijld overgingen tot intimidatie der werkgragen, te wier bescherming de politie krachtig moest optreden. De kolen- en bontwerkers onder de sjou wers te Calais zijn gistermorgen een sta king begonnen en de bakkers te Toulon willen ook al hooger loon, onder bedreiging met solidariteit met de Marseillanen, indien ze hun zin niet krijgen. Tydens de legermanoeuvres, die eergis teren zyn aangevangen, zullen er proeven werden genomen om uit te maken of het niet wenscheiyk zou zyn de batteryen voor taan samen te stellen uit vier in plaats van uit zes stukken, in verband met de enorme snelheid waarmee gevuurd wordt en waar door groote voorraden ammunitie moeten worden meegevoerd. Groot-Brittannie. Dr. Clarke de schryver dor brieven aan de presidenten Steyn en Kruger, welke kor telings door Chamberlain zyn openbaarge maakt, alsof de inhoud golykstond met land verraad, is in het graafschap Majo in Ierland tot candidaat gekozen voor de aanstaande Lagerhuis-verkiezingen. Düitbchland. Het Armeeverordnungsblatt bevat een res cript, waarbij alle zendingen van wapens en oorlogsmateriaal, dip uitgaan van de Ryks- autoriteiten of die bestemd zyn voor de Duitsche strijdmacht in Oost-Azië onder offl- cieele erkenning van de gestelde macht, kun nen uitgevoerd worden ondanks het verbod van wapenuitvoer naar China. Een telegram van Lord Roberts, afgezon den uit Pretoria den lOen September om 7.20., nm. luidt in zyn geheel: „Gisterenmiddag is Buller’s leger weer met myn hoofdkwartier in telegrafische verbind ding gebracht. Hy gaf toen verslag van dett aanval op den heuvel boven Lydenburg op den 7en dezer. Hy meldt, dat die stelling, krachtig door den vijand bezet gehouden, ongeveer 1800 (Eng.) voet boven Lydenburg uitstak en de weg er heen een pad was, dat byna over de geheele lengte aan het vuur blootgesteld lag. De drie bataljons, die aanvielen de Devons, de Koninklijke Ieren en de Koninklijke Schotten gingen onderweg met een front van ongeveer 10 K.M. en kwamen gaandeweg by het naderen van den top dichter by elkaar. Buller zegt dat groote lof toekomt aan de generaals Walter Kitchener en Smith-Dorrien voor hun uitmuntende leiding. Dan gewaagt hy van den mist, die ongelukkiglijk de troepen omhulde en hen beroofde van het voordeel, waarvoor zy zoo hard gewerkt hadden. „Ik ben”, voegt hy erby, „Jan Hamilton ten diepste verplicht voor de hulp, die hy mij MIIDSCHE l'OdtAVT. Telefoon No. M» A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. .Groote letters worderf berekend naar plaatsruimte. neeren zy, is geconstitueerd voor een bepaald •inschreven doel en dat is thans bereikt. De „Zaak” is geëindigd, de Republiek is tegen aanvallen beveiligd en de tentoonstel- Kng is nu zoo goed als afgeloopen. Waarvoor zou nu het ministerie nog lan ger aanblyven P Te meer, omdat de regee- ring, door thans af te treden, het land een goeden dienst zal bewijzenen zich zelf uit allerlei moeilijkheden halen. Tnlloozo interpellatiën dreigen reeds, en het laat zichf tenzien dat in.de Kamer weer heftige too-; neelen zullen voorvallen. Om die alle to voorkomen zal het ministerie aan Loubet voorstellen, hun nog vóór het eind der va- cantie ontslag te verleenen, en een nieuw ministerie te benoemen, dat by de opening van do Kamers eene verklaring moet afleggeq over de redenen die het vorige kabinet tot zjjne ontslagneming brachten. Daardoor wor den alle interpelatiën en er worden er verwacht over de werkstakingen, over dq ongelukken die op de tentoonstelling hebben plaats gehad, over de kwestie Vonlet-Cha- floine, en over allerlei incidenten die zich in 4en vacantietyd hebben voorgedaan van do baan geschoven, de debatten kunnen zich Bepalen tot de algemeene politiek, voorna melijk over China, en daarna zou dan de Kamer van het jaar eens op tyd met dé begroeting kunnen beginnen. In het nieuwe ministerie zullen geenq Joden van de tegenwoordige regeering en 42) «Volg mij,” zei Varlamoff, een langen trek aan zijn cigarette doende. Ik gehoorzaamde, en toen ik op den drempel stond, had ik moeite om niet flauw te vallen. Te oordeelen naar den stank die mij tegensloeg, kon deze deur even goed de toe gang zijn tot een kelder gevuld met allerlei in ontbinding verkeerende lijken en azen. Terwijl een dikke zwoele luchtstroom langs u ging, kon men voelen dat zij doodelijk vergiftigd was. Ik herstelde mij zoo goed mogelijk en volgde mijn geleider in de duistere ruimte, terwijl de deur achter ons dichtviel. Indien ik in staat ware om hetgeen ik daar aanschouwde, tóen mijne oogen aan de dofte schemering gewoon waren, te beschrijven, zou dit toch geen geloof vinden. De kerker was ruim, maar naar het aantal gevangenen had hij minstens drie maal grooter moeten zijn Hij was opgepropt met ellendige wezens. Zij stonden, zaten en lagen op den grond Mannen van eiken leeftijd, en naar het scheen van alle nationaliteiten Menschen op wier gelaat de laagste hartstochten gegrift stonden, zaten in dichte troe pen bijeen gehurkt, en velen waren aan het twis ten, vloeken en verwenschen. Door nieuwsgierig heid gedreven, naderden zij ons zoo ver zij durf den, terwijl zjj ons in hunne vreemde tongvallen „Hildyard meldt, dat zyn troepen gisteren Griedhorsos bereikt en lichten tegenstand ontmoet hebben uit de richting Utrecht. Twee man werden gedood, twee officieren (namen genoemd) en een mindere licht gewond.” Met Li-Hoeng-Tsjang is thans ook Prins Tsjing door den Keizer aangewezen als ge volmachtigd vredesonderhandelaar, met de zelfde volmacht ais in 1860 aan Kung werd gegeven. Prins Tsjing is reeds vroeger genoemd als een der mannen van wien men geloofde, dat hy geneigd was tot hervormingen en niet behoorde tot de Chineesche nationalisten, de vreemden-hatende paleiskliek. Dat de ondernandelingen tusschen de ge zanten en de gevolmachtigden der Chinee sche regeering reeds zouden zyn begonnen, acht de „Times” onmogelyk. Het schijnt, naar het blad zegt, dan ook minstens voor barig als de Fransche pers nu reeds juicht over het gelukken van het plan, om de poli tieke actie te beginnen, voordat graaf Wal- dersee zal zyn aangekomen, en daardoor diens komst tot een sinecure te maken. De „Times” kan niet aannemen, dat Mac Donald of de Britsche Regeering, of eenige andere mogendheid», onderhandelingen zoq aanknoopen met Wjing of met Li-Hoengt Tsjang of met eenigen anderen Chineeschen mandaryn, zoolang China *niet een bevredi- genden grondslag voor die onderhandelingen heeft aangenomen. De voortdurend aan den dag komende gebeurtenissen en omstandighe den maken het steeds duidelijker, dat geen goede en duurzame oplossing kan worden ver- wacht, zoolang de Keizerin het gezag be* houdt, dat zy zich onrechtmatig heeft toe geëigend. De Pekingsche correspondent van de „Ti- j mes”, aarzelt niet over haar het schuldig uit te spreken. Hij beweert, dat de Keizerin eö 1 prins Toeae het plan opmaakten om de ge* J zanten te vermoorden, dat zy bevel gaven 5 tot den aanval op de legaties, en dat zy de 1 aanvallen op de Christenen vreemde j troepen heeft bevolen. Met zulk een vrouw, j of met hare gevolmachtigden te onderllap- J delen, acht de „Times” onmogelyk voor mo- gendheden die zich christelijk of beschaafd^ 5 noemen.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1