aiia MOUHl’S ffiKHKU. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 18 September 1900. No. 8303. 39ste Jaargang. INZET. Buitenlandscli Overzicht. a contant. Q o c o -IE.W O B 09 rf 4 ur p Vinkel 6 m. :b#!tw FEUILLETON. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. 12 A. 260— 97 A. Go- 100— 250— Verspreide Berichten. 4 (Hordt vervolgd.) INKMAN Zn 1 I. KN ma. notitiën geeft ROOGLEEVER verhoogingen ;enot van 10 Reeuwijk, fiOlDSCHE Uil RI\T Boskoop, eveild, staan in I. 12 A. 17 C. t 6800— vormen. eerd. irijzen. om hoeden t hoofd te Omtrent de krygsgebeurtenissen zijn de berichten schaarsch. De Boeren trekken thans geheel van den spoorweg terug naar het gebergte, in het Noorden. DeEngelsche opperbevelhebber verwacht, dat hy heden tot Komatipoort zal kunnen oprukken, waardoor de gemeenschap tusschen Transvaal en Dela- goabaai zal worden verbroken. Hg vermoedt dat de spoorwegbrug over de Komati wel verwoest zal zyn. French heeft Barberton bezet, en rukt van daar uit naar het Oosten op. Buller heeft den Spitskop bezet, die door Botha’s troepen verlaten was. Dat de snelle opmarsch van Buller de Boeren verrast heeft, blykt wel uit de omstandigheid, dat-zy by hun terugtocht een grooten voorraad ryst, koffie, suiker en andere levensmiddelen, benevens 300 kisten met ammunitie moesten achterlaten. Opmer kelijk is het evenwel, dat Botha opnieuw kans gezien heeft zyn zwaar geschut in veiligheid te brengen, zoodat Buller nog steeds geen enkel kanon der Boeren ver- meesterd heeft. Wat er te denken is van het bericht, dat Botha het opperbevel zou neerleggen en vervangen zou worden door Ben Viljoen is nog niet duidelijk. De „Daily Mail” zegt, dat Botha „door het verregaand lafhartige gedrag zijner Boeren” tot dit besluit geko men is. Lord Roberts seint, dat Botha om gezondheidsredenen aftreedt. En de „Times” Frankrijk. De tentoonstelling is Donderdag bezocht door 284.302 personen en men heeft nu een optelling gemaakt van de bezoekers der vo rige maanden, met dit resultaatVan den vijftienden April tot den eersten Mei 1879871 voor Mei 4679847voor Juni 7207018 be zoekers voor Juli met zyn warme dagen 694695 bezoekers; voor Augustus met zyn vacanties in binnen- en buitenland 7981035 bezoekers en voor September weet men ’t natuurlijk nog niet, doch Donderdag, had men toch reeds 4380902 bezoekers genoteerd, zoodat deze maand waarschynlyk het record Dé Exchange Telegraph Company meldde Zaterdag „De districtsgouverneur, die Portugal te Lourenqo Marqués vertegenwoordigt, heeft uit Lissabon een telegram ontvangen om president Kruger, als hy de volgende week van Portugeesch gebied naar Europa mocht willen gaan, niet de minste hindernis in den weg te leggen. De regeering te Lissabon geeft echter last, dat den heer Kruger, zoo lang hy een vluchteling op Portugeesch ge bied is, niet toegelaten mag worden in aan raking te komen of verhandelingen te hebben met eenigen burgerlijken of militairen Trans- yaalschen ambtenaar. De gouverneur heeft ook last gekregen, den heer Kruger te zeg gen, dat deze gedragslijn van de Portugee- sche regeering noodzakelyk is om moeilijk heden met do regeering van Groot-Britanje te voorkomen.” Is deze voorstelling van zaken juist, en daar heeft zy allen schyn van, dan is de houding van Portugal tegenover president Kruger correct. ^Telefoon A o. 89. De Uitgave dezer Courant geschied^ ^lagel ijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco der post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. J s >Er was behalve de daders nog een ander per soon tegenwoordig.” Ceneri deinsde ontzet achteruit en keek mij doordringend aan. >Jaer was toevallig nog een ander Een man die wel hooren, doch niet zien kon. Een man om wiens leven ik smeekte, alsof het het mijne was.” >Dan dank ik u dat gij mij gered hebt.” «Gij dankt mij daarvoor WaaronW zoudt gij mij daar dank voor verschuldigd zijn »Indien gij toen iemands leven hebt gered, dan was het het mijne, want ik was die man.” »Gy die man I” Hij beschouwde mijn gelaat met de grootste opmerkzaamheid. *Jathans komen mij uwe trekken weder voor den geest. Het verwonderde mij altijd dat uw gelaat mij zoo bekend scheen. Jathans begrijp ik het, ik ben geneesheer zijn uwe oogen niet geope reerd?” «Jamet het beste gevolg.” gDan kunt gij thans goed zien, maar destijds Ik kon mij niet vergissen, gij waart blind, en zaagt niets «Ik zag niets, doch hoorde alles «En nu heeft Pauline u verhaald wat er ge beurd is?” «Pauline heeft er nooit van gesproken." Ceneri stond op en begon weder opgewonden in het vertrek heen en weer te loopen, terwijl bij elke beweging die hij maakte zijn ketenen ram melden. Ik wist het,” prevelde hij in het Itali- aansch, «ik wist het wel, zulk een misdaad kan niet verborgen blijven,” De groote mogendhedenRusland, Duitsch land, Engeland, Japan en Frankrijk, zouden ieder een troepenmacht van 10.000 man in China laten, en de mogendheden, die niet zoo direct met de Chineesche crisis te maken heb benzooals Italië en Oostenryk-Hongarye strijdmachten van 4 h 5000 man. De Veree- nigde Staten zouden al hun troepen terug trekken, die dan naar de Philippynen zouden gaan, waar manschappen worden gereed ge houden om, zoo noodig, te hulp te komen. Als deze schikking volgens de waarheid is, bewijst zy tenminste dat de mogendheden zich ijverig bezighouden met het regelen van den toestand, die na het teekenen der voor- loopige vredestractaten onmiddellyk zal in- Hoe Engeland over Rusland’s voorstel denkt, blijkt wel uit den toon der Londen- sche bladpn, die in dit opzicht heel wat zach ter is gewordenverscheidene hunner ver werpen het Russische voorstel niet meer als geheel onmogelyk. Zy zeggen, dat men er over handelen kan als de vredesonderhandelingen begonnen zyn. Nog een kleine stap, en Engeland neemt het voorstel, evenals Duitschland, aan op voor gaarde, dat een klein internationaal garnizoen in Peking blijft. tenhet heet nu weer dat er dhar den kleinen dwaas gezocht wordt in Zwitser land, waarby de procureur van den Bond zyn medewerking verleent aan de Belgi sche regeering. Het heet evenwel dat de jeugdige bedryvor van den aanslag op den prins van Wales, reeds lang niet meer in Zwitserland is I Groot-Brittannie. Wel heeft de directie der „Great Eastern Railway” een aantal wenschen van haar beambten ingewilligd, wat betere verdeeling van tyd en ruimer loon aangaat, doch hot syndicaat der geëmployeerden wil alles of niets en voornamelijk de machinisten willen hooger loonzy verdienen nu f 32.50 per week en willen dat daar vyf gulden zal bykomen. Belgie. Sipido wordt maar niet met rust gela- het heet Daarop wendde hij zich tot mfi «Zeg mij op welke wijze gij dit gewaar geworden zijt. Teresa zou eerder sterven dan dat tij iets zoude zeggen. Petroff is, zooals ik u straks zeide, krankzinnig gestorven.” Uit zijn laatste woorden leidde ik af, dat Petroff de derde man was dien ik gezien had, de medegevange die Macari beschuldigd had «Was het dan Macari, die moordenaar en verrader? Neen, dat zou mijn doei verijdeld heb ben. Zeg mij hoe gij het te weten zijt geko men «Ik zou het u wel willen zeggen, maar ik ver onderstel dat gij me niet zoudt gelooven.” «Of ik u aal gelooven,” riep hij buiten zich zelve, «ik zou alles betreffende dien nacht geioo- venhij is geen oogenblik uit mijn gedachten geweest. Mr Vaughan, de waarheid heeft zich in de ge vangenis aan mij geopenbaard. Ik ben niet we gens een staatkundig vergrijp tot dit leven ge doemd. Mijn vonnis is Godes wraak wegens de daafl waarvan gij getuige waart Het was duidelijk dat Ceneri niet zulk een ver hard boosdoener was als Macari. Hij l>ezat ten minste een geweten. Bovendien, daar hij bijge- loovig scheen te zijn, zou hij mij misschien ge looven als ik hem verhaalde op welke wijze ik deze nauwkeurige wetenschap verkregen had ik zal u het tooneel weder voor den geest bren gen, en dan zult gij zien, dat ik volledig ben in gelicht. Hier is de tafeldaar staat Macari in gebogen houding over den jongeling dien hij door stoken heeft; daar zijt gij, en achter u staat een man met een litteeken over zijn wang. In het achtervertrek aan de piano zit Pauline. Zij zingt, doch als de vermoorde ter aarde stort, houdt haar gezang op. Is de beschrijving goed Ik had met nadruk gesproken, en de noodige gebaren bij mijne woorden gevoegd. Ceneri had elke beweging met klimmende aandacht gevolgd. Toen ik de veronderstelde zitplaats van Pauline aanwees, wierp hij een snellen, angstigen blik in de richting, als verwachtte hij haar te zullen zien binnentreden. Hij deed geen enkele poging om de nauwkeurigheid mijner voorstelling te loochenen. Ik wachtte tot hij zich hersteld zoude hebben. Hij zag er uit als een geest. Hij snakte naar adem. Een oogenblik vreesde ik hem op de plaats te zien dood blijven. Ik schonk een glas wijn inhij nam het met bevende handen aan, en dronk het in één teug ledig «Zeg mij zijn naam herhaalde ik, »zeg mij wat hij met Pauline te maken had Toen herkreeg hij zijn stem «Waarom komt gij hierheen om mij dit te vragen Pauline zou het u hebben kunnen zeggen. Zij moet gewis hersteld zijn, anders zoudt gij dit niet vernomen hebben.” «Zij heeft mij niets gezegd.” «Gij vergist u. Zij moet het u verhaald hebben. Geen ander sterveling zag de misdaad, den moord; want een moord was het.” zal slaan. Tot toen waren er in het ge heel 33075624 bezoekers geweest even veel als in 1889 tijdens den gansclien duur, zoodat alles, wat er na dien komt, netto winst is! Vrydag zyn een 250 Engelsche journalis ten een bezoek komen brengen aan de Ten toonstelling. Te Toulon, evenals te Marseille, zyn de autoriteiten volkomen geslaagd in de afwen ding van een broodnood, als een gevolg der bakkerswerkstakingenEr is overvloed en de prjjzen bly’ven stationair, terwijl men nu te Nizza ook al aan ’t ageoren gaat, lukkig hebben de patroons besloten geen brood meer te bakken voor buiten de stad en nu is het weer kalm. Een zestigtal concessionarissen ter Ten toonstelling beleggen een algomeene verga dering van exposanten om den minister vam handel een voorstel te doen tot benoeming van een scheidsgerecht, ter oplossing van de moeilijkheden met de hoofdadministratio. Gaat de minister er niet op in of bereiken de lui hun doel niet langs dezen weg, dan zullen ze Woensdagmorgen hun uitstallingen onherroepelijk sluiten. De hoofdleider der Tentoonstelling Pi- dard, heeft Vrydag een ernstige beraad slaging gehouden met zyn raadslieden aan het bewind, en na langdurig overleg, is be sloten geen scheidsrechter te benoemen tot vaststelling van de som, in mindering te brengen op de verschuldigde bedragen der geïnteresseerden. f Telefoon No. 89 ADVERTENTTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. - 1800.— d met - 1 H. 2250.— 1 met - 51 A. - 1300— 78 A. - 2450— d met - 150.— 1 H. - 4000.— 2C.op- 10.- der pprceelen AG 19 SEP- morgens te 11 a C. BLONK te meent, dat het plan in verband staat met Botha’s besluit om te onderhandelen, dat door zyn onderbevelhebbers niet wordt goed gekeurd. Inmiddels geven de Boeren den strijd nog niet op. Verschillende berichten doen zien, dat op de plaatsen waar zoo pas Buller do Boeren verjoeg kleine guerilla-benden trach ten de Engelschen te benadeelen. Zoo werd tusschen Machadodorp en Lydenburg een afdeeling genietroepen aangevallen, die de telegrafische verbinding wilde herstellen. Een eskorte van het 19e regiment Huzaren .wordt „vermist”. Bovendien maakten de Boeren een telegraafwagen buit, waarin Buller’s cor respondentie vervoerd werd. In Engeland meent men, ondanks dit alles dat de oorlog weldra zal geëindigd zyn. De vredesproclamatie wordt voorbereid, als effectstuk voor de algemeene Parlements verkiezingen. En de Boeren, die dan de wapenen niet hebben neergelegd zullen als „buiten de wet gestelden” worden behandeld. De laatste telegrammen lulden aldus De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij is officieel door de militaire overheid overgenomen. Generaal Macdonald heeft den 13en tus schen Winburg en de Vetrivier een Boeren macht onderschept van 700 a 800 man met 3 kanonnen. Hy maakte 33 wagens buit, 170 trekossen, 65,000 patronen en een groote hoeveelheid proviand. Drie wagens zyn door de Boeren verbrand, om te verhinderen dat deze werden buit gemaakt. De verwarde, zelfs tegenstrijdige berichten over China, die Europa bereiken, maken het moeilyk over den toestand in het verre Oos ten te schrijven, laat staan te oordeelen. Wat precies te gelooven van de ontvangst van Ruslands voorstel tot ontruiming, valt niet te zeggennog minder weet men omtrent de vredesonderhandelingen, in de berichten waarover de keizer, prins Ching, Li-Hung- Tchang een rol spelen, zonder dat men begrijpt, waar het heengaat. We kunnen nu wel aannemen, dat Frank rijk, Japan en de Vereenigde Staten Rus lands voorbeeld zullen volgen en bun troepen uit Peking terug zullen trekken, zoodra Rus land daarmee begint. Duitschland schijnt Ruslands plannen vol strekt niet te willen tegenwerken, maar het wil in Peking een Duitsch garnizoen laten minstens tot graaf Waldersee in de stad is. Volgens sommige berichten zijn de mogend heden het eens over het internationale leger, dat men in China zou laten tot de vred& geheel hersteld is. 45) Ik was toornig en sprak ook als zoodanig, Ceneri schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Indien ik naar wraak gezocht had, dan had ik die thans vóór mij. Op dezeri gebroken en vernietigden man te staren moest het meest wraakzuchtige hart bevre digd hebben. Ik voor mij dorstte niet naar wraak. Zijn voorkomen zeide mij. dat hij de waarheid sprak toen hij loochende, dat Pauline ooit een minnaar had gehad. Mijne Pauline was onschuldig en rein als een engel. Maar, ik moest weten wie de man geweest was, wiens dood haar zoo lang van hare rede had beroofd. Ceneri staarde mij zenuwachtig aan. Giste hij wat ik hem te vragen had »Zeg mij.” sprak ik, >den naam van den jongeling die door Macari te Londen vermpord werd in tegenwoordigheid van Pauline, en ookom welke reden hij ver moord werd Zijn gelaat werd asch-grauw. Hij scheen te bezwijken, en viel achterover in zijn stoel, als een hulpeloos lichaam, zonder de kracht om te spreken of zich te bewegen, ja zelfs zonder het vermogen om zijne oogen van mijn gelaat af te wenden. >Zeg het mij,” herhaalde ik, «doch neen, wacht; Vijftienhonderd Duitschers, waaronder veld- baweryen onder generaal Von Hoepfner, ver trokken Maandag naar het Zuiden. Het eigenlijke dool van den tocht wordt verzwegen. Beweerd wordt echter, dat het doel van de expeditie is Sianghsiang te nemen aan de Paoting Foe spoorlijn, waar naar verondersteld wordt, vele Boxers verzameld zyn. Linevitch kondigde aan, dat hy bevel had gekregen, een deel der Russische troepen uit Peking terug te trekken.

Goudsche Courant | 1900 | | pagina 1