BW1 fEVER 1189 ografeeren in de tinricMing 2X0” WAA1.8, SINGEL, 661. 4T0, GT, elsch en klampen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 15 September 1900. 39ste Jaargang. No. 8300. i Buitenlandse!! Overzicht. 1 I I I iurt. VAN LOON. KHTOAP ing Magazijn ister” ■BROOD, S®M Jz. bewijs van echtheid is et en kurk steeds voor- ran den. nu» der Firma HOFPB lEllLLElOX speller, wardt dit mid- rtHMnd sucoc# nd* inwrjjving «rtn Rhcama- irkondhad, pijn Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. 4 v r y a stelt een Verspreide Berichten. om u .0 .BRINKMAN Zn 5’ I Zoodra het een reusat 4 unr. B.DAGS van tot handeling, kunsttandapparaten ■strekt. er nieuwste NTFJN, 30, 20, 15 cents. 15, 10, 8 ire- Isel 1LL0NS en ver lor Gasgloeilicht Gasfitter. til OUDK EDAMMER Her kt WIUDSIIIE COURANT ITS Gouda. K.G. Telefoon No. MS A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 reg-els a 50 Centen; iedere reg-el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon .No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco dèr post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Daily Mail verneemt uit Louren^o Marques, dd. 12 dezerIn president Kruger’s gevolg zijn Piet Grobler (onderstaatssecre taris van buitehlandsche zaken) en Marais, anditeur-generaal. Deze laatste heeft al zyn boeken en klerken meegebracht. Reitz irf niet by het gezelschap. Officieel wordt mede gedeeld, dat president Kruger zes maanden verlof heeft om den 29en dezer naar Europa te gaan en voor interventie te werken. Schalk Burger is, naar het heet, tot waarnemend president gekozen. Er zyn by president Kruger teekenen van geestelijke overspan ning. De Daily News verneemt uit Lourenqo MarquesPresident Kruger is door twee doktoren onderzocht. De Times verneemt uit Lorepqo Marques De bizondere trein van president Kruger reed het station niet binnen, maar werd op een zijspoor geleid, dichtby het huis van den heer Pott, consul-generaal, van de Z. A. Republiek. Malherbe, thesaurier-generaal, werd gisterenavond verwacht. De Daily Telegraph verneemt uit Louren^o Marques, dd. 12 dezerHet huis van consul Pott wordt door de politie buitengewoon bewaakt. De gouverneur heeft president Kruger gisterenochtend een formeel bezoek gebracht. Met diep medelijden geven Duitsche bladen hun overtuiging te kennen dat ook Kruger met zyn reis naar Europa by de mogend heden niets zal uitwerken. De radicale Berliner Zeitung zegt b.v., dat wel onder het volk de deelneming voor hem en de Boeren opnieuw zal opvlammen, maar dat de praktische politiek, die iederen staat noodzaakt allereerst zyn eigen belangen te behartigen, zich daardoor niet uit haar vaste baan zal laten brengen. De Vossische Zeitung is van oordeel dat in de wyze waarop Engelsche bladen over Kruger’s terugtocht spreken weinig te vin den is van de gezindheid die een edelmoedig volk moest betoonen jegens een dapperen tegenstander die voor zyn hoogste goederen stryd. Misschien heeft de zwaarbeproefde man, toen hy zyn vaderland verliet, gedacht aan het lot dat de Engelsche jingo’s hem (Jachten te bereidenals een zeldzaam dier dreigden zij den ouden man in een kooi naar Londen te brengen, om hem Uit te leveren aan den spot en hoon van het gepeupel. Wat de Engelschen ook mogen zeggen, Kruger verlaat niet onteerd zyn geboortegrond, en 43) De kapitein trok de schouders op en lachte goedhartig. 9 >Hij behoeft niet hongerig te zijn. Hij ontvangt de rantsoenen die door het gouvernement als vol doende worden geacht. Maar, dan kan men toch wel honger hebben. Indien dit het geval is, zie ik niet in, hoe ik u beletten kan om, natuur lijk voor u zelve, wijn en voedsel te laten halen.” Ik dankte hem en zond onmiddellijk mijn gids om den besten wijn en een flink stuk gebraden vleesch te gaan koopen. Wanneer een heer in Rusland wijn verlangt, dan brengt men hem altijd champagne, of iets wat daarop gelijkt; zooge naamde wijn van de Don. Mijn boodschapper keerde spoedig terug met een flesch wijn, een groot stuk koud gebraden vleesch, en een wit brood. Zoodra het op de ruwe tafel geplaatst was, bracht een reusachtig soldaat mijn verwachten gast binnen. Ik zette een stoel voor Ceneri gereed, waarop hij zich uitgeput liet neervallen, Terwijl hij dit deed, hoorde ik het gerinkel van de ijzers aan zyne beenen. Daarop gelastte ik mijn tolk ons alleen te laten. De soldaat, die ongetwijfeld zijne instructies ontvangen had, salueerde mij en volgde stemming is met Ruslands houding. Voortdurend worden meer Russische troe pen naar Peking gezonden, seint dr. Mor rison den 29 Augustus kwamen 2800 man aan, den 30 Augustus weer 1500. De intocht in de verboden stad werd dan ook, naarde „Times” meldt een schitterende triomftocht voor Rusland, gevolgd door de andere mo gendheden. Het keizerlijk paleis is geheel in de macht der Russische troepen, on alles toont ten duidelijkste, dat het overwicht van Rusland steeds toeneemt. De geheele wyze van optreden vh.fi de Russische ambtenaren en de Russische troepen en de overmachtige positie die Rustand thans in Peking inneemt doen het^vermoeden rijzen dat Rusland de bezetting van Peking als een permanente bezetting beschouwt. Do meaning wordt nog versterkt door de aankomst van admiraal Alexejef, de hoogste Russische ambtenaar in Oost-Aziö die, naar gemeld wordt, den gehelen winter in Peking zal blyven. I Rusland is dus, naar dit Morrisson meent voornemens zoowat goheelfchina te bezetten. Het bezette Kin-Tsjau e'n qe zyljjn van don spoorweg naar do Nau-Piou-mynen, waardoor het de rijkste kolenmijnen van Noord China onder zyn beheer krygt; het bezette Sjan hai-Kwan, het eindpunt van do spoorwegmyn naar Peking, en het bezette Mantsjoerye mét zooveel troepen, dat niemand het er uit zal kunnen verdrijven. En thans zondt het oen overstelpende troepenmacht naar Peking. Dr. Morrison beklaagt zich er verder over dat do mogendheden zulk eon slappe houding tegenover China aannemen. oord voor zyn laatste dagen gaat zoeken.” De Reichsbote vreest dat de Engelschen als ze Kruger in volle zee op een schip vin den, een gewelddadigheid zullen begaan. Ondanks de overdreven nadeelige berichten die door de Engelsche pers steeds over den oorlog worden verspreid, en die bestemd zyn om in Europa den indruk te wekken, dat het eind van den stryd naby is, blyven de Afrikaanders uit de beide Republieken moed houden en gelooven zy dat de uitslag van den stryd ten slotte ten gunste der Boeren zal keeren. Buljer moge voortrukken in het on herbergzame Lydenburgsche district, de tak- tiek der Boeren om het Engelsche leger te beletten een flinken slag te leveren, om de soldaten te vermoeien en af te matten zonder dat de lang verwachte en lang aangekon- digde groote overwinning wordt behaald, wordt zelfs door de „Westm. Gazette” demo- raliseerend voor de Engelsche troepen ge- noömd. Telkens duikt weer het gerucht op, dat Botha onderhandelt over de overgave: maar telkens blykt dit gerucht uit de lucht ge grepen te zyn. En de andere geruchten, die door Engelsche bladen verspreid worden, zyn al even onbetrouwbaar. Botha en De Wet zouden naijverig op elkander zyn en daarom zou De Wet aaar den Vrystaat zyn teruggekeerd om daar op eigen gelegenheid de guerilla voort te zetten. Dat De Wet naar den Vrystaat is getrokken, is zeer waarschynlykmaar hy deed dit om Fourie te helpen, die in de buurt van Ladybrand voortdurend den Engelschen verliezen toe brengt. En Botha denkt niet aan overgave. Hy heeft, in het moeilijke en voor vreemde troe pen byna onbegaanbare terrein benoorden en beoosten Lydenburg een macht van 4000 tot 10,000 man by zich en een groot aantal kanonnen, waardoor hy in staat is Buller’s voortrukken zeer te bemoeilijken. En daar komt dén nog by, dat Buller, in zyn haast om Botha’s macht achterna te zetten, som tijds zonder artillerie zit, zooals na de be zetting van Mauchberg, toen de Gordons de Boeren op 8000 yards voor zich zagen, doch door gebrek aan artillerie hen niet konden deren. pro*fde Wld-l ver ook h- w«n. Man lotto fcamark „Aakar*.1 f5 c. on 50 o. do fl. apothokon. Te tó: Uloth, (Jó- lykl «a Bonders. De ernst van den toestand in China neemt met den dag toe. De „Times” bevat een lang telegram van dr. Morrisson, zyn correspondent te Peking, die seint, dat Ruslands plan tot ontruiming yan Peking in het geheel niet in overeen- schappij gebannen, vernietigdniets kon hem meer ter harte gaan behalve een weinig meer of minder lichamelijk ongemak. Ik huiverde als ik aan zijn vonnis dacht en ondanks my zelve werd mijn hart met deernis gevuld. »Ik heb zeer veel belangrijks met u te bespi ken, doch laat mij u éérst wat Wijn en voeds geven >Ik dank u,” zeide hij op bijna onderdanigen toon, »gij zoudt nauwelijks kunnen gelooven, Mr Vaughan, dat een man tot zulk een staat kan worden gebracht, dat hij zich nauwelijks bedwin gen kan bij de aanschouwing van bekoorlijke spijs en drank Nadat ik het inwendige van de ostrog gezien had, kon ik alles gelooven. Ik ontkurkte de flesch en zette die voor hem neer. Terwijl hij at en dronk, had ik alle gelegenheid om hem aandach tig gade te slaan Zijn lijden had hem verschrikkelijk veranderd. Elke trek was gescherpt, elke zijner leden was vermagerd, hij geleek minstens tien jaren verou derd. Hij droeg de gewone kleeding der Russische boeren en deze hing aan flarden langs zijn li chaam. Zijn voeten, in de overblijfsels van wol len lappen gewikkeld, waren op verscheiden plaat sen door zijn armzalig schoeisel zichtbaar. De lange, vermoeiende marschen stonden als het ware op zijn gansche voorkomen aangeteekend. Ik had hem echter nimmer als een sterk man beschouwd, en terwijl ik hem zoo voor my zag, dacht ik dat, voor welk soort arbeid hij ook bestemd was, het Russisch Gouvernement weinig, voordeel van hem zou trekken, want de verschijnselen toonden aan. Frankrijk. De Tentoonstelling is Dinsdag bezocht door 295.991 personen, terwyl de tickets zich vrywel handhaven op dezelfde hoogte, namelijk 35 40 centimes. „De slachtoffers van don directour-generaal der Tentoonstelling Picard”, zooals oen aan tal concessionarissen en exposanten zich schilderachtig noemen, betoogen, indien do directeur voet by stuk houdt, wat hun flnan- cieele verplichtingen vis-ü-vis zyn persoon aangaat om óók de beide eerste maanden (van 15 April tot 15 Juni) betaald te krygen aan staangelden, hoewel de Tentoonstelling, toen nog in staat van wording verkeerde, hun zaken en étalages onverwijld te sluiten, to eer daar de meesten voor een onvermij delijk bankroet staan. Do stakende bakkersgezellen te Marseille dat het niet lang voor hem zoude behoeven te zorgen. Hij at, hoewel niet gulzig, met gretigen eetlust. Van den wijn maakte hij slechts spaarzaam ge bruik Toen hij verzadigd was, keek hij om zich heen als zocht hij naar iets Ik giste wat hij wenschte en legde mijn sigaren-koker en lucifers voor hem Hij dankte mij en begon met smaak te rooken Gedurende een poo» had ik den moed niet om den ongelukkigen man te storen. Als hij mij ging verlaten zou hij naar die met menschelijke we zens gevulde hel moeten terugkeeren Maar de tijd verliep. Buiten de deur vernam ik den een- tonigen stap van den schildwacht, en hwwas mij niet bekend hoelang de kapitein zijn/gevangene dit verlot zoude toestaan. T Ceneri leunde achterover in zijn stoel met een droomerigen blik, langzaam en diet smaak voort- rookende. Ik bood hem nog een glas wijn aan, doch hij schudde ontkennend met het hoofd en keek mij toen scherp in het gelaat. >Mr. Vaughan,” zeide hij, »ja zeker, het is Mr Vaughan. Maar wie en wat ben ik Waar be vinden wij ons Is het Londen, Genève of elders Zal ik straks ontwaken en bemerken dat ik het geen ik geleden heb slechts gedroomd heb »Ik vrees dat het geen droom is. Wij zijn in Siberië.” »En gij zijt niet hierheen gekomen om mij goede tijding te brengen Gij zijt niet een der onzen, een vriend die mij met gevaar van zijn eigen leven in vrijheid tracht te stellen (Wordt vervolgd.) geen smaad kan doen vergeten wat hy voor zyn vaderland is geweest. De National-Zeitung denkt dat Kruger in Europa zelf wel niet meer zal uitrichten dan het driemanschap. Ook zegt men al lang dat hij aan ernstige nierkwaal lydt, zoodat hy onder de vermoeienissen van een reis naar Europa nog te minder voor zyn vader land zou kunnen doen. Al beteekent zyn reis ook niet dat de tegenstand van de Boeren uit is, zy is toch het einde van een verdediging met de hoop op goeden uitslag en dus het einde van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Misschien is Kruger weggegaan om aan iemand die minder in alles betrokken is geweest te onderhandelingen met Enge land over te laten; maar dat is waarlijk geen reden voor spotternijen van de Engel sche bladen.” Het eind, als het er is, zal toch het slot zyn van een verpletterend treurspel vol heldenmoed en rampen.” De Berliner Neuesie Nachrichten zegt: „De Engelsche pers toent zich een groot volk onwaardig, door een man van vyf-en- zeventig jaar schimredenen toe te werpen, instede van den gry?en tegenstander den eerbied te bewijzen dien hy verdient, als de ziel van een dapperen tegenstand tegen een tienvoudige overmacht en om zyn buitenge wone staatsmanswerkzaamheid. Engeland zou zyn eigen belang het beste dienen met alle beleediging van den eerwaardigen man, die jarenlang het hoofd van de Boeren is ge^ weest, te vermyden.” Kruger wordt in de gansche beschaafde wereld oprecht geëerd, en elke smaad die hem persoonlijk wordt aangedaan, zal opnieuw de openbare meening tegen Engeland en zyn politiek van geweld diep verontwaardigd maken. Engeland moet trouwens nog niet erop bouwen dat het ge heel gewonnen spel heeftde oorlog in Zuid- Afrika heeft al zoo Vaak verrassingen ge baard. De Börsen-Courrier is het met dit laatste niet eens en roept uit„Het wild is neer geveld I Transvaal ligt bloedend en uitgeput op den grond. Maar als Engeland voor de vraag wordt gesteld of het de „zaak” nog eens zou willen ondernemen, zou het in stilte misschien ontkennend antwoorden. De «over wonnenen behouden den roem, zich als leeu- men een jaarlang te hebben verdedigd tegen een twintigvoudige overmacht. Als een met roem overwonnene gaat president Kruger in ballingschap en als ^dapperste der dapperen is generaal Botha bezweken, nadat hy zyn vaderland voet voor voet heeft verdedigd. Het zal voor hem geen schande zyn als hy zich nu overgeeft, zoomin als er eenige blaam op Kruger valt, nu hij zonder leger en vaderland in den vreemde een toevluchts- zijn voorbeeld. De deur viel achter hen dicht en Ceneri en ik waren alleen. Hij was eenigszins van zijne verbazing beko men, en toen hij mij aankeek, las ik een nieuws gierige hoopvolle uitdrukking op zijn gelaat. Hoe rampzalig drenkeling hij ook was, greep hij zich toch aan den stroohalm van mijne onverwachte verschijning vast, denkende dat die zijne vrijheid kon bewerken. Wellicht belette hem deze hoop mij het eerst toe te spreken >Ik heb een eindeloos langen weg afgelegd te zien, Dr. Ceneri,” begon ik. Indien die weg u lang is toegeschenen, wat moet hij dan voor mij geweest zijn Gij kunt ten minste tot vryheid en geluk terukkeeren Hij sprak op den rustigen toon der wanhoop. Ik had niet kunnen verhinderen dat mijn woorden koel en mjjn stem toornig klonken. Indien mijn komst eenige Hoop in zijn hart had doen ontwa ken, dan werd die door mijn gansche voorkomen vernietigd. Hij begreep onmiddellijk, dat ik de reis niet in zijn belang ondernomen had. »Of ik tot mijn geluk terug kan keeren of niet, hangt geheel af van hetgeen gij mij zult mede- deelen. Gij kunt u gewis voorstellen dat het geen onbelangrijke aangelegenheid is, die m j zoo ver heeft weggevoerd, om u gedurende eenige minuten te spreken.” Hij keek my nieuwsgierig, doch niet achter dochtig aan. Ik kon hem geen last veroorzaken, voor hem had de buitenwereld opgehouden te bestaan Indien ik hem van vijftig moorden be schuldigde en ze allen kon bewijzen, zou zijn lot er niet erger door worden. Hij was uit de maat-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1