pabiks mm. No. 8301. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND- Rijwiel Rijwielen a. in het Kampioen- 1ste prys by het uur recörd (157 K.M. enz. enz. Pakhuis Maandag .17 September 1900. 39ste Jaargang. Bultenlandscb Overzicht. FEUILLETON. i iober 1900 T N cu IOTORCYCLKS 's Bosch. Ier Automobielen e. a C. DE IlüirlSli het klassieke merk Yondsrbzlwm 1 Wondenalf KENNISGEVING, 1 41 'O' r Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. koelen worden JODEN tegen 1 Verspreide Berichten. De uitslag van de wielerwedstrijden om den uur verademing t voor jaren, jen op 1 December a. op 1 Mei 1900. voorzien zyn van toliede borgen, of iid aanbieden ten er. ietten moeten op worden ingeleverd VotariB J. J. A Kleiweg E 21 te arden ter lezing Mil INHE COURANT '■'ing) p welk tijdstip de :id der aanwezige ben. i te bekomen bij ornoemd en by den IER, die de woning n 9—12 uur ter zullen als drijvers dienst doen, opzettelijk agenten, die dan natuurlijk de tweeledige te drijven en eventueele boos als zoodanig verdachten, heen te per post f 160. Nederland ,8, Rokin 8 AmsWdam et aan die Schutzenaj^heka 1 Rohitech,! Oeaterreich het Centraal-Oepöt Sander» Volgens een bericht uit Peking, uit ge woonlijk betrouwbare bron, heeft prins Tsjing de onderhandelingen met de mogendheden geopend en zijn de volgende voorstellen in overwegingle Erkenning van Tientsin (met de Chjneesche stad incluis) als onzydige haven, 2e Mantsjoerye, met het schiereiland Hiao-Tong (Liao-Toeng te beschouwen als bufferstaat, 3e Vergunning aan de mogend heden om garnizoenen te houden in de han- delshavens waar zulks noodig is voor het beschermen der vreemdelingen, 4e Ter dood veroordeeling van de leiders der Bokser- beweging. Een proclamatie van Lord Roberts houdt het volgende inKruger is de Portugeesche grens over en heeft formeel het president schap neergelegd. Zyn afval (desertion) van de zaak der Boeren moet de burgers over tuigen, dat het noodeloos is den strijd voort te zetten. De burgers moeten nu weten dat er geen tusschenkomst van een groote Groot-Brittannie. De Daily Mail weet nu te melden, dat koningin Victoria niet naar Duitschland zal gaan om keizerin Frederik te bezoeken, deze laatste zou zelve naar Engeland komen, zoo- dra haar toestand het zou toelaten. Buller seint dat zijn troepen zich voor goed gevestigd hebben op den Spitskop, waar hij 300,000 pond voorraad van de Boeren vond, hoofdzakelijk rijst, suiker, koffie, be nevens 300 kisten met ammunitie. Een genie-trein onder luitenant Meyrick, met een escorte van 19 huzaren, bezig aan het herstel van de telegraaf tusschen Machadodorp en Lijdenburg is aangevallen dicht by de plaats waar de weg de Krokodilrivier kruist. Meyrick en een korporaal werden licht ge wond. Alle geniesoldaten zyn naar het naaste kamp teruggekeerd, maar van het escorte is niets vernomen. Hart heeft den lien Potchefstroom weder bezetde Boeren werden verrast. Botha heeft wegens ziekte het opperbevel moeten overdragen aan Viljoen. Binnen weinige dagen, vermoedelyk a. s. Maandag, zal het tijdstip der ontbinding van het Engelsche Lagerhuis bepaald worden. Herbert Gladstone heeft aan een ondervrager van de „Daily Chronicle” te kennen gegeven dat alle conservatieve vereenigingen in den lande aangemaand waren om zich voor te bereiden op de verkiezingen, dat hy over het tydstip vau do ontbinding niets naders wist te zeggen maar dat deze naar zyn meening reeds in de eerstvolgende veertien dagen zou geschieden zoodat half October de verkiezingen voorbij zouden zyn. Alles hangt, zoo betoogde hy, van Lord Salisbury af. De conservatieven wisten echter zeer goed dat vele liberale candidaten meer moeite zouden doen als de ontbinding werd uitgesteld tot het volgende jaar, maar dat dezen thans niet veel kosten wilden maken. Daarvan zouden de Tories zeker party trekken. nichadelykite en t* Btsmiddel voor Heeres en Kinder«choenwerk.. mCl WMUrkC». T. 14. briduwck.- BRINKMAN Zn S T E R M en E N O. Op den Intusschon hebben de vreemde troepen te Peking in den Jaatsten tyd nogal eens last van de Boksers, die, volgens een bericht van Laffan van 29 Augustus, zelfs Toeng-tsjou, de havenstad van Peking aan de Pei-ho, onveilig gemaakt hebben en de telegraaf tusschen Toeng-tsjou en Matoe hebben door gesneden. Vluchtelingen uit de omliggende dorpen vertellen te Peking dat de geheele streek wemelt van benden kwaadwilligen. Er wordt ook nog gevochten. Den 5en seinde Reuter’s correspondent te Peking dat een afdeeling Amerikaansche ruitery die tot dekking van een veetransport uitgezonden was, in een tempel bij Sja-ho 300 Chinee- sche soldaten had overvallen. Er werden er 30 gedood en 125 geweren buitgemaakt. Maar daarentegen hadden, niet ver ten zui den van Peking 500 Boksers twee compag nieën Russen aangevallen, die daar by het herstellen van den spoorweg dienst deden. De Boksers konden pas verjaagd worden toen de Russen versterking hadden gekregen en twee Russen werden gewond. De Rus sische cavalerie zette vervolgens de aan vallers na die in de korenvelden de wyk genomen hadden, en doodde er een groot aantal, ook den aanvoerder. Natuurlyk zyn zulke berichten voor de Duitschers en de Engelschen koren op den molen, maar kleinigheden zooals deze zullen de Russen toch wel niet beletten, hun oor spronkelijk plan tot ontruiming van Peking ten uitvoer te Joggen, zoodra hun dat mo- gelyk is. De Eerste Kamer is ter vergadering op geroepen tegen Dinsdag-namiddag half vier. Frankrijk. Woensdag is de tentoonstelling bezocht door 284.265 personen. Volgens een officieele publicatie van het algemeene commissariaat der tentoonstel ling, waren er tot den achtsten September (dus Zaterdag 1.1.) 31.750.910 bezoekers ge weest, waarvan 27.512.381 met kaartjes, ter wijl het bezoek aan de tentoonstelling van 1889, heeft bedragen in zyn geheel 28.000.000 tot den zesden November, op welken slui tingsdag het aantal bezoekers steeg tot het maximum voor toen, van 419.000 bezoekers. Men rekent, zonder al te groot optimisme, op een bezoek voor de nog restende 58 da gen (van Zaterdag 1.1. af) van 250.000 per- 80nen per dag. Door samenwerking tusschen de klei ne bakkers, de bakkers in de omgeving en de militaire autoriteit, wordt Marseille ei ken dag voorzien van de benoodigde hoe veelheid van 130.000 kilo brood, zonder dat de prys den offlcieelen taks te boven gaat. De patroons, zoowel als de werklieden, houden voet by stuk, de eersten naar het heet zelfs, met de verwachting, dat de werklui het nog wat zullen volhonden, zoo dat de stedelyke autoriteiten er toe zou den kunnen komen den offlcieelen taks op te heffen. Te Toulon hebben de bakkersgezellen nu ook gestaakt en met een roode vlag hebben zy een toertje door do stad gemaakt, terwijl het te Avignon ook al roerig is. Het blykt, dat de als Hollander ge doodverfde Zwitsersche anarchist Walter, die te San Sebastian is gearresteerd, is aangewezen aan de Spaansche autoriteiten door den Franschen consul, die zijnerzijds weer kennis had .gekregen van ’s mans aan wezigheid door bemiddeling van de Fran- sche politie. Dat hij het op president Lou- bet had voorzien, maakt men op uit in zyn bezit gevonden krantenuitknipsels, betrek king hebbende op de „faits et gestes” van Loubet in het bijzonder, terwijl hy boven dien een dolkmes by zich droog en een be drag van vijfhonderd francs een nogal vage aanduiding van schuld! Duitschland. Bij de aanstaande jachtpartijen van keizer Wilhelm zal mon weer iets geheel nieuws te genieten krygentot meerdere veiligheid van den oppermachtigon jager, zullen als drijvers dienst doen, opzettelijk daartoe uit Borlyn overgekomen politie agenten, die dan natuurlijk de tweeledige taak zullen hebben hot wild voor den kei zer saam doeners of drijven 1 Turfsingel. indeweg D 29. o wereld bekend en ertroffen middel tegen Long-, Lever ten, enz. Inwendig k uitwendig in bijna Hen met goed gevolg Prijs per flacon ost t 115. e geneeskracht meestal elke pijnlijke iel overbodig. Met id voor ongeneeslijk onlangs een bijna 22 1. Brengt genezing en oden, ontstekingen enz. indien Ceneri het mij wilde zeggen, vernemen wie het slachtoffer was van die voor jaren ge pleegde misdaad, en welke de aanleiding was tot de laaghartige daad Ik moest zien te vernemen dat Macari’s verklaring oen ellendige, valsche en kwaadwillige logen was, anders zou mijn reis mij niet het minst gebsat hebben Is het dan wonder dat mijne lippen beefden toen ik trachtte op dat onderwerp te komen. »En nu Mr. Ceneri,” zeide ik, «heb ik u een veel gewichtiger vraag te doen. Had Pauline een minnaar vóór ik haar huwde?” Hij trok zijne wenkbrauwen op «Gij zijt gewis niet hierheen gekomen om deze vraag te doen, ten einde genezen te worden van een aanval van jaloezie «Neen,” antwoordde ik, »straks zult gij mijne bedoeling vernemen. ‘Doch antwoord mij eerst.” >Zij had een minnaar want Macari bekende haar te beminnen, en zwoer dat zij zijne vrouw zoude worden. Maar ik kan met de meeste ze kerheid zeggen, dat zij nimmer zijne liefde beant woordde.” »En ook geen ander beminde?” »Met mijn weten, niet Maar uwe woorden klinken zeer vreemd. Waarom vraagt gij dit? Ik moge u slecht behandeld hebben, Mr. Vaughan, maar, behalve die ééne zaak, hare geestvermogens, was Pauline volkomen waardig uwe vrouw te zijn.” «Gij weet dat gij mij slecht behandeld hebt Welk recht hadt gij om mij eene vrouw te laten huwen wier zinnen verstoord waren Dat was eene wreedheid tegen beiden.” (Wordt vrvolgd.) Telefoon A o. ^‘5?., De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. mogendheid kan komen. Engeland is be sloten den oorlog, dien de vorige repu- blikeinsche regeeringen verklaard hebben, ten einde te brengen. Behalve in een klein gebied, door Botha’s leger bezet, is de oor log ontaard in ongeregelde en onverant woordelijke operaties. Ik zou in myn plicht te kort schieten, als ik verzuimde elk mid del te baat te nemen om aan zoodanig on geregeld krijgsbedrijf een einde te maken. Dé middelen, die ik verplicht ben te baat te nemen, zyn die welke het oorlogsgebruik voorschrijft. Zy zyn verderfelijk voor het land en brengen eindeloos lijden over de burgers. Hoe langer deze genrrilla duurt hoe strenger die middelen toegepast moeten worden. Telefoon Jfo. A DV E KT BH TIEN worden geplaatst van 1—5 regels 4 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda, Gezien Artikel 182 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente in 1899, ter Plaatselijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van één gulden. Gouda, den i4en September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 44) Ik schudde mijn hoofd. »Ik zou al wat in mijn vermogen is willen doen om uw lot te verzach ten, maar ik kom met een zelfzuchtig motief, om u eenige vragen te doen, die gij alleen in staat zijt te beantwoorden.” Vraag mij; gij hebt mij een v“~ in mijne eUende verschaft; ik ben u daar dank baar voor.” >Zult ge mij eerlijk antwoorden »Waarom niet? Ik heb niets te vreezen, niets te winnen, niets te hopen. Omstandigheden kun nen den raensch tot onwaarheid dwingen, maar een man als ik, heeft daar geen behoefte aan.” >Welnude eerste vraag die ik te doen heb iswie en wat is die Macari Ceneri sprong overeind De naam van Macari scheen hem tot de werkelijkheid terug te bren gen. Thans zag hij er niet meer uit als een af geleefd man. Zijn stem klonk verschrikkelijk, toen hij riep: »Een verrader een verraderAUeen zijnent wege zou het mij gelukt zijn te ontkomen, zoo hij hier in uw plaats stond I Zwak als ik ben zou ik kracht genoeg vinden mij aan zijn keel te hangen, tot ik zijn laaghartigen adem uit zijn ver vloekt lichaam gewrongen had I” De Times verneemt uit PekingHet be sluit van Rusland om zyn gezantschap te Peking in te trekken en er alleen een mili tair bewind achter te laten zal vermoedelyk ten gevolge hebben dat ook de overige mogendheden dat doen, en dezen winter hun troepen te Peking laten. De Russische gene raal heeft bekend gemaakt, dat 15,000 Rus sen te Peking zullen overwinteren, Duitschers evenveelde Japansche generaal 22,000 Japannersde Engelsche generaal heeft niets gemeld, omdat hij geen instructies heeft. De correspondent meldt ook, dat er een Russisch-Duitsche overeenkomst is betref fende de verdeeling van China. Rusland zou Noord-China krygen en Duitschland Midden-China, het Jangtsegebied inbegrepen. Een verdeeling van China lykt inderdaad onvermijdelijk. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Een telegram van Roberts uit Machado dorp, van 13 dezer meldt lendeling »Zijt gij ried >Zeer zeker. Ik werd er van overtuigd toen de man in de cel naast de mijne het op den muur «tikte.” Hij kon het weten >Ik begrijp u niet.” «Gevangenen kunnen somwijlen met elkander spreken door middel van het tikken op de muren van hunne cellen De man naast mij was een der onzen. Lang voor dat hij krankzinnig werd door de maandenlange eenzame opsluiting, gaf hij mij voortdurend deze woorden te kennen. „Ver raden door Macari.” En ik geloofde hem. Die man was te vertrouwd om zonder bewijs een dusdanige beschuldiging uit te spreken. Maar, tot nu toe kon ik het doel van het verraad niet gissen.” Het makkelijkst gedeelte van mijn taak was volbracht. Macari’s beweerde betrekking tot Pau- jine was gelogenstraft. Maar, nu moest ik, tige opgewondenheid. «Dat ik mij met hem koude vereenigen voor het indienen van een memorandum aan de Ita liaansche regeering, in zake de terugbetaling van een gedeelte van het vermogen dat gij bosteed hebt.” Ceneri lachte schamper. «Thans wordt mij alles duidelijk,” zeide hij, «hij verried een samenzwe ring die een regeering zou hebben omvorgeworpon, met het doel om mij uit den weg te ruimen Dio schurk. Waarom niet liever, mij alléén gedood Waarom anderen met mij in het verderf gestort. Anthony March Mijn Goddie man is een el- er wel zeker van, dat Macari u ver- jaren geheel Bouwmans- iiiren, 2 Ber- Jetiminerten, Erf, Wei- istig staande en bij elkan- ler RÜIGE- te LANGE- te zamen n twintig Hij liep met gebalde vuisten het vertrek op en neer. «Tracht kalm te blijven, Dr. Ceneri,” zeide ik, «ik heb niets uitstaande met zijne samenzwerin gen en staatkundig verraad. Wie is hij Welke is zijne familie Is zijn ware naam Macari «De enkele naam waarbij ik hem ooit gekend heb. Zijn vader was een Italiaansch renegaat, die zijn zoon naar Engeland zond, uit vrees dat zijn kostbaar bloed voor de bevrijding van zijn vader land mocht vloeien. Ik leerde hem als jongeling kennen, en ma'akte hem tot een der onzen. Zijn bedrevenheid in uwe taal was ons van groot nut, en ja, eens streed -hij als een man Waarom werd hij een verrader Waartoe dienen uwe vragen «Hij is bij mij geweest en beweert Pauline’s broeder te zijn.” Toen Ceneri deze woorden vernam was zijn gelaat alleen reeds voldoende om logen no. i uit mijn geest te bannen. Mijn hart herleefde toen ik bedacht, dat no. 2 even makkelijk zou worden weerlegd. Maar, toen ik daarnaar vroeg, wachtte mij een verschrikkelijke onthulling. «Pauline’s broederstamelde -Ceneri«haar broeder zij heeft er geen Terwijl hij dit zeide, kwam er een zeer vreemd soortige trek over zijn gelaat, waarvan ik de be doeling niet kon raden. «Hij zegt dat hij Anthony March, haar broeder is «Anthony March I” hijgde Ceneri, »een dusdanig persoon bestaat niet Maar, wat wenschte hij, wat was zijn doel vervolgde hij met koortsach-

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1